Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime

  Ndonje recete se si gatuhet mishi i drerit ?

  pershendetje kuzhinierve te forumit

  pyetja e pare eshte ... a hahet mishi i drerit ?

  dhe ndonjeri di si ta gatuash ate .. pervecse BBQ ?

  PS: komshiu im ngeli duke me sjelle mish dreri ..por sdi si ta bej ..
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 2. #2
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  998
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  lol , kojshia i mire , dera e xhenetit (parajses) thojne
  Mishi i drerit hahet dhe eshte shume i shijshem por si gatuhet , ketu s'te ndihmoj dot vetem se kujdes kur ta gatuash se mos ka ndonje cope gome makine perderisa kjo duhet te jete arma me te cilen eshte egzekutuar dreri i shkrete pasi ne NJ , gjuetia e drerve eshte e paligjshme
  ...

 3. #3
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Anėtarėsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Haje te gjalle, eshte shume i mire.....sidomos briret, jane shume te shijshem....

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Citim Postuar mė parė nga Xemlo
  Haje te gjalle, eshte shume i mire.....sidomos briret, jane shume te shijshem....
  Mendova se ke lujt ti Xemlo, kur lexova kėtė mė sipėr...Pėr ēfarė brirėsh flet ky?
  ....Por s'qenka DERRI, por dreri.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  Lieutenant Maska e tom pullings
  Anėtarėsuar
  20-05-2004
  Vendndodhja
  H.M.S. Surprise
  Mosha
  39
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pink_Girl
  pershendetje kuzhinierve te forumit

  pyetja e pare eshte ... a hahet mishi i drerit ?

  dhe ndonjeri di si ta gatuash ate .. pervecse BBQ ?

  PS: komshiu im ngeli duke me sjelle mish dreri ..por sdi si ta bej ..

  Hahet dhe eshte jashtezakonisht i mire! Tani, problemi eshte se, si ē'do mish "gjuetie", ose "i eger", ndoshta ka teper shije. Me kete dua te them dy gjera:
  1. nese gatuhet ose sillet ne tavoline me ndonje shoqerim (zarzavate, sallata, salsa te ndryshme) eshte e nevojshme qe keto te jene te kondisura fort dhe te kene shije sa me teper larg djathit ose ushqimeve qe vijne nga qumeshti. Ne shqiptaret (mendo taven e kosit) e kemi ves te keq perzjerjen e shijeve ne te njejten pjate, pa harmoni fare. Megjithese tava e kosit eshte perjashtim, sepse qingji eshte ndoshta i vetmi lloj mishi (edhe pak pula...) qe shkon mire me qumesht.
  2. mos harro' se jo te gjitheve i pelqen era e mishit "te eger". Prandaj ky lloj mishi ka nevoje per kohera te gjata gatimi ose per ndonje ekspedient per te hequr eren.

  Se pari duhet pare ē'fare pjese te drerit te kane sjelle. Une jam i bindjes se mishi i kuq (vici, derri, dreri ... ) jep maksimin kur gatuhet ne menyre te thjeshte. Barbecue! Ne zgare ose thesht mbi zjarr duke e rrotulluar! Nuk ka shume nevoje per kripe.
  Pastaj secili mund ti vere prane ato zarvate, salsa, sallata qe do (kujdes ate qe te thashe me siper).


  E kam te veshtire tani te te perkthej nga italishtja disa nga ingredientet e menyres se gatimit qe po ndjek.
  Perpara kam edhe nje sugjerim tjeter:

  http://www.askthemeatman.com/deer_co...nd_methods.htm

  ketu gjen, ne anglisht, kohet e pjekjes.


  Ja nje tjeter menyre gatimi:

  CARNE DI CERVO AL FORNO (mish dreri ne furre)

  Ingrediente.
  Doza per 6:

  600 g carne di cervo (MISH DRERI)
  80 g burro (GJALPE)
  50 g pancetta (BACON I PRERE ME KUBE TE VOCKLA))
  2 l vino rosso (VERE E KUQE, ME CMIM TE ULET QE PERDORET PER GATIM)
  1/2 bicchiere vino bianco secco (VERE E BARDHE PER TE NJEJTIN QELLIM)

  1 bicchiere brodo (LENG MISHI - I BERE DUKE ZJERE "DADO" NE UJE)

  1 bicchiere aceto (UTHULL)

  cipolla (QEPE)

  alloro (DAFINE)

  timo (TRUMZE, LISEN)

  maggiorana (MANXURANE)

  prezzemolo (MAJDANOZ)

  pepe (PIPER)

  sale (KRIPE)
  Mettete la carne di cervo a marinare nel vino rosso, aceto e qualche foglia di alloro, per circa 12 ore.

  Scolatela e asciugatela. In una casseruola, mettete il burro e metą della pancetta, ponetevi sopra la carne, cospargete di prezzemolo, cipolla, erbe aromatiche tritate, sale e pepe. Aggiungete infine il resto della pancetta e versate il vino.

  Coprite con un foglio di carta oleata e infornate; se occorre, bagnate con brodo.

  MBUSH NJE KUSI ME VERE TE KUQE, FUTE MISHIN E DRERIT BRENDA DHE LERE PER NJA 12 ORE (per ate punen e eres, PO JO VETEM, EDHE PER TE BERE ME TE BUTE).
  nXIRRENI, HIQNI VEREN DHE THAHENI. NE NJE TIGAN TE THELLE DHE TE GJERE VER GJALPIN (PER MUA ESHTE GJITHMONE ME I MIRE, ME I SHENDETSHEM, VAJI I ULLIRIT ME NJE MAJE HUDHER), GJYSMEN E SASISE SE BACON- IT (PRAPE, UNE MENDOJ SE SPECK DO TE ISHTE ME MIRE, MEGJITHATE TI NDIQ RECETEN "ZYRTARE" PO DESHE), VER MISHIN SIPER DUKE E MBULUAR ME MAJDANOZ, QEPE (QEPUSHKA TE VOGLA DO TE ISHTE SUGJERIMI IM), DAFINE TE THERMUAR, KRIPE E PIPER. PAS PAK (KUR TE KETE MARRE NJE VALE) HIDH KUSURIN E BACON-IT DHE VEREN E BARDHE. LERE EDHE PAK MBI ZJARR SA TE THITHE EDHE VEREN E BARDHE PASTAJ FUTE NE FURRE DUKE E MBULUAR ME CARTA DA FORNO (LETER KASTILE PER FURRE) TE VAJISUR PAK. PO TE KETE NEVOJE, GJATE PJEKJES HIDHI HERE PAS HERE NJE CIKE LENG MISHI.

  kohet dhe temperaturen e pjekjes i ke te link- u qe te dhashe me siper.

  te befte mire!
  IGNOSCE MI DOMINE, QUIA DALMATA SUM!

 6. #6
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Tom Pullings .. te falenderoj shume per ndihmen tende ..
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga tom pullings
  Hahet dhe eshte jashtezakonisht i mire! Tani, problemi eshte se, si ē'do mish "gjuetie", ose "i eger", ndoshta ka teper shije. Me kete dua te them dy gjera:
  1. nese gatuhet ose sillet ne tavoline me ndonje shoqerim (zarzavate, sallata, salsa te ndryshme) eshte e nevojshme qe keto te jene te kondisura fort dhe te kene shije sa me teper larg djathit ose ushqimeve qe vijne nga qumeshti. Ne shqiptaret (mendo taven e kosit) e kemi ves te keq perzjerjen e shijeve ne te njejten pjate, pa harmoni fare. Megjithese tava e kosit eshte perjashtim, sepse qingji eshte ndoshta i vetmi lloj mishi (edhe pak pula...) qe shkon mire me qumesht.
  2. mos harro' se jo te gjitheve i pelqen era e mishit "te eger". Prandaj ky lloj mishi ka nevoje per kohera te gjata gatimi ose per ndonje ekspedient per te hequr eren.

  Se pari duhet pare ē'fare pjese te drerit te kane sjelle. Une jam i bindjes se mishi i kuq (vici, derri, dreri ... ) jep maksimin kur gatuhet ne menyre te thjeshte. Barbecue! Ne zgare ose thesht mbi zjarr duke e rrotulluar! Nuk ka shume nevoje per kripe.
  Pastaj secili mund ti vere prane ato zarvate, salsa, sallata qe do (kujdes ate qe te thashe me siper).


  E kam te veshtire tani te te perkthej nga italishtja disa nga ingredientet e menyres se gatimit qe po ndjek.
  Perpara kam edhe nje sugjerim tjeter:

  http://www.askthemeatman.com/deer_co...nd_methods.htm

  ketu gjen, ne anglisht, kohet e pjekjes.


  Ja nje tjeter menyre gatimi:

  CARNE DI CERVO AL FORNO (mish dreri ne furre)

  Ingrediente.
  Doza per 6:

  600 g carne di cervo (MISH DRERI)
  80 g burro (GJALPE)
  50 g pancetta (BACON I PRERE ME KUBE TE VOCKLA))
  2 l vino rosso (VERE E KUQE, ME CMIM TE ULET QE PERDORET PER GATIM)
  1/2 bicchiere vino bianco secco (VERE E BARDHE PER TE NJEJTIN QELLIM)

  1 bicchiere brodo (LENG MISHI - I BERE DUKE ZJERE "DADO" NE UJE)

  1 bicchiere aceto (UTHULL)

  cipolla (QEPE)

  alloro (DAFINE)

  timo (TRUMZE, LISEN)

  maggiorana (MANXURANE)

  prezzemolo (MAJDANOZ)

  pepe (PIPER)

  sale (KRIPE)
  Mettete la carne di cervo a marinare nel vino rosso, aceto e qualche foglia di alloro, per circa 12 ore.

  Scolatela e asciugatela. In una casseruola, mettete il burro e metą della pancetta, ponetevi sopra la carne, cospargete di prezzemolo, cipolla, erbe aromatiche tritate, sale e pepe. Aggiungete infine il resto della pancetta e versate il vino.

  Coprite con un foglio di carta oleata e infornate; se occorre, bagnate con brodo.

  MBUSH NJE KUSI ME VERE TE KUQE, FUTE MISHIN E DRERIT BRENDA DHE LERE PER NJA 12 ORE (per ate punen e eres, PO JO VETEM, EDHE PER TE BERE ME TE BUTE).
  nXIRRENI, HIQNI VEREN DHE THAHENI. NE NJE TIGAN TE THELLE DHE TE GJERE VER GJALPIN (PER MUA ESHTE GJITHMONE ME I MIRE, ME I SHENDETSHEM, VAJI I ULLIRIT ME NJE MAJE HUDHER), GJYSMEN E SASISE SE BACON- IT (PRAPE, UNE MENDOJ SE SPECK DO TE ISHTE ME MIRE, MEGJITHATE TI NDIQ RECETEN "ZYRTARE" PO DESHE), VER MISHIN SIPER DUKE E MBULUAR ME MAJDANOZ, QEPE (QEPUSHKA TE VOGLA DO TE ISHTE SUGJERIMI IM), DAFINE TE THERMUAR, KRIPE E PIPER. PAS PAK (KUR TE KETE MARRE NJE VALE) HIDH KUSURIN E BACON-IT DHE VEREN E BARDHE. LERE EDHE PAK MBI ZJARR SA TE THITHE EDHE VEREN E BARDHE PASTAJ FUTE NE FURRE DUKE E MBULUAR ME CARTA DA FORNO (LETER KASTILE PER FURRE) TE VAJISUR PAK. PO TE KETE NEVOJE, GJATE PJEKJES HIDHI HERE PAS HERE NJE CIKE LENG MISHI.

  kohet dhe temperaturen e pjekjes i ke te link- u qe te dhashe me siper.

  te befte mire!
  recete fantstike.
  faleminderit edhe nga ana ime, sepse me pelqejne shume gatimet, dhe idete e ndryshme!

  Gjithashtu mishi i derrit, nqs nuk eshte berxolle, por thjesht i prere ne fela, (madje po te kete pak kocke jep me teper shije ne keto gjellet klasike shqiptare te meposhtme) behet shume i mire gjelle me laker, bamje, presh, dhe arme.
  Vihet mishi te thahet pak, ne zjarr mesatar, dhe me pas i hidhet vaji (une perdor vaj ulliri) shtohet qepe e grire dhe hudhra te grira, kaurdisen derisa te marrin nje ngjyre ari, shtohen bamjet, ose lakra, ose armeja (per gjellen me presh nuk eshte e nevojshme te vihet qepe) domate e grire, ose salce domate, ereza, mund t'i shtosh sipas deshires, piper te zi, ose rigon, ose najazme, mund t'i shtosh sa per arome pak spec te kuq te grire, ose thjesht pak piper te kuq, nje filxhan kafeje uje, dhe mbulohen me kapak, mire, dhe lihen ne zjarr te ngadalshem per afersisht 1 ore. Mund te shoqerohet me pilaf, ose pure patatesh ose lulelakre.
  (nje sugjerim ne lidhje me karta da furno-leter alumini)
  Pershendetje, dhe oreks te mbare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Manulaki : 15-11-2004 mė 10:32
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 8. #8
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  lol Manulaki behet fjale per mishin e drerit jo derrit

  ps: megjithate hyn ne pune dhe kjo receta jote .. thx
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #9
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  by the way .. dje e bera mishin me receten e rekomanduar nga Tom Pullings .. dhe me te vertete ja vlente .. cte haje mmmmm u be shume i shijshem
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pink_Girl
  lol Manulaki behet fjale per mishin e drerit jo derrit

  ps: megjithate hyn ne pune dhe kjo receta jote .. thx
  ups, me falni, kam lexuar me sy, jo me mendje! Faleminderit Pink_Girl
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 11. #11
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  po deshet une iu them si gatuhet veza!! merret veza cahet,rrihet futet gjalpi skuqet merr djathe skuqet prape e hidhi ne pjate.Merr dhe sallaten(domate me mocarella=djathe fixim fare) edhe haet... po deshet te kurseni kohe merre vezen zieje qeroje dhe haje.Pacim ju pershendes te gjitheve..

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  mė sė miri ėshtė qė ta futeni nė furrė temp.250°C dhe nderkohė tė pergatisni mishin e drerit nė njė pjat tė dheut pakė tė thellė por bėn edhe nga cingu...
  ti ngulitni mė sė 10 thelba hudhėr nė mishė duke shpuar mė njė thike tė mprehėt...
  pastaj ti preni sė paku katėr qepė dhe ti ndani nė gjashtė copėsh dhe ti futni ne furrė...
  para se tė fusni ne furrė veri sė paku 120 gr.tlyen lope ose lule dielli..
  lere tė s'kuqet mirė derisa tė dali njė aromė e kėndėshme...
  mė sė miri shkon edhe mė patate natyrale pa i gjveshur fare dhe i pjek...
  por kur ti sherbejsh nė pjatė kurrsesi mos e perdor thiken se ndalon avullosjen , por perdori dy piruj kthyer nga kurrizi njeri tjetrit..
  keshtu qė kur e sherbeni nė pjatė sė pari i hapni patatet e nxehta dhe mbi to hidhni pakė biber tė zi, pastaj tė gjithė salcen qė ka mbetur nga yndyra e drerit tė perziera me copa tė mėdha qepe e ktheni mbi patate...
  e mishin e preni veēmas nė njė pjat tė gjėrė ku secili do e gjejė shijen e tijė ..
  mė sė miri do te ishte shpatulla e drerit porė edhe brinjėt janė tė kėndshme...

  tani ju bėft mirė!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 20-11-2004 mė 17:55

 13. #13
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  dreri jo derri. se kuptoj pse e hani drerin per derrin
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 14. #14
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Ne fakt pink doja te bashkoja te gjitha temat ne nje, por do bej dicka tjeter
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-05-2006
  Vendndodhja
  Nė zemėr tė Tiranės (pėr disa kohė)
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Hahaha, na shkrive o Pink
  O Pink, te gjithe njerezit tani i ka shkuar mendja te DERRI per shkak te semundjes, qe u bofshin si ai, hrruu-hrruu, lol, dhe nuk e kane menduar asnjeri qe ti e ke fjalen per drerin e jo per DERRIN...
  E hongren (hongrem) te gjithe...

  Shikoje leximin, per 1 ore 680 e fiuuu lexime, ufaaaaaaaaaaaa more DRER, per pak sa na u bere DERR... lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orientalist : 28-04-2009 mė 13:28

Tema tė Ngjashme

 1. KUR'ANI nė gjuhėn shqipe
  Nga RaPSouL nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 114
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 08:29
 2. A ka ndonje Paralel midis civilizimeve?
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 08:24
 3. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
  Nga hasanii nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44
 4. Persekutimi i intelektualve Shqiptare.
  Nga SKAI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-04-2005, 20:57
 5. Merjemja a.s, Nėna e Isait (Jezusit)
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-03-2005, 07:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •