Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 235
 1. #21
  Citim Postuar m par nga Ari-Intimidator
  Dashuria nuk egziston. Te gjitha ato mendime te mesiperme jane shume qesharake. E shoh se shumica nga jush keni tendence te enderroni. Dashuria 'blah blahh blaah".....

  Dashuria nuk egziston

  shume pesimist..ato(shprehjet mbi dashurine) ikane thene te tjere para nesh..secili i nisur nga eksperienca personale.
  megjithate gjithkujt i pelqen te besoje se ekziston ajo dashuria "e papercaktuar";qe nje e vetme mbush "te teren"
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 2. #22
  Dashuria e par i ngjan bors s par, rrall ndonjher mbetet.
  Finlandeze.

  Dashuria e vjetr nuk ndryshket.
  Gjermane

  Barra e madhe mund pr deve, dashuria e madhe mund pr zemr.
  Mongoleze

  Dhurat e mir nga i dashuri sht edhe nj tuf bari.
  Azerbejxhane

  Dashuria as nuk mundet t blihet, as nuk mundet t shitet. mimi i vetm i dashuris sht dashuria.
  Angleze

  Dashuria sht e verbr, por shihet prej s largu.
  Italiane

  Vetm dashuria mund ta ndrtoj brenda nj nate Murin Kinez.
  Koreane

  Jeta pa dashuri sht si viti pa pranver.
  Suedeze

  Me at q duhemi, tallemi m s shumti.
  Franceze

  do ndarje sht nj pjes e vogl e vdekjes.
  Fmnceze

  Bukuria pr nj her, dituria pr gjith her.
  Shqipe

  Bukuria sht si lulja kur lulzon, por shpejt vyshket.
  Italiane

  Bukuria sht premtim i fatit.
  Stendali


  T bukura jan vetm ato gjra, q nuk na interesojn.
  Uajldi

  Ishte e bukur si gruaja e huaj.
  Morandi

  Ari sht i bukur, por bukuria ia tajkalon.
  Masingjeri

  Bukuria e vrtet, si dhe menuria e vrtet sht shum e thjesht dhe e kuptueshme pr t gjith.
  Gorki

  Bukuria sht di shtazarake nse nuk prshkohet edhe me menuri.
  Demokriti

  Bukuria frenon do zemrim.
  Gte

  N gjum dhe n errsir do gj sht e bukur.
  Vidmari

  Bukuria e trheq vjedhsin m tepr se ari.
  Shekspiri

  Gruaja e bukur e vera e mbl, farmak pr zemr.
  Shqipe

  Bukuria sht burimi i t gjitha dashurive dhe fatkeqsive t mdha.
  Lakorderi

  Vetm e vrteta sht e bukur.
  Dekarti

  Bukuria sht letra q i rekomandohet zemrs.
  Shopenhaueri

  Qeni pr qenin sht m i bukuri, ashtu si njeriu pr njeriun.
  Epiharmi

  T bukurit jan t bukur vetm pse jan t rrethuar nga t shmtuarit.
  Shezali

  Mbretresha e vetme e vrtet sht bukuria e gruas: sundon posa t paraqitet.
  Shileri

  Nuk sht e bukur ajo q sht e bukur, por e bukur sht ajo q ju plqen.
  Italiane

  Bukuria sht burim i pashtershm i gzimit pr at njeri q di ta gjej kt burim.
  Kareli

  T bukurve do gj u falet.
  Boigny

  Bukuria gjithmon u sjell femrave dhe meshkujve m shum dhembje se sa gzim.
  Tomazeu

  Dashuria e par sht m e mbl se mjalti i bletve.
  Dctgestane

  Dashurit e para jan si dhmbt e par: dalin pa dhembje dhe ua lshojn vendin t tjerve.
  Dyma i Ri

  Dashuria e par sht shum e madhe dhe njkohsisht shum e vogl.
  Hygo

  Nga t gjith budallallqet q bn nj vajz, m i madhi sht dashuria e saj e par.
  Kocebu

  Njeriu ka shum dashuri t mdha e t vogla n jet, por ka vetm nj dashuri t par.
  Dostojevski

  N dashurin e par gruaja do dashnorin, n t tjerat do dashurin.
  La Roshfitko

  Ai q t detyron t qash, ai edhe t do.
  Shqipe

  Dashuria sht kripa e jets, jeta pa dashuri s'ka asnj shije.
  S.Frashri

  Kur njeriu e ka zemrn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
  P.Vasa

  -Pse dashuron?
  -Q t lirohem prej nj pjese tjetr t dhembjes q s'e shterr puna krijuese dhe q t frymzohem pr pun.
  Qosja

  Dashuria dyshon dhe beson me t njjtn forc.
  Xoxa

  T dashurosh do t thot t robrohesh nga vetvetja.
  Spasse

  Kush nuk mund t tregoj sa dashuron, ka njohur vetm nj dashuri t dobt.
  Petrarka

  Dashuria sht iluzion.
  Uajldi

  Msoni, msoni, msoni dhe do t bheni t arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do t bheni t mdhenj.
  Tomaseu

  N dashuri nuk sht rritur askush.
  Eemarku

  Dashuria dhe fati ndrlidhen kshtu q k'ush sht imun n dashuri, imun sht edhe n fat.
  Sheli

  Kush dashuron nuk guxon t flas pr viktima.
  Bjernsoni

  N qoft se askush nuk na do, athere as veten ton nuk e duam.
  De Stali

  N dashuri sht e mundur t falsh shumka, por jo edhe t harrosh.
  Shamfori

  Dashuria ka dy prcjells: t mirn dhe durimin.
  Aligieri

  Dashuria ushqehet me shpres.
  Lao Ce

  Dashuria sht si ngarja e automobilit: starton ngadal, vozit shpejt, por frenon vetm kur sht, shum 5 von.
  Sagani

  Kush ndalet t mendohet pr dashuri, nuk dashuron m.
  Kocebu

  Dashuria bn udira do dit: ajo dobson t fuqishmin, forcon t dobtin, nga i menuri bn budallain, i nga budallai t menurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nj fjal, i prmbys gjrat.
  Polaku

  T jesh i dashuruar do t thot m tepr se t jesh i pasur, sepse do t thot t jesh i lumtur.
  Tileri

  Kam lexuar diku se dashuria sht kapitulli i par n librin e madh t mosmirnjohjes.
  Sandi

  Dashuria sht shtje e ndjenjave e jo e dshirave. Nuk mund t dashuroj pse dua, e m s paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar sht e marr.
  Kanti

  Dashuria fitohet me dashuri.
  Spanjolle

  O zot, kur t vdes, ruaje n qetsin tnde vetm nj fjal pr mua:"Kam dashuruar".
  Tagora

  Dashuria doher sht fillimi i dijes, si sht zjarri fillimi i drits.
  Lagerlefi

  Derisa dashuria sht e verbr, s'ka arsye pr ndarje.
  Z.Leni

  Dashuria sht ndoshta i vetmi shikim i prkryer q mund ta hedhim n amshim.
  Hajsi

  Gjendja e dashuris si duket sht e vetmja gjendje normale e shpirtit t njeriut.
  ehovi

  T dua m shum se dje, e m pak se nesr.
  Zheraldi

  Kam pir q t'ju harroj. Por pr fat t keq, kur jam dehur, ju kam par dyfish.
  Ashardi

  Dashuria sht nj lindje e re.
  Gjermane

  Dashuria sht plhur q thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qndisje.
  Volteri

  S'sht i mir gardhi me ristela, as dashuria n fqinjsi t mir; i mir sht gardhi me drrasa dhe dashuria n largsi.
  Rumune

  Sa m shum gjykohet, aq m pak dashurohet.
  Shamfori

  Atje ku ka m shum dashuri, atje edhe dhembja sht m e madhe.
  Qosja

  Pr dashnorin s'ka gj m t mbl se lott kur fshi-hen n duart e s dashurs.
  S.Frashri

  S'ka diell pa drit, as njeri pa dashuri.
  Gte

  Mundet ndonjher t harrohet ka sht dashuria?
  Ruso

  Dashuria sht nj ngjarje botrore, por private.
  Polgari

  T ndahesh vetm pse m nuk e do sht budallallk, njsoj si t martohesh me dik vetm pse e do.
  Gabori

  Dashuria sht prmbajtja e vetme e gjrave n kt koh t pakuptimt.
  Habe

  Kur njeriu dashuron, dshiron t bj dika, prandaj dshiron t sakrifikoj, dshiron t shrbej.
  Heminguei

  Dashuria sht si rrobat: knaqsi sht kur i ndrron shpesh.
  Fleeri

  Ta krkosh me arsye rrugn tek dashuria, sht njsoj si t krkosh diellin me qiri.
  Rumi

  N qoft se dashuron, askush nuk mund t t bj gj.
  Kieopatra

  Miqsia dhe dashuria jan dy lule n nj rrnj. Vetm se dashuria ka disa petale m shum.
  Klopshtoku

  Ku sundon dashuria nuk ka as t mdhenj as t vegjl.
  Japoneze

  N qoft se miqsia nuk prmban dashuri, dashuria prmban miqsi.
  De Kosteri

  Dashuria sht e amshuar deri sa zgjat.
  Renie

  Ikja sht fitoria e vetme n dashuri.
  Bonaparti

  Dashuria sht m e vjetra, m e reja, e vetmja ngjarje botrore.
  Rikerti

  T dashurosh nuk do t thot t jesh i lumtur, do t thot t zgjedhsh vuajtjen tnde.
  Gogoli

  Dashuria sht shpesh rezultat i kurorzimit
  Molieri

  I frikohemi vetm atij q e duam.
  Tolstoi

  Dashuria sht si smundja infektuese: sa m tepr njeriu friksohet aq m tepr e pson.
  Dekobra

  Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mshira.
  Monteskie

  Dashuria sht si supa: lugt e para jan shum t nxehta, t fundit shura t ftohta.
  Manjani

  Dashurit e mdha jan t rralla, si jan t rralla veprat e mdha.
  Adleri

  Kur ndonj dashurie i vjen fundi, t dobtit kukasin dhe menjher gjejn dashnore t reja, kurse t menurit me koh i kan pasur t rezervuara.
  Uajldi

  Tragjedia e madhe e jets nuk sht se njerzit vdesin, por se pushojn s dashuruari.
  Momi

  Dashuria nuk ka vite. Ajo lind doher.
  Paskali

  Kush vjen pr mir troket n der; kush dashuron, dern e gjen t hapur.
  Tagora

  Ngrije urn e dashuris deri n diell, vetm ajo na lidh me jetn, vetm ajo na lidh me njerzit.
  A.Podrimja

  Dashuria i ka ligjet e veta t zhvillimit, stint e veta jetsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranvern e hershme, vern e nxeht dhe, pas tyre, vjeshtn e cila pr disa sht e nxeht, e ndritshme dhe frutdhnse, ndrsa pr disa t tjer e ftoht, e zymt dhe e mjer.
  Bjelinski

  N fillim t dashuris dashnort flasin pr t ardhmen, e kur ajo sht nga fundi, flasin pr t kaluarn.
  Karlo

  Dashuria sht zjarr i furishm. At s'mund ta shuaj dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli

  Dashuria? N fillim fjal t mdha, pastaj fjal t pakta e n fund fjal t shumta.
  Pajeroni

  T lutem, m duaj pak, n qoft se dshiron t m duash gjat.
  Herriku

  Dashuria sht els q tek njeriu el do gj.
  Hoperi

  Dashuria sht fati, t cilin ia japim njeri-tjetrit.
  Sandi

  Dashuria sht i vetmi pasion q nuk duron as t kaluarn, as t ardhmen.
  Balzaku

  S'ka dyshim q dashuria sht fshehtsi e pashpjegueshme.
  Myse

  Asnjher nuk dashuron mjaft, n qoft se nuk dashuron shum.
  Peshi

  Njerzve u plqen m shum dashuria se martesa, pr kt arsye romanet jan m argtues se historia.
  Shetmfori

  T dashurosh do t thot t duash nj tjetr m shum se veten.
  Femau

  Dashnort n bot shohin vetm veten, harrojn se i shohin t tjert.
  Platoni

  Kur dashuron, edhe majmuni t duket i bukur, kur nuk dashuron nuk t plqen as lulja lotos.
  Kineze

  Njerzit m tepr mundohen pr bukn dhe dashurin.
  Japoneze

  Dashuria asnjher nuk lind n shpirtin e prishur.
  Ikbali

  Vajza m shum i beson dashuris, se sa nns s vet.
  Gte

  Nuk sht vshtir t dashurosh, vshtir sht ta shprehsh at.
  Myse

  Dashuria lind, jeton dhe vdes n sy.
  Shekspiri

  T friksohesh nga dashuria do t thot t friksohesh nga jeta, e ata q friksohen jan tri her t vdekur.
  Raseli

  do dashuri kalon, kurse mosmarrveshjet mbesin prgjithmon.
  Dostojevski

  M duket se mund t dashurojn shum vetm ata q din edhe t urrejn shum.
  Cezari

  N qoft se je njeri bj dashuri, n qoft se je lule bhu mimoz.
  Hygo

  M mir t dashurosh dhe t humbsh, se sa asnjher t mos humbsh.
  S.Bemardi

  T dua sepse m dhe dashurin. E dua dashurin sepse ma dhe ti.
  Bodleri

  Nj dashuri sht, por kopje t saja ka me mijra.
  La Roshfuko

  Nga gjith pasionet, dashuria sht m e fuqishmja, ajo n t njjtn koh sulmon zemrn, kokn dhe vetdijen.
  Volteri

  Dshira dhe dashuria jan krah pr vepra t mdha.
  Gte

  Dashuria sht prore fisnike dhe e bukur, por e vrteta kujdeset q ajo t kaloj npr pyllin e hithrave.
  Keseli

  'sht risia? Nj ndrr. 'sht dashuria: prmbajtja e ndrrs.
  Kierkegardi

  Dashuria sht hapsir dhe koh e matur me zemr.
  Prusti

  Pas dashuris nuk ka gj tjetr, ve vdekjes.
  Zola

  M fatkeq nga t gjith njerzit sht ai q nuk dashu-ron m, e q nuk mund t harroj dashurin e par.
  Mickijevii

  Dashuria sht jeta, sht lumturia q ia mbush zemrn, sht atmosfera ku ajo merr frym si t doj, sht himni i amshuar q ia drejton krijuesit.
  P.Vasa

  Dashuria sht fizik, ndrsa martesa kimi.
  Dyma

  Dashuria sht si zogu, q m shum dshiron dnim nga nj dor se lmosh nga dora tjetr.
  Koltoni

  N dashuri sht e lejuar do gj: himni, tradhtia, mashtrimi.
  La Fonteni

  Rruga m e gjat pr n varr sht rrruga e dashuris
  Spamjolle

  Dashuria sheh prmes syzeve magjike, t cilat bakrin e shndrrojn n ar, varfrin n pasuri e guralect n margaritar.
  Servantesi

  Kur njeriu ka dashuri, s'ka frik.
  Konfui

  Edhe n kasollen m t vogl ka vend pr dy t dashuruar.
  Shileri

  Dashuria sht moralisti m i kndshm dhe m i qet.
  Bekoni

  Dashuria platonike sht vullkan pa erupcion.
  Pitigrili

  Dashuria sht ajo pa t ciln nuk mund t jetohet.
  Remarku

  Shumics s njerzve u duhet m shumn dashuri, se sa e meritojn.
  Ebner -Eshenbahu

  Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu.
  Ueselmani

  Dashuria sht tr jeta e gruas, kurse nj episod n jetn e mashkullit.
  De Stali

  Dashuro t tjert nse do t t dashurojn.
  Seneka

  Sigurisht, sht vshtir t jesh pa dashuri tek ende ke dshir t dashurosh, por shum m vshtir t t dashurojn kur nuk e do m dashurin.
  Kurtleni

  Ai u martua me t sepse e dashuroi. Ajo e deshti at,sepse u martua.
  Gilli

  'sht dashuria? Rast i volitshm pr dhembje t gjat.
  Eminesku

  Koha zakonisht sht e bukur, kur bn dashuri.
  Stivensoni

  Besnikt njohin vetm ann triumfuese t dashuris, kurse t pabest edhe tragjiken.
  Vilde

  M mbl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja.
  Longfellou

  Dashuria ua merr mendt atyre q i kan dhe ua jep atyre q nuk i kan.
  Didroi

  Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtroj vetveten dhe prfundon duke mashtruar t tjert.
  Uajldi

  Antitez e dashuris nuk sht e thn t jet prher urrejtja. Mund t jet nj dashuri e re.
  Kotarbinski

  Kur njeriu kupton pse dashuron, athere pushon s dashuruari.
  Jesenski

  N dashuri sht mbret ai q dashuron m s shumti.
  Helvecinsi

  Dashuria q mund t vdes nuk ka qen dashuri.
  Auerbahu

  Engjejt e quajn gzim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e skterrs, njerzit e quajn dashuri.
  Hajne

  Turpi sht mkat i madh kundr dashuris.
  Fransi

  Dashuria sht epshi m pshprits.
  Uilsoni

  N luft sht si n dashuri: pr t prfunduar duhet t'i shihet fundi.
  Haksli

  Dashuria sht e verbr, miqsia prpiqet t mos shoh asgj.
  Bismarku

  Ata q vdesin duke dashuruar mbesin shehit.
  Muhameti

  T jesh i dashuruar n vetvete, sht idil q zgjat tr jetn.
  Uajldi

  Dashuria sht si lufta: fillon leht, por mbaron vshtir.
  Menkeni

  Shum njerz q gjat tr jets kan dashuruar mund t flasin m pak mbi dashurin, se sa fmija i cili e ka humbur qenin para nj dite.
  Uajlderi

  Jeni t prshndetur gjith ju q dashuroni! Mallkuar qofshin ata q asnjher nuk kan pasur dashuri; m shum mallkuar ata q ua pengojn dashurin t tjerve.
  Shnim pompejan

  Dashurojm, sepse dobsit i kemi t njjta
  Suifti

  Dashuria sht ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dshira e njeriut para saj nuk ka kurrfar hise.
  Stendali

  N dashuri si dhe n luft, e drejta gjithmon sht n ann e t fortit, andaj femra q dashurojm gjith-mon do t ket t drejt.
  Myse

  Sqarimi i dashuris sht shkatrrimi i dashuris.
  S.Bernardi

  Dashuria sht si fati: nuk do q t vrapohet pas saj.
  Gotje

  M mir t mos kesh fare, se sa ta humbsh dashurin.
  Hebeli

  Nuk sht i dashuruar ai q nuk dashuron gjithmon.
  Euripidi

  Kush do drurin i do edhe degt e tij.
  Molieri

  N dashuri, edhe shum sht pak.
  Bomarshe

  Biseda m interesante e dashnorve sht kur heshtin.
  Furnie

  Dashuria sht smundje e rnd e shpirtit.
  Platoni

  N dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojn t shtiren se jan t dashuruar, q pastaj t jen vrtet t dmtuar.
  Dosi

  T mos jesh asgj dhe t mos duash asgj, sht njsoj.
  Fojerbahu

  T gjith ne jemi rezultat i dashuris dhe i dalldis.
  Bajroni

  Gjuha e dashuris shtn sy.
  Fleeri

  Dashuria sht dobsia m fisnike e mendjes.
  Drajdeni

  Tragjedia e secils dashuri sht zemrgjersia.
  Momi

  Pr dashuri, jo pr urrejtje un jam lindur.
  Sofokliu

  Lufta m e madhe e jets son sht dashuria.
  Zilahi

  S'ka dashuri zjarrin e t cils nuk e shuan martesa.
  P.Vasa

  T martohesh do t thot t'i dyfishosh prgjegjsit dhe t humbassh gjysmn e t drejtave.
  Shopenhaueri

  Martesa sht shkenc.
  Balzaku

  Njeriu gjithmon ka dhe mund t bj pun m t rndsishme se sa t martohet.
  Nie

  T ndershmit martohen shpejt, t menurit kurr.
  Servantesi

  Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorzohet pse ka durim dhe n fund martohet srish pse harron.
  Salakru

  Martesa vjen pas dashuris, mu si tymi pas zjarrit.
  Shamfori

  Martesa; Kshtu quaj dshirn e dyshes q dshirojn t shndrrohen n nj, por do t bhen m shum se dy.
  Nie

  Lidhja martesore sht shkoll e lart altruiste.
  Balzaku

  Mosha ideale e mashkullit pr martes sht rreth moshs nntdhjet vjeare, dy minuta para vdekjes.
  Sinatra

  Martesa ka probleme t shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfar knaqsie.
  Xkonsoni

  Martesa sht varr i dashuris, e gruaja kryqi mbi t.
  Safiri

  Nuk ka njeri m komik se filozofi i martuar.
  Nie

  Martesa e lumtur edhe sot prbhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit.
  Buhvaldi

  Martesa e dshtuar sht kur gruaja kalon aq koh n kuzhin sa 'ka kaluar para pasqyrs para fejess.
  Tuholski

  Mosmarrveshjet n martes m s shpeshti fillojn kur gruaja flet shum, e burri dgjon pak.
  Tuvimi

  Shum martesa jan dnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite.
  Strindbergu

  Bashkshortt jetojn m gjat se t vetmuarit. Mirpo, pr ata kjo sht dnim.
  Houpi

  Martesa sht shkolla m e mir e rendit, e mirsis, e njerzis.
  Mirabo

  Martesa sht fushbeteja ku mbaron liria personale.
  Bekoni

  Ekziston vetm nj zgjidhje pr martesn pa dashuri: kjo sht dashuria pa martes.
  Hikoku

  Martesa i ngjan vdekjes, sepse shum njerz arrijn t prgatitur.
  Tomaseu

  Sido q t jet, martohuni. Nse merrni grua t mir do t jeni t lumtur, nse merrni grua t keqe, do t bheni filozof.
  Sokrati

  Ai q ende s'sht martuar, ende s'ka br ndonj ga-bim t madh.
  Ginisi

  Martesa pa fmij sht si dita pa diell.
  Latine

  Martesa sht prpjekje q t'i zgjidhim problemet s bashku, probleme q, po t ishim vetm, kurr nuk do t'i kishim.
  Sagani

  Nuk ka rndsi me k martohet njeriu, sepse sht e sigurt se mngjesin e ardhshm do ta kuptoj q ai ka qen dikush tjetr.
  Rogjersi

  Martesa shkon urt e but si vallja, plot shfaqje pleqrishte; pastaj vjen pendimi me kmb t shtrembra, q shkon prher e m shpejt derisa zbret n fund t varrit.
  Shekspiri

  Martesa e br n saj t kuptueshmris shpeshher sht m e suksesshme, se sa ajo e krijuar n saj t dashuris.
  Bekoni

  Martes e mir do t ishte ajo midis burrit t shurdhr dhe gruas s verbr.
  Montenji

  Martesa nuk sht gj tjetr vese nj krijes e uditshme pr t nxir jetn e njeriut.
  Tolstoi

  N martesn fatlume njeriu do msuar se s'sht m i lir, por edhe nuk guxon t msohet se sht i martuar.
  Laubi

  Sidoqoft, m mir t jesh i martuar se i vdekur.
  Molieri

  Dashuria sht tr ajo q pas martess mbetet pendes.
  Tueni

  Martesa sht ferr dhe parajs.
  Gjermane

  Puthja i ka gdhendur buzt.
  Xoxa

  Puthjet jan lajmtaret e zemrs.
  Midltoni

  Momenti m i bukur n dashuri, qe vrtet na deh, sht hyrja: puthja.
  Zheraldi

  Duhet ditur se puthja e par nuk jepet me buz por me sy.
  T.Bernardi

  Puthjet pr grat jan si gotat e vers pr ne: nj pastaj edhe nj, derisa nuk shtrihemi.
  Linderi

  Kur puthja flet shum, athere sigurisht nuk punohet pr botimin e par.
  Houpi

  T puthsh sht si t pish uj deti. Sa m shum t pish aq m shum ndien nevoj.
  Firdusi

  Kam puthur dhe kam pir, gruan dhe cigaren e par, t njjtn dit; prej athere s'kam pasur koh kurr m pr cigare.
  Toskanini

  Oshtima e puthjes nuk sht aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat m shum.
  Holmsi

  Njerzit puthen q t mos grinden.
  Sartri

  Urrejtja dmton shndetin.
  Dekarti

  Mendojm se jemi t pastr, ngase urrejm at q nuk e dshirojm.
  Jursenari

  Vetm dashurohet dhe urrehet pa arsye.
  Renardi

  Kur urrehet deri n moshn dyzet vjeare, urrehet prgjithmon.
  Konfui

  Urrejtja sht e shkurtr, kurse dashuria e pakufishme.
  Mistrali

  Njerzit gjithmon urrejn m s shumti at q m s teprmi e lakmojn.
  Menkeni

  Ashprsia lind frikn, por vrazhdsia lind urrejtjen.
  Bekoni

  Luftn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu.
  apeku

  Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndrrohet n mendi ose zhduket fare n astin kur nga dyshimi kalon n siguri.
  Morrisi

  Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi.
  Shekspiri

  Xhelozia lind doher me dashurin, mirpo jo doher vdes me t.
  Shopenhaueri

  Vetm qent dashurojn pa xhelozi.
  Gorki

  Zri i xhelozis sht zri i natyrs, krkon monogamin.
  Xhoberti

  Zemra bn gjithka.
  Molieri

  Asgj nuk esht m e mbl dhe m e fort se zemra.
  Lihternbergu

  'sht zemra? Gj e rndomt: shndet i mir dhe kujtime t kqija.
  Heminguei

  Mendimet e mdha vin nga zemra.
  Vovennargu

  Arsyeja nuk m ka msuar pr asgje: gjith 'di m ka dhn, m ka zbuluar zemrn.
  Tolstoi

  Kush do ta kuptoj zemrn e tjetrkujt, duhet nisur nga vetja.
  Gjermane

  Ajo q nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot n zemr.
  Turke

  Fitorja m e bukur sht t fitosh zemrn tnde.
  La Fonteni

  Zemra m e pasur sht ajo q as nuk blihet as nuk shitet, por vetm dhurohet.
  Bernardi
  o me dy molle moj te godita
  o me vrave o te vrafte pika
  E nuk te rashe per te vrare

 3. #23
  Lady Kad Maska e gurl
  Antarsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Urime per postimet ishin me te vertete te vecanta po do desha te theksoja dicka, se do ishte me mire qe tema te ishte mbyllur tek 4 postimet e para sepse shumica e postimeve te mevonshme thjesht mendoj se ia prishen hijeshin dhe bukurine fillimit dhe u shndruan me vone thjesht ne spekulime.

  Gjithesesi, urime sterolles dhe shpirt njeriu
  Ndryshuar pr her t fundit nga gurl : 02-07-2004 m 05:12

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e bushido
  Antarsuar
  13-07-2004
  Vendndodhja
  sh.b.a.
  Postime
  15
  dashuria eshte si trendafili qe, trendafil do te mbetet gjithmone, por po se ushqeve, po si more ere, po se kujdese, do te vdese.

  Eshte si ai trendafili i "princit te vogel" te Saint-Exupery qe edhe pse nje trendafil i rendomte, ishte lulja me e bukur ne bote sepse i perkiste atij dhe vetem atij.

  dashuria i perket vetem nje zemre dhe jo dy zemrash. Dashuria i perket nje zemre dhe prandaj te ben te lumtur e te pervuajtur ne te njejten kohe.

  dashuria ka gjithmone nje objekt qe s'mund te jete asnjehere nen kontrollin e personit qe eshte i dashuruar. ne momentin qe ushtron kontroll mbi objektin e dashurise ky objekt behet thjesht dicka qe zoteron dhe si rrjedhim pa interes, dhe dashuria vdes.

  dashuria ka nevoje te jete gjithmone katalisti i maredhenies midis personit te dashuruar dhe objektit te dashurise. Ne momentin qe dashuria s'eshte ne rolin e katalistit ajo vdes. dashuria ka nevoje te vihet ne veprim ne menyre te panderprere qe te mbijetoje.

  Dashuria rrjedh nga nje burim ku fjalet, mendimet, ndjenjat s'arrijne dot kurre. vetem dashuria rrjedh nga ky burim dhe asgje tjeter.

  dashuria mund te pershkruhet vetem me nje fjale, dashuria e vertete eshte heshtje.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-08-2004
  Postime
  31
  Citim Postuar m par nga Ari-Intimidator
  Dashuria nuk egziston. Te gjitha ato mendime te mesiperme jane shume qesharake. E shoh se shumica nga jush keni tendence te enderroni. Dashuria 'blah blahh blaah".....

  Dashuria nuk egziston

  Dashuria ka egzistuar gjithmon dhe do te egzistoj Vetem ata qe nuk kan shpirt fisnik nuk din te dashurojn,apo ata qe kan deshtuar ne dashuri me nuk i besojn dashuris...............Hajt shnet e t mira

 6. #26
  ...orfeu... Maska e bajko
  Antarsuar
  26-01-2003
  Vendndodhja
  UTOPIA
  Postime
  151
  Te dashurosh don te thot te ndjesh diellin nga te dyja ane, por edhe perendimin e tij nga te dyja anet...

  Dashuro dhe patjeter do te ndodhe...
  bajko

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-01-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Postime
  2
  dashuria eshte perjetesia
  eshte e pakuptueshme eshte misteriose
  eshte gjithcka qe tejkalon cfare do mase dhe krahasimi te mundshem
  kalon neper lobet dhe ne labirintete e mendjes eshte si nje hapsire ku mund te jetosh ,,,,,,,...ne nje pafundesi.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Dashuria

  duke par q dashuria sht nj tem interesante n jetn e njerzimit ,mendova q ta filloj me nj citat t t madhit

  Platonit:

  Nse nuk t ka prekur dashuria,je duke ecur npr erresire  Dashuria sht motiv i jets ,ajo ka nj ndikim t fuqishm n formimin e personalitetit t njeriut.Asnj element tjeter n zhvillimin e njeriut nuk sht aq me rndesi pr punn dhe suksesin e tij n jet,sepse n thellesi t natyres njerzore ekziston deshira e pakundershtuaeshme dhe nevoja pr t dashur dhe pr t qen i dashuruar…….

  Dashuria sht elsi ,q tek njeriu prek motivet m t bukura ,mendimet ,fuqit q arrijne edhe m t pamundurn………….

  Ajo zhvillon tk njeriu qellimet dhe respektin ndaj njri –tjetrit,dshir pr t kuptuar,deshirn pr mirsjellje t prgjithshme……

  Mu pr kt,duhet treguar kujdes dhe t prpiqemi t` i kompensojm.Pra thellimi i ndjenjs s dashuris –nj nga problemet e rndsishme t jets s prbashkt.

  Kjo sht nj fakt ,sepse njeriu jeton me dashuri , me at dashuri q si nj pishtar ndrion rrugen e jets ,i ndez zemrat dhe i mbush me nj ndjenje t ngroht.

  Vetm ndjenja e dashuris nuk mjafton ,duhet patjetr q ajo duhet t provohet e t komfirmohet me mjetet e shpress ,si pr shembull,me an t fjalve dhe bisedave t ngrohta dhe shum gjeste jetsore si kto.Dashuria ka shum kushte ,q t ket nj stabilitet,para s gjithash ,duhet t jemi t sinqert ,larg hipokrizis ,e pastr nga do dyshim ,larg artificializmit.

  Ajo duhet t buroj nga thellsia e shpirtit.

  S fundi ,dashuria e siqert sht nj ndjenj fisnike ,q nuk ka mosh .Ajo nuk pret asnjher at q do t takoj dhe nuk njeh asnj lloj kushti,nprmjet dashuris ,mund t kultivoni n zemrn e nj personi ndjenja t mdha e plot vitalitet.Ajo penetron n zemrn e tij pr t zne vendin q i takon e pr t influencuar tek ajo/ai .

  Qndrushmeria e dashuris do t thot rritje e shpress ……..,e asaj shprese, q n rrugn e saj ,fshin tronditjen dhe shqetsimin pr ti zvndsuar me qetsi dhe siguri, Jeta pa dashuri duket bosh , pa dashurin e ketij burimi t pastr e plot ndjenja stabiliteti ,qetsie dhe gezimi.Po e mbyll me nj thnje ,ashtu edhe si e fillova kt tem ,q ka shum t flassh ......................

  Pushkini:

  T DASHUROSH , EDHE M KEQ T MOS DASHUROSH,POR M E VSHTIR SHT TA GJESH AT Q DO !
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 03-09-2004 m 11:12

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Dashuria, n thelbin e njeriut
  E. Fromm, duke e trajtuar problemin psikologjikisht, e quan dshirn pr dashuri si t vetmen forc t bashkimit t njerzimit. “Kjo dshir pr dashuri, sht prpjekja m e fuqishme te njeriu. Ajo sht shtysa themelore, forca q e mban t bashkuar racn njerzore, fisin, familjen, shoqrin. Dshtimi n prpjekjen pr t plotsuar at, do t thot menduri, vetshkatrrim ose shkatrrim i t tjerve. Pa dashuri njerzimi nuk mund t jetoj asnj dit”. Duke vijuar n kt prizm psikologjik, ai thot. “ Njeriu, i fardo moshe dhe kulture qoft, prballet me zgjidhjen e nj pyetje t vetme: si t kaprcej veimin, si t tejkaloj jetn e tij individuale dhe t arrij bashkimin”.Kjo ndodh se raca njerzore ndryshon nga bota e kafshve rrnjsisht. Ajo prtrihet vet qysh n gjenezn e vet n binomin: lindja e trashgimtarve dhe prodhimi i sendeve t domosdoshme pr egzistenc. N kt baz lind dshira pr dashuri q mban gjall dhe prtrin racn njerzore. Po Fromm sikur sht n kontradikt me kt t vrtet kur prpiqet t vertetoj se dashuria duhet t msohet, se njeriu duhet t aftsohet q t dashuroj dhe bile parashtron nj sr rregullash pr kt qllim. Jo, dashuria nuk msoshet, po sht ndjenj thelbsore n genet e njeriut, ashtu si e krijoi at natyra apo “Perndia”.

  Ndershmria, dashuria dhe dilemat
  N praktikn e dashuris Fromm thot se duhet t dallojm ’sht ndershmria dhe ’sht dashuria. “Ndershmri (Paansi dhe drejtsi-prkthimi im), do t thot t mos prdorsh mashtrim dhe dredhi n shkmbimin e mallrave dhe t ndjenjave”. Ai thekson se n kt parim egoist bazohet gjith organizimi ekonomik dhe shoqror i sotm. Po pretendimi se nuk prdoret mashtrim dhe dredhi n shkmbimin e mallrave dhe t ndjenjave sht vetm n dukje ose jo plotsisht i vrtet. Kurr ndonjher shoqria njerzore nuk ka patur kaq shum arm dhe kaq shum dhun sa sot dhe t gjitha kto shrbejn pr t mbajtur m kmb nj shoqri n dukje plotsisht t drejt dhe jo mashtruese. Objektivisht miliardert e sotm jan t ngjashm me skllavopronart antik, q e grabisnin hapur me dhun fuqin puntore t skllevrve, ndrsa miliardert e sotm e prfitojn n forma indirekte nga qytetart e lir t bots, me nj mashtrim dhe dredhi t sofistikuar, shfaqja m e lart e s cils sht globalizmi, pa e mohuar q ky sht nj proes objektiv, i pandalshm dhe n thelbin e vet progresiv. Pastaj Fromm formulon nj tez q nuk mund t themi se nuk sht n kontradikt me dshirn pr dashuri “me pasionin themelor q mban t bashkuar racn njerzore”. “Parimi q prshkon shoqrin kapitaliste dhe parimi i dashuris jan t papajtueshm”. N thelb kjo sht prgjithsisht e vrtet n t gjitha sistemet q kan egzistuar: n skllavopronari, n feudalizm dhe n at t fillimeve t kapitalizmit, t cilin autori e zbukuron ca. Zhvillimi i shoqris njerzore sht kontradiktor. Megjithse bn hapa para n zhvillimin e prodhimit material, njkohsisht ecn prapa relatisht n fushn e marrdhnieve mes njerzve, pavarsisht se fasada e jashtme t jep nj prshtypje t kundrt. Pra shoqria njerzore zhvillohet n nj kotradikt t brendshme dhe kjo kontradikt tani sht n shkalln m t lart. Sot prodhohen sasi kolosale mjetesh materiale, mjetet e prodhimit kan arritur prsosmri t lart dhe njkohsisht ka gjasa q njerzimi ka arritur n nj pik q e krcnon vetvrasja nga armt e shfarosjes masive, plagt shoqrore dhe problemet ekologjike. Fromm prcakton: “Njeriu sht nj automat i ushqyer mir, i veshur mir, pa nj interes final q t ket t bj me cilsin apo fuksionin e tij njerzor”. Pra ai i sht afruar robotit. Pikrisht ktu sht dilema dhe pikpyetja. Nse shoqria njerzore vijon t zhvillohet n kt drejtim, pra sipas parimit “t ndershmris” n kundrshtim me dshirn pr dashuri a e rrezikon veten?! N qoft se nuk rrezikohet, do t thot se ajo zhvillohet sipas ligjeve t veta, q nuk ka forc ta ndryshoj dhe shqetsimi yn pr dashurin sht siprfaqsor, pa rol veprues t rndsishm. Gjithashtu nse shoqria njerzore e determinuar nga ligjet e saj t brendshme shkon drejt asgjsimit, shqetsimet pr gjendjen e saj marrin tone tragjike, por gjithashtu pa forc komanduese. N kt rast dshira pr dashuri do t atrifizohet vevetiu si domosdoshmri e proesit. Vetm nse vlersohet se egzistenca e racs njerzore rrezikohet dhe njkohsisht shihet nj rrugdalje, vetm ather forca e mbar njerzimit do t drejtohet te ky shteg.

  Dashuria, norm sunduese nga rrethanat
  Fromm na kshillon si shteg: ”duhet ather t arrijm n konkluzionin q ndryshimet e rndsishme dhe rrnjsore n strukturn ton shoqrore jan t nevojshme, n qoft se dashuria do t bhet nj fenomen shoqror dhe jo nj dukuri krejtsisht individuale, ansore ”. Ktu mund t thuhet se shkelet n drras t kalbur, se mund t krijohet iluzioni q dashuria mund t futet nga jasht, si rezultat i nj strukture t veant t paprcaktuar. Socializmi real pretendonte gnjeshtrm e madhe se kishte krijuar njeriun e ri. Duke e vzhguar me kujdes konkretisht zhvillimin historik dhe pasqyrimin e tij n letrsi e filozofi rezulton se prgjithsisht, ashtu si theksohet edhe n kt libr, dashuria sht norm te pak individ, tek jo konformistt e pathyer, t panshtruar kurr, cilado qofshin rrethanat. Ata i mund vetm vdekja. Rrethanat e caktuara i shumojn individ t till duke zgjuar dashurin q sht latente n shpirtin e tyre dhe s fundi po kto rrethana e bjn dashurin norm sunduese t shoqris pa ndryshuar domosdo strukturn e saj, apo n do lloj strukture. Ky sht nj fenomen q sht shfaqur vazhdimisht n historin e popujve, kur e kan krkuar domosdoshmria kombtare apo sociale, pavarsisht se ajo ka shoqruar do ndryshim strukture. Kt fenomen un, si gjith brezi im, e kam par me syt e mi n kt m tepr se nj gjysm shekulli n gjasht faza kryesore: 1.N kohn e Mbretit Zog shoqria ishte e fjetur dhe pak veta, mes tyre edhe komunistt, krkonin ndryshime t rndsishme, por nuk kishin ndonj ndikim n masat. 2. Rreziku dhe pushtimi fashist e zgjoi shpirtin e kombit shqiptar. N rradh t par rinia u ngrit m kmb, krkonte arm e frymzuar nga dashuria pr liri dhe Atdhe. 3. Pastaj Shqipria u pushtua dhe fashizmi solli ca ndryshime siprfaqsore n fushn ekonomike e sociale. Rinis sikur iu venit dashuria pr liri dhe Atdhe, veshi rrobat e balilave dhe t avanguardistave, vuri bigotina dhe brilantin, filloi t lexonte romane t tipit “ Bija e mallkuar ” dhe t merej me dashurika. Udhheqsit fashist italian priteshin me lule nga nj pjes e madhe e popullit. Dukej sikur nuk kishte rrugdalje nga ky pushtim. Po nj pakic jokomformistsh t vendosur, si M. Peza me shok, grumbulloheshin me arm n dor duke e mbajtur t ndezur flakn e dashuris pr liri dhe Atdhe. Kjo ishte gjendja n vitin 1940. 4. Po m 1942 kjo gjendje u prmbys. U grisn rrobat fashiste, u flakm brilantinat dhe bigodinat, dashurikat s bashku me romanet sentimentale, n rrugt e qyteteteve gjmonin demostratat kundr fashizmit, n male krciste pushka. Fshatarsia tregoi bujarin, trimrin tradicionale duke u br streh e lufttarve t liris, duke shtuar rradht e etave t liris, pavarsisht se armiku fashist e digjte dhe e vriste. Shumica e popullit u prfshi nga nj dashuri e zjarrt pr liri dhe Atdhe dhe kjo pati ndikimin e vet n marrdhniet mes individve, mes prindve dhe fmijve, mes ifteve. Dashuria u b norm sunduese pr shkak se u pa nj shteg dalje nga pushtimi. 5. U mund fashizmi dhe filloi t ngjallej morali egoist, t venitej dashuria pr liri dhe Atdhe, q i hapi rrugn nj diktature t urryer. Kjo sikur do t vijonte gjithmon. Po prap nj pjes e vogl pa ndikim nuk u thyen nga diktatura me gjith shtypjen dhe persekutimet njerzore dhe mbajtn gjall frymn e liris dhe t dashuris pr Atdhe, pr nj atdhe t lir demokratik. 6. Erdhi koha q rinia e Dhjetorit prqafoi idealet e tyre dhe i bri pr pak koh morm t prgjitshme. Ato ideale t pastrta mund t prthihen tani vetm n dritn e nj vizioni global. Po prap te nj pakic kto ideale mbahen gjall n Shqipri dhe kudo n bot.

  Fromm dhe zri i nj industrialisti
  E. Fromm shkruan: “Nnjeriu q dashuron duhet t aftsohet t shkmbej prvojn, punn, n rastin m t mir t ndaj fitimet”. Theksojm edhe nj her se dashuria nuk ka nevoj t aftsohet, se ajo egziston te nj pakic e pashuar, n nj shumic n gjendje latente dhe rrethanat e bjn at norm sunduese n shoqri si rrugdalje nga rreziqe t mdha, q krcnojn deri egzistencn. N fillim t shekullit t kaluar nj industrialist i madh amerikan n fushn e elikut bnte jetm e nj njeriu t thjesht, ndihmonte personat q ishin t aft pr biznes, ndrtonte vepra socialkulturore dhe u bnte thirrje t pasurve t ndiqnin shembullin e tij. Praktika e tij nuk ishte filantropi, po shfaqja e s vrtets, e s drejts n thellsin e vet, shfaqje e nj dashurie t arrir. Pasuria e do individi qoft, nuk sht rezultat vetm i mundit dhe i djerss s tij. Nse pasuria do t vihej nga mundi dhe djersa e njeriu t vetm, ather shumica e njerzve n bot do t ishin t pasur. Po pasuria grumbullohet duke prfituar edhe nga djersa dhe mundi i t tjerve n saj t hallks t favorizuar n t ciln ndodhet individi, nga kapitali i trashguar, nga shteti n cilin punon, nga pjelloria e toks apo pasuria e nntoks t ciln e prdor dhe pr t ciln nuk ka askush merita t veanta dhe gjer diku edhe nga merita individuale q prgjithsisht jan t barabarta te individt. Industrialisti i madh i detyruar vetm nga ndrgjegja e tij, ligji suprem i njeriut, e kaprceu ndershmrin dhe drejtsin formale t tregut t lir dhe praktikoi dashurin n thelbin e vet. Ai i deshi njerzit sa veten dhe nuk pranoi q pasurin t grumbulluar i favorizuart kryesisht nga rrethanat natyrore dhe sociale, edhe nga mundi i t tjerve, ta shprndoroj pr shpenzime vetiake, por i “ ndau fitimet ”. Zri i tij nuk u dgjua dhe u bn dy luftra botrore. Tani njerzimi ndodhet para nj rreziku m t madh se ai ai i luftrave botrore, para krcnimit t egzistencs s tij. Si shtegdalje sht zri i industrialistit t madh dhe kshilla e Fromm pr “ndarjen e fitimit”. N prputhje me kt frym Brzhezhinski n librin e tij “Jasht kontrollit” sugjeron “vetkufizimin” vullnetar n shpenzime vetiake si t vetmen mnyr pr t gjetur nj konses t prbashkt dhe ky do t do t ishte mesazhi moral i domosdoshm, burim qndror, bile i vetm i siguris n nj bot t pasigurt q tenton t dal jasht kontrollit.

  Mungesa e sotme e dashuris
  Si e prmendm n fillim t ktij shkrimi Fromm thekson. ”Dshtimi n prpjekjen pr t plotsuar dashurin, do t thot menduri, vetshkatrrim ose shkatrrim i t tjerve”. Realiteti botror e konfirmon plotsisht kt t vrtet. Planeti sht i mbushur me arm, gjer te ato t shfarosjes n mas dhe shpenzon shuma kolosale pr prodhimin dhe mbajtn e tyre n gatishmri. Shpenzohen gjithashtu shuma kolosale pr mbajtjem dhe fuksionimin e nj morie institucione t dhuns, informuese dhe kontrolluese. Dhuna shtetrore dhe terrorizmi i organizuar apo individual sht shfaqja m ekstreme e mungess s dshirs pr dashuri q i lshon vendin urrejtjes, e cila rrezikon t bhet gjithnj e m tepr sunduese dhe po e mbrthen edhe vet qytetarin amerikan nga ankthi i jets s prditshme. Prdorimi i dhuns krijon do dit njerz t urrejtjes q e quajn t parndsishme qenien njerzore dhe ka gjasa q ata t bhen gjithnj e m t fuqishm, gjersa shoqria njerzore ecn n kt drejtim t pandryshueshm. Historia na paralajmron me figurn e Hitlerit. Po t kishte arritur t posedonte arm brthamore, do ta prdorte pa asnj hezitim, edhe nse do ta kishte t qart q do t shfarosej bashk me popullin e vet. Mungesa e dashuris deprimon nj shumic t madhe njerzish q e krkojn shptimin n drog, seks. T gjitha kto anomali vrtetojn se dashuria sht ushqim i par i jets njerzore, sidomos n shoqrin e sotme t tregut t lir dhe mungesa e saj t shpie n shkatrrim. Individt me mendje t thell dhe shpirt t madh e kan t domosdoshme t praktikojn vullnetarisht “Ndarjen e fitimit” q t shkohet drejt nj morali, ku dashuria mos t jet prjashtim, po norm morale e shumics, q njerzimi t shkrihet n nj dhe t kaprcej t gjitha rreziqet.

  Dashuria njerzore n t gjitha fazat e saj
  E. Fromm analizon dashurin qysh n ngjizjen e njeriut n mitrn e nns, kur nna dhe krijesa q do t lind jan t shkrir n nj qenie. Dashurin e nns pr fmijn e quan pa kushte. Po kjo nuk i prgjigjet plotsisht t vrtets. Nna duke e dashur fmijn pa kushte, n fakt shlyen nj borxh ndaj natyrs dhe shoqris q e kan sjell n jet pa i krkuar asgj, pa i vn asnj kusht. Dashuria e nns ndaj fmijs sht sublime dhe pikrisht drejt saj synon njerzimi. Gjith anomalit, krizat jan shqetsime q t na ndrgjegjsojn pr domosdoshmrin e arritjes s ktij qllimi. Pas lindjes shfaqet dhmbja, ankthi i ndarjes dhe i veimit q njeriu gjat gjith jets prpiqet ta kaprcej, t shkrihet me seksin e kundrt dhe me gjith njerzimin dhe nuk ia arrin qllimit. Autori prshkruan femrn apo mashkullin n marrdhnie me nnn dhe baban n pozita t ndryshme duke vn theksin n defektet dhe neurozat.

  Dashuria erotike
  Dashuria mes ifteve sht nj domosdoshmri e prcaktuar nga prtritja e brezave t ardhshm. Dashuria mes ifteve sht e arrir vetm n dy individve jokonformist dhe se n prgjithsi ajo sht lidhje rastsore e detyruar nga praktika e jets, nga konformizmi me rregullat e shoqris, t cils i mungon dashuria e arrir. Ashtu si sht siprfaqsore n nj shkall apo n nj tjetr “ndershmria”, ashtu si ndrhyn dhuna, mashtrimi dhe hilja n shkmbimin e mallrave, ashtu kjo reflektohet edhe n dashurin mes ifteve. “Akti seksual pa dashuri kurr nuk mund t kaprcej hendekun q ndan dy qenie njerzore, vese momentalisht”. Mund t thuhet edhe se akti seksual pa dashuri nuk e kaprcen ndarjen njerzore as momentalisht, po prkundrazi e thellon at, tenton ta shkatrroj racn njerzore duke e ulur n nivelin e kafshs. “Pr shkak se ne jemi t gjith t ndryshm, dashuria erotike krkon element t caktuar specifik, lartsisht individual, t cilat hasen n mes t disa njerzve, por jo midis t gjithve”. “N dashuri ndodh paradoksi q dy qenie bhen nj dhe megjithat mbeten dy ”. Dashuria erotike krkon element lartsisht individual thekson Fromm, pra bashkimin n ift t tipave q shkojn me njeri tjetrin dhe ndr t cilt ndodh paradoksi q dy qenie t bhen nj dhe megjithat t mbeten dy. Kjo pr shkak se tentohet q trashigimtart t jen fryt i qenieve q shkrihen n nj, n dashuri dhe t rriten n dashuri sa m t madhe. N libr analizohen gjrsisht iluzionet dhe diziluzionet e lidhjeve mes ifteve. Fromm shpall ”Polarizimi i sekseve po zhduket dhe bashk me t dashuria erotike, e cila mbshtetet n kt polarizim”. Ky fenomen sht sintez e mungess s nj dashurie t arrir n shoqri, nj simbol se shoqris i krcnohet asgjsimi. “Dashuria... mund t praktikohet vetm n liri dhe asnjher si rezultat i nj shtrngimi”. E pam se dashurin n shoqri Fromm e lidh me “ ndarjen e fitimit”. Kur njerzimi t arrij n lartsin e shpirtrore t ndarjes t fitmit pa shtrngim, ather dashuria do t bhet norm morale e prgjithshme dhe normalisht do t ekuilibrohen n mnyr t plot dashuria prindr fmij edhe ajo mes sekseve. N prputhje me predispozitat natyrale t seksit, q prcakton Frojdi, marrdhniet mes ifteve mund t jen t lira pr do rast q ato e ndihmojn jetn e njeriut, se t ndihmosh jetn qoft edhe t nj njeriu t vetm, do t thot t ndihmosh gjith njerzimin. “T kesh besim n mundsin e dashuris si pr nj fenomen shoqror jo vetm si nj dukuri individuale t veant, sht nj besim racional i bazuar n vrojtimin e thell t vet natyrs njerzore”. T besosh n mundsin e dashuris si nj fenomen shoqror dhe jo individual, do t thot t vihet ky problem n qendr t t gjith veprimtaris, t jesh aktiv drejt ktij qllimi me t gjitha mundsit n mnyr q ky besim t bhet realitet, ndryshe meriton t mundesh nga skeptikt, cinikt, spekulantt, nga mria dhe urrejtja q lulzon tek njerzit me besim fare t pakt.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Mendime mbi dashurin

  Puthi syte e bashkeshortes tende nese jane te lagur me lot. (Anonim )

  " O Zot cfare do tishte njerzimi pa gruan, o Zot pa gruan?" " Do tishte i shkrete, o Perendi, tmerresisht i shkrete ". (Mark Twain)

  Aq sa me shume dashurojme, aq me pak mund ta shprehim. (Proverb anglez )

  Dashuro dhe ben ate qe te pelqen ty. (S. Agostino)

  Dashuria eshte gjysma e fes. (V.Hugo)

  Te dashurosh domethene ta transmetojsh lumturine tende ne lumturine e tjetrit. (G.W.von Leibnitz)

  Te dashurosh domethene te zgjedhish, puthja eshte vula e zgjedhjes. (Anonime)

  Dashuroni, dashuroni, gjerat e tjera jane te pavlera. (La Fontaine)

  Dashuria dhe kollitja nuk mund te fshihen. (Ovidi)

  Dashuria shikon jo me sy, por me shpirt (Shakespeare)

  Dashuria nuk eshte te shikuarit njeri tjetrin; te shikuarit se bashku ne nje drejtim. (A.deSaint-Exupery)

  Dashuri , dashuri, cfare mrekullie. (La Fontaine)

  Ta definojsh dashurine eshte e pamundur! (Giacomo Casanova)

  Te pasurohemi me dallimet tona reciproke. (Paul Valery)

  Puthjet e marra lehte, harrohen lehte. (Proverb anglez )

  Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vete. (Anonim )

  Puthjet: fjale qe nuk mund te shkruhen. (Anonim )

  Puthje. Agulie ( lule ) ne kopshtin e perkdheljeve. (P.Verlaine)

  Puthja eshte: dashuri, besnikeri, miqesi, pasion, adhurim dhe embelesi. (Anonime )

  Cka eshte dashuria, pos nje dhimbje jashtzakonisht e embel. (Heinrich Heine)

  Dashuri eshte cdo gje, kjo eshte krejt cka dijme per dashurine. (Emily Dickinson)

  Cdo njeri qe dashuron...beson ne gjera te paarritshme. (Elizabeth Barret Browning)

  Ata qe jetojne nga dashuria, jetojne nga perjetesia. (Emile Verhaeren)

  Posa te pashe u dashurova. E ti buzeqeshe sepse e dije. ( )

  Elena e embel , me ben te perjetshem me nje puthje; buzet e saja thithin shpirtin tim: shiko po fluturon. (Marlowe)

  Aty ku shkojne syte vullnetarisht, atje shkon edhe zemra, as kembet nuk vonojne per tiu bashkangjitur. (Carlo Dossi)

  Eshte me e preferueshme te kesh dashuruar dhe ta kesh humbur dashurine, se sa te mos kesh dashuruar kurre. (Lord Tennyson)

  Puthja eshte poezia me e madhe e dashurise. (Anonim )

  Puthja eshte premtimi i shkruar ne buze. (Anonim )

  Zemra ndjen, koka konfrontohet. (Chateaubriand)

  Une i kuptoj puthjet e tua, e ti te miat ? (Shakespeare, Henriku IV)

  Lumturia eshte e fshehur kudo: mjaftojme te germojme. (Anonime )

  Xhelozia lind me dashurine, mirepo nuk vdes me ate. (F. de la Rochefoucauld)

  Arsyeja e shendoshe dhe dashuria jane armiq te perbetuar.. (Corneille)

  Dashuria eshte dobesia me fisnike e shpirtit. (J.Dryden)

  Dashuria eshte poezia e ndjenjave. (Honor de Balzac)

  Dashuria nuk ka mosh, ajo eshte gjithmone ne lindje e siper. (Anonime )

 11. #31
  .......TART.......
  Antarsuar
  14-12-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  25
  puthja ne vesh nuk eshte tallje
  "Biologically speaking, if something bites you it's more likely to be female."

 12. #32
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Se besoj se mund te kete perkufizim per dashurine. Dashuria nuk njeh as Kufij, as Moshe .  White_Angel
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Postime
  242
  eshte bukur qe shumica qe ka shkrujt ktu beson ne dashuri, dhe jeni gati me shume pasion ta mbroni ket ide me fjale te embla dhe "fakte" qe te perplasen ne mendje vrullshem. jeni te gjithe besimtare, do ju hapen syte por do zoti ngadale ngadale.
  Money Makes Man act Funny

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Dashuria

  Do t lvdoj dashurin
  barabar me perndin,
  se dashuri e vrtet,
  na mban t gjall n jet.

  S'e kam par perndin,
  shoh ngaher dashunn;
  dashuria mbretron,
  se njeriu pa t s'rron.

  Ciln t besoj tanin,
  perndin' a dashurin?
  Perndi n kte jet
  sht dashuria vet.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Dashuria

  -Faktet dhe studimet shkencore n fushn e moralit kan provuar se martesa sht faktori i vetm q siguron stabilitet e qndrueshmri n jetn e njeriut. Kjo, sepse martesa do t thot lidhje e bashkim ndrmjet dy njerzish nn hijen e nj jete t prbashkt, ku t sundoj dashuria dhe miqsia e pastr.
  Familja sht erdhja e ngroht q u siguron dy bashkshortve kushte pr lumturi e paqe, q ndrtohen mbi bazn e dashuris. Nga ana tjetr, martesa do t thot integrim pr bashkshortt dhe zhdukje e ndjenjs s boshllkut q ekziston nj lloj si tek burri edhe tek gruaja.  Baza e dashuris-
  Bazat e dashuris shfaqen n formn e solidaritetit, mirkuptimit, sakrifics, faljes, respektit t ndrsjellt, etj. Dashuria sht perla e jets bashkshortore. Pa t gjithka t duket bosh dhe pa kuptim. Kjo sepse njeriu jeton n fakt me dashurin, me at dashuri q si nj pishtar i ndrion rrugn, i ndez zemrn dhe e mbush me ndjenja t ngrohta e intime.
  Dashuria sht themelore n jetn bashkshortore dhe prbn faktorin m t rdsishm pr vazhdimin dhe prsosjen e saj.

  Thellimi i ndjenjs s dashuris-
  Nj nga problemet e rndsishme t jets s prbashkt sht q t dy bashkshortt t punojn pr forcimin e ndjenjave t dashuris dhe thellimin e tyre tek njri-tjetri me ann e nj fjale t mbl, nj qndrimi t but apo vshtrimi t ngroht e forma t tjera t ksaj natyre q shprehin dashuri e miqsi. Por ka shum bashkshort q, ndrsa jan magazina t mdha pr kto shprehje t larta, nuk jan n gjendje ti shprehin ato. Si pasoj, nj mal prej akulli ngrihet n marrdhniet e tyre. Ata e shohin veten t izoluar e t vetmuar, duke rrezikuar kshtu jetn e tyre t prbashkt me shkatrrim.
  Vetm prushi i dashuris nuk mjafton, duhet patjetr q ajo t provohet e t konfirmohet me mjetet e shprehjes, si prshembull, me ann e fjals dhe t biseds s ngroht, kujdesi pr ushqimin dhe pastrtin, lvdats e t tjera gjrave jetsore si kto. Problemet negative dhe smundjet q mund t godasin njeriun n jet, prbjn n fund t fundit shanse t prshtatshme pr t provuar ndjenjat e dashuris e t solidaritetit midis dy bashkshortve.

  Kushtet e dashuris-
  Nse dashuria ka gjith kt rndsi, ather cilat do t jen kushtet e saj?
  Dashuria, para s gjithash, duhet t jet e sinqert, larg hipokrizis, e pastr nga do dyshim e hije, larg do artificializmi. Ajo duhet t buroj nga thellsit e zemrs e t shpirtit.

  Pozita e gruas ne familje eshte me e rendesishme nga ajo e burrit.

  Martesa e lumtur, zakonisht sht nj lloj miqsie, dashurie dhe afiniteti, sa q sht e vshtir t dallohen ant e saj materiale nga ato shpirtrore e morale. Ajo sht nj nga format e integrimit e t bashkpunimit q plotson t gjitha nevojat shpirtrore e trupore.
  N t gjith kt nuk duhet t presim ledhatime t vazhdueshme me rast e pa rast. Kjo sepse dashuria sht nj ndjenj e sinqert q shprthen n kohn e caktuar, pr t shprehur vetveten n kushte dhe koh t caktuar.
  S fundi, dashuria e sinqert sht nj ndjenj fisnike. Ajo nuk e pret asnjher at ka do t takoj dhe nuk njeh asnj lloj kushti apo trajtim t tipit tregtar.

  Roli i gruas-
  Megjithse dashuria konkretizohet me nj marrdhnie martesore, domethn, presupozon q t marrin pjes n t dy palt, burri dhe gruaja, prap se prap roli i gruas n t sht shum m i madh nga ai i burrit. Dashuria e gruas jo vetm q i shkakton burrit ndjenjn e besismit, por i rinovon gjithashtu frymmarrjen e jets bashkshortore.
  Gruaja, nprmjet dashuris, mund t kultivoj n zemrn e burrit ndjenja t mdha e plot vitalitet. Ajo penetron n zemrn e tij pr t zn aty vendin q i takon e pr t influencuar tek ajo. Qndrueshmria e dashuris do t thot rritje e shpress ... t asaj shprese q, n rrugn e saj, fshin tronditjet dhe shqetsimet pr ti zvendsuar me qetsin dhe sigurin.
  Nj dashuri e till do t jet mbshtetje e fuqishme pr mbrojtjen e gruas nga zemrimi i burrit. Jeta duket boshe dhe e that pa dashurin e ktij burimi t pastr e plot ndjenja stabiliteti, qetsie e gzimi.  Etapa e dashuris-
  Dashuria lind tek t martuarit sapo prfudon lidhja e tyre. Gjat ksaj periudhe secili ruan cilsit dhe tiparet e veta personale. Por, pasi miqsia rritet deri n dashuri, q do t thot bashkim i plot, butsi, falje e sakrific, jeta bashkshortore hyn n nj etap t re, ku dalngadal zhduken t gjitha tiparet e cilsit personale, pr t lindur nj personalitet i ri, ngritur mbi bazn e integrimit, q realizojn martesa dhe dashuria. Q ktej shohim q familjet njerzore ndryshojn trsisht n jetn e tyre nga krijesat e tjera t gjalla, sepse ngrihen n lartsin e shenjtris
  Edhe me tutje per Dashurin, Fjalen me te mbel n bot  Dashuria-
  Edhe n dashuri, ndjenja m sublime e shpirtit, mbi prcaktimin e t cils jan shprehur poet t gjith kohrave, mund t jesh me edukat apo paedukat.

  Mjafton t mendohesh pak dhe t vijn n mendje shembuj t ndryshm "dashurish t paedukuara". Dashuria sht nj ndjenj e lart, e sinqert dhe e thell, q lind nga zemra dhe sht sinonim i altruizmit dhe zemrgjersis. Dashuri sht t duash t mirn e personit q ke n krah, q jo shpesh prkon me t mirn ton; kjo tregohet me akte konkrete dhe sjellje t prshtatshme, sidomos jo pr egoizm t pastr. T dashuruarit "mbyts", xheloz, pr t mos folur pr ata q "ven dor" apo q grinden n publik, jan t paedukat shembullor.

  Unaza-
  Unaza nuk vihet n hund, n kmb apo krthiz, por vetm n gishtin e vogl dhe n at t unazs. Edhe burrat mund t mbajn unaz, por vetm n gishtin "e unazs". Ato q preferohen m shum jan unazat martesore dhe ato me stemat e familjes. N disa vende sht zakon t vihen unazat me stemn e universitetit ku jan kryer studimet. Gjithsesi, nj burr, nuk duhet t mbaj kurrsesi unaz t ekzagjeruar.
  THNIET M T BUKURA PR DASHURIN

  YGO: Tr gjithsia e shkrir n nj qenie - kjo quhet dashuri.

  TUPER: Tr nj libr n nj fjal, i tr oqeani n nj pik loti, shtat pal qiell n nj shikim, fortun n nj ofsham, rrufe n nj prekje, njmij vjet n nj ast! Kjo sht dashuria.

  BOMARSHE: Dashuria sht romani i zemrs.

  BALZAKU: Nqoftse drita sht dashuria e par e jets, athua a sht dashuria drita e zemrs ?
  VOLTERI: Dashuria sht plhur q e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qndisje!
  BRICIS: Dashuria sht zjarr, flaka e t cils i djeg t gjitha vshtirsit e njerzimit.

  SIMON: Dashuria sht poet i madh i cili kurr nuk e sheh t dashurin ashtu si sht, por ashtu si dshiron t jet.

  SUEDEZE: Jeta pa dashuri sht si viti pa pranver.

  FLOBERI: Zemra sht pasuri, q as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.

  KONT: Dashuria nuk mund t jet e thell, nqoftse nuk sht e pastr.

  SANDI: Dashuria e prhershme sht xhevahir, i cili ka nevoj pr kuti t art.

  GAJBELL: Dashuria shndrrohet n shkall t arta npr t cilat zemra ngjitet deri n qiell.  Dashuria e vrtet sht si fantazmat gjith flasin, por pak e kan par.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  ja dhe nje poezi e imja per dashurine

  eshte koha te duhemi

  Koha sht t duhemi,

  t kesh besim ne mua kur t them: zemra ime

  t kem besim n ty kur m thua: t.............


  me dit lexoja poezine tende n hijen e pemeve

  se dua t takoj ty, te liqeni i mjelmave mbreterore.

  Ma ruaj syrin, dashuria ime,

  ma ruaj shpinn nga dielli, nga acari!

  Kam frik se ma therin syrin cubat e erresires,

  kam frik se ma vrasin dashurine time t pabest.

  Dashuria ime, ma zgjat dorn ta kaprcejme kt

  hendek t madh,

  i huaj s'jam as vij nga tok e vdekshme.


  ai liqeni i bardh sht yni tani e prgjithmon.

  M shiko drejt n sy, lri fjalet, fjalt

  Un do t sjell Lulen(trandafilin) nga zemra e tiranes


  Kur une t dua, ti oje kete dashuri deri ne fund

  Kur m do, eja ti dashuri me nj djale t mbar

  Na iku jeta, romantikja ime,

  duhet te mendojme pak edhe pr vete.

  Koha sht t duhemi,

  pergjithmone dashuri

  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 29-09-2004 m 05:45

 17. #37
  *Shijo*Jeten* Maska e *Dorina*83*
  Antarsuar
  04-10-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  48
  Komplimente
  shume te bukura
  LA VITA E BELLA SE SAI VIVERLA
  SE NO FA SCHIFO.

 18. #38
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Antarsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  DASHURIA

  Dashuria... eshte jete, shijoje
  Dashuria... eshte enderr, endrroje
  Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
  Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
  Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
  Dashuria... eshte detyre, plotesoje
  Dashuria... eshte pasuri, ruaje
  Dashuria... eshte loje, luaje
  Dashuria... eshte mister, zbuloje
  Dashuria... eshte fat, perfitoje
  Dashuria... eshte avanture, kujdes
  Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
  Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 19. #39
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Antarsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Dashuria

  Deshiroj te shikoj me sy
  te mos digjem mall per ty
  sikur te isha reze HENE
  do te hy ne dhomen tende,
  vetem ta dish se sa te DUA
  sdo te jetosh as nje ore pa Mua!
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 20. #40
  Prkufizimi i dashuris!!

  Ti vjen ngahera ashtu krejt papritur
  Pa laps as letr pr t kornizuar
  N kraht e tua ndjehesh lajthitur
  Ndjesh liri e pa prkufizuar.
  Ti djeg si prushi , ti djeg si zjarri
  Flakve t tua ndjehesh harruar
  Krkon tu iksh , t mund malli
  Krkon prangosesh, je skllavruar.

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Smundja e dashuris
  Nga ~Geri~ n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 21:54
 2. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 3. Si mund t realizohet vazhdimsia e dashuris
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 13:13
 4. Piramida e dashuris
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 09:26
 5. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •