Close
Faqja 4 prej 45 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 888
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Hotel sa i perket takimit takohemi kur te dush, sa i perket profilit mundesh lirisht me shku ne departament te historise, te kisha sugjeru me u sjell me mire ne menyre civilizuese, sepse me kete qendrim je tregu shum ulte!

    Debati osht debat, keto qe i kam shkruar jan nga burime te dores se pare jan citime nga Millan Shufllaj, nga Dr, Selami Pulaha, Prof. Muhamet Ternava etj.

    Kjo teme nuk eshte e jotja dhe as sje i pari dhe as i mrami qe ki me kput! ( ndoshta edhe te ka porosit ndokush mu sjell ne kete menyre hiq si dihet kesaj) por une sbi ne nivel tendin bablok si e pesoj Alibaba me sharje e fyerje.

    Per hir te forumit dhe forumisteve mendova te jap nje mendim dhe kontribut.

    Mirembetshi te nderuar

  2. #62
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    UNE due me te dhane ndihme , ndihme ne histori,neqofse ashte e vertet qe ke titullin atehere me te vertet ,do te ndihmoje,dhe e di se me anen time do ti punesojshe se paku 50 mije punetore per nji vite a sa per dijuni dhe fillozofi mundesh me hape nji univerzitet te vogel per studime albanologjike dhe historike ndihmen do ta kesh prej meje,mirepo kushti ashte qe me te vertet prapa teje qendron ajo qe ke shkrue ne profil.faliminderit e mose me shurdho me ato shkresate ulta dhe te nalta,une jame i sinqerte ne keto gjana.

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Je shum i ulte ne mendime si te dush merre, skam nevoj per ndihmen e te ultit, punsimin e te puntorve e ben tjeter kush, poashtu fakultetet i hap tjeter kush, sa i perket kushtit te profilit te sugjerova te shkon lirisht mu interesu ne fakultet, veprat tregojn vet.
    Nese sbeson athere qenke injorant qe po kqyrka vetem me u perla, te thash ket tem nuk e ke nis dhe as sje i mbrami qe ki me kput.

  4. #64
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    MILLANI SELAMI,muhameti,nuke me interesojne deshioj kurre citojshe diqka ta citojshe vehten dhe TI te japish mendime se ata mundesh me i perdore vetem si dorracak per nji veshtrim se ku kane gabue dhe kurgja ma shume,vetem mose perkthe teste si keta dy ne ZAGREB,keta qe shkruejne per statuta te drishtit sekrejte e kane gabim,po qka ki me ba ata shkruejne dikush paguen e populli prape pa dijuni,zbone ashtu.

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Do te ishte me mire qe te debatoje se sa mu fjalos ketu ne forum!

  6. #66
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    DMTH nuke je per keto gjana qe ceka po i refuzon/atehere 1000 here kerkoj falje.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    MILLANI SELAMI,muhameti,nuke me interesojne deshioj kurre citojshe diqka ta citojshe vehten dhe TI te japish mendime se ata mundesh me i perdore vetem si dorracak per nji veshtrim se ku kane gabue dhe kurgja ma shume,vetem mose perkthe teste si keta dy ne ZAGREB,keta qe shkruejne per statuta te drishtit sekrejte e kane gabim,po qka ki me ba ata shkruejne dikush paguen e populli prape pa dijuni,zbone ashtu.
    Historiografia si dihet ka fillu me Herodotin mirepo sdihet hiq kush ka me kput edhe kete tybe, metodologjia shkencore e historise kerkon citime, poashtu edhe mendime personale.

    Keto fjal nuk po te peshojn mire sepse e kan burimin te xhelozia!

  8. #68
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    .....sa per Fis te Profetit Muhamed bahet fjale se i ka takue fisit GASH,kete thojne te gjithe studentat she dijetaret ne Arabi,pore te cilet gash,kure dihet se komandanti i pare ka qene ILIR i DALMACISE,atehe dihet se qka ka qene,edhe ataturku po tenjejtin raste per te thuhet qe ashte shqipetare .......
    Sqaroje pak kete ne se mundesh. Ku e mbeshtet? Si shpjegohet profetizimi i tij ne Arabi, atehere?

  9. #69
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni Humanisti ,ti vetem rri te herodoti se punet do ti kesh mire,te une nuke ka citime,ase mendime personale,kurre e shohe ateher jape mendimin,bie fjala mesjeta jote,ashte shume e manget, sa per Xhelozie une nuke kame xhelozi,sepse kame dijuni,perse e them ate e di ne shkrimet e tua,si mundesh ne Prizeren te jetojshe e ta dijshe shume dobet historin?Sepse mendone shume ne libra,une nuke lexoje libra pore i shkruej,neqofseje historijan psenuke shkruen diqka,une do te ndihmoje e Ti me refuzon,e atehere thuesh xheloz nuke jamexheloz asnji fije,pore deshiroje te ndihmoje atyne qe jane me tituje nalte dhe diskutojne ketu dhe ei qe ata deshirojne ti ndihmojne popullit te vet HUMANIST unedi ku jane institutet shteterore,pore ato nuke me interesojne se te ata luen interesi,e te JU po shofe qe nuke ka interes,FLM.

  10. #70
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    UNE thash,se studentet ne MEDINA MUNAVERA ,ne arabi shpesh here thojne se i takon fisit GASH te kurejshve,mirepo edhe disa dijetare,dhe ashte thjesht vetem qite fisi GASH ne arabi dhe mundeshesh te shohish,javan

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Zotni Humanisti ,ti vetem rri te herodoti se punet do ti kesh mire,te une nuke ka citime,ase mendime personale,kurre e shohe ateher jape mendimin,bie fjala mesjeta jote,ashte shume e manget, sa per Xhelozie une nuke kame xhelozi,sepse kame dijuni,perse e them ate e di ne shkrimet e tua,si mundesh ne Prizeren te jetojshe e ta dijshe shume dobet historin?Sepse mendone shume ne libra,une nuke lexoje libra pore i shkruej,neqofseje historijan psenuke shkruen diqka,une do te ndihmoje e Ti me refuzon,e atehere thuesh xheloz nuke jamexheloz asnji fije,pore deshiroje te ndihmoje atyne qe jane me tituje nalte dhe diskutojne ketu dhe ei qe ata deshirojne ti ndihmojne popullit te vet HUMANIST unedi ku jane institutet shteterore,pore ato nuke me interesojne se te ata luen interesi,e te JU po shofe qe nuke ka interes,FLM.
    Hotel me vjen keq veq je per no KOMENT!
    Se pari ato qe i shkruan i mbeshtet dikun dhe kjo quhet CITIM, poashtu renditjen e fjaleve e ki katastrof, nuk kom nevoj per ndihmen tende, as per mendimet e tua dhe as qe e kom njet mu marr me ty!

    Veq pohimi: Une nuk lexoj libra po i shkruej tregon se qfar niveli je!

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Sa i perket Prizrenit jam krenar qe jam rrite ne kete qytet dhe jetoj me nder!

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga SHKOZA Lexo Postimin
    Ne librin shume interesant ,, BYTYQI" te cilin ma dhurroj autori Adil Kaloshi nga Viliqi i Bytyqit, mesova edhe shume gjera tjera. Ju kisha preferuar qe ta blini kushedo qe eshte i interesuar per fiset shqiptare e sidomos per fisin Bytyq. Nga studimet e hollesishme te tij qe i kishte bere ai kishte ardhur ne konkludim se fisi Bytyq dhe fisi Gash jane jane pasardhes direkt te fisit ilir Varohej qe paskan jetuar ne rajonin e grykes se Rizonit ( Kotorrit ), prej nga paska dalur edhe mbreti Bardhyl i Enkelejve i cili paska qene qymyrgji dhe paska arrite te rrezoj mbretin Syrra dhe te behet mbret i Enkelejve.
    Te paret e fisit Gash qenkan marre me perpunim te metaleve dhe nga fjala Gac ka evoluar edhe fjala Gash. Nje pjese e tyre qe qenkan marre me tregtimin e tyre paskan filluar te quhen te bardhe dhe nga keta vjen nenfisi te bardhet e Gashit. Te paret e Bytyqit qenkan marre me punimin e eneve prej balte , pra me poqari dhe emri Bytyq paska rrjedh nga nje fjale ne arumanishte Butiq qe do te thote Poqar. Sipas ketij autori gjate gjithe historise ku ka pasur Gash ka pasur edhe Bytyq te lidhur profesionalisht , por edhe permes aleancave te ndryshme. Keto dy fise jane perhapur neper vise te Shqiperise veriore dhe lindore si ne Misin e Rodonit, Shkrrel, Koman, Kqire e Puke, Bytyqin e sotem, Has, Llapushe e ne tere Kosoven e Iliriden. Keto dy fise se bashku edhe me ndihmen e Begollajve te Pejes qe jane me fis Gash dhe Kryezijve te Gjakoves qe jane nenfis i Bytyqit , paskan arritur te largojne fiset e mehershem ne zonat e sotme te Tropojes Thaqin dhe Skirdonet.
    Te paret e fisit Bytyq kane kontrubuar ne kulturen e Komanit dhe Shkrrelasit jane nje fis i ardhur nga Dana e Delit qe duhet te gjendet diku ne Kroaci te cilet pastaj jane asimiluar ose vellazeruar me Bytyqet e vjeter , prej nga jane dalluar nga fiset tjera si fise te aferta. I pari i fisit Bytyq paska ardhur nga Bytyqet e Buzhales nga Komani i qujatur Leke Bytyqi i cili paska pase tre djem: Vilin, Biben dhe Karlin ose Kralin. Ai e paska varrin diku mbi Viliq dhe i paska udhezuar djemte e vete te pronesojne luginen e sotme te Bytyqit. Vili djali i madh paska shkuar ne drejtim te Prizrenit , kurse Biba dhe Karli ( Krali ) paskan populluar kete lugine. Nga ketu eshte po e njejta gojedhene ashtu siq e kam shkruar postimin per origjinen e familjes sime. Biba i ka pase tre djem , kurse Karl (Kral ) Leka vetem nji . Per shkak se Karli paska qene shume luftetar i madhe dhe paska rene ne kundershtim me turqit paska luftuar bashke me gruan e tij te pare ai nga populli eshte quajtur me emerin pergedheles Kral dhe nga Turqit Kara ( i zi, armik ). Ai paska lene nje djal qe per nder te vellaut te madh ia paska lene emrin Vil. Ketu vazhdojne te njetjat te dhena siq i kam pershkruar me heret ne postimet e mehershme.
    Megjithese kjo teori eshte shume me e kompletuar me dokumente dhe eshte shume atraktive, te ju them te drejten ende kam pak dilema sa i perket lidhjes Shkrrel - Bytyq , pasi qe boterisht te gjitha fiset tjera sikurse edhe pjestaret e fiseve Shkrrel dhe Bytyq i qujajne te te njejtes prejardhje keto dy fise te cilat edhe sot e kesaj dite ne vendet rurale nuk lidhin martesa. Pastaj qeshtja e poqarise si profesion shume percaktues pak me duket e egzagjeruar , kur kemi parasysh qe keto dy fise dalloheshin shume si fise malsore dhe blegtoresh.
    Pershendetje Shkoz,

    Me vjen mire qe qenke interesu mjaft per fiset shqiptare, Historia osht mjaft e gjere si oqean i pafund, smunden me u perthaku te gjitha fushat pernihere, desha te te pyes per librin ne fjale "Bytyqi" se a gjendet ne shitje ne Kosove respektivisht ne Prishtine.

    Shendet e kalo mire

  14. #74
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    KURE del ne qender me pi kafe smundesh rahat me pi kafen e me u kenaqur ,sa mire plote police ,po te sillen ne qender dhe po te ruejne mu ke bamur kryetare,kure pine ne qender kafe plote police,he mire e ke ,je krenar,si mose me qene krenar historian je, e ki dipllomen edhe policia po ruen monumentet,e ti historian,shume mire ,dhe tashe jepe mesim historia e shekullit 14 eh ,prizeren me germ te vogel.

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    O Hotel a po me tregon ku e ki hallin a qka ki he burr, po mi adreson gjanat mue, o jaran skan mujt me bo kurgjo ata ne krye qe i kemi te gjithe historian ne qeveri, e leje na ketu ne Pz, mos ban hajgare se teshat jan pre ne Pakon e Ahtisarit. Mos mendo qe me vjen mire per qeshtjen e monumenteve sidomos une qe jam historian e ndij kete ma shume.

    Kallxom a je per debat me bo ne menyre shoqerore se so interesant keshtu mu shty se sna ka hije?

  16. #76
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Po ti spo done me bashkpunue me mue rri dhe pije kafe,dhe mbylli syt sikurse Adnan abrashi,ishalla ju zgjate edhe 1000 vjete ,qka me ju bo bre vlla,kurre ju nuke doni dijuni qka me ju ba se krejte GENIJe jeni ba.he hea ne tjeter ane mose vete pa pune pa buke e refuzoni 50 mije vete me u punusue ne bujqesi ne industri,eqka te them nuke e di.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Hotel keto te fundit qka po thu nuk jan pune imja more hah po a krejt do me mi adresu mu a?
    Skom pune kurgjo me qeveri o shqiptar as punoj e as sjom duke i perkrah a kuptove.
    Keto ankesa drejtoj me email qeverise se e kan ate kutine per ankesa dhe kritiika.

  18. #78
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    FISI SHKRELdhe BYTYQI nuke ka pase dhe nuke jane fise.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    FISI SHKRELdhe BYTYQI nuke ka pase dhe nuke jane fise.
    A ke argumente per keto Hotel, ku i mbeshtet, pasiqe kjo tem i perket Albanologjise, Etnologjise, Sociologjise, Antropologjise kulturo-sociale, Historise etj etj.

  20. #80
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Me vjen keq ,mirepo nuke ka keso fisesh fise jane 12 dhe keto dy te themi fise nuke marin pjes,e ato albanologjija etnologjija e tjerat ketu nuke munden me ba pjes sepse jemi vete deshmitare,a deshmite lypi vete,pse me ti lype une kjaret dhe mire nuke jane fise.

Faqja 4 prej 45 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •