Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542

  Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri

  MITI I HARMONIS FETARE DHE REALITETI I KONFLIKTIT

  20 Shtator 2004, TemA

  Kastriot Myftaraj

  Kryqi dhe udhkryqi

  Kryqet e ritit ortodoks t vna nga Kisha Ortodokse n disa pika t ndryshme t vendit, si dhe debate q shkaktoi kjo gj, sht nj nga ato ndodhi q jan simptoma t nj problemi m t madh, i cili nuk mund t mbulohet m me gjethen e fikut retorike t harmonis fetare. Incidenti bhet edhe m serioz pr faktin se ai nuk sht veprim i nj individi apo shoqate, por i nj institucioni zyrtar fetar, Kishs Ortodokse Shqiptare. Ata q e bn kt gj e dinin se do t kishte reagime dhe ndoshta, n kalkulimet e tyre, edhe reagimet qen llogaritur pr t plotsuar efektin q duhej t bnte vendosja e kryqeve.

  Pse u vendosn kryqet? Ata q i vun thon se e kan br kt gj pr t shnuar vendet ku m par kan ekzistuar kisha ortodokse. A sht kjo arsyeja e vrtet? N debatin publik shqiptar ekziston nj mosdashje e madhe pr ta trajtuar n thellsi dhe gjersi kt problem. Vendosja e kryqeve nuk mund t merret si nj episod i shkputur. N rast se nuk do t i mbyllim syt dhe fshijm kujtesn, athere do t na bhet e qart se vendosja e kryqeve sht pjes e nj fenomeni historik dhe bashkkohor, q meriton nj analiz shteruese.

  Nse kto kryqe q u vendosn shnojn dika, atom und t quhen si shenja q tregojn udhkryqin ku kan hyr marrdhniet ndrfetare n Shqipri. N rast se do t i mbyllim syt dhe do t bjm sikur nuk e shohim kt udhkryq athere do t na ndodh ajo q i ndodh do shoferi q sillet kshtu n nj udhkryq, pra do t vij prplasja.

  Debati shkencor pr marrdhniet ndrfetare n Shqipri

  Nocioni i harmonis fetare n Shqipri sht shndrruar n nj mit t retoriks politike q prsritet pafundsisht n nj ritual t prhershm t retoriks politike, t cilin jan t detyruar ta ndjekin t gjith. Praktikisht, Harmonia Fetare sht shndrruar n kultin zyrtar fetar n Shqipri ku sipas Kushtetuts nuk ka nj fe zyrtare. T shprehesh kundr saj quhet herezi. Kjo ka br q t frenohet debati publik mbi kt argument.

  Por nga pikpamja metodologjis s analizs socio-religjioze, sipas s cils t gjitha tezat futen n analiz me status t barabart, teza e harmonis fetare nuk sht nj kategori analitike e marr si e vrtet a priori, por thjesht nj tez q ka status t barabart me tezn e kundrt se n vend ka konflikt fetar.

  T dy tezat duhet t vihen n balanc, duke u sjell argumente pro dhe kundr secils, n mnyr q t shkohet tek e vrteta nprmjet debatit t hapur. N rast se n vend ka vrtet nj harmoni fetare kaq t fuqishme, athere nuk ka pse t ket droj nga debati. Ndryshe frika nga debati a priori provon se harmonia fetare sht nj gj iluzore. N Zvicr dhe n Gjermani ku ka dy fe t ndryshme (protestante dhe katolike) mund t diskutosh si t duash dhe sa t duash pr shtjet fetare, duke mbrojtur tezn e harmonis apo konfliktit dhe askush nuk preokupohet seriozisht sepse harmonia fetare atje sht nj realitet dhe jo nj iluzion.

  N kto vende nuk flitet kaq shum sa n Shqipri pr harmonin fetare edhe pse atje harmonia fetare sht vrtet optimale. Kjo ndodh sepse harmonia fetare tashm sht br atje dika e natyrshme si ajri q thithet. Vetm atje ku marrdhniet ndrfetare jan problematike flitet shum pr harmonin fetare, ashtu si ai bn ai q ecn natn n pyll dhe q pr t mposhtur frikn kndon kng trimrie.

  Debati shkencor pr marrdhniet ndrfetare n Shqipri ka mbetur ende n kufijt e propagands. Ky debat sillet rreth boshtit t dogms t harmonis fetare, q ofrohet si nj paradigm e padiskutueshme pr marrdhniet ndrfetare n Shqipri. Por, Thomas Kuhn, n librin e vet t njohur Struktura e revolucioneve shkencore thot se nj paradigm legjitimohet kur ajo shpjegon pjesn m t madhe t fenomeneve. N rast t kundrt ajo duhet t i lshoj vendin nj paradigme tjetr.

  Paradigma e harmonis fetare dhe paradigma e konfliktit fetar

  Nga pikpamja shkencore, t thuash se n Shqipri ka harmoni fetare do t thot se ke paraqitur nj paradigm, e cila do t duhej q t i shpjegonte nga pikpamja e harmonis ngjarjet historike dhe bashkkohore n raportet midis feve n Shqipri. N rast se kjo paradigm nuk sht n gjendje ta bj kt, athere automatikisht ajo zbret nga froni dhe i lshon vendin paradigms s konfliktit fetar.

  Nga pikpamja shkencore, do t ishte nj aventur shum e vshtir q t mbshtessh nga pikpamja historike paradigmn e harmonis fetare n Shqipri. Shqipria sht vendi ku q n mesjetn e hershme u hoq vija ndarse midis dy kishave, asaj katolike romane dhe asaj ortodokse greke, vij kjo e cila kalonte prkitaz me Lumin Shkumbin. N territorin e Shqipris s sotme u zhvillua e ashpr lufta mes dy kishave pr t i shkputur territorie njra tjetrs dhe n kt luft u przien dhe shtetet e huaja si dhe princat shqiptar. Luftrat normano-bizantine, anzhuino-epirote etj nuk mund t konsiderohen si luftra fetare, por efekti i tyre qe se territoret e zna prej palve kalonin nn juridiksionin e asaj kishe q i takonte fitimtari, n t njjtn mnyr si ndodhte gjat luftrave fetare.

  Kshtu, kur normant dhe anzhuint zun disa territore shqiptare, ata i kaluan ato nn juridiksionin e Kishs Katolike. Ndrsa kur bizantint dhe epirott ua rimorrn kto territore normanve dhe anazhuinve, i kaluan ato nn juridiksionin e Kishs Greke. Dhe t gjitha palt, duke mos dashur q t dukeshin se luftonin thjesht pr t zn territore, e gjenin konvenuese t shpallnin se luftonin pr kauzn fetare. Edhe luftrat mes princave vendas n territorin e sotm shqiptar, nuk mund t thuhet se qen luftra fetare, por efektivisht ato sillnin ndryshimin e realitetit fetar n vend, varsisht se kush qe fitimtar, n po at mnyr si luftrat fetare. Lufta mes Principats s Arbrit dhe Despotatit i Epirit n fillim t shekullit XIII, t cilat kishin si kufi Lumin Shkumbin, nuk mund t thuhet se qe nj luft fetare. Por efektet e saj qen ato t nj lufte fetare. Principata e Arbrit, e cila shtrihej n veri t Shkumbinit, qe katolike, ndrsa Despotati i Epirit, q shtrihej n jug t Shkumbinit, qe ortodoks. Fakti q Despotati e Epirit, me ndihmn e Serbis, e fitoi luftn, duke pushtuar territorin e Principats s Arbrit, bri q t ndryshonte realiteti fetar i vendit, duke kaluar dhe pjesa m e madhe e territorit n veri t Shkumbinit n varsi t Kishs Ortodokse, deri n momentin q n vend erdhn anzhuint, disa dekada m von.

  T gjitha kto zhvillime nuk mund t shpjegohen me an t paradigms s harmonis fetare. Ato mund t shpjegohen vetm me an t paradigms s konfliktit fetar. ...

  Me paradigmn e harmonis fetare nuk mund t shpjegosh as ngjarjet e vitit 1914 n Shqipri, rebelimin epiroto-ortodoks n Shqiprin e Jugut, t prqndruar n zonn Gjirokastr-Kor dhe rebelimin islamik n Shqiprin e Veriut, t prqndruar n Tiran-Durrs.

  Me paradigmn e harmonis fetare nuk mund t shpjegohet as asgjesimi fizik i pjess m t madhe t klerit katolik n vitet 1945-48 nga Sigurimi i Shtetit i kontrolluar totalisht nga ortodokst me Koi Xoxen n krye. Sigurisht q Xoxe dhe funksionart e tjer t lart ortodoks t Sigurimit t Shtetit qen komunist dhe ateist, por ata ishin formuar n nj mjedis kulturor ortodoks, me nj urrejtje t trbuar kundr katolicizmit.

  Me paradigmn e harmonis fetare nuk mund t shpjegosh as ngjarjet e vitit 1997, si dhe disa incidente t tjera q i kan paraprir dhe pasuar ato, si ardhja n krye t Kishs Ortodokse Shqiptare prkohsisht prej 13 vjetsh e Patriarkut grek, Anastas Janullatos, n nj koh q Greqia ka shprehur hapur aspiratn pr t helenizuar nprmjet ortodoksizimit Shqiprin, as shakaja me Papa Gjon Palin II n Festivalin e Kngs n RTSH, n vitin 2002, as vendosja e kryqeve ortodokse n pika t ndryshme t vendit.

  T gjitha kto mund t shpjegohen vetm me paradigmn e konfliktit fetar.

  Harmonia fetare dhe harmonia politike

  Pr harmonin fetare flitet shum, por kurkush nuk e shpjegon se far sht ajo n t vrtet. Thuhet se fet e ndryshme n Shqipri kan bashkjetuar n paqe. Por kjo nuk do t thot se ka harmoni. Bashkjetes paqsore midis feve mund t ket edhe atje ku nj komunitet fetar sundon politikisht mbi komunitetet e tjera fetare. Harmonia sht nj gj krejt tjetr. Harmoni do t thot q mes komuniteteve fetare t jen stabilizuar ekuilibra, n raport me numrin e tyre, n rrafsh politik, ekonomik, kulturor, n mnyr q asnj mos ta dominoj tjetrin. Teza e harmonis fetare verifikohet si n provn e lakmusit n rrafsh t ndarjes s pushtetit. Harmonia fetare duhet t shprehet n harmonin politike.

  N rast se ka balancim t ndjeshm n dobi t nj komuniteti fetar, athere harmonia nuk ekziston, por ka sundim dhe retorika pr harmonin fetare fsheh konfliktin fetar q krijon balancimi.

  A ekziston harmonia fetare n kuptimin e msiprm n Shqipri? Krijimi i shtetit shqiptar me Traktatin e Londrs t vitit 1913 krijoi dhe lojn e balancs s pushtetit n shtetin e ri. Me kt lindi dhe problemi se a do t krijohej ekuilibr n kt balanc, apo do t dominonte dikush. Q me krijimin e shtetit shqiptar, komuniteti i cili ka luftuar n mnyr t pandrprer pr t sunduar shtetin dhe shoqrin shqiptare sht komuniteti ortodoks. Nuk do t qe e tepruar t thuhej se, q prej athere dhe deri n ditt tona, n dinamik t konfliktit fetar n Shqipri qndron aspirata e ortodoksve pr t sunduar dhe ortodoksizuar Republikn e Shqipris. N nj sens t sigurt, kjo aspirat sht vazhdim i apirats historike ortodokse pr t konvertuar n fen ortodokse dhe sunduar Shqiprin, aspirat kjo q ka ekzistuar q nga Mesjeta, si e kam treguar m lart.

  N vitin 1914, kur ortodokst e pan se nuk kishte gjasa q ata ta dominonin shtetin shqiptar, athere realizuan projektin e autonomis s Vorio-Epirit. Athere faktori ndrkombtar e pengoi kt projekt dhe ortodokst krkuan mnyra t tjera pr ta realizuar aspiratn e tyre historike.

  N Kongresin e Lushnjs n vitin 1920, duke u konsideruar konflikti ende i freskt fetar i vitit 1914, u vendos q institucioni i kreut t shtetit t ndrtohej mbi bazn e parimit t ekuilibrit fetar, gj q u arrit me krijimin e Kshillit t Nalt, ku qen katr prfaqsues t feve t vendit. Por, n Revolucionin e Qershorit, n vitin 1924, ortodokst i prishn ekuilibrat, duke uzurpuar krejt pushtetin. Kryeministri ortodoks i qeveris revolucionare, Fan Noli, mori dhe atributet e kreut t shtetit, q deri athere mbaheshin nga Kshilli i Nalt, duke br q balanaca e pushtetit t anonte krejt nga ortodokst.

  Duke i njohur kto probleme Mbreti Zog, q erdhi n pushtet pas Fan Nolit, u prpoq t krijonte ekuilibra fetare n sfern e pushtetit. Zogut bri nj pafundsi gabimesh, por raportet fetare n sfern e pushtetit q krijoi, jan me t vrtet pr t u admiruar. Enver Hoxha i prishi si ekuilibrat fetare ashtu dhe ato krahinore. Me rnien e komunizmit, dhe me ringjalljen e fes, problemi i raporteve ndrfetare n sfern e pushtetit, u b edhe m i mpreht. N vitet 1992-1997, kur n pushtet qe PD, u b nj pafundsi gabimesh, por raportet ndrfetare n sfern e pushtetit u ruajtn n mnyr t prkryer. Kshtu, ndrsa Presidenti i Republiks, Sali Berisha qe musliman suni, kryeministri Aleksandr Meksi qe ortodoks, kryetari i parlamentit, Pjetr Arbnori qe katolik, ndrsa kryetari i PD n pushtet qe musliman bektashi (Eduard Selami, Tritan Shehu).

  Me rikthimin e PS n pushtet, n vitin 1997, u duk nj tendenc pr prishjen e ekuilibrave, q kulmin e ka arritur n vitet 2002-2004. Madje mund t thuhet se n Shqipri, duke filluar q nga viti 2002 sht instaluar prfundimisht sundimi ortodoks.

  Instalimi i sundimit ortodoks n Shqipri

  N 24 qershor 2002 vllahu ortodoks, Alfred Spiro Moisiu u zgjodh President i Republiks s Shqipris. Nj muaj m von, kryetari i PS, ortodoksi Fatos Thanas Nano u zgjodh kryeministr. N vitin 2002, pr her t dyt n historin e shtetit shqiptar, duke konsideruar gjasht muaj n vitin 1924, kryetari i shtetit, kryeministri dhe kryetari i partis n pushtet, qen t fes ortodokse.

  N maj t vitit 2004, Presidenti ortodoks i Republiks emroi si kryetar t Gjykats Kushtetuese nj ortodoks (Gjergj Sauli). Duke konsideruar se edhe kryetari i Gjykats s Lart (Thimio Kondi), edhe Prokurori i Prgjithshm (Theodhori Sollaku) jan t fes ortodokse, athere ky emrim i Presidentit tradhton qart vullnetin e tij pr most ruajtur ekulibra fetare n qendrat e pushtetit, por pr t instaluar sundimin ortodoks. Pra, tash, t gjitha pushtetet, Presidenca e Republiks, qeveria, drejtsia n t gjitha qendrat e saj (gjykata dhe prokurori) gjendet nn kontrollin e ortodoksve.

  Ku Presidenti paraqiti si kandidatur t vetn pr kreun e ri t Kontrollit t Shtetit at t ortodoksit Robert Kio eku, athere u duk edhe m e qart se kemi t bjm m nj strategji t menduar mir pr t vendosur sundimin ortodoks n vend.

  N dhjetor 2003 kryeministri Fatos Nano krijoi qeverin m t balancuar, n rrafsh fetar dhe etnik, n historin e shtetit shqiptar. N kabinetin prej 20 antarsh, duke prfshir edhe kryeministrin, gjenden shtat antar t fes ortodokse, prkatsisht, Fatos Nano, Igli Toska, Anastas Angjeli, Pandeli Majko, Ben Kio Blushi, Marko Bello, Leonard Solis, si dhe vetm nj ministr katolik (Viktor Doda), i cili nuk e di as vet se far ministri sht dhe kompetenca ka. Edhe disa nga ministrat e tjer t fes muslimane jan zgjedhur prej atyre q e kan bashkshortin apo bashkshorten ortodokse (Ermelinda Meksi, Kastriot Islami).

  Treshja Nano-Moisiu-Janullatos, nprmjet shum shenjash duan ta bjn t qart se Shqipria sht nj shtet ortodoks. Vendosja e kryqeve ortodokse n pika t ndryshme t vendit bhet pikrisht pr kt qllim, por ajo nuk sht shenja e vetme. Kshtu, kryeministri Nano, bri at q mund t quhet si nj herezi pr nj lider t s majts laike, kur shkoi e vuri kurorn e martess s tij n kishn ortodokse. Nj lider i majt ishte dashur q ta bnte martesn n bashki, sipas ritit laik.

  N kt linj sht edhe ndrtimi i katedrales ortodokse pran qendrs s Tirans, n sheshin mes selis s PS dhe ministris s mbrojtjes. Ndrtimi i katedrales n krah t PS n pushtet, krkon t simbolizoj aleancn politiko-fetare socialisto-ortodokse q kan promovuar Nano dhe Janullatos, si dhe aleancn kish-shtet q sht rezultat i s pars.

  Ortodokst jan duke e dominuar shoqrin shqiptare n t gjitha sferat, nga politika, n biznis, shoqrin civile (OJF), administrat etj. N ndrkoh vazhdon me ritme t shpejta procesi i konvertimit t shqiptarve musliman n ortodoks, process ky i konceptuar si helenizim. Grekt nuk duan m Vorio-Epirin, por duan t vorio-epirotizojn gjith Republikn e Shqipris, duke e shndrruar at n nj shtet t ngjashm me Qipron greke.


  Dy nivelet e konfliktit fetar n Shqipri

  Konflikti fetar n Shqipri ekziston n dy rrafshe:

  1)Mes Kishs Ortodokse Grek, q kontrollon Kishn Ortodokse Shqiptare dhe q krkon t ortodoksizoj dhe helenizoj shqiptart dhe pjess tjetr t shqiptarve.
  Ky sht nj konflikt serioz dhe q n t ardhmen mund t krijoj situata nga m t papriturat, pasi vihet n loj vet ekzistenca nacionale e shqiptarve. Kisha Ortodokse Greke krkon q t mbahet gjall konflikti fetar n Shqipri n mnyr q t justifikoj aksionin e vet pr helenoortodoksizimin e shqiptarve, me argumente gjeopolitike, pra sikur krkon t zhduk rrezikun q i vjen Greqis nga Shqipria muslimane. Prej ktej t gjitha incidentet fetare t provokuara nga ortodokst n Shqipri gjat ktyre 13 viteve, q nga ai i priftit Maidonis q shprndante harta t Vorio-Epirit n 1993, tek dmtimi i afreskeve ortodokse n Voskopoj n 1995, tek krkesa pr ndrtimin e katedrales ortodokse n sheshin Sknderbej, tek vendosja e kryqeve, pr t prmendur vetm disa.

  Q ka nj vullnet t qart ortodoks kjo u kuptua sidomos me incidentin n Festivalin e vitit 2002 n RTSH, kur Papa Gjon Pali II u tall shmtueshm nga ortodokst. Pse nga ortodokst? Sepse drejtori i RTSH qe ortodoksi Artur Petro Zheji, se regjisori i festivalit qe ortodoksi Pali Kuke, se autori i skenarit t skeit qe ortodoksi Jani Duri. Pa mendoni pak se do t kishte ndodhur sikur t gjith kta njerz t qen katolik dhe t qe tallur jo m homologu i Paps, Patriarku i Konstantinopolit, Vartholemeu, por Fortlumturia e Tij, Janullatosi. Lexuesi mund ta marr vet me mend.
  ...

  Hija e frikshme e Bosnje-Herzegovines

  Retorikat pr harmonin fetare q ngrihen si tollumbace n qiellin shqiptar n nj koh q posht kmbve tona ndjehen lkundjet e konfliktit t sjellin ndrmend situatn e krijuar n Bosnj-Herzegovin n fund t viteve 80 dhe n fillim t viteve 90. Edhe athere n Bosnj-Herzegovin flitej shum pr harmonin fetare, duke u thn se Bosnj-Herzegovina ka shum probleme, por s pakut ka nj harmoni t mrekullueshme fetare t ciln ia ka zili gjith bota. Pr kt sillej si shembull edhe fakti se n Bosnj-Herzegovin e martesave qen mikste, pra mes njerzve me fe t ndryshme. Kjo qe nj statistik domethnse sepse asgj nuk e shpreh m mir harmonin ndrfetare sesa martesat midis njerzve me fe t ndryshme. Jugosllavia e Titos e prezantonte Bosnje-Herzegovinn n bot si nj lloj Ishulli Utopia t harmonis fetare.

  N Shqipri, n kohn e diktaturs komuniste, regjimi i nxiti martesat mikste mes njerzve me fe t ndryshme, por arritjet qen minimale, aq sa propaganda e regjimit komunist shqiptar nuk e gjeti kurr me vend t jepte nj shifr pr numrin e martesave mikste. Kjo pr faktin se kto martesa ishin vetm rreth 3% t numrit t prgjithshm t martesave, pra tet her m pak se n Bosnj-Herzegovin. Kjo tregonte se komunitetet e feve t ndryshme n shoqrin shqiptare vazhdonin t jetonin praktikisht n nj segregacionizm.

  N Bosnj-Herzegovin, n vitet 1992-1995 u zhvillua nj luft e tmerrshme etno-religjioze ku u vran rreth 200 mij vet. N dinamik t ktij konflikti qe aksioni i serbve ortodoks, q prbnin 1i3 e popullsis s Bosnje-Herzegovins pr t sunduar vendin, duke i dbuar muslimant dhe katolikt, t cilt flisnin t njjtn gjuh si edhe serbt. Serbt zun me forc rreth 69% t territorit t vendit, duke kryer spastrim etnik dhe genocid dhe u detyruan t lshojn nj pjes t territoreve t zna vetm pas ndrhyrjes ndrkombtare. Bosnj-Herzegovina, Ishulli Utopia i harmonis fetare n bot u coptua nn predhat e armve. Tash Ishulli Utopia i harmonis fetare vetshpallet Shqipria, q n t vrtet ka shum m pak argumente se Bosnje-Herzegovina e dikurshme pr ta pretenduar kt reputacion.

  Kombinimi i politiks s majt me fen ortodokse n Shqipri sht duke krijuar nj mishel shprthyese, q n rast se nuk neutralizohet do ta shprbj mirazhin e fundit t harmonis fetare n Ballkan. N kt proces si detonator mund t shrbejn zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

  Po harmonia fetare rajonale?

  Debati pr harmonin dhe konfliktit fetar nuk mund t i ik kontekstit rajonal, pasi edhe sikur brenda vendit t ekzistoj harmoni fetare, pr shkak t raportit numeric t shqiptarve me fqinjt dhe t faktit q Nacioni shqiptar me shumsi muslimane gjendet i rrethuar nga Nacione t mdha ortodokse, kjo harmoni nuk do t ket asnj vler n rast se n marrdhniet fetare t shqiptarve me fqinjt dominon konflikti.

  Historikisht, nacionet fqinje ortodokse serbe, greke, maqedono-bullgare, i kan konceptuar luftrat e tyre pr lirim nga Turqia si luftra fetare, pra si kryqata ortodokse. Dbimi i Perandoris Osmane nga pjesa m e madhe e Ballkanit n vitet 1912-1913 la pas nj ishull islamik n trevat shqiptare dhe n Bosnj. Ky ishull sht i rrethuar nga vende kristiane, t cilat e shohin ekzistencn e tij si t papranueshme dhe i quajn sit paprfunduara luftrat e tyre me Perandorin Osmane pa e zhdukur kt ishull t fundit turk. Prej ktej luftrat e fundshekullit XX t serbve kundr bosnjakve dhe shqiptarve t Kosovs, si dhe t kroatve kundr bosnjakve,

  Trevat shqiptare jan t rrethuara nga nacionet ortodokse, serbt, grekt dhe maqedono-bullgart. N balancn rajonale t fuqis nacionet fqinje ortodokse peshojn shum m rnd se shqiptart e t gjitha trevave t marr s bashku dhe n rast se kto nacione kan si predispozit konfliktin fetar dhe jo harmonin n raport me shqiptart musliman dhe katolik, muslimant shqiptar do t zhdukeshin dikur, por edhe katolikt nuk do t ken nj perspektiv t kndshme. Se cila sht pikpamja e fqinjve kjo nuk sht e vshtir t kuptohet, pasi ata e shpallin botrisht at. Pr Athinn, Beogradin dhe Shkupin hapsira shqiptare sht duke u shndrruar n nj bastion t fundamentalizmit dhe terrorizmit islamik. Nacionet fqinje krkojn ta bjn kt ide baz t strategjis s tyre pr t zhdukur prfundimisht ishullin islamik q la pas Perandoria Osmane dhe q prbhet kryesisht nga trevat shqiptare, sipas pos njjts strategji q po prdorin rust n eeni. Projekti i fqinjve pr trevat shqiptare sht eenizimi dhe dbimi i muslimanve n vende t tjera, mundsisht n Turqi. Por edhe katolikt shqiptar nuk do t ken nj perspektiv t kndshme n rast t ortodoksizimit t hapsirs shqiptare, pasi dihet opinioni i ortodoksve pr katolikt, ka u provua dhe me luftn serbo-kroate.

  ...

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Artikull shume i goditur persa i perket harmonise dhe paqes. Duhet patjeter te kete nje dyshim dhe them se autori e percjell me argumenta te goditura kete pune.
  Problemi qendron se orthodhokset e Shqiperise sot e kesaj dite hiqen si te persekutuarit numer 1, edhe pse kane pasur pushtetin ne Shqiperi me kohe. Kjo eshte pengese serioze ne harmoni, krijon percarje etj etj. Nga njera ane i eshte vene teper theks orthodhokseve si fajtor te kesaj disballance, dhe sigurisht nuk me vjen mire, sepse nuk jane vetem ata problem atje, mjaftojm te kujtojme planin per krijimin e nje partie Islamike psh. Tani normale qe 70% e popullsise do kerkoj pushtet sidomos kur pushteti eshte i perqenduar tek 20 %. Urrejtja e orthodhokseve ndaj katolikeve duhet pare me shume si nje urrejtje e grekeve kundrejt botes, qe mundohen te pervetsojne gjithshkah te tyren. Shqiptaret kane rene pre per fat te keq te keti identiteti te huazuar nga Greket, nje identitet prej viktime, nje identitet qe mitizon te kaluaren e hershme te Greqise se lashte. Kjo pati kulimin tek ngritja e flamurit Grek nga Shqiptaret. Nje krize identiteti e vertete do ta quaja une se sa demonstrata antikombetare. Po te lexosh Ukshin Hotin te ben pershtypje se si ai tregon histori per familje ne Greqi qe flisnin Shqip po nuk dinin se cfare gjuhe flisnin, kaq i keq ka qene asimilimi atje, kaq i dhunshem, dhe perseri ka lene pasojat pas shekujsh me rradhe. Me vone Ukshin Hoti u arrestua nga nje rregjimi Serb pasi u akuzua per shqiptarizimin e Grekeve duke i dhene atyre abetare, edhe pse ai preferon ta quaj nje "Rishqiptarizim i shqiptareve te helenizuar" tek letrat e tij me Kadarene.

  Ne harmonine deri tani e kemi matur me "martesa" me sa di un, prandaj dhe ekziston ky term, por them se ne kete artikull mungon dhe nje analize e atyre qe thone se Shqiptarit nuk i intereson per fene. Duhet te analizohet faktori i nje personi ateist ne kete mes dhe te behet nje analize me e gjate e ekstremizmit fetar ne Shqiperi.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Edhe une mejtonj qe 'harmonia fetare' eshte nje mit. Vete fakti se c'behet ketu me Ortodokset e Muslimanet tregon se bashkejetesa e ketyre komuniteteve brenda kombit tone eshte nje fuci baruti. Une jam gjys Shkodran dhe e di te verteten e 'harmonise fetare' ne Shkoder.

  Nderkohe disa pjesetare te komunitetit Katolik e thone troc se Shqiptaret ndodhen perpara nje vendimi suprem: cilit qyteterim duan t'i perkasin.


  Nqs, thirrja e studenteve "E duam Shqiperine si gjithe Europa" merret si leitmotif
  atehere detyrimisht duhet te krijohet nje Shqiperi 'post-Kristiane'. Problemi eshte qe nuk mund te behesh 'post-Kristian' pa i perkitur me pare Krishterimit Perendimor. Ne kete aspekt ardhja e elementit 'evangjelist' qe levrin nder zonat fetare pa pasur shume rrespekt per historine paraqet nje 'disruptive change'. Te shohim c'do behet me keta.

 4. #4
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Problemi eshte se te tille artikuj qe klasifikojne kaq mprehte shqiptaret ne klasifikime fetare jane shkruajtur vete nga njerez qe i perkasin nje lloj klasifikimi, e si rrjedhim, kendveshtrimi, me gjithe paragjykimet e veta - sic eshte Kastriot Myftararaj.


  Une per vete jam dakort qe toleranca fetare ne Shqiperi nuk ekziston ne ate formen qe parapelqehet te paraqitet ndonjehere, perpjekje qe i ka vete rrenjet e veta nga fobi ndaj fese, e mungeses se shpjegimit me te thelle.


  Nuk eshte e veshtire qe neper artikuj te rendisesh histori kronologjike, por qe kete histori ta paraqeshesh me sa me shume realitet.

  Eshte budallallek qe tia veshesh revanshit ortodoks konfliktet e mesjetes, ne nje kohe qe keto kane qene te gjithaneshme.
  Principata e Arberit te pas shekullit 13 ka qene katolike pikerisht si pasoje e revanshit latin ne nje zone ortodokse, keshtu qe kundermesymja epiriote ka qene e natyrshme.


  Po keshtu mund te thuhet se eshte budallallek qe te thuash se ortodokset e kohes se Zogut, aq me teper ata jugore, sic ka qene Xoxja, te kene ushqyer URREJTJE kundra katolikeve. A po mos eshte kjo ne vetevete nje perpjekje muslimane per percarrje te krishterimit, o myftaraj? Perkundrazi, popullata katolike mund te kete qene me shume hostile ndaj ortodokseve, per arsye te thjeshta se ne Shkoder, katoliket kane epersi; kulturalisht, katoliket kane qene me te privilegjuar ne shekujt 19,20 e kane pas qene anetare te pjeses perendimore, nderkohe qe ortodokset ishin pjese anadollake. Jo me kot, nuk gjen dot asnje studiues intelektual ORTODOKS qe te kete shkruar ndonje GJE me AQ URREJTJE, sac ka bere Kristo Maloki (katoliku) ndaj ortodokseve, shkrimet e te cilit i gjeni ne arkivat e forumit. E jo me kot, jo nder ortodokse, por nder katolike gjendet emertime ofenduese fetare si shkije/shka, qe sot eshte transformuar ne term etnik tjeterkund. E jo me kot ortodokset vetem, i gjen qe here pas here, ne inferioritetin e vet qe vjen nga shkaqe te shumellojta te dobeta, i gjen te kene kerkuar strehim nen ombrellen e Vatikanit, duke kerkuar uniatizim....Gjen ortodokse me komplekse te perendimit e katolicizmit, e jo e anasjellta....gjoja per arsye patriotike.
  Persekutimi i klerit katolik i ka burimet me thelle se sa ne dallueshmerine fetare ne vetvete.  E keqa eshte se komuniteti fetar ortodoks ne fakt ka qene me i paprivilegjuari nder gjithe keto vite demokraci, duke filluar qe me te drejtat mbi pronat, nderkohe qe veprimet e fundit me kryqet nuk po dime se kush po i ekzagjeron, greket per te krijuar konflikt fetar ne Shqiperi (!!!!), apo ndonje pjese (islamike) shqiptare, per ta bere realitet mitin e te keqes greke ne Shqiperi.
  Nqs kryqet jane vene ne kisha, me rrenien dakort te popullit lokal, leje te organeve perkatese - nuk ka se si te jete provokim, grek jo qe jo. Aq me teper qe policia nuk do te kish se si te vepronte kaq anti-ortodoksce, ne nje kohe kur, sic thoni ju, pushtetin e paskan ortodokset.....!  Dhunim fetar, po te doni juve, eshte FUTJA e vendit (pa e pyetur ate) ne nje Konference te vendeve te identifikuara si Islamike. Kjo PO!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 25-10-2004 m 21:01

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4
  Shqiptaret qe besojne kane nje deshire te pashterueshme kurre gjate gjithe jetes se tyre per tu rritur shpirterisht duke lexuar e mesuar me shume mbi besimin e tyre dhe jeten ne besimtarit. Keta marrin pjese ne jeten e komunitetit te tyre.

  Shqiptaret qe kane besim por nuk kane fe, jane ata qe u pelqen te besojne ne Zotin e tyre, Zot qe e krijojne ne mendjet e tyre, dhe jo ate Zot qe kane besuar te paret dhe gjithe bota ne tere keta shekuj. Keta jane ata qe dalin me te vertetat e tyre, jane kunder tradites, kunder komuniteteve fetare. Per ta, e vertete eshte ajo qe ata besojne.

  Shqiptaret e pashpirt jane ata qe edhe nuk besojne ne Zot, edhe nuk kane deshire te lexojne e mesojne me shume mbi ate fe, ate komunitet, historine e atij komuniteti, por ama besojne se kane nje te drejte te lindur hyjnore qe ti futin hundet ne punet e komuniteteve te tjera fetare, te japin mendim ne tema fetare kur ata vete nuk besojne, etj.. etj.. Keta jane pasardhesit e denje hibride te baballareve te tyre ateisto-komuniste, qe edhe pse nuk e kane me te drejten ti mbyllin kisha e xhami, zgjedhin kete rrugen indirekte te kamufluar per te sulmuar komunitetet fetare, dhe vete harmonine fetare ne rradhet e shqiptareve. Keta njerez nuk kane shpirt, ua ka marre djalli.

  Armiku me i madh i harmonise fetare ne Shqiperi eshte padituria. Ai qe ka deshire te mesoje e te rritet shpirterisht, nuk e harxhon kohen te gjykoje komunitetet e tjera, apo besimtaret e tjere.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 6. #6
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga Albo
  Keta njerez nuk kane shpirt, ua ka marre djalli.


  Albo
  U na rrofsh sa malet Albo trimi, se Djallin une dhe ata 'te tjeret' e kemi shok per koke. Ne s'na rruhet shume per fete e tjera se po krijojme 'fene tone te re'.

  Lexo Shqiperia Mesianike e shkundu nga Bizanti se i ka vdek nona asaj pune!

 7. #7
  Para ca ditesh i bleva nje rrobot (loder) cunit dhe vallai qe ishte i lezetshem! Kishte tre butona dhe secili prej tyre, kur e shtypje, tregonte nje 'short story' qe te dhiste tu qesh kur e degjoje. Se cfare thoshte nuk po jua tregoj...shkoni harxhoni paret dhe blijeni vete! Ou kto, si e si duan ti gjejne gjonat qyl ...nejse... Ajo qe me beri te qesh me shume kur shtypja butonat e degjoja rrobotin e programuar, ishte se mu kujtonte direkt ky rroboti qe ka postu ktu siper Qafirit. Ama, ky vallai po te shitej ne treg kushedi sesa do kushtonte...se ato 3 procese per te cilat eshte programuar, i tregon klas fare, gjate e gjere dhe te sakato brinjet tu qesh sa here e degjoj!


  Ne lidhje me temen...Me erdhi ne mendje nje shprehje e cifuteve (jaudijve) nderkohe qe po behesha gati te perfshija veten ne kategorine e atyre shqipove qe besojne ne nje Zot, i cili nuk eshte as mysliman, as kristian (kurre orthodoks) e as cifut, por Zot i madhnishem dhe qe mbreteron ne mendjen time me fort se c'mund ti punoje imagjinata ketyre artisteve te forumit tuaj! Nejse, shprehja e cifuteve o delet e barinjve myslo-kristo brainwashed eshte:

  << We told them a tale...and they belive it for 2000 years! >>

  Vazhdoni o popull e besoni perrallat me shtat-pellembe-mjekren se ju ndihmon te fleni te qete ne darke. Shklyhuni e sakatoni ndermjet jush tere jeten duke mohuar besimin dhe Zotin e tjetrit dhe duke uleritur qe vetem ai i juaji (perralla juaj) eshte 'i drejti/a'

  Cope e cik u befshit ishalla...

 8. #8
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Z. Qafir

  asht nji nder i madh per mue me te pajisun tye me nji link, por cfare link-ut se, qe ti t'mujsh e t'na copy-paste ca shkrime interesante te ktij "myftaraj-t"...mbi toleranc t'fes...


  ani tash se erdh ora: http://uk.geocities.com/liriaemendimit/

 9. #9
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Duke qene merakxhi i aspektit teologjik-historik te krishterimit, me ka bere pershtypje kjo pjese e autorit me pseuodnimin Kastriot Myftaraj:  Centre e Crishtenimi u vu n' Rome sipas asaj qe pat thane Crishti San Pjetrit edhe qi asht persjelle prej Ungjijve (Mathew 16:18), se ai (Pjetri) kje nji gur (fjala Pjeter domethane "gur"), qi kje me u rrokullu edhe atje ku ai kje tuj ndale, Crishti pat me ndertu Kishen e vet, pra christiane. Dihet se San Pjetri u kruqy n' Rome, n' Vatikan, gjate persekucionit t'christianve

  A thuhet valle ne Bibel se Krishti i tha Pjetrit se Pjetri, si gurr, ka per tu rrokullisur, edhe aty ku do ta ndaloje rrokullisjen, ka per ta ndertuar kishen e vet????!!!


  (Natyrisht qe nuk thuhet keshtu. Atehere pra kush eshte ky Myftaraj, e ku mundena me e gjet ket liber te tij?)  ps: ku jeni mer qafira...po lexoni link-un, he...?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 26-10-2004 m 22:50

 10. #10
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Z. Qafir

  asht nji nder i madh per mue me te pajisun tye me nji link, por cfare link-ut se, qe ti t'mujsh e t'na copy-paste ca shkrime interesante te ktij "myftaraj-t"...mbi toleranc t'fes...


  ani tash se erdh ora: http://uk.geocities.com/liriaemendimit/
  O ty t'lumt pushka bre Semi-narrativist se me kenoqe me kete far nyje!!! Zoti te shtofte ditet deri sa te shikosh "rekonkuisten e verete Albane".

  Amin

 11. #11
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  41
  Postime
  222
  Myftaraj eshte nje pleher injorant qe nuk vlen as te diskutosh per te.
  Ne Shqiperi ka patur dhe ka gjithmone harmoni fetare te pakten ne rang popullor sepse ate e kemi perjetuar te gjithe.
  Sidoqofte ne shkrimin e tij cuditerisht ka ca gjera te verteta, psh ne lidhje me kryqet ortodokse...

 12. #12
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Kastriot Myftaraj nuk mund te quhet pleher edhe injorant, ose nqs po, vendin e pare, shume perpara tij, do ta zinin Baleta edhe Feraj, o valltare te muzikes me qyp te gadishullit ranor.

  Do te kisha deshire me lexu librin tij "Kalvari i gjysmehenes"...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 27-10-2004 m 16:40

 13. #13
  Larguar Maska e lone_star
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Houston, TX
  Mosha
  41
  Postime
  222
  Bravo Seminarist,
  Je shume i shkathet...

 14. #14
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Kastriot Myftaraj nuk mund te quhet pleher edhe injorant,
  Vertet qe s'mund te quhet keshtu pervec prej atyre qe s'dine si t'i kundervihen tezave te tij, e kalojne ne sulm kunder personit.

  Sic duket, ky i shkreti ka kalu ne traume kur ka shku ne universitet ne Tirane sepse s'ka dash me nderru akcentin. Eshte vertet per te ardhur keq qe njerezi si puna e mamase time, iu desh te hiqnin akcentin me te cilin ishin lindur per t'iu pershtatur jetes tosko-centrike te Tiranes. Kuptohet njerezit e forte i shohin gjerat me perspektive, nder i shkreti Myftaraj paska kalu ne delirium, e deshiron me ngulm qe fati i Shqiptareve t'i ngjaje atij te Sllaveve qe jane nda 5 copash. Por kjo, s'do te thote qe te gjitha tezat e tij jane gabim.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e pagan
  Antarsuar
  15-02-2004
  Postime
  227
  Edhe luftrat mes princave vendas n territorin e sotm shqiptar, nuk mund t thuhet se qen luftra fetare, por efektivisht ato sillnin ndryshimin e realitetit fetar n vend, varsisht se kush qe fitimtar, n po at mnyr si luftrat fetare. Lufta mes Principats s Arbrit dhe Despotatit i Epirit n fillim t shekullit XIII, t cilat kishin si kufi Lumin Shkumbin, nuk mund t thuhet se qe nj luft fetare. Por efektet e saj qen ato t nj lufte fetare. Principata e Arbrit, e cila shtrihej n veri t Shkumbinit, qe katolike, ndrsa Despotati i Epirit, q shtrihej n jug t Shkumbinit, qe ortodoks. Fakti q Despotati e Epirit, me ndihmn e Serbis, e fitoi luftn, duke pushtuar territorin e Principats s Arbrit, bri q t ndryshonte realiteti fetar i vendit, duke kaluar dhe pjesa m e madhe e territorit n veri t Shkumbinit n varsi t Kishs Ortodokse, deri n momentin q n vend erdhn anzhuint, disa dekada m von.


  mendoj se ky lloj gjykimi kaq i thate, eshte i gabuar. autori i shkrimit nuk e ka te qarte KOHEN ne te cilen zhvillohen ngjarjet qe paraqet, ai e njeson me kohen ne te cilen shkruan, pra te sotmen.

  ketu dua ti jap pergjigjen dhe seminaristit, i cili diku duke me folur per shtrirjen dhe efikasitetin e fese, me tregonte kishat e mijeta te ngulura ne shqiperi, duke gabuar dhe ky ne KOHE.

  ne mesjete, e pikerisht rreth viteve 1300, feja ne shqiperi s'kishte fare PESHE, bile s'kishte AS KISHA as PRIFTERINJ. shqiptaret jetonin ne FISE e drejtoheshin nga kryepleq. mos harroni vetem dika, KANUNI i MALESISE i atribuohet Lek Dukagjinit, bashkekohes se Skenderbeut rreth viteve 1440. pra kur bota ne ate kohe kishte administrata shteterore te fuqishme shqiptaret s'kishin KANUN (ligje per rregullimin e ndersjellte te marredhenieve me njeri tjetrin) e jo me kisha e te tjera.

  pra dhe kur flitet per "zona influence" midis papatit te romes dhe ortodoksise se konstandinopojes, keto zona s'qene ve hapesira fiktive ne leter e asgje me shume.
  durresi e lezha kane qendruar gjate nen administrimin e venedikut, por fakti eshte se kur shqiperia u pavaresua atje asnje fliste italisht apo latinisht, e kjo tregon qe venediku keto qytete i kishte me teper virtualisht te tijat se realisht, pra perve nje grushti funksionaresh atje asgje s'qe venedikase. po keshtu edhe kur flasim per vatikanin ose konstandinopojen.
  popullsia qe pagane, ose si me thone shqiptare, pra feja e saj ishte shqiptaria, ose raca e njejte e origjines, qe tek popujt e tjere nuk ekzistonte ne mesjete, pasi ato qene turma te shkartisme popujsh te ndryshem perandorish te vdekura.

  ndersa sa i perket problemit te "tolerances fetare", autori ka te drejte, fakti qe e permendim papushim e kurdohere tregon ne fakt mungesen e saj. po keshtu perpara luftes civile edhe ne jugosllavi shprehja me e lakuar ishte: "vellazerimi e bashkeegzistenca midis popujve". dhe te gjithe e pane fare ndodhi.

  po ashtu dhe tek ne. perpara eshte e vertet qe nate te bartolomeut s'ka pas ne shqiperi, s'kemi degjuar qe te krishteret e pakte ose ortodokset te vriten e theren nga muslimanet e shumte. pra kemi te bejme me nje dukuri te vertete, shumica muslimane jo vetem si ka detyruar te ndrojne fe te tjeret por as i ka perzene ose vrare. vete ekzistenca e ketyre minoriteteve fetare eshte nje prove e pakundershtueshme. jo vetem kaq por ajo tregon qe edhe turqia aplikonte nje sistem DEMOKRATIK, qe vetem Jusuf Vrioni pati kurajon e inteligjencen intelektuale, qe aq shume e karakterizonte si individ, ta pranonte kete ne nje simpozium intelektualesh te zhvilluar ne paris me 1998.

  pra tolenca ka ekzistuar, vetem se duhet preizuar, ne nje shqiperi te PUSHTUAR, pra te qeverisur nga te tjere.

  ne kohen e sotme, kur komunikacioni, informacioni, prapaganda, influenca politike, ajo ekonomike, e shume faktore te tjere perhapen me shpejtesine e DRITES (ate te netit), nje tolerance e tille, eshte e PAMUNDUR te vazhdoje te ekzistoje.

  prandaj KUJDES. kam frike se ne shqiperi pergatitet e ndodh nje LIBAN I DYTE. kjo do te jete FATALE per te gjithe ne.

  ps; atehere do te kisha deshire ti shihja ca laro e idiote kronike se si do te flisnin.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  47
  Postime
  738
  Ky Kastrioti me duket shume tendencioz e percares. Se ka tipa si ky mund te kemi probleme.

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pagan

  mua me duken shume te pareferuara ne situata e burime konkrete historike ato qe thua ti me siper.


  ti thua se:  ketu dua ti jap pergjigjen dhe seminaristit, i cili diku duke me folur per shtrirjen dhe efikasitetin e fese, me tregonte kishat e mijeta te ngulura ne shqiperi, duke gabuar dhe ky ne KOHE.

  ne mesjete, e pikerisht rreth viteve 1300, feja ne shqiperi s'kishte fare PESHE, bile s'kishte AS KISHA as PRIFTERINJ. shqiptaret jetonin ne FISE e drejtoheshin nga kryepleq. mos harroni vetem dika, KANUNI i MALESISE i atribuohet Lek Dukagjinit, bashkekohes se Skenderbeut rreth viteve 1440. pra kur bota ne ate kohe kishte administrata shteterore te fuqishme shqiptaret s'kishin KANUN (ligje per rregullimin e ndersjellte te marredhenieve me njeri tjetrin) e jo me kisha e te tjera.


  Ne rradhe te pare, une mund te kem gabuar...., por ne kohe asesi, pasi une jam shprehur qarte se monumentet kishtare qe gjejme nga mesjeta arrijne me mijera, nderkohe qe pagane, nqs paganizmi do te kish jetuar ne popullin e thjeshte, nuk kemi asnje. Per kete do te bindesh vetem po ti hedhesh nje sy studimeve arkeologjike.
  Pastaj, nqs une paskam gabuar ne kohe, ne lidhje me cilen kohe paskam gabuar une, ne te cilen qenkan ndertuar kishat, ne mos ne mesjete? Me modernen, duke filluar qe me kohen e pushtimit turk? Nuk ka mundesi, sepse ne ate kohe ndertimi i kishave ka qene nje nje privilegj i siguruar rralle, ngaqe ligji islamik nuk e lejonte nje gje te tille.  Se dyti, ekzistenca apo moskezistenca e kanunit nuk ka lidhje fare me ekzistencen apo mosekzistencen e kishave e prifterinjve si para shek.13 edhe pas.  A mundesh ti te me japesh nje reference apo burim te vetem historik ku te deshmohet se ne vitet 1300 nuk ka patur as kisha e as prifterinj?  po ashtu je i paqarte ne lidhje qe ben me qendrimin e durresit e lezhes ne venedikun edhe me mosnjohjen e latinishtes ne pavaresimin e shqiperise! Per cfare e ke fjalen konkretisht, sepse pavaresia e shqiperise edhe varesia e durresit e lezhes nga venediku kane mes vetes nje hendek kohor levizjesh si popullatash edhe qeverish, me nderprerjen otomane pese shekullore?
  Pra, sipas meje, ty te mungon nje platforme e qarte mendimesh per te ngrejtur konkluzionet e duhura.  Toleranca edhe mostoleranca fetare, si cdo tolerance tjeter, eshte nje potencialitet i mundshem, qe nuk varet aq nga faktori i te qenit filan x apo y popull (ky eshte edhe budallalleku per mua ku ne mashtrojme vetveten), por nga nje sere faktoresh te tjere, qe kane te bejne me situaten politike ne nje shkalle me te gjere rajonale se ajo e vendit ne fjale, me zhvillimin edhe ekuilibret ekonomike, e si rrjedhim me standartet e mentalitetit, si edhe gjeografike.


  Kane qene pikerisht disekuilibrimet e ketyre faktoreve qe e bejne Kastriot Myftarajn qe te kapet midis dallimeve jug - veri, pasi keto dy krahine kane qene nen ndikime te ndryshme politike e ekonomike pergjate historise.


  Por nga ana tjeter, ka qene pikerisht mungesa e forcave per tu polarizuar fuqishem edhe dallueshem politikisht edhe ekonomikisht e kulturalisht nga veriu per ne jug, ato qe kane luajtur rol per ekzistencen e unifikuar te vendit edhe sot..., ndryshe do te ndodhte ajo qe ka ndodhur me shume popuj, krijimi i dy identitet-shteteve te ndryshme, bazuar mbi tiparet vecuese te te dy krahinave, te cilat i meshon edhe Myftaraj.
  Ne kushtet e sotme nderkombetare rreziku i prishjes se balancave fetare e kulturore rrezikohet nga fondamentalistet islamike me enderren e tyre per sundim mbareboteror. Ne kete kuader, Shqiperia, per ata, eshte nje trampoline per ne perendim, ku ata hasin pengesen kryesore per realizimin e qellimeve te tyre.

 18. #18
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Sa per Kastriot Myftaraj-n, une jam duke e lexuar, por verej, pervec saktesive qe ka, ka edhe njeanshmeri te qarta, si edhe mosshpjegime te detajuara per tezat qe ngre vete.


  Psh, hedh poshte tezen e Plasarit per shtrirjen e vijes se Theodosit deri ne Mat, e si rrjedhim shtrirjen e ndikimit ortodoks deri atje, duke hyre ne detaje se kjo vije paska qene teorike pasi ne praktike kjo zone paska qene pushtuar nga gotet e me vone sllavet....


  nderkohe qe nuk jep asnje shpjegim ne detaj se perse Shqiperia siper Shkumbinit qenka automatikisht katolike ne cfaredo kohe qe te behet fjale, logjike sipas se ciles e nxjerr Skenderbeun atumatikisht katolik, e nese eshte nje gje e tille ne pajtim me burimet historike.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e pagan
  Antarsuar
  15-02-2004
  Postime
  227
  o semiramisto pse i bo shkrimet zinxhir. apo me na lodh tu t'lexu. po fjalet pse i perdredh me u duk me kulture. mos u lodh lal se e dime qe i ke dy pare shkolle.

  kaq per stilin tat letrar, tani per pyetjen qe me drejton: ku e di ti (dmth une) qe s'ka pase kisha e prifterinj ne mesjete.

  1. e para si ta shpjegova, ngaqe nuk ka pase SHTET (as kanun, pikerisht ardhja e te cilit mundesoi shtrirjen e kishes ne malesi), e duke mos pase te tille nuk ka si te kete kishe. kjo e fundit ka qene gjithnje (qysh ne kohe te hershme, te faraoneve psh.) ne dispozicion te shtetit (ose MBRETIT, e njejta gje.) e nen hijen e tij. ndryshe kisha quhet sekt fetar, veprimtaria e te cilit ndalohet me ligj e denohet rreptesisht, edhe sot.


  2. e dyta, ngaqe nuk ka prova as dokumenta qe e provojne kete fakt, e kur s'ka prova qe e mundesojne, atehere eshte me llogjike te pranosh mosekzistencen sesa te kunderten. themi s'ka marsiane ngaqe nuk i kemi pare e as degju ndonjehere.

  3. e treta, gjithashtu kisha ka luajtur gjithnje rolin e ARSHIVES por dhe te shkolles, pra te ARSIMIT. po te kishte kisha, gjuha shqipe do te qe levruar me kohe pa pritur mesharin e gjon buzukut (nje PRIFT ky) me 1555. (ne fakt eshte pal engjelli me 1462 qe perkthen ne toskerisht nje lutje latine).

  bile lal, ishte SHTETI TURK qe mundesoi dhe ndihmoi perhapjen masive te xhamive si dhe imameve e hoxheve kudo. pra kjo e perforcon tezen time, qe pa shtet SOLID nuk ka KISHA as XHAMIA. feja eshte si bari keq, rritet e jeton gjithnje ne hijen e shtetit. te dy vdesin bashkarisht. ose me sakte vdekja e kishes ose xhamise, apo perendise, paralajmeron dhe vdekjen e shtetit.

  ps; besoj e kupton qe me "kishe" e "xhami" (analogie) une nenkuptoj te gjithe hierarqine apostolike nga roma ose meka e deri tek prifti ose hoxha i fshatit me te fundit.

  dhe kjo me siper eshte e vlefshme edhe per GREQINE, as atje nuk ka pasur kisha e as prifterinj, ngaqe s'ka pas shtet. kjo beri qe gjuha greke vjeter, megjithese ishte GJUHA ZYRTARE e perandorise romake te lindjes, ose e Kostandinopojes, nga MOSPERDORIMI ne mase ne popull te VDISTE e vetem pas pavaresise greke me 1830, popullit ME LIGJ (pra me force) iu vendos edhe gjuha e RE, e hartuar nga nje grek parizian, por edhe BESIMI I RI, ai othodoks qe kane dhe sot e kesaj dite.

  te gjithe shqiptaret (megjithese te shumte, mbi 50% e popullsise se greqise perpara pavaresise se saj) u konvertuan, u asimiluan, u integruan, ose u PERZUNE (muslimanet qe s'ndrruan fe) si amet apo te shkembyerit me greket (ifutet, asirianet, libanezet kristiane, sllavet, italiket, etj.) e turqise.

  nji lal si u krijua ARTIFICIALISHT shteti jone fqinj i jugut, qe i thote vetes popull helen.

 20. #20
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pagan

  pergjigjet e tua nuk kane logjike. E kam fjalen per logjiken e cila pranohet si e tille nga te gjithe njerezit, ne baze te fakteve edhe referimeve konkrete, e jo per ate nese te duket ty individualisht logjike.


  Pagan


  ne rradhe te pare ti ngaterron termin shtet qe eshte nje term modern, me termat mesjetare te mbreterive, perandorive apo principatave. Nuk ka patur te tilla ne mesjete?
  Nuk kane qene trojet e sotme shqiptare pjese e perandorise romako-bizantine?

  Pastaj shteti, sic e quan ti, nuk ka te beje fare me ekzistencen e kishave. Une nuk e di nga e merr ti kete aksiome se qe te kete kisha duhet patur shtet (qe perkrah perhapjen e ketyre kishave)!!!!!


  A nuk me thu dot, ne tre shekujt e pare, kur krishterimi ishte nje fe e ushtruar me se shumti ne fshehtesi, pasi "shteti" e persekutonte ate, si eshte e mundur qe ka patur kisha?
  cfare provash kerkon ti, kur forumin e ke te mbushur me artikuj per ekzistencen e kishave te shumta ne mesjete, qe varojne qe nga shekujt e pare te krishterimit?


  Prova nuk ka per te vertetuar se populli paska vazhduar te jete pagan, ne mesjete, ne nje kohe kur aristokracia paska qene e krishtere, sic pretendon ti, gje qe eshte absurde pasi DIHET mire qe ne mesjete feja e sundueseve ishte feja e popullit te thjeshte.  Arsyeja sepse gjuha shqipe nuk eshte levruar, edhe pse ka patur kisha e krishterim ne trojet shqiptare, ka shkaqe krejt te ndryshme historike.
  Se pari, ilirishtja nuk njihet te kete qene e kultivuar para se ne Iliri te kete hyre krishterimi, por eshte perdorur me teper gjuhet perandorake greqisht e latinisht. Me pas, me ardhjen graduale te krishterimit, vijojne pushtimet e shumta nga dyndjet e popujve qe zune shekujt 5-9, duke krijuar shume ndryshime te popullatave. Nderkohe qe Bizanti qe zoteronte nje pjese te mire te Shqiperise prej shekullit 8 i plotesonte nevojat kishtare po me greqisht.


  I vetmi shans qe ka ekzistuar per levrimin e shqipes ka qene krijimi stabel i principatave mesjetare shqiptare te cilat po te kishin vazhduar, ne varesi te pavaresise qe do kishin, do kishin levruar edhe gjuhen lokale shqipe, sic edhe i pati fillesat ne shekujt 15 kur ato ishin te stabilizuara mire.


  Edhe mos haro se dokumenti i Pal engjellit apo i buzukut eshte i pari QE DIME NE, por kjo nuk do te thote se ato jane medoemos te paret fare.

  Ne fund te fundit kjo ka qene edhe ceshtje zgjedhjeje, qofte edhe dobesie, pasojat e se ciles ndihen edhe sot, por gjithesesi nuk ka te beje me ekzistencen e kishave.
  Pagan, me duket se je nxituar edhe ia ke vene kot kete nick vetes...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 29-10-2004 m 18:59

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Kundr tolerancs, pro bashkjetess fetare
  Nga Orientalist n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-05-2009, 17:51
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. KADAREJA mbi Fene ne Shqiperi !!
  Nga NoName n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 01-07-2006, 00:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •