Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755

    Pyetje per Linux live CDs

    Kam shkarkuar dy tre cd live te Linux, njeri Demolinux dhe tjetri Knoppix, tani po shkarkoj edhe nje livelindows. Per ata qe nuk e kane idene se c'jane live cds per Linux, jane tip Sistemesh Operative "Demonstrative", qe mund te punohen nga cd-ja. Pyetja ime eshte pasi kam provuar disa here me keto .iso skedare te bej perdorimin e nje sistemi Linux megjithese kam te instaluar Win XP. Mqs ne fillim kompjuteri boot nga Floppy une e ndryshoj tek cd-rom-i bootin, por prap pa asnje rezultat. Nqs ndonjeri ka provuar ndonje live cd Linux mund te me shpjegoje se cfare duhet te bej...
    Shendet,
    MtrX
    MtrX ubicumque felix

  2. #2
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anėtarėsuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Je i sigurt qe kur i ke bere burn ta ka njohur si bootable. Provo ta hapesh file-in iso me winiso dhe do e shikosh nese eshte bootable apo jo... Une kam perdorur shpesh here KNOPPIX po skam pasur asnjehere problem te tille. Keto sisteme operative jane bug safe... sepse cd-ja karikohet ne ram dhe kompjuterit tend nuk mund ti ndodh asgje. Ka anet pozitive dhe negative. Nese ti fik kompjuterin gjithshka qe ke punuar humbet komplet, vetem nese kur ke qene me knoppix i kere bere mount hard disqeve ose disketes per te ruajtur file-t qe ke punuar brenda ne linux. Mjafton te heqesh cd dhe kompjuteri kthehet si me pare.... Ke provuar ndonjehere si boot ndonje cd tjeter (windows xp bootable). Nese as tek keto te tjeret ste ka punuar atehere duhet te besh mire konfigurimin ne bios, e kuptoj qe ke ndryshuar dhe rradhen e boot po gjithmone shpeton dicka....

    Dhe dicka tjeter, po se di nese e ke vene re apo jo... Zakonisht kur behet boot nga cd-ja te del nje tekst ku te shkruan "Please press any key to boot from cd..." ose dicka e perafert me te. Nese nuk shtyp asgje, vazhdon karikim i sistemit operativ qe ke ne kompjuter. Shikoji keto variante dhe hidhi dhe nje sy sitit te knoppix www.knoppix.net

  3. #3
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Kontrollo nese ne CD ke burn nje file apo shume file te ndryshme ... Sigurohu qe ne CD te ndodhen dy File autorun nje eshte modul edhe nje eshte file sistemi .. pa keto nuk mund te te startoje CD ne autorun nese keto ndodhen edhe perseri nuk mundesh me startu atehere ka dy mundesi te tjera. provo edhe nejhere te vesh menyren e startimit te boot ne menyre te tille qe CD-rom te startoje perpara se te startoje HDD (hard disku) jot nese kjo tentative deshton shiko nese mund te kesh nje mbrojtje me passs te bios nese kjo nuk mund te jete e sukseshme atehere mer nje Flopy Dosk Startup system si per 98 ose per ME, NT, 2K, XP ose Server: starto nga flopy edhe me pas shtarto duke zgjedhur opsjonin with CD-Rom suport nese keto menyra nuk dalim ne sukses atehere e vetmja menyre eshte ta ndash HDD ne 2 particjone e ti hedhesh filet e knopix ne HDD particjonin e dyte e perdror nej program boot manager si GRUB, LILO, Boot Manager, Windows BOOT system etj :
    per me teper shkruaj me detaje reth error qe mer

    Kjo eshte nej mnyre shume e mire une te pergezoj qe ke filluar te mesohesh me Live CD para se te mendosh per kalim komplet ne Linux pasi ambjentohesh me shume me kete SO edhe di se ca te presesh kur te kalosh komplet ne Linux. eshte e vertete qe ne keto live CD nuk mund te besh dicka shume shume te madhe po te pakten ambjentohesh me kete OS edhe praktikon sa me shume
    Per cdo pyetje qe mund teet linde mos nguro te pyesesh
    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 17-10-2004 mė 22:35
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #4
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anėtarėsuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID
    nese keto menyra nuk dalim ne sukses atehere e vetmja menyre eshte ta ndash HDD ne 2 particjone e ti hedhesh filet e knopix ne HDD particjonin e dyte e perdror nej program boot manager si GRUB, LILO, Boot Manager, Windows BOOT system etj :
    Quhet live cd knoppix ardi... Do te thote qe per njerez qe nuk ja kane idene e linux, te mos perzihen me instalime te tilla. Te ishte ashtu, me mire kishte futur linux mandrake, qe i perafrohet me teper menyres se instalimit te windowsit dhe eshte 99% automatik sesa te perdorte ne cd live. Qe te ndaje hdd ne dy particione do te thote te hedhi komplet poshte windowsin dhe tja filloje nga fillimi, nese ka vetem nje particion dhe pastaj nuk eshte aq e thjeshte ta beje ai kete gje....

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Xemlo e di qe eshte e veshtire prandaj e kam lene si mundesine me te fundit per te
    nuk eshte e thene qe per te ndare paricjonet duhe te fshish windows kete mund ta besh shume kollam me partition magic pa fshire windows nga sistemi tuaj.
    sa per instalimin e linux mos i hyme ati debati pasi secili distro ka vecantite e veta edhe problemet e veta ... mos haro se shrike i redhat kishte sistemin me te mire te instalimit ... them kishte pasi eshte nje projekt i braktisur me kohe .. nese mos i hyme kesaj teme me vone do hap nje teme tjeter ne kete forum per diskutimin e ketyre pikave me ne detaje
    ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    kisha edhe nje pyetje tjeter se nuk ia dola dot deri tani me perpjekjen:
    si krijohet nje cd bootable per knoppix?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MtrX : 07-11-2004 mė 17:49
    MtrX ubicumque felix

  7. #7
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  8. #8
    Dr
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338
    ej cuna, si novice qe jam ne linux, instalova ke hard disku 2 te mandrake 9.01, a dini ku mund te gjej nai manual perdorimi selloca shpejt aty.
    rachi

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e GoogleCom
    Anėtarėsuar
    11-03-2003
    Postime
    3
    per live cd, provo Slax (www.slax.org)

    nuk gjen demo-cd me te mire.

Tema tė Ngjashme

  1. Disa pyetje, pėr ata qė e lodhin trurin :
    Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:17
  2. Dosja e krimit politik në Kosovë
    Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
  3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
  4. Interviste e Fadil Tolaj-t
    Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2004, 06:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •