Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
  1. #1
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846

    Universiteti i Prishtinës- Arsimi i lartë në Kosovë

    Hapim nje teme edhe per Universitetin e Prishtines.Besoj qe ka ne forum anetare te cilet jane ndoshta edhe student te ketij Universiteti.
    Shpresoj qe tema te arrij suksesin.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  2. #2
    Anti ,anti,anti......!
    Anëtarësuar
    16-06-2004
    Vendndodhja
    Jungle
    Postime
    44
    storm mire ke be qe e ke hap nje teme te ketij lloji .edhe une personalisht jam nje nga studentet e ketij universiti dhe studioj gjuhen angleze.
    pershendetje
    i`m not a complete idiot,some parts are missing.

  3. #3
    Open your mind now! Maska e besart
    Anëtarësuar
    11-11-2002
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    480
    Mire bëre Storm qe hape kete teme, edhe une jam student në ketë universitet dhe studioj "Telekomunikacionin".

    Vetem kisha dashte me shtu diqka per kete universitet, me thonë se nuk o kerka, asgjë nuk ka të mirë, sa i përket fakultetit të inxhinerisë elektrike dhe kompjuterike ku unë studioj dua më ju tregu diqka:

    "Studentët mësojnë INTERNETIN pa pasur kurrë qasje në të", për të qenë sa më i qartë, studentët e këtij fakulteti mesojnë lëndën e Internetit plotë një semester dhe kurr nuk e shohin kompjuterin më sy përkatësisht internetin pra gjithëçka mësohet vetëm teori.
    Kjo është absurde, nuk ndodhë në asnjë fakultet të botës".

    Po ashtu mësojmë 1 vit të tërë Bazat e Elektroteknikës dhe asnjë orë nuk mbajmë praktikë.

    Ka edhe gjëra të tjera te cilat nuk po i shkruaj se me vjen turp t'i tregoj.
    Ligji i aksionit dhe reaksionit është universal. Keni kujdes!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Do sihte mire qe ne Prishtine mundesite te ishin me te shumta. Me erdhi keq kur lexova mesazhin e besartit. Megjithate keto gjera nuk behen ashtu vetvetiu.

    Ju qe jeni student ne kete universitet a mund te na thoni nese ka sitem "masteri" dhe çfare jane kushtet per pranim. Sa per ta dite. Mbase nje dite vime ne Kosove.

  5. #5
    Open your mind now! Maska e besart
    Anëtarësuar
    11-11-2002
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    480
    A nuk ka studenta tjere ne forum qe studiojne ne UP a jo?
    Ligji i aksionit dhe reaksionit është universal. Keni kujdes!

  6. #6
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga besart
    A nuk ka studenta tjere ne forum qe studiojne ne UP a jo?
    Ndoshta edhe ka po nuk e kane pa temen me siguri,
    Nqs ka jam i sigurte qe do bashkangjiten diskutimit ketu.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  7. #7
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Ketu me poshte e lexoni edhe statutin e Univerzitetit te Prishtines:

    http://www.uni-pr.edu/Statuti-versioniifundit.pdf

    Me tutje do keni informata per fakultetet dhe organet e univerzitetit,si dhe kuriozitete tjera ne lidhje me kete univerzitet.


    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-12-2004
    Postime
    1

    Question

    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Hapim nje teme edhe per Universitetin e Prishtines.Besoj qe ka ne forum anetare te cilet jane ndoshta edhe student te ketij Universiteti.
    Shpresoj qe tema te arrij suksesin.
    Jetoj ne perendim dhe me beri pershtypje tema e propozuar. Me intereson shume te informohem me situaten aktuale ne UP e ne veqanti lidhur me zgjedhejn e "kontestueshme" te Rektorit te UP. A mund te shkruaj dikush saktesisht se per cfar kontesti behet fjale. Ju pershendes per mirekuptim. Men Ogra.

  9. #9
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga Men Ogra
    Jetoj ne perendim dhe me beri pershtypje tema e propozuar. Me intereson shume te informohem me situaten aktuale ne UP e ne veqanti lidhur me zgjedhejn e "kontestueshme" te Rektorit te UP. A mund te shkruaj dikush saktesisht se per cfar kontesti behet fjale. Ju pershendes per mirekuptim. Men Ogra.
    Men Ogra,
    Do kerkoj informata per kete problem qe trajton neper web faqe dhe nese gjej dicka do sjell ketu informaten.
    Cdo te mire,

    Stormi
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  10. #10
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  11. #11

    Thumbs up Fakulteti Filozofik në UP - Shkencat Humane

    Me sa di, kjo është një faqe e themeluar nga disa studentë të Fakultetit Filozofik UP-së: www.trendet.net

    Përveç studimeve dhe hulumtimeve që studentët dhe ndonjë profesor dërgojnë aty, ka edhe materiale të nevojshme për studentë të shkencave shoqërore.

  12. #12
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Sot fillon realizimi i Marrëveshjes për transferin e studentëve të ish-Fakultetit të Mjekësisë së Tetovës në UP

    Prishtinë, 20 qershor - Sot fillon realizimi i Marrëveshjes për transferin e studentëve të ish-Fakultetit të Mjekësisë të Tetovës në Universitetin e Prishtinës. Ministri i Arsimit Agim Veliu tha se kanë përfunduar përgatitjet e duhura dhe studentët duhet të paraqiten në dekanatin e Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë për të kryer pjesën e tyre të obligimeve. Muajin e kaluar Qeveria e Kosovës vendosi që 50 për qind e shpenzimeve shtesë të Ministrisë së Arsimit për këtë çështje të mbulohen nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovës, kurse pjesa tjetër nga të hyrat e veçanta.
    My silence doesn't mean I am gone!

  13. #13
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Turpi i radhes...

    Ministria e Arsimit konkursin për pranimin e studentëve në UP në vitin e ri akademik e konsideron jolegjitim

    Prishtinë, 21 qershor - Konkursi për pranimin e studentëve të rinj në Universitetin e Prishtinës në vitin akademik 2005/2006 vazhdon të mbetet i paqartë. Senati i Universitetit të Prishtinës ka shpallur konkursin për pranimin e studentëve prej dje e deri më 25 qershor. Por këtë konkurs, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e konsideron jolegjitim. Në anën tjetër, maturantët i dorëzojnë aplikacionet për pranim në fakultetet përkatëse.
    My silence doesn't mean I am gone!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756

    Smile Egzistojne tri tema mbi UP

    rrahen tri tema te njejta mbi UP

    03.08.2002
    Mbi Universitetin e Prishtines.


    http://www.forumishqiptar.com/showth...eti+prishtines



    Universiteti Prishtines

    15.02.2003

    http://www.forumishqiptar.com/showth...eti+prishtines



    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  15. #15
    Engjujt sjetoj n'toke! Maska e AL_Prishtina
    Anëtarësuar
    12-07-2005
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    21
    Pershendetje edhe nga nje st. i Up.

    Per ta nemur nje moshatare timin, nama me e medhe eshte ti thuash u befsh student i Prishtines.

    Jo se skem kushte, jo se spaguhet, por eshte politizuar aq shume sa qe po ja tregove nje profes librezen e antaresise se partise do ta kesh nje note kaluese nese eshte edhe ai i te njetes parti.

    I lumi aj qe do te diplomoj ne UP. e i mjeri aj qe do ti filloj studimet.

    Asgje nuk funksionon si duhet.

    Shpresoj se ne nje te ardhme per rinin tone do behet me mire, se nese vazhdohet keshtu sdi se ku do te dilet.

    Ja kalofshi si dini ju, me se bukri.

  16. #16
    Dua te behem pak sa kritik ndaj disa te tjereve ketu, te cilet si t'thuash e hudhen ne pus universitetin e Prishtines. Po, Eshte e vertet se ka kenë ashtu siq tha AL_PRISHTINA, por tani me jooo. Une e di qe kush Konkuron per tu regjistruar ne Universitetin e Prishtines duhet pasur me se paku 60 poena te qelluara ne test, nese jo Studentet e klases se 4-të te shkolles se mesme do ta perserisin edhe nje here vitin. E kjo do te thote se Universiteti i Prishtines nuk Pranon cfaredo Kokash, por i kalsifikon. Dhe, Sa per njohuri Politizimi i Un te Prishtines ka mbaruar, une them se politizimi ka qene ne mes disa personave apo te afërmeve te Profesorave dhe Kjo eshte e verteta.

    Ju Pershendes.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-08-2006
    Postime
    5
    shume po me pelqen kjo teme,,,,StormAngel,,,, edhe AL prishtina mir e paska than I lumi aj qe do te diplomoj ne UP. e i mjeri aj qe do ti filloj studimet.

    Asgje nuk funksionon si duhet .....
    ja p.sh. une kam apliku ne arkitektur edhe kam hy ne provim, edhe jam pranu njeher si studente e rregullt,,,u gezova shume , kish dal lista edhe te gjith filluan te me urojn per regjistrimin, me therrasin ne tel shoqet e shoket, ne po ate dite qe kish dal lista,,,,shkoj ne fakultet te shoh per vete,,,,dhe kur shofse nuk eshte lista, e kishin hequr listen ,plot aplikant duke pritur pergjigjjen se qu be me listen e te pranuarve ,si ndodhi qe te hiqej lista,,,,ate dite nuk morem pergjigjje per veq asaj se kish ndodh nje gabim ne llogaritje, ,,,a njeher vet nje dekan na tha se ishte vetem prapagant, e pastaj doli qe kish qen me te vertet lista ku nder te pranuarit ishte edhe emri im, po e kishin hequr...edhe kjo ndodhi,,,te nesermen qesin nje list tjeter, ku 6 veta na heqin nga lista e te pranuarve, duke i hipur ne list disa te tjere qe kinse paskan mbaruar vjet shkollen e mesme, e neve na heqin nga 5 pike te suksesit se kemi mbaruar sivjet shkollimin e mesem, a realisht kishim 12 vjete shkoll ata, 12 vjete shkoll ne qe e kishim perfunduar ne po kete vit gjimnazin,,,,si ua mori mendja atyre keshtu, une per vete ende po habitem? dhe si eshte e mundur qe gjith ata profesor te bejn gabim, a mos jan ata naiv apo diqka kesisoj? a ka dikush pergjegjesi per zhgenjimin e madh qe pesova une.sa isha gezuar, dyfish u deshperova ......isha ne rektorat, ne ministri, u qova nga nje ankese ,edhe dekanatit i dergova nje ankese me poste, po une smora asnje pergjigjje ..........qa eshte e drejte ketu? asgje,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    dhe me falni se iu lodha ,,,,,ky eshte postimi im i pare, dhe po kjo teme ishte ajo qe me shtyri te behem anetare e ketij forumi si fillim, po pastaj pash qe ishte super i organizuar ,,,,,,,,,,,,forum shume i mir shqiptar,,,,,iu lumte........
    ndersa qe ka dikush pergjigjje,qe mundet te me ndihmoj rreth kesaj, se qfar duhet te veproj,,,,,kish bere mir te me thote ketu....................iu faleminderit per mirkuptim............ishalla bohet mir , e te mos pesoj gjeneratat e ardhshme , sikur e jona...........gjitha te mirat

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-08-2006
    Postime
    5

    Unhappy

    Citim Postuar më parë nga Spirituoziii
    Dua te behem pak sa kritik ndaj disa te tjereve ketu, te cilet si t'thuash e hudhen ne pus universitetin e Prishtines. Po, Eshte e vertet se ka kenë ashtu siq tha AL_PRISHTINA, por tani me jooo. Une e di qe kush Konkuron per tu regjistruar ne Universitetin e Prishtines duhet pasur me se paku 60 poena te qelluara ne test, nese jo Studentet e klases se 4-të te shkolles se mesme do ta perserisin edhe nje here vitin. E kjo do te thote se Universiteti i Prishtines nuk Pranon cfaredo Kokash, por i kalsifikon. Dhe, Sa per njohuri Politizimi i Un te Prishtines ka mbaruar, une them se politizimi ka qene ne mes disa personave apo te afërmeve te Profesorave dhe Kjo eshte e verteta.

    Ju Pershendes.
    mos harro se nuk ka mbaruar gjithqka, qka spo mbajne fakultetet,,,,,,dhe krejt qa lun rol a paraja ..............keshtu eshte tek ne fatekeqesisht

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anëtarësuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756
    Moza

    Nese keni deshmi ne keto gjera qe i thue,pse ateher nuk ngreni padi?

    Ju nuk duhet lene njerez te pandergjegjshem te bejne marrina te tilla.
    Grupi juaj qe ata i kane hjek nga lista e pranimit dhe ua kane terhje ato pike pa arsyje,grumbulloni ca te holla dhe paditni ne gjyq.

    Le te jet ky mesim per te ardhmen.
    Me respekt
    rtp-ja


    ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
    por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-08-2006
    Postime
    5
    valla RTP ti shume mir e ke, po ku ti gjej qata qe kan pas fatin si une se ,,,,,ku? listen e pare njeher e kam kerku e nuk me dhan ta shihja perveq qe me than kinse me keqrdhje se keshtu u kishte ardh urdheri prej qevesris se perkohshme qe nxensave qe e kan perfunduar sivjet shkollen e mesme te ua heqin nga 5 pike te suksesit , dhe me kete rast ne kemi zbritur me poshte me numra, e kan hip ata qe e kan perfundu kinse vjet shkollen e mesme , pra ne vend se ti kem siq i kam pas ne listen e pare une 20 pike te suksesit, mi kan heq pese , dhe me mbeten 15 pike plus piket e arritura ne provim,,,,,,e ai qe e ka perfundu vjet shkollimin e mesem duke pasur me pak pike te provimit ,hip ne listen e te pranuarve......
    a eshte ne rregull kjo? .................vertet RTP mir e ke ti se nuk duhet lejuar te behen keso marrina nga njerez te pandergjegjshem,,,,,po qti besh se ata njerez kan status me te madh,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 214
    Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
  2. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë i Republikës së Kosovës
    Nga Albanino në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  3. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  4. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •