Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,490
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Nga 63% nga 4 vite me pare, qe rregjistroheshin per shkollen e mesme, kete vit eshte 90%

  http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=128152
  INSTAT nuk ka shifra per 2 vitet e fundit po nga ca shifet me pare nuk ka ndonje perparim dhe aq te madh.

  Nxenesit qe mbarojne shkollen 9-vjecare kane qene vazhdimisht ne ulje sipas INSTAT qe nga 2004-05 kur ka qene dhe numri me i larte i nxenesve te diplomuar.

  1990 - 91 57,756
  1991 - 92 46,618
  1992 - 93 44,433
  1993 - 94 43,835
  1994 - 95 48,488
  1995 - 96 51,175
  1996 - 97 50,012
  1997 - 98 50,387
  1998 - 99 48,084
  1999 - 00 50,042
  2000 - 01 53,774
  2001 - 02 55,935
  2002 - 03 53,185
  2003 - 04 56,513
  2004 - 05 59,519
  2005 - 06 58,216
  2006 - 07 55,785
  2007 - 08 54,034


  Nxenesit e regjistruar per shkolla te mesme kane qene vazhdimisht ne rritje qe nga 1994-95 deri ne 2007-08. Ne 2008-09 pastaj ka pas nje ulje drastike, se di pse.

  1991 - 92 146541
  1992 - 93 116047
  1993 - 94 103291
  1994 - 95 93830
  1995 - 96 89895
  1996 - 97 93058
  1997 - 98 98721
  1998 - 99 102161
  1999 - 00 102963
  2000 - 01 108173
  2001 - 02 118577
  2002 - 03 126652
  2003 - 04 134745
  2004 - 05 156,497
  2005 - 06 164572
  2006 - 07 173269
  2007 - 08 177572
  2008 - 09 132803

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Hapesi i temes e shikon problemin ngushte: shqetesimi i tij eshte "shkaterrimi i shkollave publike", pasi sipas tij, autonomia dhe konkurrenca e shkollave private, po e mbyt sistemin publik te arsimit. Ka dy probleme me kete kendveshtrim te problemit: a) asnjehere theksi nuk vihet tek "sistemi" qofte ky publik apo privat, por theksi vihet tek nxenesit shqiptare dhe cilesia e mesimdhenies qe ata marrin neper shkolla b) sistemi paralel privat i shkollave, vertet rrit konkurencen me shkollat ekzistuese publike, por ne te njejten kohe u ofron prinderve dhe nxenesve mundesi te tjera shkollimi.

  Deri pak vite me pare, prinderit e nxenesit shqiptare kishin dy mundesi: ose ti dergonin femijet ne shkollen publike te qytetit apo fshatit, ose ti dergonin per studime jashte shtetit. Kjo alternativa e dyte e studimeve jashte shtetit jo vetem qe eshte financiarisht me e rende per familjen shqiptare, por edhe mundesite per shkollim jashte shtetit jane te kufizuara, jo te gjithe nxenesit e talentuar qe duan te studiojne jashte arrijne te pranohen neper shkollat e mesme dhe universitetet. Problemi tjeter me studimet jashte shtetit eshte qe Shqiperia humbet resurse te cmuara njerezore: nje pjese e mire e atyre studenteve qe do te mbarojne ne shkollat e huaja do te zgjedhin te punojne e jetojne ne ate vend e jo ne Shqiperi.

  Duke e pare me kete sy, liberalizimi i arsimit ne vend duke lejuar hapjen e shkollave private ne cdo nivel, eshte nje hap i vonuar. Jo vetem qe rrit konkurencen dhe u ofron me shume mundesi prinderve per te zgjedhur, por ndihmon shume edhe ne uljen e studenteve shqiptare qe zgjedhin te shkollohen jashte Shqiperise. Nese ai prindi mund ta dergoje femijen ne nje gjimnaz/universitet privat qe ka mbledhur mesuesit me te mire, nuk ka perse e dergon femijen jashte shtetit per studime.

  Hyrja e konkurences midis shkollave private e publike ndikon ndjeshem ne rritjen e cilesise se mesimdhenies, dhe detyrimisht rritet edhe niveli i dijes qe femijet do te marrin neper keto shkolla. Sistemi publik arsimor eshte i ngritur ne menyren socialo-komuniste ku te gjithe mesuesit paguhen te njejten rroge baze dhe shperblimet ekstra jepen ne baze te vjetersise dhe jo ne baze te cilesise se mesimdhenies. Kjo ndikon ndjeshem ne dy aspekte: a) mban larg nga mesimdhenia mesues te mirekualifikuar te cilat zgjedhin me mire te bejne nje profesion tjeter se sa ate te mesuesit, pasi aftesite e tyre nuk vlereson sa duhet nga sistemi, vleresohen njesoj sa vleresohet edhe ajo mesuesja qe nuk ka as shkollimin e duhur per te qene mesuese b) mesuesit nuk kane asnje stimulues per te rritur nivelin e cilesine e mesimdhenies. Dhe mbi te gjitha, nuk ekziston asnje mekanizem per te matur drejt rezultatet e punes se cdo mesuesi.

  Qeveria po mundohet qe te ndryshoje kete sistem te kalbur arsimor, duke shkurtuar mesuesit e paafte e duke rritur rrogat e mesuesve ekzistuese. Ka bere nje pune te mire per te afruar pedogoge universitetesh qe jane shkolluar ne Perendim me programin "brain gain" por nuk ka gjetur akoma nje zgjidhje per problemin e vleresimit vjetor te punes se cdo mesuesi. Vleresimi i vetem qe behet eshte ne rang republike mbi numrin e studenteve qe perfundojne nje cikel te caktuar.

  Qeveria nuk ka adresuar as edhe problemin e atyre shkollave ne zona rurale apo ne qendra urbane periferike qe nuk kane nje sistem te mire publik. Prinderit dhe femijet e tyre qe jane te talentuar e duan te mesojne, shpesh behen viktime e kushteve te pafavorshme apo paaftesise se fakultetit te shkolles. Prinderit ne keto zona nuk kane asnje mundesi tjeter pervec sistemit publik. Qeveria duhet tu ofroje ketyre prinderve mundesi qe nese nuk jane te kenaqur me sistemin publik shkollor te zones, te mund ta dergojne femijen ose ne nje shkolle tjeter publike, ose ne nje shkolle tjeter private.

  Albo

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Puna si pedagog t siguron sot para

  T jesh pedagog sot do t thot t kesh siguruar nj nga vendet e lakmuara pr shkak t kushteve t puns dhe pags s knaqshme. Pr vendet e lira si punonjs i stafit akademik ka fluks t madh aplikimesh. Pagat e pedagogve jan rritur ndjeshm vitet e fundit, duke siguruar kushte dhe jetes t mir pr punonjsit e universiteteve. Sipas gradave, pagat e punonjsve t stafit akademik variojn nga 60 mij lek e lart, ka e bn nj vend pune n shkollat e larta mjaft t lakmuar. Rritja e fundit e pags pr punonjsit e stafit akademik u realizua pak koh m par me vendim qeverie. T gjith pedagogt q japin or shtes larg vendbanimit t tyre do t prfitojn dyfishin e pagess duke filluar nga muaji korrik.


  Pagesa e pedagogve, dyfish m e lart pr ort shtes

  Pedagogt q japin msim n universitetet q ndodhen larg vendbanimit t tyre do t prfitojn rritje t pagess pr do or msimi. Kshilli i Ministrave vendosi t dyfishoj pagesn pr antart e personelit akademik, efektiv e joefektiv sipas kategorive. Akademikt me titull “Profesor” do t prfitojn nga ky vendim 2400 lek pr do or msimi q japin n universitet e qyteteve larg vendbanimit t tyre. Ata q mbajn titullin “Profesor i asociuar” prfitojn 2200 lek pr do or 60-minutshe, kategoria “Docent”, prfiton 2000 lek. Kur jan “Lektor i par”, prfitojn 1600 lek dhe “Lektor” 1200 lek pr do or. Qeveria ka prcaktuar gjithashtu se efektet financiare pr paga e sigurime shoqrore, q rrjedhin nga zbatimi i ktij vendimi, do t prballohen nga fondet e institucioneve t arsimit t lart, pr vitin 2010.


  Kriteret q duhet t plotsohen pr t aplikuar si pedagog

  Universiteti “Aleksandr Moisiu” Durrs shpall kriteret q duhen plotsuar pr t aplikuar si pedagog me koh t pjesshme. T interesuarit pr vendet e lira n fakultetet e ktij universiteti duhet t plotsojn disa kritere. Aplikuesi duhet t ket mbaruar studimet e larta n specialitetin e krkuar. Preferohen personat q kan mbaruar Diplom t Nivelit t Dyt, Master t Nivelit t Dyt dhe Doktor n specialitetin prkats. Kriter tjetr jan aftsia dhe njohurit e kandidatit. Ai duhet t jet i aft t garantoj vlersimin, efikasitetin dhe ekselencn e lndve q do t jap si dhe t ket njohuri mbi metodat bashkkohore t msimdhnies dhe t krkimit shkencor. Aplikanti duhet gjithashtu t njoh dhe t jet familjar me sistemin e funksionimit t universiteteve perndimore dhe t Karts s Bolonjs.


  Dokumentet


  Pr t aplikuar n vendet e lira t stafit akademik t Universitetit t Durrsit, t interesuarit duhet t paraqesin dokumentacionin krkuar. Aplikanti duhet t paraqes formularin e aplikimit pr personel akademik, i cili mund t shkarkohet n faqen e internetit t universitetit n adresn www.uamd.edu.al, ose t trhiqet dorazi n zyrn e Degs s Burimeve Njerzore t universitetit. Po kshtu, ai duhet t ket n dosjen e tij t dokumenteve tri letra rekomandimi nga pedagog apo udhheqs shkencor t kandidatit dhe t paktn nj nga tri letrat t jet nga pundhnsi ose drejtuesi i fundit nse ka nj t till. Duhet gjithashtu nj fotokopje e diploms, e noterizuar; fotokopje e certifikats s notave, e noterizuar; fotokopje e dshmive t ndryshme kualifikimi, t noterizuara si dhe
  fotokopje t artikujve shkencor t publikuar n revista ndrkombtare profesionale, shkencore ose punime t tjera. Dokumente t tjera q duhet t dorzoj personi i interesuar jan:
  nj fotokopje t pasaports ose t nj dokumenti identifikimi, si dhe programin (syllabus) e lnds pr t ciln kandidati aplikon. Dosja e dokumenteve duhet t prmbaj edhe nj deklarat nga kandidati aplikues pr gjendjen gjyqsore. Dorzimi i dokumenteve do t bhet sipas procedurave t prcaktuara. Universiteti bn t ditur se nuk lejohet paraqitja e dokumenteve dorazi.


  Mungesa e fondeve rrezikon pagat pr pedagogt


  Pedagogt e universiteteve publike mund t mbeten pa u paguar pr muajit n vazhdim. Universitetet kan para nga fondet e shtetit pr t paguar pedagogt deri n datn 16 nntor t ktij viti. Fondi i pagave t pedagogve sht shkurtuar me 12 milion dollar. Sipas Ministris s Financave, n buxhetin e arsimit t lart, konkretisht n fondin e transfertave t pakushtzuara, jan ulur fondet pr universitetet. Konkretisht bhet e ditur se nga shkurtimet e fondit preken m shum dy universitete: Universiteti i Tirans dhe ai Politeknik. Pr kto dy universitete do t ket rreth 5 milion dollar m pak. Ky shkurtim fondesh, q sht br n fillim t ktij viti, duhet t kompensohet me fondet dytsore t universiteteve. Pagat do t sigurohen me parat q do t grumbullojn fakultetet kt vit t ri akademik. Ky kompensim i pagave nga fondet dytsore ua heq mundsin universiteteve t investojn n fakultete, pr t rritur standardet, por edhe cilsin.

  Albania
  12 Shtator 2010

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Pagat e reja, pr ushtarakt, msuesit, policin, doganiert dhe administrata


  Ushtarakt
  N vendimin Nr. 839, dat 11 dhjetor 2003 t Kshillit t Ministrave, t ndryshuar, bhen kto ndryshime: a) N pikn 1, lidhja nr.1 “Paga baz sipas grads dhe viteve t shrbimit pr ushtarakt aktiv t Forcave t Armatosura”, zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr dhe emrtim, bashklidhur ktij vendimi dhe pjes prbrse e tij.
  b) Pika 5/1 ndryshohet, si m posht vijon: “5/1. Ushtarakt aktiv t Forcave t Armatosura, q punojn n pozicione q lidhen me procesin e informatizimit t veprimtaris s Forcave t Armatosura dhe krkojn n mnyr t detyrueshme Diplom t Nivelit t Dyt (DND) ose Diplom t Integruar t Nivelit t Dyt (DIND) apo t barasvlefshme me to, sipas legjislacionit t arsimit t lart, n degt “Inxhinieri elektronike” apo “Informatik”, prfitojn nj shtes pr “kushte pune”, prej 10 000 (dhjet mij) leksh, mbi pagn mujore t grads prkatse. Zbatimi i ksaj shtese, pr pozicionet konkrete, bhet pas miratimit paraprak t Departamentit t Administrats Publike dhe Ministris s Financave, sipas prshkrimit t pozicionit t puns.”.

  Atashet ushtarak
  Lidhja Nr. 1 q prmendet n pikn 1, t vendimit Nr. 90, dat 28 janar 2008 t Kshillit t Ministrave, t ndryshuar, zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.
  2. Efektet financiare q rrjedhin nga zbatimi i ktij vendimi, pr vitin 2010, t prballohen nga fondet e planifikuara pr Ministrin e Mbrojtjes pr vitin 2010.

  Msuesit dhe drejtort
  N vendimin Nr. 194, dat 22 prill 1999 t Kshillit t Ministrave, t bhen ndryshimet, si m posht vijon: a) Lidhja nr.1 “Struktura e pags pr punonjsit msimor”, q prmendet n pikn 1, zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr dhe titull, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.
  b) Pika 2/I ndryshohet si m posht vijon: “2/I. Paga e grupit, sipas nivelit arsimor t krkuar nga vendi i puns, sht si vijon: Grupi 1- 12 000 (dymbdhjet mij) lek. N kt grup prfshihen: Diplom e Nivelit t Dyt (DND); Diplom e Integruar e Nivelit t Dyt (DIND); T barasvlefshme me to, sipas legjislacionit t arsimit t lart;
  Grupi 2-10 000 (dhjet mij) lek. N kt grup prfshihen: Diplom e Nivelit t Par (DNP); T barasvlefshme me to, sipas legjislacionit t arsimit t lart; Diplom e shkolls s mesme pedagogjike, pr t cilat jepet titulli “Msues i shkolls fillore”; Diplom e shkolls s mesme profesionale, pr t cilat fitohet specialiteti pr msuesi; Diplom mbi shkolln e mesme. T tilla konsiderohen t gjitha diplomat e kurseve me program msimor t miratuar nga MASH-i, si dhe t gjith ata q kan mbaruar dy vite akademike
  t shkolls s lart.
  Grupi 3 - 8 000 (tet mij) lek. N kt grup prfshihen diplomat e shkolls s mesme”.

  Policia dhe SHKB
  N vendimin Nr. 718, dat 23 qershor 2009, bhen shtesat e ndryshimet, si m posht vijon: a) Lidhja nr.1 “Struktura dhe nivelet e pagave, pr punonjsit e personelit hetues t
  Shrbimit t Kontrollit t Brendshm”, e prmendur n pikn 1, zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr dhe titull, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.”.
  b) Lidhja Nr. 2, “Struktura dhe nivelet e pagave, pr punonjsit civil inspektues dhe mbshtets t Shrbimit t Kontrollit t Brendshm”, e prmendur n pikn 6, zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr dhe titull, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.
  c) Pika 8 ndryshohet, si m posht vijon: Paga e grupit (kolona 4) e lidhjes nr.2, sht sipas lidhjes nr.3, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.”.

  Administrata civile n Ministrit
  1. N vendimin nr.901, dat 19.12.2007, t ndryshuar, t bhen kto ndryshime:
  a) Lidhja nr.1, q prmendet n pikn 2, t zvendsohet me lidhjen me t njjtin numr, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.
  b) Pika 3 ndryshohet si m posht vijon:
  “3. Paga e grupit (kolona 2) e lidhjes nr.1, sht sipas lidhjes nr.4, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.”.
  c) Shkronja “c” e piks 9, ndryshohet, si m posht vijon: c. Paga e pozicionit “Sekretar i titullarit”, “Sekretar i organit kolegjial drejtues”, sht 55 900 (pesdhjet e pes mij e nntqind) lek n muaj. Shtesa pr vjetrsi n pun pr pozicionet “Sekretar i titullarit”, “Sekretar i organit kolegjial drejtues”, jepet n masn 2 pr qind pas do viti pune, deri n 25 vjet, dhe llogaritet mbi vlern 12 000 (dymbdhjet mij) lek.”.
  ) Pika 11 ndryshohet, si m posht vijon: 11. “Specialistt”, “Prgjegjsit e sektorit”, apo “Drejtort”, t cilt punojn n pozicione q lidhen me procesin e informatizimit t administrats publike dhe krkojn n mnyr t detyrueshme Diplom t Nivelit t Dyt (DND) ose Diplom t Integruar t Nivelit t Dyt (DIND) apo t barasvlefshme me to, sipas legjislacionit t arsimit t lart, n degt “Inxhinieri elektronike” apo “Informatik”, prfitojn nj shtes pr “kushte pune”, prej 15 000 (pesmbdhjet mij) leksh, mbi pagn mujore t kategoris prkatse, pas miratimit rast pas rasti, nga njsit e personelit t do institucioni.”

  Punonjsit e doganave
  Lidhja Nr.1, “Struktura e pagave t sistemit doganor”, e prmendur n pikn 1,
  zvendsohet me lidhjen Nr.1, “Struktura dhe nivelet e pagave pr punonjsit e doganave”, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.”.
  b) Pika 2 ndryshohet, si m posht vijon: Paga e grupit (kolona 2) e lidhjes nr.1, sht sipas lidhjes nr.3, q i bashklidhet ktij vendimi dhe sht pjes prbrse e tij.”.
  2. Efektet financiare q rrjedhin nga zbatimi i ktij vendimi, do t prballohen nga fondet e parashikuara n Buxhetin e Shtetit pr rritjen e pagave pr vitin 2010.

  Albania
  28 Gusht 2010

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  si mund ta shkaterroje arsimin.. zoti TAFAJ..

  bir i nje familjeje arsim dashese tiranase tash 200 e ca vjet.. qe i ka dhene me dhjetra intelektuale te shquar ketij vendi.. sikurse mesues juriste muzikante etj.
  vet zoti Tafaj i shkelqyer nga klas e pare fillore deri ne diplomimin universitar e i dalluar si pedagog qofte ne tirane e qofte per disa vite si profesor e shef katedre ne nje nga universitetet me te shquara te gjermanise.
  model i njeriut te mire e atdhetar e i shum pergatitur shkencerisht qe ju pergjigj thirrjes se atdheut per te ardhur e zhvilluar arsimin tone me standartet me te perparuara te botes se qyteteruar.
  e pra kte thesar tonin sikurse eshte zoti Tafaj na del e na e shajne ca bllokqener injorante zagare te babezitur te rrugacit miljarder edvin ledi makbeth shamko braces se rucit te shpellave te se keqes.

  skan turp keta barbare..

  suksese ministrit Tafaj.

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime

  Udhzimi i MASH-it pr studimet pasuniversitare

  Udhzimi i MASH-it pr studimet pasuniversitare


  Ministria e Arsimit prcakton kriteret pr organizimin e studimeve n institucionet e arsimit t lart: hapjen, mbylljen dhe riorganizimin e programeve t studimeve. Vetm pak dit pasi u miratuan kuotat pr masterat n t gjitha universitetet e vendit, MASH nxjerr udhzimin pr mnyrn e organizimit t masterave t nivelit t par, t dyt dhe doktoraturave. Gazeta sjell pr lexuesin t dhnat e plota pr kreditet e krkuara pr aplikantt, kushtet, fitimin e diplomave t studimit, kohzgjatjen e programeve, objektivat, lndt dhe veprimtarit msimore t programit t studimit. N kt udhzim t prgatitur pak dit m par jepet edhe rregullorja e institucionit dhe ajo e programit t studimit. Udhzimi prmban shtojcat sqaruese pr programet e studimeve universitare (studimet e ciklit t par, t ciklit t dyt, programet e integruara t studimit t ciklit t dyt dhe strukturn e plot t programeve t studimit). Po ashtu, prcaktohen kriteret dhe vendet ku duhet mbrojtur gjuha e huaj. Pjes e udhzimit jan edhe formulart pr propozim pr hapjen/riorganizimin e programeve t studimit Bachelor, Master profesional, Master i Shkencave dhe Doktoratur, t detajuara n planet msimore, programet, kriteret e pranimit, planet financiare. T gjitha nivelet e studimit pas prfundimit t shkolls s lart jan t prcaktuara n mbshtetje t ligjit t ri t arsimit t lart, miratuar pak muaj m par. Gazeta do t sjell t gjitha detajet pr lexuesit, duke filluar q nga dita e sotme dhe n vijim, pr t gjitha kategorit e studimeve pasuniversitare.


  Udhzimi, kushtet dhe mnyra e aplikimit pr Master dhe Doktorat


  Zbardhet procedura pr aplikimin dhe regjistrimin sipas diplomave
  Dokumentet q duhen dorzuar pr kandidatt e doktorats

  Udhzimi i MASH-it prcakton kushtet e pranimit n programet e ndryshme t studimit, si kriteret e konkurrimit, hapjen e konkurrimit, tarifat dhe dokumentacionin q duhet t paraqitet. Pr tu pranuar n nj program studimi t ciklit t par apo program t integruar t studimit t ciklit t dyt, kandidati duhet t ket prfunduar me sukses Maturn Shtetrore, t zotroj nj diplom tjetr studimi, t fituar jasht vendit, t vlersuar ekuivalente me t ose t zotroj nj diplom t lshuar nga nj institucion i arsimit t lart, - thuhet n udhzimin e MASH-it. Universitetet (institucionet e arsimit t lart) kan t drejt t propozojn kritere t veanta pr przgjedhjen e kandidatve, t cilat shqyrtohen dhe vlersohen nga MASH-i n kshillim me Konferencn e Rektorve dhe Kshillin e Arsimit t Lart dhe Shkencs. Mbi kt baz, ministri miraton, me udhzim, kriteret dhe procedurat e pranimit n ciklin e par t studimeve.
  Edhe pr programet e studimeve t nivelit t dyt (pasi ka marr diplomn Bachelor, vet universitetet prcaktojn rregulloren dhe kriteret specifike pr pranimin e studentve n do program studimi t ciklit t dyt, q lidhen me drejtimin e formimit t tyre n ciklin e par dhe cilsin e prgatitjes individuale t studentve. Kto kritere specifike bhen publike para fillimit t pranimeve t radhs n institucion. Institucionet e arsimit t lart i pranojn kandidatt mbi bazn e nj procedure konkurrimi transparente, t prshkruar n detaje, n rregulloret e programeve t studimit, t cilat bhen publike jo m von se 6 muaj para pranimit, - thot udhzimi. T drejtn pr t nisur doktoratn e kan t gjith ata kandidat q kan diplom Master t Shkencave ose Master t Arteve t Bukura, apo diplom tjetr t fituar brenda apo jasht vendit, e cila sht e ekuivalentuar pr nivelin prkats t studimeve, n prputhje me programin q krkon doktorata.

  Procedurat pr doktoratn

  Rregullorja e programeve t studimit pr doktoraturn bhet publike jo m von se 6 muaj para pranimit. Procesi i doktorats monitorohet nga Rektorati dhe Ministria e Arsimit. Pranimi dhe regjistrimi i aplikantve organizohet nga njsia prgjegjse pr programin prkats t doktorats. Procedura e pranimit t krkesave bhet sapo t miratohen kuotat nga Kshilli i Ministrave dhe periudha e pranimit t krkesave zgjat jo m pak se dy jav. Kandidatt duhet t dorzojn dosjen individuale q prmban nj sr dokumentesh (shih dokumentet e krkuara n tabeln 1).
  Udhzimi thot se przgjedhja e kandidatve bhet nga Kshilli i Profesorve t njsis kryesore prgjegjse pr programin e doktorats ose Kshilli i Profesorve t institucionit. Sipas tij, kan prparsi kandidatt q vijn nga personeli akademik, t punsuar me koh t plot. Kshilli i Profesorve prgjegjs ngre komisionet ad-hoc sipas fushave prkatse t do programi doktorate pr przgjedhjen e kandidatve fitues. Kryetari i do komisioni t till sht dekani.
  Lista e kandidatve fitues, nj jav pas aplikimit drgohet nga komisioni Ad-hoc n kshillin e profesorve dhe shpallen nga dekani jo m von se 2 jav nga mbyllja e aplikimeve. Sipas udhzimit, dekani prcakton afatet e animimeve t kandidatve q nuk kan fituar dhe shqyrtimi i tyre bhet nga Kshilli i Profesorve q jep vendimin prfundimtar. Fituesit e doktoraturs duhet t regjistrohen n nj periudh jo m pak se nj jav nga data e prcaktuar nga dekani i njsis kryesore. Fituesi paguan tarifn e regjistrimit dhe tarifa e shkollimit paguhet m kste t prcaktuara nga njsia kryesore e arsimit t lart (fakulteti). Ksti i par paguhet menjher dhe sht sa vlera e tarifs pr pjesn e studimeve t organizuara. Studentt q kan transferuar kredite nga programe t tjera t ciklit t tret paguajn vlern prkatse sipas moduleve lndore dhe krediteve q ata duhet t fitojn n programin prkats t doktorats. Tarifa sht e prcaktuar nga qeveria, e cila prcakton vlern pr pjesn e studimeve t organizuar pr do modul lndor n varsi t krediteve q i takojn atij dhe vlern pr pjesn e studimeve pr periudhn q prmbledh krkimin shkencor dhe prgatitjen e disertacionit, deri n marrjen e diploms pr gradn shkencore Doktor.

  Specializimi dhe Master Profesional

  Pr tu pranuar n nj program studimi specializimi afatgjat, kandidati duhet t zotroj diplom Master i Shkencave, ose Master i Arteve t Bukura, apo diplom tjetr studimi t fituar brenda apo jasht vendit, ekuivalente me to, dhe t plotsoj standardet akademike t kritereve t pranimit t institucionit respektiv, - thuhet n udhzimin e MASH-it. Sipas tij, universitetet prkatse prcaktojn kriteret specifike t pranimit n kto programe studimi, t cilat bhen publike para fillimit t pranimeve.
  Ndrsa pr tu pranuar n nj program studimi Master Profesional, kandidati duhet t ket prfunduar s paku nj program studimi t ciklit t par, si dhe t plotsoj standardet akademike t kritereve t pranimit t institucionit respektiv pr kto programe studimi, t cilat bhen publike para fillimit t pranimeve. Udhzimi prcakton edhe kriteret e pranimit n nj program studimi jouniversitar t natyrs profesionale. Kandidati duhet t ket prfunduar me sukses Maturn Shtetrore, ose t zotroj nj diplom tjetr studimi, t fituar jasht vendit, t vlersuar ekuivalente me t, si dhe t plotsoj standardet akademike t kritereve t pranimit t institucionit respektiv pr kto programe studimi, - thuhet n dokumentin e MASH-it.

  DOKTORATA, 13 DOKUMENTET PR APLIKIMIN

  1- Krkesa e kandidatit.

  2- CV personale dhe bibliografi e punimeve shkencore, t cilat duhet t jen t dokumentuara (nse kandidati ka t tilla).
  3- Projekt-propozim pr temn e disertacionit (me jo m pak se 2000 fjal), i shoqruar me nj certifikat t lshuar nga Komisioni i Vlersimit t Titujve Akademik, q vrteton origjinalitetin e tems s propozuar, mbshtetur n t dhnat e Skedarit Kombtar t Doktoraturave.
  4- Kopje t noterizuar t diploms Master i Shkencave, ose Master i Arteve t Bukura, apo t nj diplome tjetr studimi, ekuivalente me to, t shoqruara me listn e notave apo suplementin e diploms. Diploma e lshuar jasht vendit shoqrohet me vrtetimin e njohjes nga MASH-i.
  5- Kopje t noterizuar t diplomave apo certifikatave t kualifikimeve t ciklit t tret apo t nj diplome ose certifikate ekuivalente me to, shoqruar me listn e notave apo suplementin e diploms (nse kandidati e disponon nj t till).
  6- Vrtetimin pr vazhdimin e programeve t studimit t specializimit, s bashku me listn e notave t fituara deri n at moment (nse kandidati sht duke ndjekur nj program t till).
  7 Fotokopje t noterizuar t karts s identitetit/pasaports.
  8- Dy fotografi pr dokument.
  9- Dy rekomandime nga persona me titull akademik.
  10- Nj deklarat q pranon t shlyej t gjitha detyrimet financiare lidhur me koston e ktyre studimeve, sipas prcaktimeve t bra nga vet institucioni.
  11- Dshmi t gjuhs/gjuhve t huaja (fotokopje t noterizuara).
  12- Vrtetim nga qendra e puns (nse sht i punsuar).
  13- Mandat arktimi pr tarifn e aplikimit pr konkurrim.


  LLOJET E DIPLOMAVE

  Bachelor

  Lshohet pas prfundimit t programeve t studimeve t ciklit t par.

  Master Profesional

  Jepet n prfundim t programit t studimit Master Profesional, pjes e studimeve t ciklit t dyt dhe ofron arsimim dhe trajnim t mirfillt profesional t studentit.

  Master i Shkencave ose Master i Arteve t Bukura

  Jepet n prfundim t programeve t studimit Master i Shkencave, Master i Arteve t Bukura ose programeve t integruara n fushat e mjeksis, t stomatologjis, t farmacis, t veterinaris, t arkitekturs, pjes e studimit t ciklit t dyt dhe q i pajis studentet me njohuri t thelluara teorike dhe praktike, si dhe trajnim pr krkim shkencor n nj fush brenda specialitetit.

  Doktor (Dr.)

  Kjo diplom ka pr baz krkimin shkencor dhe veprimtarin krijuese t pavarur, duke prfshir edhe 60 kredite pr studime t organizuar. Si rregull, ato organizohen brenda nj projekti t madh krkimor-didaktik e kulturor dhe realizohen n koordinim me zhvillimin e dokumentuar t aktiviteteve t krkimit t njsis apo institucionet prkatse.

  Diplom universitare specializuese


  Programi i studimeve specializuese afatgjata jan programe formimi profesional q ofrojn njohuri pr profesione t veanta n fushat e mjeksis, t stomatologjis, t farmacis, t inxhinieris, t veterinaris dhe t drejtsis (Drejtsia ka Magjistraturn). Ato ofrohen me jo m pak se 120 kredite (sipas ligjit pr profesionet e rregulluara). N prfundim t programeve t studimeve specializuese afatgjata lshohet nj diplom universitare specializimi n fushn prkatse.


  KUOTAT E QEVERIS PR MASTERA

  a) Kuotat pr Master i Shkencave 4075
  b) Kuotat Master Profesional 100
  c) Kuotat pr transferimin e studimeve 100
  ) Kuotat pr t huajt 50
  d) Kuotat pr t verbrit 20
  dh) Kuotat pr romt/ ballkano-egjiptiant 20


  Albania

 7. #27
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,393
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Ky ligj ka ndryshu nja dy here deri me tani, ne 2007 ka ndryshuar pothuajse rrenjesisht dhe ne 2010 jane bere ca rregullime te tjera, sidomos ne ciklin e studimeve dhe emertimin e Diplomave dhe Masterave, qe sipas meje jane vertete sipas standarteve europiane, gjithmone nese do dine ta zbatojne; studenti dhe cdo i diplomuar ka mundesine te levize dhe te transferoje ETCS cdo semester dhe Diploma do njihet njesoj sikur ta kesh kryer ne nje Universitet te Europes...

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  768
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Zgjedhjet e reja ne universite. Prpjekjet e Rektorve&Dekanve pr mandat te ri

  Zgjedhjet e reja n Universitetet Publike po afrojn dhe s bashku me to, po fillojn edhe ethet korruptive t disa Rektorve e Dekanve aktualisht t zgjedhur pr t ri-kandiduar pr postet prkatse, megjithse pengesa m e madhe pr ta sht Ligji dhe Rregullorja aktuale, e cila pengon kandidimin pr her t dyt t Rektorve dhe Dekanve.
  Rregullorja aktuale e zgjedhjeve e konfirmuar nprmjet Ligjit pr Arsimin e Lart Nr.10 307, dat 22.7.2010 njeh kandidimin vetm me nj mandate 4 vjecar nse fitohet.
  Ligji pr Arsimin e Lart thot n nnin Nr.23:

  Kohzgjatja e mandatit pr organet dhe autoritetet drejtuese
  1. Organet dhe autoritetet drejtuese n institucionet publike t arsimit t lart zgjidhen pr nj mandat 4-vjear. Autoritetet drejtuese nuk mund t rizgjidhen pr dy mandate radhazi n t njjtin funksion.
  6. Mandati pr organet dhe autoritetet e tjera drejtuese dhe administruese t nj institucioni t ri publik t arsimit t lart sht i njjt me at t rektorit.

  Ky nen `vdekjeprurs` pr ambiciet e disa Rektorve dhe Dekanve (q duan me kt rast edhe t dalin n pension si t till), i ka nxitur kta indivdi q t krkojn andej kndej duke krkuar miq n MASH dhe n Parlament pr t lobuar q nprmjet nj propozimi me shkrim n Parlament- t ri-ndryshojn Ligjin e Arsimit t Lart t miratuar vetm para 1 viti, por dhe t ndryshuar 4 her rradhazi q nga viti 2003 e ktej (nga qeverit prkatse t zgjdhura me rotacion politik), ndryshimin e Nenit Nr.23 duke e prshtatur at q organet dhe autoritetet drejtuese n institucionet publike t zgjidhen pr her t dyt
  Nuk do t kishte ndonj kuptim t vecant sikur kto propozimet t mos i bnin po ata individ q aktualisht jan autoritete drejtuese nn drejtimin e t cilve Fakultetet dhe n ndonj rast dhe ndonj Universitet publik kan shkuar si mos m keq prsa I prket cilsis s msim dhnies dhe t rrushfetit.
  Po kta individ t vecant t cilt bn cmos n zgjedhjet e fundit , ato t vitit 2007-2008 q t riprsritnin mandatet e tyre sepse po kta njerz kan qn edhe para viteteve 2007 drejtues t ktyre Fakulteteve.
  Nse ndodh kjo, athere Fakultetet prkatse do t`i marr `lumi`, qoft n aspektin e rnies s cilsis s msim dhnies, qoft n mos rinovimin e dhe przgjedhjen e njerzve t rinj e me perspektive n drejtimin e Fakulteteve publike.
  Prsa i prket Rektorve, do t ishte mir t ndryshonte ligji duke i emruar ata n vnd q t zgjidheshin, sepse n fund t fundit Rektori i nj Universiteti Publik sht nj prfaqsues politik i cili duhet zvndsuar pasi t bhet rotacioni politik.
  Problem i dyt pr ndryshime do t ishte dhnia e prgjegjsisve m t mdha t Prgjegjsit t Departamentit i cili de juro sht nj autoritet drejtues por de facto gjithmon sht nn varsi institucionale nga Autoritete jo-drejtuese t Fakultetit dhe t Universitetit, si dhe nn nj varsi faktike juridike dhe akademike nga Dekani, n vnd q Prgjegjsi i Departamentit duhej ti bindej vetm Kshillit t Fakultetitpr vendim-marrje profesionale dhe pr problemet e cilsis s msim-dhnies,dhe lirive akademike.
  Problemet jan t shumta.
  Un mendoj se Rregullorja pr Zgjedhjet n Fakultetet dhe Universitetet Publike duhet rregulluar, dhe jo Ligji pr Arsimin e Lart.
  N kt Rregullore duhen rregulluar: pikat ku flitet pr Zgjedhjet e Dekanve dhe Prgjegjsave t Fakultetit duhet qartsuar se individt q duhet t kandidojn t jen t kategoris Profesor pr `Dekan` dhe `Rektor`,- dhe minimalisht t kategoris Doktor Shkencash pr kategorin `Prgjegjs Departamenti`. Gjithashtu duhet t qartsohet se kandidatt duhet t jen t profilit prkats n mnyr prcaktuese dhe t japin msim n at Fakultet apo t jashtmit t paktn t jen t profilit prkats, sepse sic po shohim ka plot raste kur Prgjegjsat e Departamentit dhe Dekan jan jo t profilit; kjo ka shkaktuar shum problem qoft n cilsin e msimdhnies ashtu dhe plot kontradikta brnda Fakultetit dhe Departamentit n aspektin e prioriteteve dhe t mosnjohjes s problemeve.
  N prfundim, zgjedhjet e reja jan zgjedhje pr t rinovuar dhe pr zgjedhur njrzit m t mir profesionalisht duke prforcuar n kt mnyr teknkrocain dhe meritokracin akademike universitare.
  MASH , nuk duhet t pranoj n asnj mnyr propozime t ndonj Dekani apo Rektori t degjeneruar dhe t korruptuar, dhe t hedh posht insistimin e tyre pr t amenduar nenin Nr.23 t Ligjit pr Arsimin e Lart n Parlament, n mnyr q ata t ken favorin e nj mandati t dyt, sepse ky mandat edhe sikur ata ta fitonin (pr arsye t qndrimit t tyre jasht ligjit n drejtim) pasi t amendohej ky Nen, ne do t shihnim me keq-ardhje, se Fakultetet dhe Universitetet Publike n t cilat do t rizgjidheshin kta individ- vetm sa do t dmtoheshin dhe do t pengoheshin aspiratat, perspektivat dhe vetm do t ulnin kreditet e institucioneve q drejtojn.
  Pra, nse Neni Nr.23 do t ndryshohej n favor t disa individve t korruptuar, kto Fakultete dhe Universitete do t bnin hapa prapa, do t shtonin korrupsionin dhe sigurisht stafet akademike do t vuanin pasojat e disa diktatorve t vegjel e t shpifur qoft pr vet stafet e tyre akademike qoft pr studentt t cilt krkojn ndryshime t cilat do ta coni prpara akademizmin dhe cilsin e msim-dhnies.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  768
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Arsimi I lart rrezikohet seriozisht nga ndrhyrjet e shpeshta n Ligjin e Arsimit t

  sht hera e shtat q ndrhyhet n Ligjin e Arsimit t Lart q pas vitit 2000 dy her nga Koalicioni I Majt dhe 5 her nga Koalicioni n fuqi.
  Pa nnvlersuar Strategjin e Arsimi t Lart t prgatitur nga Koalicioni I fundit qeveritar, taktikat dhe interest plitike t vogla po vazhdojn t shtrembrojn iden kryesore tArsimit Lart: at t rritjes s prfshirjes s rinis n Arsimin e Lart pra shtimin e Sutdentve gj q e cila ndikon mjaft mir qoft n ngritjen intelektuale dhe profesionale t tyre ashtu dhe n paksimin e gjndjes s papun por me potencialin e nj gjetjes s nj pune t mir si brnda vendit ashtu dhe jasht vendit. Faktori tjetr I kapur mir sht gjihashtu dhe ruajtja e identitetit kombtar nprmjet arsimimit t vazhdueshm n krahasim me vndet e tjera sepse dihet q vndet e vogla jan m t prirura t asimilohen nga ana kulturore dhe m von edhe nga ana kombetare nga Globalizmi. Ti lm ant e mira me t cilat krenohet Shqipria dhe politika aktuale.
  Me pak fjal cfar nuk po shkon n Arsimin e Lart dhe prse kto ndryshime kaq t shpeshta n Ligjin pr Arsimin e Lart?
  Ndrhyrja e fundit dihet q sht nj ndrhyrje fare e panevojshme dhe n nj far mnyre cinike pot shohsh dhe reagimin e Komisionit Ligjor prkats si dhe votimin me rezultat shum t ngusht. Ishte nj ndryshim pr mendimin tim thjsht pr arsye personale, thjesht se dikush nga Rektort dhe Dekant disa nga t cilt e jan nj mandate t tret t fituar kot fare, ndrhyn nprmjet nn/kryetarit t Kuvendit popullor pr t kaluar draftin pr prmrsimin e nenit I cili pengonte rikandidimin nen I cili u vendos po nga kjo maxhoranc n 2007. Ligji u ndryshua pa mbushur mir 1 vit nga amandamentet e bra m qershor 2010. Kjo tregon n rradh t par se ligjet pr Arsimin e Lart kan nj impact t lart ndaj interesave politike qoft t kryesisht t maxhrorancs e cila e ndryshoi pr t stabilizuar disa amendime t bra m prpara por me thn t drejtn, amendimet u bn edhe pr interesa personale t njrit krah apo t ndonj individi t fuqism.
  Cfar t `korrash` do t kemi nga kto amendime t befasishme dhe krejtsisht klienteliste brnda ktyre dy-tre viteve dhe sidomos nga ky I fundit?
  Do t kemi:
  s pari- ri fitimin e posteve t Dekanit te Rektorit dhe t Pergjegjsit t Departamentit (autoriteteve drejtuese) t ayre fytyrave t cilat kan drejtuar pr 8 vjet rradhazi, dy Dekan nga t cilt kan q nga viti 2004-2005 n drejtim dhe nuk sht harruar ende prpjekjet e tyre n 2007-2008 pr t kandiduar. Njri nga ata, Dekani I Infermjeris nuk ju dha e drejta t kandidonte n 2007-2008 dhe Ministri I athershm z. Genc Pollo anulloi zgjedhjet, Urdhr I cili nuk sht zbatuar edhe sot e ksaj dite ,pr shkak se gjykata e shkalls s par e hodhi poshte sigurisht pr arsye se nuk u paraqit ndonjri pr t treguar se c`kishte ndodhur.
  S dyti, amandamentet e bra shpejt e shpejt, futn titullin e Docentit, vetm e vetm q disa nga Lektort t prfitonin nj titull pr t rritur pagn duke I a kaluar me pag dhe Doktorit t Shkencave, le pastaj t themi se kush I fitoi at titull msimor..
  S treti, n ligjin pr arsimin e lart u hoq eksperienca n pun e vite pr t fituar titujt akademik, dhe sot Arsimi I lart gjndet para nj prmbytjeje t madh me tituj akademik si doktor shkencash pa eksperienc fare akademike, Docent me eksperienc n shkolla fillore e t mesme, dhe Profesor t associuar dhe Profesor pa eksperienc akademike , pa br nj tekst serioz msimor, pa monografi, sic jan disa nga ata q po pretendojn tituj akademik m t lart. Kjo nuk e nderon Shqiprin sepse kemi nj tuf pedagogesh pa identitet dhe asnj experience akademike.
  S katrti, rindrhyrjet n Ligjin pr Arsimin e lart nuk I dhan rrug zgjidhje ashtu si ja kemi rekomanduar Ministrit pr Rektorin- I cili sht m mir t emrohet se sa t zgjidhet, sepse n fakt Rektori sht nj njeri politik dhe hiqet kur vjen rotacioni politik.
  S pesti, rrogat e Dekanve dhe t Prgjegjsit t Departamentit duhet t jen m t larta sepse jan autoritete drejtuese profesionale.
  S gjashti, ndoshta ka ardhur koha q titujt le t jepen nga vet Universitetet dhe jo t miratohen n MASH, pikrisht pr t shmangur abuzimet me titujt skencore pr shkak t rritjes s rrogs.
  S shtati, Ligji pr Arsimin e Lart duhet t rregulloj edhe njher Rregulloren e Zgjedhjeve sepse e ka ln evasive se kush mund t emrohet dhe kush mund t zgjedhet prgjegjs Departamenti, Dekan, apo Rektor, sepse pr t drejtuar nj Departament dhe Fakultet duhet medoemos nj Pedagog i Profillit dhe jo pedagog rroma pr toma t profileve t tjera t cilt shkaktrrojn Departamentt dhe Fakultetet, sepse sht njsoj sikur Dekan t Fakultetit t Mjeksis t zgjedhsh nj Inxhinjer dhe anasjelltas. Kto t cara ka ln dhe po le Ligji I Arsimit t Lart fal ndrhyrjeve t shpeshta, pa kriter dhe pr mendimin tim totalisht klienteliste.
  Nuk ka qn e largt dita kur zv/ministra rregullonin nenet e ligjit pr t prfituar m shum dhe `pr t`juauftur t tjerve t cilt nuk I kishin marr titujt ende. Nuk ka qn e largt dita kur zv. Ministra dhe sekretar Ministri japin urdhra q t emrohet ky dekan, ky prgjegjs departamenti n kundrshtim me ligjin.
  Athere del pyetja finale? E kush do ta mbroj e respektoj ligjin, kur vet ligjvnsit dhe dikasteri i lart I ministris ndrhyn duke mos e respketuar at?
  Ndrhyrjet n ligjin pr Arsimin e lart ka ardhur koha ti bjn profesionistt dhe jo politikant.

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Masterat, rishprndarja e 831 kuotave sipas universiteteve

  MASH rialokon kuotat e mbetura t parealizuara pr masterat profesional dhe shkencor. Fakultetet n pritje t kuotave shtes pr transferimet dhe part-time

  Rishprndahen 831 kuota pranimi pr studimet e ciklit t dyt, Master Profesional dhe Master Shkencor. Bazuar edhe n krkesat e bra nga vet universitetet pr kuotat e mbetura t parealizuara n kto programe studimi dhe kalimin e tyre n drejtime q kan m shum krkesa, Ministria e Arsimit ka miratuar s fundi rishprndarjen e kuotave pr masterat profesional dhe shkencor sipas universiteteve. M konkretisht, 287 kuota u prkasin programeve t studimit Master Profesional, q jan rindar n disa deg t Universitetit t Tirans, Politeknikut, Durrsit, Kors, Vlors dhe Elbasanit. Ndrsa 544 kuotat e tjera q i prkasin Masterit Shkencor jan rialokuar pr Universitetin e Tirans, Politeknikun, Vlorn, Shkodrn, Elbasanin, Durrsin dhe Artet. Aktualisht, fakultetet gjenden n pritje t shkresave t MASH jo vetm pr kuotat e masterave, por edhe pr ato shtes t transferimeve q jan 100, si dhe 80 t tjerave pr studimet me koh t pjesshme. Pas marrjes s ktyre kuotave, fakultetet do t rihapin procesin e pranimit t kandidatve n baz t kritereve t vendosura prej tyre.

  Master Profesional

  Universiteti i Tirans

  Qeverisje dhe Politika Publike 20

  Informatik Biznesi 30

  Administrim-Biznes 4

  Kontabilitet 4

  Financ 4

  Menaxhim Turizmi 5

  SEE 1

  Marketing 1

  Administrim Publik 2

  Sisteme Informacioni n Ekonomi 50

  Universiteti i Kors

  Gjuh-Letrsi AM 5

  Shkenca Sociale AM 5

  Universiteti i Durrsit

  Didaktik 62

  Universiteti Politeknik

  Inxhinieri Gjeomjedisi 9

  Inxhinieri Ndrtimi 3

  Universiteti i Vlors

  Administrim Publik 30

  Infermier Kirurg 9

  Infermier Patolog 9

  Msuesi n Gjuh Angleze 9

  Universiteti i Elbasanit

  Drejtim dhe Administrim Arsimi 5

  Menaxhim Infermieror 20

  Totali 287

  Master Shkencor

  Universiteti i Tirans

  Marrdhnie Ndrkombtare 2

  Biologji Mjedisore 5

  Inxhinieri e Proceseve Kimike 2

  Shkencat dhe Teknologjit Ushqimore 10

  Informatik 15

  Msues AM n Kimi 30

  Msues AM n Matematik 50

  Menaxhim Infermieror 15

  Teknik Laboratori 4

  Fizioterapi 4

  Mami 4

  Imazheri 4

  Shndet Publik 23

  Drejtsi Civile 21

  Drejtsi Penale 21

  Drejtsi Publike 21

  Financ 4

  Kontabilitet Auditim 4

  Marketing 1

  Sisteme Informacioni n Ekonomi 4

  Ekonomiks 1

  Administrim Publik 2

  Administrim Biznesi 4

  Legjislacioni dhe Institucionet e BE 3

  Politika dhe Qeverisja n Europ 3

  Diplomacia dhe Marrdhniet Ndrkombtare 4

  Universiteti i Vlors

  Financ 7

  Administrim Biznesi 9

  Msimdhnie e Gjuhs shqipe dhe Letrsis 9

  Pedagogji e Specializuar Sociale 29

  Shkenca Infermierore 25

  Universiteti Politeknik

  Inxhinieri Matematike 3

  Inxhinieri Ndrtimi 1

  Inxhinieri Elektronike 3

  Universiteti i Shkodrs

  Administrim-Biznes 10

  Turizm i Qndrueshm 10

  E drejt Kushtetuese dhe Administrative 20

  E drejt Private e Biznesit 20

  Financ 10

  Psikologji Organizative 10

  Psikologji Klinike 5

  Psikologji Ligjore 5

  Universiteti i Elbasanit

  Drejtim Bankar 5

  Gjuhsi 5

  Menaxhim 5

  Psikologji Edukimi 5

  Trashgimi Kulturore 5

  Universiteti i Durrsit

  Menaxhim dhe Supervizim i Institucioneve Arsimore 60

  Universiteti i Arteve

  Aktrim 2

  Regji Filmi dhe TV 4

  Regji Teatri dhe Spektakl 2

  Skenografi-Kostumografi 2

  Kng Lirike (Kanto) 7

  Piktur-Grafik 5

  Totali 544

  MAPO

 11. #31
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,519
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Lightbulb Universitetet private dhe publikja q se kemi ndrtuar

  Fatos Lubonja

  Njzetenj vjet prej kohs kur studentt doln me thirrjen E duam Shqiprin si gjith Evropa, nse nj student shqiptar aplikon pr pun n nj vend evropian me diplom shqiptare, kjo nuk i njihet. Pra, nj brezi t tr, q ka lindur n at koh, i duhet, njlloj si brezit t komunizmit, t filloj nga e para apo t jap provime shtes - dhe thuhet se shanset i ka m t pakta se brezi i komunizmit. Pas skandalit me diplomn e shitur Renzo Bossit kjo perspektiv bhet edhe m e errt. Ndrkaq, paradoksalisht, askush nuk e v re kt dshtim dramatik, prkundrazi dgjojm hosanara pr gjendjen e arsimit ton t lart.
  Nj pjes, me n krye Henri ilin, krkojn t na e rrisin optimizmin duke iu referuar universiteteve private si rruga pr tu br evropian, si sugjeron edhe emri i universitetit t tij. Mendimi im sht se me universitetet private vshtirsit e mirarsimimit t shqiptarve nuk po zgjidhen, por po thellohen. Le t prpiqem ta argumentoj qndrimin tim.
  S pari, m duhet t them se thelbi i kritiks sime kundr arsimit privat qndron n at se e drejta e arsimimit sht nj e drejt themelore e njeriut. Sipas ktij vizioni, n t cilin besoj thellsisht, qoft edhe vetm duke par, siprfaqsisht, se sa t bukur jan t gjith fmijt e ksaj bote, shkollimi i fmijve sht nj pun publike q nuk duhet br kurrsesi n frymn e prfitimit material dhe aq m pak t atij afatshkurtr, por me frymn e shrbimit ndaj t gjith fmijve, n emr t nj prfitimi shum m afatgjat dhe jo vetm material. Sepse, asgj m shum sesa shkolla nuk kultivon sot, krahas lirimit t njeriut nga burgu i padijes, edhe ndjenja e vlera t tilla si ato t kohezionit social, t solidaritetit, t kontinuitetit t jets s nj shoqrie, t nj kulture e t nj historie t prbashkt q hapen ndaj kulturave t tjera. Dhe, sipas ktij vizioni, ashtu si nj familje sakrifikon shumka pr t shkollur e edukuar fmijt e vet, ashtu edhe nj shoqri, si nj familje e madhe, duhet t kujdeset pr t gjith fmijt e vet. Nisur nga ky vizion gjykoj se trajtimi i arsimit si nj shtje prfitimi privat, si po ndodh sot tek ne, jo vetm n shkollat private, e q lidhet ngusht edhe me polarizimin e shoqris, po e varfron dita dits shoqrin ton, sa duke bjerrur vlern e arsimimit aq edhe duke len jasht mundsive t shkollimit shum fmij, ndr t cilt mund t ket edhe shum talente t rrall.
  Kundr ktij argumenti vlen t diskutohet vetm me ata sipas t cilve privatja dhe publikja nuk jan n kontradikt me njra tjetrn, por se nj privat q punon mir pr interesin e tij mund t jet, pikrisht pr kt, i dobishm edhe pr shoqrin. S pari, u kujtoj ktyre se, prsa i prket arsimimit, edhe n vendin e kultit t inisiativs s lir private, SHBA, t cilit ata i referohen aq shum, universitetet nuk punojn pr interes privat, por jan non profit dhe se madje, prkundrazi, jan privatt q derdhin para n ta n form filantropie ose lehtsimi barre fiskale, ndrkoh q studentt paguajn jo pr t mbushur xhepat e ndoca individve, por pasi kta universitete paguajn shum mir pedagogt, kan investime t mdha pr krkime shkencore, pr rinovime t laboratorve etj., etj. S dyti, u shtroj atyre pyetjen: a mund t flitet pr privat filantrop n kapitalizmin e ri shqiptar ndrkoh q shohim se edhe n botn e kapitalizmit t t drejtave t njeriut po e prjetojm jo pak, madje edhe n form dramatike, thnien e Krishti se sht m leht t kaloj nj deve n vrimn e gjilprs sesa nj i pasur t hyj n mbretrin e qiellit?

  ***
  N kt pik m duket se vlen t them dy fjal pr at q e cilsova publike, duke iu referuar si regjimit komunist edhe sistemit t sotm, pasi, sipas meje, ka shum keqkuptim kur pretendohet se privatja e sotme sht e kundrta e shtetrores s regjimit t djeshm. Shtetrorja e komunizmit nuk ka qen publike, por form e sundimit t nj bande q e prdorte ekonomin shtetrore dhe arsimin shtetror pr interesin e pushtetit dhe t mirqnies s vet, paka se kjo nuk ndodhte n formn e vnies s pasurive private t trashgueshme. Po ashtu, prvoja e ktyre njzet vjetve nn sundimin e m t kqijve t komunistve, atyre t kthyer n antikomunist, na ka treguar se publikja q ata duhet t menaxhojn, jo vetm trajtohet si shtetrorja e djeshme, por, e shartuar me privaten, nprmjet korrupsionit, ajo sht vn kryekput n funksion t pasurimit t nj grupi njerzish dhe n dm t interesit publik. N thelb, pra, nuk kemi kontradikt, prkundrazi kemi t bjm me vazhdimsi, m sakt me dy ekstreme q puqen, ku arsimi sht vetm nj nga aspektet. Sigurisht sistemi q kemi ndrtuar ka edhe zbutjet e veta, veanrisht kur vjen puna pr karakterin totalitar t sistemit te djeshm, sepse ky i sotmi, sikurse e kam thn edhe n shkrimin paraardhs, e lejon shum m tepr kritikn ndaj tij n favor t publikes, por, sipas meje, gjith duke mbetur thellsisht antipublik.
  Ilustrimi m i mir i vazhdimsis s antipublikes edhe n sistemin e sotm jan politikat dhe ekonomit piramidale q jan ndrtur n Shqipri gjat ktyre njzet vjetve. Me ekonomi piramidale kam parasysh at ka prjetuam n mnyrn m t dukshme me piramidat e 97-ts: s pari, mashtrimin e publikut nga nj grusht individsh me premtimin e zgjidhjes s nj nevoje bazike pr ta, s dyti, faktin se mashtrimi nuk zbulohet dot nga shteti, nga mediat, nga opozita, pasi ato jan pjes e ktij mashtrimi; s treti, faktin se vjen nj moment kur mashtrimi akumulon aq t keqe saq kjo shprthen me pasoja dramatike pr gjith shoqrin. A nuk ishte kshtu edhe piramida e madhe e 45 vjetve komunizm: nj mashtrim i madh i bazuar n premtimin se do t ham me lug floriri, q prfundoi me ekzodin dramatik t shqiptarve m 1990-91? Piramidat e sotme pra, ndryshe nga mendohet pa u thelluar, e kan mmn e tyre tek piramida e madhe 45-vjeare e komunizmit dhe tek antropologjia e njeriut t edukuar n at regjim. Pjella e par e ksaj mme t madhe, qen piramidat financiare t 97-ts pr dmin e s cilave nuk sht nevoja t flas. Pjella e dyt sht industria e ndrtimit, q u zhvillua veanrisht n epokn e socialistve n pushtet. Nj pjell e tret e rndsishme, sipas meje, jan universitetet private. Le t them dy fjal pr dy t fundit.
  Piramidat e ndrtimit, q ende skan falimentuar, por jan n kriz t thell, vrtet zgjidhn nj pjes t nevojave t shqiptarve pr strehim, - mashtrimi bazohet gjithnj mbi nj nevoj bazike t njerzve por ama ua zhvleftsuan shum shpejt atyre investimin e br. Dhe kjo jo vetm pse u zun ajrin, dritn e diellin me dendsin e papar t ndrtimeve, jo vetm pse i solln nj dm katastrofik shtpis s tyre t madhe n kuptimin e shkatrrmit t territorit, pejsazhit, natyrs, trashgimis kulturore, por edhe pse zhvilluan nj ekonomi krejtsisht njdimensionale, q, me fundin e saj, e ka ven n rrezik vendin me projektin piramidal numur katr t Sali Berishs, i cili, prball nevojs s pangijshme pr pushtet dhe pr para, ka zgjedhur tia fal Shqiprin do privati q krkon t hap fabrika imentoje, t digzoj lumejt shqiptar, t sjell plehra pr t djegur, t krijoj petrolifera gjigante, parqe industriale etj., me pasoja t pallogaritshme pr ambjentin dhe cilsin e jets s shqiptarve n terma afatgjata.
  Universitet private jan n thelb pjella e tret n lulzim e sistemit piramidal. Kt ta sugjeron pikrisht fakti se, ndrkoh q ato pretendojn se po u prgjigjen nj nevoje bazike t njerzve, arsimimit t fmijve t tyre, e ndrkoh q prodhojn nj mall skarso, lehtsisht t verifikueshm edhe me sy t lir, ato, ashtu si industria e ndrtimit, po shoqrohen me lulzimin e mediave si instrumenti i kapjes s elits intelektuale t gazetaris e t pushtetit politik gjithashtu. Aktiviteti transversal i ilit si pronar biznesi universitetar, pronar i mediave t ktij biznesi, si lobues i fuqishm n fushatat elektorale t politikanve, por edhe si gazetar dhe antar bordesh t shoqris civile e kshilltar shtetror, sht ilustrimi m i mir i ktij sistemi.
  * * *
  Kjo sht analiza ime. Ka plot q e ndajn kt analiz, madje edhe ili flet pr nevojn e ndryshimeve t rndsishme, por cila sht rrugdalja? Sipas pronarve t universiteteve private q pretendojn se jan ndryshe nga ata q jan m t mdhejt, mekanizmi i normalizimit sht tregu, i cili nuk mund t dshtoj thot ili as tek universitetet, pasi tashm e ka treguar veten. Sipas tyre, nprmjet seleksionimit, njerzit do t din t dallojn t mirn nga e keqja dhe do t bjn kshtu t mbijetojn m t mirt, a thua se tregu yn sht nga ata ku lulzon konkurrenca e lir dhe universitet qenkan si restorantet ku, pasi shkon dy her dhe st plqen gjella, largohesh.
  Pr mua n iden se tregu nuk mund t dshtoj ka dy probleme t rndsishme, njri botror dhe tjetri specifik shqiptar. I pari ka t bj me fetishizimin e tregut. Veanrisht kriza e sotme po tregon pikrisht t kundrtn: se tregu financiar e ka futur botn n nj humner nga e cila nuk dihet se si do t dal mu pse ai, duke u fetishizuar, sht br i pakontrollueshm, m i rndsishm edhe se vet demokracia dhe vet jeta reale e njrzve.
  Por le t shohim ka ndodhur kta njzet vjet me tregun ton t lir edhe nprmjet ktij fetishizimi. Po tu referohemi piramidave t para, q u trumbetuan nga Sali Berisha si zhvillim i madh i ekonomis s tregut, do t shohim se n rrugn e tyre drejt dshtimit, ato m t mdhat si VEFA dhe Gjalica, i hngrn ato t voglat duke rritur prqindjen e parave q jepnin, mu sepse, duke patur edhe m shum lek dhe lidhje me politikn, kishin edhe m shum mundsi t trhiqnin/mashtronin njerzit. Po ashtu, smund t thuash kurrsesi se tregu yn e ndaloi n kohn e duhur industrin e ndrtimit. Mjaft t shikosh dmin q sht br tashm. Edhe prsa i prket universiteteve tona private (pa prjashtuar ata shtetrore) dmi q po shkaktohet sht katastrofik, dhe jo aq pr shkak t boshatisjes m kot t xhepave t qytetarve, por n kuptimin e dmit mbi kapitalin njerzor, pasi po mbushet vendi me injorant dhe t paaft. Dhe ndrkaq nuk duket asnj shenj seleksionimi nga tregu, prkundrazi. Kujtoj se skandali Bossi doli nga Italia n nj koh kur t tjer universitete po elnin lulet e para. Shkaku sht i qart, sepse kjo ekonomi piramidale krijon strukturat e veta pr t mbajtur veten n kmb: kryesisht ato mediatike dhe politike. Prndryshe ili do t merrej me universitetin, skishte pse shpenzonte energji dhe para pr media dhe fushata elektorale. M thoni, a mund tu bsh kritikn, t investigosh e denoncosh skandale n kta universitete kur kta kan lidhje t forta me politikn, kan n dor thuajse krejt elitn intelektuale e t gazetaris s vendit, madje kan kapur me strukturat e tyre edhe drejtsin e prokurorin, kur edhe vet kandidati pr President, antari i gjykats Kushtetuese Xhezair Zaganjori sht senior pedagog n universitetin e ilit sbashku me Argita Berishn dmth. t bijn e Kryeministrit? A mund t mendohet se njerz q kan kapur apo do t ken kapur nesr majat e pushtetit dhe t administrats me diploma koti apo deri t blera t mund t heqin dor nga pushteti? Aq sa hoqn dor partizant e zbritur nga malet n piramidn e par. Jo, nse duam t evitojm m t keqen duhet t lvizet sa m par q t ndryshohet kjo gjendje.

  ***
  Zgjidhja ime pr arsimin e lart sht po ajo q kam propozuar prej kohsh, kur i kam br kritikn gjendjes s mediave private q, n thelb, jan pjes e t njjtit sistem. Ne kemi nevoj t ndrtojm publiken them ta ndrtojm sepse nuk e kemi pasur asnjher dhe t ndrtojm, po ashtu, privaten q respekton rregullat e konkurencs s ndershme n nj treg t lir. Pra, nuk jam kundr privates n prgjithsi, si m akuzon ili, por jam kundr nj privateje q sht antipublike. Kurse prsa i prket arsimit, n veanti, e rikthesoj se privatja q kundrshtoj sht ajo q sistemin e arsimit e konsideron si nj sistem fitiprurs pr privatin. Sepse, duke ia nnshtruar arsimin vetm nevojs se klientit pr diplom dhe jo nevojs se publikes pr t patur se pari qytetar me nj bagazh t konsoliduar dijesh, sidomos pr vende pa treg t specializuar pune si Shqipria, fitimprursi rezulton katastrofik sepse prodhon injoranc. (Ktu vlen t ve n dukje se edhe pr sistemin non profit t universiteteve private amerikane ka mjaft kritika. Ai akuzohet se po on drejt nj bombe ekonomike, pasi studentt jan n borxhe deri n gryk, pasi, duke mos qen n gjendje t paguajn koston e shkolles ata marrin kredi. Kjo do t thot q kta dalin n jet me nj barr borxhesh ka ua ndrydh lirin, edhe at pr t kundrshtuar, edhe at pr te ndjekur nderrat e tyre, pasi m s pari duhet t lajn borxhet.)
  Por le t thehemi tek publikja. Ndrtimi i saj nuk mund t kryhet pa zgjidhur problemin e problemeve; konfliktin e interesit midis shrbimit publik dhe interesit privat q bn q publikja, q nnkupton kryekreje punn e politikanve, gazetarve, msuesve, t tjetrsohet n antipublike dhe q privatja, n vend se t jet n nj drejtim me interesin publik ta shkatrroj dhe grryej prdit kt interes.
  Nuk mund t hyj ktu n detaje, por disa linja jan t qarta pr kdo. E para sht brja transparente e konflikteve t interesave midis publikes dhe privates dhe pastaj eliminimi i tyre. Nuk mund t pranohet q politikan tan t jen njhersh edhe menaxher e kontrollor t interesit publik edhe pronar apo sponsor me para publike t bizneseve t tyre private, t ken n dor a nn kontroll edhe media private, t jen t mbshtetur edhe nga gazetar e akademik nprmjet universitetesh private sikurse sht modeli q mban n kmb sistemin ili. Kto interesa dhe pushtetet q burojn prej tyre duhen ndar dhe ndarja duhet t synoj kryesisht krijimin e kushteve q politikant, akademikt, intelektualt dhe gazetart m s pari t kryejn shrbimin publik sipas ndrgjegjes s tyre, pa qen t shtrnguar ta deformojn kt nga presioni i interesave private, si ndodh sot e gjith ditn n vendin ton. E pr kt mendoj se rruga m e shndetshme n kushte tona specifike, sht ndrtimi i publikes t vrtet. Pra nse ndrtojm nj arsim t lart publik q ka n thelbin e vet iden e shrbimit dhe jo prfitimit, athere, duke i hedhur parat publike atje pa prjashtusr q studentt t paguajn dika, do t krijonim mundsi pr t gjith t shkollohen dhe njhersh q akademikt e padagogt t punojn me dinjitet e t paguhen si duhet pa i qen mirnjohs pazareve me politikn dhe pa punuar duke humbur dinjitetin personal dhe t profesionit duke arritur deri t firmosin diploma fallco. Do t arrinim po ashtu t evitonim q prindrit e studentve tan t paguajn pr gazeta e televizione q n vend se t bjn detyrn e informimit t tyre bjn m s shumti at t dizinformimit dhe manipulimit t tyre. Dhe nuk e pranoj argimentin: shih universitetin publik, shih televizonin publik t Sali Berishs dhe pastaj fol kshtu. Mendimi im sht se nse arrijm t moralizojm dhe demokratizojm shtetin arsimi publik ka shum m tepr mundsi t kontrollohet n aktivitetin e vet si shrbim dhe jo si prfitim sesa privati. Sigurisht q t ndodh kjo m s pari duhet t moralizohet dhe t demokratizohet politika ka do t thot t mos kemi n krye t politiks prfaqsuesit e interesave t ktyre piramidave. Ja pse flas pr eliminimin e konfliktit t interesave. Por si mund t kryhet kjo ndrkoh q jemi n nj situat ku kapja e shtetit forcon sistemin piramidal dhe forcimi i sistemit rrit kapjen e shtetit aq sa sot gati smund t flassh dot as pr konflikt interesash pasi, n fakt, ata pr t cilt po flas i kan grumbuluar n duart e tyre t gjitha interesat? Nuk sht e leht ti japsh prgjigje ksaj pyetjeje, ndrkoh q, pr shumicn, kjo prgjigje sht n rend t dits dhe jo vetm prsa i prket arsimit. sht i madh numri i atyre q thon se tashm i smuri sht i pashrueshm. Por, sipas thnies m mir von se kurr, nuk mund t mos ngulmosh se vendi ka nevoj pr ndrgjegjsimin se n kt rast na pret m e keqja, prandaj duhet t lvizim. Kryeministri yn e ka provuar njher rnien e piramidave, por vazhdon me kokfortsi t njjtn form qeverisjeje. Ndoshta mendon (me t keq) se ndrgjegjsimi pa veprim nuk ndryshon asgj si citonte Obamn n shkrimin e botuar n gazetn amerikane The Hill. Por, po vjen koha, megjithat, q ky ndrgjegjsim t sjell prodhimin e nj evenimenti historik si ai kur doln studentt n rrug me thirret e duam Shqiprin si gjith Evropa. Errat q po fryjn nga vendet fqinje si Italia dhe Greqia sjellin pikrisht mesazhin e deligjitimimit t nj klase politike q dukej e pazvendsueshme dhe q sot po e sheh veten dita dits m n minoranc mu pse, n vend se t interesit publik, ka par at t vetin. Eveniment historik sht nj seri ngjarjesh t rndsishme, t lidhura me njra tjetrn, q sjellin nj transformimi t qndrueshm t strukturave. thot William Hamilton Sewell (Logics of History: Social Theory and Social Transformation). Q strukturat e ngritura kto njzet vjet n kt vendin ton duhet t transformohen n emr t ndrtimin t strukturave q mbrojn interesin publik kt e sheh edhe qorri. Se kur dhe si do t kalohet n veprim pr t prodhuar evenimentin historik kt nuk di ta them saktsisht, por di t them se, q ky t jet sa m mirstrukturues dhe jo shkatrrues, nuk duhet t presim falimentimin total t piramidave, si pritm falimentimin e piramidave t 97-ts; apo, aq m keq, t piramids mm t premtimit se do t hanim me lug floriri. (Panorama, 8 qershor 2012)
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 12. #32
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Eshte e vertete qe gjendja e sistemit te arsimit ne Shqiperi eshte pertoke. Dhe me sistem arsimi kam parasysh si ate publik edhe ate privat. Eshte per tu cuditur, por shkollat private ne Shqiperi kane nje standard me te ulet mesimdhenie se sa ato publike. Dhe kjo eshte komplet ndryshe nga gjithe bota e qyteteruar, ku shkollat private kane nje standard me te larte se ato publike. Problemet qe une shoh me te jane dy:

  - Korrupsioni.
  - Mungesa e standardeve dhe certifikimi i dijes nuk behet nga Ministria e Arsimit.

  Liberalizimi i universiteve ne Shqiperi ka marre dy drejtime: a) lejimin e sa me shume te rinjve qe te vazhdojne shkollat e larta si nje objektiv i shtetit shqiptar b) futjen e konkurences ne mesimdhenie ku prinderit e studentet te kene mundesi te zgjedhin mes shkollave publik, por edhe atyre private. Qe te dyja keto objektiva jane ne vetvete fisnike e te mira per shoqerine shqiptare. Por menyra se si jane zbatuar, kane krijuar shume mundesi per te abuzuar me sistemin.

  Korrupsioni ne vend eshte ne fakt problemi kryesor, dhe sistemi i arsimit nuk ben perjashtim. Korrupsioni ne arsim nuk duket vetem tek "pagesat per te marre provime" apo tek "mesuesit e korruptuar" qe bejne gjera te tilla, por i ka rrenjet tek motivi qe i shtyn keta studente te bejne nje gje te tille, te marrin nje diplome pa mesuar fare. Dhe arsyeja eshte nje dhe e vetme: me anen e asaj diplomes se blere, ata mund te punesohen ne burokracine e shtetit shqiptar. Xhaxhi qe drejton nje drejtori apo nje bashki, e merr ne pune mbesen e vete vetem "po te kete mbaruar juridikun apo ekonomikun". Lejimi e mosndeshkimi i ketij korrupsioni, ben qe ne Shqiperi te krijohet nje "treg privat diplomash" ku shkolla fitohet duhet bere pagese. Dhe kjo vetem kaq, por prania e ketij tregu korruptiv, ka bere qe edhe spekulantet te krijojne universitete private pa kurrfare mesimdhenie e standardi, vetem e vetem per te vjele perfitimet e kesaj kontrabande diplomash. Dhe keshtu krijohet qarku i mbyllur vicioz i korrupsionit: a) studenti i kenaqur pasi fitoi nje diplome duke paguar dhe me ate diplome zuri nje vend pune ne administraten shteterore b) universiteti privat mori te gjitha pagesat qe studenti beri per te hyre e vazhduar ate shkolle c) mesuesit e pedagoget ne keto shkolla me hir apo pa hir u kthyen ne mundesues te korrupsionit ne arsim duke u dhene nota kaluese atyre qe paguajne per te marre nje provim.

  Jane disa gjera pozitive qe jane bere vitet e fundit ne Shqiperi per te luftuar kete fenomen: privatizimi i ndermarrjeve te medha publike ne vend dhe shkurtimi i vendeve te punes se administrates publike me 20%. Korrupsioni eshte nje fenomen publik e jo privat. Nje firme private nuk i paguan rroge nje individi te paafte qe nuk ben dot punen e caktuar pavaresisht se sa diploma e grada shkencore ai mund te kete. Keta parazite ushqehen vetem fale korrupsionit ne shtet, duke vjedhur leket e taksapaguesve shqiptare qe e mbajne ate shtet ne kembe. Sa me shpejt te permbushet me sukses privatizimi i ndermarrjeve publike, sa me shume ulet numri i buxhetoreve (personave te punesuar ne shtet), aq me shume do te bier edhe niveli i korrupsionit ne arsim: studentet nuk do te kene me motiv per te blere diploma e grada shkencore pasi nuk do te mund te punesohen dot. Keneta e korrupsionit do te thahet me kohen.

  Hapja e shkollave private ne Shqiperi eshte dicka pozitive. Konkurrenca ne shkollimin e larte i ndihmon te gjithe: a) ndihmon prindin e studentet duke u ofruar atyre me shume mundesi per te zgjedhur kur te shkollohen. Deri dje ekzistonin vetem universitetet publike ne vend. b) ndihmon pedagoget e mesuesit me te mire te vendit per te perfituar nga konkurenca: keta do te kene me shume mundesi punesimi, jo vetem ne universitet publike por edhe ne ato private, dhe kjo do te beje qe profesoret e mire te paguhen akoma me mire, me rroga qe i dikton tregu i dijes dhe jo ministria e arsimit. Ashtu si ata mesues e profesore qe nuk jane te afte, nuk do te mund te punesohen dot ne privat, vetem ne shkollat publike. c) rrit ndjeshem standardet e mesimdhenies ne vend fale konkurences dhe kjo rritje e standardede sjell edhe rritjen e produktivitetit te resurseve njerezore ne ekonomine shqiptare.

  Problemi me menyren se si kjo ka funksionuar ne Shqiperi deri me sot eshte se Ministria e Arsimit ose ka qene e papergatitur per te parashikuar keto probleme, ose e pazonja qe tu japi zgjidhje. Jane dhene shume licensa shkollash private ne vend, duke e vene keshtu theksin tek sasia dhe liria e aksesit ne keto universitete, dhe jo tek standardet e cilesia e dijes qe keta studente po marrim. Kjo ka krijuar nje problem tregu: ka me shume universitete private e publike ne Shqiperi, se sa ka kerkese per te vazhduar studimet e larta. Dhe si cdo gje tjeter, kjo do te sjelle jo vetem uljen e cmimeve, por edhe uljen e cilesise e standardeve. Shqiperia nuk ka nevoje per shume universitete private, ka nevoje vetem per nje numer te vogel universitetesh private, qe permbushin disa kushte minimale: a) kane eksperience ne kete fushe b) do te ofrojne dege e specialitete qe perkojne me nevojat e ekonomise shqiptare. Me pak fjale, shteti shqiptar nuk duhet te nxiti thjeshte hapje universitetesh private nga sipermarres private shqiptare, por duhet te kerkoje hapjen ne Shqiperi te filialeve te universiteteve te huaja me emer. Per aq kohe sa shteti shqiptar krijon lehtesira dhe per aq kohe sa ka nje kerkese ne Shqiperi, keto universitete private do te vijne te investojne ne Shqiperi. Ne kete menyre, Shqiperia do te mund te perfitoje nga eksperienca qe keto institucione arsimore kane krijuar ne dekada e shekuj.

  Problemi i dyte i madh eshte mungesa totale e kontrollit dhe certifikimit te dijes mbi keto universitete private. Eshte detyra e Ministrise se Arsimit qe te kontrolloje punen e ketyre universiteve private te licensuara. Ashtu sic eshte detyra e Ministrise se Arsimit, qe te perpiloje nje projektligj ku e ben te detyrueshme marrjen e disa testeve nga te gjithe studentet shqiptare qe vazhdojne shkollat e larta ne vend, qofshin keto private apo publike. Nese Ministria e Arsimit do te nxirrte nje rregull te tille, ku per tu diplomuar nga cdo universitet i vendit duhet te jepje nje test te pergjithshem dijeje, kjo do t'i priste rrugen korrupsionit ne arsim dhe do ta bente sistemin e arsimit shume transparent. Nga rezultatet e ketyre testeve, do te dilte ne drite se cilat universitete ne vend kane standardet me te larta ne mesimdhenie. Cilet prej atyre studenteve do te dilnin me mire ne ate test?

  Qeveria gjithashtu duhet te heqi dore nga politika e promovimit te shkolles se larte per te gjithe. Kjo nuk ben gje tjeter vecse rrit koston e mbajtjes ne kembe te sistemit te arsimit publik dhe ul standardet e ketyre universiteteve. Qeveria duhet te beje te mundur qe te gjithe studentet qe duan te vazhdojne shkollen e larte te kene akses ne keto universitete publike apo private, por jo ti mbushi keto universitete me studente qe nuk shkojne ne keto shkolla per te mesuar. Nje politike te tille ka ndjekur edhe shteti amerikan, dhe 40% e gjithe studenteve qe vazhdojne kolegjin e larte nuk e perfundojne ate. Ashtu sic eshte rritur ndjeshem edhe kostoja e shkollimit te larte, si per shtetin qe subvencionon nje pjese te ketij sistemi, si per familjet amerikane qe paguajne per femijet e tyre. Dhe ajo qe eshte me e keqja, rritja e kostos nuk ka sjelle rritjen e cilesisse se shkollimit, perkundrazi e ka ulur ate.

  Nese behen ndryshime te tilla, sistemi i arsimit te larte ne vend do te hyje ne shina.

  Albo

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Hapja e shkollave private ne Shqiperi eshte dicka pozitive. Konkurrenca ne shkollimin e larte i ndihmon te gjithe: a) ndihmon prindin e studentet duke u ofruar atyre me shume mundesi per te zgjedhur kur te shkollohen. Deri dje ekzistonin vetem universitetet publike ne vend. b) ndihmon pedagoget e mesuesit me te mire te vendit per te perfituar nga konkurenca: keta do te kene me shume mundesi punesimi, jo vetem ne universitet publike por edhe ne ato private, dhe kjo do te beje qe profesoret e mire te paguhen akoma me mire, me rroga qe i dikton tregu i dijes dhe jo ministria e arsimit. Ashtu si ata mesues e profesore qe nuk jane te afte, nuk do te mund te punesohen dot ne privat, vetem ne shkollat publike. c) rrit ndjeshem standardet e mesimdhenies ne vend fale konkurences dhe kjo rritje e standardede sjell edhe rritjen e produktivitetit te resurseve njerezore ne ekonomine shqiptare.
  Albo, te lutem mos fol kot pa njohur realitetin. Keto qe thua mbase mire jane ne teori, por do behen realitet mbas nja 100 vjetesh, kur te kemi vdek ne te forumit.

  Ja pergjigjet per argumentat e tua - duke folur per situaten afatmesme:

  a) Universitetet private ne Shqiperi jane thjesht nje depo ku prinderit parkojne femijet e tyre te cilet nuk jane pranuar ne universitete publike. Dhe duke marre parasysh sa e lehte eshte te hysh te disa dege te publikut (psh Ekonomiku pranon disa qindra vete cdo vit) merre me mend c'krunde mbeten per privatet. Keshtu qe c'krahasojne prinderit kur bejne shopping per universitete per femijet, ngjyrat e godinave?

  b) Pedagoget me te mire ketu ne Shqiperi te gjithe preferojne te punojne ne shtet. E vetmja arsye pse mund t'i terheqi privati eshte me ane te pageses - se per kerkime shkencore ne privat aq qe behet fjale. Por shumica e privateve ketu nuk eshte se paguajne rroga shume me te mira se te shtetit duke qene se jane cingune, kane dale per fitim personal, e nuk pyesin per dije. Pastaj, nuk eshte ndonje kenaqesi e madhe t'u japesh mesim studenteve kunguj te privateve, te cileve jo vetem nuk u hyn gje ne koke, por dhe jane shpesh arrogante meqe "jane ata pa jane pedagoget".

  c) Cilesia e mesimdhenies ne privat eshte cope-cope ne krahasim me shtetin. Pse? Nje sepse studentet jane cope-cope dhe pedagogu nuk e zhvillon dot leksionin ne nivel shume te larte po duhet ta thjeshtoje si per 9-vjecare. Dy sepse shumica e privateve as qe e kane stafin e duhur akademik sipas standardeve qe kerkon ministria e ketushme, pale standarde evropiane. Shumica punojne me staf te marre borxh nga shteti, apo te ftuar nga jashte per cikle te shkurter leksionesh, po shkollat e larta nuk mund te funksionojne ne kete menyre te pakoordinuar ku pedagoget e nje departamenti as qe e njohin njeri-tjetrin.

 14. #34
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Albo, te lutem mos fol kot pa njohur realitetin. Keto qe thua mbase mire jane ne teori, por do behen realitet mbas nja 100 vjetesh, kur te kemi vdek ne te forumit.
  Problemi ne Shqiperi nuk eshte realiteti, te cilin e njohin te gjithe, por mosnjohja e modelit ideal te shkollimit publik dhe privat. Prandaj une me lart ne shkrimin tim preka jo vetem menyra ideale se si duhet te funksionojne gjerat, qe pak shqiptare i njohin, edhe problemet e rrenjet e ketyre problemeve ne sistemin arsimor shqiptar, kuptohet me aq sa e njoh.

  a) Universitetet private ne Shqiperi jane thjesht nje depo ku prinderit parkojne femijet e tyre te cilet nuk jane pranuar ne universitete publike. Dhe duke marre parasysh sa e lehte eshte te hysh te disa dege te publikut (psh Ekonomiku pranon disa qindra vete cdo vit) merre me mend c'krunde mbeten per privatet. Keshtu qe c'krahasojne prinderit kur bejne shopping per universitete per femijet, ngjyrat e godinave?
  Po te kesh lexuar shkrimin tim me lart te plote, do te kishe pare qe une e prek kete fenomen. Dhe fenomeni merr dy forma: a) korrupsionin, pasi ai prindi e dergon ate femijen qe nuk nxe ne shkolle me shpresen se ajo diploma e blere do te jete e mjaftueshme per te zene nje vend pune ne shtet. b) duke qene se dija ne Shqiperi nuk certifikohet as ne hyrje e as ne dalje, edhe ata qe nuk mesojne blejne nje diplome. Zgjidhja per kete te dyten eshte e thjeshte, ministria e arsimit duhet ta beje me detyrim qe asnje diplome nuk do te jepet nga universitetet e vendit, per aq kohe sa studenti nuk kalon nje test te pergjithshem te dijes qe ka marre nga shkolla. Dhe keto teste nuk duhet ti perpiloje e administroje shkolla private apo publie, por Ministria e Arsimit. Ne kete menyre asnje nxenes qe nuk meson nuk mund te bleje nje diplome. Dhe jo vetem kaq, por Ministria e Arsimit mund te nxjerri edhe nje rregull te thjeshte, qe ajo shkolle qe nxjerr nje perqindje te larte nxenesish qe nuk kalojne dot testin shteteror, humbet licensen e mesimdhenies. Dhe kjo ka per ti mbyllur rrugen te gjitha rrugeve korruptive ne arsim.

  b) Pedagoget me te mire ketu ne Shqiperi te gjithe preferojne te punojne ne shtet. E vetmja arsye pse mund t'i terheqi privati eshte me ane te pageses - se per kerkime shkencore ne privat aq qe behet fjale. Por shumica e privateve ketu nuk eshte se paguajne rroga shume me te mira se te shtetit duke qene se jane cingune, kane dale per fitim personal, e nuk pyesin per dije. Pastaj, nuk eshte ndonje kenaqesi e madhe t'u japesh mesim studenteve kunguj te privateve, te cileve jo vetem nuk u hyn gje ne koke, por dhe jane shpesh arrogante meqe "jane ata pa jane pedagoget".
  Shkollat me te mira private, jane ato me te veshtirat per te hyre pasi nuk pranojne studente dosido, por i diskriminojne studentet qe ne procesin e aplikimit ne baze te dijes qe kane: pranojne vetem studentet me te mire te vendit. Shkollat e larta private kane edhe koston me te larte per prinderit, pasi keto shkolla punesojne edhe pedagoget me te mire te vendit, dhe ofrojne ambientet me te mira per te mesuar. Kjo gje ne Shqiperi nuk ka ndodhur akoma pasi sistemi aktual eshte i pakontrolluar, nuk ka certifikim te dijes, dhe biznesi nuk behet ne baze te cilesise se kualifikimit te studenteve, por te sasise se studenteve qe shkojne ne keto shkolla. Sa me shume studente ne shkolla private qe mbarojne shkollen, aq me shume te ardhura per ate qe ka hapur ate shkolle.

  c) Cilesia e mesimdhenies ne privat eshte cope-cope ne krahasim me shtetin. Pse? Nje sepse studentet jane cope-cope dhe pedagogu nuk e zhvillon dot leksionin ne nivel shume te larte po duhet ta thjeshtoje si per 9-vjecare. Dy sepse shumica e privateve as qe e kane stafin e duhur akademik sipas standardeve qe kerkon ministria e ketushme, pale standarde evropiane. Shumica punojne me staf te marre borxh nga shteti, apo te ftuar nga jashte per cikle te shkurter leksionesh, po shkollat e larta nuk mund te funksionojne ne kete menyre te pakoordinuar ku pedagoget e nje departamenti as qe e njohin njeri-tjetrin.
  Shume dakord. Cilesine nuk e dikton hapesi i shkolles private, e dikton Ministria e Arsimit. Nese ajo nderrmerr hapa te thjeshta ne kete drejtim (te ngjashme me provimet e lirimit ne shkollat e mesme), kjo do ti detyroje te gjitha shkollat publike apo private te vendit ta vene theksin tek cilesia e jo tek sasia e studenteve te diplomuar.

  Albo

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Antarsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,398
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Ketu ekstremizoni idete per te patur te drejte.
  Ka profesora ne universitet publike qe nuk ja vlen te komentohen, ka dhe profesora ne universitetet private qe jane shume te pergatitur.

 16. #36
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Parashtes pr vijimin e reforms n arsimin e lart

  Romeo Gurakuqi

  Sistemi i lart arsimor n Shqipri, prej disa vitesh funksionon mbi bazn e nj modeli q sht kornizuar nga Marrveshja e Bolonjs. N pikpamje teorike dhe praktike, strukturat prbrse n RSH funksionojn mbi kt sistem kontinental. Mirpo problemet e lindura menjher pas startimit t ktij sistemi, nuk kan t bjn aq me modelin dhe sistemin sa me mnyrn e vnies n veprim dhe funksionalitetin e modelit dhe prshtatjen e tij n mnyrn m efikase t mundshme n arsimin e lart universitar dhe pasuniversitar shqiptar.

  N kndvshtrimin tim sht i nevojshm shqyrtimi i ktyre rrafsheve kryesore t zhvillimeve arsimore universitare n vend:

  1-Reforma e Arsimit t Lart sht e pazgjidhur nga reformat n sistemin parauniversitar. Kshtu, nj reform e menduar mir edhe n kto hapsira t shkollimit sht nj domosdoshmri, mbasi kjo do ta ndrlidhte sistemin n nj bashksi logjike, funksionale dhe plotsuese pr arsimin e prshtatshm t brezit t ri n trsi.

  2-Nj nevoj urgjente mbetet ndrhyrja n sistemin universitar publik, duke reduktuar numrin e studentve n IAL shtetrore, ose duke e br at numr t prputhshm me kapacitetet cilsore pedagogjike dhe me infrastrukturn gjegjse;

  3-sht e nevojshme nj ndrhyrje kontrolluese dhe standardizuese n IAL private;

  4-Ndryshimi i prshtatshm dhe logjik i skems s financimit t arsimit t lart dhe skems s alokimit t fondeve shtetrore t krkimit shkencor;

  5-Kombinimi i studiuar i msimdhnies, nxnies universitare me krkimin shkencor.

  Duke e konsideruar Reformn n sistemin e arsimit parauniversitar nj shtje m vete, do t doja t prqendrohesha te vijimsia q duhet t marr reforma n arsimin shtetror universitar n vitin 2012.  I. Sfera e ndrhyrjeve dhe e reforms n sektorin e IAL shtetrore:

  a.MASH do t duhet m s pari t ndrmarr nj proces t vlersimit t kapaciteteve reale pedagogjike dhe infrastrukturore t IAL publike, dhe varsisht tyre t bnte procesin e planifikimit e t shprndarjes s kuotave t studimit.

  b.MASH duhet t rivendos procedurn e vlersimit t strukturave t brendshme institucionale, respektivisht t kapaciteteve t stafeve msimdhnse, me at far parashikon Ligji i Arsimit t Lart n RSH. Pas ktij procesi, do t duhej t ndodhte ruajtja e departamenteve dhe fakulteteve q plotsojn kushtet e vendosura nga ligji dhe shkrirja e atyre simotrave q nuk prmbushin kriteret e ligjit pr t funksionuar dhe mbijetuar. N kt pik nuk duhet t ket m moratoriume t paarsyetuara, apo moratoriume t motivuara politikisht.

  c. Duhet t bhet nj vlersim i jashtm i cilsis s degve t studimit n t gjitha fakultetet shtetrore.

  . Duhet t bhet mbyllja e fakulteteve, departamenteve dhe deri universiteteve q nuk plotsojn kriteret e lartprmendura. N qoft se kjo nuk sht e mundur, duhet t vendoset me transparenc nj kategorizim i universiteteve shtetrore;

  d. Ngushtimi i kontrolluar i autonomis zgjedhore t universiteteve shtetrore, vendosja me ligj e kritereve q do t duhet t plotsojn profesort q pretendojn t drejtojn universitetet dhe njsit fakultetore dhe departamentale. Pretendentt pr t drejtuar kto entitete do t duhet t bhen objekt vlersimi nga ana e nj Bordi Nacional Besimi pr Arsimin e Lart n Republikn e Shqipris.

  e. Universitetet Shtetrore nga ky moment e mbrapa do t duhet t funksionojn me kriteret e konkurrencs n tregun e lir shqiptar t arsimit t lart dhe do t duhet t organizohen mbi bazn e modeleve funksionuese t universiteteve amerikane dhe britanike, q operojn n nj treg t lir t rekrutimit t studentve.

  f. Zgjerimi i kapaciteteve pedagogjike me profesorat t ri, t shkolluar n nj list krejtsisht t prcaktuar universitetesh perndimore, bazuar mbi kriteret e cilsis s vlersimit.

  g. Rritja e dallueshme e pagave t pedagogve t IAL publike, varsisht rankimit nacional, shkalls s kualifikimit t stafit pedagogjiko-shkencor dhe plotsimit t kushteve t vendosura nga ligji.

  gj. Ngritja e nj universiteti elitar publik n Shqipri do t duhej t ishte pjes e nj projekti nacional t drejtuar nga MASH dhe KALSH.

  i. Ngritja e bordeve botuese me titullar t spikatur t shkencs pr do universitet.  II Sfera e ndrhyrjeve dhe e reforms n sektorin e IAL private

  a. Zgjerimi i hapsirs ligjore ndrhyrse, rregulluese dhe kontrolluese t MASH dhe institucioneve t saj t varsis, q kontrollojn cilsin mbi IAL private;

  b. IAL private t standardizuara n nivel universiteti dhe t rankuara n 5 vendet e para t konsiderohen institucione private q mund t prfitojn nga fondet publike t msimdhnies dhe krkimit, dhe t prfshihen n skemn e financimit t studimeve t studentit nga fondet shtetrore (studentt q do t prfitojn ekun e studimeve mund ta shpenzojn at edhe n nj universitet privat t rankuar n pes vendet e para t rreshtimin vjetor n RSH.)

  c. Ndrtimi dhe kontrollimi i dubluar i Regjistrit Nacional t Studentve brenda RSH, varsisht niveleve;

  . Shndrrimi i IAL private nga Sh.p.k., n Fondacione, q prdorin fondet e akumuluara, dhurimet, ekun e studentve, fondet e prftuara nga fitimi i projekteve t krkimit etj., pr zgjerimin dhe prmirsimin e aktivitetit universitar, aktivitetit shkencor dhe prmirsimin e shprblimit t pedagogve dhe n funksion t qllimit pr t cilin jan licencuar. IAL privat duhet t ken detyrimin pr t br transparencn e alokimit vjetor t fondeve. Ky shndrrim krkon njkohsisht vendosjen e IAL private dhe atyre shtetrore, t gjitha, n t njjtin nivel dhe n t njjtin start.

  d. Nj moratorium, d.m.th, nj ndalim i hapjes s mtejshme t universiteteve t reja private, prve degve t universiteteve perndimore t listuara nga MASH, sipas listimeve, edhe ato kundrejt garancive financiare q sigurojn nj aktivitet pa probleme pr s paku nj cikl t tr studimi, pr studentt dhe pedagogt e angazhuar; Momentalisht mendoj se procesi i zgjerimit t mtejshm duhet t vihet n kontroll. do universitet i ri duhet t lejohet vetm mbas garancive t forta financiare t bllokuara n bank dhe garancive akademike dhe programore dhe po ashtu ato ekzistuese duhet t vendosen para krkesave pr garanci dhe stabilitet. Kuadri ligjor duhet t prshtatet n pjesn e shrbimit edhe t universiteteve private ndaj nevojave t shoqris. Ky kuadr ligjor duhet t kontrolloj a-procesin e krijimit t skems financiare t funksionimit t sistemit privat; b-T parashikoj shmangien e tronditjeve q mund t sjell do kriz q shoqron normalisht nj shoqri tregtare (prderisa ato universitete kan t njjtin kuadr funksionimi); c-Shteti duhet t’u garantoj studentve q studiojn n kto institute mbrojtjen e kurseve t tyre t studimit nga tronditjet individuale t institucionit; d- Mbrojtjen e profesorve n kto institucione; e-Qndrueshmrin e punsimit bazuar n t njjtt parametra mats s puns pedagogjike dhe krkimit shkencor sikurse e parashikojn standardet e aprovuara nga MASH edhe pr universitetet shtetrore.

  e. Kontrolli nga MASH dhe institucionet e varsis mbi strukturat e brendshme institucionale dhe mnyrs s funksionimit statutor t IAL private;

  f. Mbrojtje me ligj t veant e stafeve pedagogjike e krkimore dhe vendosja po me ligj e sistemit t Tenureship n IAL private dhe shtetrore.

  h. Detyrimi q MASH ka ndaj publikut pr t shpjeguar qart e sistematikisht funksionimin e sistemit privat, procesin vjetor t akreditimit dhe rankimit t universiteteve private dhe shtetrore dhe degt q ato universitete i kan t akredituara

  i. Kontrolli i qndrueshmris s stafeve, verifikimi i mbijetess s stafeve t brendshme. Shkollat e larta q nuk hapin pr tri vite me radh dhe nuk sigurojn qndrueshmrin 5-vjeare t stafeve t brendshme, verifikuar nga mnyra e shlyerjes s detyrimeve ndaj Shtetit, duhet t mbyllen n mnyr graduale.

  k. Vendosja e garancimeve monetare t ngrira pr t garantuar stafet pedagogjike dhe studentt pr nj afat s paku trevjear.

  Vijon nesr

  MAPO

 17. #37
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Edhe njher mbi skemn e financimit t arsimit t lart

  Romeo Gurakuqi

  Vijon nga dje  Realiteti shqiptar i vitit 2012 sht krejtsisht i ndryshm nga realiteti i Shqipris kur jan ndrtuar dhe vn n funksionim skemat aktuale alokuese t fondeve t arsimit t lart. Ksisoj skemat e djeshme nuk mund t’i prshtaten kuadrit t ri ligjor dhe institucional t arsimit t lart dhe perspektivave t nj vendi t hapur tashm ndaj tregut t lir. Skema aktuale e alokimit t fondeve t arsimin e lart nuk mund t na tregoj shum mbi parashikimet e mundshme t zbatimit t saj, ndaj ideja e par q m bie ndrmend sht se do skem e re financiare do t duhet t zbatohet gradualisht dhe me mjaft kujdes. Kjo nuk do t thot se nuk duhet t ekzistoj nj skem trsore, por ajo duhet t vihet n zbatim n faza dhe pjes-pjes.

  1. Sistemi universitar nuk sht i shkputur nga sistemi parauniversitar. Ksisoj reforma n kt nivel nuk mund t shkputet dot nga krijimi i disa kushteve minimale zhvillimore dhe prgatitore n kt nivel parauniversitar. Skema do t duhet t parashikoj paragraf t caktuar pr orientimin e nj pjese t studentve q kryejn shkollat e mesme n shkollat parauniversitare teknike. Vmendja n kt drejtim do t duhet t prqendrohet n furnizimin e degve t studimit universitar q shoqria ka nevoj, me kuadro cilsor n nj mas t rndsishme. Njkohsisht skema duhet t ket parasysh kujdesin shtetror pr rindrtimin e gjimnazeve t klasit t par dhe shkollave te mesme pedagogjike dhe teknike shembullore, gj q krkon nj alokim fondesh t rndsishme t buxhetit t shtetit n kt drejtim.

  2. Skema e shprndarjes s fondeve t buxhetit shtetror pr arsimin e lart duhet t qartsoj se shteti financon: 1. Vazhdimin e aktivitetit normal t universiteteve shtetrore. 2. Studentin. 3. Burimet njerzore pedagogjike dhe shkencore. 4. Infrastrukturn universitare pedagogjike dhe krkimore. 5. Krkimin shkencor.

  3. Shteti nuk mund t vazhdoj t financoj me forma barazimtariste studentt shqiptar, pa marr parasysh: a. nevojat e shoqris pr studime t orientuara, b. pa marr parasysh mbshtetjen e studenteve cilsor, c. t studentve nga shtresat n nevoj etj.

  4. Universitetet publike normalisht q do t duhet t mbshteten edhe m tutje nga shteti, por ato n t njjtn koh do t duhet t shndrrohen n organizma konkurrencial t nj sistemi q po ndryshon njimendsisht.

  5. Universitetet tona publike duhet t synojn t shndrrohen n organizata vetfinancuese q stimulojn cilsin e shrbimit (msimdhnien bashkkohore, krkimin shkencor dhe kualifikimin efikas t kuadrit, prmirsimin e infrastrukturs). Ato duhet t shndrrohen n organizata konkurruese n treg, jo t privilegjuara, ndrsa universiteteve private me status t till t aprovuar me VKM, duhet t‘u mundsohet hapja e rrugve q t prthithin t gjitha kategorit e studentve q vijn nga sistemi i arsimit t mesm.

  6. Universitetet private duhet t kuptohen dhe trajtohen si institucione n shrbim t publikut dhe n interes t publikut dhe normalisht do t duhet ta marrin seriozisht kt prgjegjsi. sht e nevojshme q mbshtetja e ktij sektori t jet e menduar mir, ashtu sikurse edhe zgjerimi i mtejshm i ktij sektori t mos lihet jasht kontrollit, por t vendoset n nj kontroll t rrept dhe t qart pr publikun.

  7. E quaj me shum vend t prfshihen edhe institucionet private n skemn e financimit me baz studentin. Dhe parashikimi q institucionet jopublike t arsimit t lart duhet t regjistrohen tashm si organizata jofitimprurse pr t prfituar nga fondet publike. Pr kt duhet q me nj ligj t veant t gjendet nj skem e prshtatshme ligjore q t ndaj funksionin jofitimprurs, d.m.th. akademik nga ai fitimprurs, bazuar n shembujt analog t vendeve q e kan nj sistem t till binom.

  8. Shteti sht rregullator dhe interesohet para se gjithash pr ente publike dhe fondet e tij nuk mund t zhvendosen paralelisht dhe barabar n ndihm t privatve. Por institucioneve private cilsore, serioze, t rankuara n parametra shembullor nga agjencit e specializuara, q i shrbejn pr kt me devotshmri publikut, do t duhet t ken aksese t pranueshme n fondet publike zhvillimore, mbi bazn e konkurrimit t lir dhe mbi transparencn dhe kontrollin e prdorimit t ktyre fondeve. Privatve duhet t’u jepet liria dhe mundsia njlloj pr t konkurruar ne treg, dhe duhet t’u shmanget do lloj paragjykimi diskriminues. Kjo po. N kt drejtim hapi i par shum i drejt i qeveris ka qen defiskalizimi i universiteteve jopublike. Ky ishte nj proces i domosdoshm, por do t duhet t shoqrohet paralelisht me shndrrimin e tyre n organizata jo fitimprurese n shrbim t publikut q prthithin njlloj student sikurse universitetet shtetrore dhe vjelin t ardhura pr krkimin shkencor njlloj si universitetet shtetrore, pr t rritur shrbimin e brendshm dhe pagimin m t mir t stafit dhe ndrtimin m t mir t infrastrukturs.

  9. Pr sa i prket financimit t zrit: student, d.m.th. t skems s financimit me baz studentin – ka qen e nevojshme t kalohet nga nj financim barazimtarist n nj skem, t quajtur nga ideatort e saj me t drejt, “skema e financimit aktiv“. Shoqria shqiptare e vitit 2012 duhet t vendos pazgjidhshmrisht theksin n dy prparsi:

  a. n nevojn q paraqesin fmijt e saj student dhe

  b. n meritat q paraqesin fmijt e vet student.

  Pr kt sht e nevojshme q shteti t ket t qart se shoqria, bazuar n kriteret e lartprmendura t nevojs dhe aftsis, ashtu n mnyr t vetvetishme sht e ndar n tri kategori studentsh:

  (Prkufizimi i studentve q prfitojn nga fondet publike)

  a. Studentt q vijn nga shtresat e varfra t shoqris, q sipas nj prllogaritjeje paraprake nga prvoja e gjat e puns n universitete, prbn nga 30-40% t popullsis, dhe ndaj s cils shteti e ka detyr t padiskutueshme financimin e plot me burs (tarif shkollimi plus shpenzime jetese) gjat gjith periudhs normale t studimit.

  b. Kategoria e dyt prbhet nga studentt e shklqyer (me filles nga gjimnazet e ekselencs), q n vler mesatare ky numr shkon si rregull nga 5-10% e totalit t studentve. Pr kta student shoqria do t duhet kujdeset q pr financimin e plot t studimeve t nivelit Bachelor dhe te niveli Master shkencor n universitete dhe deg prioritare. Ndrsa “elita e elits“ (fitues t olimpiadave t matematiks, fiziks, kimis dhe student t tjer t ksaj kategorie, q orientohen nga studimet e fushave t tjera t shkencs) duhet domosdoshmrish t financohet nga fondi i ekselencs ose nga fondi i buxhetit t shtetit pr arsimin e lart drejtprdrejt (fokusi i financimit t ktij fondi do t duhet t ndryshoj) pr t vazhduar studimet n nj list universitetesh t listuara n USA, UK, Gjermani, Austri, Zvicr dhe Franc, sipas nj listimi t MASH.

  c. Kategoria e tret nuk bn pjes n asnj prej ktyre ndarjeve t para, sht nj kategori normale, jo ekselente dhe jo e varfr e shoqris. Ajo kategori e zgjedh vet degn apo universitetin, paguan koston e edukimit dhe mban prgjegjsin vet pr rezultatet. Shoqria nuk ka asnj arsye t financoj edukimin e tyre. Ata i kan mundsit vet pr nj gj t till. Llogaritet q pjesa q mbetet bn pjes n kt grupim pr sa i prket prqindjes. Ata duke paguar pr arsimimin e tyre do t kontribuojn ndjeshm n rritjen e totalit t parave q vihen n dispozicion nga shoqria, (prmes paras publike e drejtprdrejt nga individt). Kshtu, duke realizuar t gjith objektivat sociale apo t interesit publik, ne gjithashtu do t kemi vn n dispozicion t arsimit shum m tepr para. Kjo prbn bazn pr nj ngitje cilsore t oferts universitare.

  10. E gjith kjo ndarje na imponon t rishfaqim iden e EKUT T STUDIMEVE: Shteti me nj procedur t veant verifikuese, pr t ciln do t duhet t mendohet n detaje, duhet t prcaktoj madhsin e “ekut t Studimeve“, q duhet t’u jap kategorive t siprshnuara dhe studentt t vendosin vet se ku do ta harxhojn at, n nj universitet shtetror publik, apo n nj universitet privat n shrbim t publikut (d.m.th. vetm n universitetet e shpallura t tilla dhe t rankuara nga sistemi i lart arsimor). N kto kushte sistemi universitar vendoset n kushte konkurrence n nj treg pr t fituar studentt.

  11. Ka disa deg t cilat n vite dukshm shfaqen t papreferuara nga maturantt. Por ato i duhen shoqris dhe nevojave t vendit. Koncepti ‘disiplina studimi pr t cilat nuk ka treg’, n fakt, m duket do t duhet t zvendsohet me konceptin: ‘fusha studimore pr t cilat shoqria ka nevoja urgjente, t mdha dhe n t cilat krkesa sht e ult’. Ktu un prshij si prioritare msuesin e ciklit t ult, Matematika, Fizika, Kimia, Biologjia, si dhe prgatitjen e specialistve t fushave t shkencave humanitare dhe albanologjike.

  12. Ka disa deg t tjera t cilat mbeten prej vitesh t preferuara pr maturantt, por pr ato “koncepti degt dhe disiplinat me treg” duhet ndryshuar n : “disiplinat pr t cilat shoqria ka nevoj dhe pr prparimin e tyre sht e nevojshme prmirsimi i cilsis. Pr kto deg ka ofert t madhe n treg, por cilsi t dobt shrbimi”. ‘Degt e mbingopura’, para s gjithash jurisprudenca, duhet t reformohet trsisht n programet shkollore, n cilsin e kuadrit dhe n mbylljen e numrit studentve. Prthithja e kuadrit prkats t prgatitur n universitetet e mirnjohura perndimore dhe eliminimi nga msimdhnia i kuadrit t pa specializuar t jurisprudencs, prbn nj domosdoshmri dhe emergjenc pr t kaprcyer krizn, jo vetm n sistemin e edukimit n drejtsi, por edhe krizn q po kalon sistemi i drejtsis.

  13. S fundi, skema do t duhet t propozoj prve financimit shtetror t studimeve q shoqria ka nevoj, edhe rroga shum t mdha dhe t diferencuara pr msuesit e matematiks, fiziks dhe kimis, pr t’i br trheqse kto deg n universitete, si dhe rroga shum t larta pr msuesit e gjimnazeve t ekselencs n disa qytete kryesore, msues t rekrutuar mbi bazn e cilsis s shrbimit t kualifikuar q ofrojn.

  MAPO

 18. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Universitetet, nevoja pr t ndrtuar sistemin


  Bashkim Mua

  Para disa ditsh administratori i UET-s, Henri ili, u drgoi nj letr t hapur disa gazetarve t njohur t medias, ku u krkonte prfshirjen n debatin publik pr tregun e lir t arsimit universitar privat n Shqipri, e brenda ktij tregu diferencimin e vlerave t universiteteve. Nj gj q gazetart, edhe pse n nj mnyr ose n nj tjetr, kan, ose kan pasur nj marrdhnie me UET-n, n mos prfitim ose koncesion, t paktn bashkpunim t frytshm, jo vetm nuk e kan br, por kan heshtur ose kan br t kundrtn.

  shtja n fjal sht shum m e gjer dhe m e thell, nga sa krkohet n letrn e H. ilit, pasi nuk mjafton nj bashkpunim, sado i suksesshm, pr t nxitur nj person publik, t prfshihet n evidentimin t vlerave t nj tregu shum kompleks. Sepse, fjala vjen, nj universitet mund t sponsorizoj, t ofroj auditore, t favorizoj me bursa, e paralelisht t prodhoj akte t ngjashme si n rastin Bossi. Rasti i “Kristalit”, nse vrtetohen akuzat, e justifikon kt q po them. Dhe kur e bn kt gj “Kristali”, q formalisht futet tek universitetet m t strukturuara private n Shqipri, imagjinoni se far mund t ndodh, ose far mund t ket ndodhur, me disa universitete q nuk kan as infrastruktur e as staf t qndrueshm akademik, ku mund t jen diplomuar edhe “arinj”. Shkurt, po them q nuk mjafton siprfaqja, pr t diskutuar pr nivelin e nj tregu t cilin n princip askush nuk anatemon.

  Kur mson numrin e universiteteve ose shkollave t larta, rreth 50 t till, nuk ka sesi mos t t shkoj mendja pr keq. N nj vend me jo m shum se 3 milion banor, ku gjysma e studentve shkollohen n universitetet shtetrore, i bie mesatarisht t ket nj universitet privat pr 30 mij banor, e bazuar n nj llogari m t holl, i bie mesatarisht nj universitet pr m pak se 1000 student, sikur 100% e t rinjve t shkolloheshin! Ku qndron e keqja ktu, do t thot dikush? Le t ket jo 50, por edhe 100, pasi ata i seleksionon vet tregu. Ok, por problemi sht se deri kur ata t’i ket seleksionuar tregu, do t ken br namin n administratn shtetrore, por dhe biznese private. Nuk do t ishte udi q nj i diplomuar me nota t mira, t falura, ose t falsifikuara n nj universitet privat, t bhet pedagog n nj universitet shtetror ose n nj tjetr universitet privat!

  N Shqipri t gjitha bizneset private jan me tepric n numr. Edhe bar-restorantet, edhe lojrat e fatit, edhe shkollat private, edhe klinikat spitalore, edhe farmacit, edhe gazetat, edhe televizionet, edhe kngtart, edhe kompanit minerare, edhe shoqrit koncesionare, edhe, edhe… E, megjithse kshtu, numri i tyre vjen e rritet prsri, ka na l t kuptojm se n t ardhmen edhe numri i universiteteve mund t vij n rritje, nse do t kemi kt model organizimi. E kur kemi parasysh se ky biznes nuk prodhon as kafe, as qofte, as minerale, por prodhon dije, q do t vihen n pun diku, nuk ka sesi t mos shqetsohemi.

  N kt plan, impenjimi i H. ilit pr t veuar UET-n, si model, sht pr t’u admiruar. Por ai bn gabim kur merr prsipr t rreshtoj disa emra universitetesh si m t mirt dhe m cilsoret, duke ndikuar padrejtsisht kshtu n kt treg. Sepse kshtu i bie q t dal dikush tjetr, q ka akses n shtyp, e t reklamoj nj grup universitetesh t tjer, e kshtu gara vazhdon njlloj si n do fillim sezoni akademik, duke mbetur n kuadrin e reklams.

  ***

  Tani t vijm te UET-ja. Duke e konsideruar veten jasht interesave, duke menduar se nuk po i bj asnj reklam ktij universiteti, m duhet t them nja dy fjal t mira pr t, pa vn dorn n zjarr pr asgj. (I vetmi konflikt interesi, nse do t mendohej i till, sht se ky shkrim botohet n gazetn MAPO, pjes e botimeve t UET-s).

  S pari, me aq sa di dhe njoh un, stafi i UET-s sht ndr m t kualifikuarit n Shqipri. Aty punojn disa nga personalitetet m t mira t bots akademike t fushave prkatse, disa nga ish-diplomatt e profesort m t mir t vendit si dhe nj grup profesorsh t rinj me t ardhme. Nj staf kaq i kualifikuar t jep shpres se, brenda nj sistemi t kontrolluar ligjrisht, mund t ket produkt cilsor jo vetm brenda por dhe jasht vendit.

  S dyti, me aq sa di dhe njoh un, infrastruktura n UET sht shum progresive. Nj staf i kualifikuar i pajisur me nj infrastruktur moderne mund t prodhoj jo vetm specialist t kualifikuar pr tregun, por mund ta shndrroj edhe “majmunin n njeri”.

  ***

  Universitetet private nuk duhen kryqzuar. Sa koh q ato mungonin, n universitetet shtetrore bhej thuajse njlloj si n kioskat private universitare. Pr ta justifikuar kt mendim timin, po i referohem universitetit m t mir publik n vend, Universitetit t Tirans. Megjith reformat e bra prapseprap ky Universitet l shum pr t dshiruar. Un njoh plot raste ku provimet shiten, njoh pedagog pr t cilt thuhet se kt pun e bjn n pik t dits e nn hundn e t gjithve. Fakti q n fund t shkolls dalin 90% e atyre q futen tregon pr shkalln e degradimit t qendrs m t madhe akademike shtetrore n vend. Kur kjo ndodh n universitetin m t mir shtetror, imagjinoni se far ndodh n dhjet universitetet e tjera shtetrore, shumica e t cilve jan n rrethe.

  E vetmja mbrojtje me vlera pr UET-n, dhe do tjetr, do t ishte konsolidimi i sistemit. Sepse prkundr dhjetra lvdatave n media, do t mjaftonte nj kundrshembull, pr t rrzuar nj duzin gazetarsh dhe nj mal me lvdata njerzish publik, gazetar, shkrimtar apo politikan. Ja prse ili nuk duhet t shqetsohet pr fjal, apo mosfjal, por pr ndrtimin e nj sistemi profesional konkurrence, brenda s cils nuk do t kishte fare nevoj pr hartime gazetarsh.

  MAPO

 19. #39
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Pr nj riprkufizim t Universitetit

  Lulzim Hoxha

  Pak muaj m par, si pasoj e “zbulimit” t skandalit t universitetit “Kristal”, nisi nj gar masive se kush hidhte m shum balt mbi Universitetet private, kto erdhe injorantsh q na qenkan kapur nga biznesmen t paskrupullt, t cilt si synim kryesor kan vetm profitin. Prdora termin “u zbulua”, sepse problemi i arsimit n vendin ton sht nj shtje q ekziston prej vitesh tashm, por thjesht pritej q t zbulohej dikush, n mnyr q t kishte kujt t’i drejtohej gishti. Sigurisht q universitetet private do t ishin shnjestra ideale, pasi fundja edhe vet “Kristali” si vendi ku po drejtohet gishti, universitet privat sht. Keqkuptimi i madh q rrjedh nga ky perceptim sht prkufizimi i privates dhe shtetrores. Kshtu p.sh n rastin konkret, prkufizimi i universiteteve private u jepet pr arsye se ato nuk financohen nga fonde publike, teksa nga ana tjetr universitetet publike quhen publike vetm sepse financohen nga buxheti i shtetit. Megjithat, po t’i hedhim nj sy n mnyr m t detajuar ksaj publikeje, na del se prve fondeve publike, brenda ktyre universiteteve na mbetet vrtet shum pak gj publike. Mungesat e vazhdueshme t lektorve n leksione, militantizmi n rekrutimin e stafit e t tjera si kto, nuk prbjn ndonj surpriz t madhe tashm kur flasim pr kto universitete t presupozuara si publike. Mjafton vetm t shkosh t marrsh nj not n sekretarin e universitetit pr t kuptuar se publikja atje ka marr arratin dhe interesat private t personave t veant kan gjithnj prparsi.

  Por ajo ka duket m shqetsuese pr qytetart n trsi sht fakti se ky institucion publik q duhej t ishte universitet, mbahet n kmb me parat e taksapaguesve shqiptar. Pra ndryshe nga privatt, t cilt fondet i mbledhin vetm nga studentt e tyre, karkasa e Universitetit publik sht nj rrnoj q pret t gjith shqiptart pavarsisht nga statusi social i tyre. Prandaj m duket e udhs q n vend q t merremi me privatt dhe sa para shpenzojn studentt atje, t fillojm t merremi me rrnojat e Universitetit publik, ku studentt paguajn para ndrkoh q pedagogt japin leksion vetm kur nuk kan angazhime t tjera. N kt drejtim, shtja q na shtrohet sht se n t vrtet nuk kemi t bjm me nj Universitet publik dhe nj privat, por me dy privat q konkurrojn me njri-tjetrin. Ndryshimi i vetm sht se universiteti privat nuk sht ndrtuar mbi taksat tona, ndrsa publiku po mbijeton pikrisht duke abuzuar me taksat tona, pa iu nnshtruar asnj lloj kritike nga ana e opinionit publik. Fundja universiteti nuk sht thjesht nj godin e prbr nga tulla dhe lla, por sht nj ekstrakt i shoqris ku ai bn pjes. Struktura sociale, normat formale dhe ato informale n universitet jan t njjta si n gjith pjesn tjetr t shoqris. Ksisoj problemi i prkufizimit t asaj ka sht publike sht nj shtje q z fill nga jasht universitetit m tepr sesa brenda tij. Kshtu p.sh fenomeni i korrupsionit sot mund t evidentohet n institucione t tjera publike, ashtu sikurse edhe n Universitetin publik. Klientelizmi n administrat sot mund t evidentohet fare mir edhe n Universitetin publik ku konjukturat operojn n nj form pothuaj t njjt. Kshtu q thelbi i problemit sht: a ka ende kuptim q n kto kushte t flasim pr publike dhe private? Emrtimi “publike” nuk nnkupton thjesht dhe vetm sistemin e financimit t nj institucioni, por m s teprmi funksionin q ky institucion luan n shoqri. E thn ndryshe: nj institucion publik nuk kryen funksion publik vetm ngaq mbahet nga fonde publike, prkundrazi: institucionit publik i jepen fonde publike pikrisht ngaq funksioni i tij sht publik. N kt kuptim, a mund t justifikohen sot fondet q merr Universiteti publik pr nga funksioni q ai kryen n shoqri? Po t shkojm edhe m tej brenda ksaj logjike: Prse duhet q nj puntor i thjesht t depozitoj n arkat e shtetit nj pjes t pags s tij n emr t nj institucioni q sht lyer me makijazhin e publikes? N instanc t fundit, fenomeni “Kristal” nuk sht nj shtje pr t ciln u duhet krkuar llogari privatve m shum sesa publikut. Madje mund t thuhet se sot Universiteti publik sht institucioni m pak i aft pr t’i dhn prgjigje skandalit t shit-blerjes s diplomave. Me pak fjal, sado t prpiqemi ta anashkalojm Universitetin publik nga kritikat mbi arsimin e lart, aq m dhunshm tentojm t’i vendosim makijazhin e publikes nj institucioni q nuk sht m n gjendje t kryej funksionin pr arsye t t cilit i sht vn emri. N momentin q flasim pr shit-blerjen e diplomave te privati, automatikisht kemi legjitimuar pazarllqet, ryshfetin apo neglizhencn e lektorve t publikut. Pr t reformuar nj sistem arsimor nuk mjafton vetm prdorimi i termave n legjislacion, por ajo ka sht m thelbsore: duhet justifikuar prdorimi i ktyre termave. Ekzistenca e nj universiteti si UET sot l ende vend pr optimizm n arsimin e lart shqiptar dhe ktu nuk ka lidhje supremacia e privatit mbi publikun apo e kundrta, sht thjesht shtje e prmbushjes s misionit publik q i ka atribuar shoqria termit “Universitet”.  *Doktorant n Universitetin Europian t Tirans.


  MAPO

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Letr e hapur pr UET, universitetet private dhe tregun e lir

  Henri ili

  Pr kolegt gazetar

  Fatos Lubonja, Blendi Fevziu, Arian ani, Andi Bushati, Rudina Xhunga, Mustafa Nano, Armand Shkullaku, Sknder Minxhozi, Sokol Balla, Artur Zheji, Mero Baze, Alfred Peza.  N dy javt e fundit n median shqiptare dhe at italiane ka shprthyer nj debat i gjer rreth universiteteve private, duke marr shkas nga ai q po njihet si skandali “Renzo Bossi”. Si ka br t ditur media italiane, edhe djali i ish-liderit kontraversial t Lega Nord sht pajisur me diplom nga nj universitet privat n Tiran, pa shkelur kurr n Shqipri, duke i filluar studimet para se t merrte laurn, ose pa mbaruar shkolln e mesme n Itali. Hetimi administrativ i Ministris s Arsimit dhe ai i Prokuroris Shqiptare vijojn pr t sqaruar t vrtetn e ksaj ngjarjeje dhe kjo tashm i prket kroniks s t nesrmes, por ajo q ndodhi ishte nj debat i madh ku u prfshin t gjith. Debati sillej rreth universiteteve private n Shqipri dhe n trsi sektorit t ri universitar joshtetror q shnon vetm 10 vjet jet, q nga koha kur Profesor Pashko hapi m 2002 universitetin e par privat n Shqipri.

  U prfshiva edhe vet gjersisht n kt debat, duke qen pal e interesuar, n pozitn e administratorit dhe nj prej themeluesve t Universitetit Europian t Tirans, por edhe duke mbrojtur e prforcuar disa ide dhe shqetsime q, qoft si sektor me koleg t tjer t Konsorciumit Universitar Shqiptar, qoft si pedagog e qoft si njeri me angazhim publik, kam po ashtu gati nj dekad q i mbroj e pr t cilat luftoj n arenn publike apo nprmjet puns dhe Projektit UET.

  Por, kur duket se sht qetsuar pak furtuna e ktij debati, kam mbetur thellsisht i zhgnjyer n fund t ksaj beteje publike, q nuk sht sigurisht fundi i lufts pr suksesin e sektorit jopublik t arsimit t lart shqiptar dhe t reformimit t arsimit ton kombtar n trsi. Nuk jam thjesht i zhgnjyer intelektualisht, por i shqetsuar intelektualisht dhe pr interesin publik n vend.

  U bm dshmitar t kryqzimit t sektorit privat dhe joshtetror n arsimin e lart dhe aspak nj dnim t akteve t prezumuara kryer nga universiteti “Kristal”. T nj histerie ndaj prpjekjes 10-vjeare reformuese t sektorit privat dhe jopublik n vend pr t’i dhn shpres dhe jet reformimit t arsimit ton t lart dhe krijimit t oferts alternative edukuese universitare pas nj monopoli afr 50-vjear t Universitetit t Tirans dhe t universitetit shtetror n trsi. Aspak nj fokusim te fenomenet negative t ktij sektori si t do sektori tjetr n kt shoqri e n kt rruzull. Shkurt, sektori privat dhe jo-publik n fund ktij debati dukej se duhet t ulte kokn dhe t fshihej.

  Zhgnjimin e par dhe m t madh e kam me ata dhjetra e dhjetra pedagog, profesor, pjestar t brendshm t universiteteve private e jopublike n kt vend t cilt kan qen e jan msimdhnsit n kto universitete, t cilt nuk dhan, n dijenin time, dhe qofsha i gabuar n kt, t paktn, nj dshmi konkrete nga puna dhe prvoja e tyre n sektorin privat. Aty ku paguhen shum mir, ku nuk u bn askush presion pr notn apo pr t firmosur at q shkon prkundr bindjes s tyre, ku u krijohen t gjitha kushtet materiale pr nj msimdhnie e krkim shkencor dinjitoz ashtu si kolegve perndimor kudo n Europ. Por ndoshta n skenn mediatike, pedagogve nuk u jep kush hapsir t thon fjaln e duhur ather kur duhet, ndaj dhe mund t shpresojm q nj koshienc intelektuale do t’u vij pak m von, pasi si e dim akademikt nuk jan imediat.

  Por zhgnjimin m t madh e kam nga mediat, e konkretisht nga nj dor kolegsh, q i kam listuar n krye t ksaj letre, q i njoh dhe respektoj, pr shkak t nj specifike personale: vet vij nga media, jam pjesmarrs dhe aktiv n media edhe sot e ksaj dite. Por sidomos pr nj arsye shtes: N nj mnyr apo tjetr, t gjith kta koleg kan, n dijen time, t paktn nj prov, nj shembull, nj rast t kundrt pr t dshmuar n drejtim t asaj se sa pozitiv, t paktn sa normal, sht sektori privat universitar n kt vend. Kan rastin e Universitetit Europian t Tirans. Mund t ken dhe shum prova, njohje, dshmi a bashkpunime t tjera, por t paktn kt q lidhet me UET-in un e di. E megjithat, askush gjat gjith ktij debati nuk foli asnj fjal t mir pr universitetet private, pr sektorin jopublik universitar!

  Un pr vet di shum m tepr raste apo koleg t tjer siprmarrs a menaxher, pedagog apo drejtues akademik q bjn nj pun t shklqyer. N radh t par universitetet e grupuara n Consorciumin Universitar Shqiptar, universiteti “Luarasi” i themeluar nga i nderuar prof. Aleks Luarasi dhe drejtuar sot nga juristi i njohur Kristaq Traja dhe i administruar nga pedagogia Dajena Kumbaro; universiteti “Polis” i drejtuar nga Besnik Aliaj, universiteti “Marubi” i drejtuar me shum sakrifica nga regjisori i pasionuar Kujtim ashku, Tirana Business University me rektor Spiro Brumbullin dhe president kolegun Artan Hoxha. Kontakte m periferike, por shum konsiderata e vlersime t besueshme m mbrrijn pr New York University-Tirana, universitetin “Epoka” apo universitetin “Zoja e Kshillit t Mir” e universitetin “Marin Barleti”. Duhet t ket edhe t tjer, me siguri.

  Si ka mundsi, pr shembull, q Fatos Lubonja, i cili pasi vreroset prej dekadash me do gj private n kt vend, nuk prmend t paktn nj bashkpunim me UET-in, n vitin 2007, kur nga Botimet Prpjekja, pr t cilat ai kujdeset me shum shije e pasion, trhoqm nj sasi t madhe nga libri i Umberto Ekos “Si bhet nj punim diplome” dhe e vum me t drejt menjher n programet e kurseve t metodave t krkimit pr do student. Lubonja e kishte botuar prej vitesh por i kish’ mbetur stok, aq sa edhe e drejta e autorit pat skaduar! Si ka mundsi q Blendi Fevziu, me nj kujdes artificial pr t’u dukur i paanshm “mes sektorit publik dhe privat” nuk dshmon prvojn shum t mir dhe t suksesshme me botimet UET Press; me bashkbisedimet entuziaste pr librat e tij me studentt e UET-it? Si ka mundsi q Rudina Xhunga, Andi Bushati, Artur Zheji, etj., q kan qen ndr vite antar t Bordit t Besimit t UET (Board of Trustees), q na kan njohur nga afr n diskutime e materiale nga mbledhjet e Bordit mbi shtjet e Universitetit, nuk thon t paktn dika pozitive nga ato q kan par? Si ka mundsi, q Mustafa Nano nuk thot, prve t tjerash, n fjaln e vet publike ato q me siguri i ka thn djali i tij, student i UET mbi seriozitetin, rigorozitetin e cilsin n kt institucion? E njjta gj pr kolegun Armand Shkullaku, djali i t cilit sht student rishtar n kt shkoll t lart. Si ka mundsi q Sknder Minxhozi, q e njeh besoj shum mir, nprmjet t afrmve t vet, funksionalitetin administrativ t UET, korrektsin dhe saktsin e funksionimit t ksaj shkolle t lart, nuk e thot kt gj gjat ktij debati? Si ka mundsi q Arian ani, q e di mir prej sa vitesh q DJ erri, DJ i tij “tashm i ndrkombtarizuar”, sht strmunduar e vijon t strmundohet pr t marr me merit kreditet dhe notat gjat studimeve t tij n UET, thot vetm nj fjali tek MJD ‘n Shqipri ka edhe universitete t mira”? Por t paktn ani e thot nj fjali? Si ka mundsi q Mero Baze nuk e shpreh edhe publikisht besimin q ka patur te UET, pasi disa t afrm apo t njohur t tij m’i ka rekomanduar si student? Si ka mundsi q as Sokol Balla nuk e tregon edhe UET-in si top story, pas dy librave shum t suksesshm dhe eksperiencs ‘anglo-saksone’ me UET Press? Apo Alfred Peza q sht mahnitur kur i kam dhuruar setin e botimeve t UET Press?

  Ka dika q nuk shkon! Ka dika q nuk shkon lidhur me mentalitetin n kt vend kundrejt tregut, privates, iniciativs s lir dhe vet liris. Dhe kjo vjen nga elita e shoqris, madje nga elita e nj korporate t rndsishme t ktij vendi, asaj t gazetarve. Ky raport me t vrtetn dhe me lirin ka rndsi dyfishe n rastin e universiteteve private. Sektori privat dhe jo-shtetror n arsimin e lart, jo vetm, si do sektor tjetr, sht fryt i natyrshm i mrekullis s liris n kt vend (edhe pse fatkeqsisht erdhi von dhe ka vetm nj dekad jet), por ka edhe nj rndsi specifike. Sektori universitar i lir dhe i hapur n nj shoqri sht shum m i rndsishm se sektor t tjer. Po aq ndoshta sa dhe media e lir private q, paradoksalisht, kta denoncues t sektorit privat n rastin m t keq, apo kta t heshtur e indiferent n rastin m t mir, vet e prdorin; vet punojn n t prej vitesh e vitesh. Pse, kapitalizmi dhe liria duhet t ken sukses vetm n disa sektor? Duke filluar nga Fatos Lubonja, pse nuk shkojn t punojn n median shtetrore me rrogat dhe standardet profesionale t medias shtetrore?

  Universiteti privat n Shqipri duhet t ndihet krenar pr ’ka br kto 10 vjet. N radh t par ai zgjidhi nj problem jetik pr shoqrin shqiptare: pr her t par nuk kemi nevoj pr t studiuar n universitet me vendimin e Komitetit t Partis apo t Komitetit Ekzekutiv; nuk kemi nevoj pr konkurset e korruptuara, dhe t dyshimta hera-hers, t universiteteve publike; apo pr shtesat e Kryeministrit. Tani t gjith mund t ken akses n universitet.

  Pr her t par pedagogt shqiptar n universitetet private mund t ndrtojn kundrejt pagess dinjitoze nj karrier akademike normale e konkurruese, pa qen t detyruar t bjn pun t dyta e t treta, pa ia ‘varur msimit’, sepse rroga n universitetin publik nuk mjafton kurr. Pr her t par kan kushte dinjitoze: zyra, biblioteka, ambiente t bollshme, ajr t kondicionuar, banjo t pastra e pa er, drita dhe uj 24 or. Pr her t par n universitetet private mund t vijn t debatojn lirisht opozita dhe qeveria, ambientalistt dhe industrialistt, komunistt dhe fashistt, pa pasur kompleks se nuk jan n rregull me shtetin, qeverin apo ministrin.

  Universitetet private kan sjell konkurrencn n programe dhe botime, konferenca shkencore dhe botimet universitare, kan sjell rinovimin e shpejt dhe t pandalshm t oferts edukative e formuese, kan hapur dyert kundrejt tregut t puns.

  Qeveria Berisha ka meritn historik q t paktn e prishi prfundimisht monopolin universitar shtetror, duke krijuar premisat reale t liris akademike q sht nj nga kushtet baz t liris n nj demokraci.

  A ka ardhur koha pr nj faz tjetr? Po, patjetr! Por jo pr at q spekulon kryetari i opozits q, n prpjekje pr t fituar kapital politik ndaj kundrshtarit, nxin n krye t t gjithve universitetet private, duke kaluar me ndonj “por” pjesn tjetr t s vrtets s mir rreth ktij sektori, pa t cilin as ai vet nuk do t bnte dot nesr si kryeministr kur t prballej me nevojn e shkollimit serioz t t rinjve shqiptar.

  Kjo faz e re, ajo e cilsis, ka ardhur dhe ne po i krkojm kta element me koh, si universitet apo si Consorcium Universitar Shqiptar. Ka ardhur koha pr nj monitorim t besueshm, t drejt dhe t paanshm t cilsis n t gjith sistemin ton universitar privat, shtetror dhe jopublik, duke prdorur parimin “nj kut, nj mas”. Ka ardhur koha e nj sistemi pikzimi e renditjeje t qart, q orienton publikun, por edhe u hap rrugn prmirsimeve q rrjedhin nga politikat publike. Ka ardhur koha pr nj konkurs real t administrats publike, pasi punsimet e pamerituara dhe politike n administratn shtetrore dhe sektorin publik jan shkaku kryesor i deformimit t tregut t edukimit (a nuk e donte Renzo Bossi diplomn pr t filluar pun n Komun?). Ka ardhur koha pr profesionet e rregulluara dhe provimin e shtetit si filtrin final pr profesionistt e nesrm, q prgatisin universitetet pr tregun e puns. Ka ardhur koha pr reformn e financimit t arsimit t lart, pr t vn n kushte autonomie reale kolegt e universiteteve shtetrore q punojn me kufizime t mdha dhe kushte t vshtira dhe pr t sjell n konkurrenc reale t gjith aktort e sistemit. Ndryshe nga sot, ku universiteti privat duhet t luftoj pr mbijetes e universiteti shtetror ka gjithka t subvencionuar. Studenti shqiptar duhet t vihet n qendr, paraja publike duhet t ndjek studentin dhe t jet ai zot pr t zgjedhur se ku duhet t studioj. Nse pr kt duhet shndrruar statusi i universiteteve nga shoqri tregtare, sepse kshtu ndihet m mir nj shoqri si e jona me mentalitet anti-treg, pse jo, ta bjm reformn e financimit dhe ta vm sistemin n konkurrenc reale, duke kushtzuar edhe statusin jofitimprurs t ktyre institucioneve t reja. Ne si UET t paktn e kemi shpallur se jemi t gatshm ta bjm kt.

  Tregu nuk mund t dshtoj. As tek universitetet. Ai tashm e ka treguar veten.  *Nj prej themeluesve dhe Adminstrator i UET.

  MAPO

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Konferenca Islamike + Terrorizmi ne Shqiperi
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 16-04-2003, 14:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •