Close
Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344
Duke shfaqur rezultatin 861 deri 871 prej 871
 1. #861
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-08-2014
  Vendndodhja
  Drenice
  Postime
  23
  Faleminderit
  9
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Citim Postuar m par nga MaqoKorca Lexo Postimin
  Shqiperia edhe pergjithsisht Ballkani eshte vend ku kan kaluar me qindra popullata e raca nga me te ndryshme. Nqs ka nje komb me te cilin jemi me afer nga ana "gjenetike", (nqs mund te perdoresh nje term te tille, se per mua eshte absurde) ata jan Serbet edhe Sllavet e FYROM-it.
  Gabim e ke shokit, popullata qe jane me e afer me ne gjenetikisht jane Greket, tani deri dikun nje pjese te Malit te Zi, sidomos jugu.

 2. Anetart m posht kan falenderuar skerdilaidas pr postimin:

  murik (20-11-2018)

 3. #862
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-12-2016
  Postime
  3
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Citim Postuar m par nga qerosi Lexo Postimin
  Kam nen zoterim nje liber mbi okupimin turk ne shqiperi i cili eshte formuluar nga burime turke, pra shkrimtare turq.
  Keto jan embiemrat kryesisht te shqiptareve qe akoma nuk ishin asimiluar kryesisht ne veri, veri-lindje, juglindje, oher e perreth, konvertuar, ose emigruar ne troje te tjera. po ashtu libri tregon edhe per shum efshatra qe ishin braktisur plotesisht. Keto emra shfaqen neper deftere turq. Nese ndokush deshiron me teper informacion per ndonje mbiemer specifikisht mund te shikoj se cfare te zbuloj ne liber.  ALEKSI, BALESHI, BALSHA, BALSHI, BESRAKU, BILARI, BILI (BELI), BARDI, BARLETI, BISARI, BOZHAJ, BUDINI, BUKASI, BULUSHI, BLACI, BOGDANI, BOTARI, BOJVIK, BUJARI, BURKACI,BUTBENXHI, CAVARDINI, CILAJI, CUPA, CUKALI, CUROJI, CUKALI, CULI, DIVALMI, DAJCI, DUKA, DOBRA, DIDA, DUSHI, DORANKRYQI, DROMSHI, FIRA, FLITA, FRANKO, GAZI, GOLAMI, GOLEMI, GRAMATIKU, JANI, GJIKA, GJINDINAKU, GJONI, HAJMILI KAPUSI, KARUSI, KASTRIOTI, KIRAJ, KLATI, KOKOZI, KUPI, KURDARI, KURPENDI, KASA, KACI, KAJASEXHI, KAPUCI, KAPULATI, KAZNIZI, KERAKA, KESARI, KILOSI, KIRAKA, KIRAZINI, KOLASHI, KULISHI, KURTILLA, KALURI, KAMZA, KALOSI, KASINI, KIMIZA, KIPOTA, KOCANI, KOLA, KOKA, KOVASALATI, KUJTIMI, KIRAKESI, KURBANESHI, KURTISI, KUQI, KURIKUQI, KUSHVLATI, LALA, LALINI, LAZARI, LIKLA, LITI, LISHI, LACI, LAPACAJ, LUZI, LLAPSHI, MARTOLOSI, MATARISI, MIRDIDI, MIZA, MARKU, MANIZI, MANESI, MARGJINI, MIHALI, MHILLI, MIZIJO, MUZAKA, MENKO, MIHO, MINKA, MITRI, MASTORI, MARSHI, MIZI, MIRSHKLAVI, NAPEZI, NIKOLLA, PALI, PALAZI, PLASHA, PRIMIQYRI, PSIRAGU, PETRI, PETRA, PROGONI, PANILI, PICAJ, PILASHI, PISHA, PULICI, PRIFTI, PRODANI, RAKESI, REFKONILI, RIJO, RONDACI, RICI, RUSI, SAKATI, SKANDA, SENDISI, SIMAKU, SIROTI, SKALABRA, SMAKA, SPANI, SPOTA, SPAVALI, SYKODHJANI, SKUCI, SMAKA, STEPANI, STILI, SUMA, SUNDIA, SYKUQI, SYZIU, SYMIRI, SKUKU, SKURAJ, SKURNA, SKURATI, SLANKU, SOKODINI, STOJANI, SHARI, SHARGJINI, SHIRGJI, SHPANI, SHKANI, SHPATA, SHTEPKO, SHTJAFNI, SHTEPANTI, SHURBI, TANUSHI, TITKO, TORKA, TOROMISHI, TODORI, TRASHA, THANA, VAZARI, VASHKUNI, VOGLI, VOKSHI, VALANDIDI, URANA, ZAHARINI, ZAMRAKU, ZHUMI, etj. etj.
  Me vjen keq nese nuk foli ose shkruj naj fjel saktesisht se nuk di shqip shum mir, po a munesh mem kallzu dishka per mbiemrin LALA.

 4. #863
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Nje shkrim nga interneti nga nji autor serbe
  ka edhe shume pasaktsi dhe gabime p.sh. fisi Mzi,Društin etj
  Atanasije Urosevjc
  ⦁Personat fisnor (shqiptaret) Arbanasa ne Kosove dhe transferimi emrave fisnor ne dyten popullsis
  Arbanaset (Shqiptaret) n Kosov ') i prkasin klaneve te fiseve t caktuara, .
  Edhe pse zonn e re Arbanaset nyk kane mundur t grupuara n baz t fiseve, por t prziera t populluar, dhe pr kt arsye nuk kan mund organizohen fiset, te cilet kishin regjistrat e tyre, secili Shqiptaret(Arbanas) n Kosov ende e di se nga cili Fis eshte dhe cili fis eshte me i mir, i cili i Fisit i takon.
  Kto jan fiset n Kosov n periudhn ndrmjet dy luftrave botrore, t renditura nga forca e tyre,sipas numrit te shtpive duke qndruar n kt mnyr: Krasniqi, Gashi, Berish, Sop, Shala, Thaqi, Kryezi, Bytyqi Kliment(Kelmendi), Shkrelj, Kastrati, Hoti , Mzi, Društin, Merturi, Kuqi
  Prve njohurive q i ata i prkasin familjeve t ndryshme, qe mm e t cilve eshte n Shkodr dhe ne Malsin te Gjakovs , Dukagjin, Mirdit dhe Zadrime, disa fise t Kosovs e shqiptarve e din dhe vllazria nga t cilat doln nga djepi, por ndonjher pjes e ksaj vllazrie brenda fiseve.
  Kshtu, pr shembull, familjet e Lec, Ramović dhe Nrez n Bariljeve Sadikovi n Viljance, antart e fisit Berish, e din se ata jan nga vllazri e vjetr Dod.
  Imerovićet n Bariljeve megjithat, i prkasin t njjtit fise, vjen nga vllazris Ascora.(nuk e di per qfar emri eshte Asqor)
  Percuku, Izmak dhe Muljak n Cecilia jan nga fiset Krasniqe dhe nga vllazrit e Nikaj, ndrsa Musliovit n Gornja Dubica - t njjtn fise vllazer Nik Palje.
  N Ošljane mes Krasniqve ndodhet vllazris e vjetr Mripa.
  Ne Banjsk (Vushtrri), megjithat, thon se ata jan Škrelje dhe Društin( nuk e di qfare emri eshte Drushtin dhe Mzi) ose Mzi gjithsesi, e te cilet , ndoshta, Društin dhe Mzi jet vllazrer te fisit Shkrelj.
  N Taradzhi ne mes Shalianve ka Voljaja, dhe antar t s njjts fise n Kopaoničkoj Shalji, te cilat sht kryesisht pjesa me madhe eshte jasht Kosovs, pjes e vllazris Pej, Gim, Ljopć dhe Maljet.
  Tre t part prej ktyre vllazerve jan tani n Malesijine Shalje si shihet nga harta Austro-Hungareze (seksioni Medun dhe Krasniqi) l: 75 000, ku mesazhet e tyre t shnuar si Pecaj, Gimaj dhe Ljopči.
  l) N Kosov sht e prfshir ktu luginn Kosovese n mes t Kaanikut dhe K. Mitrovica n drejtim meridian dhe gjith-mal Žegovca dhe Kolak n lindje, dhe Crnoljeva iavics perndimi. vijon[
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 09-01-2017 m 14:18

 5. #864
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-09-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Ndonje informacion per fisin/mbiemrin KUQJA?? M'ka ik truni duke kerku gjithandej ne internet dhe s'mund te gjej asgje konkrete !!
  ANY HELP PLEASE?????

 6. #865
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Organizimi fisnor n Shqiperin Veriore e Jugore

  Ky organizim shoqnuer, kjo atmosfer demokratike e lirije qi na kujton koht e arta t'Athines s mome, s asht gja e vdekun, por jeton edhe sot n tok e n mendesi Shqiptare 80).
  Kshtu jetohet n Shqiperin Veriore e n Kosov, ku Kanuni i Lek Dukagjinit ndiqet ende si pr kah shpirti si pr kah letra 81),e po qe se valt e terrorizms e t' anarkis qi rrrnbyen e mjeruen nji pjes kaq t madhe t Shpipnis s mesme e jugore, u prplasn para qndress fysike e morale t Maleve tona kreshnike, kshtuqi kto krahina malore t Veriut u dukshin nji ishull paqi e qetsije mes nji deti n stuhi, do t'i a dijm pr nder, si na vrojtou edhe i vlerti Prof. Kol Kamsi, organizimit shoqnuer t ktyne vendeve e Kanunit t Lek Dukagjinit, i cili, i rrajosun thelisisht n shpirt t Malsorve, vijou ndikimin e tij bamirs edhe mbas ligshtimi s prkohshm t Auktoritetit qendruer.
  Sa pr organizim fisnuer ende n fuqi ndr Male t Shqipnis Veriore, s asht nevoj t behen shtim prov, pse asht gje qi mund t shohim me sy tan, si e kan pa dhe e kan pohue e prshkrue ndr vepra t tyne shum auktor t huej 82).
  Miss Edith D u r h a m n vepr t saj Some Tribal Origins, Laws and Customs na i prshkruen edhe Fiset e K o s o v s 83), pr t cilat Z. Ndue Paluc a shkruente tash von n nji botim kushtue Kosovs: Fiset n Kosov nuk jan t mbledhuna se cili n vend t posam, por t shprdame, kshtuqi pjestart e fisit t Krasniqes nuk gjinden vetm n lugin t Valbons, por edhe ndr rrethe t Pejanit e t Drenics, ndr rrethe t Prishtins e deri n lum t Moravs...

  N Kosov gjinden ma se 12 fise shqiptare 84)
  N Shqipni t Mesme e jugore organizimi fisnuer e ligja kanunore u zhdukn qysh nga shekulli i kaluem.
  Parandej lulzojshin edhe atje si n Shqipni Verore, e momenija klasike na prmend ma tepr se 14 fise t mdhaja t shprndame n Toskni t sotme.
  Ma t famshmet ishin Kaont, ase ata qi kullosin qet (nga fjala shqipe ka-kau), Thesprott ase njerzit e veshun me thes (nga fj. shqipe thes-i e me-pru), Mollost a banort e maleve (nga fj. shqipe mal-i) Abantet, Perrebt, Atarnant, Ellopt, Orestt Lynkestt"85)...


  referencat
  79) B. PALAJ, Organizimi i Bajrakut u Bota Shiqiptare, fq. 328. 80)
  ND. PALUCA, Tradizioni e Costumi del Kossovo, n Kossovo fq. 204 205: La. vita sociale anche fra gli Albanesi del Kossovo si svolge guasi come nelle altre parti dell Albania... La stirpe (fis) st sparpaglia in ogni parte del Kossovo, cosi che, per esempio, gli appartementi alla stirpe di Krasniqi non si trovano solo nella valle di Valbona, me anche 'nei dintorni di Peja, Drenica e Prishtina e fino all' alta Morava.
  Ma tutte queste ramificazioni si sentono egualmente appartementi allo stesso sangue, fratellanza e fis. 81)
  ND. PALUCA, Tradizioni e Costumi del Kossovo, n Kossovo, fq. 211; Shenj. 1: Nel Kossovo le tradizioni contemplate nel Kanun di Lek Dukagjinit sono state integralmente mantenute, ma anche talune sentenze proverbiali e caratteristiche fraseologiche sono comuni con quelle della Malsia,


  82) G. Von Hahn, Albanesisehe Studien, I, fqq• 73-194; L. LEOPOLD, Monaten-Rosen, fq. 19; P. SIEBERTZ, Albanien, .fqq. 67- 72; X. LEFCOPARIDIS, A travers Alb., fqq. 14-16; CVIJIQ, La Penins. Balc., fqq. 29-30; B. MAGOVAC, o Albancima i o Albaniji, fq. 22; F. TAJANI, Le Istorie Albanesi, II, 42; IV, 139; A. BALDACCI, Albania, fqq. 162-163; 246-251; 258-264, 266-.282; E. BARBARICH, Albania, fq. 141;
  H. HECQUARD, Hist. et .Descript. cle la Haute Albanie, fqq. 364-365;
  C. BECKER, L' Albanie et les Albanais, fq. 32; P. POLYVIOS, Albanie et la Reunion d' Ambassadeurs Londree„ fq. 14;
  CHOPIN-UBICINI, n Provinces Danubiennes, fqq. 119-120, 139; II.
  H.A. BROWN, A Winter in Albania, fq. 63; R. RANKIN, The inner history of the Baikan War, fq. 402;
  R. LANE, The Peacks of Shala. fqq. 106-108; 113-119, 161-163;
  E DURHAM, Some Tribal Origines fqq. 13-30; The Burden of the Balkans, fqq. 230-231. 83)
  E. DURHAM, Some Tribal Origins, Laws and Customs..., fqq. 30-33. - 84) ND. PALUCA, Traditioni e Costumi del Kossovo, KOSSOVO, fqq. 204-205. -- 85) KIEPERT, Lehrbuch der Alten Geographie, fq. 302; _Lajmtari Shqypnies, 1 Nanduer 1904. Nr. 4, fq. 19.
  10. LEKA vi. XV - Nr. X-X1-X11 1943. - Te Drejtat e Shqipnise Ethnike.


  Nga GOOGLE. REVISTA LEKA 1943
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 04-10-2018 m 15:59

 7. #866
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Emri: Scan24.jpg

Shikime: 566

Madhsia: 52.8 KB
  Emri: Scan25.jpg

Shikime: 548

Madhsia: 47.2 KB
  Emri: Scan26.jpg

Shikime: 570

Madhsia: 48.0 KB
  Emri: Scan27.jpg

Shikime: 530

Madhsia: 22.2 KB

 8. #867
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Ka mundesi qe pas ketyre emrave te fiseve si mbiemra ne Kosov kaluan me emra tjere si ;
  MALLAKI
  DRANOLLI
  MOHOLLI
  MUSOLLI
  DEVOLLI
  MUOLLI
  KARELLI
  GJIKOLLI
  GJINOLLI

  AGOLLI
  KOLOLLI

  AVOLLI .....me shume se 100 ''LLIA' po na dalin;si ka mundesi kjo ? ...nga e kane originen keta emra ?
  .....krejte me ''lli''....pa e gjetur kete ''LLi''/dhi. ...suj ecim para. ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 12-10-2018 m 07:33
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #868
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Kuqaj,Kuqi,Kuci,Kuqali,Kuqo jane variante te te njejtin mbiemer,pra nga ngjyra e kuqe e flokeve dhe tiparet e kuqeremta ne fytyre lindi dhe mbiemri Kuqi,Kuci.te tjerat jane variante. Ne Shqiperi ka edhe mbiemer Faqekuqi.Ndoshta ka edhe me shume variante por keto mu kujtuan per momentin.

 10. #869
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  [QUOTE=Kreksi;3838700]Ka mundesi qe pas ketyre emrave te fiseve si mbiemra ne Kosov kaluan me emra tjere si ;
  MALLAKI
  DRANOLLI
  MOHOLLI
  MUSOLLI
  DEVOLLI
  MUOLLI
  KARELLI
  GJIKOLLI
  GJINOLLI

  AGOLLI
  KOLOLLI

  AVOLLI ...  Nj mbiemr mjaft i vjetr sht edhe mbiemri Dranolli. Sipas historianit Jahja Dranollit (65 vje, nga Peja/Prishtina), mbiemri Dranolli paraqitet n dokumente mesjetare n trajtn, Drano (n Krisobuln e Deanit, 1330); Drani (n Kadastrin venedikas t Shkodrs, 1416/17); Dranis (n nj dokument t zyrs s Dubrovnikut, 1496), etj.
  Dokumentet n fjal prputhen edhe me historin gojore t ruajtur edhe nga vllazria e sotme Dranolli, vllazri kjo q gjat mesjets ka qen e shtrir n Pej, Novobrd dhe Shkodr (sipas tyre paskan qen tre vllezr). N mbshtetje t historis gojore (tradits) familjare, preferohet se origjina e mbiemrit ndrlidhet me emrin e drangonit. N mesin e pjestarve t vllazris n fjal (Pal Drani) nga kaprcyelli i shek. XVII ka qen ipeshkv i Shkodrs.

  Prapashtesa -olli paraqitet n shek. XVIII e m tej. Si patronim zakonisht merret emri i ndonj t pari t njohur. Kshtu, si tregon Idriz elaj (65 vje), nga Lutogllava (Arbana) e Pejs, me banim tash n Nju Jork t SHBA-s, mbiemri elaj u ka mbetur sipas el Shabanit, dshmor i kombit, zv. komandant n Luftn e Nokshiqit (janar 1880).

  Sipas tij, familja m hert sht thirrur Kelmendi, pastaj Lajqi, por babai i Idrizit, Binak Zhuka, edhe ai vet lufttar, e ka pa t arsyeshme q mbiemrin ta kthejn sipas t madhit el Shabani. Trungu familjar i ksaj familjeje me origjin nga fshati Stankaj i Rugovs sht ky: Ardriti  Idrizi  Binaku  Zhuka  Haxhia  ela Shabani  Nika  Deda dhe Prel Rugova
  linku me gjersisht.
  (PDF) Mbiemrat e shqiptarve t Kosovs – prejardhja dhe shprndarja rajonale (Origin and regional distribution of Kosovo Albanian surnames). Available from: https://www.researchgate.net/publica...anian_surnames [accessed Oct 15 2018].
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 15-10-2018 m 13:26

 11. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  Kreksi (20-10-2018)

 12. #870
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Faleminderit Akumarini per keto te dhena mjafte te vyeshme ==
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #871
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Mbi origjinn e disa fiseve n Shqipri

  Edhe dy mbiemra te ngjajshem;

  QORROLLI
  KOLOLLI
  KARELLI
  QALLAKI
  TRELAKI
  BATALLI
  ............
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •