Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Zgjimi Kombtar

  E Merkure, 17 Nentor 2004


  ZGJIM KOMBETAR

  Nga Artan Duka

  Vitet e pluralizmit me "hapjen e kapakeve", informimin e gjithanshem, emigracionin masiv, luften ne Kosove, kane rritur me tej ndjeshmerine per ceshtjen kombetare. Eshte koha e mundesive, shpresave, por dhe provave te medha. E hapjes, per hir te se ardhmes, por dhe ballafaqimit me dogmat e se kaluares.

  Ne Kosove, serbet po luajne cdo gur per te mos humbur gjithcka. Asnje reflektim, asnje pendim, gjithnje vetem retorike se Kosova eshte djepi i Serbise. Sa ekstreme dhe irracionale, aq u le mundesi te shfaqen si "leshues te medhenj" ne rast se bota u kerkon Kosove "te Pavarur" nen Unionin Sllav. Ne rast se nderkombetaret do ta blejne kete qendrim, mos valle pala shqiptare duhet t'i kundervere ate qe bota me siguri do e quante kerkese ekstreme - bashkimin me trojet ame, sepse keshtu, Kosova, "Republike e pavarur me vete" do te ishte leshimi yne? Sa per ndarjen e Kosoves, serbet jane minoritet i "ardhur" dhe jo i "gjetur".

  Shqiptaro-medhenj?! Serbia flet per Serbi te Madhe me troje qe nuk ju takojne, greket flasin per Vorioepir kur Epiri eshte Iliri. Heshtja nuk po na "blen" kohe per ne BE. Si ne, pacifistet, ashtu dhe ata, nacionalistet fanatike, se toku do hyjme ne te. Vertet vone, por te pakten me dinjitet dhe identitet se boll jemi percare. Le te bashkohen zerat, zemrat dhe mendjet qe shqiptaret kudo ne bote te jene krenare qe jane dhe do mbeten te tille.

  Spekulimi me i zakonshem i fqinjeve eshte me historine dhe emertimet. Aq sa absurde mund te duken, aq me vemendje duhen analizuar. Te gjithe popujt evoluojne dhe koha "dalton" secilin prej tyre. Evoluojne gjuha, zakonet, besimet, emrat, por mbetet rrenja. Emrat tregojne, identifikojne dhe me to dhe perfitohet. Cdokush ruan emrat ne kohe dhe hapesire si afirmim i vazhdimesise se vlerave dhe ndikimit ne histori. Deri ne tejkalim, si shoqata minoritaresh me emra ilire, "Vorio-Epiri", serbet me "Kosovo e Metohi", etj.

  Nderkohe, tek ne ka emra vendesh qe perkthehen ne greqisht, turqisht apo sllavisht. Emigrantet tane, per nje vize, pension apo pune, "karrota" e fqinjit shpesh i detyron te pagezohen ne pleqeri. Me pretekst emrash, vendesh apo personash, ekstremizmi tek fqinjet tane eshte frymezuar gjithmone. Le te germojme ne histori dhe te rizgjojme emrat tane se vec vetveten rizgjojme.

  Eshte e vertete se greket, pasardhes te grekeve te lashte, quhen ende greke, se serbet si dikur shekuj me radhe quhen ende serbe dhe po keshtu dhe maqedonasit. Ne rast se fqinjet i referohen historise se lashte, per te abuzuar me te sotmen, kjo do te ishte njesoj sikur ne t'u pergjigjemi duke filluar me nje emer qe me shume se cilido do te intrigonte me tej nje Ballkan problematik per ceshtje etnike. Imagjinoni per nje cast. "Republika e Ilirise". As me shume as me pak se "Republika e Maqedonise" apo "Republika e Greqse". As Arberi, se identifikohesh me mesjeten dhe as Shqiperi se i referohet vetem shekujve te fundit. Me emrin si kriter, duke "imituar" fqinjet, do te zhvleresoheshin pretendimet fqinje per Dardanine dhe Epirin dhe pse jo, mbare gadishulli do te ishte ne borxh tek ne. Ne jemi shqiptare, ndonese me flamur arberesh, por jemi dhe ilire se cdo emer eshte i shenjte e na jep identitet.

  Fqinjeve tane, asnjehere e keqja nuk u ka ardhur nga ne (ndryshe kufiri do ishte drejt zgjerimit). Pavaresisht gjemave te historise si "Copetimi i Madh" i 1913, masakrat dhe provokacionet prej matane kufirit, shpernguljet me dhune te kosovareve ne Turqi e Shqiperi, Gushti '49, Peshkepia ne fillim te viteve "90, vrasjet ne kufi te buke-kerkuesve, prezenca e ligjit te gjendjes se luftes, etj, ne me qetesi i tregojme botes mbare se ne "Gadishullin Ilir" (jo Ballkanik se nuk eshte shqip), ende mbetemi te vetmit qe shohim vec perpara dhe se paqja fillon tek ne.

  Minoritetet

  Minoritetet ne Gadishull jane tregues i tolerances. Diku te ardhura e diku te gjetura e te krijuara, si pasoje e ndryshimeve arbitrare te kufinjve, mbeten ende argument i nxehte. Shqiperia eshte shembull i trajtimit me dinjitet te pakicave kombetare. Ajo i ka njohur dhe ben cmos per krijimin e kushteve per ruajtjen e zhvillimin e indentitetit te tyre kombetar. Strategjia jone nuk eshte qe pakicat te ndryshojne emrat, kombesine dhe fene duke i joshur me perfitime te caktuara (pensione!?). Ne jemi krenare per ta sepse jane pjese e historise tone, kane bere histori per kete vend dhe jane pasuri e rralle dhe pazevendesueshme per te. Tek ne nuk ka ndodhur kurre eksod tragjik si ai i kosovareve per ne Turqi, Maqedoni dhe Shqiperi, i cameve ne Shqiperi e Turqi, i grekeve te Stambollit ne Greqi sikurse komuniteti cifut apo ai rom asnjehere nuk eshte diskriminuar apo tradhtuar si diku gjetke.

  Ne, mirekuptojme interesimin e shteteve, pakica te te cileve ndodhen ketej kufirit, duke pare anen pozitive te medaljes ne cdo nderhyrje. Por nderkohe, te shikojme me shume bashkekombasit tane jashte kufijve shteterore. Ta degjoje Brukseli se ne u themi mjaft vrasjeve ne kufi, dhunes ndaj emigranteve, seancave gjyqesore me perkthyese qe nuk njeh gjuhen shqipe, grisjeve te pasaportave ne kufi, radheve te gjata e te qellimshme, ligjit absurd te gjendjes se luftes, moskthimit ende te trupave te te reneve ne luften e Kosoves, miklimit me pensione te Bregut, etj.

  Ceshtja came

  Ta ngreme zyrtarisht ceshtjen came se nuk eshte demode. Si izraelitet dikur, ata kerkojne vatrat e mohuara dhe drejt BE-se nuk shkohet duke sakrifikuar te djeshmen ne emer te se ardhmes. Cka ndodhi me ta, Miloshevici e tentoi pesedhjete vjet me vone por, nese ai eshte ne Hage, krimet ndaj cameve ende kerkojne drejtesi.

  Te interesohemi per emigrantet tane neper bote, per shqiptaret ne jugun e Serbise, Mal te Zi dhe Maqedoni. Te aktivizojme me tej ndergjegjen kombetare te shqiptareve ne Greqi. Te insistojme qe t'u njihet statusi i vecante, e drejta e ruajtjes se identitetit kombetar, organizimi politik, mesimi i gjuhes shqipe, informimi ne shqip sikurse minoriteti grek gezon prej kohesh tek ne.

  Politikanet, intelektualet dhe akademiket tane kane shume per te thene. Perpara se te flasim per "Hapjen" mes fqinjesh, te mos harrojne se tek fqinjet taneende degjohen zera dhe shihen praktika qe jane tipike te shekullit XIX. Shkruhet shume dhe mire behet, por kryesisht ne median shqiptare nderkohe qe ka ardhur koha qe analistet dhe historianet tane te botojne shkrimet e tyre ne shtypin boteror sepse nuk mjafton vetem te bindim dhe rizgjojme njeri-tjetrin. Historia dhe e ardhmja nuk e perjashtojne njera-tjetren.

  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  A e duan shqiptart bashkimin kombtar?!

  Shkruan: Shefki OLLOMANI

  Shqiptart, deri tani, e kan vrtetuar se nuk e duan lirin, bashkimin kombtar dhe Shqiprin etnike, t bashkuar, reale, natyrore,! Sepse, po ta donin, do ta kishin, do t pajtoheshin e bashkoheshin mes veti rreth nj qendre t vetme politiko-ushtarake, do t luftonin dhe do ta fitonin lirin, ribashkimin kombtar dhe Shqiprin etnike. Shqiptart ende nuk e kan ndryshuar vetveten e tyre, prandaj nuk ka ndryshuar as gjendja e tyre politike, juridike, ekonomike dhe kombtare! Kush ishim, nga vijm dhe ku jemi t gjith e dijm, por kah shkojm dhe kah duhet t shkojm, ose nuk e dijm, ose nuk duam ta dijm!

  Deri tani politikant shqiptar t trojeve shqiptare nn ish-Jugosllavi i kan ndrruar shpesh taktikat dhe strategjit e tyre politike t lufts pr liri, pavarsi e bashkim kombtar! N vitet 70-t dhe 80-t t shekullit t kaluar veprohej e punohej pr nj Republik Shqiptare n kuadr t Federats Jugosllave, ku do t prfshiheshin t gjitha territoret shqiptare nga Manastiri n Preshev dhe nga Presheva n Tivar. Por n vitet 90-t kjo krkes u braktis dhe u thrrmua n disa krkesa e strategji politike t vogla t politikanve shqiptar dhe partive t tyre politike! Kshtu, Republika Shqiptare e Kosovs u rrudh n Shtetin e Kosovs, q do t prfshi vetm ish-KSA t Kosovs!

  Partia pr Veprim Demokratik e Kosovs Lindore mbajti nj Referendum popullor pr vetvendosje dhe bashkim me Kosovn, por kur erdhi koha q ky bashkim t bhet prmes lufts lirimtare t UPMB-s, kjo parti u trhoq nga strategjia e vet politike, e mohoi vetveten, nuk e prkrahu luftn dhe u knaq me nj autonomi kulturore nn Serbi!

  Partit politike t Ilirids vet e mbajtn nj Referendum pr Autonomi Politiko-Territoriale, pr Republikn Autonome t Ilirids, dhe vet e braktisn kt rrug e strategji politike, duke u knaqur me statusin e shtetformuesit t shqiptarve n IRJM! Luftn lirimtare t Ushtris lirimtare Kombtare n Ilirid, nuk e prkrahu as PDSH-ja dhe as PPD-ja! Ata e prkrahn kt formacion politiko-ushtarak vetm me qllim t neutralizimit dhe t ndaljes s lufts, prmes Mbledhjes s Prizrenit dhe Marrveshjes s Ohrit! Dhe kur kto dy parti e humbn garn politike pr pushtet prball Bashkimit Demokratik pr Integrim, ather u kujtuan pr mangsit e Marrveshjes s Ohrit, pr pamundsin e implementimit t saj, pr mosfunksionimin e shteteve multietnike (edhepse vet jan frymzues dhe nnshkrues t saj), u kujtuan pr Shqiprin etnike,! PDSH-ja dy her brenda nj dekade ka luajtur me kartn politike t nacionalizmit dhe radikalizmit t saj patriotik: s pari kur u shkput si fraksion nga PPD-ja dhe fitoi pushtetin (pas bashkimit me Partin Demokratike Popullore), dhe s dyti tani, pasi humbi pushtetin nga BDI-ja! Duam t besojm se kt her PDSH-ja e ka prnjmend dhe nuk lufton pr pushtet dhe integrim multietnik, por pr dinjitet kombtar dhe pr shtet etnik. Koha do ta vrtetoj shum shpejt sinqeritetin dhe vendosmrin, apo hipokrizin dhe mashtrimin e saj, n realizimin e programit politik pr shtet etnik. Koha - ky gjykats i pagabueshm, i paanshm dhe i pamshirshm!

  Kurse Malsia e Madhe nn Mal t Zi heshti, sepse kurr nuk e mori vesh se ka duan dhe pr ka luftojn shqiptart e Kosovs, t Kosovs Lindore dhe t Ilirids! Skishte si ta marr vesh, kur as ata vet nuk e ditn dhe ende nuk e dijn se pr ka luftuan dhe ka duan!!! Asnj ushtri lirimtare, asnj parti politike relevante n Shqiprin e lir dhe n Shqiprin e robruar nuk kan krkuar dhe nuk krkojn bashkim kombtar, ribashkimin e Shqipris etnike, as me paq e diplomaci, as me luft!!! Bashkimin kombtar dhe Shqiprin etnike e krkon vetm Lvizja Kombtare pr lirimin e Kosovs (LKK) dhe Fronti pr Bashkim Kombtar t Shqiptarve (FBKSH), por ata jan t margjinalizuar, t izoluar nga partit parlamentare dhe qeverit shqiptare t Tirans dhe t Prishtins, si dhe pa prkrahjen e duhur t kombit shqiptar!

  sht ky edhe nj fakt se pushtetlinjt shqiptar dhe shqiptart nuk jan pr bashkim kombtar dhe pr Shqiprin e bashkuar etnike!!! T mos keqkuptohemi, ata jan pr at, por nse ua sjell, si byrekun n tepsi, Zoti nga qielli apo Amerika nga prtej Atlantikut! Ather, kush do ta bj Shqiprin etnike, nse jo shqiptart dhe udhheqsit e tyre, nse jo qeverit dhe institucionet shtetrore t tyre?! Vall, a e don ky popull lirimin e vet, bashkimin e vet, Atdheun e vet t lir dhe t bashkuar?! Deri sot jo, nesr t shohim! Po ta donte, ather votuesit shqiptar n Kosov do tia jepnin votat LKK-s, LPK-s dhe UNIKOMB-it, kurse n Shqipri populli votat do tia jepte Partis s Unitetit Kombtar. Por kjo nuk ka ndodhur gjer m sot! Sepse populli shqiptar, ktej e andej kufirit shqiptaro-shqiptar, nuk e don bashkimin kombtar as n mnyr paqsore e demokratike, prmes vots s tij t lir dhe as prmes lufts s armatosur!!!

  Se shqiptart luftojn me turra-turra, me rend, pjes-pjes, ve e ve dhe t prar kt e ka dshmuar e gjith historia jon e lasht dhe e re. Kush ka kujtes t kthjellt, se shqiptart harrojn shum shpejt, e dijn se, si gjithmon edhe tani, shqiptart, apo thn m sakt fiset moderrne shqiptare (!), i zhvilluan betejat e tyre lirimtare t ndar, t prar, ve e ve, njri pas tjetrit e n nivel fisnor, lokal dhe krahinor!

  *****
  Betejn lirimtare e nisi fisi i madh shqiptar, por i prar, i Kosovs! Kishte shum komandant dhe pak ushtar! Dhe t gjith ishin kundr Serbis, por edhe kundr njri-tjetrit! Prandaj, kjo UK, nga afro 2 milion shqiptart e Kosovs, mundi q n rradht e saj, deri n qershor 1999, t rreshtoj diku 10-15 mij ushtar apo lufttar t liris! Pra, pr lirimin e Kosovs nuk luftoi as 1% e popullsis s saj! Si mund t lirohej Kosova me kaq pak lufttar?! Kjo vrtetoi politikn dhjetvjeare t LDK-s se, populli i Kosovs nuk e don luftn, por paqen! Se shqiptart e Kosovs e duan lirin dhe pavarsin e Kosovs, por prmes paqes dhe jo prmes lufts! Prandaj e lshuan Kosovn n mnyr aq masovike n mars-prill 1999, por UK-s nuk iu bashkuan! UK-ja nuk mundi t krijoj unitetin e popullit, nuk mundi ta bind popullin q t luftoj pr liri, nuk pati mbshtetjen e shumics s popullit, prandaj edhe nuk mundi ta liroj Kosovn! At q bri UK-ja, me luftn e saj vrtet titanike dhe heroike, ishte q i dha shkak dhe argumente NATO-s q t intervenoj ushtarakisht kundr Serbis dhe i hapi rrug vendosjes s protektoratit t OKB-s, prmes UNMIK-ut, n Kosov. Lufta lirimtare e UK-s dhe vendosja e UNMIK-ut n Kosov, bn t mundur kthimin e refugjatve shqiptar n Kosov, bn t mundur bashkimin e fiseve shqiptare t Kosovs dhe formimin e Popullit Kosovar, kurse Kosovart pastaj prcaktuan Hymnin Kosovar, qepn Flamurin Kosovar dhe hapn horizonte t reja drejt pavarsis s shtetit multietnik kosovar t Kosovs. Nga e keqja m e madhe - pastrimi etnik i Kosovs, kjo sht e keqja m e vogl! M mir t ket Kosov-Shtet me kosovar, se sa t mos ket, as Kosov dhe as kosovar!

  Betejn lirimtare, shkputje nga sundimi serb, pas mbarimit t lufts s Kosovs, e filloi fisi i vogl i Kosovs Lindore n vitin 2000, i cili pr tu dalluar nga fisi i madh i Kosovarve, ia ndrron brenda nats emrin krahins s vet dhe e quajtn Lugina e Preshevs! Dhe ky fis i vogl shqiptar, tepr i vogl n krahasim me 9 milion serbt, prej rreth 100 mij banorve, formoi ushtrin e tij lirimtare me emrin e gjat, t uditshm e aspak melodik: UPMB! Pse vall nuk e emruan Ushtria lirimtare e Kosovs Lindore (UKL), apo t paktn me at emrin e ri t krahins s tyre: Ushtria lirimtare e Lugins s Preshevs (ULP)?! Apo, nse prmendet vetm Presheva, do t hidhrohej Bujanoci e Medvegja?! Po Trnocin e Madh ku e lan, edhe ai sht nj vendbanim i madh, mbi 10 mij banor, pse nuk e futn edhe at n emrtimin e ushtris?! Kjo UPMB, q i kishte 2-3 mij lufttar, luftonte pr lirim dhe bashkim me Kosovn, kurse veten nuk desh ta quaj Ushtria lirimtare e Kosovs Lindore! Kto lapsuse mund ti bjn vetm shqiptart lokalist, q ende vuajn nga mentalitete fisnore mesjetare! Dhe me nj numr kaq t vogl lufttarsh donin t lironin Luginn e tyre t Preshevs, t shkputen nga Serbia milionshe dhe t bashkohen me Kosovn! Deshn t bjn at q nuk mundi ta bj Kosova prej 2 milion banorsh! Dhe me gjith vullnetin pr t luftuar dhe dshirn pr tu liruar, UPMB-ja nuk mundi t arrij asgj, prve viktimave njerzore, plagve t reja dhe dmeve materiale q ia shkaktoi ushtria shoveniste serbomadhe! Lugina e Preshevs, njher pr njher, mbeti nn sundimin dhe neokolonializmin serb! Ajo nuk mundet kurr t lirohet vet nga Serbia, pa ndihmn dhe luftn e prbashkt t t gjith shqiptarve.
  Pas dshtimit t lirimit t Kosovs Lindore, apo Lugins s Preshevs, si i thon sot politikant e moderuar, betejs lirimtare ia filloi fisi tjetr i madh i shqiptarve t Ilirids! Fisi shqiptar i Ilirids ende nuk e ka t qart se si quhet vendi i tij, apo krahina gjeografike ku jeton! Shqiptart autokton Ilirids her i thon Maqedonia Perndimore, her Maqedonia Veri-Perndimore, her Maqedonia Shqiptare, her Shqipria Veri-Lindore dhe kto koht e fundit kan filluar ta quajn edhe Lugina e Vardarit, duke marr yrrnek nga Lugina e Preshevs! Prandaj, nga ky konfuzion etimologjik, ata ushtrin q krijuan m 2001, pr t luftuar kundr IRMJ-s, e emrtuan Ushtria lirimtare Kombtare (UK)! Dhe kjo ushtri, porsi simotrat e saj, UK dhe UPMB, n vlugun e fuqis s saj i kishte diku 4-5 mij lufttar! Kur dihet se numri i shqiptarve t Ilirids sht 800 000 - 1 000 000 banor! UK-ja e Ilirids nuk pati prkrahjen e duhur t shumics s popullit shqiptar dhe sidomos aspak, apo fare pak, prkrahjen e partive politike shqiptare t Ilirids! Prandaj, edhe objektivat programore t UK-s, pr lirimin e Ilirids, nuk u realizuan! Lufta u ndal n mes t rrugs, pa filluar ende si parashihej!

  Dhe kur ti mbledhsh ushtart e tri ushtrive lirimtare shqiptare n nj t vetme, ata nuk e tejkalojn numrin e 22 000 lufttarve t liris! Kurse, vetm Armata e Maqedonis i kishte n ato vite rreth 50 000 ushtar, pa llogaritur ktu ushtrin serbomalazeze, si ushtria m e fort e Ballkanit n at koh! E pra, dshira mbetet dshir dhe realiteti mbetet realitet. Por, edhe serioziteti sht seriozitet dhe hajgarja (shakaja) sht hajgare! Dhe sht fakt i trishtueshm se shqiptart e Kosovs, t Kosovs Lindore dhe t Ilirids nuk u treguan aspak serioz para prgatitjes dhe gjat zhvillimit t betejave t tyre pr lirim nga Serbia dhe Maqedonia, sepse ata paraprakisht nuk u bashkuan politikisht, ushtarakisht, organizativisht dhe finansiarisht ndrmjet veti, q t formojn nj udhheqje t vetme politike, nj front popullor t vetm, nj ushtri t vetme lirimtare dhe nj fond t vetm finansiar dhe pastaj t fillonin luftn lirimtare n t gjitha hapsirat shqiptare t robruara prnjher. U shkeln Tezat pr Frontin Popullor t Republiks s Kosovs t Kadri Zeks! Nuk u formua kurr ky Front, por u formuan tri ushtri pa udhheqje t mirfillt politike! Njfar udhheqjeje politike ato patn, por ato quheshin Drejtori Politike, prapa s cilave fshihej vetm nj parti politike Lvizja Popullore e Kosovs (LPK)! Nuk mund t mobilizohet nj popull pa formuar frontin popullor, ku do t organizohen t gjith shqiptart pa dallim krahine, feje, ideje e partie politike! Asnj parti politike, kushdoqoft ajo, sado e madhe dhe e menur t jet ajo, nuk mund ta bj kurr vet mobilizimin dhe udhheqjen e popullit drejt liris, lirimit dhe bashkimit kombtar. Sepse do grup, organizat, parti apo front i vetm shqiptar, q do t nis i vetm luftn pr lirim dhe bashkim kombtar do t dshtoj, sepse i duhet t luftoj n dy fronte: kundr pushtuesve sllavo-grek dhe kundr shqiptarve q nuk jan pr luft lirimtare! Kshtu, LPK-ja e fitoi luftn, kurse LDK-ja e fitoi paqen! Ndrsa, Kosova dhe shqiptart nuk e fituan as luftn dhe as paqen, as lirin dhe as pavarsin, as shtetin kosovar dhe as bashkimin kombtar!!!

  T mos prsriten gabimet e s kaluars, sepse do t prsriten edhe dshtimet! I forti ose t vret, ose t fal, kurse i ligu as t vret dhe as nuk t fal! Deri sot politikant, udhheqsit dhe lidert shqiptar sjan treguar as t fort dhe as t ligj! Ata, ende, as nuk e kan fal dhe as nuk e kan vrar njri-tjetrin! A ka burr e filozof, a ka Perndi e Zot, q mundet tua caktoj diagnozn politike e kombtare prijsve dhe liderve tan?! Vetm uniteti politik brendashqiptar, vetm shtrirja burrrore dhe e sinqert e dors s pajtimit midis udhheqsve politik shqiptar dhe partive q ata udhheqin do t bnte t mundur q ti thyejm prangat e robris, q ti mundim pushtuesit dhe kolonizatort e Shqipris etnike dhe vetm kshtu do t bnim lirimin dhe bashkimin kombtar. Rrug tjer nuk ka. T gjitha prpjekjet tjera arbitrare e t vetmuara jan iluzioniste dhe t pasuksesshme.

  Politikant shqiptar harruan se pa bashkim politik nuk ka as bashkim ushtarak dhe pa bashkim politiko-ushtarak nuk ka as lirim dhe bashkim kombtar, nuk ka Shqipri etnike! Dhe, fatkeqsisht, nuk pati unitet politiko - ushtarak t shqiptarve dhe t partive t tyre politike as para dhe as gjat betejave luftarake t viteve 1998-2001, por pati prarje, armiqsi, prapaskena, pati eksperiment, prandaj edhe nuk pati lirim dhe bashkim kombtar! sht paradoksale dhe fatale, por sht fakt i pa kontestueshm se, shqiptart nuk i bashkoi as pushtimi e robria sllavo-greke, as kolonizimi e gjenocidi i armiqve, as lufta lirimtare, as paqa demokratike dhe as pena e pushka e liris!!! Dhe tani shtrohet pyetja hamletiane: Vall, kush, kur dhe si mund ti pajtoj e bashkoj shqiptart, qoft edhe prkohsisht, derisa ata t fitojn lirin, pavarsin dhe bashkimin e tyre t vrtet kombtar?! A ka politikan, filozof, sociolog, psikolog e antropolog, me grad shkencore, q mund ti jap prgjigje ksaj pyetjeje? Nuk pati dhe nuk ka pajtim dhe unitet vllazror e patriotik midis shqiptarve, prandaj vazhdoi e vazhdon edhe m tej pushtimi, robria e neokolonializmi i shqiptarve dhe trojeve t tyre etnike, por tani n forma t reja, me emra t rinj dhe me terminologji t re politiko-juridike!

  Lufta e ashpr politike, armiqsia dhe xhelozia n mes udhheqjeve t partive politike kosovare vazhdon edhe sot me t njjtn egrsi, si para dhe gjat lufts, e cila shprehet prmes grindjeve t prditshme n media t shkruara dhe elektronike, n seancat e mbledhjeve t Kuvendit t Kosovs dhe prmes krimit t shpesht politik! Kjo luft politike e ashpr dhe e pakompromis, kjo urrejtje organike reciproke e pashpjegueshme (!), po t mos ishin ndrkombtart n Kosov, q moti do t ishte shndrruar n nj luft t prgjakshme civile e vllavrasse pr pushtet e dominim, si ajo e viteve 1944 - 1945 n Shqipri! Apo si ajo e marsit t vitit 1997, po n Shqipri! Shkalla e unitetit dhe e bashkpunimit ndrshqiptar nuk sht aspak m stabile dhe m e mir edhe n Shqipri, Ilirid, Kosov Lindore dhe n Malsi t Madhe! Anemban Shqipris etnike vlon si kazan armiqsia, shprthen si vullkan urrejtja dhe bn krdin tradhtia e shqiptarve ndaj shqiptarve!!!

  Shqiptart, n t gjitha trojet e Shqipris etnike, i ndan nj mal i lart me armiqsi e prarje dhe nj det i thell me grindje dhe urrejtje reciproke! Ky mal duhet sa m par t bhet shkrumb e hi dhe nga hiri t mbi, jo mal prsri, por nj fush e gjer me lule t miqsis dhe unitetit ndrshqiptar. Ky det duhet t shterrohet gjer n fund dhe t mbushet me pajtim e dashuri t shqiptarve pr shqiptart, t cilt vetm n kt mnyr do t mund t fitojn lirin e pavarsin, do t bjn bashkimin kombtar, toksor e shtetror t Shqipris etnike. Burimi i robris s Shqipris etnike sht te prarja dhe armiqsia e shqiptarve! Kurse burimi i liris s Shqipris etnike sht te pajtimi dhe uniteti i shqiptarve. Shqiptart e kan n dor, q t vendosin vet, se n cilin burim do t shkojn t pijn uj.

  Pr tu br Shqipria Etnike duhet q t bashkohen shpirtrisht, politikisht, ekonomikisht dhe ushtarakisht t gjith shqiptart anemban bots. Duhet nj ushtri kombtare prej m se gjysmmilioni ushtarsh, sepse duhet t luftohet kundr 5 shtetesh kolonialiste prnjhersh! Pr Shqiprin etnike duhet t luftojn t gjith shqiptart e ksaj dhe asaj bote, t gjall e t vdekur! Shqiptart e vdekur, si dhe dshmort dhe heronjt e rn t ktij populli duhet patjetr t ringjallen, q t zgjojn nga gjumi i prmortshm shqiptart e gjall, q tua rikujtojn shqiptarve harrestar se jan t robruar, t kolonizuar e t pushtuar! Tua rikujtojn shqiptarve deviator se, prse u derdh nga ata gjaku arbror ndr shekuj e mijvjear, q ti ringjallin shqiptart e vdekur pr s gjalli! Vetm po t ndodh ky fenomen natyror dhe kjo mrekulli hyjnore, vetm ather mund t lirohen dhe t bashkohen Shqiptart dhe Shqipria etnike.

  Kshtu, derisa shqiptart nuk i bashkojn forcat, zemrat, mendjet dhe armt e tyre, jo si fise e popull, por si komb, nuk do t fitojn kurr lirin, nuk do t formojn kurr Shqiprin etnike, por do t rrokullisen e zvarrisen ndr shekuj e mijvjear, si gjer tani: disa n liri (Shqipria londineze), disa nga robria n liri (Kosova shtet), disa nga robria n gjysmliri (Ilirida), dhe disa nga robria n robri (amria, Kosova Lindore dhe Malsia e Madhe)..!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 21:51
 2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
  Nga ClaY_MorE n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 479
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
 3. Identiteti Kombtar dhe Gjuha Standarde
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 12:01
 4. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •