Close
Faqja 1 prej 44 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 871
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Nikaj

  Kryesisht rrjedhin nga emri i nje bariu, Nik apo Nikoll, i cili me kopene e tij u vendos ne vendin ku sot gjendet ky fis i Shqiperise se Veriut. I biri i tij, Biba, nga ana e vet kishte, tre djem; (Kol, Lek dhe Mark), pasardhesit e te cileve formojne ne fillim te shek.XX tre fiset e medha : fisi i Kol Bibajt me 750 fryme, fisi i Lek Bibajt me 480 fryme dhe fisi i Mark Bibajt me 870 fryme gjithsej. Pervec ketyre presupozohet se me keto jane te afert dhe komunat e Curaj i Poshter (190 fryme) dhe Kapiti (155 fryme)

  Kelmendi

  Nga ky fis , ne vitin 1497 numeroheshin 152 shtepi, dhe ka disa versione mbi formimin e ketij fisi. I pari i fisit, mendohet te kete qene nje bari i quajtur Klement, i cili me vone se bashku me gruan e tij Bubei dhe 20 koke dhen, u ul ne kete zone. Nje version tjeter flet per nje abat katolik, italian i quajtur Abate Clemente.
  Paraardhesi i ketij fisi, mendohet te kete patur 7 ose 4 djem. Kater ishin : Selca, Vukli, Nikli dhe Boga, familjet me femije shume,te te cileveformuan fshatrat repsketivisht me emrat e permendur me lart, madje u formua dhe bajraqe, me emrat respektive te fshatrave dhe fisit Kelmendi. Keto kater bajraqe ekzistonin akoma dhe ne shek.XX: Selca me 400 shtepi, Boga me 70, Vukli rreth 100 shtepi dhe Nikli me rreth 150 shtepi.

  Kei, Lesh Tuzi, Mur Deti

  Saga e formimit te ketyre fiseve eshte ineteresante. Pasi nga to rrjedhin shume fise temevonshme,origjina e te cileve gjendet tek keta tre emra.
  Mur Deti kishte dy djem: Pog Guri dhe Dit Muri. Pog Guri po ashtu kishte dy djem (Kol Poga dhe Lek Poga).Keto dy, rezulton se jane dhe paraardhesit e dy fiseve Berisha (Kol Poga) dhe Merturi.
  Dit Muri kishte tre djem : Mark Diti, Zog Diti dhe Mir Diti, te cilet ishin paraardhesit e tre fiseve te, Shoshit, Shales dhe Mirdites. Kurse fiset Thai dhe Toplana presupozohet se rrjedhin direkt nga Mur Deti.
  Sipas nje versioni te sages, duket se vete Mur Deti te kete vdekur i varfer. Djali i pare (Zog Diti) morri si trashegimi tre shale kuajsh; i dyti (Mark Diti) trashegoi shoshin dhe djalit te trete (Mir Diti), nuk i mbeti gje per te trasheguar nga i ati, por vetem nje pershendetje Mir-dita.
  Prejardhja e fisit Kei nuk dihet, por presupozohet se dhe ky fis te kete qene shqiptar per nga origjina dhe u arratis prej turqve ne zonen sllave Piperi.
  Katundi i shqiptarit, Lesh Tuzi, i cili ka ekzistuar ne vitin 1330, shtrihej deri ne kufirin me Zeten. Me kete emer lidhen legjendat e formimit te fiseve Hoti, Kui dhe Bushati. Pas shperberjes se katundit te madh, u kufizua dhe zona e ngulimit veror dhe duket, se ne vitin 1455 proesi i territorializimit se fiseve te shperbera mbaroi. Komuna e Metagushit, e cila ne fillim te shek.XV ekzistonte akoma, humbi se ekzistuari. Komuna e Hotit, kishte bashkuar ne fillim te shek.XV, disa katunde dhe ne keto katunde te bashkuara me 1485, jane numeruar 8 fshatra dhe 134 shtepi.
  Paraardhesi i fist Kui mendohet te kete qene nje fare Gra Nemadin. Katundi i permendur gjate shek.XV-XVI u zgjerua me tej, me serbe. Te nguliturit e rinj (nder ta dhe Dobroani, Cigomani, Deljani, Bulatovii, Milovii etj) u integruan shpejt dhe morren dhe emrin e fisit Kui. Ne vitin 1485 Kui perbehej prej 8 fshatrash dhe 253 shtepish, kurse me 1497 u shtuan 150 shtepi dhe prej 8 fshatrave, rrodhen, 9 katunde dhe dy fshatra.

  Kurse mendohet se prejardhjen fisi Shala, e ka nga emri i themeluesit te tij, Shako.

  Per Kastratin ekziston nje version i preardhjes se fisit prej Krsto-s, por hidhet dhe mendimi se themeluesi i fisit mund te kete qene nje fare, Detali (Delti, Dedli) Bratoshi, i cili ne gjysmen e dyte te shek.XV, se bashku me djemte e tij (Ivan, Nar, Gor, Jer, Gion, dhe Ali) emigroi ne zonen e mevonshme te fisit. Aty , tok me te lindurit e rinj (Pietrovi, Tutovi dhe Pelai) jetonin ne nje shpelle. Banoret e meparshem te zones, u larguan, ne pjesen me te madhe te tyre, dhe mqs familjet e djemve u shtuan shpejt, u detyruan ta ndanin token ne tre pjese : pjesa e pare i ra familjes se Aliut, Gorit dhe Jerit, pjesa e dyte i kaloi familjeve te Palit e Ndokes, kurse pjesa e trete asaj se Ivanit.


  marre nga libri i Karl Kaser "Familie und Verwandtschaft auf dem Balkan" (Familja dhe farefisnia ne Ballkan)
  perktheu nga gjermanisht, Eni.

 2. #2
  _____________ Maska e ornament
  Antarsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Po e nis nga fundi. Nuk eshte udi qe Napoli te jete qytet themeluar nga "shqiptaret". Kur them shqiptare, nenkuptoj Greket e Vjeter, qe per mua ishin (pjesa dermuese) Pellazge, dmth kishin nje gjuhe te perbashket me ne, ate shqipen. Gjerat shpeshhere jane me te nderthurura sa duken ne siperfaqe. Roma legjendare (me ne veri, dhe me e vjeter) eshte themeluar nga greket, (Enea, pasi braktisi Trojen sipas legjendes) pse jo Napoli. Na - poli, Polis ne greqisht i thonin Qytet, pra kemi POLIS, POPULUS, POPULL, PJEDH, rrenja eshte folja pjedh. Llogjika e mbeshtet pjedhja eshte faktori baze qe te kemi popull, e pastaj qytet. S'eshte udi qe NA, te kete kuptimin NA, NEVE, JO (NA), mnjf e jona. Ajo fare e mbeshtet gjithe kete, jane emertimet e deteve, deti JON (Mare Nostrum) qe lag greqine dhe deti TYREN (TYRRHENIENNE) qe do te thote Deti TYRE. Pra del qe qendra (origjina) ishte greqia, ndryshe do te kishim emra te kundert dmth deti Jon do te ndodhej ne itali dhe Tyren ne shqiperi & greqi. Zbulimet arkeologjike vertetojne te njejten teze, qe qendra e qyteterimit te asaj kohe ishte greqia. Dhe qyteti Marseille ne jug te frances (pra shume me lart se Napoli) eshte themeluar nga greket e vjeter. MARSEILLE - MARSILJA - MARR SJEDHE, pra tregon nje qytet
  port, qe ka per burim jete tregetine, marrdheniet tregtare, (marr-sjell).

  Persa i perket emertimit ROZAFA, mendoj qe eshte shpjegim i sakte, lidhet me legjenden, sidoqofte edhe ketu gjerat lihen ne plan te pare. Per te kuptuar duhet te zhytemi me thelle. ROZA 'do te thote, sepse po te jete ROSA = Trendafil ne Lat. dhe FAT = DESTIN atehere s'ka shume lidhje llogjike me legjenden.
  Une mendoj qe ROZE do te thote RO = Ron dhe ZE = Z, pra kemi rron zeri, kuptojme qe historia s'do te humbe, ajo do te mbetet e perjetshme. Ndersa FAT, ate e dime eshte qe e gjitha kjo ishte e shkruar (ky qe Fati, kundra tij s'dilet), e predestinuar, e parapercaktuar.
  Kjo i zhvesh protagonistet nga FAJI, nga pergjegjesia morale, pra e justifikon ngjarjen nga ana morale.

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Po a nuk ishin Albanoit qe themeluan qendrat e qyteterimit grek rreth Romes dhe ne italine e Jugut?

  Interesante perse ata quhen Albane!

  Kam ne dore nje artikull mbi kete teme! Nuk e di nese do jete me interes perkthimi!

  Vetem mesa di une Napoli (Nea-poli, sikunder njihet nga shumica) do te thote Qyteti i ri!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Kalash

  Eni,

  A kishe mundur te me besh nje sqarim te ngjajshem per fisin Kalash.

  Nese jo diqka konkrete atehere se paku per kohen e tashme. Ku jetojne etj.

  Me nderime

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e E_dlira P.
  Antarsuar
  27-06-2002
  Vendndodhja
  Milano-Italy
  Mosha
  46
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o ORNAMENT po edhe thua qe greket e vjeter ishin pellazgj dhe flisnin shqip dhe pastaj thua qe gjithe ato emra vijne nga greqia dhe ato qytete jane themeluar nga greket. Une do te thoja qe emrat vijne nga shqipja dhe qe ato qytete jane themeluar nga shqiptaret. Per me shume sqarime lexo librin ENIGMA te ROBERT D'ANGELY.
  Edhe nje gje tjeter sa per precision. Enea dhe Trojanet nuk ishin greke.


  Klod neqoftese ti ke ndonje gje interesante mbi kete teme pse nuk hap nje teme te re? Do te ishte e nevojshme.

  Pershendetje

 6. #6
  _____________ Maska e ornament
  Antarsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  E_dlira simpatike, Skenderbeu u tha krutaneve pasi hyri ne kala; Lirine nuk ju a prura une, ate e gjeta ne mes tuaj. Ashtu dhe une fare shkrova me lart nuk e shpika, as enderova, kur isha ne shqiperi s'kisha me te voglen dijeni fare ishin pellazget, fare simbolizonte perkrenarja e Skenderbeut, do te thote ALBANAIS, etj, etj. Rastesisht rash ne kontakt me librin e D'Angly, e te tjera botime (ne ate kohe ti duhet te kishe 10 vje dhe luje me kuklla), po rastesisht njoha dhe Solange te bijen e tij, pra redaktuesen dhe botuesen e vepres. Ky ka qene si nje shok elektrik rrymen e te cilit doja te mos'fikej, ky qe dhe qellimi i pjesmarrjes ne forumet shqiptare, sensibilizimi i shqiptareve per te shkuaren e popullit tone.
  Por nuk mjafton vetem ideja, e cila te jep te drejten te thuash me plot gojen ashtu si ti ; "une mendoj qe ato qytete u krijuan nga shqiptaret dhe jo greket". Nuk mjafton te ma thuash mua kete "udi", te cilen te duket se e beson, nga qe lexove nje liber (ose gjegjove te flitej per te), sepse une si shqiptar dhe "patriot" te besoj. E rendesishme eshte jo te thuash dika, por t'ja imponosh te tjereve kete dika, qe ata ta marrin si te qene, si te vertete. E rendesishme eshte te jesh ti, AI qe do ta shkruash HISTORINE. Pra zbulimin tend te mos ma thuash mua, ate t'ja u thush italianeve (pasi je dhe ne Milano), t'ju tregosh qe ishim ne qe ju ngritem qytetet, qe i mesuam si te vishnin breket, qe ketej e tutje duhet te korrigjojne enciklopedite dhe librat e historise, etj, etj. Dhe jo vetem kaq, por ata mos te t'marrin per te mendur. E ben Kete?

  Por ka dhe me! Ne librin e tij D'Angly thote qe Napoleon Buanaparti ishte SHQIPTAR, a e beson ti kete ? A ka burr nene ta besoje kete? Ne forum eshte vetem nje person (ndoshta), qe shumica tjeter ordinere e marrin per gjysmak.

  tani, dika mbi ka shkrove, Ku e di ti (a ke prova) qe Trojanet s'ishin Grek ose e anasjellta qe Greket s'ishin Trojane. Kur bisedonte Akili me Prijamin, s'kishin perkthyes qe t'ju sherbente per tu marre vesh. Tjeter, kur ka ndodh lufta e Trojes (qe gjysma e filozofeve greke s'e besonin qe te qe realitet) Hellenet, akoma s'kishin hy ne ato troje. Dhe "greket" vetquhen Hellene, po ashtu si Ne vetquhemi shqiptare dhe jo Albanais.

 7. #7
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  ornament kisha nje pyetje jam kurioze, ku bazohesh qe thua se trojanet jane grek? edhe nga iliada dhe nga shkrime te tjera asnje here nuk kam pare qe trojanet te ishin grek
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  72
  Postime
  2,799
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 16 postime
  ENI!
  jE FANTASTIK! M ke befasuar me saktsin tnde! Nuk di a do mund t t shprblej knaqsin q m ke dhuruar me kt material!
  T prqafoj fort e fort
  gim Doi

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SyntheticZero
  Antarsuar
  23-07-2002
  Vendndodhja
  Close your eyes, surely i am there.
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Tema me pelqeu ishte mjaft interesante, une po perpiqem tju sjell fiset apo civilizimet e lashta, duke filluar nga parardhesit tone te lashte Iliret e famshem.


  Iliret

  Jane nje nder popujt me te lashte te Ballkanit qe banonin ne pjesen perendimore te tij, nga lumi Sava ne veri, deri ne gjirin e Ambrakise ne jug. Iliret nuk qene te ardhur ne Ballkan. Ata jane popuj vendas, formuar ne mijevjecarin e III-II pr. L.K. Mendohet se jane trashegimtare te pellazgeve. Pasardhesit e Ilireve jane shqiptaret. Iliret shquheshin si detare shume te zot e luftetare te fuqishem. Ata ishin bujq e biegtore shume te zot dhe punues te mire te metaleve. Iliret jetonin ne vendbanime te fortifikuara te ngritura mbi kodra te mbrojtura dhe me pozicione mbizoteruese. Vendbanimet ruheshin me mure rrethuese qe ndertoheshin me gure te medhenj mesjetare e te papunuar. Vendbanimet kryesore ishin gaktan (shkoder), tren (Korce) ne Kosove, Lleshan (elbasan), ne Kalivose (Sarande) etj.

  Shume shpesh gjejme shkrime ku Iliret jane cilesuar si nje popull barbar qe jetonte kryesisht neper male, i pa kulturuar ne syte e botes antike. Nderkaq, aq hershem sa viti 384 p.k. Iliret apo "njerzit e veriut" kane kontribuar fushes se filozofise me nje njeri te quajtur Aristotle, qe ne ditet tona konsiderohet si Grek, ne fakt ky vinte nga troje ne veri te Greqise, dhe sic e thashe dhe me pare pervec fiseve Ilire nuk kishte asnje civilizim tjeter ne veri te Greqise. Aristotle ka qene lindur ne Stagira, on veri-perendim te detit Egje.


  Ne truallin e shtirjes se Ilirise u formuan shume fise te cilat ne shekullin V pr. L.K formuan disa shtete, si: mreterija e taulanteve dhe e ardianeve, mreteria dardane dhe mreteria mollose etj. Ne keto shtete lulezoj nje jete qytetare teper e zhvilluar. Zhvillim me te madh Iliret e arriten ne shekujt IV-II pr. L.K.


  Dorianet
  Jane knsideruar si popull Grek qe kishin marre emrin e tyre nga Dorus, biri i Helenes. Ato vinin nga Veri-perendimi dhe kane pushtuar Korinthin, me pas Kreten me vitin 1100 p.k.
  Duke patur parasysh se Minonean de Mycenaean qene nga popujt e pare te popullonin ballkanin dhe qene me prejardhje ne ndryshme nga Shqiptaret, atehere civilizimi i vetem qe mund te kete egzistuar ne veri te greqise kane qene Iliret.
  Ne pergjithsi librat historike i dallojne Dorianet si nje popull Grek gje kjo qe eshte e pamundur sepse po te ishin te tille nuk kishin nevoje te pushtonin vetveten, ashtu sikurse bene Dorianet me Korinthin dhe Kreten. Per kete arsye ato bene cfare bene, pushtuan cfare ne ditet tona konsiderohet Greqija e Lashte, dhe si do te mund nje popull Grek te kish pushtuan nje zone Greke. GJithashtu Dorianet jane shquar te kene nje fizionnomi tjeter nga Greket. Ata jane njohur per flokun e tyre me ngjyre te hapur dhe shatelartesi ne trupa, ne krahasim me ato te popujve Greke.
  Nga keto fakte mund te konkludohetse: 1. Dorianet vinin nga veriu 2. ishin ndryshe nga Greket 3. Pushtuan Greket me 1100 p.k.. Keto fakte te mbledhura nga iteratura te ndryshme dhe te pranuar nga mijra historiane indikojne se fiset Doriane bejne pjese ne para-ardhesit e cfare mund te quhet sot Shqipetar.
  Sa here qe ne nje liber/enciklopedi i referohet nje populli ne veri te greqise duhet te kete lidhje me para-ardhesit tane, per arsye se asnje popull tjeter, si psh. Sllavet, zbriten ne Ballkan vetem ne shekullin e 7. Duke patur parasysh kete fakt atehere porta te reja hapen per te konsideruar historine tone mjaft te hershme dhe te larmishme.


  Fiset qe luajten rolin me te madh ne historine e Ilirise, jane taulantet, ardianet, dardanet, dalmatet, albanet, pirustet, maloset etj.

  Taulantet
  Banonin ne brigjet lindore te Adriatikut, qe nga Vlora deri ne Durres. Ky fis permendet qe en shek VI para L.K; ne shek IV para L.K. u vu ne krye te shtetit ilir.
  Enkelejte Banonin perreth liqenit te Ohrit, ata krijuan dinastine e pare te mbreterise Ilire. Nje nga qytet e tyre mbante emrin Enkelana. shqyheshin si peshkatare te zote.
  Dasaretet Shtriheshin ne brigjet e liqenit Lyhnis dhe ne krahinat e tjera perreth. Ishin nje nga fiset e medha te Ilirise se Jugut, te permendura ne proshimin e dritherave te bukes.
  Albanet Banonin ne tokene taulanteve. Qyteti i tyre kryesor ishte Albanopoli. ky fis i dha emrin e vet shqipetareve te hershem gjate mesjetes, kur njihen ende si albane dhe arber.
  Ardianet Fis i madh qe luajti nje rol te rendesishem ne drejtimin e shtetit Ilir. Shtriheshin rreth gjiut te Rizonit dhe te lumit Neretva. Paria ardiane kishte nen vartesi nje numer shume te madh fshataresh. Njihen si detare te zote.
  Dalmatet Banonin ne brigjet e Adriatikut te mesem. Qyteti kryesor i tyre ishte Delmini. Dalmatet ishin te permendur per blegtorine e zhvilluar dhe proshimet e saj, vecanerisht per djathin dhe per punimin e veshjeve te lashta. Zhvilluan luftera e kryengritje te ashpra kunder pushtuesve romake.
  Dardanet Fis i madh Ilir qe banonte ne tokat e Kosoves e ne territore te tjera perreth. qyteti me i rendesishem ka qene damastioni, i cili preu edhe monedha argjendi. Permenden si luftetare trima dhe xehtare shume te mire. Ne shek. e III para L. K. krijuan mbreterine e dardaneve.
  Moloset Nje nga tre fiset kryesore qe banonin ne qender te epirit te lashte. Du fuset e tjera quheshin kaone dhe thesprote. Moloset luajten nje rol shume te madh ne organizimin e shtetit te Epirit dhe drejtimin e tij.
  -10110101101210110101101-"In a world full of binary, dare to be different."

 10. #10
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  41
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Origjina

  Do te lutesha qe ne kete teme te bisedoni me fakte e jo me hamendje, qe ti mbushni mendjen edhe personit qe ju diskutoni por edhe lexuesve te temave.
  Ndryshuar pr her t fundit nga The Dardha : 05-08-2002 m 23:54
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 11. #11
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  41
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Banort e tejlasht t vendit ton dhe mnyra e tyre e jetess

  Trualli i banuar sot nga shqiptart filloi t popullohej shum hert, q n epokn e paleolitit (gurit t vjetr), mbi 100 000 vjet m par. N fillim u banuan to zona q ishin n kushte gjeiografike m t prshtatshme. N Shqipri, banimet m t hershme jan vrtetuar n shpelln e Gajtanit (Shkodr), n Konipsol, n malin e Dajtit dhe n vendbanimin e Xars (Sarand). Njerzit primitive jetonin n grupe t veuara, kryesisht npr shpella t thata,, pa lagshtir dhe t mbrojtura nga errat. Veglat e puns i punonin m gur stralli dhe m rrall prej kocke. Prej


  Figur neolitike antropomorfe nga Kosova
  ktyre gurve me an t ashklzimit nxirrnin pjes m t vogla e m t mprehta guri pr t'i prdorur si grryese, shpuese etj. Si vende pr t prpunuar gurin shfrytzoheshin hyrjet e shpellave dhe terrenet pran lumenjeve. Sidoqoft, veglat e asaj epoke ishin ende t thjeshta dhe t krijuara kryesisht prej guri. Njerzit primitiv ushqeheshin me produkte t mbledhura n natyr dhe me gjah kafshsh t egra. Pr shkak t kushteve t vshtira n t cilat jetonin, njerzit e paleolitit kan pasur nj mesatare jete shum t shkurtr, rreth 21-30 vje, me nj vdekshmri m t madhe te fmijt. Lufta e prbashkt pr t prballuar jetn oi n forcimin e lidhjeve t pjestarve t do grupi, n ndryshimin e organizimit t njerzve primitiv, t cilt nga fundi i paleolitit kaluan n grupime me lidhje gjaku, n martesn me grupe, ku prejardhja e fmijs prcaktohej vetm nga nna. Filloi kshtu organizimi i shoqris matriarkale, e cila mori form t plot n periudha t mvonshme, 6000-3000 vjet m par, n epokn e neolitit (guri i ri). Popullimi i krahinave t banuaras sot nga shqiptart u rrit shum n periudhn neolitike. Njerzit filluan t braktisin shpellat dhe t prqendroheshin n vende t hapura. Banort neolitike prqenin m shum t ndrtonin kasollet e tyre n fusha dhe n tarraca lumore. Jan t njohura nj numr i madh vendbanimesh t tilla n Shqipri, n Kosov, n Mal t Zi e n Maqedoni. BBanort e hershm, nga jeta endacake e epoks paleolitike, kaluan n vendbnime shpeshher t qndruehme, me ekonomi kryesisht bujqsore. Ata njihnin dhe prdornin drithrat kryesore, si elbin, melin, grurin etj. Kjo u shoqrua edhe me lulzimin e sistemit matriarkal, ku rolin drejtues t ekonomis e t jetess e kishte gruaja. N kt epok u kalua n nj form t re martese, n martesn me ifte.

  2. Zbulimet e hershme teknike
  Ndr shpikjet m t rndsishme t epoks s paleolitit sht zbulimi i zjarrit, i cili i ndihmoi shume banort e lasht pr t prmirsuar ushqimin dhe pr t'u ngrohur. Pjekja dhe zierja e ushqimit me ann e zjarrit solli ndryshime cilsore n organet tretse t njeriut. Ndryshimet n ekonomi dhe n organizimin shoqror t epoks s neolitit ndikuan pr zbulime t tjera teknike, t mdha pr lashtsin. Njerzit msuan t punonin ent prej balte, t cilat shpeshher i zbukuronin me nj shije t vrtet artistike, msuan t thirrnin dhe thurnin plhura q i prdornin pr veshje, shtroje e mbules, filluan t ndrtonin kasollet e para q kishin dysheme t shtruara me argjil dhe ishin t rrethuara me thupra e kallama t lyera me balt nga jasht pr t'u mbrojtur nga era e t ftohtt. N epokn neolitike, veglat e puns, veanrisht ato prej stralli, u prsosn shum, n krahasim me epokn e mparshme. U shpikn vegla t reja pune. Pr buarjen e drithit u shpikn gurt e blojs, pr punimin e toks filloi t prdorejk shatii i prgaditur prej brirve t drerit. Me kta brir bnin edhe ekan. Gjuetia e pshkut u rrit dhe u prmirsua me krijimin e rrjetave dhe t grepave pr znien e tij. Po kshtu u prgaditn edhe mjete t reja pr gjuetin e kafshve t egra. Ekonomia n epokn neolitike u gjallrua m tej me zbutjen e kafshve t egr e kthimin e tyre n kafsh shtpiake. Ndonse primitive, gjuetia i ndihmoi njerzit e ksaj epoke t zbutnin delen, dhin, kalin, qenin. T gjitha kto arritje forcuan lidhjet e grupeve gjinore t njerzve primitiv, prmirsuan lidhjet me grupet e banorve t tjer dhe nsitn marrdhniet e kmbimit n mes tyre, deri edhe n krahina t largta. N epokn pasardhse, n at eneolitike (t bakrit) 3000-2100 vjet para Krishtit (p.K.) u bn ndryshime t reja. U krijua ndarja e ekonomis blegtorale nga ajo bujqsore. Disa grupe banorsh merreshin kryesisht me bujqsi dhe grupe t tjera merreshin me blegtori. Blegtort qen m shum banor endacak. Kta filluan t popullonin prsri shpellat. U krijuan vendbanime t reja edhe n qendra t hapura malore. Buz lumenjeve u krijuan vendbanime t tipiut palafit, ku dyshemet e shtpive viheshin mbi trar t ngulur n fundin e lumit. Popullimi i krahinave u rrit edhe m shum. Risi teknike e madhe e ksaj kohe ishte fillimi i punimit t veglave t puns prej bakri. SHoqria njerzore hyri kshtu n nj epok t re, n at t punimit t metaleve. Po kshtu toka filloi t punohet me parmend, duke prdorur kafsht trheqse,kalin dhe qet. Ekonomia blegtore i dha prparsi puns s burrave. Filloi t dobsohej sistemi matriarkal dhe rolin e drejtimit n ekonomi dhe n grupet shoqrore filluan ta merrnin burrat. Lindi kshtu n epokn eneolitike sistemi patriarkal, i cili u forcua m shum n epokn e bronzit (2100-1100 p.K.) dhe n at t hekurit (mijvjeari i fundit p.K.).

  3. Pellazgt
  Epoka eneolitike karakterzohet edhe nga ndryshime demografike. N mesin e mijvjearit t tret p.K. dhe n fillimet e mijvjearit t dyt p.K. erdhn nga stepat e Lihjes grupe t reja popullatash blegtore. Kto u przien me banort vends dhe kshtu u krijua bashksia e re kulturore e popullats indioevropiane n t gjith Gadishullin e Ballkanit. Kjo popullsi mendohet t jet popullsia e lasht pellazge, pr t ciln kan shkruar shum autor t vjetr si Homeri, Herodoti, Tukididi etj. Pellazgt njihen si banort m t lasht parailir e paragrek, q jetonin n Gadishullin e Ballkanit e n pellgun e Egjeut. N fillimet e shfaqjes s tyre, pellazgt kishin organizim shoqror matriarkal. Pr karakterin etnik t tyre jan dhn mendime t ndryshme, ndonjher dhe kontradiktore. Q n shek. XVII, veanrisht n periudhn e Rilindjes Shqiptare, t studiuesit shqiptar dhe t huaj zotroi teoria e lidhjes s pellazgjishtes me shqipen. Prkrahs i flakt i ksaj teorie ka qen gjuhtari austriak Han (Hahn). Studiues t tjer e kundrshtojn kt. Gjat epoks s bronzit filoi procesi i diferencimit etnik t popullatave t Ballkanit Perndimor. Herodoti, historiani i lasht grek i shek. V.p.K., jep disa t dhna pr pellazgt q vazhdonin t jetonin n Greqi. Sipas tij, gjuha e pllazgve ishte e ndryshme nga gjuha greke. Ata merreshin me bujqsi e detari. Ishin edhe mjeshtr t mir ndrtimi. Pellazgt ngritn murin q rrethonte Akropolin e Athins dhe pr kt athinasit u dhan atyre si shprblim disa toka n Atik, t cilat, edhe pse ishin t pavlefshme, ata i kthyen n toka t mira bujqsore.

  (te marra nga arkivat e historis)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga The Dardha : 04-08-2002 m 04:42
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Antarsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Delikate ne kete pike

  Pas renies se perandorise osmane ku edhe greqia po e theksoj greqia se aty e ka edhe origjinen vazdhimi i atij shteti qe ne ate kohe ne parlamentin e pare eshte ndar me 3 vota nga deputetet e asaj kohe qe vendosen qe greqishtja te vendoset gjuhe publike e jo gjuha shqipe....

  (me beri shume pershtypje edhe thash ta fusja ne forum)

  Patriot deri ne vdekje

 13. #13
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  41
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Sonik

  Edhe une e kam degjuar nje fakt te ketille.
  Ndryshuar pr her t fundit nga The Dardha : 09-08-2002 m 06:13
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Von

  Miq t nderuar, ju antar t Forumit,

  m falni pr vonesn, por sot kisha pak m tepr koh dhe hasa n kt tem.

  Mjaft interesante e nderuara Eni, madje do t kisha falnderuar sepse ktu edhe vrtetova origjinn time, jam i fisit Kelmend i degs Nikli (tani malazezt e kan kthyer n Niki).
  Tani t mos e personalizoj, por n fakt m bri prshtypje dhe e ndjeva obligim ndaj teje q t shkruaj.

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ky eshte versioni i Herodotit mbi origjinen e Ilireve.
  Nje Faraon Egjyptian per te z buluar se cila ishte rraca dhe gjuha me e lasht mori dy femije te porsa lindur dhe i tha nje bariu ti marri ne stanin e vet larg njerezve dhe ti mbylli ne nje kasolle ne menyre qe femijet mos te kishin mundesi te degjonin asnje lloji gjuhe .Pas disa vjeteve Faraoni i ben nje vizit stanit ku femijet dhe bariu jetonin ,dhe u habit kur vuri re se femijet kur vinte ora e te ngrenit klithnin fjalen ( BEKOS ) . Faraoni pasi pyeti oborrtaret e vet ata i than qe ( BEKO ) ishte fjala per buken ne gjuhen e Bryges te cilet ishin nje fis Ilir .
  Pra sipas Herodotit gjuha Ilire ishte e para qe njeriu primitiv ka folur ,dhe nuk ka prejardhje nga ndonje gjuhe tjeter ,por esht formuar me kalimin e shekujve sipas nevojave te njeriut .
  Gj t m .

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Butrinti .
  U themelua nga heroi Iliro - Trojan Enea .
  Gjat udhetimit legjendar drejt Perendimit ,Enea qendroi ne Epir dhe per te marr aprovimin e Zeusit i beri atij nje Ka si flijim .
  Kau i plagosur ra ne nje vend te cilin Enea e quajti Buthrotum .
  Gj t m .

 17. #17
  i/e larguar Maska e Jamarber
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  390
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  MIRDITA
  Historiane e gjeografe te vjeter qe jane marre me historine e ilireve,vendin dhe kulturen e tyre,treven e Mirdites,ate te malesise se Lezhes dhe te Matit te mesem,i permendin si vende te fisit Ilir te Pirusteve.Ne kete menyre,ata kufizoheshin:ne veri e verilindje me Dardanet,ne lindje me Penestet,ne jug me Albanet dhe ne perendim me Abrejt dhe Parthnet.Nga mungesa e dokumentave te kohes,gjurmimet e pakta arkeologjike,ne dime pak per kulturen dhe qendrat urbane te tyre.Megjithate ne shkrimet e historianeve romak te shekullit te pare te eres sone gjejm te dhena,per karakterin e pirusteve,si njerez punetore,trima e bujare.Pirustet qene banore te nje treve kodrinoro malore,me toka te pakta bujqesore dhe me pamundesi per zgjanimin e tyne ata u moren kryesisht me blegtori.
  Meqenese malet e tyne ishin mineralmbajtese ata u bene mjeshter te nxjerrjes dhe perpunimit te ketij minerali.Ata ishin zejtare te mire te punimit te arit,argjendit dhe bakrit.Ne kohen romake ishin te permendura minjerat e Bulgjrit dhe te Fanit.Afer ketyne vendburimeve te rendesishme jan gjetur dhe mbetjet e furrave te vjetra te ketyre mineraleve.Mbeshtetun ne mjeshterin e tyre,perandori Romak Trajani shpernguli shum Piruste dhe i vendosi ne Transilvani si mjeshtra per nxjerrjen e arit.

 18. #18
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Citim Postuar m par nga ornament
  E_dlira simpatike, Skenderbeu u tha krutaneve pasi hyri ne kala; Lirine nuk ju a prura une, ate e gjeta ne mes tuaj. Ashtu dhe une fare shkrova me lart nuk e shpika, as enderova, kur isha ne shqiperi s'kisha me te voglen dijeni fare ishin pellazget, fare simbolizonte perkrenarja e Skenderbeut, do te thote ALBANAIS, etj, etj. Rastesisht rash ne kontakt me librin e D'Angly, e te tjera botime (ne ate kohe ti duhet te kishe 10 vje dhe luje me kuklla), po rastesisht njoha dhe Solange te bijen e tij, pra redaktuesen dhe botuesen e vepres. Ky ka qene si nje shok elektrik rrymen e te cilit doja te mos'fikej, ky qe dhe qellimi i pjesmarrjes ne forumet shqiptare, sensibilizimi i shqiptareve per te shkuaren e popullit tone.
  Por nuk mjafton vetem ideja, e cila te jep te drejten te thuash me plot gojen ashtu si ti ; "une mendoj qe ato qytete u krijuan nga shqiptaret dhe jo greket". Nuk mjafton te ma thuash mua kete "udi", te cilen te duket se e beson, nga qe lexove nje liber (ose gjegjove te flitej per te), sepse une si shqiptar dhe "patriot" te besoj. E rendesishme eshte jo te thuash dika, por t'ja imponosh te tjereve kete dika, qe ata ta marrin si te qene, si te vertete. E rendesishme eshte te jesh ti, AI qe do ta shkruash HISTORINE. Pra zbulimin tend te mos ma thuash mua, ate t'ja u thush italianeve (pasi je dhe ne Milano), t'ju tregosh qe ishim ne qe ju ngritem qytetet, qe i mesuam si te vishnin breket, qe ketej e tutje duhet te korrigjojne enciklopedite dhe librat e historise, etj, etj. Dhe jo vetem kaq, por ata mos te t'marrin per te mendur. E ben Kete?

  Por ka dhe me! Ne librin e tij D'Angly thote qe Napoleon Buanaparti ishte SHQIPTAR, a e beson ti kete ? A ka burr nene ta besoje kete? Ne forum eshte vetem nje person (ndoshta), qe shumica tjeter ordinere e marrin per gjysmak.

  tani, dika mbi ka shkrove, Ku e di ti (a ke prova) qe Trojanet s'ishin Grek ose e anasjellta qe Greket s'ishin Trojane. Kur bisedonte Akili me Prijamin, s'kishin perkthyes qe t'ju sherbente per tu marre vesh. Tjeter, kur ka ndodh lufta e Trojes (qe gjysma e filozofeve greke s'e besonin qe te qe realitet) Hellenet, akoma s'kishin hy ne ato troje. Dhe "greket" vetquhen Hellene, po ashtu si Ne vetquhemi shqiptare dhe jo Albanais.

  Thuaj shyqyr qe ke pothuajse kater vjet qe sje futur ne kete forum se me kete shkrim qe ke bere ketu i ziu ti se cfare do degjoje (lexoje). Sa keq me vjen per ty qe kur ke qene i vogel ske ditur asgje nga historia e vendit tend.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga gladiator
  Ky eshte versioni i Herodotit mbi origjinen e Ilireve.
  Nje Faraon Egjyptian per te z buluar se cila ishte rraca dhe gjuha me e lasht mori dy femije te porsa lindur dhe i tha nje bariu ti marri ne stanin e vet larg njerezve dhe ti mbylli ne nje kasolle ne menyre qe femijet mos te kishin mundesi te degjonin asnje lloji gjuhe .Pas disa vjeteve Faraoni i ben nje vizit stanit ku femijet dhe bariu jetonin ,dhe u habit kur vuri re se femijet kur vinte ora e te ngrenit klithnin fjalen ( BEKOS ) . Faraoni pasi pyeti oborrtaret e vet ata i than qe ( BEKO ) ishte fjala per buken ne gjuhen e Bryges te cilet ishin nje fis Ilir .
  Pra sipas Herodotit gjuha Ilire ishte e para qe njeriu primitiv ka folur ,dhe nuk ka prejardhje nga ndonje gjuhe tjeter ,por esht formuar me kalimin e shekujve sipas nevojave te njeriut .
  Gj t m .
  Fjala eshte per Ramsezin II qe kishte marrur nje princesh Hittite e qe me siguri ajo femiut te saje i ka mesuar gjuhen e saje hititte pra femiu thrriste "bukos" e jo bekos...

 20. #20
  E dua letrsin Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,533
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 38 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta
  ornament kisha nje pyetje jam kurioze, ku bazohesh qe thua se trojanet jane grek? edhe nga iliada dhe nga shkrime te tjera asnje here nuk kam pare qe trojanet te ishin grek
  Ornamente ka shum te drejte.Sa per dijeni Akili (aq i lehti)ishte epiriot.Paraardhesi i Piros. Dhe Homeri (Pisistrati, si perkthyes)sqaron se ishte nga korfuzi.( i njohur si I MIRI)

Faqja 1 prej 44 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •