Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Faleminderit
  12
  195 falenderime n 162 postime
  Hajde toleranc fetare hajde!!!
  Si ka nisur kjo pun, "profecit" e ateisto-komunistve, si i quan me prbuzje dikush
  q ka njojtur Zotin tek i cili beson gjith Bota (!!! !?po budistet i perkasin kesaj Bote?! !!!),
  do permbushen; perarje, urrejtje, ndarje ...

  Ne Shqiprie ku jeton nje komb me shume fe duhet bere shume kujdes kur flet
  per besimet. E mira e te mirave eshte qe secili ta mbaje besimin eshtje personale,
  te shmangen simbolet, te shmangen fjalet me nenkuptime ofenduese (si psh
  "ne Ortodoksit qe nuk tradhetum fene e te pareve" e cila nenkupton automatikisht
  qe myslymanet jane "tradhetare te fese te te pareve" sikur feja e te pareve fillon me
  Ortodoksine). Duhet te shmanget nderhyrja
  e te huajve ne organizimin fetar te Shqiperise; as Greke, as Italjane, as Arabe
  ne punet tona, ndryshe do fillojme te haemi per problemet e Botes duke harruar
  ato tonat, nje arsye me shume per perarje.

  Me kujtohet nje profesor ne Universitetin e Tiranes (vitet e para te demokracise),
  pasi kthehet nga nje specjalizim ne Selanik, ne nje provim te pjesshem fillon e
  lexon listen e emrave dhe ne fund ben bilancin: kaq Myslymane, kaq Ortodoks e
  kaq Katolik! Shikova rreth e rrotull, ishte hera e pare qe degjoja per nje ndarje
  sipas feve, fillova te kerkoj ndryshimin, te kerkoj ate qe se kisha vene re kurre
  me pare!! Psikoza ben punene e saj, me kalimin e kohes vertet qe fillon e
  shikon ndryshimin, me vitet hendeku shtohet dhe dallimi ndoshta do arrije
  nje dite ne ate pike qe enderrojne "fetaret" ekstremiste ... Jo martese
  te "perzeir", jo "zakone" te perziera, vellai ne fe eshte me i rendesishem se
  vellai ne gjak!!!

  Mire po e punoni kete popull o "seminarista", "fundamentalista", "abdibaletista",
  "myftarista" .... Do ja pini lengun nje dite kesaj fare qe po mbillni ... Se kam
  nje frike qe do jete leng i hidhur si urrejtja qe jashteqitni!

  Toleranca fetare eshte te lesh ate brenda pragut te shtepise, kishes apo xhamise
  kur vjen e flet me vellezerit e gjakut, te gjuhes e te zakonit.

  Ne te kundert s'ka nevoje t'ju jap shembuj se zelli u ka bere qe te mos lini liber
  historie pa lexuar dhe na i citoni me krenari per te vene ne dukje se sa luftra, gjak,
  masakra jane bere ne emer te feve ne te cilat besoni.

  Toleranca nuk eshte mit, ka shume Shqiptare qe besojne ne te!

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  RonSotiri,

  Te faleminderit qe mi kurseve nja 10 minuta shkrim, sepse i the te gjitha qe i kisha ne mendje. Keto gjera do te ishin qesharake sikurse mos te ishin te rrezikshme. Une kam qene nje here ne jeten time ne Shqiperi, edhe ata per 3-4 dite me 1991. Nuk e njoh situaten atje, per tue u bazua ( apo, duke u bazuar ...) ne cka degjoj prej njerezve qe vijne nga atje, ne Shqiperi mbizoteron tolerance e nivelit te larte. Por me bezdisin lajmet si "Bllokohen fondet e terroristeve" apo "Rrezohet kryqi ne XYZ' . Beso une e di mire se si fillon problemi. E kam pare me sy ne Bosnje ku studjoja nga fundi i viteve 80-ta. Gazetat, televizioni, e posacerisht thash-e-themjet e bejne te veten. Kam edhe sot e kesaj dite kontakt me njerez nga Sarajeva, shumica te hapur neper bote, dhe me thone se as ata nuk e dine se c'dreq u ndodhi.

  Me gjithate, ka nje ndryshim mes Shqipetareve dhe Boshnjake, Serbeve dhe Kroateve. Ata nuk e kane konsideruar si pjestare ne nje kombi, por te tri kombeve. Gjithashtu ata u coptuan gjate luftes se dute boterore. Na s'e kemi kete problem por mund te krijohet. Te kujtohen ata "bamiresa" qe u perzune nga FBI nga Tirana. Do te ishte fat qe te tri fete zyrtare te udheheqen nga shqipetar etnik.
  Kjo posacerisht vlen per ate Musliman (ardhja e fundamentalistave nga bota Arabe) dhe Orthodoks (per arsye te pretenzioneve teritoriale te Greqise).

  Tek ne ish-Yugo martesat mes shqiptareve ishin shume te rralla dhe gjithmnone me probleme. Tragjedi, por na e lane kete virus te huajt.

  Per fat te keq duket se kane cuar krye nje grup "bamiresish" nga te gjitha anet.

  Nuk eshte e rastit qe Vijislav koshtunica, presidenti i pare pas Millosheviqit, ne nje interviste tha se " Epiqendra e konfliktit ne Ballkan do te shpengulet ne Shqiperine e Jugut". Cdo here qe degjoj per "rrezimin e kryqit" apo "Ceshtja e Himares" etj. me kujtohet fjala e Koshtunices, qe rezulton se ka forca te cilat me te vertete e duan kete .

  P.S. Une nuk jam edhe aq gjuhtare sa ju tjeret, sepse jam shkolluar ne gjuhe te huaja, prandaj kerkoj falje per gabime 9korigjimet jane te mireseardhura).........

  Edhe nje gja, e kam lexuar librin e Myftarajt. Duket i edukuar , por nuk di se cka dreqin gjuan ai. Sipas tij duhet ndare shqiperine. Une thom harroje. Nuk egziston vend pa ndamje, racore, etnike, jug-veri, lindje-perendim, qytetar-katundar, dialektik etj. etj. Kjo ndarje egziston ne Itali, ne Gjermani por edhe ketu ne Amerike. Prandaj, mendimet i tij per mue ishim me shume informative se sa profetike.

  Kalofsh mire........
  Larg nga atedheu, por me zemer e mend jam atje

 3. #23
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga RoniSotiri
  Toleranca nuk eshte mit, ka shume Shqiptare qe besojne ne te!
  Ne fakt toleranca vertet nuk eshte 'mit', pasi 'miti' nuk ka asnje grimce te vertete ne te. Le ta quajme 'legjende' me mire.

  Eshte e vertete qe njerez si Myftaraj i fryjne zjarrit se bashku me 'fetaret' e tjere. Sidoqofte, kjo eshte normale ne Ballkan. Anomalia ketu jemi ne, dmth njerez si une qe jane gjys Geg e gjys Tosk, gjys Sunit e gjys Bektashi, etj etj etj..

  per aq kohe sa ka shume si une, ne do te jemi garanci qe marrina si puna e ketyre ideve te Myftarajt te rrijne vetem ne koken e te 'traumatizuarve' nga hegjemonia 'tosko-centrike' e Tiranes.

 4. #24
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Qafir Arnaut
  Edhe une mejtonj qe 'harmonia fetare' eshte nje mit. Vete fakti se c'behet ketu me Ortodokset e Muslimanet tregon se bashkejetesa e ketyre komuniteteve brenda kombit tone eshte nje fuci baruti. Une jam gjys Shkodran dhe e di te verteten e 'harmonise fetare' ne Shkoder.
  .
  Per mendimin tim ne Shqiperi gati i gjithe tregon tolerance. Pra jemi me afer Po-se se Jo-se. Ne rrafshin popullor te perditshem, me komshinj, e me shoke ka tolerance.

  Sa per me lart se populli me sa u permend ne shkrimin ne fillim fare aty duket se Tolerance eshte fjale e huaj.

  Por sa per Shkodren me sa mbaj mend une rremuja filloi kur Prifti Katolik theksoi:" Rinia Katolike eshte e ardhmja e Shkodres".

 5. #25
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga RoniSotiri
  Hajde toleranc fetare hajde!!!
  Si ka nisur kjo pun, "profecit" e ateisto-komunistve, si i quan me prbuzje dikush
  q ka njojtur Zotin tek i cili beson gjith Bota (!!! !?po budistet i perkasin kesaj Bote?! !!!),
  ....................
  Toleranca nuk eshte mit, ka shume Shqiptare qe besojne ne te!
  Me ty jam o trim.

  Populli me te vertete jo vetem qe beson ne tolerance por edhe eshte i tille.

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Ajo qe me habit mua me shume se cdo gje tek debatet mbi fene dhe tolerancen fetare, eshte PADITURIA e shqiptareve si mbi fene edhe mbi tolerancen fetare. Detyrimisht, ju jepni mendim per gjera qe nuk i njihni. Si mund te vleresosh ate qe nuk e njeh e nuk e sheh dot?!


  Ne Shqiprie ku jeton nje komb me shume fe duhet bere shume kujdes kur flet
  per besimet. E mira e te mirave eshte qe secili ta mbaje besimin eshtje personale,
  te shmangen simbolet, te shmangen fjalet me nenkuptime ofenduese (si psh
  "ne Ortodoksit qe nuk tradhetum fene e te pareve" e cila nenkupton automatikisht
  qe myslymanet jane "tradhetare te fese te te pareve" sikur feja e te pareve fillon me
  Ortodoksine). Duhet te shmanget nderhyrja
  e te huajve ne organizimin fetar te Shqiperise; as Greke, as Italjane, as Arabe
  ne punet tona, ndryshe do fillojme te haemi per problemet e Botes duke harruar
  ato tonat, nje arsye me shume per perarje.
  Mendimi yt eshte tipik mentaliteti post-ateist shqiptar. Ti thua, une si besimtar orthodhoks, komuniteti im ne te cilin jetoj, nuk duhet te mbajme Kisha, Kryqe, kembana, sepse ti qe nuk je besimtar fyhesh nga keto. Ai muslimani qe shkon ne xhami, ai hoxha qe kendon nga minareja, nuk duhet te kendoje, sepse nuk i pelqen RoniSotirit dhe shqiptareve te tjere si puna tende qe nuk besojne ne Zot apo ne ate fe. Keto mentalitete utopike, jo vetem qe nuk reflektojne tolerance fetare, por jane kryekeput anti-fetare dhe anti-kombetare.

  Qe kur ti mohosh nje besimtari shqiptar qe te praktikoje fene e tij qenka kombetare?
  Qe kur ti mohosh nje komuniteti fetar qe te jetoje besimin e tij qenka kombetare?
  Nga ndryshon ky qendrimi yt nga qendrimi i Enver Hoxhes qe i mbylli kisha e xhami dhe i burgosi te gjithe kleriket, shkaterroi gjithe komunitetet dhe traditen fetare?!

  Te gjitha ato qe ke shkruajtur me lart nuk thone asgje per tolerancen fetare, tregojne se sa anti-fetar je ti si person dhe sa pak e njeh traditen fetare shqiptare.


  Toleranca fetare eshte te lesh ate brenda pragut te shtepise, kishes apo xhamise kur vjen e flet me vellezerit e gjakut, te gjuhes e te zakonit.

  Pra feja per mendjen tende eshte si puna e nje kostumi, qe e vesh dhe e heq kur te duash. Nuk eshte bota shpirterore e nje njeriu qe eshte pjese e tij ne cdo fryme qe merr dhe cdo mendim qe i vjen ne koke. Ta thash edhe me lart, fjalet e tua tregojne se sa pak njeh ti fene dhe detyrimisht qe nuk e ke idene fare per "tolerancen fetare".

  Te jesh tolerant do te thote qe te respektosh te drejten e besimtareve te tjere te zgjedhin dhe praktikojne fene e tyre ne cdo kohe e ne cdo vend, ashtu sic do te pelqente qe edhe ata besimtaret e tjere te te respektonin ty te drejten per te zgjedhur dhe praktikuar fene tende.


  Toleranca nuk eshte mit, ka shume Shqiptare qe besojne ne te!

  Qe kur toleranca fetare qenka kthyer ne nje besim/fe? Toleranca fetare kthehet ne nje besim apo fe vetem tek ata njerez qe nuk besojne ne Zot dhe nuk kane nje bote shpirterore. Toleranca fetare nuk eshte as mit dhe as besim, eshte menyre te jetuari.


  Shqiptaret nuk kane tolerance fetare, kane tradite fetare

  Toleranca fetare eshte nje togfjalesh i pakuptimte ne rradhet e shqiptareve, pasi shqiptaret kane dicka me shume se sa "tolerance", kane TRADITEN FETARE. Tradita fetare e cdo komuniteti eshte e ndare nga komunitetet e tjera, asnje komunitet nuk i fut hundet ne punet e komunitetit tjeter, por kur nje komunitet feston nje feste fetare, te gjitha komunitetet festojne se bashku, qofte kjo feste Pashke apo Bajram.

  Prandaj shpenzoni me shume kohe qe te studioni e mesoni traditen shekullore te komuniteteve tuaja, ne qofte se doni te njihni themelet e harmonise fetare ne Shqiperi.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #27
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Une per vete kam Respekt per Kastriot Myftaraj-n, me kaq sa kam pare une, edhe nuk jam DAKORT fare me akt-akuzat tipike komuniste qe i jane bere mendimit te LIRE te ketij individi UNIK ne mjedisin shqiptar. E them kete jo se mendoj se ne mendimet e tij Myftaraj eshte i pagabueshem. Megjithate Rikonkuista e Myftarajt eshte shume me pozitive se sa agresiviteti hileqar i Belat-Ferajve  Z. Qafir


  uni kam ni propozim per tye, me patun mundsine qe, n'qosh se se poston dot n'forum, me e lexue pak gjane e gjate kaptinen 14 t'shkrimit te Myftarajt mbi Baleten&Co, tek www.uk.geocities.com/liriaemendimit/, e me mujt ssssbashkut me analizue drejt at cashtje...

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Gazeta Shekulli
  HELMI I PRARJES FETARE

  GJERGJ BUXHUKU

  Nj grumbull ngjarjesh, q ndodhin ashtu si rastsisht nga veriu n jug po mundohen t shkatrrojn at ka sht n thelb m e mrekullueshmja e vet kombit shqiptar: mirkuptimin ndrfetar. Si rrall her n historin botrore, shqiptart kan ditur t ndajn edhe n shekujt e errsirs mesjetare n mnyr t shklqyer ndjenjn kombtare nga ndjenja fetare individuale. E para, ka qen prkatsia kombtare e shqiptarve, gjithka tjetr vinte pas saj. Edhe vet shteti shqiptar u ndrtua n dy themele baz, pra n mbizotrimin e ndjenjs kombtare dhe bashkjetesn e mrekullueshme t shqiptarve t feve t ndryshme.
  Pikrisht, at ka armiqt shekullor t shqiptarve nuk kan mundur ta bjn n shekuj, po prpiqen n mnyr paradoksale dhe perfide ta bjn sot. Ata e din se nse fusin fitilat e ndarjes fetare, rrnojn njrin nga themelet e shtetit t shqiptarve, duke krijuar kushtet pr ta mbajtur minimalisht n gjendje jo t qndrueshme dhe pr t patur m pas t gjitha kushtet pr t ndalur zhvillimin ekonomik dhe social t tij. Ashtu si rastsisht, n mnyr t prsritur vidhen kishat ortodokse n jug, n gazeta dhe fjalime t ndryshme politike hidhen dhe bhen insinuata pr emrime institucionale n baza fetare. Akuzohen t gjith shtetar dhe politikan pa marr parasysh pr dmet e pallogaritshme, q i bhen kombit. Diku tjetr bhen protesta deri te papa i Roms pr t drejta t shkelura me qllim ndaj nj komuniteti fetar n favor t tjetrit dhe kshtu me radh. T gjithve u plqen t marrin pozn e t diskriminuarit dhe t marrit npr kmb. Gjithka ndodh n vendin, q kurr nuk ka njohur diskriminime mbi baza fetare. As n vitet e para t pavarsis, as n vitet 20 t lufts pr konsolidimin e shtetit shqiptar, as n kohn e mbretris, pr t mos diskutuar n periudhn e ateizmit t sforcuar deri n ekstrem t sistemit komunist.
  Nuk sht aspak udi q dikujt i nevojiten kta element t prgatitjes s nj lufte, q kurr nuk ka ndodhur n tokat shqiptare. Dhe nuk ka si t mos na shkoj mendja, q fitilat e ndezjes s lufts fetare ndrmjet shqiptarve hidhen nga armiqt historik tan n aste t tilla me rndsi historike t zgjidhjes s shtjes kombtare. T mos harrojm se lufta e brendshme bazuar n ndarjen ndrfetare edhe pse pr ne mund t duket si nj prrall e dgjuar diku larg n koh dhe distanc, sht nj nga elementt m t mirnjohur pr kabinetet politike dhe qytetart e thjesht t vendeve t zhvilluara, q jan shum t rndsishme pr t vendosur pr fatet e popujve dhe kombeve. Sepse, t gjith kan parasysh luftn n Bosnje t zhvilluar pothuaj krejtsisht mbi baza fetare. Kshtu mund t vazhdojm m tej n Lindjen e Mesme, Pakistan, Indi etj. npr bot. Nuk ka argument m t thjesht pr tu kuptuar pr diplomacin botrore pr paaftsin ose rrezikshmrin e shqiptarve pr t ndrtuar shtet sesa tu tregosh me fakte sado t vogla dhe t sajuara se n Shqipri ka prve krimit t organizur, mafias ndrkombtare, korrupsionit, mungess s zgjedhjeve t lira, varfris edhe probleme ndrfetare. T gjith ata shum leht e kan t bjn krahasimin me ka ndodhur n vendet e tjera kaq afr nesh pr ti hequr ose zvogluar shanset e shklqyera, q si rrall ndonjher jan prpara kombit shqiptar si rezultat i ndryshimit t strategjis ndrkombtare n favorin ton. Ata shum m leht e kan t pranojn pr konfliktet ndrfetare, sesa t kuptojn realitetin pothuaj unik n bot prfshi edhe ata vet, t tolerancs s jashtzakonshme fetare t kombit t shqiptarve. Kaq e paprsritshme dhe e paprecedent sht anashkalimi i ndjenjave fetare prpara ndjenjs kombtare nga shqiptart. Por, derisa ta kuptojn t huajt kt t vrtet mund t jet von nse ne do tu japim pr mendjelehtsin ton shansin armiqve tan t shpikin probleme fetare n vend.
  T gjitha klanet dhe grupet q formohen n Shqipri dhe uzurpojn poste qeveritare dhe prfitime ekonomike nuk krijohen mbi baza t prkatsis fetare, por vetm mbi baza t prfitimeve materiale t ligjshme dhe t paligjshme qofshin ato. Asnj politikan sado negativ t jet pr shqiptart, t jemi t sigurt se n asnj rast nuk e ka patur n mendje, q grupazhin ta bj mbi baza fetare, por vetm mbi prfitimet financiare prkatse personale. Ka vetm nj prjashtim me rregullin e msiprm dhe ky sht pikrisht grupimi i politikanve dhe biznesmenve grek s bashku dhe fatkeqsisht me kryepeshkopin e Kishs Ortodokse Shqiptare t importuar nga Greqia. Por kjo ka t bj me nj faktor jashtshqiptar, pavarsisht se n kt grupim bjn pjes edhe shum shqiptar t t gjitha prkatsive fetare, q direkt ose indirekt i ndihmojn n pushtetin e pallogaritshm, q ata kan n ekonomin, politikn dhe median e Shqipris. Si duket sht pikrisht ky grupim, pr hir t s vrtets mjaft homogjen, q mbase mund t jet edhe krijuesi dhe prfituesi i drejtprdrejt i grumbullit t uditshm t ngjarjeve t rnda me karakter fetar q kan ndodhur koht e fundit n vend. Ata i kan t gjitha mjetet financiare, politike dhe institucionale t nevojshme pr krijimin e ngjarjeve t tilla. Nuk sht udi q numri i rasteve t stisura t problemeve me karakter fetar n vend kan ndodhur n kohn para dhe pas ardhjes s presidentit grek n Shqipri. Shpeshher duke prdorur n mnyr t pavetdijshme edhe vet politikn shqiptare, q n nj mas t madhe t etur pr pushtet nuk llogarisin asgj dhe jan t gatshm t djegin gjithka, edhe atin e tyre t prbashkt.
  T mos harrojm se n loj tashm sht jo vetm zhvillimi i Shqipris dhe integrimi i saj n BE, por edhe afrimi i astit t zgjidhjes s problemit t Kosovs. Edhe atje serbt mundohen, q ti japin prpjekjve t shqiptarve pr pavarsi ngjyra t lufts fetare t myslimanve kundr ortodoksis. Nj vend si Shqipria q nga armiqt tan vazhdon t quhet si nj vend mysliman, do t ishte krejt i padshirueshm, nse shfaqet edhe me probleme fetare t brendshme. Kjo sht arsyeja, q jo vetm institucionet prgjegjse t shtetit shqiptar t bjn detyrn e tyre pr t gjetur t gjith autort dhe inspiruesit e veprimeve t rnda t ndodhura s fundi n vend, por mbi t gjitha media dhe para s gjithash politika shqiptare e do krahu t jet shum e kujdesshme n hedhjen e helmit fetar. As edhe hija m e vogl nuk duhet lejuar ti hidhet diamantit t mrekullueshm shqiptar n t gjitha trojet kombtare: bashkjetess shekullore ndrfetare. Bashkjetes, q sht nj mrekulli me prmasa dhe vlera botrore.
  14/11/2004
  KATEGORIA: Analiza

 9. #29
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga bledi gjokaj
  Gazeta Shekulli
  HELMI I PRARJES FETARE

  GJERGJ BUXHUKU

  Ka vetm nj prjashtim me rregullin e msiprm dhe ky sht pikrisht grupimi i politikanve dhe biznesmenve grek s bashku dhe fatkeqsisht me kryepeshkopin e Kishs Ortodokse Shqiptare t importuar nga Greqia. Por kjo ka t bj me nj faktor jashtshqiptar, pavarsisht se n kt grupim bjn pjes edhe shum shqiptar t t gjitha prkatsive fetare, q direkt ose indirekt i ndihmojn n pushtetin e pallogaritshm, q ata kan n ekonomin, politikn dhe median e Shqipris. Si duket sht pikrisht ky grupim, pr hir t s vrtets mjaft homogjen, q mbase mund t jet edhe krijuesi dhe prfituesi i drejtprdrejt i grumbullit t uditshm t ngjarjeve t rnda me karakter fetar q kan ndodhur koht e fundit n vend. Ata i kan t gjitha mjetet financiare, politike dhe institucionale t nevojshme pr krijimin e ngjarjeve t tilla. Nuk sht udi q numri i rasteve t stisura t problemeve me karakter fetar n vend kan ndodhur n kohn para dhe pas ardhjes s presidentit grek n Shqipri. Shpeshher duke prdorur n mnyr t pavetdijshme edhe vet politikn shqiptare, q n nj mas t madhe t etur pr pushtet nuk llogarisin asgj dhe jan t gatshm t djegin gjithka, edhe atin e tyre t prbashkt.
  .
  14/11/2004
  KATEGORIA: Analiza
  A c'ja fut pordhes ky Buxhuku ndonjehere! Po pse ore, u dashkan mjete institucionale, monetare e terrci e verci t'i vesh dinamitin nje kryqi apo te demtosh nje 'kamp rinor' ortodoks? Mjafton 2 djem shqiptare qe s'kane me c'merren....

  "Bizantinet" e Shqiperise s'kane nevoje te merren me keshtu gjerash se per ta eshte bere deti kos!

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,286
  Faleminderit
  86
  827 falenderime n 675 postime
  Toleranca fetare, mit apo realitet?!

  E Shtune, 10 Qershor 2006

  Shqiptaret si nje prej popujve me te vjeter te Ballkanit, patjeter qe kane shume mite. Gjithashtu kane edhe realitetet e tyre te prekshme, si gjuha, tradita e zakonet. Nje nga keto realitete eshte edhe toleranca nderfetare e demonstruar prej shekujsh. Bashkejetesa ne paqe dhe pa probleme e 4 besimeve fetare, e ben Shqiperine vendin qe duhet te merret ne konsiderate si shembull ne kete game te gjere problemesh fetare qe ndeshen gjithandej, me pak ne Europe dhe me shume ne kontinente te tjera. Toleranca fetare mbetet nje nga vlerat historike, kulturore dhe civilizuese me te cilen Shqiperia krenohet dhe ka ti ofroje popujve te tjere. Por nese nuk investohet dhe ti kushtohet rendesi, ky fenomen rrezikon te kthehet ne mit.

  Kjo tolerance ne momente te caktuara ka qene dhe e brishte, si eshte rasti i vendosjes se kryqeve (kristiane) ne vendet me perkatesi fetare islame. Gje qe ka sjell gabimin e pales tjeter qe i ka asgjesuar me forma te ndryshme keto vendosje. Nje acarim dhe problem real mes komuniteteve fetare, duke pasur parasysh ngjarjet e fundit mund te thuhet se ekziston ne Shkoder dhe rrethinat e saj. Sharrimi dhe hedhja ne ere e disa kryqeve, si dhe kundershtimi i hapur nga ana e komunitetit mysliman per vendosjen e bustit te Nene Terezes ne kete qytet, tregon se sa te brishta behen ndonjehere ato marredhenie te shkelqyera shekullore.

  Gjetja e shkaqeve te verteta te tolerances se pergjithshme qe ekziston duhet kerkuar nga lashtesia deri sot dhe ka arsye historike, shoqerore, politike dhe psikologjike.

  1. Shqiptaret jane tolerante per faktin se ne shpirtin e tyre ka nje paganizem. Kjo permendet dhe ne disa shkrime te shkrimtareve te vjeter romak ose dhe bizantine, ku thone se iliret besojne me shume tek perendite e tyre pagane sesa tek feja e krishtere. Sidoqofte kjo nuk perjashton faktin qe shqiptaret fillimisht e perqafuan fort besimin e krishtere. Ne Shqiperi, Krishterimi eshte apostolik, d.m.th ai eshte percjelle tek arbrit direkt nga goja e vete apostujve te Jezu Krishtit dhe filloi te perhapej ne Iliri qe ne shek. I te e.s si fe ilegale. Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan: Keshtu prej Jerusalemit e perqark e deri ne Iliri kam kryer sherbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u perpjekur te ungjillizoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit. Vlen te permendim se ka argumente dhe kunderargumente, por se eshtja e perqafimit te fese nga shqiptaret eshte teper komplekse dhe ende e pastudiuar ne menyre shkencerisht te pakundershtueshme. Nderkohe qe edhe ardhja e Islamit nuk solli perarje mes banoreve vendas. Sipas historianeve te perandorise osmane qellon shume here qe brenda nje familjeje te vetme te kete disa fe. Festimi deri ne ditet e sotme i Dites Se Veres, porse dhe disa festave pagane, jane nje shembull teper domethenes ne paganizmin qe rrjedh ne dejet e shqiptarit.

  2. Feja ka luajtur nje rol te dores se pare ne mbijetesen e kombit shqiptar ne po ate shkalle si per disa popuj te tjere te lashte si armenet dhe hebrejte. Ishte krishterimi ai qe i dha nje identitet me te forte popullit shqiptar ne kohen e dyndjeve barbare dhe osmane duke u kthyer ne nje vend te shenjte ne kohen e Skenderbeut, pasi e mbrojti krishterimin europian per 25 vite rresht. Kjo vertetohet katerciperisht, jo vetem nga shkrimet e historianeve te kohes, por edhe statuja e Heroit tone Kombetar e vendosur ne disa kryeqytete dhe qytete europiane. Nje rol te rendesishem feja luajti edhe me pas per fatet e vendit. Ishte feja Islame dhe Bektashizmi qe i diferencoi shqiptaret kur politikat sllavizuese dhe greqizuese te fqinjeve synonin asimilimin dhe perfitimin e territoreve shqiptare. Veton Surroi, nje gazetar analitik ne Konferencen nderkombetare, te mbajtur ne nentor 2003 me teme Fete dhe Civilizimet ne Mijevjearin e Ri ve theksin ne faktin se kombi shqiptar nuk eshte ndertuar me ndihmen e nje feje, apo rreth nje feje. Fakti se nacionalizmi shqiptar eshte me i forte se cilado fe me duket se eshte paradigme edhe e shekullit te kaluar, por edhe e shekullit ne te cilin jemi.

  3. Shqiptaret kane pasur dhe kane gjuhen si tipar krejt te ndryshem nga kombet e tjere. ǒka ka ndikuar ne te gjitha elitat e koherave duke e pare gjuhen si element te bashkimit kombetar. Nje element te tille e ve shkelqyeshem ne dukje Arben Xhaferri, nje personalitet i argumentit ne hapesirat shqiptare. Element kryesor ne ndertimin e identitetit kombetar vazhdimisht, ne te gjitha periudhat historike nuk eshte feja por gjuha, rrjedhimisht tradita dhe kultura ndertohen mbi kete baze.

  4. Dallimet shoqerore ne vendin me te varfer te Europes mbeten shume me te thella se ato fetare. Shqiptaret ne veprimet dhe mentalitetin e tyre ndryshojne nga njeri - tjetri ne varesi te statusit te tyre gjinor, krahinor, (ku jetojne dhe nga origjina) si dhe te arsimimit qe zoterojne etj. Profesor Zyhdi Dervishi ne librin Ndermjet fshatit dhe qyteterimit boteror ben nje krahasim te gjetur per te vertetuar, ndarjet qe egzistojne sot ne shoqerine shqiptare. I papuni me origjine fetare te krishtere dhe i papuni me origjine fetare myslimane dallojne pra me pak midis tyre se sa dallojne te papunet ne pergjithesi nga boset qe kane shtene ne dore pikat kye te ekonomise kombetare.

  5. Nje sjelljeje pergjithshme e tipit pragmatist personal ka karakterizuar shqiptaret ne rrugetimin e tyre historik. Materializmi shqiptar eshte nje fakt i pakundershtueshem. Shqiptaret gjate pushtimit romak, bizantin, dhe osman, pane fillimisht interesat e tyre dhe me pas besimin fetar. Profesor Artan Fuga ne nje referim te mbajtur ne konferencen me teme Fete dhe Civilizimet ne Mijevjearin e Ri deklaron se shqiptari me shume vuan nga mungesa e disa vlerave qe feja eshte e specializuar ti rrenjose ne shoqeri se sa manifeston zell te tepruar fetar. Sjellja tejet pragmatike e nje pjese te shqiptareve te sotem, e pakufizuar nga kufij morale te qendrueshem, e deshmon kete gje.

  6. Shqiptaret kurdohere e perqafojne te rene ne te gjitha aspektet. Kjo vertetohet dhe nga ajo ka ne prekim sot ku njerezit pavaresisht se ecin ne rruget me balte dhe gropa parfumosen dhe vishen me Armani.

  7. Shqiptaret nuk jane fanatike ne besimet fetare, ata jane gati te shesin do gje qe nuk eshte e tyre. Shembull tipik eshte fakti qe shqiptaret me shume besojne dhe respektojne besen sesa religjionin.

  8. Nje tjeter fakt qe na nxjerr historia eshte indiferenca e shqiptareve ndaj besimit fetar. Nje shembull brilant i kesaj indiference fatkeqesisht eshte viti 1967 ku besimet fetare dhe institucionet e tij u nderprene me dhune ne veprimtarine e tyre. Shume kisha u kthyen ne salla publike, disa u kthyen ne salla bagetish, disa u rrenuan plotesisht. U prishen 2169 objekte kulti si kisha xhami e teqe. Atehere u burgosen 217 klerike per terror e disa prej tyre vdiqen neper burgje ose u pushkatuan. Sidoqofte mund te themi se shumicen e ketyre veprimeve e miratoi ne shumice derrmuese popullsia shqiptare dhe ishin pikerisht te rinjte, por ndonjehere edhe te vjetrit qe i prishen objektet e kultit.

  Diskutimi nxit tolerancen dhe zbut konfliktet

  Analizimi i shpeshte dhe ne menyre konstruktive i tolerances nderfetare sherben padyshim nxitjes se metejshme te kesaj bashkejetese dhe evidentimi i nje rreziku te mundshem te radikalizimit religjioz. Shembujt e fresket ne bote, ne rajonin e Ballkanit, por edhe rastet sporadike te grindjeve brenda vendit, kane deshmuar se ekuilibrat fetare jane shume te brishte dhe shpesh here manipulimet me to kane sjelle pasoja te renda. Per tu marre ne konsiderate eshte rasti i Bosnje-Hercegovines qe ka qene nje shembull i mire i tolerances fetare dhe brenda nje kohe tmerresisht te shkurter ajo qe kishte sherbyer si prelud per bashkimin e atij komuniteti u kthye ne nje motiv ndares mes etnive dhe bashkesive te ndryshme te popujve qe jetonin atje.

  Jetmir Olldashi

  Eseja qe u vleresua me mimin e trete

  Korrieri

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Faleminderit
  165
  59 falenderime n 54 postime
  Toleranca ekziston, edhe se ndonjehere te qellon te degjosh fjale permuese nga te dyja palet per njera tjetren, zakonisht nga "besimtaret e vertete",
  pjesa tjeter e shqiptareve qe e di se fene e ka nga familja e i thote vetes besimtar se e ka ne gjak as qe e con ne mend dallimin midis nje te krishteri e nje myslimani.

  e rendesishme eshte qe sejcili te besoje ne ate qe beson pa nderhyre ne besimet e tjera, si myslimanet ashtu edhe te krishteret duhet te pranojne se feja eshte nje bindje personale qe do njeri e zgjedh vete , nuk eshte ligj.

 12. #32
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga xfiles
  Toleranca ekziston, edhe se ndonjehere te qellon te degjosh fjale permuese nga te dyja palet per njera tjetren, zakonisht nga "besimtaret e vertete",
  pjesa tjeter e shqiptareve qe e di se fene e ka nga familja e i thote vetes besimtar se e ka ne gjak as qe e con ne mend dallimin midis nje te krishteri e nje myslimani.

  e rendesishme eshte qe sejcili te besoje ne ate qe beson pa nderhyre ne besimet e tjera, si myslimanet ashtu edhe te krishteret duhet te pranojne se feja eshte nje bindje personale qe do njeri e zgjedh vete , nuk eshte ligj.
  E kam degjuar nje thenie "Mos shiko cka u tha, por kush e tha" dhe deri tash nuk e kuptoja. Por, tash e kam te qarte: ti bre xfiles, ku guxon ti te flasesh per tolerance e per ate se feja qenka bindje personale qe duhet respektuar nga te tjeret, kur ty te shqye goja (gjegjesisht t'i shpartallua tastiera) duke shkruar gjithfare idiotizmash e debilizmash kunder Islamizmit.

  Me mire e ke ta mbyllesh ate goje te qelbur se s'te ka hije te na ligjerosh pikerisht ti per tolerancen.

 13. #33
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Eshte nje teme shume interesante dhe e vlefshme, mendoj une.
  Te gjithe kemi c'te mesojme ketu.
  Kjo teme eshte aq e gjere dhe e larmishme, sa nuk e di a do te marr dot guximin te shpreh edhe une mendimet e mija. E ve re edhe tek te tjeret qe kane shkruar...ne fillim nje seriozite te kendshem, pastaj nje pasiguri te ethshme qe perfundon ne nervozizem.

  Megjithate, une mendoj qe po te shohim situaten me pozitivish ndoshta do te kemi mundesi me te medha per te komunikuar me njeri tjetrin.
  Pa personalizime, do te ishte me mire.
  Sigurisht qe ne teme do te marrim pjese edhe te shkolluar edhe te pashkolluar, edhe ata qe kane intelekt dhe tolerance te larte, edhe ata qe jane te indoktrinuar nga nje ideologji e caktuar.
  Si do te shkoje Shqiperia ne te ardhmen?
  Valle kjo eshte gjendja e vertete e fanatizmit(lexo tolerances) shqiptare?
  Pse ne jeten reale jemi me tolerante, apo kamuflojme ato qe ruajme ne subkoshience?
  Ve re edhe te tjeret si nisin nje analize te kesaj situate...kur kujtojne qe gjithshka eshte thene , atehere kuptojn eqe ka edhe mjaft fakte te tjera.
  Lexoj shkrime si ai i Myftarajt dhe them: C'e shtyn nje njeri, nje shqiptar te fuse nje te tille percarje nder shqiptare.
  Pse perdoren fjale qe per nje grup te caktuar jane te shenjta, ne nuancen e tyre me te keqe, Si islamik, ortodoks, oriental, budist, kinez...pse?
  Respekt
  DP
  Faleminderit qe me dhate kenaqesi te lexoj shkrimet tuaja. Me se shumti vihet re nje serioziret i madh. Bravo Qafir....Bravo Roni...po te tjeret pse nuk perzihen?
  A do te kemi tolerance pra apo po pregatisim nje intolerance ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 04-08-2006 m 09:46
  sereno

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Faleminderit
  165
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Shiu
  E kam degjuar nje thenie "Mos shiko cka u tha, por kush e tha" dhe deri tash nuk e kuptoja. Por, tash e kam te qarte: ti bre xfiles, ku guxon ti te flasesh per tolerance e per ate se feja qenka bindje personale qe duhet respektuar nga te tjeret, kur ty te shqye goja (gjegjesisht t'i shpartallua tastiera) duke shkruar gjithfare idiotizmash e debilizmash kunder Islamizmit.

  Me mire e ke ta mbyllesh ate goje te qelbur se s'te ka hije te na ligjerosh pikerisht ti per tolerancen.
  Gojen time te qelbur nuk ta kam lene ty ta kontrollosh e as ta gjykosh.

  ate qe thashe e mendoja dhe e thashe,

  nese kam shkruajtur kunder islamit(por edhe kunder krishterimit) dhe do shkruaj akoma sa te kem force te shkruaj eshte sepse vete islamizmi e konsideron fene si gjene me te rendesishme dhe nuk le vend as per tolerance e as vullnet te lire.
  Per mua feja juaj eshte nje bindje personale,
  per ju eshte e "verteta" e madhe qe doni tia impononi edhe te tjereve, fatkesisht per ju dhe fatmiresisht per ne nuk keni mundesine per ta bere kete dhe per momentin mbaheni tek "feja e paqes".
  Nje fe qe meson besimtaret e saj te shohinme permim do njeri qe nuk e mendon si ju, duke i quajtur te padenje ,injorante(xhahila),qafira ku e ka tolerancen?

  Toleranca fetare ne shqiperi nuk buron nga vete feja apo mesimet e saj, por nga njerezit te cilet mbi fene vendosin njeriun, perndryshe nuk do ishte me mire se nena parti qe mbi njeriun vendoste partine.
  Se te ishte per besimtare te devotshem te krishtere e myslimane nuk do ishte ndryshe nga iraku ku hedhin ne ere xhamiat e njeri tjetrit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Kundr tolerancs, pro bashkjetess fetare
  Nga Orientalist n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-05-2009, 17:51
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. KADAREJA mbi Fene ne Shqiperi !!
  Nga NoName n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 01-07-2006, 00:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •