Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Kolalicioni humbet edhe nje aleate: Hungaria terhiqet nga Iraku

  http://www.aljazeera.com/cgi-bin/new...ervice_id=5486

  Hungary joins the rest, withdraws from Iraq
  11/4/2004 7:15:00 AM GMT


  "To stay there much longer is impossible'', Gyurcsany said.


  Hungary Prime Minister Ferenc Gyurcsany said on Wednesday that his country will withdraw its 300 troops from Iraq by March 31 next year.

  In a ceremony marking the end of military conscription, the newly appointed prime minister, Ferenc Gyurcsany, said Hungary is obliged to stay in Iraq untill the country’s January elections, but would withdraw the troops by March.

  "To stay there until the elections are held is our duty," Gyurcsany said, referring to elections set for January in Iraq.

  "To stay there much longer is impossible. That is why by March 31, 2005, we are withdrawing our troops from Iraq.

  "The tools of politics must guarantee stability and security to democratic life in Iraq," Gyurcsany added.

  Earlier Hungarian officials said that they would decide on whether troops will stay in Iraq beyond the mandate of its current mission – by the end of December-- until after the U.S. presidential race was over.

  President George W. Bush won Tuesday's White House race, with his Democratic opponent John Kerry conceding defeat Wednesday.

  "A country that during the (U.S. presidential) campaign says anything for or against with respect to Iraq inevitably gives ammunition for the two candidates to quarrel," Defence Minister Ferenc Juhasz told reporters last week.

  "We want to avoid becoming an internal political question in the United States when this is our sovereign decision," he said.

  Opinion polls in Hungary showed that the majority of the population opposed joining the U.S. occupation in Iraq.

  The conservative opposition in parliament has become increasingly vocal in its opposition during recent months, urging the withdrawal of Hungarian troops.

  "If we decide to stay we would create serious domestic political conflict since most people would disagree," Juhasz said.

  Also, a defence ministry official told reporters that it would extend the Hungarian mission in Iraq until March 31 to help with preparations for the Iraqi elections.

  "We will ask parliament on Monday to extend the mandate of our troops in Iraq until March 31," ministry spokesman Peter Matyuc said.

  The United States convinced 32 countries to join its war on Iraq.

  However, over the last few months, several allies, including the Dominican Republic, Honduras, Nicaragua, the Philippines and Spain, have withdrawn their troops from Iraqi, ending their support to the U.S. occupation to the country, some citing the cost, others concerned about security.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 04-11-2004 mė 10:06

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Postime
  738
  ca leprash kta hungarezet. gjith jeten viktima kan qene. i hyni rusi per 3 ore brenda ne budapest ne 1956. le ti heqin ata 300 vajzat qe kane se si prishin pune njeriu.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,061

  Miku i vertete duket ne nevoje.

  Me pelqen diplomacia e Hungarise, e kam thene dhe me perpara:- Nuk eshte nevoje te dalesh haptazi kunder luftes ne Irak, per te treguar rezervat e tua ndaj kesaj lufte. Shtetet e verteta aleate dhe qe marin vesh nga diplomacia, veprojne si Hungaria. Dergojne nje numer te kufizuar trupash sa per te thene "mbetem miku yt", dhe i terheqin shpejt per te te thene "nuk jam dakort me kete lufte". Bravo Hungaria. Shqiperia ka vepruar per here te pare ne menyre diplomatike, duke dhene te njejtin mesazh me 71 komando.

  Kjo humbje e Hungarise, nuk ndryshon gje ne rrjedhen e luftes apo mbeshtetjen e Hungarise ndaj Amerikes. Dhe ne kunderpergjigje te saj, Italia konfirmon vazhdimin e qendreses se trupave te saj.


  Rome extends mandate of Italian troops in Iraq

  ROME (AFP) Jun 22, 2004
  The Italian government decided on Tuesday to extend the mandate of the country's 3,000 troops deployed in Iraq until the end of the year, according to a statement issued following a cabinet meeting.
  The troops' mandate has been extended by government decree until December 31, the statement said.

  Prime Minister Silvio Berlusconi said during a visit by US President George W. Bush early this month that Italian troops would "remain in Iraq for as long as (their presence) will be useful to strengthen democracy, for as long as the Iraqi government requests".

  The opposition plans to fight the decision in parliament, according to the head of the Green Party, Alfonso Pecoraro Scanio, who called the extension of the troops' mission in Iraq unconstitutional.

  "The government continues to fund a war mission, as is illustrated by the arrival today of Ariete combat vehicles in Nasiriyah," in southern Iraq, where the Italian troops are based, Pecoraro Scanio charged.

  Italian troop deployments in Afghanistan, Albania, Bosnia, Eritrea, Kosovo, Somalia, Sudan as well as in the West Bank town of Hebron have also been extended for the same period, the governmemt statement said.

  Countries Supporting Ops in Iraq


  1 United Kingdom 8,361
  2 Italy 3,085
  3 South Korea 2,800
  4 Poland ~2,400-2500 [0 by end of 2005?]
  5 Ukraine ~1,400
  6 Netherlands 1,345
  7 Romania 700
  8 Japan ~550
  9 Denmark 496
  10 Bulgaria ~485
  11 El Salvador 380
  12 Hungary 300
  13 Australia ~300
  14 Mongolia 180
  15 Georgia 159
  16 Azerbaijan 151
  17 Portugal 128
  18 Latvia 122
  19 Czech Republic ~110 ~
  20 Lithuania 105
  21 Slovakia 105
  22 Albania 71 200 (ne fund te 2005)
  23 Estonia 55
  24 Tonga ~45
  25 Kazakhstan 29
  26 Macedonia 28
  27 Moldova 12
  28 Norway 10
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 4. #4
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  22 Albania 71 200 (ne fund te 2005)
  23 Estonia 55
  24 Tonga ~45
  25 Kazakhstan 29
  26 Macedonia 28
  27 Moldova 12
  28 Norway 10
  _________________


  Shiko shiko ja u kemi marre nja 6 shteteve! Une nuk e di se pse lypim neper Europe e bote per ndihma e pare dhe themi qe nuk kemi uje drita rruge etj etj etj, kur ne qenkemi kaq te zote e te pasur (perjashto Tongen dhe Moldavine ne jemi 2 deri 100 here me te varfer se shtetet qe mbeten) sa te dergojme me shpenzimet tona nizame ne Afganistan e Irak!
  Ne fund te fundit c'i kerkonte Sulltani Gjon Kastriotit dhe Princaeve shqiptare 550 vjet perpara? Rini ne zoterimet tuaja po kur tu kerkoj nizame (Sulltani bente shume luftra per perhapjen e demokracise ...........me falni, islamizmit) mi jepni, si dhe ca para. Atehere pse luftoi Skenderbeu 25 vjet? Sot do kthehej permbys ne varr kur te marre vensh se ne jo vetem Amerika nuk na kercenoi me cfarosje po ne i cojme vete vullnetarisht ushtaret tane lart e poshte, ne vend qe ti perdornim per te siguruar akset nacionale nga kacaket e rruges!
  Keshtu eshte kur kacaket e rruges (highway robbers) i kemi ne pushtet!
  Tani qe Greqia po tensionohet me USA si do ja bejne tradhetaret qe na sundojne nese vjen urdheri nga Athina .......Terhiqni trupat!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,061
  [quote]
  1. Ne fund te fundit c'i kerkonte Sulltani Gjon Kastriotit dhe Princaeve shqiptare 550 vjet perpara? Rini ne zoterimet tuaja po kur tu kerkoj nizame (Sulltani bente shume luftra per perhapjen e demokracise ...........me falni, islamizmit) mi jepni, si dhe ca para. [quote]
  2. ........cfarosje po ne i cojme vete vullnetarisht ushtaret tane lart e poshte, ne vend qe ti perdornim per te siguruar akset nacionale nga kacaket e rruges!
  3.Keshtu eshte kur kacaket e rruges (highway robbers) i kemi ne pushtet!
  Tani qe Greqia po tensionohet me USA si do ja bejne tradhetaret qe na sundojne nese vjen urdheri nga Athina .......Terhiqni trupat!
  Antares, besoj se e shef dhe vete kontradikten me te cilen ke folur midis 2 paragrafesh. 1. Sulltani i kerkonte, 2. i derguam vete. Amerika nuk kerkoi e nuk priste nga Shqiperia ushtare, Shqiperia i nisi keta ushtare ne shenje solidariteti. Nizamet ishin te paret ne lufte e rralle here ktheheshin pas, nuk e di nese e lexove viziten e presidentit Moisiu ne Irak per te vizituar trupat Shqiptare, ata rralle here gjenden para rrezikut.
  Shqiperia ne kete veprim nuk u detyrua, por deshiroi te tregoi se eshte mirenjohesie dhe i qendron prane mikut, kur ai ka nevoje. E shpegova dhe me lart arsyen pse disa trupa dergojne nje numer te kufizuar ushtaresh. Nuk ka te beje me fuqine ekonomike te nje shteti, por me politiken e jashtme te tij. Besoj se je aq i afte ta gjykosh se numri i ushtareve nuk lidhet fare me fuqine ekonomike. Permende se si sulltani kerkonte para, me Ameriken po ndodh e kunderta. Jo vetem qe Amerika ndihmon vazhdimisht ekonomine e vendit, por vetem ndihma ushtarake kete vit i kalojne $12 miljone.

  Per sa i perket Greqise eshte nje tregues fillestar qe fjala e Bushit: Ose me ne ose kunder nesh"-qendron. Sic duket qarte shtetet kunder do shofin ndikimin e menjehershem negativ te Amerikes, dhe ato pro ate pozitiv. Shqiperise vec perfitim ka patur dhe do kete, per sa kohe te qendroje ne anen e drejtesise.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 6. #6
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  R2T! Nuk ka asnje kontradikte ne shkrimin tim! Une per ti dhene me force permenda Gjon/Gjergj Kastriotin si krahasim per te theksuar qe ata sakrifikuan Principatat e tyre per te ruajtur pavarsine, kurse ne e dhurojme ne pjate te florinjte pa na kercenuar njeri!
  Leri konceptet e mirenjohjes e miqesise te shoku/mikut ne planin njerezor se politika nuk i njeh dhe operon me kategori te tjera! Lordi Palmerston ka thene dikur "Nuk egzistojne miqesi te perhershme por interesa te perkoheshme!) afersisht.
  Aman mos na permend "ndihmen" e madhe qe po na dhenkan amerikanet se deri tani ne vetem po cojme per skrap edhe ate armatim (artileri tanke aviacion) qe trasheguam nga Dulla!
  Ti me permend miljonat (qe i marrin ashtu si dhe i sjellin ndekohe qe na lene ne faturat) po me thuaj sa tanke, avione gjuajtes e bombardues luftanije dhe sisteme radaresh i kemi shtuar ne arsenalit ne saje te "ndihmave" bujare amerikane?
  Apo perrallat qe na tregojne "specialistet" e tyre (me 100$/oren) dhe xhirot turistike qe bejne "ushtaraket" tane ti i quan ndihme ushtarake!
  Po te ishte ashtu si thua ti qe nuk ka rendesi numri i mercenareve/nizameve po gjesti, atehere dhe Franca e Gjermania mund te dergonin nja 5-6 shqiptare ne Irak e tu jepnin shtetesine (post-mortem) dhe keshtu ta kishin mire me Ameriken!
  Pastaj pse mirenjohja ndaj "clirimtareve" turq 200-300 vjet perpara kur Arnautistani ishte i bashkuar me te 4 vilajetet (Shqiperia Etnike) qenka tradheti dhe lepirja pas Jankive qe nuk kane bere gati asgje per ne qenka patriotizem?
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 7. #7
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Citim Postuar mė parė nga antares


  1) po me thuaj sa tanke, avione gjuajtes e bombardues luftanije dhe sisteme radaresh i kemi shtuar ne arsenalit ne saje te "ndihmave" bujare amerikane?

  2) Lordi Palmerston ka thene dikur "Nuk egzistojne miqesi te perhershme por interesa te perkoheshme!) afersisht.
  Administrimi i 12 milione dollareve ndihme ne fushen ushtarake SHBA i jep Shqiperise, zgjedhja e specialisteve "te kontrollojne" ushtrine shqiptare eshte kopetence e qeverise shqiptare. Egjipti merr 500 milione dollare ndihme ne fushen ushtarake por i administron vete. Izraeli merr 4 miliarde dollare ndihme ne fushen ushtarake por i administron vete.

  Ty fajin nuk ta ka Amerika ketu biles une i them faleminderit Fajin e kane disa persona te dyshimte ne Tirane.

  Me piken 2) i je pergjigjur pikes 1), Sa kushton te mbash 71 komando ne Irak? Duhet te hane ne mencen e ushtareve amerikane sepse nuk kane guzhinjer me vete. E di sa e ka kuoten e ushqimit nje ushtar amerikan?
  Ku lahen keta? Cfare paisjesh morren me vete pervec armeve dhe 2 pale breke?

  antares ti flet kodra mbas bregut. do te marrin per budalla po vazhdove keshtu.

 8. #8
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Anėtarėsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Z. Zaloshnja! Ngadale me ate 15 miljonshin per te cilat po te dalin jarge lumturie financiare se duhet te dish se me aq para mund te blesh 3/4 e nje tanku Abraham apo 1/11 e nje avioni gjuajtes te 2000. Ose qe ta kuptosh me mire rrotat dhe shasine e nje f-16!
  Sa per ato qe merr Egjypti lexo pak histori dhe do mesosh se ato para jane nje lloj bakshishi vjetor qe i jeper per te vazhduar njohjen e shtetit Cifut! Parate per Izra-hellin jane ceshtje tjeter qe duhet nje teme e tere ta diskutojme!
  Me poshte thua!
  ____________________
  Me piken 2) i je pergjigjur pikes 1), Sa kushton te mbash 71 komando ne Irak? Duhet te hane ne mencen e ushtareve amerikane sepse nuk kane guzhinjer me vete. E di sa e ka kuoten e ushqimit nje ushtar amerikan?
  Ku lahen keta? Cfare paisjesh morren me vete pervec armeve dhe 2 pale breke?
  ----------------------------------
  Ben mire qe na informon per dinjitetin qe i mbetet nizamit arnaut Abdulla (qe nuk shkoka pertej kazanit te pilafit te mencave amerikane), i cili nuk "pati mundesi" te mbroje token e tij ne 1999 kur serbet hyne ne territorin tone dhe bene edhe minime qe i kemi akoma edhe sot, por eshte trim i madh e i cartur qe shkon ti lyeje cizmet amerikaneve ne Mosul!
  Ne flasim per ceshtje ushtarake dhe ty nuk te vjen pak turp te permendesh dushet dhe sapunet apo pilafin amerikan?
  Ne fund ke harruar te thuash se ata te gjore morren edhe nje pajisje vec pushkes e dy pale brekeve!.......lekuren!
  Nese jeta e nje nizami mund te vihet ne ballance me 3 sapune e 4 dushe ti qofsh!
  Une e kam per nder te quhem budalla apo i marre nga tipa te llojit tend! Kjo tregon sa te ndryshem jemi! Leri anetaret e tjere te gjykojne marrezine time dhe urtesine tende!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga antares : 07-11-2004 mė 05:04
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simón Bolķvar

 9. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Citim Postuar mė parė nga antares
  Z. Zaloshnja! Ngadale me ate 15 miljonshin per te cilat po te dalin jarge lumturie financiare se duhet te dish se me aq para mund te blesh 3/4 e nje tanku Abraham apo 1/11 e nje avioni gjuajtes te 2000. Ose qe ta kuptosh me mire rrotat dhe shasine e nje f-16!!
  Nuk i di mire rrotat apo shasine por di Abraham dhe F-16 nuk jane domate te importosh nga Amerika. Parate mund te i kesh por ka "disa kushte" politike publike apo sekrete te importosh keto. Kushte te tilla ka zbatuar Rusi por po e shkel ca kohet e fundit se do per te ngrene.

  Nje nga keto kushtet publike eshte se ti nuk mund te perdoresh arme te barabarta me NATO. F-16 ka Turqia, ka Greqia, ka Italia etj. Jane kushte tregetimi i tyre mbi armet konvencionale dhe non-konvencionale, etj. te vendosura nga OKB. Jane dhe "kushtet sekrete" te shteteve.

  Ku e ke mesuar politiken ne kafene duke luajtur domino me pleqte? Po te them per se dyti here, po vazhdove keshtu do te marrin per budalla.

 10. #10
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Citim Postuar mė parė nga antares
  Une e kam per nder te quhem budalla apo i marre nga tipa te llojit tend!
  E lexova me mbrapa te plot shkrimin e antares. Desha te i uroj se eshte i nderuar.

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2006, 05:59
 2. Bill Gates, themeluesi i Microsoftit do tė tėrhiqet nga aktiviteti.
  Nga DYDRINAS nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-06-2006, 19:29
 3. Lajmi mė i fundit nga zgjedhjet e 3 korrikut
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 211
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 06:04

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •