Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Si pėrgatitet "Tiramisu"

  O yllat e guzhinės,

  Postoni pak ju lutem mėnyrėn e procedimit pėr pėrgatitjen e TIRAMISU.

  Biskotat, mascarpone, vezėt e tė gjitha kėto qė duhen i kam parapregatitur pėr nesėr , por nuk di si shkon menyra e proēedimit, ndaj ju lutem ndihmoni.
  Nė pritje tė pėrgjigjes suaj ju parafalenderoj pėr pjesėmarrjen .

  Elna.

 2. #2
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Smile Si pergatitet " le TIRAMISU"

  5 veze te ndara(te bardhat nga te verdhat)
  1/4 cup me sheqer
  2 cups mascarpone cheese
  1/4 cup(60 ml) rum i erret
  3/4 cup(180 ml) kafe shume e forte
  24 biskota (lady fingers)
  60 gr. kakao e pasheqerosur

  Ne nje kupe, rrih te verdhat e vezeve dhe sheqerin derisa te krijohet nje mase e njetrajtshme dhe e trashe. Hidh djathin mascarpone dhe rumin.

  Rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi mesatare ne nje mixer elektrik, derisa te krijohet nje forme e bute e qendrueshme. 1/3 e te bardhave te vezeve e perzjejme me masen qe pergatitem te paren ku gjendet dhe djathi mascarpone. Me pas, me ngadale i hedhim edhe pjesen tjeter te te bardhave te vezeve.

  Vendos kafen ne nje kupe. Zhyt te gjitha biskotat aty per 1-2 sec. Dhe vendosi biscotat ne fund te kupave ku do serviret tiramisu. hidh masen e mascarpone cheese mbi biskotat (lady fingers). Sperkati me kakaon. Mund ta vendosesh dy shtresa biskotash qe do mbulohen me pas me perzjerjen e pergatitur.

  Leri naten ne frigorifer dhe serviri te ftohta.

  (ato masat e mesiperme jane per 6 ne 8 persona)

  E di qe e kam detajuar shume...po keshtu thote libri. E kam provuar ta bej vetem nje here dhe me ka dale e mire. Por nuk jam eksperte akoma.

  Gjithe te mirat
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 21-11-2004 mė 21:18 Arsyeja: ca gabime koti;)

 3. #3
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Green

  Flm pėr pėrgjigjen.
  Nesėr tė tregoj nėse ia dola apo jo nė krye Teramisu se sonte ora 3 e kusur e natės , nuk e kam ndėr mend tė zgjoj komshinjtė me zhėrr- zhėrret e rrafjeve tė vezėve.
  Vetėm njė pyetje: me se ėshtė e barabartė masa cup? filxhan ēaji, expresi , lugė supe apo dicka tjetėr?

  Elna.

 4. #4
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi
  Vetėm njė pyetje: me se ėshtė e barabartė masa cup? filxhan ēaji, expresi , lugė supe apo dicka tjetėr?
  Elna,

  1 cup= 3 filxhan kafeje (nuk e dija; e mata posacerisht).
  Kam vene re qe ka shume receta per embelsiren Tiramisu.

  Te befte mire!

  P.S patjeter, let me know...

 5. #5
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne fakt ajo kafja qe une kam permendur nuk eshte kafe turke..eshte si kjo kafja amerikane qe pihet me filxhana te medhenj.
  Mqse e kisha lene pa e sqaruar.
  E mora si te mireqene te tille...duke qene se vete jam ne amerike.
  cheers

  P.S. Elna, nese ky detaj (i papermendur) te ka prishur pune...I apologize...

 6. #6
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  S'ka prish punė hiē detaji Green, se s'ma mbajti me i hy Tiramisusė sot.
  Mu duk vetja si e lodhshme , dhe e mora me tė mira nė kuzhinė , i dhashė pushim .

  Green e Jonka

  Flm pėr pėrgjigjet dhe pjesėmarrjen tuaj.

  Angazhohem t'ju tregoj cilėsinė e ėmbėlsirės sapo tė marr komentet e para .


  P.s komentues Rajani, 6 vjeēar. Thoni ju se thotė e keqe ai , kur ka kakao nė tė .

  Ju pėrshėndes pėrzemėrsisht

  Elna.

 7. #7
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  36
  Postime
  1,322
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Tiramisu.... tha njeri "Tiramisu" ....hmmm, mos beni shaka me stomakun e njerzve!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 8. #8
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xemlo
  Ej na vendosni dhe menyren si pregatitet "BUTTAMIGIU'" se du me u bo tape ne embelsira sonte

  Xhemlo vėllai.

  Ma sqaruan kėtė domethėnien e "Buttamigiu" e thashė jam qė jam kėndej nga kuzhina po i them nja dy fjalė, ndaj dėgjo : Kerkesėn e kesaj recete e ke shtruar gabim tek kuzhina shqiptare edhe pse ėshtė e " ėmbėl" , ndaj nėse tė vazhdon ende e rėna nė kokė pėr Buttamigiu-nė hape nje temė me recetė tė tillė tek : Nė kėrkim tė romancės. Sigurisht nese dhe tjetėrkujt i ka rėnė gjithashtu nė kokė pėr Buttamingiu - Tiramisu do i jepni zgjidhje recetes e do beheni tapė e shkuar tapės nė ėmbėlsira.

  Tė pėrshėndes

  Elna.

 9. #9
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Elna, c'mu desh mua qe lexova temen tende mi goc se tani nuk do perqendrohem me ne mesim. Po s'di ndonje vend qe i ben sh. te mira si ne Itali.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Receta nė vazhdim ėshtė pak a shumė si ajo qė ka vendosur green, por duke qėnė se i hodha njė sy nė libėr posaērisht pėr "Tiramisu" si dhe duke qėnė se ėshtė ėmbėlsira ime e preferuar (atėherė kur gatuhet siē duhet) po e vendos kėtu dhe kėtė variant:

  TIRAMISU

  Pėrbėrėsit

  - 4 tė verdha vezėsh
  - 3/4 filxhani, sheqer
  - 1 filxhan djathė mascarpone
  - 1 1/2 filxhan me ajkė qumshti (whipping cream)
  - 2 filxhanė me kafe tė fortė (e zieni dhe mė pas lėreni tė ftohet )
  - 1/2 filxhan Kahlua (pije me bazė kafeje dhe pak alkool)
  - 30-36 biskota
  - pudėr kakao pėr tė pudrosur ėmbėlsirėn nė fund
  - ēokollatė e grirė


  Pėrgatitja

  Ne nje tenxhere me dy ndarje ( tenxhere te cilat perdoren per shkrirje ose zierje te ngadalte), perzieni te verdhat e vezeve dhe sheqerin dhe filloni ti perzieni ngadale derisa perzierja te kete marre ngjyren e verdhe disi te zbardhur dhe temperatura te kete shkuar nė 140ŗF (ka tenxhere qe e tregojne temp). Me pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe masen hidheni ne nje tas te mad ku pak e nga pak mund te filloni ti shtoni djathin mascarpone, duke e perziere lehte. Perzierja duhet te ftohet per 8-10 min.

  Ne nje tas tjeter, trazoni ngadale ajken e qumshtit dhe po me ngadale hidheni ajken ne perzierjen me veze qe pergatitet pak me pare.

  Me pas perzieni kafen e ftohur me Kahlua dhe zhytini nje e nga nje biskotat ne menyre qe te marrin pak shije por dhe te mos thermohen fare nga lengu.

  Ne fund, mund te filloni vendosjen e embelsires ne nje ene ovale (12-14inch). Ne fillim vendosni nje shtrese kremi, me pas nje shtrese me bisokota dhe siper i shtroni nje shtrese te trashe kremi. Siperfaqen rafshojeni ne menyre uniforme dhe mbulojeni enen me mbeshtjelles plastik. Embelsira duhet te ftohet per 4-6 ore para se te sherbehet.

  Para se ta sherbeni mund ti hidhni siper pluhur kakao perzier me pak kafe si dhe copa cokollate te grira holle.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  Ne nje tas tjeter, trazoni ngadale ajken e qumshtit dhe po me ngadale hidheni ajken ne perzierjen me veze qe pergatitet pak me pare.

  Me pas perzieni kafen e ftohur me Kahlua dhe zhytini nje e nga nje biskotat ne menyre qe te marrin pak shije por dhe te mos thermohen fare nga lengu.
  O Fiori ajke qumeshti quan ate qe ne italisht quhet panna?

  Cfare kafeje perdor, expresso tip lavazza apo te imet (turke)?

 12. #12
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Po, mė duket se nė Itali quhet "panna" ajo qė kėtu nė SHBA quhet "whipping cream" (sikur e kam lexuar ne nje teme tjeter ne forum kete).

  Kafe pėrdoret kafja turke...

 13. #13
  nė botėn shqiptare
  Anėtarėsuar
  16-01-2005
  Postime
  198
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tiramisu-ja e vėrtetė...

  Mė afėr tiramisusė sė vėrtetė ėshtė green. Nuk ka nevojė pėr ajkė,as pėr ēokollatė tė grirė e as pėr tė ngrohur asgjė pos kafesė e cila duhet tė jetė rreptėsisht e zier nė makinėn "moka"

  Biskotat duhet tė jenė jo gjithfarėsh por "SAVOIARDI" dhe nė paketimin e tyre jepet edhe receta origjinale.

  Kahlua nuk di ē'ėshtė por mė mirė rum, wiskey apo ca pika konjak nė kafe.

  Dhe kakao ti hudhet menjeherė pas shtresės sė fundit tė masės kremoze sepse ashtu merr ngjyrėn e errėt dhe absorbohet me kohė shumė mė mirė.

  Gjithsesi tė ftohet ngadalė e pastaj edhe nė frigo e tė pritet disa orė para se tė serviret.

  P.S. Kakao sipas pėrvojės sime ėshtė mirė tė hudhet sė pari nė njė kullojsė ēaji(sitė e vockėl) e pastaj me njė tė tundur pėrmes gishtit tė kalohet nė formė homogjene sipri enės me tiramisu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diamant abrashi : 20-10-2006 mė 11:53

 14. #14
  Albanian Maska e Mogli--
  Anėtarėsuar
  20-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė (ALBANIA)
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tiramisuuu

  Mua me pelqen vetem emri TIRAMISU ..hehe eshte edhe pak emocionale.
  Kur dilja me te dashuren vetem per akullore,na fillonte e qeshura para se te blinim se te dyve na pelqente TIRAMISU
  Ju pershendes

 15. #15
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ..................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:46

 16. #16
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ...............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:46

 17. #17
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ...............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:47

 18. #18
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  .............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:47

 19. #19
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:47

 20. #20
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ............
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 29-10-2010 mė 12:47

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Supat
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-11-2010, 15:28
 2. Si tė pėrgatitet njė CV?
  Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2006, 15:52
 3. UNMIK: Po pėrgatitet vrasja e tre zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė
  Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 06:01
 4. Te pergatitet klima per zgjedhje te lira parlamentare
  Nga saimiri-uk nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2003, 18:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •