Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Irfan Bregu

 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb Irfan Bregu

  Kjo vjen era det
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  Dikush sapo degjoi ne radio,
  Se ne jug kish plasur e s’ epej nje proteste
  E fuqishme, qe s’ epej, nuk ndalej,
  Tha ashtu thjesht :
  - Kjo vjen era det.
  Kjo shkul edhe malet!

  Janar 1997

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Mbremje Maji
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  Rri ulur anes trotuarit,
  Mes duarve mbaj
  Duart
  E njeriut qe dua,
  Pa vezhguar te tjeret,
  Ne kete mbremje nje Maji.

  Une dhe ajo, te lire si fije bari,
  Pa pasur ne koke asnje pike te erret.

  Dhe te merzitur dhe te varfer dhe te lodhur,
  Po per asnje dore tjeter nder mend nuk na bie.
  Dita iku, sic hedhin me makine te Komunales
  Nje qen te ngordhur.
  Dhe te dy koke me koke brenda heshtjes!
  Asaj me s’I flihet,
  Brenda zemres sime shtrihet.

  Dhe te trishtuar dhe te qeshur,
  Te dy te kredhur brenda dhembjes se dashurise,
  Qe vetem e tille ne kete mbremje mund te ishte…

  1 Maj 1992

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Monolog I nje te perndjekuri
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  S’di c’te them I ziu,
  Prita se mos zbardhi.
  Njeriu nga njeriu
  Sec u nda nga gardhi.

  Spacin dhe QafeBarin
  Hoqa une I shkreti,
  Jo te rrije gomari
  Ne nje zyre shteti.

  Si vajti kjo pune?
  S’po e marrim vesh!
  Kush ishte spiun,
  Buza prap I qesh…

  Nje demokratshtires
  Kujt nuk I ve bishtra?
  Ca kepucelepires
  Behen dhe ministra.

  Prita se mos ngrihej
  Kenga e Bilbilenjve,
  S’besoja se vinte
  Koha e maskarenjve…

  Maj 1995

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Pushtetari dhe une
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  Nje mik me tha: si nuk ke frike
  Nga ai qe ka aq shume pushtet?
  C’te bej, I them, kur ndiej nje thike,
  Dikush me fut doren ne xhep?..

  Ai ka dhembin pushtetor,
  Si ujku nduk, kudo qe vemi.
  Dhe une penen e kam ne dore,
  Ashtu si briret qe ka demi…

  Prill 1993

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Diktatori I dyte
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  Mora goditje nga diktatura e pare,
  Rashe,
  Buken s’ma hoqen nga goja…
  Po diktatori I dyte ish I marre,
  Ne vend te bukes,
  Na ushqeu me gezhoja…

  Dhe, dashje pa dashje, u bera kacak,
  Therrisja per vdekjen e tij neper shtigje.
  Diktatori qenkish I eger e dinak,
  Pa fre, goditi atje, ku shpirti na digjet.

  Na vrau familjet, ku s’jane shperndare,
  Larashet ulkonja na I la para deres.
  Se diktatori I dyte ish I marre,
  Ne vend te bukes,
  Filloi hante njerez…

  Mars 1997

 6. #6
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Disa peme flasin
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  Disa peme flasin
  Se duke I copetuar
  Panjerezisht.
  Kur te vije dimri
  Dhe te fryje era
  E te beje balte e te sjelle plehra,
  Te vije pranvera e vera,
  Me tym e pluhur,
  Rere e te tjera,
  Te perplasen te dera…
  Disa peme flasin
  E akuzojne mendjet e mjera,
  Qe I prene ashtu panjerezisht,
  Pa kur te vije dita,
  Dine si te flasin,
  Do te akuzojne fort mizorisht;
  Ne vend te fjaleve, po na perplasin
  Malarje, tifo, kolera…
  Dhe ne do te plevasim
  Mbi pluhra, tymra, rere e plehra
  E baltra te zeza…

  Disa peme zune te flasin:
  C’te beje korba! C’te bej nata?!
  Po dergjet Atdheu mbi shkarpa…

  Janar 1993

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Te perditshmen
  Irfan Bregu
  Marre nga libri: Bethlehemi I Lirise

  As une,
  As ai
  Nuk jemi skllever.
  Kurse ty
  Te duket sikur te kjo treve
  Je zoti yne
  E pret per ty qe te kendojme nje Te deum.

  Per ne ti je
  Si perendi e vdekur,
  Qe s’ke as lutes,
  Po nuk ke as tempull…

  Nga ti nuk presim
  Qe buken e perditshme te na falesh.
  Ne kemi te sigurte dhe te nesermen.
  E perditshmja eshte
  Qe te te shkulim ty
  Dhe te te flakim si nje dhemballe e kalbur…

  Korrik 1997

 8. #8
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Mes valeve te detit

  Mes valeve te detit, e dashur, paske ardhur
  me syte si lauresha, me krahet shkume e bardhe.

  Ne krahe te rrembeva, me krahe me mbulove.
  Sa endrra djalerie te reja sec me zgjove.

  S'me ndenje gjate ne duar, nuk di sesi te humba,
  ashtu sic vjen e iken e tretet fare shkuma.

  Humbet e te kerkoj ne bregun pa njeri.
  Mes valeve te detit, e dashur, shfaqesh ti...

  Vlore, 19 Gusht 1986

 9. #9
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Gezim dhe trishtim

  Kur ti rri prane meje,
  oret me duken si femije qe me ikin nga duart,
  sikur qindra zogj me kendojne neper deje...
  Sikur shkel mbi bar te ri, te vesuar...

  Kur ti je ende shume larg,
  gjer te vish, oret calojne si pleq,
  tek te cilet shfaqen tromboza ne gjak...
  Oret sikur ecin mbi qelq...

  Dhe nga gezimi dhe nga trishtimi,
  ashtu me merret fryma, sa keq!
  Here behem si femije,
  here bej shoqeri me pleq...

 10. #10
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Kush luan me parane

  S'jam platonik, po flake epikurian,
  pa c'ka se s'kam parfumra, as shishe vere...
  Te dish nje gje: kush luan me parane,
  t'i bene edhe gjinjte si levere...

 11. #11
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Kthimi

  Kurgja s'mujti me e hutue
  tui ba rruge per vend te vet.
  ---Ndre Mjeda


  Tre dimra jam larguar,
  u ktheva te ky prak,
  sikur pas tridhjete vjetesh
  po kthehem ne Itake.

  Une s'jam Odhiseu,
  qe u nisa per Helenen.
  Atje te Lindje e Largme
  si arme pata penen.

  Kur shkova atje larg
  tek vendi qe e doja,
  shpesh lutesha me vehte
  mos binte posi Troja...

  Njeqind sirena njeheresh
  ndieja ne tym e dallge,
  po une si Odhiseja
  kisha vec nje Itake!

  Me gurin tend nen koke,
  me balten tende ne gji,
  sikur pas tridhjete vjetesh
  po kthehem, Shqiperi...

  Larg teje i deshiruar,
  o moj e shtrenjta toke,
  sa kripe e dallges tende
  me doli permbi floke.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •