Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 90
  1. #21
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Nqs do qe ti lidhesh kompjuterat direkt me njeri tjetrin pa ndonje aparat ndermjetes si switch, hub, router, atehere te duhet nje kabell qe quhet crossover dhe telat e kabllit jane te lidhur si ne skemen qe kam treguar me lart.

    Nqs kablli nuk ka ate skeme, nuk mund ta lidhesh direkt:
    Kodi:
    =========    ============       
    |laptop |====|  desktop |
    |       |    |          |
    =========    ============
    por duhet te perdoresh nje shperndares si switch, hub, router:

    Kodi:
    ====================
    |   shperndares    |
    |                  |
    |__-____-___-____-_|
       |             |
       |             |
       |             |
       |             |
    =========    ============       
    |laptop |    |  desktop |
    |       |    |          |
    =========    ============
    Pra, o duhet te gjesh nje kabell te sakte, ose duhet te perdoresh nje shperndares.
    Pasi ben lidhjet, perdor perseri Wizard te Windows dhe nuk besoj te kesh probleme.
    Edi

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-02-2003
    Vendndodhja
    rome
    Postime
    35

    Ok

    Shume Faleminderit, Tani do te filloj te provoj ketet menyre.

    Hajt Tungjatjeta dhe Forca Shqiperia.

  3. #23
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Shikoni, edhe unë jam i interesuar për këtë lidhjen që po diskutohet këtu.
    Unë i kam dy kompjuterë - që të dy kanë LAN kartelë. E kam të lidhur njërin kompjuter me internet dhe kur dua të punoj me internt në kompjuterin tjetër ia heq kabllon nga kompjuteri i parë. E kam të lidhur me modem. Për t'i lidhur dy kompjuterët më duhet një hab që kushton mjaft. A ka ndonjë mundësiu tjetër më të lirë dhe po aq efikase si habi? Kompjurterët janë në një dhomë dhe nëse flasim për kabllo vazhduese do të duheshin ndoshta nja 10 metra makamimalisht. A keni ndonëj ide përveç habit?

  4. #24
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Goni,

    Varet ku jeton ti, por ndryshimi midis një kablli të përdredhur (crossover) 10 metra dhe një habi nuk mendoj të jetë i madh. Biles ka mundësi që kablli të kushtojë më shumë se habi.

    Ka plot faqe në internet ku mund ti blesh hab-et rreth $10 por edhe në dyqane si Best Buy, Circuit City, Micro Center, i gjen aty tek $20-$30. Kjo e fundit ka një ulje për këtë muaj për të gjitha paisjet e rrjeteve. Në faqen e hapjes i bëjnë reklamë një router për të ndarë internetin në 4 porta për 8 dollare.
    http://www.microcenter.com/

    Pra nqs ke lidhje me kabëll (cable modem) bën lidhjen :
    modem - > router -> kompjuteri 1, 2, 3, 4

    Për më shumë rreth router dhe ndarjen e internetin lexo edhe këtë temë:
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=36223

    Nqs router të duket i shtrenjtë, zgjidh midis hab ose kabllit crossover. Hab sigurisht që është më i mirë dhe lejon që të shtosh kompjutera të tjerë në të ardhmen. Po të blesh hab sigurohu që ka të njëjtën shpejtësi si kartat e rrjetit që ke në kompjutera që të kesh shpejtësinë maksimale. (p. sh. 10/100Mbps).

    Pasi bën lidhjen me hab ose kabëll të përdredhur po të kesh të instaluar windows 2000 ose XP mund të bësh edhe ndarjen e internetit. Me windows 95, 98, Me mund të ndash skedarët por për ndarjen e internetit duhet ndonjë program shtesë.
    Edi

  5. #25
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636

    :)

    Shiko, unë e kam Windows XP, SP2. Jetoj shumë larg nga ti - gati në planet tjetër . Jam në Kosovë. Dhe lidhjen e kam marrë për tre kompjuterë por momentalisht jam vetë dhe nuk po mund ta lidh me askënd që ta kem më lirë. Lidhja është dashur të vijë me router dhe modem por ISP-ja ime ma mundësuan që të mos ta marr router-in pasi jam vetë. Kështu që si duket nuk më ka mbetur tjetër vetëm habi apo?
    Kështu si jam nuk jam aspak keq por po kam dëshirë t'i bart në mënyrë të thjeshtë dosjet dhe skedarët në Network dhe po ashtu thjesht - kam dëshirë ti'i lidh dy kompjuterët në rast se e kam dikë në shtëpi që të mund ta shfrytëzojmë internetin njësoj .

  6. #26
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Pashë që po postoje vonë dhe shpresoja se do ishe në Amerikë ose të paktën në evropën përëndimore. Ti e paske gdhirë në forum gjithë natën.

    Nuk të kuptova mirë për punën e router dhe shërbimin e ISP-së.

    Ideja është kjo:
    N.q.s. ISP të lejon 3 adresa IP të ndryshme, ti mjafton të blesh një hab dhe të lidhësh në të kabllin e modemit dhe 2 kabllot e kompjuterave që ke. Pastaj do konfigurosh kompjuterin që të kenë IP të veçanta.
    Kompjuteri i parë mund të ketë adresën: 192.168.10.3
    Kompjuteri i dytë mund të ketë adresën: 192.168.10.4

    Pyet ISP për konfigurimin e saktë se ato i dhashë sa për shëmbull.
    Në këtë mënyrë që të dy kompjuterat do kenë lidhje direkte me internetin.

    N.q.s ISP të lejon vetëm 1 IP atëherë ti ke dy mënyra:

    1- Ndarja me Router
    Do blesh router dhe do bësh lidhjen si në figurën më poshtë:

    Me këtë mënyrë ti përdor vetëm një IP por të gjithë kompjuterat lidhen në internet pa problem, sikur të kishin lidhjen e tyre të internetit. Kompania e internetit nuk mund ta kuptojë se sa kompjutera ke të lidhur.

    Nqs i ke paratë, router është zgjidhja më e mirë.

    2- Ndarja me Windows XP.
    Me këtë mënyrë një prej kompjuterave do ta lidhësh direkt me modemin e internetit. Ky kompjuter do jetë server dhe do shpërndajë internetin tek kompjuteri tjetër, por që të lidhet te kompjuteri tjetër do duhet të instalosh edhe një kartë të dytë rrjeti. Pra serveri do ketë 2 karta rrjeti, njërën që lidhet me modemin e internetit dhe tjetrën që lidhet me kompjuterin e dytë. Shiko foton që kam bashkëngjitur më poshtë.

    Kjo mënyrë të lejon ndarjen e skedarëve, si dhe internetit, por duhet të blesh një kartë të re rrjeti, duhet të hapësh kompjuterin ta instalosh, si dhe serveri duhet të qëndrojë ndezur që ti japë internetin kompjuterit të dytë. Sic e shikon ka ca shpeza dhe punë, prandaj dhe të thashë që mënyra më e mirë është me router.

    Ti shikoji vetë çmimet dhe vendos për mënyrën që të përshtatet më mirë.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Edi

  7. #27
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Faleminmderit shumë edspace.
    Këto që the ti i kam ditur. Prandaj unë kam shkruar këtu për ndonjë solucion tjetër jashtë routerit dhe habit.
    Pra u kuptuam se mua më duhet ta blej habin. E këtë e bëj ndonjëherë më vonë. Tash për tash nuk e kam për urgjencë.
    Edhe një herë faleminderit për përpjekjen miqësore.
    Shumë përshëndetje.

    P. S. Si në Kosovë si në Evropë Perëndimore, njësoj bre ...përkundrazi ata të Evropës Perëndimore po punojnë më shumë dhe nuk i sheh aq shpesh në atë kohë që ishe ti në forum a?

  8. #28
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Edhe diçka. Çfarë karte është ajo karta tjetër që nevojitet për lidhjen nr. 2 që e përshkrove? A është e njëjta kartë LAN që e kam unë në të dy kompjuterët apo një tjetër lloj? Këtë do ta bëja me siguri sepse megjithatë Routeru kushton shumë shtrenjtë sa vetë modemi. Diku 110 euro.
    Më trego konkretisht për atë kartë dhe a është e njëjtë si LAN kartela (VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter)???

  9. #29
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Nuk ka rëndësi nqs është njësoj apo jo. Mjafton që karta e dytë e LAN të ketë të njëjtën shpejtësi si të tjerat por nuk ka rëndësi se çfarë modeli është e kush e ka prodhuar.
    Edi

  10. #30
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Eh në rregull. Do ta provoj këtë mundësi. Faleminderit shumë. Në këtë rast e vlen. Kur të bëj diç do të shkruaj këtu të tregoj se a ka pasur efekt.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e x-e-n-i
    Anëtarësuar
    09-05-2004
    Vendndodhja
    GjiLaN City
    Postime
    125
    Lidhja ne mes dy kompjuterve quhet peer-to-peer.
    Te duhet nje kabell UTP ,te duhen dy konektor RJ-45.
    Kabllo qe perdoret per lidhjen e dy kompjuterve duhet te jete "Crossover" pra kabllo crossover krijohet keshtu:
    -Ne njeren ane te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568A
    -Ne anen tjeter te kabllos duhesh ta perdoresh STANDARDIN T-568B
    Me detalisht ---http://www.incentre.net/incentre/frame/ethernet.html
    ----------------------------
    Pastaj e fut njeren ane te kabllos ne njerin kompjuter(P.sh. Komp.1) e anen tjeter e fut ne tjetrin kompjuter(Komp.2)

    ****Per me dite se kabllot jane ne menyr te rregullt ateher ne kartelen e rrjetit duhet te dhezet nje drite e vogel(pra kjo vlen per Komp1 dhe Komp2)

    -------------------------
    Ne Komp.1 shkon (Win 2000 & Xp):
    - Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
    - e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
    - Internet Protocol TCP/IP

    -IPaddress: 192.168.0.1
    - Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
    - Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
    - Preferred DNS server : e le te zbrazet
    - Alternate DNS server : e le te zbrazet
    Dhe shko OK
    -----------------------------
    Ne Komp.2shkon (Win 2000 & Xp):
    - Me mausin e djatht dhe Properties tek My Network Places
    - e mausin e djatht dhe Properties tek Local Area Connection
    - Internet Protocol TCP/IP

    -IPaddress: 192.168.0.2
    - Subnet Mask : me nje trusje kjo e merr vleren automatike
    - Default Gateway : Ketu nuk ke nevoj te shkruash asgje sepse nuk je i lidhur i lidhur ne Router.
    - Preferred DNS server : e le te zbrazet
    - Alternate DNS server : e le te zbrazet
    Dhe shko OK
    -------------------------
    Tani duhesh ta konfigurosh kete lidhje:
    Start
    Run -shkruaje cmd dhe OK ose gjeje Command Prompt

    Deshiron ta konfigurosh komp.1:
    ping 192.162.0.1 dhe ENTER

    Nese eshte puna ne rregull pra nese lidhja e dy kompj. me ane ta kabllos eshte siq duhet ateher pas pingimit duhet del keshtu:
    Reply from...........

    E nese eshte nuk eshte ne rregull e qet keshtu:
    Request time out


    End
    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 22-10-2004 më 15:07

  12. #32
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Faleminderit shumë x-e-n-i.
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

  13. #33
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Hej, miq. I provova të gjitha mënyrat që janë përmendur këtu dhe plus atë që ma ofroi ai i servisit por asnjëra nuk po më bëjnë. Çka mendoni ku është gabimi?
    X-e-n-i, te kompjuteri i parë më tha request time out kurse te i dyti kështu:
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<10ms TTL=128

    Ping statistics for 192.168.0.2:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% lo
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sineri : 25-10-2004 më 20:23
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

  14. #34
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Kurse tash më ka dalë teksti i ngjashëm si te kompjuteri i dytë. Por prapë nuk mund ta vizitoj asnjë faqe. Pra interneti nuk punon. Ju lutem, çka mendoni ku po gaboj? Pra te të dy kompjuterët thotë se Local Area Connection is now connected. Gjithashtu interneti standard që e kam me modem po punon për bukuri.
    Më ndihmoni. :S
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

  15. #35
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Rezultatet e ping tregojnë se lidhjet janë në rregull dhe kompjuterat po komunikojnë mirë me njëri tjetrin.

    Tani të ngelet të konfigurosh kompjuterin që lidhet me internetin që ti japë internetin edhe kompjuterit tjetër.

    Tek kompjuteri që lidhet me internetin:

    1 - Shko tek start > settings > control panel > network connections
    Aty duhet të shikosh dy ikona që tregojnë lidhjen e dy rrjeteve, lidhjen e jashtme me internetin dhe lidhjen e brëndshme me kompjuterin e dytë.

    2 - Kliko me butonin e djathtë të miut mbi lidhjen e jashtme me internetin dhe zgjidh properties.

    3 - Zgjidh tabelën advanced dhe plotëso kutinë Allow other network users to connect through this computer's Internet connection

    4 - Nqs do që të kontrollosh ndarjen e internetin edhe nga kompjuteri i dytë, plotëso edhe kutinë që lexon Allow other network users to control or disable the shared Internet connection (kjo është fakultative)

    5 - Shtyp butonin OK që të mbarosh konfigurimin e serverit (kompjuterit që merr dhe ndan internetin).


    Tek kompjuteri i dytë që do marr internetin nëpërmjet rrjetit lokal:

    1 - Shko tek start > settings > control panel > network connections

    2 - kliko me butonin e djathtë të miut mbi lidhjen e brëndshme me rrjetin lokal dhe zgjidh properties.

    3 - Kliko dy herë mbi Internet Protocol (TCP/IP)

    4 - Në dritaren që do hapet plotëso kutitë Obtain an ip address automatically dhe obtain dns server address automatically

    5 - Shtyp butonin OK në të dyja dritaret që janë hapur

    Tani kompjuteri i dytë do marr IP nga kompjuteri i parë dhe gjithashtu do ketë mundësi të përdor edhe internetin njësoj si kompjuteri i parë. Mund të ketë ca vështirësi me programe si MIRC por faqet e thjesht me Internet Explorer duhet të hapen pa asnjë problem.

    Hapat më lart janë shpjeguar për 2 kompjutera me Windows XP por edhe për windows të tjera nuk ndryshojnë shumë.

    Nqs nuk lidhesh dot, rifillo njëherë kompjuterat ose përsërit hapat 1-2 por në vënd të properties zgjidh disable dhe pastaj enable.
    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 26-10-2004 më 11:12
    Edi

  16. #36
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Shumë faleminderi. Te kompjuteri i dytë kam Windows 2000. Aty nuk ka fare Advanced.
    Si t'ia bëj hallit që të mos kem nevojë ta instaloj XP-në vetëm për këtë?
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

  17. #37
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Kompjuteri i parë është ai që lidhet me internetin. Mund të quhet shëbyes ose sërvër dhe kompjuteri tjetër quhet klient.

    Mjafton që te sërvëri, kompjuteri që është lidhur me internetin, të kesh windows XP. Kompjuteri tjetër mund të jetë edhe windows 95, 98, 2000 dhe nuk do kesh problem. Për kompjuterin e dytë nuk është nevoja të shkosh tek tabela advanced. Hapat që kam shpjeguar më lart për klientin (kompjuterin e dytë) punojnë edhe me windows 2000.

    Shiko edhe njëherë fotografinë më poshtë që të mos kemi ngatërresa se kush është kompjuteri i parë dhe i dyti.

    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 26-10-2004 më 09:32
    Edi

  18. #38
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Unë ju falënderoj nga zemra për ndihmesën por unë thjesht nuk po kam fat.
    Këtë: Allow other network users to control or disable the shared Internet connection nuk po e shoh askund vetëm atë të parën: Allow other network users to connect through this computer's Internet connection.
    Jam duke shkuar tërë kohën sipas instruksioneve tuaja por prapë nuk po punon interneti në kompjuterin tjetër.
    Local Area Network is now connected e ke në të dy anët. Gjithnashtu bytes sent po ecin përpjetë kurse bytes received po mbetet gjithmonë 0.
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

  19. #39
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Mjafton të kesh plotësuar kutinë e parë që ndan lidhjen. E dyta është fakultative dhe nuk prish punë nqs nuk e ke.

    Tek kompjuteri i dytë (që ke windows 2000) shko tek start > run > cmd
    Shtyp comandën ipconfig /all dhe tekstin që do dalë në ekran hidhe këtu në forum. Kjo do na lejojë të shikojmë nqs serveri me Windows XP, ka konfiguruar saktë klientin me Windows 2000.

    Tek serveri përdor të njëjtën komandë por hidh në forum vetëm informacionin për rrjetin lokal, jo të lidhjes së jashtme me internetin.

    Nga klienti bëj ping sërvërin me komandën: ping 192.168.0.1
    Duhet të shikosh përgjigjet si më parë.
    Reply from 192.168.0.1 ......
    Edi

  20. #40
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anëtarësuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    2,636
    Kompjuteri i dytë:

    C:\>ipconfig /all

    Windows 2000 IP Configuration

    Host Name . . . . . . . . . . . . : Goni_29
    Primary DNS Suffix . . . . . . . :
    Node Type . . . . . . . . . . . . : Mixed
    IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
    WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

    Ethernet adapter Local Area Connection:

    Connection-specific DNS Suffix . :
    Description . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139(A) PCI Fast Ethernet
    Adapter
    Physical Address. . . . . . . . . : ????????????
    DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
    IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.2
    Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
    Default Gateway . . . . . . . . . :
    DNS Servers . . . . . . . . . . . :
    Kodi:
    Eja ta bëjmë bashkë një anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetë 

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
    Nga Taulant-Dardani në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 11-06-2023, 07:23
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Lidhja e dytë e Prizrenit
    Nga shendelli në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
  4. Ilirët - diskutimi mbi ta
    Nga Leonard Alili në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 111
    Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
  5. Si vjen bashkimi kombëtar?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 487
    Postimi i Fundit: 22-02-2004, 00:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •