Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Bin Laden nė njė paraqitje tė re thotė..

  Bin Laden nė njė paraqitje tė re thotė se Bush e ka futur Amerikėn nė njė moēal nė Irak..

  Nė transmetimin e deklaratės sė tij tė plotė pėrmes internetit, kreu i Al Kaidės Osama bin Laden ka thėnė se presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush e ka futur Amerikėn nė njė moēal nė Irak, dhe ka paralajmėruar hakmarrje pėr vrasjet e irakianėve.


  Nė video, bin Laden thotė se Bushi e ka injoruar kėshillėn kundėr ndėrmarrjes tė siē e quajti ai, “luftės sė pajustifikueshme nė Irak, e cila nuk do tė ketė fund”. Bin Laden, i cili fajėsohet pėr sulmet terroriste tė 11 shtatorit, tha se Bushi shkoi nė luftė pėr naftėn e Irakut. Incizimi 18 minutėsh u postua nė internet pasi televizioni arab Al Xhazira, tė shtunėn transmetoi disa pjesė tė deklaratės, nė tė cilėn bin Laden paralajmėroi sulme tė mundshme tė ngjashme me ato tė 11 shtatorit.
  Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  si bo ky bini lades si me qen shef kuadri. po pse do i marri doren atij bushi?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Citim Postuar mė parė nga Gjilanasi_csi
  Bin Laden nė njė paraqitje tė re thotė se Bush e ka futur Amerikėn nė njė moēal nė Irak..

  Nė transmetimin e deklaratės sė tij tė plotė pėrmes internetit, kreu i Al Kaidės Osama bin Laden ka thėnė se presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush e ka futur Amerikėn nė njė moēal nė Irak, dhe ka paralajmėruar hakmarrje pėr vrasjet e irakianėve.


  Nė video, bin Laden thotė se Bushi e ka injoruar kėshillėn kundėr ndėrmarrjes tė siē e quajti ai, “luftės sė pajustifikueshme nė Irak, e cila nuk do tė ketė fund”. Bin Laden, i cili fajėsohet pėr sulmet terroriste tė 11 shtatorit, tha se Bushi shkoi nė luftė pėr naftėn e Irakut. Incizimi 18 minutėsh u postua nė internet pasi televizioni arab Al Xhazira, tė shtunėn transmetoi disa pjesė tė deklaratės, nė tė cilėn bin Laden paralajmėroi sulme tė mundshme tė ngjashme me ato tė 11 shtatorit.
  E c'fare pret ti te thote Bin Ladeni, se i pelqen qendrimi ne Irak i amerikaneve? Pff, ate mjekercjap as po e pyt njeri se c'mendim ka, dhe as i intereson njeriu se cfare thote. Ka mese 3 vjet qe po leshon deklarata nga fundi i shpellave te Afganistanit se si do hakmeret. 3 vjet nuk po i gjendet fara, me fjale eshte hakmare shume here gjate ketyre 3 vjeteve, nderkohe qe Amerika i ka shkateruar bazat ne Afganistan, ne Pakistan, i ka prere fondet organizatave te tij, ka kapur dhjetra krere te organizates se tij, ka shfarosur qindra ushtare te tij, dhe e ka detyruar te struket thelle shpellave, prej te cilave leshon vetem mesazhe propagandistike, dhe daulles se tij i vene pas nje grup i vogel mjekercjeperish te tjere qe nuk dalin dot nga shpella te blejne brisk per te rruar mjekren, jo me te japin urdhera. Qente le te lehin...thote nje fjale.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet nė Bllog
  3
  Lajmi dhe fjalimi i fundit i Bin Laden nxorri ne drite nje obzervim te dukshem:

  Bin Laden dhe te gjithe organizatat anti-lufte ne Irak jane ne nje linje dhe ne rezonance te plote. Bin Laden bile citon ne fjalimin e tij edhe nje filem propagandistik anti-Bush te Michael Moore.

  Bin Laden nuk i pelqeu pushtimi i Irakut dhe demokratizimi i tij pasi behet pengese per planin perfundimtar te tij: KALIFATIN. Kurse liberalet kudo ne bote qe iu kundervune politikes se SHBA ne Irak sepse per ta, demokracia eshte nje lluks vetem i popujve Perendimore te krishtere, jo popujve islamike. Pavaresisht se nga kendveshtrime te ndryshme, te dy palet jane ne nje linje mendimi dhe veprimi.

  Albo

 5. #5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Shume normale eshte qe Bin Laden te jete personi numer nje kunder politikave amerikane.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,770

  Kunder/revolucion ne kunder/revolucion, apo...

  nga Amos OZ

  "Nė librin e Monty Python-it «Jeta e Brainit», ka njė skenė ku Briani iu
  thotė dishepujve: «Ju jeni tė gjithė njerėz individualė», kurse ata i
  pėrgjigjen: «Ne tė gjithė jemi njerėz individualė». Braini iu pėrgjėrohet:
  «Ju jeni tė gjithė tė ndryshėm nga njėri tjetri» dhe turma bėrtet: «Ne jemi
  tė gjithė tė ndryshėm nga njėri tjetri»,-me pėrjashtim tė njėrit, qė thotė:
  «Unė nuk jam i ndryshėm» dhe atė botė turma e tėrbuar ia mbyll gojėn.

  (fragment nga shkrimi qe me poshte vijon i plote)

  Si tė shpėtosh nga njė fanatik?

  Ėshtė krejt tjetėr gjė tė dalėsh pėr tė gjuajtur njė bandė fanatikėsh nė
  malet e Afganistanit dhe krejt tjetėr gjė tė luftosh fanatizmin. Nuk kam
  ndonjė pėrvojė vetjake tė gjuetisė nė male, por kam disa pikėpamje lidhur me
  natyrėn e fanatzimit dhe pėr rrugėt e matjes me tė.

  Sulmi kundėr Amerikės, mė 11 shtator 2001, nuk lidhej me varfėrinė kundėr
  pasurisė. Nuk ishte fjala thjesht pėr ata qė kanė e ata qė s'kanė. Nėse
  gjėrat do tė kishin qenė aq tė thjeshta, do tė ish pritur qė sulmi tė vinte
  nga Afrika, - nga njerėzit mė tė varfėr, - dhe tė drejtohej kundėr Arabisė
  Saudite e vendeve qė prodhojnė naftė, - vendeve mė tė kamura.

  Nė fakt, kjo ėshtė njė betejė mes fanatikėve qė besojnė se fundi, - ēdo lloj
  fundi, - pėrligj tė gjitha mjetet dhe atyre qė besojmė se kurrfarė qėllimi
  nuk pėrligj ēdo lloj mjeti; kriza e pranishme nė botė, nė Lindjen e Mesme,
  nė Izrael / Palestinė, nuk ka lidhje me "vlerat e Islamit" e as me
  "mendėsinė e arabėve". Padyshim ėshtė fjala pėr betejėn e hershme mes
  fanatizmit dhe pragmatizmit.

  Mė i hershėm se Islami e Krishėrimi, mė i hershėm se ēdo shtet, apo qeveri,
  apo sistem politik a ideologjik, fanatizmi ėshtė, pėr fat tė keq, njė pjesė
  pėrherė e pranishmne dhe pėrbėrėse e natyrės njerėzore.

  Njerėzit qė hedhin nė erė klinika pėr dėshtime foshnjash nė Amerikė apo
  djegin xhami dhe sinagoga nė Gjermani, nuk dallojnė nga Bin Ladeni pėrveēse
  nė pėrmasa, jo edhe pėr nga natyra e krimeve tė tyre.

  11 Shtatori shkaktoi anembanė trishtim, mėni, ēmeritje, shok, melankoli e
  ēoroditje. Kujt do t'i kish shkuar mendja se shekulli i Njėzetė do tė
  pasohej menjėherė nga shekulli i Njėmbėdhjetė?

  Fėminia ime nė Jerusalem mė ka bėrė tė jem ekspert nė fanatizėm tė
  krahasuar. Duke u kthyer pas, nė vitet '40, mund tė them se Jerusalemi i
  fėminisė sime ishte cit me profetė tė sajuar nga ata vetė, me reedukues e
  shpėtimtarė tė shumėfishtė. Gjer edhe nė ditėt tona, njė nga dy banorė tė
  Jerusalemit ka njė formulė vetjake shpėtimi.

  Secili thotė se ka ardhur nė Jerusalem, - sipas refrenit tė famshėm tė njė
  kėnge tė hershme: "tė ndėrtojė dhe tė rikrijohet nė Jerusalem", - por, nė tė
  vėrtetė, disa syresh, tė krishterė, myslimanė, socialistė, anarkistė,
  reformatorė tė botės, kanė ardhur nė Jerusalem jo tė ndėrtojnė (e pėrmes
  kėsaj tė rikrijohen shpirtėrisht), por mė tepėr qė tė kryqėzohen apo tė
  kryqėzojnė tė tjerė, ose tė dyja bashkė.

  Ekziston njė sėmundje mendore qė tashmė njihet si "Sindromi Jerusalem:
  njerėzit vijnė nė Jerusalem, thithin ajrin e pastėr tė malit e pastaj,
  befas, ngrihen e i venė zjarrin njė xhamie, njė kishe apo njė sinagoge. Ca
  tė tjerė shqyejnė rrobat, kacaviren pas ndonjė shkėmbi dhe nisin tė
  profetizojnė.

  Gjer edhe sot, nė Jerusalem, tek presin autobuzin, njerėz krejt tė huaj ndaj
  shoshoqit janė nė gjendje ta shndėrrojnė rrugėn fillimisht nė njė seminar,
  duke kėmbyer mendime rreth politikės, moralit, strategjisė, historisė,
  identitetit, ose besimit fetar. Pjesėmarrėsit nė njė seminar tė tillė rrugor
  rreken ndėrkaq qė t'i bėjnė vend vetes nė krye tė autobuzit. Secili ulėrin,
  askush s'dėgjon (me pėrjashtimin tim, qė heraherės dėgjoj, sepse kėshtu
  siguroj jetesėn).

  Pak mė parė, e quajta veten ekspert nė fanatizėm tė krahasuar. Nuk bėra
  shaka. Nėse do tė dėgjoni ndonjėherė pėr ndonjė shkollė a universitet qė
  themelon njė seksion tė Fanatizmit tė Krahasuar, jam i gatshėm tė marr pjesė
  nė konkurs pėr profesor. Meqė jam nga Jerusalemi e meqė jam njė fanatik i
  pakonvertuar, ndjej se jam plotėsisht i aftė pėr atė vend pune.

  Mbase ka ardhur koha qė ēdo shkollė, ēdo universitet, tė ketė tė paktėn njė
  numur orėsh Fanatizmi tė Krahasuar, sepse ky i fundit ekziston anembanė. Nuk
  e kam fjalėn thjesht pėr manifestimet e qarta fondamentaliste e fanatike.
  Nuk e kam fjalėn vetėm pėr fanatikėt e dalluar, ata qė i shohim nė ekran, nė
  vende ku turma histerike ngrenė grushtin drejt kamerės duke hedhur parrulla.
  Flas pėr atė fanatizėm qė ėshtė i pranishėm kudo rreth nesh, me trajtat e
  veta "tė qytetėruara", rreth nesh e mbase edhe brenda nesh.

  Njoh njerėz qė janė kundėr duhanpirėsve dhe qė do t'ju digjnin tė gjallė po
  tė ndiznit njė cigare nė prani tė tyre; ose vegjetarianė, qė do t'ju hanin
  tė gjallė po tė hanit mish; ose gjer edhe pacifistė, - disa nga kolegėt e mi
  tė shtrenjtė izraelitė tė lėvizjeve pėr paqe, - qė do tė mė kishin futur
  plumbin ballit vetėm se mund tė kem njė ide disi mė tė ndryshme pėr mėnyrėn
  si mund tė bėhet paqe me palestinezėt.

  Nuk ngutem tė them se cilido qė ngre zėrin kundėr diēkaje ėshtė fanatik. Dua
  tė them vetėm se fara e fanatizmit gjendet gjithnjė nė tė drejtėn qė s'mund
  tė bėjė kompromise - plagė e qindvjetshave. Kuptohet qė ka shkallė tė
  ndryshme tė sė keqes. Njė mbrojtės i mjedisit mund tė mos bėjė asnjė
  kompromis nė tė drejtėn qė ka, por ai asnjėherė nuk mund tė shkaktojė aq dėm
  sa njė pastrues etnik apo sa njė terrorist. (...)

  Nė librin e Monty Python-it «Jeta e Brainit», ka njė skenė ku Briani iu
  thotė dishepujve: «Ju jeni tė gjithė njerėz individualė», kurse ata i
  pėrgjigjen: «Ne tė gjithė jemi njerėz individualė». Braini iu pėrgjėrohet:
  «Ju jeni tė gjithė tė ndryshėm nga njėri tjetri» dhe turma bėrtet: «Ne jemi
  tė gjithė tė ndryshėm nga njėri tjetri»,-me pėrjashtim tė njėrit, qė thotė:
  «Unė nuk jam i ndryshėm» dhe atėbotė turma e tėrbuar ia mbyll gojėn. (...)

  Shekulli XX duket se ka shkėlqyer nė tė dyja format e fanatizmit: regjime
  totalitare, ideologji tė egra, shovinizėm agresiv, fondamentali-zėm fetar i
  dhunshėm nga njėra anė dhe idolatrizim i Madonės e i Maradonės nė anėn
  tjetėr, si shprehje e mė tė mbrapshtit globalizim / "kindergarteni" global,
  plot me lodra "gadgets".

  Deri nė shekullin XIX, shumica e njerėzve, nga pjesa mė e madhe e botės, e
  kishin zakon tė dinin me saktėsi tė paktėn tri gjėra: ku do ta kaloj jetėn,
  ē'do tė bėj pėr tė fituar bukėn e gojės, ē'do tė mė ndodhė pas vdekjes?
  Pothuajse secili e dinte se do ta kalonte jetėn atje ku ish lindur apo diku
  pėrreth. Secili e dinte se do ta siguronte jetesėn nė njė mėnyrė tė ngjashme
  me atė tė prindėrve. Dhe secili, po ashtu, e dinte se, po tė kishte njė
  sjellje tė mirė nė kėtė jetė, do tė shkonte pas vdekjes nė njė botė mė tė
  mirė.

  Shekulli XX i groposi dhe i shkatėrroi shpesh kėto dije tė qarta. Kjo
  bjerrje e dijeve elementare solli lindjen e njė gjysme shekulli nga mė tė
  ngarkuarat ideologjikisht, e cila u pasua nga njė tjetėr gjysmė shekulli e
  pėrqėndruar nė egoizmin dhe hedonizmin mė tė shfrenuar, tė etur pas "
  gadgets".

  Pėr lėvizjet ideologjike tė gjysmės sė parė tė shekullit XX, deviza ishte:
  «Nesėr do tė jetė njė ditė mė e mirė» dhe «Eja tė flijohemi sot, qė fėmijėt
  tanė tė trashėgojnė njė parajsė».

  Aty nga mesi i shekullit, kjo devizė u zėvendėsua me nocionin e «lumturisė
  sė pandalshme» ; jo e drejta e dikurshme pėr tė luftuar pėr lumturinė, por
  iluzioni, aq i pėrhapur nė ditėt tona, iluzioni se lumturia ėshtė nė dorėn
  tonė, nė rafte, dhe qė s'tė mbetet gjė tjetėr veēse tė pasurohesh, qė tė
  mund t'ia dhurosh vetes. Nocioni « ...dhe atėhere jetuan tė lumtur gjer nė
  pleqėrinė e thellė », iluzioni i lumturisė qė zgjat pafund, ėshtė tani njė
  oksimoron. Nė fakt, lumturia qė zgjat pėrjetė, ėshtė si puna e njė orgazme
  qė zgjat pėrjetė e qė nuk ėshtė aspak orgazmė.

  Unė besoj se ekzistenca e fanatizmit gjendet nė dėshirėn pėr t'i detyruar tė
  tjerėt tė ndryshojnė, nė etjen pėr t'i edukuar e mirėsuar fqinjėt,
  bashkėshorten apo pėr ta ndryshuar nė tė mirėn e tij fėmijėn apo vėllain, nė
  vend qė t'i lesh tė jenė thjesht ata vetė, t'i lesh tė jetojnė.

  Fanatiku ėshtė krijesa mė pak egoiste: fanatiku ėshtė njė altruist i madh.
  Shpesh fanatiku ėshtė mė interesant brenda teje, se sa brenda vetes sė vet.
  Ai dėshiron tė ta shpėtojė shpirtin, dėshiron tė tė riedukojė, tė tė nxjerrė
  nga mėkati, nga gabimi, nga duhani, dėshiron tė pėrmirėsojė zakonet e tua
  ushqimore apo tė tė shėrojė nga pija dhe nga mėnyra si voton nė zgjedhje.

  Fanatiku tė kushton njė vėmendje tė pazakontė, ose tė hidhet nė grykė, se tė
  do vėrtet, ose tė shtrėngon pėr gryke kur ti dėshmon se je i pariedukueshėm.
  Nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr, fanatiku ėshtė mė interesant brenda teje se
  sa brenda vetvetes, ngaqė fanatiku ka fare pak personalitet, ose s'ka aspak.

  Zoti Bin Laden dhe pasuesit e tij nuk urrejnė thjesht Perėndimin. Ata
  synojnė mė fort ta ēlirojnė Perėndimin nga vlerat e veta tė tmerrshme, nga
  materializmi, nga pluralizmi, nga demokracia, nga liria e tė shprehurit, nga
  liria e femrės - nga tė gjitha nocionet qė, nė sytė e fondamentalistėve,
  janė shumė, shumė tė mbrapshta pėr shėndetin e Perėndimit. (...)

  Vetėflijimi ėshtė njė mėnyrė pėr tė zgjuar ndjenjėn e fajit nė qėnien e atij
  qė « pėrfiton » nga flijimi e asisoj ti tė mund ta manipulosh e ta
  kontrollosh. Nėse do tė mund tė zgjidhja mes dy nėnave tė njė shakaje, mes
  asaj qė i thotė fėmijės : "O mbaro ushqimin, o tė vrava" dhe asaj qė i
  thotė: "O mbaro ushqimin, o vrava veten", mbase do tė kisha zgjedhur tė
  keqen mė tė vogėl, domethėnė do tė kisha parapėlqyer tė mos e mbaroja
  ushqimin e tė mos vdisja, se sa tė mos mbaroja sė ngrėni e tė mbartja nė
  vete pėr tėrė jetėn ndjenjėn e fajit. (...)

  Po tė mė premtoni se deklaratėn e mėposhtme do tė ma pranoni bashkė me ca
  kokrra kripe, do t'ju them se e kam shpikur tashmė ilaēin kundėr fanatizmit.
  Ėshtė humori. S'kam parė kurrė ndonjė fanatik qė ta ketė shqisėn e humorit.
  S'kam takuar asnjėherė dikė qė tė ketė shqisėn e humorit dhe tė veprojė me
  fanatizėm, pėrjashto rastet kur e humb humorin, gjė qė edhe mund tė ndodhė.
  Pra, situata ėshtė mjaft e mirė. Mė mbetet vetėm tė gjej mėnyrėn si ta
  mbledh humorin nė pilula dhe ta bind popullin t'i gėlltitė pilulat e mia me
  humor e kėsisoj tė bėhet i paprekshėm nga fanatizmi. (...)


  nga Amos OZ


  recensoi per ju me kujdes niko vreshti dhe asistenti i tij qerim llalla

Tema tė Ngjashme

 1. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
  Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 2. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 3. Kryeministri i Kosovės jep dorėheqjen
  Nga rudo nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 227
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 08:52
 4. LDK-ja nėn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •