Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Karbohidratet dhe proteinat

  Me duhet ndihme por nga nje ekspert, dietolog apo dikush tjeter qe ndihet i afte, per nje liste te plote dhe te sakte karbohidratesh dhe proteinash. Eshte mire te cilesohen me vete sejcila kategori. Lista, mundesisht, te jete sa me e pasur.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,716
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  une mund tju ndihmoj por me pare me thuaj per cfare te duhet dieta

 3. #3
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  arun, faleminderit! Nuk eshte diete kjo qe kerkoj! Ushqimet ndahen ne kategori dhe sejcila kategori ka gamen e vet te produkteve. Me duhen lista si p.sh. proteinat: mishi, veza, qumshti etj. si dhe karbohidratet por keto lista te jene sa me te plota e te pasura me produkte.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,716
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  per keto kategori po te flas edhe une
  nese ju deshironi te ushqeheni me nje kategori te caktuar ushqimi , ju me siguri duhet te keni edhe nje qellim te caktuar

  nje thenje e lashte thote

  ne jemi cfare hame
  ne jemi cfare mendojme


  nese ti nuk me tegon qellimin une nuk mund te tregoj dieten e paster per te mare
  proteina dhe karbohidrate

  mina ushqimi eshte edhe nje nga sekretet e suksesit ne jete, dhe ne gjuhen sanskrite ky sekret quhet PRAMITAHARA

  pramitahara po te perkthehet ne gjuhen shqipe do te thote
  ne sasine e duhur dhe me vlera ushqyese

 5. #5
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mina
  arun, faleminderit! Nuk eshte diete kjo qe kerkoj! Ushqimet ndahen ne kategori dhe sejcila kategori ka gamen e vet te produkteve. Me duhen lista si p.sh. proteinat: mishi, veza, qumshti etj. si dhe karbohidratet por keto lista te jene sa me te plota e te pasura me produkte.

  mos e ke gje fjalen per "WeightWatchers " ...

  se nese rregjistrohesh me to .. ato te japin nje list .. ku i ndajne cdo ushqim ne kategori me vete .. te tregon se sa points ( pike ) ka secila ushqim ... se cfare duhet te hash me shume .. dhe me pak gjithashtu .. ( nuk mund te thuash se eshte diete .. se mund te hash sa te duash .. por duhet te dish se cfare te hash .. duke pasur listen e " Points " .. mund te shikosh se sa fiber , Calories .. ose Fat ka certain ushqim ..)
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  arun, faleminderit! Nuk eshte diete kjo qe kerkoj! Ushqimet ndahen ne kategori dhe sejcila kategori ka gamen e vet te produkteve. Me duhen lista si p.sh. proteinat: mishi, veza, qumshti etj. si dhe karbohidratet por keto lista te jene sa me te plota e te pasura me produkte
  Mina do postoj kete liste neqoftese te ndihmon...por s'jam e sigurte, mbase ke gjetur keto informacione dhe kerkon te tjera..nejse here it is:

  Food Group:
  Bread, Cereals, Rice, Pasta and Noodles

  Main distinguishing nutrients:
  Carbohydrate, iron, thiamin

  Other significant dietary components:
  Energy, protein, fat, fibre, magnesium, zinc, riboflavin, niacin equivalents, folate, sodium


  Food Group:
  Meat, Fish, Poultry, Eggs, Nuts and Legumes

  Main distinguishing nutrients:
  Protein, iron, zinc

  Other significant dietary components:
  Fat, cholesterol, niacin, equivalents, vitamin B12


  nje wesite tjeter
  http://xspy.com/htm-pages/most-nutritous-foods.htm

  Natural simple carbohydrate foods list  List of some natural foods made up of mostly simple carbohydrates. These foods are low in simple sugars and do not promote weight gain.  Apples

  Blackberries

  Blackcurrants

  Cherry

  Cranberries

  Grapefruit

  Kiwi

  Lemon

  Melon

  Oranges

  Peach

  Pear

  Plum

  Raspberries

  Strawberries
  The list below shows some food products that contain a large percentage of simple carbohydrates. Foods containing lots of added table sugar can also be added to the list. These foods contain lots of added sugar and most are high in calories. These foods should be limited to lose weight.  Table sugar

  Cakes

  Biscuits - plain

  Jam

  Chocolate

  Fudge

  Candy

  Toffee

  Gums

  Boiled sweets

  Mint Sweets

  Liquorice

  Honey

  Soft drinks

  Tinned fruits

  Chutney

  Pickle

  Puddlings - some

  Sources of carbohydrates  Many processed foods high in carbohydrates also tend to have a high fat and calorie content so these should be limited when trying to losing weight. For example, potatoes are low in calories and a great source of complex carbohydrate, however potatoes are also the main ingredient in hash browns from McDonalds yet "weight for weight" they contain more fat and calories than a cheeseburger or Big Mac!  When planning your carbohydrate intake you should try to consume fresh natural foods and ingredients. Check labels on processed foods for their fat and calorie content. As a rule of thumb if the product has more than 15 grams of fat in 100 grams of product then it should be limited or a much smaller portion consumed.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  eh, mi rexhine...

  Beme pak nutrition ne gjimnaz. Rexhina, ti duhet t'i njohesh me mire se ben dhe biologji. Ndersa une bej kimi, reaksione, elemente, etj..

  Proteinat e kompletuara gjinden ne ushqime me origjine prej kafsheve. Proteinat e pakompletuar gjinden ne ushqime me origjine perimesh dhe ne xhelatin. Ja dhe nje liste te ushqimeve qe kane shume proteine.
  - mish rose
  - mish pule
  - peshk: salmon, tuna
  - mish gjeli
  - fast foods: hamburger, taco
  - djath: cottage, ricotta (s'i di djathrat ne Shqip)
  - mish qingji
  - mish vici
  - soybean (soje)
  - mish derri
  - mish lope/kau
  - qumesht i kondensuar (i embelsuar, ne kuti teneqe)
  - elb
  - molusk
  - thjerrez (lentil)
  - bizele
  - fasule
  - hikerr, hejde (buckwheat)
  - oriz
  - patate
  - kos

  Karbohidratet perfshijne sheqerin, ne starch qe nuk e di si perkthehet ne Shqip, dhe ne fiber. Karbohidratet jane perimet, drithera, dhe bime bishtajore (fasule). Gjindet gjithashtu ne oriz, dhe meli (millet).
  - makarona
  - spageti
  - oriz kaf
  - patate
  - pothuaj te gjitha brumerat (perseritje, e di)
  - buke me miell te pasitur
  - miser
  - zhardhok (patate e embel, "yam" i themi ne ketu)
  - bizele
  - fasule
  - thjerrez
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 05-10-2004 mė 13:37
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  39
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  me sa kom pa nga kto gocat qe me rrethojn sa me shume mbajne diet aq me shume fryhen, nuk dua te lej ne mes te rruges per at pune po te them qe te djegesh disa yndyra ne menyre sa me te bukur try to search for "Atkinson diet" por thuhet qe dhe ky ja kishte fut kot.
  Money Makes Man act Funny

 9. #9
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po shoh disa prej jush te permendni dieten per te humbur peshe. Dieta nuk eshte gjithnje per te humbur peshe por per t'u kujdesur te hash ushqime te shendetshme. Grate shtatzena duhet te kene njohuri mbi vitaminat, proteinat, etj. dhe te ushqehen sa me mire, pasi femija i "vjedh" shume proteina, dhe nje shtatzani e vetme e plak femren 2 vjet. Sportistet, gjithashtu. Edhe ne te tjeret duhet t'i kemi keto njohurish pavaresisht se nuk kemi punen apo nje femije qe varet tek cfare ushqimesh hajme, cfare proteinash, vitaminash, karbohidrate fusim ne trup.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga Leila
  Beme pak nutrition ne gjimnaz. Rexhina, ti duhet t'i njohesh me mire se ben dhe biologji. Ndersa une bej kimi, reaksione, elemente, etj..
  besoj se kjo lista jote do e ndihmoj me shume Minen ^_^...leila tani ne biologji po mesojm per strukturen dhe funksionin e kater makromolekulet (lipids (yndyrat), karbohidratat, proteinat, dhe nucleic acids dhe jo per ushqimet qe perbehen me keto makromolekulet, por sic the vete ne gjimnaz i kemi mesuar dhe jemi te njohur me Piramiden e ushqimeve, por vetem nga gjimnazi mbaj mend disa ushqime ne kategorin e karbohidratat, proteinat, yndyrat, minerals)...kurse kete simester ne universitet po fillojm te mesojm per qelizat, enzymes te ndryshme (se di si thuhet ne shqipe) por eshte protein, and per different molecule bonds, and processes undergoing in and out of the cell...enzymes si G proteinat, dhe G protein receptors ose tyransine kynase receptors etje...pra deri tani vetem po mesoj si formohen, dhe per "udhetimin e tyre" trusduction pathway to get a cellular response...prandaj nuk dihem "eksperte" me shume se ty...me vone mbase ne kapitullat e tjera apo te fundit do me "zmadhohet" njohuria per keto makromolekulet...por ne fillim duhet te blej nje fjalor anglisht-shqip
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 05-10-2004 mė 14:40
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #11
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Nje falenderim te madh per te gjithe ju qe moret pjese ketu dhe me ndihmuat shume! Ju jam mirenjohese!
  Nje kerkese: Kjo teme duhet derguar edhe tek Estetika pasi ky informacion ka vlere!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 12. #12
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Leila

  Proteinat e kompletuara gjinden ne ushqime me origjine prej kafsheve. Proteinat e pakompletuar gjinden ne ushqime me origjine perimesh dhe ne xhelatin. Ja dhe nje liste te ushqimeve qe kane shume proteine.
  - mish rose
  - mish pule
  Kush ka proteina me shume mishi i derrit, vicit, lopes, deles, pules,roses etj etj?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2019
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Karbohidratet dhe proteinat

  me numrin e atyre gocat qė mė pėrfshinė sasinė qė ha mė pak ushqim junk mjaft frymė mė shumė, unė do tė preferoja tė mos leja nė mes tė rrugės pėr tė punuar duke thėnė qė tė konsumoj pak yndyrė nė rrugėn mė ideale tė pėrpiqesh tė kėrkosh "Atkinson Ushqimi "megjithatė thuhet se kjo ishte e kotė

Tema tė Ngjashme

 1. Kėshilla pėr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga Mina nė forumin Tė jesh prind
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
 2. Informacione te nevojshme rreth shendetit
  Nga RaPSouL nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 20:17
 3. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 09:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •