Close
Faqja 42 prej 45 FillimFillim ... 324041424344 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 821 deri 840 prej 888
  1. #821
    AdIdAs Maska e DoLpHiN
    Anëtarësuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Hono Lulu
    Postime
    1,453
    Citim Postuar më parë nga qerosi Lexo Postimin
    Po ketyre mbiemrave jane ngjitur dhe emrat, dhe sic thashe me siper jane shkruar neper defter turq, si psh, nga jane, ku jetojne, dhe sa thase gruri pagojne taksa, apo valute tjeter.
    keto mbiemra qe ke permendur ti nuk gjenden ne liber....ato qe kam permendur me siper jane pothuajse te gjithe, pa permendur ndonje tjeter tek-tuk. pastaj, keto nuk jane te gjithe mbiemrat e shqiptareve kudo, por disa zonave te shqiperise.

    Psh: shume mbiemra te lartepermendur jane nga hasset e mirlevait ne vilajetin e matit dhe te dibres, po ashtu nga kruja e shkodra, lezha, mirdita. Pra shqiptare qe jetonin ne fshatrat e ketyre vilajeteve ne kohrat e 1460-.....
    Pershendetje Qerosi,

    A eshte e mundur te gjej diku nje kopje te ketij libri?
    `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

  2. #822
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Nje pyetje kisha une per ju te kesaj teme .A jane gjak me njeri tjetrin dy familje qe kane te njejtin mbiemer edhe pse jane nga e njeta zone ose dhe nga zona te ndryshme ??!Me ra rasti te njoh dy familje me mbiemra te njejte dhe dilema ishte te behej martesa mes dy te rinjve apo jo ????!!!! Familjet nuk mbaheshin per kusherinj apo fis me njeri tjetrin .........

  3. #823
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    [QUOTE=alnosa;3456939]Nje pyetje kisha une per ju te kesaj teme .A jane gjak me njeri tjetrin dy familje qe kane te njejtin mbiemer edhe pse jane nga e njeta zone ose dhe nga zona te ndryshme ??!Me ra rasti te njoh dy familje me mbiemra te njejte dhe dilema ishte te behej martesa mes dy te rinjve apo jo ????!!!! Familjet nuk mbaheshin per kusherinj apo fis me njeri tjetrin .........[/QUOTE

    Jo mbimerat e njejte nuk jane parakushte per afersi gjaku, ose fisi.
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  4. #824
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar më parë nga Hylltar Lexo Postimin
    Shtjefën Crnojeviqi u martue me Mara Kastriotin, edhe mori pjesë në Kuvendin e Lezhës. Djali i Marës e Shtjefënit, Ivani u martue me Gojisllavën e Arianitëve.

    Nga dy djemtë e Ivanit rrjedhin dy fise shqiptare:
    Djali i quajtun Gjura, prej tij rrjedhin Banjkanët në Zatrijepçin e Kuçit
    Djali i quejtun Stanisha - Skenderbeg, rrjedhin Bushatllinjtë.

    Crnojeviçët mbanin flamur shqiptar

    Skedarët e Bashkëngjitur 151137
    flamuri me shqiponjen me dy krena eshte flamuri i luftes i perandorise bizantine.

  5. #825
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar më parë nga medaur Lexo Postimin
    Mesa di une gjyshja ime ka zbritur nga Kosova dhe kishte mbiemrin Uruci ,di ndonje dicka lidhur me kte fis ose mbiemer ?
    ne Kosova ka mbiemer ARUCI,ORUCI,URUCI.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Drenica 97 : 10-08-2012 më 07:58

  6. #826
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Citim Postuar më parë nga Billy Joe Lexo Postimin
    por duhet te dish nje gje !

    shumica e popullsise shqiptare ne 1912 nuk kishte mbiemra, per kete arsye jane te shumte mbiemrat islamike dhe turq, shume here viheshin dhe sipas profesionit(psh,Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga).

    kurse mbiemri qe kam une shkon deri ne 5 shekuj me pare, i dokumentuar.
    NE PERANDORIN OSMANE nuk kishte mbiemra ,perdoreshin tituj spahiu,aga,bajraktari,prifti,pasha,hoxha,dervishi, nallbani,terziu etj ne turqi ligji per mbiemrat eshte miratu ne vitin 1934.http://en.wikipedia.org/wiki/Surname_Law_(Turkey)
    dhe ketu ke listen e titujve dhe emertimeve te perandorise osmane te cilet i gjen si mbiemra te shqiptaret:
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...d_appellations

  7. #827
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-02-2012
    Postime
    690
    Citim Postuar më parë nga Billy Joe Lexo Postimin
    por duhet te dish nje gje !

    shumica e popullsise shqiptare ne 1912 nuk kishte mbiemra, per kete arsye jane te shumte mbiemrat islamike dhe turq, shume here viheshin dhe sipas profesionit(psh,Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga).

    kurse mbiemri qe kam une shkon deri ne 5 shekuj me pare, i dokumentuar.
    Keto lloj mbiemrash egzistojne edhe ne greqi,pak a shum keshtu u emeronin sipas
    zanatit te gjitha popullsite ne perandorin osmane...
    Ndryshuar për herë të fundit nga cincinati5 : 10-08-2012 më 09:25 Arsyeja: babim germash

  8. #828
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-02-2012
    Postime
    690
    Citim Postuar më parë nga medaur Lexo Postimin
    Me vjen keq gjyshja ka 2 vite qe ka vdekur,megjithate flm per shpjegimin
    edhe pse thote billi qe mbiemri URUCe vic ?me shum anon turqisht...

    kurse un Medaur,e kam te incizuar gjyshen gati 90 minuta,sps kishte nji kujtes te fort,dhe
    mi tregonte ne hollsi prejardhjen e farefisit tim.dhe per te qene me i sigurte kam
    pyetur dhe nji plak shum te vjeter rreth historis se farefisit tim,historin si u formua ai fshat
    dhe nga cila zone e veriut kishin ardhur..

  9. #829
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    do doja te dija mbi disa fise ;

    fisi me mbiemrin ;

    Cepele =qe jetojne ne myseqe= muslimane
    kabali = qe jetojne ne lac =katolike
    kovaci = keta jetojne kryesisht ne berat e disa vende te tjera =ortodoks
    noka =kukes=mulsiman
    hamiti = peqin =musliman

  10. #830
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    Albanet ne Europe

    Lidhje te Familjes Albani me Europen
    ===========================

    Ne fleten nr.191 te librit (titulli ngjitur) lexova per Kardinalin Albani, koleksionistin e famshem, disa detaje nga lidhjet familjare te tij me familje te aristokracise Europiane.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  11. #831
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2012
    Postime
    6
    Un jam nga fisi Shala

    Me interesojn nese keni informata per fisin Shala do te doja te di mashum pr fisin

    Ju kisha lut se boll kam kerkuar po spo muj me gjet kerkund edhe ktu nuk hasa fort informata edhe se di pse shum pak ka pr Shala.. Kisha dasht me dit nese dikush di e ka mar emrin prej ka rrjedh apo karaktersitikat e fisit qfar jon si njihen etj..

  12. #832
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498
    Citim Postuar më parë nga Kaqanikas Lexo Postimin
    Un jam nga fisi Shala

    Me interesojn nese keni informata per fisin Shala do te doja te di mashum pr fisin

    Ju kisha lut se boll kam kerkuar po spo muj me gjet kerkund edhe ktu nuk hasa fort informata edhe se di pse shum pak ka pr Shala.. Kisha dasht me dit nese dikush di e ka mar emrin prej ka rrjedh apo karaktersitikat e fisit qfar jon si njihen etj..
    Shala
    Ky është emri i një krahine nga më vjetrat në Shqipëri, e vendosur në luginën e lumit me të njëjtin emër, rrëzë Alpeve shqiptare dhe që shtrihet nga Kodra e Shën Gjergjit në Jug deri në Qafën e Pejës në veri dhe nga Qafa e Ndërmajnës në lindje deri në Qafën ë Boshit në perëndim. Me Shalën përfshihet edhe Rragami i Shalës që shtrihet nga Qafa e Valbonës deri aty ku fillon fshati Valbonë i Dragobisë (Selimaj, Kukaj).
    Emri “Shalë”, emër fisi për banorët e sotëm, për të mëparshmit mundet që ka qenë emër fshati apo një familjeje të madhe, por sot është toponim i kësaj zone. Për këtë flet edhe fakti se asnjë fshat apo lagje në këtë luginë, më një popullsi prej rreth 7000 banorë, në fund të viteve ’80, nuk quhet me këtë emër dhe asnjë gjenealogji, sado pak bindëse, nuk ka si burim emrin “Shalë” dhe nuk njohin këtë emër për baba të hershëm të tyre.
    Shala përmendet për herë të parë në vitin 1454, sipas Fan Nolit, nga Biemmi, kur tregon se vjen këtu Gjergj Kastrioti – Skënderbeu për të pajtuar trazirat pas vdekjes së Pjetër Spanit.
    Në Defterin e Regjistrit të Sanxhakut të Shkodrës të vitit 1485, Shala del si emër fshati, ashtu si edhe Mavriqi, Bobi, Fusha (Thethi), Kiri, Brashta e te tjera. Pra Shala ka qenë një fshat i veçantë. Emrat e kryefamiljarëve që shënohen në këtë vit në asnjë rast nuk përmendin emrin “Shalë”. Kështu len të kuptohet se edhe për banorët e atëhershëm emri “Shalë” ka qenë i gjetur aty si një toponim ose si emër i ndonjë grupi popullsie, apo të parit të tyre. Toponimi “Faqja e Shalës” që është pjesë lindore e kësaj lugine na jep të kuptojmë se Shala ka qenë diku në këtë anë.
    Prejardhja e emrit “Shalë”, sipas traditës së banorëve të sotëm, shpjegohet si i rrjedhur prej shalës së kalit, që është një fabul e bukur, por vetëm fabul, sepse nuk ka një shpjegim të qëndrueshëm e përcaktues. Në fund të shekullit të XV këtu kemi fshati Shale me 11 shtëpi. Shumica dërmuese e banorëve të sotëm erdhën në këtë vend pas pushtim turk, mundet rreth mesit të shekullit të XVI. Sipas Aleksandër Degrandit emri “Shalë” vjen nga frëngjishtja që do të thotë “Tëbanë”, pra vend për verë, bjeshkë.
    Duke ju referuar shkrimtarit Pal Doçi tek libri i tij “Mehmet Shpendi”, përveç emrit të vendit që sot quhet Shalë në Dukagjin ose Shala e Vendit, gjejmë edhe në Kosovë Shala e Isniqit, Shala e Epër, Shala e Bajgorës, Shala e Velikëve. Në Shqipërinë e mesme dhe të jugut ka disa katunde me bazë emrin “Shalë”. Nuk besoj se të gjitha këto kanë të njëjtën fabul për prejardhjen e emrit të tyre, megjithëse quhen “Shalë”.
    Banorët e sotëm nuk e sollën emrin e krahinës me vete por e gjetën këtu. Këtu ishte popullsi e ndarë në grupime të ndryshme që me kalimin e kohës ose u asimiluan ose u larguan dhe mbetën vetëm pak banorë të hershëm e që quhen “Anas”. Kështu mund të thuhet edhe për Shoshin e për ndonjë vend tjetër në Dukagjin.http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...e28uG0Wp3ss-6Q

  13. #833
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-09-2008
    Postime
    7
    Legjenda e emrave Shale, Shoshe dhe Mirdite.
    Njëherë e një kohë thonë Duka që zotëronte hapsira nga Lura e deri në Shkodër e kishte emrin Gjin. Duka Gjin pati tre pinjolle, (3 trashigimtarë, meshkuj). Kishte edhe vajza. Të gjithë jetonin në një familje të madhe derisa u bënë me nipër e mbesa, ndoshta dhe me stërnipër. Erdhi një kohë kur familja e madhe e Dukës Gjin do të ndahej. Thuhet se Duka Gjin, pra i ati i tre djemve kishte vdekur.
    Në bazë të së drejtës zakonore tre vëllezërit do të ndanin gjithçka kishte familja e madhe në tre pjesë dhe kështu do të formoheshin tre familjet e Dukagjinit. Gjithnjë sipas “Zakonit”, djali i madh (i parë) ndan, ndërsa duke filluar nga më i vogli e në vazhdim zgjëdhin pjesët e ndara (në rastin tonë hysja (pjesa) do të ndahej tresh). Përgjegjsia ishte e madhe.
    E kështu i pari djalë i Dukagjinit e ndan pasurinë në:
    1. Një pjesë për një familje do të ishte pleqsia (e drejta për të dhënë drejtësi në gjithë territorin e Dukagjinit dhe më tej), bashkë me të dhe kali i shalës.
    2. Pjesë tjetër do të ishte mulliri i blojës, shosha dhe artizanati shtëpiak etj.
    3. Pjesa e tretë sipas vëllait të madh do të ishte toka bujqësore dhe kullotat etj.
    Pasi u bënë të qarta ndarja e pasurive e ofiçeve në tre pjesë, i vogli thonë zgjodhi tokën.
    Kur ky vëlla (i vogli) zgjodhi tokën vëllai i madh dhe vëllai i dytë njëzëri thanë “Mirë dite”.
    I dyti i tha vëllait të madh mbaje shalën e kalit (pra të drejtën për të pleqëruar e fituar nga kjo), kurse mullirin, shoshën dhe artizanatin familiar e mbajti i dyti.
    E kështu sipas kësaj legjende zona e Dukës Gjin, pra e Dukagjinit ishte e banuar nga tre familje të mëdha: MIRDITË, SHOSH dhe SHALË (vëllai i parë).
    Si për ta vërtetuar këtë legjendë ka gojëdhëna që bëjnë fjalë se deri para 70-100 vjetësh këto familje nuk merrnin e jepnin vajzë (nuk bënin Krushqi) njëra me tjetrën.
    Pra e thëne shkurt mirditasit nuk jepnin vajza dhe nuk merrnin në Shalë e Shosh. Kufiri natyror mes tyre (Mirditës e Dukagjinit) ka qenë lumi Drin.

  14. #834
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2012
    Postime
    6
    Citim Postuar më parë nga ing_A.prendi Lexo Postimin
    Legjenda e emrave Shale, Shoshe dhe Mirdite.
    Njëherë e një kohë thonë Duka që zotëronte hapsira nga Lura e deri në Shkodër e kishte emrin Gjin. Duka Gjin pati tre pinjolle, (3 trashigimtarë, meshkuj). Kishte edhe vajza. Të gjithë jetonin në një familje të madhe derisa u bënë me nipër e mbesa, ndoshta dhe me stërnipër. Erdhi një kohë kur familja e madhe e Dukës Gjin do të ndahej. Thuhet se Duka Gjin, pra i ati i tre djemve kishte vdekur.
    Në bazë të së drejtës zakonore tre vëllezërit do të ndanin gjithçka kishte familja e madhe në tre pjesë dhe kështu do të formoheshin tre familjet e Dukagjinit. Gjithnjë sipas “Zakonit”, djali i madh (i parë) ndan, ndërsa duke filluar nga më i vogli e në vazhdim zgjëdhin pjesët e ndara (në rastin tonë hysja (pjesa) do të ndahej tresh). Përgjegjsia ishte e madhe.
    E kështu i pari djalë i Dukagjinit e ndan pasurinë në:
    1. Një pjesë për një familje do të ishte pleqsia (e drejta për të dhënë drejtësi në gjithë territorin e Dukagjinit dhe më tej), bashkë me të dhe kali i shalës.
    2. Pjesë tjetër do të ishte mulliri i blojës, shosha dhe artizanati shtëpiak etj.
    3. Pjesa e tretë sipas vëllait të madh do të ishte toka bujqësore dhe kullotat etj.
    Pasi u bënë të qarta ndarja e pasurive e ofiçeve në tre pjesë, i vogli thonë zgjodhi tokën.
    Kur ky vëlla (i vogli) zgjodhi tokën vëllai i madh dhe vëllai i dytë njëzëri thanë “Mirë dite”.
    I dyti i tha vëllait të madh mbaje shalën e kalit (pra të drejtën për të pleqëruar e fituar nga kjo), kurse mullirin, shoshën dhe artizanatin familiar e mbajti i dyti.
    E kështu sipas kësaj legjende zona e Dukës Gjin, pra e Dukagjinit ishte e banuar nga tre familje të mëdha: MIRDITË, SHOSH dhe SHALË (vëllai i parë).
    Si për ta vërtetuar këtë legjendë ka gojëdhëna që bëjnë fjalë se deri para 70-100 vjetësh këto familje nuk merrnin e jepnin vajzë (nuk bënin Krushqi) njëra me tjetrën.
    Pra e thëne shkurt mirditasit nuk jepnin vajza dhe nuk merrnin në Shalë e Shosh. Kufiri natyror mes tyre (Mirditës e Dukagjinit) ka qenë lumi Drin.
    mbas ksaj legjende tash ni sen sekom qart Shala o fis po shosi edhe mirdita tash a jan fis apo nder fis se un kam menduar se shoshi o nderfis qe o formu prej fisit shala. PO meqe tash mbas legjendes te tre perniher kan dal ateher i bie qe jan te tre fis apo jo

  15. #835
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    ky me mbiemer shala do kete qene nje fare kurvari i cili ka pase qejf shalet e grave.

  16. #836
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    ky me mbiemer shala do kete qene nje fare kurvari i cili ka pase qejf shalet e grave.
    Shala e ka vra ne konak Sali Sylen


  17. #837
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2012
    Postime
    6
    Historia e SHales ne keng folklorike si e kan mar mfiemrin shala

    https://www.youtube.com/watch?v=LXeH...eature=related

  18. #838
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    ore vetem ky mbiemri im ka ngel ketu pa dal se gjith keta mbiemra ketu vetem imi nuk gjindet :P
    Partizoni

  19. #839
    i/e regjistruar Maska e Bajraku
    Anëtarësuar
    29-02-2012
    Postime
    498
    A ka moderator kete forum,ju lutem postimin nr. 836 me fshi.............

  20. #840
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2010
    Postime
    1

    Për: Mbi origjinën e disa fiseve në Shqipëri

    Me duket qe te gjith ju duhet qe te lexoni veprat e Mat Arefit

Faqja 42 prej 45 FillimFillim ... 324041424344 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •