Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Antarsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetn sic e di un :-) *
  Mosha
  37
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Si t shkmbej skedart n Internet?

  A ka ndonje faqe qe te jep mundesine e ftp online pa instaluar programin?


  Moderatori: Nj tem tjetr q mund t'u vij n ndihm pr shkmbimin e skedarve:
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 29-10-2007 m 22:39

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Nuk sht nevoja t kesh nj program pr FTP sepse shumica e kompjuterave mund t prdorin windows ose internet explorer duke shtypur adresn e FTP tek i njjti vnd ku shkruan edhe adresat e faqeve t internetit.

  psh:
  ftp://ftp.sunet.se/

  Kjo do bj lidhjen me ftp.sunet.se
  Nqs ftp nuk lejon komunikim anonim, ather do t t pyes pr emrin e llogaris dhe fjalkalimin. Kur bhet lidhja ti mund ta prdorsh njsoj si hard diskun tnd nqs ke lej nga administratori i ftp-s.

  Nqs krkon prdorimin e FTP me ndonj aplet n JAVA si ajo e chatit, nuk do ta rekomandoja sepse personi q ka apletn mund t t vjedh emrin dhe fjalkalimin. Ti nuk e di far ndodh me informacionin q fut n aplet dhe personi q e ka shkruajtur at, mund ta ruaj informacionin tnd pr veten e tij.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 04-02-2004 m 03:09

 3. #3
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Antarsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetn sic e di un :-) *
  Mosha
  37
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo une doja thjesh ti trasferoja nje mikut tim disa file qe me ane te e-mailit nuk mundeshin pasi jan pak te medha ....

  flm per gjithshka

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Reni,

  Pr t prdorur FTP dikush duhet t hap nj srvr FTP dhe t lejoj personin tjetr t futet tek srvri pr t shkmbyer skedar.

  Pra njri nga juve, ti ose shoku yt, duhet t ket nj srvr FTP n kompjuter dhe personi tjetr do lidhet tek ky srvr pr t marr ose pr t hedhur skedar. Kjo duket si dika e leht por ka pun se si fillim duhet t marrsh programin pr t hapur FTP, pastaj duhet ta konfigurosh q vetm shoku tnd t futet aty. Nqs nuk ke lidhje t drejt-pr-drejt me internetin ti nuk mund t jesh i aft ta hapsh srvrin. Pra ju q t dy duhet t futeni n internet direkt nga kompjuteri juaj dhe t mos ket kompjutera t tjer n mes me proxy, firewall, router sepse kto zakonisht pengojn prdorimin e FTP. Ka vshtirsi dhe nuk ja vlen q t hapsh FTP pr nj skedar q do transferoni.

  Pr t transferuar skedarin mund t prdorsh:
  - Kazaa dhe programe t tjera t ngjashme.
  Futuni t dy n nj koh dhe shkmbeni skedarin. Duhet t keni kujdes q vetm nj person ta marr skedarin dhe t mos futen persona t tjera nga interneti.

  - Mesazhiert MSN, Yahoo, AOL, ICQ q t lejojn t shkmbesh skedar. Nj prej butonave sht q ti drgosh personit nj skedar. Nuk e di nqs kan limite pr madhsin e skedarit por provojeni njher.

  - MIRC, kjo mund t jet mnyra m e mir. Futuni t dy n chat me programin MIRC, nuk ka rndsi se n ciln dhom, dhe tek ikonat n krye t programit zgjidh "send file". Personi tjetr duhet ta pranoj skedarin duke shtypur butonin "accept".
  http://www.mirc.com

  - Nqs kompjuterat nuk mund t komunikojn direkt me njri tjetrin metodat m lart nuk punojn. N kt rast mund t prdorni Yahoo Briefcase, e cila t lejon t hedhsh file n llogarin tnde t yahoo dhe t lejosh personin tjetr ti marr. M duket se nuk mund t hedhsh skedar m t mdhenj se 1MB por provoje njher se sht falas.
  http://briefcase.yahoo.com/

  Nqs nuk sht vetm nj skedar por shum skedar t bashkuar n nj mund ti ndash skedart n disa pjes dhe t prdorni nj nga mnyrat m lart disa her deri sa t plotsohet e gjith dosja. Gjithashtu, mund t marrsh programin winrar http://www.rarlab.com/rar/wrar330.exe q t lejon t kompresosh disa skedar n nj skedar m t vogl ose t ndash nj skedar t madh n disa skedar m t vegjl. Psh nqs ti ke nj dosje q sht 5 MB me kt program mund ta kompresosh (psh: 3MB) ose mund ta ndash n 5 skedar me nga 1 MB sejcili. Hidhi nj sy dhe nqs ke nevoj pr ndihm si ta prdorsh pyet n forum.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Gepardi
  Antarsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  34
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une do te sugjeroja nje menyre tjeter.

  Hap nje llogari falas tek www.netfirms.com

  pastaj me ane te nje programi ftp lidhu me te dhenat e meposhtme te ftp dhe ngarko ne internet skedaret. (Te sugjeroj Cute FTP si program mjaft te mire dhe te lehte per tu perdorur)

  Host ftp://emri.netfirms.com
  username emri
  password koajsfa

  (jane te dhena sa per shembull sepse te vertetat do te dergohen me email kur te regjistrohesh)

  Ne kete menyre skedaret rrine aty gjithmone dhe ne cdo kohe cdo shok i joti mund t'i marri me dy menyra:

  Ose thjesht duke shkruar URL psh. www.emri.netfirms.com/skedari.zip

  ose duke u lidhur dhe ai me te dhenat e FTP dhe ne kete menyre merr skedaret me ane te ftp.

  Pershendetje!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gepardi : 07-02-2004 m 19:21

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  mund tja dergosh edhe me email ato filet po ti besh ndarje (split) me ndonje program si psh HJ-Split i cili ben ndarjen po ashtu eshte ne gjendje te beje bashkim te skedareve te copetuar
  Mire eshte qe te dy juve ti qe e dergon skedarin copa-copa ashtu si dhe ai qe do e marre copa copa(dhe me pas do i bashkoje copat ti beje(join) te perdorni te njejtin program HJ-Split
  Hidhi nje sy kesaj faqes
  http://www.freebyte.com/hjsplit/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Antarsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetn sic e di un :-) *
  Mosha
  37
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ju falenderoj per shpjegimet

 8. #8
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Antarsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  35
  Postime
  932
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime

  Server FTP

  Dua Te Di Si Mund Te Hap Nji Server Me Protokoll Ftp Ne Nji Pc Shpie.psh Kam Programin Flashfxp Dhe Dua Te Di Si Ta Konfiguroj Qe Te Hap Nji Server Ne Pc Tim.
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 9. #9
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Flash FXP nuk t lejon t hapsh srvr me FTP. Flash FXP prdoret pr tu lidhur me nj FTP dhe t marrsh ose t hedhsh skedar. Gjithashtu lejon q t lidhesh me dy FTP dhe t transferosh skedar direkt nga njra tek tjetra.

  Nqs do t hapsh FTP n kompjuterin tnd mund t marrsh programet q prmnden nga kto faqe:
  http://compnetworking.about.com/cs/f...winftpserv.htm
  http://compnetworking.about.com/cs/ftpservers/
  http://www.sofotex.com/download/FTP_...e/Ftp_Servers/

  Kto programe lejojn kompjuterat e tjer t lidhen me kompjuterin tnd me FTP dhe t shkmbejn skedar me njri tjetrin. Ki kujdes t vsh fjalkalime pr t gjitha llogarit dhe mos hidh n FTP skedar t windowsit. Duhet t kesh lidhje t shpejt me internetin pr t ngarkuar (upload). Shumica e kompanive q ofrojn internetin nuk lejojn t hapsh srvra n kompjuterin tnd, prandaj merri njher n telefon q t mos kesh probleme.

  shnim: Po vazhdove t shkruash te gjitha fjalt me shkronja t mdha, tema do t fshihet. Nuk je n chat ktu.

 10. #10
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  44
  Postime
  178
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Perdor Me mire Cerberus.
  pasi e instalon ke mundesi ta perdoresh falas komplet duke vene mundesine personal use.
  Duhet te kesh public IP address qe te kesh mundesi te lidhesh me ftp me komputerin tend te shtepise nga te duash ti.

  Une perdor cerberus rreth 2 vjet ne rrjetet e firmes si ne Ceki ashtu dhe ne slovaki dhe jam shume teper i kenaqur. Ne Control panel te programit ke dhe logs te plote te gjithe lidhjeve qe jane bere including IP address, user name used, etc etc

  Po qe se ndihme me konfigurimin ose me programin, mund te shkruash ketu, megjithse eshte shume i thjeshte.

  Oni

 11. #11
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Antarsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kini parasysh te serverat ftp qe perdorni qe ata te jene te sigurte dhe te bejne nje thirrje tip chroot() ne *nix qe te mos kete mundesi te kaloje ne direktori te tjera te kompjuterit pasi ka shume menyra per ta hackuar.
  Me e njohura per siguri eshte ncftp ose vsftp te cilat kan dhe opsione si reverse-domain lookup qe kontrollojne per spoofed ip address me ane te nje reverse dns lookup.
  NQS ju duhen me shume keshilla kerkoni

 12. #12
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  55
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga sherri
  Dua Te Di Si Mund Te Hap Nji Server Me Protokoll Ftp Ne Nji Pc Shpie.psh Kam Programin Flashfxp Dhe Dua Te Di Si Ta Konfiguroj Qe Te Hap Nji Server Ne Pc Tim.
  te keshilloj te perdoresh FTP Serv-U eshte program i thjeshte dhe stabel.
  Nese ke win XP mund ta aktivizosht ftp server nga cd e XP . Eshte nje nga komponentet e sistemit Windows XP .
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 13. #13
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Shkmbimi i skedarve n internet

  Dergo me email programe,dokumenta,filma,kraks,serials,imazhe cfare do lloj skedari qe te duash,duke perdorur njeren nga keto faqe:
  http://www.megaupload.com/
  http://www.4shared.com/index.jsp
  http://www.yousendit.com/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #14
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shum t mira qenkan ket sajte.
  Te prgezoj per punen benseven11.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 15. #15
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Faqe per t ngarkuar skedar

  Dy faqe per te ngarkuar falas imazhe nga kompjuteri juaj.
  Ka vlere per rastet kur keni fotografi,imazhe te medha mbi 600x600
  dhe forumi nuk e lejon postimin e tyre per shkak te madhesise.
  http://www.imageshack.us/ Kerkon regjistrim
  http://www.buzznet.com/ose http://www.buzznet.com/www/homepage.htm Kerkon regjistrim.Pas regjistrimit klikohet ne linkun Post.Pastaj klik ne browse,gjen imazhin ne kompjuter dhe e fut.I fut nje titull imazhit,ndonje koment dhe klikon save poshte.Pasi imazhi eshte bere save(kursyer),te faqja,kopjohet adresa ne fushen www... dhe postohet si link ne forum.Ne regjistrim fusni nje adrese emaili fallco,jo adrese te vertete,per te mos marre emaila te padeshiruar(spam).
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 19-06-2005 m 00:47 Arsyeja: shtese
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 16. #16
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Ja dhe disa faqe te tjera:
  http://rapidshare.de/
  50 mb maksimumi per nje skedar.Afati ruajtjes 30 dite
  ----
  http://ww3.sharebigfile.com/
  250 mb maksimum per 1 skedar.Afati i ruajtjes se skedarit 7 dite.
  ----
  http://www.uploadtemple.com/
  ----
  Pranon cdo lloj skedari pervec .php dhe mp3
  Maksimumi 30 MB 1 file
  ---
  http://www.filecabi.net/
  Pranon ngarkim te skedareve:wmv .avi .mpg .mov .swf .asx .jpg .gif .png .pdf I ruan skedaret pergjithmone maksimumi 10 mb 1 skedar
  ----
  http://uploadhut.com/
  50 mb maksimumi
  ---
  http://www.swiftdesk.com/
  maksimum 30 mb 1 file
  ---
  http://sendthisfile.com/
  maksimum 3 downloads>ndrysho IP-ne
  ---
  http://www.dropload.com
  hapesire 100Mb per 7 dite
  ----
  http://www.sharebigfile.com
  maksimum 25mb file.I ruan per dy jave.
  ----
  http://www.putfile.com
  10Mb hapesire falas vetem per imazhe dhe video.
  -----
  http://www.webfile.ru
  20Mb hapesire falas
  ---
  http://sharefiles.ru
  50Mb hapesire falas
  ---
  http://www.updownloadserver.de/
  ---
  http://www.ultrashare.net/
  28,6MB maksimumi madhesise se nje skedari
  ----
  http://www.glintfiles.net/upload.php
  30 mb maksimumi
  --
  http://www.datapickup.com/
  ---
  filefront.com Ky server nuk pranon materiale pirate kraks,warez.Duhet maskuar
  emri i skedarit.Kthehet ne rar dhe mbrojtur me pasword qe te dergohet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 22-06-2005 m 21:44
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #17
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime
  Ja dhe 2 adresa te tjera per shkembim skedaresh:
  http://webfilehost.com
  http://www.mytempdir.com/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 18. #18
  . Maska e nausika
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Po per te postuar video te shkurtra apo .ppt files si i behet?
  When in Doubt, Act Stupid!

 19. #19
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga nausika
  Po per te postuar video te shkurtra apo .ppt files si i behet?
  Keto Nausike jane per cdo lloj fajlli:

  www.rapidshare.de
  www.yousendit.com
  www.megaupload.com

  www.putfile.com

  Filetype = pic/vid
  Filesize = 2MB/10MB
  Filelife = until unused for 6 months

  www.mytempdir.com

  Filetype = Any
  Filesize = 25MB
  Filelife = 14 days

  www.ultrashare.net

  Filetype = Any
  Filesize = 30MB
  Filelife = until unused for 30 days

  www.sendmefile.com

  Filetype = Any
  Filesize = 30MB
  Filelife = 14 days

  www.uploadtemple.com

  Filetype = Any
  Filesize = 30MB
  Filelife = until unused for 30 days

  http://www.picapic.net

  Filetype = pic/vid/flash
  Filesize = 2MB/40MB/10MB
  Filelife = unsure

  www.gigashare.com

  Filetype = pic/vid
  Filesize = 2MB/50MB
  Filelife = Unsure

  www.qfile.de

  Filetype = Any
  Filesize = 50MB
  Filelife = 50MB an hour/unsure if ever self deletes

  www.uploadhut.com

  Filetype = Any
  Filesize = 50MB
  Filelife = until unused for 30 days

  www.filehd.com

  Filetype = Any
  Filesize = 60MB
  Filelife = No Limit

  www.youtube.com (Registration required)

  Filetype = vid
  Filesize = 100MB
  Filelife = No limit

  www.sharebigfile.com (Slow Downloads)

  Filetype = Any
  Filesize = 250MB
  Filelife = 250 Downloads/7 Days

  www.megaupload.com (Slow Downloads)

  Filetype = Any
  Filesize = 250MB
  Filelife = Until unused for 30 days

  www.datapickup.com

  Filetype = Any
  Filesize = 1.5GB
  Filelife = 25 downloads/7days

  www.g1x.org (Registration required)

  Filetype = pic/vid
  Filesize = unsure
  Filelife = unsure

  www.filefront.com (Registration required)

  Filetype = Any
  Filesize = Unlimited
  Filelife = No Limit
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #20
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ngarkoni n FileFactory deri n 500MB

  FileFactory ju lejon qe te ngarkoni skedart e madhsis deri n 500MB, si dhe t dergoni email me madhsi deri n 1.5GB.
  E gjitha kjo sht falas. Nuk keni nevoj qe te regjistroheni si dhe shkarkimet nuk jan te kufizuara si n rapidshare.

  http://www.filefactory.com/
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sigurimi i kompjuterit
  Nga Force-Intruder n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-11-2011, 15:02
 2. 'mendim keni pr internetin?
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 11-05-2009, 05:17
 3. Philadelphia, qyteti me wireless Internet per te gjithe
  Nga Albo n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2004, 11:34
 4. Microsoft, thot se do t mbyll dhomat bisedore n internet
  Nga Hek n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2003, 19:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •