Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Antarsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Mosha
  39
  Postime
  635

  Italia dbon qindra azilkrkues

  Ministri i Brendshm italian Giuseppe Pisanu ka njoftuar nj politik t ashpr pr dbimin e gjith imigrantve ilegal

  Italia dbon qindra azilkrkues  Shekulli

  Anijet italiane kan kthyer q n det disa emigrant q vinin nga Libia. Raportohet nj anije e mbytur
  Italia ka nisur t vr n jet nj politik t re t ashpr emigracioni, duke kthyer disa qindra azilkrkues q kan mbrritur nga Afrika n fundjav pr n pikat nga ata kan ardhur. Ndrkoh, sht br e ditur se nj anije q mbante dhjetra azilkrkues sht mbytur n ujrat e Tunizis rrugs pr n Itali. Si pasoj kan vdekur t paktn 17 vet. Nj tjetr anije q kishte n bord rreth 47 emigrant thuhet se figuron e zhdukur. Anija u mbyt nj or pasi ishte nisur nga bregu, rreth 90 milje n jug t Tunizit, kryeqytetit tunizian. Ekipet e shptimit shptuan t paktn 11 vet, por shumica mendohet se jan mbytur, sipas agjencis s lajmeve TAP. Anija e mbytur, q mbante rreth 70 maroken dhe pes tunizian- ishte nj nga anijet q vetm kt fundjav kan ln Tunizin dhe Libin pr n Itali. Koht e fundit ka patur nj rritje t numrit t azilkrkuesve q tentojn t mbrrijn brigjet italiane q nga kontinenti afrikan. Emigrantt kan shfrytzuar detin e qet dhe kohn e mir netve pr t udhtuar. Dy avion transporti italian iu bashkuan avionve t tjer t linjave ajrore t marra nga qeveria italiane pr t kthyer qindra imigrant ilegal t nacionaliteteve t ndryshme q arritn n fundjav n ishullin italian t Lampeduzs. Ata kishin udhtuar me varka t vogla libiane q u prkisnin kontrabandistve. Vetm dje mbrritn n Lampedusa rreth 1200 azilkrkues. Ndrkoh q zyrtart bjn t ditur se disa qindra vet u kthyen me avion pr n Libi, pika prej nga nisen shumica e emigrantve q duan t mbrrijn n Itali.
  Ministri i Brendshm italian, Giuseppe Pisanu ka thn se qeveria e tij do t vazhdoj me politikn e t drguarit mbrapsht n Libi t t gjith imigrantve ilegal pr t prballuar at q ai e prshkroi si situat urgjente. Ministri i Brendshm italian tha se ky operacion do t vazhdonte derisa numri i imigrantve q prpiqeshin t hynin n BE nprmjet Lampeduzs t ulej. Ai tha se Italia respektonte konventat ndrkombtare t t drejtave te njeriut. T dieln, m shum se nj mij njerz po prisnin n radh pran nj qendre pritjeje pr t marr ushqim dhe streh. Politika e re e qeveris italiane pr dbim t menjhershm t t ardhurve t rinj n Lampeduza sht kritikuar nga opozita majtiste n Rom mbshtetur n at se imigrantve iu sht mohuar e drejta t aplikojn pr azil politik. Italia e cila ka numrin m t ult t lindjeve n Evrop dhe nj forc t puns n rnie, ka nevoj pr puntor dhe kreu i federats s pundhnsve ka br thirrje pr nj pikpamje m liberale ndaj emigrimit. Megjithat autoritetet than se prisnin nj fluks t madh emigrantsh kto dit nga Libia, pak para se t niste fushata e paralajmruar e prbashkt e dy vendeve Itali-Libi. Autoritetet italiane kan premtuar kto dit t trajnojn policin detare libiane q t arrijn t ndalin skafet para se ato t nisen n det. N prgjithsi, nga ata mijra afrikan q vijn n Itali, shumica nuk krkon t qndroj n kt shtet, por t udhtoj n vende m n veri t Evrops, si n Gjermani, ku ndodhet edhe numri m i madh i popullsis imigrante.
  LINDI EDHE "ANDREA"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  far integrimi, far politike.?

  Drejt nj modeli m t mir pr Italin

  Thomas Sewell sht nj shkrimtar amerikan dhe n librin e tij Immigrazione e cultura ka shkruar q historia e emigracionit nuk sht vetm historia e personave q emigrojn por sht edhe historia e territoreve n t cilat shkojn dhe e ndikimit q kan mbi vet territorin.

  Rritja e flukseve t emigracionit nga vnde t ndryshme me etni dhe kultura t ndryshme ka krijuar nj realitet t ri shoqror-kulturor q e ka vn Italin n nj kriz (kriza sht nj moment statik n zhvillim e sipr). Kjo kriz ka br t dal n pah nj kontrast midis grupeve t ndryshme t elementve q prshkruajn realitetin dhe n t njjtn koh demostrojn nevojn e ndryshimeve. Prve ksaj ky kontrast ka br t lindin krkesa t reja dhe t rndsishme q ojn n rishqyrtimin e politiks sociale, sistemin e shrbimeve shoqrore dhe gjith normativn q ka t bj me organizimin e hyrjes s emigrantve dhe pritjes s tyre.
  Duhet pra t gjnden modele t reja q ti korrespondojn krkesave t reja, koncepteve dhe konteksteve t reja. Por ndryshimi sht e rndsishme q t arrij edhe n nivelin e sjelljes me qllim q t na bj t aft pr t prballuar ndryshimet gjuhsore-kulturore dhe fetare. Kjo nuk zgjidhet me an t Ligjit Bossi-Fini, prkundrazi ky ligj ka ndrlikuar nj realitet tashm t komplikuar, meqnse sht prqndruar tek sigurimi i rendit duke e konsideruar si piknisje pr t diskutuar mbi temn e emigracionit dhe kjo prve qnies e gabuar sht edhe e rrezikshme.
  Pr shmbull takimi midis nj punonjsi shoqror-shndetsor italian dhe nj pacienti t huaj sht nj takim ndrkulturor, sht nj etap speciale e eksperiencs ndrkulturale t pacientit t huaj n nj shoqri t re dhe plotsisht t organizuar.
  N t njjtn mnyr takimi mund t jet nj eksperienc provokuese dhe e vshtir pr punonjsit e shrbimeve t ndryshme shoqrore-shndetsore. Ata duhet t jen t ndjeshm ndaj larmis dhe veorive t personalitetit dhe identitetit t pacientit t huaj. Duhet t jen t kujdesshm ndaj asaj q prfaqson manifestimi i nj simptome me qllim q t kuptojn shqetsimet q vin nga t qnit i ndryshm.
  E gjith kjo krkon nj fleksibilitet t madh dhe t qnit i lir nga paragjykimet dhe stereotipet.
  Mund t themi q, duke ju rikthyer diskutimit t elementve, fenomeni i emigracionit sht br nj realitet i gjall q krijon aspekte t reja q mund t prmblidhen n dy grupe elementsh:
  1) Element operativ q prmbajn tematika themelore mbi t qnit i ndryshm dhe mbi ndrkulturalizmin si jan: kultura, identiteti, konflikti, paragjykimi, njohja e kulturave t tjera, etj.
  2) Element kontekstual q kan t bjn me prfshirjen e t huajit n shoqri pr ta br pjes aktive duke favorizuar, n kt mnyr, edhe zhvillimin e vndit mikprits.
  Kta element udhheqin, ose kshtu duhet t jet, hartimin e ligjeve q rregullojn hyrjen, qndrimin, mikpritjen, shndetsin, shkolln dhe drejtsin; dhe gjith kta element duhet t konvergjojn n nj programim t drejt t integrimit me realitetin italian pr t arritur n prcaktimin e nj modeli t qart pr sa i prket emigracionit.
  Por far modeli mund t jet i dobishm dhe i prshtatshm pr kontekstin italian?


  Modele t politiks s emigracionit q njihen n bot

  Sipas studiusve t ndryshm n nivel botror kemi 4 tipe t politiks s emigracionit, t prcaktuar:

  1. Mundsi t barabarta - Monokulturor:
  sht nj model i integrimit q i garanton t gjithve mundsi t barabarta n sfern publike, me kushtin q t heqin dor nga kultura e tyre dhe t asimilojn kulturn e vendit ku emigrojn. sht nj model n t cilin kultura sunduese prezantohet si qndrore dhe universale n t njjtn koh. Kjo nnkupton monokultur, barazi t drejtash, me metoda t asimilimit ose universalitetit. sht nj model q n veanti sht zbatuar n Franc.

  2. Mundsi t barabarta - Multikulturor:
  sht nj model n t cilin sht e mundur pasja e kushteve pr t drejta t barabarta n fushn publike dhe q nuk sheh t nevojshme asimilimin kulturor n jetn private. sht nj model relativist dhe universal ku barazia e mundsive prputhet me ndryshimet kulturale, si n Britanin e Madhe.

  3. Mosbarazi n t drejta - Multikulturor:
  sht nj model n t cilin kultura sunduese nuk sht vetm etnoentrike por, mbi t gjitha, izoluese. Barazia n mundsit ju sht rezervuar vetm pjestarve t kulturs sunduese, ndrsa antart e tjer t shoqris mund t mbajn dhe zhvillojn kulturn e tyre prsakoh qndrojn n zonn e rezervuar pr ta. Ky model ishte, deri para pak vitesh, i preferuar n Gjermani dhe ka n vetvehte t njjtin kuptim si politika e aparteidit n Afrikn e Jugut.

  4. Mosbarazi n t drejta - Monokulturor:
  sht nj model q nuk lejon mundsi t barabarta. Kemi t bjm me nj model asimilimi nga kultura sunduese, q shfaqet si etnoentrike dhe n t njjtn koh e diferencuar (integrim racist). Ky sht modeli amerikan.


  far politike n Itali

  I kthehemi Italis q jeton nj realitet t rritjes konstante t flukseve t emigracionit. Mendohet ose bhet pyetja: far modeli duhet ndjekur?
  Por para ksaj pyetje duhet t dim : A ka nj politik t emigracionit t qart dhe t stabilizuar ?
  Nj studioz italian ka deklaruar vite m par q politika italiane pr emigracionin prmban kto aspekte:
  1- sht e paqart, sepse ligjet jan lokale, pa nj lidhje organike dhe shpesh t pa aplikueshm prderisa i lejon administrats publike tej mase interpretim subjektiv.
  2- Nuk sht jetgjat, prderisa duket si e krijuar pr urgjenca, hartuar me nxitim dhe nuk rregullon fazat e ndryshme t emigrimit.
  3- N prgjithsi nuk sht n prputhje me normat kushtetuese dhe ndrkombtare.
  4- Pr kt arsye sht e paaft q t qeveris me ekuilibr fenomenin e emigracionit.

  Kemi hasur n Itali mnyra t ndryshme t trajtimit t flukseve t emigracionit q mund t ken ngjasim me modele t ndryshme te rajonit:
  Politika e rruajtjes, e cila nxjerr n pah temn e siguris, haset n veanti n Xhenova dhe n Torino.
  Politika asistenciale, ajo q i jep nj vmndje t veant mbshtetjes dhe asistencs pr t huajt rezident ose q tranzitojn n territor. Haset m tepr n qndr-veri, n veanti n Rom dhe n Lacio.
  Politika e promovimit, demostron nj ide pr integrim por e kufizuar n realitet ose e rastsishme. Ajo ndrthuret me politikn asistenciale t Roms dhe t Lacios dhe haset edhe n disa zona t Jugut t Italis.

  Duket qart mungesa e nj politike t prcaktuar, e zvndsuar nga politika heterogjene, si i prmendim dhe m sipr.
  T gjith ligjet mbi emigracionin q nga viti 1984 e deri m sot, jan miratuar vetm pr t zgjidhur shtje t ngritura n periudha t ndryshme dhe, megjithat, t lidhura me politika fituese npr fushata elektorale t ndryshme.
  Ligji 40 i vitit 1998 sht munduar t vendos bazat, jo t plota, pr nj politik t qart, pr nj t ardhme t integrimit, t paprcaktuar mir..!!!
  Duhet t fillojm q nga shkolla, nga qndrat e mikpritjes, nga shrbimet, pr t krijuar nj klim jo t kontaminuar nga paragjykimet ose nga stereotipet, me proedura t sakta n kuadrin e nj politike t interpretuar nga nj ligj pa patur frik; q t mos ket si prioritet t vetm sigurin dhe mbledhjen e sa m shum votave gjat zgjedhjeve. Nj klim e till fillon pa dyshim nga interesat kombtare t Italis dhe favorizon bashkjetesn e shndetshme t bazuar mbi respektin e t qnit i ndryshm nga t tjert.
  N kt drejtim do t kemi nevoj t punojm shum, me m tepr vullnet, shpres dhe ndjenj njerzore.


  Shkruar nga arun ananda

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  Debimet e ligji i ri Bossi - Fini

  Si eshte e njohur, ligji Bossi-Fini ka futur sanksione te renda e garanci te pa ekzistueshme karshi qytetareve ekstrakomunitare ne kushte jo te rregullta, duke i shoqeruar me provedimentin e espulsionit (debimit). Ne menyre te veante eshte futur nje gjobe e re, parashikuar nga art.14, paragrafi 5, ne te cilin parashikohet qe i huaji qe qendron ne territorin e shtetit pa justifikuar motivin, ne shkelje te urdherit te dhene nga kuestori ne rastin kur espulsioni nuk mund te ekzekutohet me shoqerimin ne kufi, do te denohen me arrestim nga 6 muaj ne nje vit. Ne menyre te veante ne paragrafin 5 shkruhet qe per krimin e parashikuar nga paragrafi 5 eshte i detyrueshem arrestimi i autorit te faktit e proedohet me gjykimin e drejteperdrejte. Pra, ne qofte se i huaji i goditur nga espulsioni, nuk le territorin italian pa justifikuar motivin, denohet me arrestim nga 6 muaj ne nje vit, e per me teper eshte i detyruar arrestimi i autorit te faktit. Kete thote norma keshtu si eshte formuluar.

  Lidhur me kete, ASGI e Coordinamento Giuristi Democratici kane bere nje thirrje ne te cilen nenvizohet anormaliteti i hapur i ketij sanksioni e mbi te gjitha shkelja e parimeve themelore te sanksionuara ne Kushtetute. Ne rastin e shkeljeve te thjeshta (sikurse mos permbushja e urdherit per te lene territorin e shtetit italian), nuk eshte e mundur qe nje gjykates te adoptoj masa kufizuese te lirise. Me fjale te tjera paraburgimi, ne vija te pergjitheshme ne urdherin italian, nuk parashikohet KURRE per shkelje te thjeshta ose per krime te lehta, si mund te jete ky rast. Ne thirrje nenvizohet qe edhe pse ligji parashikon arrestimin ne flagrance, pas arrestimit te te huajit duhet te proedohet me lirimin e tij, duke mos qene e aplikueshme asnje mase kufizuese per kete shkelje. Kesaj thirrjeje i eshte pergjigjur gjithashtu edhe Unione delle Camere Penali Italiane, me nje pergjigje shume te qarte, duke u bashkuar plotesisht me kete thirrje, e duke u pajtuar plotesisht me opinionin qe keto dispozita (qe parashikojne arrestimin e detyrueshem dhe proedimin e menjehershem), jane ne kundershtim me parimet themelore te urdherit italian, ne kufizimin e lirive personale jane plotesisht ne kundershtim me parimet e Kushtetutes. Per kete kemi nje njoftim te 27 tetorit te PM te Firences, dr. Prodromo, i cili ka ngritur eshtjen e ilegjitimitetit kushtetor te normes pasi: ...sipas gjykatesit, ligji shkel art. 3 te Kushtetutes per mosbarazi trajtimi te qytetareve italiane e te huaj: per keta te fundit ne fakt eshte parashikuar arrestimi edhe per nje shkelje, si ajo e parashikuar nga ligji Bossi-Fini, ndersa per qytetaret e tjere kodi penal, ne shume raste, ndalon arrestimin ne flagrance edhe per krime shume me te renda. Ne fakt, sistemi penal pershkruan detyrimin e masave restriktive te lirive personale VETEM per situtuata reale e objektive te nje rendesie te veante qe, nuk mund te aplikohen ne rastin e emigracionit klandestine.

  Natyrisht jemi duke pritur me ankth se si do te shprehet Keshilli Kushtetues, gje qe kerkon kohe, por jemi te kenaqur qe edhe subjekte te kualifikuara, qe nuk kane te bejne do dite me tutelen e emigranteve, jane demostruar sensibel e te bindur per shkeljen e hapur te parimeve themelore te Kushtetutes sone karshi kesaj te reje qe parashikon arrestimin e klandestineve vetem per faktin qe nuk kane permbushur nje provediment espulsioni. Shtoj gjithashtu, qe kjo norme ka nje formulim te vaget. I referohet te huajit qe pa nje motiv te justifikueshem rri akoma ne territorin e Shtetit, kur nuk eshte e thjeshte qe te kuptohet e mbi te gjitha te demostrohet se cili eshte nje motiv i justifikueshem e kush jo. Le te mendojme per hipoteza te ndryshme, per ke nuk ka para per te paguar udhetimin, kush eshte pa dokumenta per te kaluar kufirin apo kush mund te rrezikoj persekutime personale. Karshi nje norme qe ne te kaluaren parashikonte arrestimin e te huajit qe pa justifikuar motivin nuk paraqiste dokumentat, Keshilli Kushtetues ka ngritur ilegjitimitetin e kesaj norme qe nuk ben gje tjeter vese rrit numrin e te arrestuarve ne situata te pa justifikueshme. Uroj, per kete, qe i njejti Keshill te ushtroj nje kontroll te kujdeseshem, pasi ndodhemi perballe nje dispozite e cila do te privonte lirite personale karshi nje krimi modest, kur kjo nuk parashikohet nga ligji. Kush ka shkruajtur kete ligj nuk ka vene re kete kontradite. Nga njera ane parashikohet arrestimi i detyrueshem, e nga ana tjeter merret ne konsiderate qe ne rastin e shkeljeve te thjeshta, prokurori nuk mund te kerkoj aplikimin e paraburgimit.

  Do te kemi mundesine, nepermjet ketij sporteli, qe te nenvizojme boshlleqet e normes Bossi-Fini duke filluar nga rregullat e kontrates se qendrimit qe nuk kuptohet nese do ti korrespondoj vetem lejeqendrimit te pare ose duhet te vazhdoj te stipulohet e te formalizohet sa here qe kerkohet rinovimi i lejeqendrimit. Lidhur me keto aspekte ligji nuk eshte aspak i qarte e nuk mund ti atribohet nje interpretim korrekt vetem qarkoreve ministrore, pasi dihet qe ato mund te bejne vetem nje aplikim korrekt por nuk mund te krijojne norma te reja.

 4. #4
  Sweet .. Maska e bebushe
  Antarsuar
  05-11-2003
  Mosha
  39
  Postime
  414
  Epo c'paskan qene kta Italianet e , skan faj jo se jan dyndur po shyqyr qe kete

  here nuk zgjodhen menyren e debimit duke i mbytur ne det hehehe
  !!!

 5. #5
  BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
  Antarsuar
  26-08-2003
  Vendndodhja
  nel mio piccolo mondo
  Postime
  683
  sa keq

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  Nuk E Di Se Ku Jeton Ti Kotele

  Por Te Them Te Verteten Eshte Nje Ligj Rracist Ky Ligji Bossi-fini Qe Nuk E Ke Iden Sa Poshte E Ka Ulur Veten Italia Me Kete Ligj , Them E Ka Ulur Vehten Sepse Vete Italia Ka Miliona Italiane Emigrante Ne Gjithe Boten Qe Kane Emigruar Ne Vite Dhe Nuk E Kuptoj Se Si Mund Te Jesh Kaq Shtet Negativ Karshi Emuigranteve Qe Kerkojne Te Hyjne Ne Itali Thjesht Per Qellim Emigrimi Dhe Asgje Me Shume Se Emigrim , Krkojne Nje Jete Me Te Mire Dhe Asgje Me Shume Shumica Vijne Nga Vende Te Ndryshme Te Afrikes Dhe Nuk Duan Asgje Me Shume Se Sa Te Jetojne Me Dinjitet Keta Mjerane Njerez Qe Kane Humbur Gjithshka Ne Jete Dhe Duan Nje Jete Me Te Mire Ne Itali Dhe Evrope

 7. #7
  Sweet .. Maska e bebushe
  Antarsuar
  05-11-2003
  Mosha
  39
  Postime
  414
  Kur jan bere dhe Italianet rracista qe vijne ne nje nivel me rracat me te ulta ne bote ...
  !!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Po sikur kjo gje te behej ne Shqiperi pra Neve te ishim ne vend te italianeve. Nuk besoj se do te vepronim ndryshe.
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 9. #9
  Sweet .. Maska e bebushe
  Antarsuar
  05-11-2003
  Mosha
  39
  Postime
  414
  Nuk i dihet
  !!!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  Citim Postuar m par nga bebushe
  Kur jan bere dhe Italianet rracista qe vijne ne nje nivel me rracat me te ulta ne bote ...
  Rracat me te ulta? Po qe kjo e vertete atehere neve nuk mund te klasifikohemi si rrace fare.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Per tu klasifikuar si azil kerkues duhet te plotesosh kushte te veanta.
  Te gjithe keta emigrante niseshin nga brigjet e Libise.
  Dy fjale dhe pastaj llogjikoni ju,se ne kete kontest jemi te paret.
  Mbas akordeve midis Italise dhe Libise ditet e fundit kane arritur ne Itali nr.0 emigrante.
  Ndoshta ishte arma ne duart e kolonel Ghedafi per te hequr embargun 20 vjear?
  Ashtu si u ndaluan gomonet shqiptare qe deri para pak kohesh zbarkonin prostituta e tonelata droge.
  Italia ashtu si do shtet tjeter ka nevoje te stabilizoje hyrjet ne vendin e vet.Rraciste apo jo jane ne vendin e tyre e nuk na takon ne te klasifikojme emigrantet.Kush ka pune dhe shtepi le te vije,nuk te pengon askush.Amerika eshte vendi me demokratik dhe i hapur ne bote,mendim personal ky.Po edhe atje ka rregulla dhe ligje qe rregullojne flukset e emigranteve
  Ligji Bossi-Fini ashtu si permenden me lart eshte ligj nen mbikqyrjen e gjykates italiane,dhe nuk mungojne denoncimet e emigranteve te rregullt.
  Diskutim te mbare

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  ligji bossi-fini eshte modifikuar dhe kjo tregon se ishte ligj rracist se po te ishte ligj i rregullt nuk do nderhynte gjykata e larte italiane

  pastaj a e dini o njerez qe libia nuk e ka nenshkruar traktatin e gjeneves , pra ata te cilet vijne ne itali po kthehen ne nje vend si libia ku nuk rrespektohen te drejtat e njeriut

  kjo qe beri italia eshte nje turp i madh qe behet nga nje vend qe gjoja mbahet per demokratik dhe human , hajde demagogji hajde

  persa i perket zbarkimeve te emigranteve qe nuk po vijne me kjo nuk eshte e vertete se jane 0 , por koha eshte ne prag dimri dhe te nisesh me nje mot te tille eshte vetvrasje e sigurt

  por edhe sikur italia ti ktheje, perseri keta te persona ata do gjejne nje menyre tjeter per te emigruar emigrimi eshte nje proces qe ka filluar qe me krijimin e shoqerise njerzore, dhe nuk e ndalojne dot rracistat dhe neofashistat si puna e finit , berluskonit, bosit, apo te ndonje plehre tjeter qe nuk e kuptojne se pushteti eshte pergjegjesi dhe jo prone

  ti ndalosh keta njerz te emigrojne duke perdorur forcen italia u kthye ne kohen e fashizmit , nuk ka asnje shpjegim tjeter

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Para nje vite ne nje gazete italiane lexova qe rreth 90% e shqiptareve duan te emigrojne por kjo eshte njesoj edhe ne
  Marok Algjeri....

  C'fare duhet te behet ateher, te na lene te vemi ku te duam

  Te flasesh per ligjin qe nuk eshte shume i regull ok, por jo perse Italia debon klandestinet, eshte shtet sovran dhe e di vete c'eshte me mire per te si kunder ne e dime c'eshte me mire per ne (te emigrojme)
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  Citim Postuar m par nga juliano1
  Para nje vite ne nje gazete italiane lexova qe rreth 90% e shqiptareve duan te emigrojne por kjo eshte njesoj edhe ne
  Marok Algjeri....

  C'fare duhet te behet ateher, te na lene te vemi ku te duam

  Te flasesh per ligjin qe nuk eshte shume i regull ok, por jo perse Italia debon klandestinet, eshte shtet sovran dhe e di vete c'eshte me mire per te si kunder ne e dime c'eshte me mire per ne (te emigrojme)
  tutto il mondo e un paese

  ndarjet artificiale kufitare i kane bere njerzit egoiste duke shfrytezuar sentimentet e njerzve te thjeshte per qellime perfitimi, shqiperia eshte 3 milion banore , (3 milion banore eshte nje qytet si torino me provincat) dhe nese ikin nga shqiperia per te emigruar do largohen vetem ata te cilet kane deshire per pune dhe studime ose per ndonje qellim tjeter jo te keq,dhe jo gjithe shqiperia, italianet mbyllen skafet ,por shqiptaret po vijne nga vendet e ish jugosllavise nepermjet kufirit tokesor , pra nuk ndalohet dot ajo qe eshte e drejta jote e lindur edhe sikur ti mbyllesh kufijte me force, edhe ne kohen e monizmit kufiri ishte i mbyllur por njerzit arratiseshin duke vene edhe jeten ne rrezik

  persa i perket afrikaneve ata jane persona qe kane humbur gjithshka ne jete dhe ti kthesh eshte ne kundershtim me te drejtat nderkombetare , italia e ka nenshkruar kartet e gjeneves dhe duhet ti permbahet dhe jo tja ktheje keta te mjere libise qe nuk ka se ku ti coje se ata nuk vijna nga libia por nga e gjithe afrika qe eshte nje kontinent ku multi nacionalet amerikane dhe europiane(italiane) i shfrytezojne pothuajse hapur dhe pastaj pa pike turpi kerkojne te mbyllin kufijte me force duke perdorur edhe ushtrine

  ky veprim i bere nga italia nuk eshte mbrojtje sovraniteti sepse italia nuk po sulmohet nga ushtrite e ketyre vendeve afrikane , por persona dhe grupe personash kerkojne te jetojne ne itali dhe gjetke ne europe me te drejtetn nderkombetare qe ja jep karta e kombeve te bashkuara

  fjalet e bukura per solidaritet dhe per te drejtat e njeriut jane shkelur me te dyja kembet ne kete rast

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  A ke pyetur ndonjeher veten c'te mire i sjellin nje italiani 10 te huaj me shume, jo 2 apo 3 por 10
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,193
  Citim Postuar m par nga juliano1
  A ke pyetur ndonjeher veten c'te mire i sjellin nje italiani 10 te huaj me shume, jo 2 apo 3 por 10
  juliano

  kombet e bashkuara dhe komuniteti europian , kane vite me rradhe qe i bejne thirrrje italise qe te tregohet me bujare me emigrantet , sepse italia eshte 58 milion banore dhe ne perputhje me kete popullsi qe ka italia duhet te mbaje te pakten 5-6 milion emigrante pa pasur asnje problem,ndersa aktualisht ne itali ka vetem 2 milion emigrante te rregullt

  dhe ajo qe ka rendesi me shume kur vete industria dhe ekonomia italiane ka nevoje per emigrante per te bere pune te cilet italianet nuk preferojne ti bejne me, cfare te keqe ka ketu per italine , kur ne pune te rendomta sic jane lavapjata, fonderia, bujqesia , etj, nuk shkojne me italianet , une mendoj se italia ka vetem fitim dhe aspak humbje nga emigrantet e ndershem

  nje tjeter problem eshte se ne itali ka pasur vite ne mos gaboj nga vitet 1999-2000 kur numri i vdekjeve ne itali ishte me i larte se numri i lindjeve, kjo tregon qarte se ne itali ka edhe nje plakje te popullsise sepse italianet nuk bejne shume femije, dhe per mendimin tim keta emigrante qe hyjne ne itali jo vetem i japin italise nje rritje ekonomike, por ajo qe ka rendesi edhe nje shtim te popullsise sepse emigrantet me femijet relativisht shumte qe bejne ruajne kete eukuiliber te brishte ne itali qe quhet balaca e lindje vdekjeve , popullsia e italise eshte nje popullsi e vjeter dhe e plakur, ky eshte fakt qe nuk mohohet dot

  ndersa me kriminelet dhe mafiozet emigrante duhet te perdoret nje politike me e forte , duke bere qe te mos futen te gjithe me ne thes , emigrantet e ndershem nuk kane asgje te perbashket me individet emigrante keqberes dhe kriminelet mafioze, duhet te kete nje politike te dallushme dhe te favorshme me ate qe eshte i rregullt dhe korrekt ne jeten e vet si emigrant,dhe nuk duhet te futen te gjithe me nje thes

  ketu kemi te bejme vetem me rracizem nga ana e italise dhe pike mbaroi lega nord padania po e mer ne qafe italine , me lejo te tregoj nje rast qe ndodhi dje ketu ne itali

  nje zyrtar i larte italian , me duket se ministri i brendeshem , deklaroi , qe te shtojme kuotat e hyrjes per emigrantet, ndersa ministri i reformave qe eshte i lega nord , qe quhet KALDERONI deklaroi se ministri PISANO (i forza italia) kuotat do ti shtoje vetem duke kaluar mbi kufomen time............................

  rracizem me te qarte se ky nuk ka se ku te shkoje
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 22-10-2004 m 11:14

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Problemi i Italise nuk jane emigrantet e ndershem apo ata qe lajne pjatat neper restorante.
  Me te gjithe individet qe arrijne nuk dihet ke fut ne shtepine tende.
  Nuk jemi ne,dhe kete e thashe, qe do klasifikojme ligjet e qeverise italiane.
  Ligji Bossi-Fini eshte miratuar nga nje qeveri demokratike e zgjedhur nga populli italian.
  Me pak fjale eshte ajo qe don populli.
  Dhe ketu nuk mbarojne me komentet,per dike eshte ligj rracist per dike tjeter eshte i drejte.
  Emigrantet e rregullt ne Itali jane te respektuar.Kjo nuk ndodh perhere po eshte normale.
  Por duhet ta njohesh me thelle realitetin italian per te komentuar ngjarje te tilla.

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Antarsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Benar,


  lega nord ka qene gjithmone kunder te huajve kete ata e kane shpallur me te madhe dhe te gjithe ne e dime mire

  Por kjo teme eshte hapur per te huajte qe kerkojne te hyjne ne Itali ne menyre klandestine nqs nuk gaboj, dhe sic kam shkrujtur dhe me siper Italia eshte shtet sovran e di vete se perfare ka nevoje, me kete dua te them qe "ndoshta" shtetit italian do ti pelqente te kishte me shume "kinez se sa arab apo afrikan " pra italia vertet po plaket dhe kete ajo e di qe ka nevoje per moshe te re edhe kete ajo e di (qe ekonomia e italise nuk eshte fushe me lule kete ajo e di) por qe ti thuash ti dhe une se fare duhet te bej ajo kete nuk do ta di

  Ti dhe une nuk duhet te merzitemi perse shteti italian nuk pranon te huaj te tjere por te merzitemi nqs ligjet per ata qe jetojne ne itali nuk jane te pershtatura per te huajt qe jetojne aty ne menyre te rregullte

  Juliano1
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 19. #19
  Sweet .. Maska e bebushe
  Antarsuar
  05-11-2003
  Mosha
  39
  Postime
  414
  Citim Postuar m par nga juliano1
  Benar,  Ti dhe une nuk duhet te merzitemi perse shteti italian nuk pranon te huaj te tjere por te merzitemi nqs ligjet per ata qe jetojne ne itali nuk jane te pershtatura per te huajt qe jetojne aty ne menyre te rregullte

  Juliano1
  mendim i mire ky
  !!!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Bravo Bossi- Fini, asnje emigrant ne Europe. Kthejini keta morra nga erdhen..
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Projektet greko-serbe pr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:19
 3. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 27-08-2006, 06:46
 4. Goran Bregovi pr her t par koncert n Tiran
  Nga BOKE n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 369
  Postimi i Fundit: 21-04-2006, 10:51
 5. Projekti i zhdukjes s shqiptarve - Ivo Andriq
  Nga Dita n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-02-2005, 18:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •