Close
Faqja 3 prej 44 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 871
 1. #41
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  gjysmat e fiseve veriore e kan origjinn nga bosna.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2009
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ku e di ti Vizantin se gjysma e jona e kaorigjinen nga bosna? a veq po ja fut kot

 3. #43
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pajtohem, po tashme prsh. edhe ndodhin martesat mes fiseve.
  Kjo ka qen nj ekzagjerim nga pleqt e vjetr. Ata thon edhe n 400 brez nuk bn. Por sa t kalojn 7 brez, nuk ka gj, bn t martohen. Pr menim tem. Fisi m shum ka rndsi pr identitet dhe histori.

 4. #44
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ku e di ti Vizantin se gjysma e jona e kaorigjinen nga bosna? a veq po ja fut kot
  Bosna, Hercegovina, Dalmacia, kjo thuhet kjart nga vet pleqt e malsive. Dihet edhe prmes folklorit, Jutbina e Klladusha jan atje, e dihet edhe n baz t historis. Vetm Kabashi sht nga Nishi.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Nji shenim per fiset ne mal te zi:http://www.montenet.org/2001/bozo2.html

 6. #46
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ja origjina gjeografike e disa fiseve veriore. toplana nga vasojevii, shllaku nga toplana, kiri nga kui, gruda nga hercegovina, hoti nga bosna, krasniqi nga bosna, nikaj nga bosna, piperi nga bosna, gashi nga vasojevii, rei i mbishkodrs nga pulti, shkreli nga bosna, kelmendi nga gucija, kastrati nga drekalori etj.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 7. #47
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  46
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  ja origjina gjeografike e disa fiseve veriore. toplana nga vasojevii, shllaku nga toplana, kiri nga kui, gruda nga hercegovina, hoti nga bosna, krasniqi nga bosna, nikaj nga bosna, piperi nga bosna, gashi nga vasojevii, rei i mbishkodrs nga pulti, shkreli nga bosna, kelmendi nga gucija, kastrati nga drekalori etj.
  Bizanti megjithese ka shume mendime per origjinen e fiseve te veriut, perseri une nuk pajtohem me juve kur thoni se te gjithe jane nga Bosnja. Neqofte se bejme nje kombinim te gojdhenave shqiptare dhe malazeze del se ka pasur nje migrim me te hershem te popullsise nga rajonet e Shqiperise dhe Kosoves drejt Sangjakut, Bosnjes, Dalmacise dhe Hercegovines dhe me vone edhe nje migrim apo rikthim te disa pjeseve te ketyre fiseve ne Malesi, Dukagjin dhe Kosove.
  Kjo popullesi, ose nje pjese e saj pastaj eshte leshuar perseri ne trevat shqiptare . Keto levizje mund te jene bere se paku qysh nga sulmet e Perandorise Nemaniqe per pushtimin Shqiperise veriore ( perfshire edhe Kosoven), e sidomos me sulmet pushtuese te otomaneve. Popullesia ka levizur ne drejtim veriperendimor dhe me vone eshte kthyer ne juglindje.
  Do te mundohem qe me konkretisht te ju jap disa te dhena per kete. Ndoshta Gege Lazi i pari i fiseve Krasniq, Hot, Vasoviq, Ozdrim dhe Kelmendi ka jetuar diku ne Piper , por Vasoviqet e mbajne mend qe te paret e tij jetonin ne Kosove ne Drenicen veriore . Ata u shperngulen nga Drenica veriore pas pushtimit te Kosoves nga Turqit. Nuk eshte larg mendsh se shperngulje te tilla kane mundur te behen edhe ne kohen e pushtimeve serbe te Njemaniqeve e jo ne kohen e ardhjes se turqeve. Kemi poashtu rastin e njefare Lekes i cili nga Rrafshi i Dukagjinit shperngulet ne Bosnje dhe nga atje ne Mal te Zi . Dy djemte e tij Gaqi ose ( Gavrillo sipas malazezeve ) dhe Pali ( ose Pavli sipas tyre ) ndahen dhe Gaqi vjen me djem e nipa ne Gashin e sotem, kurse Palabardhi rrine ne Mal te Zi. Kemi poashtu legjenden tjeter qe Murr Deda shperngulet nga diku nga Reka e Gjakoves, shume me heret ndoshta gjate pushtimeve Njemaniqe dhe vjen e vendoset ne Miriditen e sotme prej nga me vone shperngulen Shala, Shllaku dhe Shoshi per ne Malesi. Gjithashtu ka shume gojdhena qe Thaqi jane drepersedrejti pasardhes te njerit prej djemve te Murr Detit. Berisha shume here del si fisi prej nga kane prejardhjen Piperet dhe nga Piperet dalin Kuqet. Merturi del si nenfis i Berishes , kurse Nikajt si nenfis i Krasniqes.
  Neqofte se bazohemi ne kete hipoteze del se shumica e fisve shqiptare , apo te paret e tyre kane jetuar ne keto zona, por edhe kane levizur nper rajonet e thella malore te Bosnjes, Hercegovines, Dalmacise dhe Malit te Zi qe sigurishte se kane qene zona qe se paku duhet te kishin pasur popullesi te izoluar te se njejtes etni. Kjo na dergon tek supozimi tjeter se edhe Shkrreli dhe Bytyqi mund te kene poashtu te njejten menyre te migrimit. Perfundimisht se paku gojedhenat e shqiptareve dhe malazezeve na dergojne ne vendin e origjines se shume fiseve dhe qe duket se eshte Kosova. Kjo poashtu rrezon perdhe pastaj edhe teorine se shqiptaret nuk jane autokton ne Kosove.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 8. #48
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ja origjina gjeografike e disa fiseve veriore. toplana nga vasojevii, shllaku nga toplana, kiri nga kui, gruda nga hercegovina, hoti nga bosna, krasniqi nga bosna, nikaj nga bosna, piperi nga bosna, gashi nga vasojevii, rei i mbishkodrs nga pulti, shkreli nga bosna, kelmendi nga gucija, kastrati nga drekalori etj.
  Hoti sht nga Dalmacia, Gruda nga Hercegovina mir e ke, Nikaj sht nga Krasniqi, nj bari i Krasniqes vendoset aty ku themlon familjen-fisin e vet Nikajt, Piprraj jan vlla me Hotin edhe kta nga Dalmacija, Vetm shkreli sht nga Bosna.

  Kelmendi Gucin e ka pasur vetm stacion kalimtar para se t vendoset ku sht sot, sikurse Kastrati e ka pasur Ndrekalin stacion t parafundit, q t dy kto fise rrjedhin nga Dalmacia.

  Legjendat pr prejardhjen e prbashkt t malazezve dhe shqiptarve jan shum t ngatrruara e t mjegulluara, kshtuq m mir na hyn n pun studimi i mirfillt.

  Ku kemi fise malsore, aty kemi Lahut, Kang Kreshnike ku prmendet Vendlindja e Lasht, Jutbin e Klladush, aty kemi edhe varre megalitike-menhir, si dhe nj varg veorish tjera, q rrjedhin nga Dalmacija.

  Pas dyndjeve sllave ka pasur dy zona t shkputura ilire, arbresht n Shqiprin e sotme dhe kreshnikt n Jutbin. Kreshnikt nuk kan pasur me k t martohen se kan qen t gjith nj fis, prandaj dikush u martua me shkina e humbi gjakun e gjuhn, kurse t tjer u larguan pr n nj vend tjetr ku flitej gjuha e tyre (Arbn).

 9. #49
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  46
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Testim Lexo Postimin
  Hoti sht nga Dalmacia, Gruda nga Hercegovina mir e ke, Nikaj sht nga Krasniqi, nj bari i Krasniqes vendoset aty ku themlon familjen-fisin e vet Nikajt, Piprraj jan vlla me Hotin edhe kta nga Dalmacija, Vetm shkreli sht nga Bosna.

  Kelmendi Gucin e ka pasur vetm stacion kalimtar para se t vendoset ku sht sot, sikurse Kastrati e ka pasur Ndrekalin stacion t parafundit, q t dy kto fise rrjedhin nga Dalmacia.

  Legjendat pr prejardhjen e prbashkt t malazezve dhe shqiptarve jan shum t ngatrruara e t mjegulluara, kshtuq m mir na hyn n pun studimi i mirfillt.

  Ku kemi fise malsore, aty kemi Lahut, Kang Kreshnike ku prmendet Vendlindja e Lasht, Jutbin e Klladush, aty kemi edhe varre megalitike-menhir, si dhe nj varg veorish tjera, q rrjedhin nga Dalmacija.

  Pas dyndjeve sllave ka pasur dy zona t shkputura ilire, arbresht n Shqiprin e sotme dhe kreshnikt n Jutbin. Kreshnikt nuk kan pasur me k t martohen se kan qen t gjith nj fis, prandaj dikush u martua me shkina e humbi gjakun e gjuhn, kurse t tjer u larguan pr n nj vend tjetr ku flitej gjuha e tyre (Arbn).
  Testim mejithese ne kete tem ka shume gjera qe mund te thuhen dhe kjo teori e juaja mund te jete poashtu e drejte. Mirepo une kam ardhur ne perfundim bazuar nga kombinimi i gojdhenave te shqiptareve dhe malazezve se se paku para migrimit te kesaj etnie ne zonat e maleve dinarike, ne Bosnje, Hercegovine, Dalmaci e Mal te Zi, na jepen disa referenca qe te paret e ketyre fiseve ishin ne trevat e rrafsheta dhe pjellore te Kosoves.
  Te lutem lexoje me vemendje postimin tim te fundit. Po deshe mund te lexosh ose e sjelli ketu edhe origjinen e fisit me te madhe te Vasoviqit dhe Krasniqe ashtu siq e japin ata. Dihet ka ngjyrime politike por esenca eshte e njejte .

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Vshtrim i shkurt veprs s M. E. Durham Rreth prejardhjes s fiseve, t ligjeve e t zakoneve PDF Print E-mail

  Tetdhjet vjet m par hulumtuesja e studiuesja angleze Mery Edith Durham botoi veprn e saj tejet t rndsishme n lmin e etnologjis krahasimtare (Rreth prejardhjes s fiseve, t ligjeve e t zakoneve t ballkanasve), t ciln prkthyesi i zellshm z. Ferit Hafizi ia dhuroi fondit t albanologjis n gjuhn shqipe. Lndn e ksaj monografie Durham e qmtoi kryesisht n erekun e par t shek. XX gjat udhtimeve t shpeshta n viset malore t Shqipris s Veriut e t Malit t Zi, ku u prqendrua n shtjet e dukurit m t spikatura t shoqris tradicionale si organizimi i vjetr shoqror, e drejta popullore, doket, lindja, martesa, vdekja, tatuazhet, bestytnit, mjeksia popullore, etj.

  Qenia e fisit t madh trhoq vmendjen e autores, sipas t cils at stad e kishin kaluar edhe popujt e Evrops prpara se t arrinin n epokn e formimit t shtetit, kurse n Gadishullin Ballkanik sistemi i fisit mbijetoi deri n fillim t shek. XX i paprekur vetm n Shqipri e n Mal t Zi. Prcaktimi i tij, megjithse jo i plot, i qndroi kohs. Fisi shqiptar rrjedh nga nj pinjoll i lasht mashkull (ose disa t till). T gjith pasardhsit q rrjedhin nga i njjti strgjysh i prbashkt mashkull, pavarsisht se sa t largt jan, njihen si vllezr e motra dhe nuk martohen midis tyre. Ligji i ekzogamis (martesa jasht fisit) respektohet me rreptsi. Kryefamiljart din prmendsh tr gjenealogjin e gjat t fisit t tyre njohuri q ka rndsi t madhe, meqense, martesa ashtu edhe gjakmarrja rregullohen sipas bashksis s gjakut. Ne mund t jemi t sigurt se grupe q nuk martohen midis tyre, n t vrtet rrjedhin nga i njjti strgjysh. Pr grat kjo nuk ka rndsi. Durhami gjykonte se historia e formimit t fiseve shqiptare lidhet me shprnguljet e detyruara q u bn n tri periudha, n at t pushtimit romak e turk. Zanafilla e fiseve t sotme i prket shprnguljes s tret. Kjo hipotez si dhe hamendja e ardhjes s ndonj fisi nga Bosnja nuk gjen mbshtetje n dokumente. Nga paqartsi t kohs, kur mungonin studimet e mirfillta, shpesh i ngatrronin emrtimet bajrak e fis me njri-tjetrin. Kshtu Durham shkruan se Shala prbhej nga katr bajrak (Theth, Pecaj, Lotaj e Lekaj), kur duhej thn katr vllazni. As bajrakt Drisht, Shllak, Sum, etj. nuk qen fise.

  Studimet rreth fiseve malsore shqiptare e malazeze, marrdhnieve t tyre historike e fqinjsore kan rndsi t madhe pr etnogjenezn e popullit malazez e prbr nga komponente t ndryshme etnike, tashm t sllavizuara. Shembullin m t qart e japin fiset e Brdes, n mes t cilve Vasoviq, Pipr, Palabardh, Pjeshivc. Pipri e Vasoviqi deri n shek. XVIII flisnin shqip dhe ishin katolik. N Vasoviq nga disa portrete t vjetra msova se deri n brezin e fundit grat kan prdorur veshjen e zbukurimet e shqiptareve t Malsis s Madhe. Shum prej burrave mbanin ende veshjen shqiptare.

  Duke u nisur nga t dhnat e grumbulluara gjat gjurmimeve n terren, Durham gjykon se ka t ngjar q Lek Dukagjini t drejtn popullore e ka modifikuar dhe e ka zbatuar, prandaj mori emrin e tij, Kanuni i Lek Dukagjinit. Shprehja kshtu e ka than Leka i bnte njerzit t bindeshin m tepr se sa Dhjet Porosit dhe predikimet e hoxhve e priftrinjve, shpesh nuk kishin asnj vler po t binin n kundrshtim me ato t Leks. Durhamit i kan rn n sy veori krahinore n Kanuni e Lek Dukagjinit, n Malsi t Madhe Kanuni ishte modifikuar shum, kurse n Dukagjin ruhej n form primitive. Ndonse Qeveria turke e kishte prmisuar sado pak, ai kudo ishte i lidhur me fisin (bajrakun), q ushtronte juridiksionin e vet brenda kufijve t tij. Prputhjet n mes t disa rregullave e zakoneve malazeze me norma t Kanunit t Lek Dukagjinit nuk e befasojn autoren. Ajo ka shkruar se shumica e fiseve malazeze jan me prejardhje vllahe e shqiptare dhe se malaziasi nuk sht aq shum serb sesa nj pasardhs i serbizuar i banorve t vjetr. N Mal t Zi e drejta popullore nuk zbatohej m n fillim t shek. XX. Pr t gjetur prqasje me Kanunin e Lek Dukagjinit i hedh nj vshtrim Kodit t vlladiks Petar I (1796) dhe Kodit t Danilit (1855), ligje q zbatoheshin n shtetin malazias. Kurse Zakoniku i Stefan Dushanit i prpiluar m 1349 q i prkiste Serbis mesjetare e feudalizuar dhe e ndar n fisnik, robr e skllevr ndryshonte rrnjsisht me Kanuni e Lek Dukagjinit. Ky gjykim i jep fund diskutimeve nse Kanuni i Lek Dukagjinit ka ose ska t bj me Kodin e Dushanit.

  Lashtsin e popillit shqiptar autorja e qmton tek doket, besimet, bestytnit e simbolet, disa nga t cilat i analizon n momente t ndryshme gjat ceremonive e riteve ne lindje, martesa e vdekje. Ajo me ngulm prdor fjalt e shitur, e bler pr vajzn malsore t fejuar, mendim mjaft i diskutuar nga etnologt. Prshkrimin m t gjall i bri dasms qytetare katolike n Shkodr, q menjher t kujton tabllon e Nikoll Idromenos Dasma shkodrane, ku sht fiksuar momenti i prcjelljes s vajzs-nuse nga shtpia atrore pr tek ajo e dhndrit.

  Analiza e studimi i mjaft dukurive n jetn e prditshme t malsorit t fillimit t shek. XX si bestytni e simbole t vjetra (hna, dielli, kryqi, gjarpri, etj.) t qndisura apo t gdhendura, por tashm t shndrruara n motive zbukurimi, tregon se ende besimet fetare monoteiste n viset malore shqiptare ishin t lidhura me t kaluarn e tyre pagane. Tatuazhi q praktikohej tek katolikt dhe myslimant njihej edhe n kohn para romake e para sllave. Durham zbuloi se disa motive tatuazhi ishin t njjta me ato t gdhendura n gur varresh, n kryqe bronzi e hekuri si simbol i diellit.

  Vepra e Durhamit sht kryesisht prftim i lnds q ajo vet mblodh n terren n viset fisnore t Malit t Zi e sidomos n ekspeditn e viti 1908 gjat tet muajve n Shqipri t Veriut (Kastrat Shkrel Grud Selc Vukl Bog Re Xhaj Plan Theth Vuthaj Shal e Poshtme Shosh Sum Dushman Berish Nikaj Shkodr Puk Has Gjakov Prizren Prishtin Mitrovic Lum Mirdit Milot Lezh) e botuar n veprn Shqipria e Eprme (High Albania, London, 1909). Duket se pr kt arsye n bibliografin kryesore nuk shnohen vepra t autorve m t njohur si Han, Ekar, Koci, Gjeov, etj. Megjithkt ajo u shprehte mirnjohje dijetarve F. Nopa, E. Koci, N. Ashta e L. Mjeda me t cilt ishte konsultuar pr ndonj shtje.

  Vepra (Rreth prejardhjes se fiseve...) pr studiuesin shqiptar sht nj arkiv me lnd burimore nga kultura tradicionale, pjesa drmuese e t cils nuk gjendet m n terren. M. E. Durham dallohet n mesin e albanologve bashkkohs pr objektivitet, q gjurmimet i shtriu n nj hapsir m t gjer se t tjert, pr munges paragjykimesh t karakterit etnik, politik, fetar e shoqror. Deri n fund t jets mbet dashamirse e popullit shqiptar, vlersuese e traditave t tija t lashta.

 11. #51
  Perjashtuar
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Problemi i fiseve per te folur per prejardhjen e fiseve ashte nji lamesh i madhe dhe fijet nuke i dine kurkushi,mundet te ja futi qyshe te doje,dhe si ka qefin,disa thone se ne kosove ska pasur Shqipetare,pore na erdhem aty,sipas ketyne komenteve,po shofe se uji po shkone ne mulli te tjeter kuejt,fiset ne Kosove prej nga erdhen,sa dihet ne histori,gjithmone kane qene aty me mija vjete,po ata shqipetare pa fise ne pjesen e danubit,prej kahe jane,ata nuke kane fise,dhe plote kosova ka njerez qe nuke e dine fisin e vet,dhe shpeshhere i ikin te vertetes,dhe thojne nuke na intereson fisi,dikush thote se prej bosnje jemi ardhe,e nuke e di ma qka,mali zi te me tregoje per fise,mire e ka Fishta qe thote ZHELANAT te KNJAZ NIKOLLES te na tregojne histori,Ti kthehemi FISEVE SHQIPETARe,dihet qe jane 12 5 kosova 7 mirdita,dhe ketu ashte fillimi i fiseve lene DURHAMIN dhe LENE historin e MALIT TE Zi gjdo fise e dine detyren e vete, se pari martesa ashte e ndalueme,ndermjet fisi duhet kalue 280 300 vjet per te kalue pastaj munden me u martue vetem neqofse nuke ka tjeter rruge dalje.Fiset jane ,ma se shumeti shkaku i martesave,dhe shkaku i marrjes peng te rrijve shqipetare ne ushtri,turke,sepse ne rome te vjeter te rrijte SHQIPETARE kryejshin obligimin ushtarak 12 vjet dhe kishin drejte qyteterimi,dhe privilegja te ndryshme,me ardhjen e turqise,ndryshoi krejte sistemi,dhe dihet si veproje turku,ne viset Shqipetare shumica e rregullave,nuke kane pase vlera,12 vjet ushtare i turkut,mirepo ne anen tjeter shqipetaret u organizuen ne fise dhe ushtrine e perpilonte kryetari i fisit,dhe ketu ashte thelbi i FISEVE dhe rruejtja e IDENTITETIT,pase humbjes te luftave ne wiena te Austrise,erdhi edhe deri shkatrimi ifiseve,fiset u shpartalluen dhe turkia shkatroi sistemin fisnore,mirepo,prape se prape nuke arriti ta shkatroje plotesishte,sepse tradita nuke mundet lehte te shkatrohet,edhe pse shpernguli shume fise nga kosova,prape se prape fiset u forcuan ma shume,ne menyre edhe ma te forte,gja qe tregone edhe HISTORIA,Shumica e fiseve tona kane punue nevenedik dhe per venedikun viset bregedetare,mirepo shumica kane punue edhe per turqi,ne mbrendesi,krocija hungaria kane qene nen turqi bile edhe ato vende ku thuhet se enija e kroateve ashte e paster mirepo dokumentet tregojne se turkia ka sundue ne veri tekroacise dhe hungarin eka pasur ne dore 150 200 vjete,dhe tashe ju mundeni te thoni se erdhem prej bosnje,5 vllazen se dikujteja ka anda,ose mali i zi,mirepo sipas mbiemnave plot kroacia bosnja hungaria jane me mbiemra shqipetare per serbi dhe male te zi sa te duesh,me miliona,e ketu ashte FISI qe ju FTOFE te GJITHEVE fiset jane edhe per shume gjana tjera sepse LEK DUGAGJINI ka qene shum i menqur ka dite MUZIKEN me LUEJTE shume mire,pore edhe populli jone ka kecye shume mire me muzike te lekes,kjo ashte historia e shkurte e iseve tona.

 12. #52
  Perjashtuar
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  PRANDAJ,po e shtoje,kush e ruejti fene,GJUHEN,dhe traditat tona,ketu ska nevoje per polemika te Qosjes dhe ase te Kadares,ne te miren te dyte me shkrime,sepse kure me pyet dikush se a kemi ne SHQIPETARET,ndonji shkrimetare SHQIPETARe,atehere ju thom,te gjitheve PO dhe pikerishte i permendi te dy shkrimetaret tone,se valla nuke mundi te rrej se te dyte shkruejne LIBRA,dhe na knaqen me polemika,shpesheher themi,se kane te drejte shpesheher skane te drejte,mirepo librat e tyre shiten ne dy anet,dhe SHQIPETARi nese lexon librate e tyre duhet edhe polemikat ti baje pore nemenyre kulturore se te dyte folin SHQIP APO JO.

 13. #53
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Te lutem lexoje me vemendje postimin tim te fundit. Po deshe mund te lexosh ose e sjelli ketu edhe origjinen e fisit me te madhe te Vasoviqit dhe Krasniqe ashtu siq e japin ata. Dihet ka ngjyrime politike por esenca eshte e njejte .
  Kto fise e kan "pajtorin e fisit" (krsta slava), q sht zakon i bartur nga Dalmacija. N Kosov nuk ka ekzistu ndonj zakon i till, kshtuq Krasniq e Vasoviq i prkasin kulturs s lasht kreshnike t bartur nga Bosna.

  Shejtori i prbashkt i Vasoviqve, Krasniqve dhe Nikajve, sht Sh'masjani.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Un ma heret e pata lexu dikun, qe edhe Profeti Muhmed esht prej nji fisi shqiptar,sipas historianes Ana komnena Ishte historiane Bizantine,por at artikull askund sune gjeta.

 15. #55
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Testim Lexo Postimin
  Kto fise e kan "pajtorin e fisit" (krsta slava), q sht zakon i bartur nga Dalmacija. N Kosov nuk ka ekzistu ndonj zakon i till, kshtuq Krasniq e Vasoviq i prkasin kulturs s lasht kreshnike t bartur nga Bosna.

  Shejtori i prbashkt i Vasoviqve, Krasniqve dhe Nikajve, sht Sh'masjani.
  S'di ku kam lexuar dika per sundimin e Shqiptarve ne Bosnje dhe luftrat e tyre kunder Boshnjakve dhe Kroatve ne ate vend.

  Keto prapashtesat 'iq' dhe 'viq' po na habitin pak, ekzistonin keto prapashtesa qe nga fillimi, apo kemi ketu te bejme me influencen e sllaveve tek Shqiptaret ???
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zu_s : 08-07-2009 m 14:27

 16. #56
  Perjashtuar
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ana komnena spo dine kushe jane iliret ,kushe jane albanet ,e po me dine kush ashte Profet,Muhamedi,edhe pse KONSTANTINOPOLISI krejte komplet SHQIPETARe ajo nxjer bishta dhe shkruen per do historia qe skane vise me tokat ballkanike,sigurishte nuke dine edhe per gjanat qe kane ndodhe ne shekullin e 8 9 10 kure kane pague para te majme,arabeve mose me i shkel,per gjdo vite kane pague mbretnise arabe kazanat me ari ,mose harro se komstantinopolisi ka qene ne shekullin e 8 9 10 perplot te ikur ne azil ne Konstantinopolis ajo jeton ne shekullin e 10 dhe nuke dine kurgja,shume interesant sa nacionaliste e madhe paska qenur,kend e mbrojti ajo,?pse nuke tregojne sa xhamija ka pase ne ate kohe ne konstantinopolis?sigurisht si ka konvenue,dhe as sinagoga nuke i njeh te asaj kohe,sa per Fis te Profetit Muhamed bahet fjale se i ka takue fisit GASH,kete thojne te gjithe studentat she dijetaret ne Arabi,pore te cilet gash,kure dihet se komandanti i pare ka qene ILIR i DALMACISE,atehe dihet se qka ka qene,edhe ataturku po tenjejtin raste per te thuhet qe ashte shqipetare ,pore keto gjana nuke jane edhe aqe te per interesante,sepse kane kalue shume,, VJETE,,dhe nuke dihet,kurse Ana komnena,, dje,, ka shkrue dhe ti que prej vorri,me 1000 advokata ishte mbrojtur se nuke e ka shkrue ashtu historin,vende vende hasim fjale shqipe ne perkthimin e saj,keshtu qenuke ashtefare interesante per Shqipetar.

 17. #57
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Keto prapashtesat 'iq' dhe 'viq' po na habitin pak, ekzistonin keto prapashtesa qe nga fillimi, apo kemi ketu te bejme me influencen e sllaveve tek Shqiptaret ???
  Legjenda prmend Vason dhe Krason, dy vllezr. Nga kta u shtuan edhe viat, kuptohet nga influenca sllave. Influenca sllave ka qen aq e fort, sa po t shohsh katastrat-regjistrime t popullsis s mesjets, pothuajse mbi gjysma e malsorve kan pasur emra sllav, sikurse sot nj pjes e mir kan emra latin e arab sipas fes. Vukli vllazri e Kelmendit, vie nga Vuk q dmth ujk.

  Shtresimin sllav e gjen edhe n epikn kreshnike, pr shembull Dragishe Vojvoda q lngon n shtrat. Ose edhe Gjon Vladimiri, dhe antart tjer t ksaj familje q t gjith kishin emra sllav. Jo q s'ke pse e on m larg se vllezrit e Skenderbeut.

  N ann tjetr ke edhe influencn latine: Kastrat, Kelmend.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Testim : 08-07-2009 m 14:44

 18. #58
  Perjashtuar
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  NE familje te SKENDERBEUT nuke ka emra sllave,VOISAVA,STANISHI,REPOSHI,KONSTANTINI,GJERGJ I,MARA JELA,VLLAIKA ANGELINA,MAMICA,dhe GJONI,e dyta Kastrat Kelmend jane emra SHQIPETARE,MBIEMRI VIQ dhe IQ,jane te voneshme ,mbiemnat jane formue vone mirepo te sllavet ka edhe ne shekullin e 7 8 9 10 11 12 13 14 15 mbiemnat lajmrohen ne shekulin 15 16 shiko te slavet krejte CEZARA JANE KREJTE ME MBIEMRA,he he ata jane ma te vjeter se romaket dhe CEZARET spse kane mbiemra,mbiemrat nuke ka pase drejte kurkushi pose mbretit princit dhe farefisit.sa per vaso e krason te DURHAMIT ajo po dika ma mire se SHQIPETARET te cilet 500 vjete shkojne mbrapa pa nji problem,sikurse mbretnit te sodit te europes,bile keta i kane te shkrueme kurse na te trashigueme,mali zi histori 270 vjet edhe ate me prifta ata e kane titullin,vlladike i malit te zi dhe te MALEVE qfare titulli kurre nuke kane qene ne deti pore sote kane deti.Shikoje hartat e VENEDIKUT dhe e kupeton neqofse ke COMJUTER.

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sipas studjuesve shqiptar dhe te huaj fiset per te cilat behet fjale jan t TRETAT per nga renditja dhe te fundit pas atyre secondare e qe jane: Jonimajt, Letajt, Albanet, Mazreket etj fiste e treta apo te 12 fiset mendohet qe jan formu apo jan imponuar kohes per te ruajtur identitetin arberor sidomos ne viset e Malsise se Madhe por edhe ne Kosove njekohesisht.
  Psh. ne e kemi fisin Berishe ne Kosove qysh prej shek. XIV bile ate ne Mushtisht si toponim, pastaj fisin e Kuqit gjithandej Kosoves.
  Nje pjese e ketyre fiseve apo pjestareve te fiseve mendohet se jan shperngulur per shkak te kullotave verore neper Rrafshin e Dugagjinit e te Kosoves, kurse tjetra nga reprezaljet qe kan bere pashallaret shqiptar per interesat e tyre ekonomike e klasore si psh. ne kohen e Bushatlinjve jan bere shperngulje te medha ne rajonin e Prizrenit.
  Nje pjes e fiseve e kan mbrojtur nje Pash, kurse paria tjeter Pashen e filan qyteti.
  Mendoj se tema duhet te zgjerohet edhe ne aspektin social-ekonomik dhe militar sepse osht ngusht e lidhun me keto te dya.

  Mirembetshi

 20. #60
  Perjashtuar
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  HUMANISTI NEQOFSEKIE ASI TITUJ QE CEKE .po me dukesh shume i dobet ne histori ,prandej kure te shofe se pari here kure vie ne prishtin do te kisha pase deshire me ta dhane nji note kaluese,se shume po ,,DINE,,ose neqofseke deshire ta mbrojshe ndonji masterateher te kisha ndihmue,faliminderit.historian i shekullit 14.

Faqja 3 prej 44 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •