Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 96 prej 96
  1. #81
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602

    well, nuk qenke dhe aq i lezecem kur i marke gjerat personalisht

    Nejse. Une pertoj ti bie gjate e gjate prandaj po e permbledh me dy fjale: Nje njeri nuk mund te krijoje kurre miqesi (ne kuptimin e plote te fjales!) virtuale apo reale nese ai eshte indiferent karshi tjetrit. Kjo pasi une e shoh miqesine dicka me teper se nje njohje te thjeshte. Gjithe esenca e miqesise qendron ne besimin, dhe kete te fundit njeriu duhet ta fitoje. Indiferenca eshte armiku i tij.

    Keshtu pra, mos me thuaj mua qe, vjen fjala, shijet e ngjashme artistike jane te mjaftueshme per tu bere miq me dike. Nga kjo mund te linde nje diskutim interesant, por miqesi kursesi. Miqesia eshte shume me e thelle, private, e pse jo edhe intime (ketu nuk e kam fjalen per lidhjet dashurore, te merremi vesh!)

    Mbase te dukem paksa cinike por une mendoj se ne bote miqesite e verteta jane shume te rralla, ndersa njohjet e panumerta. Qe te jesh mik me dike, duhet ta duash ate me gjithe zemer, dhe te te duan ne kembim.

    ps. can you tell why I don't like flighty people? lololol
    Summertime, and the livin' is easy...

  2. #82
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Citim Postuar më parë nga Brari
    po kini celulara sot moj cupke.. e me nji xerr i shkoq tere dyshimet.. le qe dhe mesenerat i ka bere qeveri e varfer me ze..

    lol
    brar, me celular une mezi mbaj nje "mik" me muhabet, ti thua dy a tre. Po jo de se s'kam takat per me shume (lol)

    ps. ta them keshtu ne konfidence, e genjeva caze zogun me lart. Dhe a e di pse? `Cause my real name is "Miss Indifference"
    Summertime, and the livin' is easy...

  3. #83
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Sa per te te bere qejfin qe te mos thuash qe ky zogu qenka indiferent, po them dhe ca gjera te vockla. Nejse, kjo s'te hyn ne xhep meqe je "miss indiferenca", por ska gje, flas me veten...

    Ne kete faqe forumi ku shkruaj, asnjehere nuk e marr muhabetin personalisht. Dmth qe tu ve te tjereve nje emer e nje mbiemer. Te gjithe ketu jane nje nickname dhe kaq, asgje me teper. Une nuk do çmendem tere diten e dites ngaqe njeri ketu i tha nickut tim qe ky qenkesh gomar, tutkun, apo eksiq. Ka ca te tjere qe kujdesen dhe per higjienen e nickut te tyre, a thua se ai nicku ka nje nene e nje baba e nje familje dhe nje histori te tere.

    Miqesia qe lidhet ketu, sigurisht qe mund te jete e paster dhe e thelle, por kjo varet nga mungesa e plote e paragjykimeve dhe prapamendimeve. Nqs ti me shikon thjesht si nje nick qe shkruan ketu, dhe qe pelqen frymen e ketyre shkrimeve, atehere ti mund te lidhesh miqesi me ate qe fshihet pas nickut por pa shkuar me gjate sesa gjatesia e vales se ketyre shkrimeve.

    E nqs ti fillon te vesh figura persiper nickut, duke e imagjinuar ate keshtu e ashtu, atehere them se kjo miqesi e ka nisur keq per te perfunduar mire. Une shoh ketu qe ti shkruan : "a mund te me thuash pse nuk i dua njerezit qe fluturojne ?" Atehere une e marr kete pyetje ne kuptimin e mirefillte te saj : ti nuk i do ata njerez qysh nga fillimi i viteve 1900 qe perpiqeshin te fluturonin me lloj-lloj krahesh gjersa shpiken avionin. Te ishte thene qe nuk i pelqej zogjte qe fluturojne, atehere do kisha vrare mendjen pse dhe qysh, sepse do te ndjehesha i prekur nga kjo preferenca e jotja. Por shyqyr zotit paska qene fjala per "njerez fluturues".

    Keshtu, ketu kam folur thjesht me nje çupke (sipas fjaleve te saj) dhe jo me çupken_pe_Korçe, pra, nuk ka asgje personale. Po ta kishe vene re mire, kjo ishte thene dhe ne postin tjeter me lart. Dhe genjeshtra ishte shume e arrire, per pak sa nuk e besova, rrofsh brari

    U merzite qe shkrova kaq gjate ? Sinqerisht, po shkruaj per çupa te tjera...

  4. #84
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    U merzite qe shkrova kaq gjate ? Sinqerisht, po shkruaj per çupa te tjera...
    shyqyr zotit Keshtu te pakten nuk marr fleterrufe nga keto cupat e tjera (ashtu sic me ndodh ndonjehere) se u beme taxhis me tere njerezine

    ps. epo s'thone kot qe nganjehere, te vjen zogu ne dore Se merr dot me mend sesa "appreciative" do te jene keto cupkat e tjera (and I am damn serious!)

    pss. e di c'fare?! Me duket se u njohem ca si shume. Naten!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Cupke_pe_Korce : 02-01-2006 më 18:34
    Summertime, and the livin' is easy...

  5. #85
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anëtarësuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    vetem nje gje

    Llafin ku e kishit ju se te gjith anash e anash

    ne kur del ne qender muhabeti del ndryshe pastaj
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  6. #86
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Citim Postuar më parë nga Cupke_pe_Korce
    pss. e di c'fare?! Me duket se u njohem ca si shume. Naten!
    psss : e di çfare ? Ja kjo eshte miqesia e vertete ! Pa lajle-lule, cash ! Naten, gjithashtu

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    jo moj cupke jo te flasc ti me cel tere diten e naten me miq virtual..

    por..duke ber nje xerr..te ndac shap e sheqerr..

    pra te kuptoc qe ay nicku i forumit eshte burre apo grua.. kaq..

    e qe thoni yve a njihen njerzit virtualisht..

    njihen si nuk njihen.. bile mund te njohesh anen me te bukur te natyres se tjetrit.. qe ndoshta as ne rilli live sja njeh dot..

    cdo llaf qe themi sbejm tjater gje vec ..kur thot poplli..tregojm vehten..

    te gjithe e tregojm se cfar jemi.. duam sduam..po fole.. pra.. po shkruajte .. u cfaqe se cfar je..

    e kur fati te jep mundesin te takoc nje qe ke njohur ne virtual.. e te ka pelqyer eshte vertet very bjutifull..

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol
    Shpejt e shpejt mbi kete pike : muhabet me zogun per filozofine mund te behet edhe pa qene pohuar qe Heidegger eshte me i madh se Nietzsche dhe anasjelltas. Kjo ska te beje fare me çeshtjen.

    Keshtu qe xeno, edhe krahasuesi ka te beje shume, nje peshore farmacie nuk mund te peshoje dy elefante...
    Ata me erdhen ne mendje...po nuk eshte puna te krahasimi...ideja eshte tek "ajo qe kerkon"...

  9. #89
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar më parë nga Cupke_pe_Korce
    atehere ai e meriton kete "privilegj" dhe mua nuk do me vinte keq aspak qe e kish zbuluar. Ose me sakte, fakti qe ai ishte i afte ta zbuloje vlen me shume (per mua) sesa keqardhja ime per nje sekret te zbuluar. Truly, I would have been so proud of him

    ps. a nuk eshte misteri ai qe "drives" apo intesifikon nje lidhje?! qe e ben ate me joshese, me "challenging?!" S'po i gjej dot fjalet ne shqip o qe e marte djalli (lol)
    S'ta kisha llafin aty cupke. Po thoja qe disa njerez jane si puna e cameleons...qe e fshehin fytyren e vertete ne menyre perfekte dhe e tregojne vetveten vetem pasi kane arritur qellimet e tyre.
    If I Only Could....

  10. #90
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Per mua .... nje njeri mund te njifet online 90% !
    Lind natyrshem pyetja " PSE? "
    Ne chat... ne internet ne pergjithesi mund te thuhen gjera dhe te behen veprime qe mbase mund te jene me te veshtira sikur te jemi ne jeten reale..! Shume njerez e kane te veshtire te thone nje llaf te embel ose : Shpirt, Zemer etj ne jeten reale.. kurse ne ate Virtuale jane vetem shkronja dhe e dime qe nuk do te shohim impresionin ose reagimin e ndjenjave te personit tjeter...! Dmth gjithcka behet me e lehte me ane te germave..! Shume me e lehte se ta njohesh nje njeri nga afer dhe te mundohesh ti nxjerresh ndonje gje te tijen..!

    Pika tjeter...: A do te plotesohet 10% tjeter qe te mbushet 100% njohja?
    Kjo eshte e lidhur me faktin se keta njerez mund te njihen deri ne 90% Online ... por a do te takohen ndonjehere ne te vertete??
    Per mua sikur te takohen do te ishte 100% njofja..

    PeaCe...!

    LlaCiPaCi

  11. #91
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Citim Postuar më parë nga BRADYKININ
    S'ta kisha llafin aty cupke. Po thoja qe disa njerez jane si puna e cameleons...qe e fshehin fytyren e vertete ne menyre perfekte dhe e tregojne vetveten vetem pasi kane arritur qellimet e tyre.
    e vertete! por virtualiteti nuk besoj se e ben me te rrezikshme situaten pasi mashtrimi eshte nje fenomen qe ndodh ne frekuence te larte edhe ne jeten reale. Gjithsesi, gjithsesi, c'fare nuk kam degjuar ne TV per keto njohjet virtuale. Humans are so difficult to comprehend
    Summertime, and the livin' is easy...

  12. #92
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anëtarësuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Plotesisht dakort. Kete thashe dhe ne postimin fillestar...qe s'ka te beje shume interneti apo jeta reale.

    Te them te drejten, personalisht kam eksperience shume te mire me njohjet virtuale...kryesisht nepermjet ketij forumi. Dhe u bene vite qe mbajme shoqeri dhe pse ndoshta jetojme ne pjese te ndryshme te botes dhe s'jemi pare ndonjehere. Honestly, do ishte kenaqesi te pija kafe me disa ketu....
    If I Only Could....

  13. #93
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Citim Postuar më parë nga Brari
    njihen si nuk njihen.. bile mund te njohesh anen me te bukur te natyres se tjetrit.. qe ndoshta as ne rilli live sja njeh dot..

    cdo llaf qe themi sbejm tjater gje vec ..kur thot poplli..tregojm vehten..

    te gjithe e tregojm se cfar jemi.. duam sduam..po fole.. pra.. po shkruajte .. u cfaqe se cfar je..

    e kur fati te jep mundesin te takoc nje qe ke njohur ne virtual.. e te ka pelqyer eshte vertet very bjutifull..
    Hah mor Brar sikur te ishte aq e thjeshte!
    Po patjeter qe njerezit mund te duken te bukur ne internet, sepse ne internet shfaqen ideale, ashtu sic duan te jene, jo ashtu sic jane dite per dite ne jeten e tyre kuotidiane. Fjalet, po, te bukura jane... por vjen fundi i dites dhe filozofo sa te duash. Ajo qe e tregon njeriun ashtu sic eshte ne te vertete jane veprimet... qe ndajne shapin nga sheqeri.

    Preferoj te njoh njerezit nga veprimet.

    Te pakten keshtu ndodh me plot njerez. Edhe shume i ndergjegjshem po te jesh, eshte e veshtire te dallosh veten e ta shohesh veten te shkeputur si ne nje film, ne menyre qe te gjykosh po sillesh i vertete, sic je, apo ashtu sic kerkon te shfaqesh. Jo se keta jane njerez te liq, thjesht nje gabim qe eshte pjese e brendshme e pandashme e natyres njerezore ndoshta.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angeldust : 04-01-2006 më 01:59
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  14. #94
    LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Ne mes te llumit
    Postime
    360
    Nqs ke mendjen qysh duhet mund tja blesh tjetrit mendjen se cfare iderash ka ne koke ca i pjell mendja etj etj.
    E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

  15. #95
    *LiViNg To LoVe MySeLf* Maska e **Jonushka**
    Anëtarësuar
    27-11-2003
    Vendndodhja
    Te Vetja Ime :-P
    Postime
    55
    fare dhe shume.varet nga personi.
    Ci sono due giorni in cui io non penso mai.......IERI e DOMANI......

  16. #96
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Sa mund të arrish t'a njohësh një njeri on-line?

    Aspak fare del tjetër për tjetër.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. A ben dikush te me sqaroj metodat e punes...
    Nga Gostivari_usa në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 12-12-2008, 16:47
  2. Të arrish në Kanada!!!
    Nga ELDORADO në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 19-08-2007, 10:05
  3. Si të njohësh Zotin?
    Nga FLORIRI në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 02-08-2006, 12:46
  4. A E Njihni Kete Njeri??
    Nga shuaib1 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 126
    Postimi i Fundit: 07-06-2003, 03:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •