Close
Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 351
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,959
  Besimtareve te fese Islame ju uroi Fiter Bajramin!
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #22
  Te gjithe besimtareve te besimit islam ju uroj festene e fiter bajrami me prorosine paqja dhe meshira jone qofte mbi profetin ton Muhamedi alihei selam
  Shpresoj ky bajram te na pranoj ibadetet tona

 3. #23
  komjuter expert
  Anėtarėsuar
  21-07-2004
  Vendndodhja
  skandinavi
  Mosha
  56
  Postime
  94
  Ju uroj tė gjithve fitėr bajramin urime tė gjithve muslimanėve kado qė janė

 4. #24
  HUNDLESH Maska e altin55
  Anėtarėsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,325
  Gezuar Bajramin
  SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Erlehta
  Anėtarėsuar
  01-09-2005
  Postime
  31

  Gezuar dhe nga ana ime per te gjithe myslimanet!

  Nje urim te perzemert dhe nga ana ime per te gjithe myslimanet shqiptare dhe te tere botes. Gezuar!


  *** *** ***
  Jetoj per ty,
  jeton per mua.
  Se shume me do,
  e shume te dua.

  *** *** ***

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Postime
  135
  Urime festen e Fiter Bajramit duke ju deshiruar shendet se pari dhe mbaresi ne familje ..per te gjithe muslimanet ne bote.
  Rina

 7. #27
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327

  Festa e Ramazan Bajramit !!

  I njoftoj gjith muslimanet se Ramazan Bajrami do te jet me 30 shtator ( e mart) , agjerimi perfundon me 29 shtator.
  30 shtatori do te jet dit jo pune ne Kosov dhe Maqedoni me siguri edhe ne Shqiperi.

 8. #28
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Dita e parė e Fitėr Bajramit tė martėn mė 30 shtator 2008


  Manifestimi qendror kushtuar festės sė Fitėr Bajramit mbahet nė Xhaminė "Sulltan Murat" (Xhamia e Ēarshisė) nė Prishtinė.

  Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės njofton opinionin e gjerė se muaji i madhėruar i Ramazanit pėrfundon ditėn e hėnė mė 29 shtator 2008.

  Dita e parė e festės sė Fitėr - Bajramit ėshtė tė martėn mė 30 shtator 2008.
  Manifestimi qendror kushtuar festės sė Fitėr- Bajramit pėr Republikėn e Kosovės mbahet nė Xhaminė "Sulltan Murat" (Xhamia e Ēarshisė) nė Prishtinė.

  Manifestimi fillon nė ora 5:50 me faljen e namazit tė sabahut, pas tė cilit do tė jenė dy ligjėrata tematike kushtuar kėsaj feste. Ligjėratėn e parė do ta mbajė H. Resul ef. Rexhepi ndėrsa tė dytėn H. Kasim ef. Gėrguri.

  Nė ora 7:08, faljes sė namazit tė bajramit do t'i prijė kryeimami i Kosovės, Sabri ef. Bajgora, ndėrsa hytben do ta mbajė Myftiu i Kosovės mr. Naim Tėrnava i cili do t'u drejtohet opinionit tė gjerė me mesazh pėr kėtė festė.

  Me rastin e festės sė Fitėr – Bajramit, ditėn e parė, mė 30 shtator 2008, Myftiu i Kosovės si tradicionalisht organizon pritje pėrurimi nė selinė e Kryesisė sė BI tė Kosovės nga ora 9-12.

  Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės tė gjithė besimtarėve dhe opinionit tė gjerė ua uron festėn e Fitėr- Bajramit duke e lutur Zotin qė t'i ketė pranuar agjėrimin, lutje dhe ibadetet tona.

  Me fat festa e Fitėr-Bajramit

  Bashkėsia Islame e Kosovės

 9. #29
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Shoqata “Bereqeti” ndihmon nevojtarėt pėr Bajram

  "Nė pako janė pėrfshirė gjėrat themelore pėr pėrgatitjen e drekės sė Bajramit..."


  Nė prag tė festės sė Fitėr Bajramit, Shoqata humanitare "Bereqeti" ka ndihmuar me artikuj ushqimor 24 familje qė janė tė vendosura nė kontinjer nė Fushėn e Pajtimit nė Prishtinė.

  "Nė pako janė pėrfshirė gjėrat themelore pėr pėrgatitjen e drekės sė Bajramit, kjo ėshtė ndihmė simbolike qė sado-kudo kėtyre familjeve nė nevojė t'u dalim nė ndihmė qė edhe kėta ta festojnė Fitėr Bajramin.

  Pėrmes Shoqatės "Bereqeti" me rastin e festės sė Fitėr Bajramit, Banka Ekonomike ka vendosur qė tė ndihmoi 114 familje nė nevojė."- na tha kryetari i shoqatės, Fitim Flugaj.

  Po ashtu "Bereqeti" ka ndihmuar edhe 20 familje nė lagjen Hani i Dilit dhe 30 tė tjera nė Hajvali. /bislame/

 10. #30
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Mbyllet muaji i Ramazanit


  Evis HALILI
  Shkup, 28 shtator - Manifestimi qendror pėr kremtimin e festės fetare tė Fitėr Bjaramit, tė martėn, mė 2 tetor organizohet nė xhaminė Sulltan Murati nė Shkup. Ceremonia qė do tė transmetohet drejtpėrsėdrejti nė kanalin shqip tė televizionit publik do tė nisė nė orėt e hershme tė mėngjesit, ndėrsa riti i faljes sė Bajramit drejtohet nga kreu i Bashkėsisė Fetare Islame tė Maqedonisė, haxhi Suleman Ef. Rexhepi. Mesazhi i Bajramit do tė transmetohet nga kori i nxėnėsve tė medresesė "Isa Beu", nė katėr gjuhė. Festa e Fitėr Bajramit qė zgjat tre ditė do tė pasohet edhe me njė sėrė aktivitetesh tė tjera, nė vijim, qė do tė zhvendosen nė qytete tė ndryshme nė vend. Fitėr Bajrami ėshtė festa e cila kremtohet nga besimtarėt myslimanė, menjėherė pas mbarimit tė muajit tė Ramazanit. Emri Fitėr Bajram vjen nga akti qė kryhet para ditės sė bajramit, shpėrndarja e lėmoshės, solidarizimi me tė varfrit.

  Shtohen ndihmat
  Edhe kėtė vit, organizatat e ndryshme humanitare nė vend, janė angazhuar pėr tė siguruar mbėshtetje pėr familjet ekonomikisht tė dobėta. Dhe Filantropia ka shėnuar shifra rekord kėtė vit. Nė vigjilje tė festės fetare, Bajramit, organizatat humanitare e kanė pasur mė tė lehtė kėtė vit tė donojnė pėr shtresat mė tė varfra tė shoqėrisė. Dhe kjo falė donatorėve vendas tė cilėt kėtė vit si asnjėherė mė parė kanė dhuruar sasi tė konsiderueshme donacionesh, nė tė holla, por edhe nė artikuj industrialė, tekstile dhe ushqimore. Nga anonimė, kėtė vit, ata kanė asistuar vetė nė ndarjen e ndihmave. Nga disa organizata humanitare tė cilat kanė pėrfunduar me ndarjen e paketave pėr festėn, pohojnė se shumė familje nė gjendje tė vėshtirė ekonomike do tė kenė mundėsi qė tė presin si duhet kremtimin tradicional. Duke filluar nga dita e enjte e deri nė fund tė javės, nga "Kalliri i Mirėsisė", janė ndarė 600 pako me ushqime, veshmbathje e kėpucė. "Karakteristike ėshtė numri i madh i donacioneve, nėse vjet ėshtė dhuruar maksimum deri nė 100 palė kėpucė nga njė individ, kėtė vit, numri ka arritur deri nė 800 palė", thotė Muhamet Ismaili nga "Kalliri i Mirėsisė".

  "Skajshmėrisht nė skamje"
  Edhe nė organizatėn "El Hilal" pranojnė se fluksi i donacioneve ėshtė rritur tej mase. Ndoshta edhe pėr shkak tė sensibilizimit tė vazhdueshėm tė opinionit. "Dikur donatorėt vendas kanė preferuar tė jenė anonimė dhe indiferentė, dhuronin njė sasi tė caktuar dhe aq, kėtė vit, kanė marrė pjesė edhe nė sofrat e iftarit, por edhe nė shpėrndarjen e ndihmave", thotė Behixhudin Shehapi nga El Hilal. Shtirja gjeografike e ndihmave ka pėrfshirė edhe kėtė vit, zona tė populluara me shqiptarė, tė apostrofuara si "skajshmėrisht nė skamje". Nė Shkup kryeson lagjja Dizhon, e quajtur ndryshe "geto shqiptare", Cerava, Gazi Baba, mėhalla e teneqeve, Malėsia e Karadakut dhe Sharrit. Po ashtu El Hilal pėrmes degėve tė saj dhe nė bashkėpunim edhe Organizatėn e Veteranėve tė Luftės u ka ardhur nė ndihmė edhe 100 jetimėve, Brodec e tė tjera. Edhe fshatrat shqiptare tė Velesit dhe Manastirit, Tetova dhe Gostivari janė disa nga bastionet ku janė stacionuar donacionet pėr Bajram. Tipike pėr familjet qė jetojnė nė komunėn Ēair janė edhe mosha e re e tyre.
  Asistenca sociale u akordohet ēifteve nga mosha 25 deri nė 40 vjeē, me tre deri nė pesė fėmijė. Ata janė tė papunėsuar dhe nuk marrin asnjė lloj ndihme sociale nga shteti. Sipas statistikave tė huaja mė shumė se 22 pėr qind e popullsisė jetojnė nė skamje, varfėria dhe papunėsia mbeten ndėr shqetėsimet kryesore tė qytetarėve, tė pasqyruara nė tė gjitha sondazhet dhe raportet e organizatave joqeveritare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Drini_i_Zi : 28-09-2008 mė 19:50

 11. #31
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  PDSH uron Bajramin


  Me rastin e festės sė Fitėr Bajramit kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare Menduh Thaēi pėrmes njė telegrami dėrguar mediave ua ka uruar festėn tė gjithė besimtarėve. "Agjėrimin, ibadetet, lutjet, sakrificėn pėr tė mos devijuar nga rruga e drejtė uroj qė tė jenė tė pranuara.
  Ēdo Bajram ėshtė kthim i lumtur i njeriut ndaj ndėrgjegjes sė vet dhe festė e ēlirimit shpirtėror. Nė emėr tė PDSH-sė dhe nė emrin tim personal uroj qė ky Bajram tė jetė nismė pėr mirėqenien e pėrgjithshme dhe festė pėr shqiptarėt drejt realizimit tė kėrkesave shumėshekullore", thuhet nė telegramin e urimit tė kryetarit tė PDSH-sė.

 12. #32
  Leader Maska e Ribery
  Anėtarėsuar
  10-02-2008
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  830
  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  I njoftoj gjith muslimanet se Ramazan Bajrami do te jet me 30 shtator ( e mart) , agjerimi perfundon me 29 shtator.
  30 shtatori do te jet dit jo pune ne Kosovė dhe Maqedoni me siguri edhe ne Shqiperi.
  ne Kosove Ministria e Arsimit ka njoftuar se te henen dhe te marten nuk do te mbahet mesim ne shkollat fillore dhe te mesme
  Poashtu edhe neper institucionet shteterore te henen do te punohet deri ne ora 14:00,kurse te marten do te jete dite pushimi,ne shenje rrespekti per festen e madhe te Fiter Bajramit

  Be the change you want to see in the world!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Ka Vetem DINAMO
  Anėtarėsuar
  18-07-2008
  Vendndodhja
  Stadiumi "DINAMO"
  Postime
  447
  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  I njoftoj gjith muslimanet se Ramazan Bajrami do te jet me 30 shtator ( e mart) , agjerimi perfundon me 29 shtator.
  30 shtatori do te jet dit jo pune ne Kosov dhe Maqedoni me siguri edhe ne Shqiperi.
  Po, po, eshte Dite Pushimi Zyrtar edhe ne Shqiperi, Festa e Fiter Bajramit.
  DINAMO KAMPIONE

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Egzistojne dite te vecanta kur kujtohen njerez te vecante, dhe kur urimet me te mira u dergohen njerezve ma te mire.

  Zoti ua pranofte agjerimin... te gjithve atyre qe e kane agjeruar ne kete muaj te shenjte. Urime Fiter Bajramin te gjithve vellezerve dhe motrave muslimane!

  #VamosArgentina

 15. #35
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Gezuar festen e Bajramit te gjithe vellezerve dhe motrave muslimane, Allahu qoft me ju, u pranoft agjerimin pergjate gjithe ketij muaji te shenjte te Ramazanit dhe fati dhe lumturia te mbizoteroj mbi ju dhe familjet tua, paqja dhe meshira e Allahut qofte me ju!
  Sui generis

 16. #36
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  36
  Postime
  3,441
  ketu ne gjermani pune ore ku ka... vetem po e pate mare pushim me perpara....po ne shkolle nuk shkon njeri ato po qe kan pushim.....
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 17. #37
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,536
  urime ramadan bajramin dhe priteshit shum bajrama ,

 18. #38
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Anėtarėsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Urimi i Myftiut tė Kosovės, Mr. Naim Tėrnava  Tė nderuar vėllezėr e motra besimtarė!
  Nesėr ėshtė dita e parė e Fitėr-Bajramit,ndaj mė lejoni qė nė emėr tė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės, nė emėr tė tė gjitha institucioneve tė saja dhe nė emrin tim personal juve vėllezėr besimtar tua urojė festen e Fitėr-Bajramit i cili vjen si rezultat i agjėrimit tė muajit tė bekuar tė Ramazanit. Festė kjo qė ngėrthen ne vete rikujtimin dhe pėrkushtimin ndaj Krijuesit tė gjithėsisė, tė cilin besimtarėt me devocionin mė tė madh e shprehen gjatė muajit tė madhėruar tė Ramazanit.


  Ku na bashkuan ibadetet e namazet, iftari e syfyri, zeqati e sadakaja si dhe solidariteti, bamirėsia, mirėkuptimi e pėrkujdesja ndaj nevojtarėve, tė jemi mė afėr Zotit, mė tolerant, mė dorėlirė, mė tė afėrt me farefisin, familjen e shoqėrinė. Andaj, sot, krenar e ballėhapur e festojmė Fitėr-Bajramin.
  Pėr ne nė Kosovė kjo festė, kėtė vit, ka njė domethėnie tė dyfishtė, ngase pėr tė parėn herė e presim dhe e festojmė nė Kosovėn e pavarur e tė pranuar ndėrkombėtarisht,pėr ēka i jemi mirėnjohės Zotit fuqiplotė qė na mundėsoi ta arrijmė kėtė ditė e mė pastaj u jemi mirėnjohės edhe tė gjithė miqve tanė qė na ndihmuan ta realizojmė projektin tonė tė kamotshėm pėr liri e sovranitet.

  Tė nderuar besimtarė!
  Islami synon tė ngrejė njė shoqėri humane, nė tė cilėn gjykon dashuria hyjnore e ngritur mbi principe tė fuqishme tė drejtėsisė, bamirėsisė dhe mėshirės, dhe assesi nuk i dėshiron njerėzimit shkatėrrim dhe rrėnim, por i dėshiron udhėzimin, pėrmirėsimin dhe mirėsinė.

  Fitėr - Bajrami, vjen si fllad i cili qetėson dhe gėzon zemrat e besimtarėve, tė cilėt me dinjitet e pėrkushtim tė pashoq, kryen obligimin e Ramazanit duke iu nėnshtruar Allahut fuqiplotė me tėrė qenien e tyre.


  Le tė jetė kjo festė e Fitėr - Bajramit si stimulim nė pėrforcimin tonė ndaj ftesės sė besimit, forcim i zemrave tona drejtė shkallėve tė larta tė devotshmėrisė pėr tė na siguruar prosperitet nė kėtė botė dhe shpėtim nė botėn tjetėr. Le tė jetė festa e Fitėr bajramit moment i vetėdijesimit tonė, kur ne do tė dimė ta respektojmė dinjitetin njerėzor.


  Nė kėtė ditė feste ju porosis qė t'i nėnshtroheni vetėm Madhėrisė sė Allahut,pėrmendeni Atė vazhdimisht. Le tė jetė shenja e devotshmėrisė suaj pėrulja vetėm pėr Krijuesin Fuqiplotė. Nėse veproni kėshtu, atėherė dijeni se vėrtetė e keni kuptuar rėndėsinė e kėtij besimi dhe i keni pėrmbushur kushtet e kėtij besimi,andaj me tė drejtė shpresoni se do tė jeni mė tė lumturit nė kėtė botė dhe tė shpėtuar e fitimtar nė Ahiret.
  Edhe njėherė urime festa e Fitėr Bajramit.

  "Dr.dituria"

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-10-2004
  Postime
  349

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Drini_i_Zi Lexo Postimin
  I njoftoj gjith muslimanet se Ramazan Bajrami do te jet me 30 shtator ( e mart) , agjerimi perfundon me 29 shtator.
  30 shtatori do te jet dit jo pune ne Kosov dhe Maqedoni me siguri edhe ne Shqiperi.
  LOL CA PUSHIMI THU AMAN
  PUNE EDHE VENCE BILE.
  HAJT GEZUAR BAJRAMIN TE GJITHEVE.

 20. #40
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Anėtarėsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  Tė gjithė besimtarėve vėllezėrve dhe motrave,tė mbarė trojeve shqiptare dhe mė gjėrė, nė emrin tim personal ju shpreh urimet e pėrzemėrta pėr festėn e Fitėr Bajramit.
  Kjo ėshtė ditė e gėzimit dhe e paqes me njėri-tjetrin, ditė e mirėkuptimit dhe e tolerancės.
  Me Fat Festa e Fitėr Bajramit. Paqja, dashuria, begatia, solidariteti dhe harmonia qofshin gjithmonė me ju.

  "Dr. dituria" alias Sabri Selmani

Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gezuar Kurban Bajramin!
  Nga INDRITI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 395
  Postimi i Fundit: 31-07-2020, 04:50
 2. Ku do te kaloni festat e Vitit te Ri dhe Bajramin
  Nga rina_ nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 21-12-2006, 11:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •