Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1

    Depresioni ???

    Pershendetje te gjitheve !!!

    Pasiqe e di se shumica e juaj keni probleme qe vazhdimisht paraqiten ne adoleshence , moshe kjo e cila eshte shum me senzitive se te tjerat. Nga shum te dhena e di qe cdo teenager ka probleme depresioni , ose krize adoleshence , dmth eshte ne kerkim te pasionit , por ja qe dikush preket me shume , por secili i perjeton ne menyra te ndryshme. Kisha dashur te me tregoni ndonje mendim nga secilit prej jush: nga eksperienca , dicka qe ju ka rrefyer dikush.. Etj

    Bye Allz
    Nėse e shikoni Borėbardhėn nga mbrapa, bėhet fjalė pėr njė femėr qė e kupton ku e ka vendin.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Pershendetje Virtuali!
    Teme interesante. Ne vite te pare ne universitet morra nje klas psikologjie per adoleshentet, dhe ky subjekt me ka bere te kuptoj me mire dhe te mendoj per adoleshencen time.

    Disa adoleshent kan probleme depresioni qe mund te zhvillohet nga ambienti, shkolla, aparenca, shoqeria etje. Per vete skam pasur probleme serjoze depresioni...mund te depresohesha per nje kohe shume te shkurter...por smund te them qe ishte depresion, por stresim, sidomos kur isha 13 vjece ne klase te 8... ngaqe nuk dija anglisht, ndihesha e vetmuar ne shkolle meqe nuk njifja ndonjeri, kisha frik se mos nuk do beja mire ne shkolle meqe nuk kisha bere disa klasa. Por pas disa kohesh "you redeem yourself" dhe ajo e keqia qe mendon zvendesohet me me e mira qe se prisje...ne perjudhen e adoleshences....adoleshentet paraqitesh me shume probleme, qe i bejn te konfuzuar, te stresuar, madje dhe te depresuar...adoleshenca eshte nje pergatitje per "adulthood"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 19-11-2004 mė 16:01
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #3
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    tani jemi pak larg adoleshences megjithate shume gjera te mbeten gjete ne mend..un sot spo shkruaj per vete por per motren time.
    sa e cuditshme te duket kur dikush qe e ke aq prane(mbi te gjitha te lidh gjaku)te behet ndonjehere me ato qe ka perjetuar,me jeten e tij/saj te mbyllur ne guaske ,si tjeter njeri!

    nje nate vone,ne fundin e kesaj vere,tek flisnim per copeza jete qe na ngjallnin nostalgji,tek qeshnim me "gabimet","pakujdesite"e shkuara ,tek luanim me hijet qe vizatoheshin ne mure nga sendet qe mbushnin dhomen e vjeter e perpiqeshim te kapnim tingujt e embel te nje kitareje te larget ajo me foli qete me zerin e zemres.nje dashuri adoleshence por nga ato qe te kthejne "kokposhte"..se kisha menduar kurre ate te lidhej aq shume pas nje njeriu..as qe me kishte shkuar ndermend se ajo motrushja e embel qe me mesonte se cduhet te haja te fuste gishtat ne goje per te vjelle ushqimin qe te dukej me elegante,qe te sakrifikonte shume,deri dhe mesimet per hir te ndjenjave..
    adoleshenca esht moshe e bukur por edhe shum delikate njekohsisht..tek degjoja fjalet e saj te buta dhe shquaja ne erresire levizjen e ngadalte te buzeve te vogla mendoja se sa larg saj kisha qene!
    pastaj ndarja..!dy zemra qe duhen dhe mijra arsye qe imbajne larg!eshte e mundur te mos e ndjesh depresionin,dhimbjen?eshte e mundur te besh sikur ska ndodhur asgje??aq me teper kur je akoma " pakuptuar" nga askush..nje adoleshente qe kerkon pak me shume interesim,dashuri,mirkuptim..


    shkrova pak gjate,ndoshta dhe u zgjata ne pershkrime e detaje..vtem se me kish mbetur si peng..apo sdi cte them..
    pse asnjeher sjemi aty ku duhet mbeshtetja?le te perpiqemi te hyjme ose te pakten ne qe jemi me te rinj te ndihmojme prindrit te hyjne me shume ne psikologjin e ketyre adoleshentve,per ti mbajtur sa me larg gabimeve,streseve dhe dpresionit!
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  4. #4
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090
    Nga shum te dhena e di qe cdo teenager ka probleme depresioni , ose krize adoleshence , dmth eshte ne kerkim te pasionit , por ja qe dikush preket me shume , por secili i perjeton ne ...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Me fal po ajo qe sapo ke permendur me lart eshte nje krize identiteti te cilen njeriu e formon ne adoleshence !
    Mbase duhet te lexosh me shume nga psikologjia

  5. #5
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Citim Postuar mė parė nga AuGuSt_
    Nga shum te dhena e di qe cdo teenager ka probleme depresioni , ose krize adoleshence , dmth eshte ne kerkim te pasionit , por ja qe dikush preket me shume , por secili i perjeton ne ...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Me fal po ajo qe sapo ke permendur me lart eshte nje krize identiteti te cilen njeriu e formon ne adoleshence !
    Mbase duhet te lexosh me shume nga psikologjia
    krize identiteti ?
    vertet sjam thelluar ndonjehere ne librat e psikologjise po per te kuptuar psikologjine e njerzve mendoj se duhet dicka tjeter vec tyre.
    nese ti mendon se tek nje adoleshente(16-17vjece) karakteri eshte formuar plotesisht athere mund te flasesh per kriza identiteti..ndoshta edhe depresion s'quhet gjendja ne te cilen te hedh nje situate e tille,e rendomte po qe kur "te prek"ty merr te tjera nuanca..por ama eshte nje gjendje e veshtire qe lendon me teper se identitetin, zemren e me pas psikologjine e atij personi per aq kohe sa sgjen mbeshtetjen e duhur ose ska arritur ate moshe e pjekje qe te kuptoje se jeta s'eshte vec ndjenje..
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  6. #6
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090
    Citim Postuar mė parė nga marsela
    krize identiteti ?
    vertet sjam thelluar ndonjehere ne librat e psikologjise po per te kuptuar psikologjine e njerzve mendoj se duhet dicka tjeter vec tyre.
    nese ti mendon se tek nje adoleshente(16-17vjece) karakteri eshte formuar plotesisht athere mund te flasesh per kriza identiteti..ndoshta edhe depresion s'quhet gjendja ne te cilen te hedh nje situate e tille,e rendomte po qe kur "te prek"ty merr te tjera nuanca..por ama eshte nje gjendje e veshtire qe lendon me teper se identitetin, zemren e me pas psikologjine e atij personi per aq kohe sa sgjen mbeshtetjen e duhur ose ska arritur ate moshe e pjekje qe te kuptoje se jeta s'eshte vec ndjenje..

    TEK AJO QE KAM PERMENDUR ME SIPER KAM DASHUR TE THEM QE NE ATE MOSHE NJRIU KALON NJE KRIZE IDENTITETI DHE NUK PO THEM SE CFARE VUAN MRE SHUME SEPSE ESHTE E NATYRSHME QE E VUAJME NJE GJENDJE TE TILLE POR ME SAKTE KJO GJENDJE KA TE BEJE ME KRIZEN E IDENTITETIT UNE E KAM SPECIFKUAR PAK ME SHUME SE CDUHET MBASI KAM MBARUAR NJE SHKOLLE PER IGJOLOKISP
    THNX
    ME RESPEKT AuGuSt_
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AuGuSt_ : 20-11-2004 mė 09:42

  7. #7
    Ju pershendes edhe njeher...


    Nje verejtje ne fillim: Nuk kam qejf qe tema te marr ere debati per te testuar njeri tjetrit diturine , une dua thjesht nje konkludim nga ju , dhe nga ajo qe keni bere ju , sepse tani qe kam nevoje per nje keshille nga ato qe kane kaluar ne keso faza.

    Une tani jam duke ballafaquar nje shtrese shum shum te ndryshme te shoqerise nga ajo qe kam pasur me pare , se ktu jam ne nje shkolle te re , dhe nuk njoh njeri. Ata te gjithe duken shume te ftohet shpirtenisht , thjeshte jane si nje Ari ,metal i cili nga jasht duket shum i bukur , por ne realitet fshihet nje zemerngushtesi ne te.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Virtuali : 20-11-2004 mė 13:08
    Nėse e shikoni Borėbardhėn nga mbrapa, bėhet fjalė pėr njė femėr qė e kupton ku e ka vendin.

  8. #8
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anėtarėsuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    Citim Postuar mė parė nga Virtuali
    Ju pershendes edhe njeher...


    Nje verejtje ne fillim: Nuk kam qejf qe tema te marr ere debati per te testuar njeri tjetrit diturine , une dua thjesht nje konkludim nga ju , dhe nga ajo qe keni bere ju , sepse tani qe kam nevoje per nje keshille nga ato qe kane kaluar ne keso faza.

    Une tani jam duke ballafaquar nje shtrese shum shum te ndryshme te shoqerise nga ajo qe kam pasur me pare , se ktu jam ne nje shkolle te re , dhe nuk njoh njeri. Ata te gjithe duken shume te ftohet shpirtenisht , thjeshte jane si nje Ari ,metal i cili nga jasht duket shum i bukur , por ne realitet fshihet nje zemerngushtesi ne te.
    Kjo eshte vetem nje pershtypja e jote.....nuk jane ata te ftohte.

    ne radhe te pare ti nuk e ke dashur ndryshimin...
    e dyta ke pasur nje lidhje shoqerie te ngushte me shoket e tu..
    dhe akoma te pelqejne ata i ke akoma ne zemer...

    une te keshilloj qe shoket e tu te vjeter mos i harrosh por ne te njejten kohe te krijosh njohje te reja sepse zemra ka vend booll...dhe avash avash do vesh re qe gjithcka do duket me e lehte....

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga ElMajico
    Kjo eshte vetem nje pershtypja e jote.....nuk jane ata te ftohte.

    ne radhe te pare ti nuk e ke dashur ndryshimin...
    e dyta ke pasur nje lidhje shoqerie te ngushte me shoket e tu..
    dhe akoma te pelqejne ata i ke akoma ne zemer...

    une te keshilloj qe shoket e tu te vjeter mos i harrosh por ne te njejten kohe te krijosh njohje te reja sepse zemra ka vend booll...dhe avash avash do vesh re qe gjithcka do duket me e lehte....

    ElMajico , te pershendes shum dhe flm per postimin.
    Po mu ky eshte edhe problemi im , nga ato te trijat qe i ceke ti.... Mirepo po adaptohem veē me me indiferencen e tyre , se kuptova se ketu njerezit kane frige nga dicka qe eshte e re , qofte e mir ose e keqe.
    Nėse e shikoni Borėbardhėn nga mbrapa, bėhet fjalė pėr njė femėr qė e kupton ku e ka vendin.

  10. #10
    .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
    Anėtarėsuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    Detroit, MI
    Postime
    690
    [opinion]

    Be aware...depression is deadly.

    ēuditem sa shume teens vuajne nga depressioni dhe me vjen shume keq kur vrasin veten sepse un jam e mendimit qe sa do keq te jete jeta...DUHET patjeter te kesh dicka brenda qe adhuron, ose deshiron. Jeta eshte gjith kjo..patjeter qe problemet shtohen dita dites, por si individ, eshte detyra jote ta rregullosh aq sa te kesh mundesi. Duhet patur kurajo te jetosh dhe ne kohe te veshtira sepsa veshtiresit qe kalon sot, jane lumturit qe do krijosh neser.
    ----------------------------
    Ilaēi me i mire per depresimin jane njerezit qe ke prane!
    And all I can taste is this moment
    And all I can breathe is your life

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e blueyes
    Anėtarėsuar
    06-10-2004
    Postime
    203
    Do te kisha dhe une deshire te jepja opinionin personal persa i perkte kesaj teme sigurisht te bazuara ne realitetin komun...
    Adoleshenca eshte sa e bukur por dhe aq e hidhur per disa..Psikologjia infantile-juvenile(Femi- rini)thote se ne kete moshe eshte i formuar personaliteti karakteri i personit..
    Eshte shume e rendesishme qe te futesh ne boten e adoleshentit ta kuptosh ti sygherosh rrugen e drejte keshillat por dhe ne te njejten kohe te respektosh mendimet e tij pasi pikerisht ne ket moshe kaq delikate "Dikush"i jep drejtim jetes se tij dhe nese eshte i gabuari kushton vertet shume per nje permiresim apo ndryshim 360gradesh pasi qe te bindesh adoleshentin tashme do te jete vone....Por nga ana tjeter them se njeriu sa te rroje do te mesoje dhe nuk jam aspak dakort qe thone tashem ai eshte i formuar si person e nuk ndryshon me....vete jeta te meson,mjafton ti pershtatesh ambientit rrethanave situacioneve te ndryshme,si ne rastin e djalit qe hapi temen e thote::e jane te ftohte,eshte evertete qe shoqeria nuk te pranon aq lehte asgje nuk zbret nga qielli duhet te luftosh shume per te zene vendin tend ne kete rreth te ri shqerie,pasi nuk e shoh zgjidhje qe thjeshte te degjosh paragjykimin tend e te mbyllesh ne vetvete pasi e vtmja viktime ne kete rast do te jesh ti qe do te ndihesh i vetmuar apartuar etc etc.....
    Nejse nuk mund te flas me shume kopetenca pasi njerezit nuk ngjajne me njeri tjetrin secili ka kendveshtrimin e tij,por po te mundiheshim pK TE GJITHE te shikonim apo te vlersonim jo vetem menyren e te parit tone ateher do te mesonim shume me teper dhe ndoshta pasojat e kesaj etape do te ishin me te zbutura....
    Pershendetje te gjithe adoleshenteve kudo qe jane dhe nje keshille nga ana ime..Kure mos ti shohin gjerat apo perfundimin e tyr si fundi i botes pasi jeta eshte vertete e gjate dhe kur te piqeni me shume do te pendoheni per ato momente tebukura qe mund ti dhuronit vetes por thjesht i keni humbur...

  12. #12
    Vazhdoj te ju faleminderoj edhe njehere per pergjigjet e juaja. Deshta te di edhe dicka nga ju. Sa eshte e rendesishme te shmanget nje adoleshent nga depresioni , edhe cfare duhet qe te arrije ta tejkaloje ate? dmth ne rrethanat qe i diskutuam me lart. Pres mendimet e juaja !
    Nėse e shikoni Borėbardhėn nga mbrapa, bėhet fjalė pėr njė femėr qė e kupton ku e ka vendin.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anėtarėsuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    depresioni eshte vertet vdekjeprurers po te lihet i pa kuruar. Studjuesit neurolog kan vertetuar se depresioni eshte dicka e vertet dhe jo thjesht imagjinat e nje njeriu te merzitur. depresioni ka basa biokimike dhe shkaktohet nga nje imbalanc e neurotransmetusve ne synapset e trurit. Ilacet si zoloft etj mund ta kurojn depresionin por efektet dytesore jan te medha. per mendimin tim stervitja eshte nje ilac per depresionin.

  14. #14
    Citim Postuar mė parė nga friendlyboy1
    depresioni eshte vertet vdekjeprurers po te lihet i pa kuruar. Studjuesit neurolog kan vertetuar se depresioni eshte dicka e vertet dhe jo thjesht imagjinat e nje njeriu te merzitur. depresioni ka basa biokimike dhe shkaktohet nga nje imbalanc e neurotransmetusve ne synapset e trurit. Ilacet si zoloft etj mund ta kurojn depresionin por efektet dytesore jan te medha. per mendimin tim stervitja eshte nje ilac per depresionin.

    Friendlyboy , Te pershendes ! Po si perkthehet kjo ne Gjuhen letrare? Se nuk po e kuptoj dot ne gjuhen shkencore .
    Nėse e shikoni Borėbardhėn nga mbrapa, bėhet fjalė pėr njė femėr qė e kupton ku e ka vendin.

  15. #15
    vetedija na ben egoist
    Anėtarėsuar
    18-12-2005
    Vendndodhja
    me kembe te gozhdura ne toke
    Postime
    9
    kjo teme me prek,prandaj mendova te te pergjigjem.para 2 vjetesh(kur isha 16)kalova 1 depresion,i dashuri u largua per studime ne itali dhe une ngela vetem,as1 nuk me kuptonte,ndoshta ngaqe edhe une u mbylla n vetvete.nuk me terhiqte asgje nga ato qe me terhiqnin me perpara,ndryshova krejt.por fatmiresisht kjo gjendje zgjati jo me sh se 2 muaj,i dashuri im u kthye dhe fillova te jetoj perseri.kete vere kalova 1 tjeter depresion,sh here me i thelle dhe u shoqerua edhe me anoreksi nervore.pija ilace per gjume dhe ilace antidpresive.shkaku ishte indiferenca e familjes time dhe i dashuri im perseri!ai u kthye dhe une iu dhashe,eshte experienca me fantastike e jetes time!por atij iu desh t largohej perseri dhe m tha se do t kthehet veren e ardhshme,per mua kjo ishte sh e rende,nuk e perballova dot dhe keshtu rashe perseri viktime e 1 depresioni tjeter.mendoj se gabimi im eshte qe nuk kam kerkuar ndihme.tani jam m mire dhe m e forte se kurre,t gjitha veshtiresite q kalojme na bejme m t pathyeshem.dhe per ta mbyllur dua t hedh 1 mesazhOTA ESHTE E GUXIMTAREVE!

Tema tė Ngjashme

  1. Depresioni
    Nga Leila nė forumin Pyetni psikologun
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 22-08-2023, 16:49
  2. Depresioni dhe sėmundjet e zemrės
    Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 03-03-2007, 08:56
  3. Depresioni, nėse nuk punon
    Nga Davius nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 27-04-2005, 14:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •