Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    gjithmone e me larg
    Anėtarėsuar
    22-10-2004
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    572

    Indiferenca, vdekje e parakohshme e shpirtit

    eshte nje thenie qe e lexova diku. me duket e vertete, megjithese njeriu nuk mund te tregoje interes per gjithcka e per cdogje. por normal qe nje njeri pa interesa eshte si nje njeri i vdekur. c'mendoni ju? po veten si e karakterizoni? po shoqeria ne te cilen jetojme si ju duket?
    cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

  2. #2
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    njeriu behet indiferent aty ku do .. dhe e shikon qe nuk i intereson ,,, tjetri , paraqitja , opinioni , mentaliteti i tij/saj , prejardhja, rraca , feja , mosha etc etc .. dhe atehere fap ndizet drita e kuqe e indiferentizmit ....

    po nuk do te thote vdekje e parakohshme sepse jam indifente ne lidhje me boten .. sepse me njerezit qe dua dhe me rrethojne perdite jam shume e interesuar ..

    myself jam tip shume indiferente ... e kam kete "virtyt" ( ja nxora vetes ) lol qe disa here dhe ma kane vene ne dukje po who cares ... ( per problemet , njerezit qe dua dhe punen qe bej jam shume e interesuar .. )
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 24-11-2004 mė 14:52
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896
    Citim Postuar mė parė nga FLOWER
    eshte nje thenie qe e lexova diku. me duket e vertete, megjithese njeriu nuk mund te tregoje interes per gjithcka e per cdogje. por normal qe nje njeri pa interesa eshte si nje njeri i vdekur. c'mendoni ju? po veten si e karakterizoni? po shoqeria ne te cilen jetojme si ju duket?
    indiferenca eshte nje gjendje e brendshme ose me sakte mund ta percaktojme si tendence mendore qe shkaktohet nga nje crregullim qe ndodh brenda trupit, kur trupi njeriut nuk arrin te prodhoje nje lloj hormoni te caktuar , dhe kjo sepse gjendrrat endokrine me sekrecion te brendeshem qe nuk e prodhojne sic duhet kete lloj hormoni nuk stimulohen ose nuk funksionojne sic duhet

    nje faktor tjeter qe shkakton indiferencen eshte edhe mjedisi rrethues ose shoqeria rreth e qark , qe shpesh here nuk te afron stimuj ose mundesi per te treguar interes per ata qe ty te rrethojne ne jeten tende te perditshme, nder keto hihilizmi ose ndjenja e boshesise eshte me e dukshmja ne kapitalizem eshte nje faktor qe nuk mohohet dot

    tingulli i brendeshem qe i korespondon sentimentit te indiferences eshte tingulli BA qe eshte nje tingull qe te gjithe e kemi brenda qenjes tone te gjithe pa dallim por ndryshon ne baze te perqindjes tek ne te gjithe , dikush e ka te zhvidhuar shume dhe dikush nuk e ka te zhvidhuar fare,

    si mund te largohet indiferentizmi

    nje ilac per te larguar kete tendence mendore eshte sherbimi social , d,mth. bota e volontariatit , nje tjeter faktor qe ndihmon shume ne largimin e indiferentizmit eshte sportet kolektive .p.sh. futbolli , basketbolli, hembolli, etj , nje tjeter faktor i rendesishem per te larguar kete tendence te semure mendore eshte edhe ushtrimet yoga , ka asanas shume efikase per kete qellim qe po ushtrohen rregullisht cdo dite ne shtepi te ndihmojne shume per te larguar indiferentizmin nga jeta jote

    kaq per indiferentizmin ne menyre te thjeshtuar shume

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Kush e ka thene ate shprehjen, t'ia presim veshte, se ia paska fute kot.

    Eshte indiferenca qe e mbron shpirtin nga pesha e tepert, e panevojshme. Une nuk kam nje virtyt te tille (si pinku) por ia vlen te jesh indiferent per disa (shume) gjera.

  5. #5
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga sh.hasanaj

    Eshte indiferenca qe e mbron shpirtin nga pesha e tepert, e panevojshme. .

    shume e vertete XENO

    E ke thene shkurt dhe bukur !!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    Citim Postuar mė parė nga FLOWER
    eshte nje thenie qe e lexova diku. me duket e vertete, megjithese njeriu nuk mund te tregoje interes per gjithcka e per cdogje. por normal qe nje njeri pa interesa eshte si nje njeri i vdekur. c'mendoni ju? po veten si e karakterizoni? po shoqeria ne te cilen jetojme si ju duket?
    "The hottest places in hell are reserved for those, who in times of great moral crisis, maintain their neutrality." - Dante

    Tham se Flower nuk e ka fjalen per indeferencen n'pergjithsi. Me sa kuptoj un, fjala asht per indiferencen si n'citimin e Dantes. Nqs. dikush asht indiferent ndaj nji problemi jetik ose moral, athere citimi qi Flower tha asht korrekt.
    Defend the second amendment

  7. #7
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga FLOWER
    eshte nje thenie qe e lexova diku. me duket e vertete, megjithese njeriu nuk mund te tregoje interes per gjithcka e per cdogje. por normal qe nje njeri pa interesa eshte si nje njeri i vdekur. c'mendoni ju? po veten si e karakterizoni? po shoqeria ne te cilen jetojme si ju duket?
    Indiferenca eshte ajo arma e dyfishte e cila sherben per tu mbrojtur dhe njekohesisht per te arritur qellimin tuaj. Shoqeria shqiptare ende se njeh indiferencen dhe per kete se aplikon fare, ketu gjithsecili mundohet te dale ne pah edhe aty ku si takon. Le te marrim forumin ku sheh gjithfare postimesh qe skane asnje lidhje me temen por thjesht sepse nuk njohin indiferencen per ate cka nuk i intereson aspak. Veten nuk e perjashtoj nga shoqeria ku jetoj por gjithsesi indiferencen kam filluar disi ta perdor ne format e mija te rafinuara qe te duket e tille dhe te jete krejt tjeter.


    Dito.

  8. #8
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Indiferenca ka karakterin e vet dhe menyren e shfaqjes.
    Qendroj indiferent ndaj personave qe tentojne te me ulin moralin dhe vleren.Jam poashtu indiferent ndaj sendeve dhe personave qe nuk me interesojne.
    Jam indiferent ndaj temave qe nuk me joshin ne shoqeri,po kjo nuk do te thote qe me ka vdekur shpirti apo jo?


    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Mendoj se eshte e mundur t'i shijosh gjerat/njerezit edhe pse je indiferent ndaj tyre...te pakten une mendoj se i shijoj keshtur gjerat ne menyre me te bukur dhe te plote sepse pamja eshte krejt objektive. Mendoj se indiferentizmi eshte virtyt kur e aplikon ndaj njerezve te duhur.

    por normal qe nje njeri pa interesa eshte si nje njeri i vdekur
    Ndoshta ndryshojme ne forumulimin e fjales indiferent po une mendoj se ka akoma vend per interesa (ose me mire t'i quajme kuriozitete) tek nje person indiferent.

    po veten si e karakterizoni?
    Une per vete mund te behem shume indiferent po mu tek. Per shoqerine mendoj se shpeshere tregohet shume me indiferente se sa duhet.

  10. #10
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anėtarėsuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    me thon te drejtenn ka raste qe bohem shummmm po shum indiferente aq sa e pranoj edhe vet :P po sosht se jom perher ashu

    sa per shoqerin ku jetojm per menimin tim 90% jan indiferenca.com

  11. #11
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anėtarėsuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    ehhh po po nuk shike icik men nuk eshte gje....

    duhen kta lloj tipash ti marrin te tjeret me goje...indiferenza eshte pjese e jetes...

  12. #12
    profesionisti Maska e I-amėshuar
    Anėtarėsuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
    Indiferenca eshte ajo arma e dyfishte e cila sherben per tu mbrojtur dhe njekohesisht per te arritur qellimin tuaj. Shoqeria shqiptare ende se njeh indiferencen dhe per kete se aplikon fare, ketu gjithsecili mundohet te dale ne pah edhe aty ku si takon. Le te marrim forumin ku sheh gjithfare postimesh qe skane asnje lidhje me temen por thjesht sepse nuk njohin indiferencen per ate cka nuk i intereson aspak. Veten nuk e perjashtoj nga shoqeria ku jetoj por gjithsesi indiferencen kam filluar disi ta perdor ne format e mija te rafinuara qe te duket e tille dhe te jete krejt tjeter.


    Dito.
    Bukur Odeon trajtim i detajuar i temės dhe shembull konkret ai i forumit.
    Jam dakort me mendimin tėnd dhe dua tė shtoj se indiferenca ka anėt e saj shumė pozitive pėrvec atyre negative.
    P.sh: Mua personalish mė ka ndihmuar(indiferenca) nė raport me femra qė pėrdorin bukurin e tyre pėr tė tė shkatėrruar ekonomikisht apo kur je duke u dashuruar me njė gocė tė papėrshtatshme dhe e di qė s`duhet. Pėrdor indiferencėn edhe pse ėshtė pak vuajtėse.
    Pastaj tė gjithė ata qė ndodhen nė kurbet e dinė atė shembullin klasik tė perėndimorit:
    Je duke ecur dhe padashje pėrplas supin me njė tjetėr dhe c`ndodh.
    Nuk ndodh qė tjetri ndalet dhe tė pėrgjigjet "ku i pate syt o.."dhe fillojnė ofendimet edhe pse ti i kėrkon tė falur ai e harron punėn e tij dhe vazhdon me sharje. Perėndimori tė pėrgjigjet "pardon"dhe vazhon rrugėn pa kthyer kokėn.
    Pra indiferenca nė kėtė rast evitoj nervozimin(sharjen),humbjen e kohės dhe demostroj edukatėn qė bėn pjesė e filozofisė sė vlerėsimit tė jetės.
    Kurse nė shoqėrin shqiptare tė shkon jeta duke u marrur me jetėn e tjetrit me njė kuriozitet ekstrem qė tė pėrsekuton.
    DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
    THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

  13. #13
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga I-amėshuar
    Jam dakort me mendimin tėnd dhe dua tė shtoj se indiferenca ka anėt e saj shumė pozitive pėrvec atyre negative.
    P.sh: Mua personalish mė ka ndihmuar(indiferenca) nė raport me femra qė pėrdorin bukurin e tyre pėr tė tė shkatėrruar ekonomikisht apo kur je duke u dashuruar me njė gocė tė papėrshtatshme dhe e di qė s`duhet. Pėrdor indiferencėn edhe pse ėshtė pak vuajtėse.
    Pastaj tė gjithė ata qė ndodhen nė kurbet e dinė atė shembullin klasik tė perėndimorit:

    Kurse nė shoqėrin shqiptare tė shkon jeta duke u marrur me jetėn e tjetrit me njė kuriozitet ekstrem qė tė pėrsekuton.
    Te pershendes dhe faleminderit:
    Une vete si person nuk jam per indiferencen definitive por jane arsyet te cilat me detyrojme te jem i tille. Psh kur dikush te cilit ti i jep gjithe vemendjen e duhur dhe has vazhdimisht kundershtine e personit atehere c`mbetet te bejme? Une mendoj indiference dhe vuajtje me vetveten, e cmund te bej me teper!
    Ndersa ne aspektin e gjerave qe nuk me terheqin qe ne fillim hasin ne indiferencen time dhe vetem ne shfaqjen vizive te gjerave atraktive mund te fitojne vemendjen time.

    Dito.

  14. #14
    MiLaNisT Maska e sLimShady
    Anėtarėsuar
    22-04-2004
    Vendndodhja
    Shif ka mrapa m'ke
    Postime
    1,116
    Indeferenca eshte normale jneriu rrin indeferent ndaj atyre qe do dhe eshte mire nga disa gjera te jesh indierent dmth si nje lloj mbrojteje nga gjerat qe si do ti vet
    M&M

  15. #15
    Po une qe jam indiferent nga natyra si i behet halli?
    o me dy molle moj te godita
    o me vrave o te vrafte pika
    E nuk te rashe per te vrare

  16. #16
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Indiferenca eshte karakteristike qe nuk mund te aktivizohet. Ne nje raport indiferentesh shkon gjithshka mire. Ne nje rast tjeter indiferenti akuzohet per mosangazhim.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

Tema tė Ngjashme

  1. Rushajet (Pentekosti) - Zbritja e Shpirtit tė Shenjtė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 04-06-2023, 16:23
  2. Kisha ėshtė Njė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  3. Njė vėshtrim i shkurtėr historik rreth debatit mbi filoque
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
  4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
  5. Prostitucioni dhe morali
    Nga tani nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 05-01-2003, 06:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •