Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 76 prej 76
 1. #61
  Sholle opinge Maska e Qorri
  Antarsuar
  21-09-2004
  Vendndodhja
  N shpi duke hongr imon bajalldi: "Masi e kavardis harxhn me uthll , e fut ke fterja ene masanej mrena ke soba ene e len aty pr i gjysm ore.E nxjerr jasht ene e lene t avulloj iik ene e ke gati"
  Postime
  4
  Citim Postuar m par nga Albo
  Ka shkruajtur historine e Shqiperise post-komuniste.

  Albo
  Berisha ka shkruar ne nje flete letre Historine e Shqiperise post-komuniste por me vepra ka bere vezet e gjirafes
  Historine e shkruajten ata qe dhane gjak , ata qe kishin guxim dhe kurajo ti kunderviheshin shtetit por jo Berisha , nje provincial i dalluar.
  Eshte teresisht qesharake qe nje individ si ky ti perkasi elites shqiptare ashtu si shume individa , emrat e te cileve gjenden ketu qe nuk e meriotjne aspak.
  Ne eliten e vendit tone futen emra te medhenj dhe jo therrime provincialesh si Berisha.
  Berisha ishte nje oportunist , asgje me shume.Ai ka deshtuar si kryetar shteti dhe shihet me pikpamje negative nga shumica.
  Ai do hyje ne historine tone kombetare si nje personazh i cuditshem politik.
  Si na qenka ky pjese e elites kombetare?

 2. #62
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Berisha, koha pr t ndryshuar imazh.

  Nj shrbim fotografik n studion e Fadil Berishs n Manhatan, sjell Sali Berishn e ri. Lideri i opozits rrfen marrdhnien e tij t vshtir me fotografit, q i konsideron aste t s shkuars dhe vendimin pr t mos shkruar kurr nj libr kujtimesh ...

  N kulmin e fushats, ora 8.30 p.m, mund t jet momenti m i volitshm pr nj rendez-vous joformal me Berishn. sht treguar i gatshm t flas jo pr Nanon, pr korrupsionin apo politikn, por pr fotografit. At moment t s shkuars q gjithnj e prndjek, shpesh e bezdis dhe ndonjher e frikson. Nj dyzin fotosh t seleksionuara me stilolaps prbjn koleksionin e tij m t ri fotografik. Foto q nuk kan asgj t prbashkt me ato astet e prjetsuara n gazeta, vjedhur prej momenteve t lodhjes nga gjuajtsit e prditshm t fotove t shtypit. Sepse t pakt kan qen ata syresh q kan mundur t kapin nj moment qetsie n portretin e Berishs, t cilin e cilsojn megjithat thesar fotosh.

  E ka rrmbyer kt ast prej t shkuars fotografi Fadil Berisha. M n fund ka arritur ta trheq liderin e s djathts shqiptare n studion e tij n Manhatan pr nj shrbim fotografik dhe ka sjell nj imazh t ri t tij, nj imazh t ndryshuar. Imazhin paqsor q ka vendosur t ket Sali Berisha n kt fushat elektorale. Petkun e ktij imazhi e mban natyrshm n nj takim joformal, ku t duket i largt Berisha i mitingjeve. Nuk i mungon humori, batutat dhe momentet e qetsis. Gjestet i ka m t buta dhe mimikn m paqsore, por lodhja i lexohet qart pas nj turi ditor elektoral vajtje-kthim nga Tirana n Dibr. Un nuk udhtoj me helikopter si ai, - justifikon lodhjen me humor.

  E ka prdorur jo rrall foton si medium t drejtprdrejt, megjithse thot se nuk sht afektiv ndaj fotove t veta dhe nuk kalon koh duke par albumet fotografike. Sepse fotografin e shoh si dika t s shkuars, - komenton duke shtuar se n nivelin e komunikimit i kushton m tepr vmendje prmbajtjes dhe mesazhit t fjals sesa astit fotografik. Madje edhe n shfaqjet n ekran pohon se interesi dhe vmendja e tij prqendrohet vetm tek ajo q thuhet dhe rrallher te figura. Por kjo nuk do t thot se neglizhon komportimin. Prkundrazi, nuk ka ln pa marr leksione komportimi nga ekspert amerikan para disa vitesh, leksione t cilat thot se i kan shrbyer dhe i ka vlersuar shum.

  Po kaq indiferent sa sht ndaj fotografive personale, sht edhe ndaj pikturave q i kan br. Pr t ilustruar kt indiferenc prmend nj rast kur gjendej n Montekarlo, ku kaloi nj nat n hotelin Grand, nn t cilin gjendej kazinoja e famshme dhe m e njohur e bots, por nuk u tundua as pr nj ast t hynte pr ta par. Ndjeshmria e tij ndaj fotove rritet vetm kur bhet fjal pr peizazhe. mon shum nj peizazh nga Rugova t Fadil Berishs, fotografi q e mban n shtpi, por edhe pikturat me t cilat sht plot zyra dhe shtpia e tij. E kot ti nxjerrsh emrin e nj fotografi t preferuar pr veten. Nuk mban mend as se kush sht autori i fotos s tij t par zyrtare. Por duket shum i knaqur me shrbimin e fundit fotografik t Fadil Berishs, t cilin e ka br para pak ditsh kur ishte n Nju Jork. Nuk mungon n kto fotografi as bashkshortja e tij, Liri Berisha, n poza zyrtare por edhe intime.


  Librat

  Nuk mbaj ditar dhe kurr nuk do t botoj memuare.

  Fjala sht vrtet e rndsishme pr t, por ama thot se jo fjalt pr veten. Rrfen se nuk ka mbajtur kurr ditar dhe madje nuk prdor as blloqe shnimesh pr t shkruar gjra t rndsishme pr ditn e vet. I konsideron memuaret dhe kujtimet si nj lloj autolvdate dhe mendon se jan t pakt ata q kan mundur t shkruajn kujtime objektive, me prjashtim t nj rasti, emrin e t cilit nuk e thot. Por duket se vendimi pr t shkruar sht akoma m i hershm. Berisha e ka pohuar shum her q letrsin e ka dashur shum, por sht shprehur se n rinin e hershme kishte vendosur t mos shkruante. Fillimisht kishte nisur t shkruante vjersha dhe tregime, duke e kuptuar se ishin mediokre. Pas nj prpjekjeje pr t shkruar e rishkruar nj tregim, qe betuar t mos shkruante m dhe kt e konsideron ende si nj nga vendimet m t rndsishme q ka marr n jetn e tij. Ama pasioni i tij i paprmbajtur kan qen gjithhert librat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 3. #63
  Duket edukata dhe morali i larte qe i ka dhene plaku i urte i Tropojes djalit vet Sali.Duket se sa kult e ka familjen kur thote qe une darkoj gjithnje ne shtepi jo jashte.Pra ky eshte burre i ndershem djali i njerit prej atyre qe ka ndare gjyqe e llafin e tij e degjonin burra shtat larte e jo minj haleje si baci kaci doci poci.Por Rama vetem dicka nuk ia la dot te birit ...mendjen e tij.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 4. #64
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Antarsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  43
  Postime
  591

  Talking

  Citim Postuar m par nga Tironsja
  Beni mire te lexoni 10 here ne dite kete artikull e te enderroni 20 here ne nate te beheni sa cereku i Berishes.


  Hhahahahahahahahahahhahahahahahaahhahaahhahahaha
  TironcjA mir e the lal gjysma e Berishes eshte Arben Imami
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 5. #65
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Nese e ke fjalen per shkaterrimin e gjithkaje qe mund te shkaterroheshe, po e meriton nje vend ne histori, por aspak te kete vend ndermjet figurave intelektuale shqiptare qe kane punuar dhe kane vdekur per kombin e tyre, ne vend qe ta mbajn PENG ate.
  Kur Saloja erdhi n pushtet hern e par,shkatrroi dhe dogji do gj q ishte ndrtuar m par, me arsyetimin se ishin ndrtime komuniste dhe se ato duheshin shkatrruar medomos...se bota demokratike do na i ndertoj tjera t reja , gjith ka na nevojitet si shprblim pr rrzimin e komunizmit n shqipri!Siq dihet Saloja yn u mashtrua se bota demokratike nse e urrente komunizmin,ajo e urren edhe shkatrrimin e t mirave jetsore njsoj.Pra prpos fjalve t mira ndihma nuk erdhi.Shqipria me politikn shkurtpamse apo edhe euforin e tij u kthye edhe pr 50 vjet prapa nga `ishte!...Tani pas ardhjes s tij srish n pushtet shtrohet pyetja : A do t ket prsri shkatrrime t do gjje q sht ndrtuar gjat ktyre dy mandateve t socialistve(ish komunistve)n pushtet,kur dihet se Saloja i djeg dhe rrnon Komunistt dhe ndrtimet e tyre sido q t jen ato?...Apo ka ndryshuar qndrimin ndaj t "kuqve" dhe veprave t tyre?
  Un do t`isha i knaqur dhe i lumtur q ky Salo t mos prsris m gabimet q ka br...sepse dihet se pati mjaft koh q t msoj si do ta bj politikn n t arthmen!T shpresojm...se nuk do t ket m "antikomunizm"berishian!

 6. #66
  Member Maska e Eros26
  Antarsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72
  Berisha mund te jete "i ndershem", por i ka dhene provat qe nuk di te qeverise.
  Perse duhet atehere? Ne mos do vjedh ai, do vjedhin langojt qe ka perreth.
  Dhe rezultati eshte i njejte.

  Berisha e pati 5 vjet pushtetin dhe s'beri asgje.
  Vetem 5 km rruge u shtruan, u ngrit nje administrate e qe s'mund te hapte gojen per te kritikuar Salen se te nesermen ishte i hequr nga puna. Ne TVSH ( i vetmi televizion ne ate kohe) vetem figuren e Sales shifje.
  Kjoskezimi ne kohen e Sales e morri zanafillen dhe lulezoi aq shume, saqe megjithe perpjekjet ne ditet e sotme per ta shfarosur, eshte e pamundur te arrihet.
  Korupsioni dhe rryshfetlleku qe aty morri zanafillen.
  Pas 5 vjet pushteti nen regjimin e Berishes, populli doli njesoj si ne 1990, pa nje kokerr leku ne xhep, madje dhe me keq, sepse humben dhe shtepite.
  Skafet a lulezuan ne kohen e Sales?
  A i mbani mend si u vodhen me arme votat ne 96-en? Nxorri nga burgu me amnisti para zgjedhjeve gjithe kriminelet dhe i perdori per vjedhjen e votave si dhe per kercenimin e komisionereve.
  Dhe del ky njeri me paturpesi sot e kesaj dite dhe kundershton zgjedhjet, qe jane si nata me diten me ato qe mbaheshin ne ate kohe.
  Ku qendron ndershmeria e ketij njeriu?
  Une per vete nuk shoh ndonje virtyt te tille.
  Te pakten budalla nuk behem qe ta ha kete argument qe sillni ju.
  S'keni si t'i harroni keto "arritje" te ketij njeriu!
  Dhe perse duhet te kemi ne si popull, respekt per Salen?
  S'po flasim per 97-en apo jo, sepse ai eshte nje kapitull i turpshem per ate.
  Sado mund te kete patur ndikime te qarqeve greke ne degradimin e situates, perseri ishte mllefi dhe zemerimi i popullit aq i madh ndaj qeverisjes se Presidentit, sa qe ajo katrahure ishte e vetmja rrugezgjidhje.
  Nuk po i dal ne mbrojtje Fatos Nanos me kete postim, sepse dhe ai ka bere shume gjynahe. Por meqenese kjo teme eshte per Berishen, u detyrova dhe fola per "bemat" e tij.

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  eros..

  ju anti-berishet do te ishit te besueshem.. ne ato teorit tuaja ne se.. merrni njihere mundimin qe.. fshatit, qytezes a qytetit tuaj nga jeni .. ti beni me 5 rreshta nje pershkrim se cfar ishin ato para ardhjes se Berishes ne pushtet..

  pastaj te ngrini versionin tuaj se si berisha e prishi..

  nuk pres qe ti eros 26 vjecari te besh analiza sepse ti sdi asgje por prinderit tuaj pse nuk jan me ju te ndershem kjo me habit.
  ata duhet tju kishin treguar se kan jetuar ne nje shqiperi me dyqane bosh e radha pafund ne epoken para berishiane .. pastaj te ju ushqenin juve me helmin e tyre anti berish..

  pra ju anti-berishet edhe se jeni lloj lojesh ne nji gje jeni te njejte.. keni prinder hipokrite..
  dhe hipokrit jo vetem me lagjen fshatin e qytetin por me ju ne radh te pare.. femijet e tyre..
  mos e harroni kete..

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-02-2005
  Postime
  37
  PO tash ta shikojme ne aspektin e pergjithshme, se ehde Nano po edhe Berisha kane anet e veta negative qe per nje personlaitet te nje shteti nuk i takojne, psh Berisha me marjen e pushtetit me 1992 nuk pati mundesi qe ti mbroje te gjitha ato pak te arrituar te periudhes se Enverit, po me kete e fajsoje dhe popullin i cili gjithcka e ka shkaterruar derie dhe te shkollat fillore jo vetem gjera madhore ,per kete e fajsoj popullin me vetdije shume te ulet per keto gjeste qe nuk i takojne nje populli, cka ka shkaterruar populli i zi? e ka shkaterruar ate qe baballaret e kan ndertuar per 50 vjete, e per kete e fajsoj berishen qe nuk ke ne gjendje me i mbrojte fabrikat , shkollat , fermat e te gjitha cka kane qene shteterore, edhe me ne fudn kur u ba shume sistemi piramidal. po ketu te sistemi piramidal kisha me thene ekziston en gjithe boten , po ne shqiperi dual nga kontrolli se edhe ketu populli eshte aj qe i ka dhene mundesi me lulezu sistemi piramidal ne ate shkalle, shiptaret e zi kishin deshire me mare para pa punuar, tu e dhene gjith pasurine qe kane ne sistem piramidal pa vetedije se cka mundet me ndodhe me vone.
  Edhe ndodhi ajo qe ndodhi ne 97 edhe prap ra prej fillimit , gjith ajo qe u ndertua nga 92 u shkaterrua per nje periudhe te shkruter,edhe erdhi periudha Nano qe e njejt is e Berishes ne 92 , po ketu e kritikoj shume nanon qe pse po e perserit te njetin gabim se si e beri Berisha? a duhet qe te veprojme njejt te gjith a? edhe pas 97 -es lulzoj mafija me te madhe, prej kontrabandimit te njerezve deri te gjanat me te thjeshta qe jane mare per kontrabande, pse ndodhi kjo? sepse kreu i shtetit kishte qene i lidhur me kete.
  Jam i knaqur deri ne nje mase se sa ka perparuar shqiperia po ka mundur shume me shume me ece , se paku me shuem se Maqedonia.
  Kjo teme ka shume per tu fole , po per mua ndrrimet politike ne Shqiperi i sho si te paparashikueshme per shkak se mundet me ndodhe gjithcka. Keshtu e ka pase gjithe historia e Shtetit Shqiptar prej Themelimit te 1912.

  Me rrespekt

 9. #69
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Citim Postuar m par nga Brari
  ata duhet tju kishin treguar se kan jetuar ne nje shqiperi me dyqane bosh e radha pafund ne epoken para berishiane .. pastaj te ju ushqenin juve me helmin e tyre anti berish..
  keshtu sic po shprehesh ti duket sikur komunizmin e rrezoi dhe demokracine e solli Berisha ne Shqiperi nderkohe qe ai ishte thjesht nje aktor i rastesishem ne te gjitha proceset me te para (hershme) te pluralizmit ne shqiperi. pastaj edhe "bollekun"ne kohen e Berishes nuk e solli ai por mungesa e shtetit qe per rrjedhoje lulezoi kontrabandat (me skandalozja eshte ajo e karburanteve me ish jugosllavine ne kohen e embargos), lulzoi piramidat etj.

  jo per gje po ky eshte nje problem qe e ka shumica e shqipetareve pasi tek nje pjese e mire jona Berisha personifikohet me sjelljen e demokracise nderkohe qe ai me shume mundesi as nuk e ka kaluar ne mend te beje dicka kunder sistemit totalitar ne kohen e xhaxhit e jo me te kete bere dicka si disident nen ate kohe.
  To look life in the face....

 10. #70
  Member Maska e Eros26
  Antarsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72
  Citim Postuar m par nga Brari
  eros..

  ju anti-berishet do te ishit te besueshem.. ne ato teorit tuaja ne se.. merrni njihere mundimin qe.. fshatit, qytezes a qytetit tuaj nga jeni .. ti beni me 5 rreshta nje pershkrim se cfar ishin ato para ardhjes se Berishes ne pushtet..

  pastaj te ngrini versionin tuaj se si berisha e prishi..

  nuk pres qe ti eros 26 vjecari te besh analiza sepse ti sdi asgje por prinderit tuaj pse nuk jan me ju te ndershem kjo me habit.
  ata duhet tju kishin treguar se kan jetuar ne nje shqiperi me dyqane bosh e radha pafund ne epoken para berishiane .. pastaj te ju ushqenin juve me helmin e tyre anti berish..

  pra ju anti-berishet edhe se jeni lloj lojesh ne nji gje jeni te njejte.. keni prinder hipokrite..
  dhe hipokrit jo vetem me lagjen fshatin e qytetin por me ju ne radh te pare.. femijet e tyre..
  mos e harroni kete..
  Me vjen keq qe ti burri i madh, me ke sjelle nje argument kaq naiv per te me mbushur mendjen se Sala qenka personi i vetem qe paska ndryshuar sistemet dhe ne te gjithe duhet t'ia dijme per nder ketij strategu, ketij burri shteti, qe na solli keto dite te lumtura qe ne jetojme.
  Boll shkruat si idhetaret e Enver Hoxhes dikur. Flisni pak me me objektivitet.
  Ketu po krahasohen gjerat qe jane bere ne pluralizem dhe s'eshte llogjike te behet krahasimi me sistemin e meparshem.
  Shume mire ta ka dhene pergjigjen Gunar qe Sala ka qene thjesht nje aktor i rastesishem, ndersa merita per ndryshimin e sistemit i takon studenteve te dhjetorit te cilet nisen levizjen historike per ndryshim.

  Sala duke pas mbeshtetjen e nje grupi militantesh te semure, ne te cilen me sa duket ben pjese dhe ti qe beson kete fakt, i pervetesoi keto atribute, duke na servirur njeriun revolucionar qe meriton gjithe lavdine e kesaj levizje.
  Ishin keta njerez te pagdhendur qe i krjuan atij idene se ishte Zoti mbi Toke dhe cfare thoshte e mendonte ai, ishte me e drejta, duke u kthyer me apo pa dashje ne nje diktator tipik enverist, i cili nuk lejonte te degjohej ze tjeter ne Parti, pervec zerit te tij.
  Ishte ky person qe detyroi eliten e intelektualeve te largohej nga Partia Demokratike, madje dhe nga vendi, sepse nuk po gjenin me hapesira, te cilat ishin zene nga servilet dhe lepirbxthsit e Berishes. Dhe keta ishin studente qe kishin hyre ne greve urie, nderkohe qe Berisha vazhdonte dhe t'i sherbente anetareve te Byrose.
  Ketu s'ka per hipokrizi te prinderve te mi (dhe ketu s'ke te drejte te me prekesh,ok?), sepse radhat e gjata i kam arritur dhe une.
  Ate realitet e kam perjetuar ne menyren me te dhimbshme, sepse kam qene 11-12 vjec dhe rrija me ore te tera neper radhe dhe ne me te shumten e rasteve ikja pa marre qumesht apo kos, sepse mbaronte.
  Ti burri "i madh" qe i paske perjetuar me shume se te tjeret keto kohera dhe je ne gjendje te besh analiza me te thella se une 26 vjecari (me sakte 27), m'u duke shume i ceket ne ato qe shkruajte.
  A mund te me thuash ti o idhtare i Sales, se a eshte e drejte qe nje njeriu t'i rrezikohet vendi i punes, mgjse mban grada shkencore dhe eshte specialist i mirefillte, vetem e vetem se ka bindje te majta dhe ne vend te tij te vij nje injorant-militant qe e ka marre shkollen e larte per 10 vjet? Per t'u sqaruar ti, nuk behej fjale per ndonje post drejtues,apo strategjik.
  Dhe im ate s'ka qene komunsit, Sala po.
  Ishte kjo idelogjia, tek e cila Sala u mbeshtet te krijonte pseudo-shtetin liberal te tij, ku fjala,mendimi i lire dhe te drejtat e njeriut ishin po aq te shtypura dhe neperkembura, sikurse nen regjimin e Hoxhes.
  Ky eshte ai njeri qe ka inicuar dhe perkrahur nje politike te tille. Ky eshte ai "modertaori" qe na flet per meritoktraci dhe jo per nepotizma apo nanokracira.

  Pse o analist i famshem a eshte e ndershme te kerkosh nga gjithe popullsia qe dikur votonte 99.99% per Pushtetin Popullor te votoj qe ketej e tujtje 99.99% per PD-ne dhe per Salen?
  Kete quan merite te Sales ti?
  Dhe valle a mbarojne ketu "bemat" e shokut Sali.

  S'doja te polemizoja me ty, sepse nuk me intereson se kush je ti, as cfare ke vuajtur, as pas kujt je i dashuruar, por menyra sesi i gjykon njerezit pa i njohur, eshte tipike ajo e profetit tuaj aleikum selam Sali Berisha.

  Pres polemikat e tua o analist i SHIK-ut te Gazidedes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Eros26 : 13-07-2005 m 11:46

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  --

  "A mund te me thuash ti o idhtare i Sales, se a eshte e drejte qe nje njeriu t'i rrezikohet vendi i punes, mgjse mban grada shkencore dhe eshte specialist i mirefillte, vetem e vetem se ka bindje te majta ....etjetj..


  shkruan eros rama i zoti..

  qe thua ti eros rama zoti.. enveri ithtar i te cilit je ti si sorrollop.. ata me grada shkencore jo vetem i ka heq nga puna por dhe i ka pushkatuar.. e ky doktori yt qenka me bindje te majta.. por se per cfar te majte flet ti kuptohet.. e majta envero-zan caushiste ..

  pa ma thuaj se kush paska qene ky me grada shkencore qe eshte hequr nga puna..

  hajde tundu thuaje emrin e do shikosh se do te dali genjeshtra..

 12. #72
  Member Maska e Eros26
  Antarsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  43
  Postime
  72
  Citim Postuar m par nga Brari
  --

  "A mund te me thuash ti o idhtare i Sales, se a eshte e drejte qe nje njeriu t'i rrezikohet vendi i punes, mgjse mban grada shkencore dhe eshte specialist i mirefillte, vetem e vetem se ka bindje te majta ....etjetj..


  shkruan eros rama i zoti..

  qe thua ti eros rama zoti.. enveri ithtar i te cilit je ti si sorrollop.. ata me grada shkencore jo vetem i ka heq nga puna por dhe i ka pushkatuar.. e ky doktori yt qenka me bindje te majta.. por se per cfar te majte flet ti kuptohet.. e majta envero-zan caushiste ..

  pa ma thuaj se kush paska qene ky me grada shkencore qe eshte hequr nga puna..

  hajde tundu thuaje emrin e do shikosh se do te dali genjeshtra..
  Po mos e nxirr kaq shume veten zbuluar si SHIK-s i Gazidedes qe paske marre arkiven e Sigurimit te Shtetit dhe po na ben krehjen tani?
  Ti dhe Romano Prodin, je kahil ta besh enverist dhe grek, sepse i ka rene nje here rasti me taku Zan Caushin.
  Je shume gjynah me kete ekstremitet dhe naivitet qe shfaq.
  A s'ishte Sala jot qe e coi shtetin ne degradim total aq sa i dha dore zanrave, kakamrave, qorrave dhe gjolekve te bejne ate katrahurre qe ben?
  Por ti keto s'i llogjikos!
  Ai per ty mbetet strateg i madh, sepse ngriti avionet per te bombarduar popullin e vet, coi tanket ne jug per te shtyp revoltat qe vet i provokoi, coi me cmendurine e vet studentet e Akademise se Rendit nga 20 vjec per te thyer revolten ne Delvine, kur te gjithe ishin te armatosur dhe nuk llogjikonin ne ate situate.
  Dhe fal Zotit shpetuan te gjithe mire ne Qafe Gjashte.

  Po keto ti i quan si levizje te zgjuara, te nje burri te madh.

  Sala na qenka ky burre trim qe s'mbahet mend qe kur s'ka shkel ne vendlindje?!

  Me vjen keq qe i hyra nje debati me ty, s'ia vlen per hic gje.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991

  Pr: Prof. Dr. Sali Berisha rrfen jetn e tij

  Prpara fundit
  6 Korrik, 2013 | Postuar n: Editorial | Shkruar nga: TemA
  Select Language​▼

  Mero Baze 2Nga Mero Baze  Sali Berisha po prpiqet t kthej n debat publik faktin q ai ka t drejt t marr vendime dhe t destabilizoj shtetin shqiptar deri m 6 shtator, dat kur Kushtetuta ia mundson formalisht qndrimin n detyr. Tani i jan thar lott e humbjes, i ka ikur turpi i nj milion votave kundr tij dhe po prpiqet t hakmerret. Miraton leje ndrtime pr nj ish- deputet t tij n kanionet e Prmetit, destabilizon financat publike, bn pagesa klienteliste pr njerz t Familjes, bashk me ministrat udhtojn me super-eskorta drejt plazheve dhe nn shembullin e tij plot njerz inferior n PD fajsojn popullin q nuk i do. Pr t gjith ata q kishin paranojn e nj Sali Berishe t frikshm dhe t pamposhtur, tani kan rastin t shikojn far sht n t vrtet. Nj burr i vogl, qaraman, hajdut, skuth, i paprgjegjshm dhe i mundshm. Ka shum njerz q mendonin se ai nuk do ikte kurr, se nuk do plakej kurr, se nuk rridhte kurr, se nuk do bastardohej kurr… Por tani kan shansin ta shikojn se ku sht katandisur. Ajo q ka ndodhur m 23 qershor kundr tij, nuk sht asgj me at q po ndodh prdit tek ai pas 23 qershorit. Ai, si pritej, po vdes dhe zvoglohet do dit duke u hakmarr ndaj gjithkaje. Ai po kalbet nga ikja prej pushtetit, si nj ushqim i prishur i nxjerr nga frigoriferi n diell, duke tentuar t helmoj k mundet.

  Por a ka vend pr kaq shum shqetsim?

  Natyrisht jo. Gjithka ai bn pas dats 23 qershor, mund t anulohen me nj votim. Gjithka ka br dm mund t shkoj drejt hetimit penal. Po vetm nj gj nuk zhbhet m, miti i rrem i prodhuar nga regjimi pr Sali Berishn.

  Ajo q po ndodh me t, sht nj proces i komplikuar q ndodh vetm n mendje t smura inestive, t cilat kur u vjen fundi, kan zili dhe epsh pr gjithka, prfshi dhe pr krijesat e veta. Sali Berisha nuk ishte nj rastsi n politikn shqiptare, edhe pse po prpiqemi ta arkivojm si aksident t historis son. Ai kishte guximin e duhur pr t’u br protagonist i historis son dhe ia arriti pr 22 vjet. Ai kishte nj ndrr t madhe pr t hyr n historin e ktij vendi, duke prdorur dhe shansin historik. Pr disa gjra fati ishte me t. U b Presidenti i par i pluralizmit, Kryeministri i par i Shqipris n NATO dhe dshmitar i disa momenteve historike t ktyre 22 viteve. Por fati ishte n ann e tij m shum se ’duhej kur ai i bnte keq ktij vendi, kur prishte zgjedhjet, kur destabilizonte shtetin pr pushtetin, kur sundonte duke i dhn demokracis fytyrn e regjimit t tij, dhe s fundmi kur Familja e tij qeveriste vendin si ta kishte pron private. Ai vodhi dhe vrau pr pushtet me delirin se koha ishte n ann e tij.

  sht kjo arsyeja q pas 23 qershorit ai nuk sht i penduar pr krimet e veta, nuk sht i penduar q i ka ln vetes histori t pagjykuara vrasjesh politike dhe ordinere n funksion t pushtetit t tij, nuk sht i penduar q ka prishur zgjedhjet apo ka futur vendin n luft civile, nuk sht i penduar pr historit kriminale t Grdecit apo 21 Janarit, por n mnyr t pabesueshme ai ngjan i penduar pr ato pak gjra t mira q ky vend fitoi ndrkoh q kishte at n krye. Sali Berisha nuk ngjan i penduar pr dshtimet, por pr fitoret, nuk ngjan i penduar q n vend t nj lideri historik, u klasifikua si lider gjeografik, nuk ngjan i penduar q n vend t nj lideri demokrat u b nj lider tribal, por ngjan i penduar pr ato pak t mira q shqiptart kan gzuar kto 22 vjet. I zemruar me veten si nj plak i lig, q afrimi i vdekjes i shton urrejtjen pr t gjallt, ai prej dats 23 qershor i sht turrur trupit t gjor t Shqipris ta torturoj deri m 6 shtator duke i ln vragat e thella t vuajtjes nga sundimi i tij. Urrejtja pse ky vend nuk e futi n histori, po e shtyn t hyj n gjeografin e ktij vendi, duke ln shenja turpi mbi atdheun ton. Po shaktrron kanione, pyje, qytete, dhe perspektivn e do rajoni n vend, duke firmosur n ekzaltim leje kriminale t klientve t tij, t cilt e shikojn kt vend si nj shans pr t br lek duke ikur.

  Dhe nuk e ka vetm me Shqiprin, por dhe me krijesn e gjor, t strmunduar prej tij, Partin Demokratike. Njsoj si Shqipris, dhe asaj, duke ikur, po i bn gjmn duke e ln n dor t dy karagjozve, q kan tet vjet n pushtet, dit m dit, dhe q jan kryebashkfajtor pr rrnimin e saj. Njrin e ka caktuar kryetar dhe tjetrin ndihms, me shpresn e lig t plakut para vdekjes q t mos e shikoj m asnj shqiptar m n pushtet kt parti. Nn moton “pas meje qameti”, ai l nj trashgimi t paprdorshme nga askush, n shtet dhe parti.

  Ikja e tij e zemruar dhe e lig, ishte e pritshme. I prirur t besoj se shqiptart nuk meritonin as ndonj gj t mir q u b gjat regjimit t tij, si gjat do regjimi, ai po ikn duke shkatrruar gjithka, me nj instinkt t frikshm t nj prdhunuesi q e kap ndjenja e incestit ndaj krijesave t veta. Po ikn si nj prbindsh, t ciln vetm bota tjetr mund ta qetsoj. Por ndoshta dhe hekurat e burgut para saj.

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,958

  Pr: Prof. Dr. Sali Berisha rrfen jetn e tij

  a thue ku na mbeti doktorrrrri dhe partia e ti hahahahaha

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Prof. Dr. Sali Berisha rrfen jetn e tij

  ...rrefenja Berisha eshte e ndervarur dhe jo e plote. Aty nuk tregohet asgje per lidhjet e tij me boten e te forteve apo me armiqesite e tij me boten e banoreve te eger.

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,958

  Pr: Prof. Dr. Sali Berisha rrfen jetn e tij

  “Kto jan dy zbulimet e Ali Uks pr Sali Berishn q uan n vrasjen e tij”

  Presidenti i Kosovs Hashim Thai i sht prgjigjur ish-kryeministrit Sali Berisha pasi ky i fundit para nj jave e akuzoi pr vrasjen e gazetarit Ali Uka, me t cilin kishte banuar n nj dhom, raporton Periskopi.
  Thai i quan qesharake dhe absurde kto akuza, duke zbuluar detaje t padgjuara deri m tani rreth puns dhe vrasjes s Uks n Tiran.
  ”Shum qesharak. Pyetja shtrohet pse sht arrestuar Adem Jashari nga Sali Berisha. Pse komandanti tjetr Zahir Pajaziti. Pse e kan injoruar Adem Jasharin duke mos e prfillur fare. Edhe Fehmi Lladrovcin e shum e shum bashkluftar tjer t UCK’s. Un mendoj q pr Ali Ukn. Sali Berisha nuk beson as vet n at q thot, se e di q nuk jan t vrteta. Ka pas pushtet absolut q na ka burgosur vetm pse i prkisnim UCK’s. N vazhdn e pozicionit t tij anti-clirim dhe anti-UCK’’, ka thn Thai sonte n Debat Plus.
  Thai pr her t par ka rrfyer se si ishte arrestuar n Elbasan nga autoritetet e dikurshme t Sali Berishs.
  ‘Argati i Millosheviqit, thot se jam arrestuar si ordiner. Un jam arrestuar nn pretekstin t armmbajtjes dhe krerve t kallashnikovve pr t’i sjellur pr UCK’n. M’i kishe dhn nj deputet i Kosovs. Un jam arrestuar 10 or para vrasjes s Ali Uks tek Ura e Elbasanit n mnyr brutale nga autoritetet e Sali Berishs. Ka dshmi q un kam qen n komisariat kur sht vrar Ali Uka. Vec nse i kan prish dshmit. Ka edhe dshmitar’’ Dokumenti pr arrestimin tim mundet t gjendet n komisariatin nr 1. Kam deklaruar mos m keqtrajtoni, kam famlije n Kosov. Mos m nxjirrni n Kosov sepse Serbia pastaj ma sulmon familjen. Ka pas aq njerz arrogant sa q kur flitej pr UCK’n, ishin n rrug t gabuar. Nuk e di cfar rreziku u vihej prej meje Shqipris’’, ka thn Thai.
  Tutje presidenti Thai ka treguar pr her t par dy zbulimet q Ali Uka i kishte br pr Sali Berishn, e t cilat kishin cuar sipas tij deri n vrasjen e gazetarit.
  ‘’M duhet ta them pr her t par. sht e vrtet. Ali Uka thoshte se kishte zbuluar pr vrasjen e atdhetarit Remzi Hoxha. Uka punonte pr Gazetn Shqiptare. Takime t fshehta n mes Berishs, Millosheviqit dhe presidentit t Maqedonis n Ohr. Fliste me emra se si kishte prfunduar Remzi Hoxha dhe rrfimi i tij conte direkt n zyrn e Sali Berishs’’.
  ‘’Flas pr takimin e fsheht n pranvern e 1995. Pretendim i dyt ishte se kishte zbuluar skemn e qndrimit t Arkanit n Shqipri dhe takimet e zyrtarve t SHISH’it t cilt i mbajte n Fush Kruj. Fliste me fakte se Berisha e dinte pr qndrimin e Arkanit dhe merreshin me kontrabandim t derivateve dhe armatimit nga Serbia. Kto deklarime kan qen gjithmon intriguese. Sali Berisha e di se kush e ka vrar Ali Ukn. Me emr e mbiemr. Ali Uka ka qndruar dhe ka pir me dy kshilltar t Sali Berishs dhe dy persona tjer. Un e kam kopjen e vendimit gjyqsor pr vrasjen e Ali Uks’’, shton Thai.
  Thai thot se tash e kupton distancn e Rugovs, Demait e t tjerve ndaj Sali Berishs.
  ‘’ Tash kam nis me kuptu Rugovn, Demacin q kishin mbajtur distanc t plot. Edhe nse e sheh historin e prfshirjes n deklarata pr Kosovn, e ka par Kosovn nn autonomin e Serbis. Tash kjo sht e dmshme pr gjuhn q e sjell n debat, nj gjuh q e ka pra kombin n Shqipri. E ka prdor veriun jo pr t zvhilluar e ndrtuar at vend, por pr t nxit ndja jugut. Jan reagime shprhyese, t paargumentuara’’
  ”N vend t Adem Jasharit pr bashkpunim, Sali Berisha e ka zgjedhur Arkanin.”/PERISKOPI.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 30-08-2021 m 03:54
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. NDRIIM XHEPA, aktori i 75 roleve rrfen 30 vitet n sken
  Nga Xhuxhumaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 20-06-2009, 17:30
 2. Ju rrfej historin sekrete t uraniumit n Kuks e Dibr
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2009, 19:11
 3. Margaret Hezllak, skocezja q na rrfen Kanunin
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-03-2005, 03:04
 4. E verteta rrfen...
  Nga EXODUS n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-01-2005, 21:23
 5. Arqile Semini, diplomati qe rrefen historine nga Franca
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-06-2003, 23:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •