Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  e embel
  Antarsuar
  12-10-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  173
  pershendetje te gjitheve!
  fare te mire ka asistedmioperativ linux
  kush ka informacion per menyren e instalimit dhe si funksionon?
  do me ndihmoni shume me pergjigjet tuaja.
  me respekt kumbulla!
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 23-10-2004 m 10:51

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Kumbulla,

  Mirseerdhe n forum!

  Forumi ka vite q sht hapur dhe ka tema nga m t ndryshmet ne arkivn e tij. Edhe kjo pyetje q ke br ti ka plot prgjigje n forum, prandaj para se t bsh pyetjen sht mir t bsh nj krkim nga menuja kryesore.

  Lexo kto tema:
  Unix, Linux
  Windows vs. Linux
  Instalimi i Linux
  Transferimi i dokumentave nga Windows n Linux

  Ne shkrimet e forumit do gjesh edhe adresa t faqeve t tjera Shqiptare vetm pr linux.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 25-10-2004 m 10:12
  Edi

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-09-2004
  Postime
  253
  kam nje PC (P199Mhz,96MB RAM,HD 2.4GB),
  me 2 particione per win98se dhe data dhe dhe nje tjeter 600 MB bosh.
  desha te pyes a ka ndonje miniversion linuxi qe te mund ta ve ne pune ketu,si per fillim!
  natyrisht nuk kam prentndime multimediale, thjesht per te mesuar dicka.
  nese po, me jepni ndonje link per shkarkim ose ndonje tutorial sipas rastit.
  mirepres cdo keshille

 4. #4
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Antarsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Shiko kete teme http://www.forumishqiptar.com/showth...hlight=knoppix

  Duhet te beje tamam per ty si fillestar qe je dhe mbi te gjitha nuk do ngarkoje kompjuterin tend.

 5. #5

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga fotjon
  kam nje PC (P199Mhz,96MB RAM,HD 2.4GB),
  me 2 particione per win98se dhe data dhe dhe nje tjeter 600 MB bosh.
  desha te pyes a ka ndonje miniversion linuxi qe te mund ta ve ne pune ketu,si per fillim!
  natyrisht nuk kam prentndime multimediale, thjesht per te mesuar dicka.
  nese po, me jepni ndonje link per shkarkim ose ndonje tutorial sipas rastit.
  mirepres cdo keshille
  Prshendetje Fotjon.
  Ka dhjetra mini-shprndarje Linux pr do kompjuter "veteran". M posht po t prmend m kryesort:

  1. Vector Linux

  Citim nga faqja e projektit:
  "VL 4.3 Hardware Requirements

  The minimum hardware requirements to run VectorLinux 4.3 are a 166 MHz Pentium class processor with 32 MB of RAM memory, and just 850 MB of hard disc space (*).

  To have a more comfortable experience with VectorLinux 4.3 we would recommend a 233 MHz (MMX) processor with 64 MB of memory as a minimum.

  (*) 835 MB of space for the installation plus 64 MB of swap space is the very minimum.
  Extra space would be required for additional applications and / or your personal files."

  2.College Linux
  Ashtu si shprndarja e msiprme, bazohet mbi Slackware, versioni i fundit prmban disa instalues automatik.

  3.Clark Connect
  Kjo shprndarje bazohet mbi Fedora (Red Hat) dhe kryen rolin e nj serveri gateway , pra vetm nse je i interesuar n "Networking".

  4.Core Linux
  Kjo shprndarje sht pr prdorues pak t specializuar, dmth, q din t prpilojn kernel-in Linux. Ndihm dhe manuale mund t gjesh tek: http://www.tonywhitmore.co.uk/core/

  5.Lunar Linux Pak i ngadalt pr tu instaluar.

  Pr mendimin tim, provo 2 t part, gjithmon prdor CD-RW pr t mos harxhuar CD-R s koti.

  S fundi disa lidhje t prgjithshme:

  http://distrowatch.com
  http://www.linuxiso.org
  http://www.linuxlinks.com/Distributi...Distributions/
  http://www.linux.org/dist/index.html (ku mund t specifikosh t dhnat pr nevojat e tua)
  http://www.ibiblio.org/pub/Linux/distributions/
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 6. #6
  Dont Mess With The Best!!
  Antarsuar
  25-10-2004
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Mosha
  33
  Postime
  7

  Ndihme Reth Linux !!!

  Kush din naj sen reth Linux le te shkrun !!!
  Don't Mess With The Best, Die Like The Rest...!

Tema t Ngjashme

 1. Kreu i Kuvendit t Kosovs, me foton e Enverit n shtpi
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 297
  Postimi i Fundit: 08-01-2009, 17:24
 2. Sistemi politik i Shqiperise dhe sistemi politik i Kosoves
  Nga Ibrahimfeimi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2008, 15:13
 3. Si t instalojm m shum se nj sistem operativ
  Nga Sirius n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 20-07-2007, 09:25
 4. 'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?
  Nga Aurora00 n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 15:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •