Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 37 prej 37
  1. #21
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga Kallashi
    Hej cuna me duhet ndihme per tu futur prap tek e njejta linje qe kisha, por ai personi qe e kishte, ka vendosur WEP pass. Pasi i vendosi passwordin, une mund te futesha por ja bente Limited Connectivity, dhe s'merrte dot IP address. Pastaj i ndryshova te gjitha properties tek Wirelss Card, i vendosa manual IP + Default gateway qe i kisha me perpara, dhe merrja sinjal (ja bente connected) i dergon por nuk merr packets. Tani po mundohem ta crack WEP me AirSnort por nuk po e vë dot ne pune . A e ka idene ndonje nese ka ndonje rruge tjeter per tu futur?
    Tani ajo lidhje ka keto "properties"

    Network Authentication: Open
    Data Encryption: WEP

    Thanx
    Me cfare po i ben capture/dump packets ti? me tcpdump me kismet apo ethereal apo ndonje tjeter?

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2003
    Vendndodhja
    Chi-Town
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Artan Zaloshnja
    Me cfare po i ben capture/dump packets ti? me tcpdump me kismet apo ethereal apo ndonje tjeter?
    Une po perdorja ethereal, pasi ishte e nevojshme per AirSnort. Ne menyre qe ta vija ne pune AirSnort une duhej te beja download nje "specific" driver per wireless card qe kam (Linksys WMP54g), gjithashtu me duheshin 2 skedare nga WildPackets AiroPeek, por karta ime nuk ndodhej ne listen e kartave qe ky program "supported", prandaj me sa po shof me duhet te ndryshoj karten. Por akoma po mundohem qe te gjej ndonje menyre tjeter para se te blej karte te re.
    Gjithashtu une i kam te gjitha te dhenat me IP, Default Gateway, DNS, MAC te atij rrjetit te internetit. A ka ndonje menyre qe mund te perdor per tu futur? Une e provova me spoofed MAC address por s'punoi, duke menduar se ai do kete bllokuar adresen time.
    Thanx
    pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

  3. #23
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anëtarësuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    nqs e ndryshon dot MAC address te kartes tende provo njehere ta vesh mac address 00.00.00.00.00 dhe me wep normal besoj duhet te te heci se ka shume mundesi qe ai robi te kete aktivzuar firewallin ne baze te mac address dhe do te ishte e pamundur per ty qe te hyje edhe po te krakoje wep.
    Nqs arrin te shohesh trafikun qe gjenerohet nga akses point provo njehere te vendosesh te njejten ip qe ka dhe ndonje kompjuter me akses panvaresisht se te thote ip address conflict provo te beshndonje ping ose me nslookup nqs arrin te besh trafk te ngelet te krakosh wep se ndryshe te ngelet vetem ajo qe te thashe une ose as ajo

  4. #24
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar më parë nga Kallashi
    Une po perdorja ethereal, pasi ishte e nevojshme per AirSnort. Ne menyre qe ta vija ne pune AirSnort une duhej te beja download nje "specific" driver per wireless card qe kam (Linksys WMP54g), gjithashtu me duheshin 2 skedare nga WildPackets AiroPeek, por karta ime nuk ndodhej ne listen e kartave qe ky program "supported", prandaj me sa po shof me duhet te ndryshoj karten. Por akoma po mundohem qe te gjej ndonje menyre tjeter para se te blej karte te re.
    Gjithashtu une i kam te gjitha te dhenat me IP, Default Gateway, DNS, MAC te atij rrjetit te internetit. A ka ndonje menyre qe mund te perdor per tu futur? Une e provova me spoofed MAC address por s'punoi, duke menduar se ai do kete bllokuar adresen time.
    Thanx
    dump in "un-solved.tmp"

    shiko sa e e ka BSID ajo AP qe do te futesh. Be rastin tend BSID eshte MAC address: psh: 00:12:45:AB:12:12

    Kodi:
    %  whereis decrypt 
     ## kismet has one http://www.kismetwireless.net/ qe punon me ethereal.
     ## ne kismet.conf  ver konfigurimin e kartes tende
     ## psh: source=linksys,eth1,airport
    
    % decrypt -f /usr/dict/words -m 00:12:45:AB:12:12 -e un-solved.tmp -d
    
    do te dali psh:
    
    out.tmp
    Found key: Hex - 22:11:aa:22:22, ASCII - "hello"
    Gati per te kryer nje krim? Vajose AK-47.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2003
    Vendndodhja
    Chi-Town
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Artan Zaloshnja
    dump in "un-solved.tmp"

    shiko sa e e ka BSID ajo AP qe do te futesh. Be rastin tend BSID eshte MAC address: psh: 00:12:45:AB:12:12

    Kodi:
    %  whereis decrypt 
     ## kismet has one http://www.kismetwireless.net/ qe punon me ethereal.
     ## ne kismet.conf  ver konfigurimin e kartes tende
     ## psh: source=linksys,eth1,airport
    
    % decrypt -f /usr/dict/words -m 00:12:45:AB:12:12 -e un-solved.tmp -d
    
    do te dali psh:
    
    out.tmp
    Found key: Hex - 22:11:aa:22:22, ASCII - "hello"
    Gati per te kryer nje krim? Vajose AK-47.
    hahahha rrofsh, ja ta provoj njehere kete.
    pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2003
    Vendndodhja
    Chi-Town
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga qoska
    nqs e ndryshon dot MAC address te kartes tende provo njehere ta vesh mac address 00.00.00.00.00 dhe me wep normal besoj duhet te te heci se ka shume mundesi qe ai robi te kete aktivzuar firewallin ne baze te mac address dhe do te ishte e pamundur per ty qe te hyje edhe po te krakoje wep.
    Nqs arrin te shohesh trafikun qe gjenerohet nga akses point provo njehere te vendosesh te njejten ip qe ka dhe ndonje kompjuter me akses panvaresisht se te thote ip address conflict provo te beshndonje ping ose me nslookup nqs arrin te besh trafk te ngelet te krakosh wep se ndryshe te ngelet vetem ajo qe te thashe une ose as ajo
    Hej qoske, rrofsh per sygjerimin por ajo metode nuk punoi. Do provoj njehere Kismet
    pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

  7. #27
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Na thuaj error ose success te nxorri kallas

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2003
    Vendndodhja
    Chi-Town
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Artan Zaloshnja
    Na thuaj error ose success te nxorri kallas
    Akoma ne pune e siper, po lexoj me shume ne google, por kismet nuk punoka ne Windows, punon vetem per Linux.
    pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

  9. #29
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Tek kismet te thashe te marresh decrypt utility. Te pershkruajta proceduren. Ethereal na qenka dhe per Windows tani?

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-07-2003
    Vendndodhja
    Chi-Town
    Postime
    36
    Citim Postuar më parë nga Artan Zaloshnja
    Tek kismet te thashe te marresh decrypt utility. Te pershkruajta proceduren. Ethereal na qenka dhe per Windows tani?
    Po mer Etheral punon ne windows, mua me punon por s'po kap packets, me duket se ai personi s'do kete perdorur fare kompjuterin sonte. Do i fus nje ping atij kompjuterit.
    pa brire ti je mbret...pa brire eshte dhe moda

  11. #31
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    decrypt te Kismet mund ta kompilosh me ndihmen e ndonje gjeje ne Windows po e ka funksionalitetin kryptografik,,, a jane te implementuara sakte RFC 1319, 1320, 1321, GCHQ schemes etc etc etc, jane headers perkatese?

    Per kete nuk jam i sigurte. GOOD LUCK!

    po o kallash po /usr/dict/words e kopjon ne Windows.

  12. #32
    Kohë me ty Maska e Pog17
    Anëtarësuar
    30-08-2004
    Postime
    74

    Free Wireless Networking?

    Ashtu sikurse shume nga ju jane ne gjendje te kapin sinjalin e internetit nepermjet wireless networking edhe kompjuteri im vjedh sinjalin e komshijve qe sa here e hap kërkon reth 4 lidhje brënda rrezes. Tani pyetja ime eshte kjo: A lejohet te perdor une internetin falas te komshijve? A jane ata ne gjendje te kontrollojne punen time? A munden te gjejne ata nepermjet router log se kush kompjuter eshte duke i vjedhur valet? A egzistojne ligje qe e ndalojne kete veprim?

    Faleminderit!

    Shkrimi më lart u ndryshua se përmbante fjalë të huaja. Shkruani Shqip!
    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 29-12-2004 më 11:27
    To repeat what others have said, requires education; to challenge it, requires brains.

  13. #33
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ti e ke shkruajtur vetë që kompjuteri tënd po vjedh dhe kjo të lë të kuptosh se është diçka që nuk duhet ta bësh. Nuk e di ku ndodhesh ti por pothuajse të gjithë vendet kanë ligje kundër përgjimit dhe spiunimit dhe përdorimi i internetit të komshiut mund të argumentohet se është shkelje i këtyre ligjeve.

    Megjithatë, për aq kohë sa ti nuk futesh në router ose nuk thyen ndonjë fjalëkalim/shifrim/kriptim të sinjalit, atëherë nuk është faji yt se komshiu po të sjell sinjalin në shtëpi. Përgjegjësia bie mbi të zotin e sinjalit që të mos të dërgojë valët në shtëpinë tënde por edhe po e dërgoi sinjalin, të paktën të ketë një shtresë sigurie për ta mbrojtur atë. Ky argument është i vlefshëm për aq kohë sa ti përdor aparate të zakonshme për kapjen e sinjalit dhe jo të kesh blerë aparate speciale që thyejn mbrojtjen.

    Router-at zakonisht ose nuk kanë regjistër (log) fare ose i kanë ato të çaktivizuara sepse mbajtja e regjistrit kërkon hapësirë në memorje dhe punë nga procesori. Zakonisht pronari i sinjalit duhet ta ketë aktivizuar këtë gjë në router që të fillojë regjistrimi. Edhe sikur të jetë aktivizuar, regjistri ka hapësirë të kufizuar dhe mund të ruaj shumë pak gjëra ose ato që ruan i ruan për një kohë të shkurtër. Nqs ruan vetëm çastin që ti merr sinjalin, atëherë mund ta ruaj këte informacion për muaj ose vite të tëra. Nqs regjistron çdo faqe që ti hap, mund të ketë hapësirë të mjaftueshme për të ruajtur vetëm 100-200 faqet e fundit që hape. Këtu po flas në përgjithësi se këto gjëra ndryshojnë për çdo router.
    Fakti që ai person nuk e ka siguruar sinjalin do të thotë se ai nuk merr vesh shumë nga kompjuterat dhe mbase nuk di ta përdorë fare routerin.

    Routerat zakonisht regjistrojnë adresën IP që merr kompjuteri tënd ose adresën MAC të kartës së rrjetit. Adresa MAC e kartës së rrjetit nuk ndryshon dhe është e veçantë për kompjuterin tënd ndërsa adresa IP zakonisht ndryshon sa herë që futesh në linjë. Megjithatë i zoti nuk mund ta dijë nëse këto adresa janë të kompjuterit tënd apo të ndonjë komshiu tjetër që i vjedh sinjalin.

    Siç kam këshilluar edhe më lart, unë nuk do ta përdorja këtë linjë për shkëmbimin e informacionit personal, sidomos për ndonjë llogari personale në internet ose numrat e kartave të kreditit, etj.
    Edi

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2004
    Vendndodhja
    Kanada
    Postime
    66
    hey njeri per me pas sinjal ma te fort bleje nje booster 0.1 watt nese ashtu vetem me anten kij very low me booster kij me pas good se une vet punoj me wireless

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e x-e-n-i
    Anëtarësuar
    09-05-2004
    Vendndodhja
    GjiLaN City
    Postime
    125

    Si ta fus rrjetin ne nje laptop permes wireless-it?

    Kam fillue me shpernda rrjet permes wireless por nje problem qe kam eshte se si undem ne nje laptop nje klienti tja qoj rrjetin pra ai e ka Wlan card te futur ne laptop por ai eshte pak larg e nuk ka sinjal a ka naj mundesi tjeter lidhja me antene apo naj zgjidhje tjeter,,,

  16. #36

  17. #37
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    gjera shume interesante ktu edhe une si disa prej ketyre qe kerkojne ndihme kam po ate kerkese, dal ne ballkon dhe hyn nje linje wifi por ama shume e ngadalte dmth nje vije sa mundesi kam dhe si mund ta rris sinjalin theksoj se i kam lexuar postimet lart dhe jane impresionante, ma ha mendja se sinjali mua me vjen nga nje largesi jo me pak se 2 kilometra dhe jam ne shqiperi a ka ketu perforcues sinjali wifi?


    me respekt ELDORADO
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Si mund të çoj sinjalin e telefonit fiks?
    Nga che_guevara86 në forumin Rrjeti kompjuterik
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 08-02-2009, 00:41
  2. Kadri Bardulla
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-07-2002, 09:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •