Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Konkursi pr doktorat javn e ardhshme

  Anita Kadriu | 19-11-2011

  Konkursi pr doktorat do t shpallet javn e ardhshme. Shpallja e ktij konkursi sht miratuar t premten edhe nga Senati i Universitetit t Prishtins (UP). Ndonse kan mbetur dhe shum njsi tjera akademike pa dorzuar programet e doktorats, kjo sipas zyrtarve t UP-s pritet t ndodh s shpejti dhe n t gjitha fakultetet t fillojn studimet e doktorats sivjet.

  Konkursi pr doktoratur, s pari do t filloj n Fakultetin e Shkencave - Matematiko Natyrore (FSHMN), n Fakultetin e Filologjis, Ekonomik, Mjeksi dhe at t Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike.

  Mosshpallja e konkursit t doktorats deri m tash sht arsyetuar nga rektori i UP-s, Muj Rugova, me vonesn e fakulteteve pr t dorzuar programet nga njsit akademike.

  “Ka edhe disa fakultete q nuk i kan sjell, por jan n prfundim dhe ne do ta drgojm konkursin pr ato fusha pr t cilat i kemi marr programet nga njsit akademike”.

  Sipas rektorit, t gjitha fakultetet kan t drejt t organizojn studime t doktorats, por duke prjashtuar fakultetet e aplikuara q nuk e kan kt t drejt dhe Fakultetin e Edukimit. Pr t pasur t drejt konkurrimi n doktorat nj kandidat duhet t ket t kryer studimet e nivelit t dyt dhe t ket publikime shkencore.

  Rregullorja pr doktorat sht hartuar gjasht muaj m par dhe sipas Rugovs, sht br konform rregullores s Universitetit t Zagrebit. Me kt universitet ai ka thn se jan lidhur dhe disa marrveshje bashkpunimi kryesisht q kan t bjn me studimet shkencore.

  “Me Zagrebin kemi krijuar raporte shum t mira dhe mundsit e shkuarjes n kt universitet jan t mdha. Kemi m shum se 100 student n doktorat dhe n specializime vetm n Fakultetin e Mjeksis n Zagreb. Aty bhet nj shkoll evropiane n t gjitha fushat”.

  UP-ja dhe Universiteti i Zagrebit kan nnshkruar marrveshje bashkpunimi, ku prfshihen edhe punimi i diplomave t masterit, t doktoratave t prbashkta, mobilitetit n fusha si t studentve ashtu edhe t pedagogve.

  Megjithkt, rektori ka krkuar prkrahje pr pajisjen e studentve me viza. Sipas tij, shfrytzimi edhe i ksaj marrveshjeje varet nga lehtsimi i vizave.

  “Por varet nga ne, varet nga shteti i Kosovs, por edhe nga vet Evropa, meq studentt tan problemin m t madh e kan me vizat. Edhe Kroacia sht shum e shtrnguar n kt aspekt”, ka thn rektori.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. Anetart m posht kan falenderuar Dar_di pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Inspektim urgjent n UP

  Universiteti i Prishtins sht vn n inspektim urgjent t Ministris s Arsimit. I pari i Ministris, Ram Buja, e ka shoqruar kt mas me shprehje keqardhjeje pr at q ka ndodhur n universitetin m t madh publik. Ai ka dhn zotimin pr t ndrmarr masat, sapo t konstatohen shkeljet.

  Kt t mart Koha Ditore ka raportuar se fmij politikansh, profesorsh e biznesmensh kan regjistruar studimet n UP, ndonse puna q kishin br n testin e provimit pranues i kishte renditur n fund t listave t t papranuarve. Duke ndar indekse edhe pr t till t rinj, UP-ja ka dyfishuar kuotat n shum departamente, t cilat i kishte caktuar ministri i Arsimit, Buja.

  T premten, nj burim i gazets brenda Ministris ka br t ditur se me “inspektim urgjent”, inspektort e arsimit do t shohin nse regjistrimi i studentve ka qen n harmoni me kushtet dhe kriteret e prcaktuara me aktet ligjore. Ai ka thn se puna po has n vshtirsi, n kt ast.

  Inspektort mund t urdhrojn inicimin e procedurs pr shkarkimin e udhheqsit t institucionit arsimor, nse konstatojn se sht shkaktar i lshimeve t konstatuara. Po kshtu, mund t urdhroj edhe anulimin e dokumenteve shkollore, si sht indeksi, n rast se ai sht marr jashtligjshm.

  Por, n MASHT kan thn se studentve q u jan dhn indekset nuk do t’u merren.

  Universitetet publike, si njsi autonome, deri kt vit gzonin autonomi t till sa ministri nuk mund t shkarkonte rektorin. Por, ndryshimet q sivjet jan br n Ligjin e arsimit t lart, kan br me kt kompetenc ministrin.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. Anetart m posht kan falenderuar Dar_di pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #43
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Studimet e doktorats vazhdojn t arkivohen

  Anita Kadriu | 25-12-2011

  Shkolla e doktorats, ashtu si kan qejf ta quajn krert e arsimit n vend, nuk u hap kt vit, ndonse pr kt pati shum premtime. Kandidatt pr doktorat pr do muaj q nga shtatori kan qen n pritje t publikimit t konkursit pr studimet e doktorats.

  Nj nga datat m t sigurta ishte parapar 22 nntori, pasi Senati i Universitetit t Prishtins (UP), tre dit m par pati miratuar programet e njsive akademike q kan aplikuar pr doktorat. Mirpo, as n kt dat nuk u shpall konkursi.

  Kandidatt pr doktorat mund t shpresojn vetm pr vitin e ardhshm dhe at pr t konkurruar n gjasht fakultete, pasi pjesa tjetr e fakulteteve q iu lejohet hapja e studimeve t doktorats nuk jan shprehur t gatshm t organizojn kto studime.

  Marrveshjet e lidhura ndrmjet UP-s me institucione dhe universitete perndimore sht nj nga pikat q Rektorati i sht referuar vazhdimisht se do t ket prkrahje pr t hapur kto studime.

  Pavarsisht ksaj, ministri i Arsimit, Ram Buja, ka deklaruar se sht i gatshm t kontribuoj pr prshpejtimin e hapjes s ktyre studimeve. Madje, ai ka thn se do t angazhohej pr t sjell profesor nga jasht vendit, nga universitete me renome, pa hezituar t prmend universitete me renome si Oksford e Kembrixh.

  Por, sipas tij, kjo nuk i sht krkuar ndonjher. Buja ka shprehur kt qndrim t tij gjat nj takimi q ka mbajtur me Sindikatn e Arsimit, ku nga disa msimdhns t interesuar pr doktorat i sht krkuar informacion se kur do t hapet kjo shkoll. Ndrkaq, ministri ndr t tjera ka thn se e duan shum kt shkoll t doktorats dhe e sheh t mueshme hapjen e saj.

  Buja pr t arsyetuar veten se sht angazhuar pr kt shtje ka br t ditur bashkbisedimin q ka pasur me nj profesor nga stafi i UP-s, e q i ka deklaruar ministrit se “nuk ka mjaft staf akademik pr t organizuar studimet e doktorats”. Por, ministri duke dashur t arsyetoj se UP ka kushte dhe kuadr pr kto studime ka br t ditur se kishte pyetur kt profesor se ku i kishte kryer ai studimet e doktorats, q kishte rezultuar se n UP.

  Prderisa UP ka pasur kushte dikur t organizoj kto studime, Buja ka ln t n kuptohet se ka dhe tash...E nga ana e tyre zyrtar t UP-s, nuk e kan par me vend propozimin e Bujs pr t sjell kuadr nga jasht.

  Prkundrazi, prorektori pr shtje akademike n UP, Bajram Berisha ka thn se nuk e sheh si t mundur realizimin e propozimit t ministrit, sidomos pr sjelljen e profesorve nga jasht vendit. “Nuk e di sa sht i mundur ky propozim i ministrit q t vijn profesor nga jasht”.

  Ndrsa, n ann tjetr, ka thn se UP-ja ka dy programe t Tempus-it pr studime t doktorats q prmes tyre ka mundsi bashkpunimi me universitete evropiane dhe sjelljen e profesorve nga kto universitete si profesor dhe si mentor bashkpuntor, pasi dhe pagesa bhet prmes ktyre programeve.

  Berisha ka deklaruar se UP ka edhe staf tjetr q do ta angazhoj n studimet e doktorats dhe se stafi nuk sht arsye pse kto studime nuk hapen dhe n njsit tjera akademike t UP-s, e t cilave krert e Rektoratit kan konfirmuar se iu kan br mjaft presion.

  Nj nga arsyet, sipas tij q fakultetet tjera nuk kan konkurruar me programe, Berisha ka thn se disa fakultete kan mjaft student me sistem t vjetr n doktorat dhe disave iu duhet koh pr t’u prgatitur pr hapjen e ktyre studimeve, pasi ka sqaruar se me sistemin e Bolonjs pr t’u shpallur konkurs pr doktorat duhet t formohen programe.

  Megjithkt, Berisha ka thn se UP-ja do t hap konkursin pr doktorat n fillim t janarit. Ndonse Agjencia pr Akreditim e Kosovs (AAK) pati deklaruar nj jav m par se konkursi pr studime t doktorats nuk mund t hapet pa kaluar kto programe n procesin e akreditimit, duke sqaruar se ligji e obligon Rektoratin se pa marr akreditim kto programe nuk mund t ofrohen pr studim, sipas Berishs, UP-ja ka marr letr nga AAK-ja ku i lejohet t hap konkursin n 25 programe n gjasht fakultetet q kan dorzuar programet pr hapje t doktorats.

  Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore (FSHMN), Fakulteti i Filologjis, Ekonomik, Mjeksis, Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike (FIEK) dhe Fakulteti i Shkencave Sportive jan fakultetet q do t hapin kto programe. Berisha ka br t ditur se n letrn e AAK-s i bhet me dije UP-s se mund t filloj me doktoratn, por njkohsisht t vazhdohet vlersimi i programeve nga AAK-ja.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. Anetart m posht kan falenderuar Dar_di pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #44
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  STUDENTT KRKOJN NDSHKIMIN E PROFESORVE Q MUNGOJN

  Sipas Kryetarit t Parlamentit t Studentve, profesort q mungojn m shum, jan ata q merren me politik, e q n mnyr indirekte kan br presion, pr t’u mos u publikuar rezultati i pyetsorit.

  Ditn e hn do t publikohen rezultatet e pyetsorit, prmes t cilit studentt kan shprehur paknaqsit e tyre pr problemet n Universitetin e Prishtins. Do t publikohen emrat e profesorve q mungojn n ligjrata, t cilt kan br presion t mos publikohet rezultati. Studentt do t krkojn nga Rektorati masa ndshkuese ndaj profesorve q mungojn.

  Prfaqsuesit e studentve, q kan prgatitur pyetsorin pr problemet n Universitetin e Prishtins, thon se do t publikohet gjithka q kan shprehur studentt. Kryetari i Parlamentit t Studentve, Mentor Hasani, thot se problemi kryesor q kan shprehur studentt, sht mungesa e profesorve n ligjrata, ndaj t cilve do t krkohet edhe ndshkimi.

  Sipas tij, profesort q mungojn m shum, jan ata q merren me politik, e q n mnyr indirekte kan br presion, pr t’u mos u publikuar rezultati i pyetsorit.

  “Ne do t publikojm emrat e profesorve q kan munguar dhe mungojn. N mnyr indirekte ka pasur presion nga disa profesor q merren me polik. Mirpo, un kam qen i vetdijshm se do t m duhet t’i bj ball ktij presioni, sepse kemi nisur nj pun shum t rndsishme dhe sht projekti m i rndsishm q ka ndodhur n Universitet”, thot Hasani.

  Hasani thot se pr shkak t mungess s profesorve, kan psuar 200 ose 300 student. Rezultatet do t dorzohen n Rektorat, ku edhe priten ndshkimet nga ana e tyre. N rast se nuk do t ndrmerret asgj nga ana e Rektoratit, studentt do t ndalojn profesort t hyjn n fakultete, thot Hasani.

  “Ne, monitorimin do ta bjm do muaj dhe n rast se nuk ndrmerret dika vet t’ua ndalojm ktyre profesorve, q t hyjn n Universitet. Jemi t vendosur q t vm rend dhe profesort q mbajn nga dy tri vende pune t zgjedhin a duan t jen n Universitet, n kolegje private apo Qeveri. N rastet tjera ne do t krkojm q t ulen pagat dhe t rritet masa e dnimit, t mos jet 50 euro, sepse, ajo nuk ndikon asgj”.

  N pyetsor jan prmendur edhe t meta t tjera. N disa fakultete ka munges t hapsirave, nuk funksionon si duhet administrata dhe mungon ngrohja. Gjithashtu, sht cekur se ka edhe korrupsion. Studentt u jan prgjigjur 80 mij pyetjeve, n 4 mij pyetsor, ku jan prfshir administrata dhe profesort.

  (Albana Karaj)

  RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #45
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Profesort politikan m t paprgjegjshmit

  Fadil Sertolli | 09-01-2012

  Besim Beqaj, Enver Hasani, Ibrahim Gashi, Arsim Bajrami, Hajredin Kui, Isa Mustafa, Bardh Rugova, Mazllum Baraliu, Edi Shukriu..., jan profesort m t paprgjegjshm t UP-s, t cilt mungojn n ligjrata, provime...

  Parlamenti i Studentve t Universitetit t Prishtins, t hnn prmes nj konference pr medie ka br publik nj vlersim t studentve n form pyetsori, prmes s cilit kan identifikuar se profesort t cilt jan figura politike kan dal t jen ata t cilt nuk respektojn aspak studentt e tyre, duke mos marr pjes n ligjrata.

  N mesin e 83 profesorve q nuk i respektojn studentt hiq apo q mungojn m s shumti n ligjrata, sipas ktij hulumtimi jan: Besim Beqaj, Enver Hasani, Ibrahim Gashi, Arsim Bajrami, Hajredin Kui, Isa Mustafa, Bardh Rugova, Mazllum Baraliu, Edi Shukriu etj.

  Drejtuesit e Parlamentit Studentor kan thn se 3 dit para publikimit t ktij pyetsori kan pasur presion nga profesor politikan e deputet q ky hulumtim mos t publikohet.

  Kryetari i Parlamentit Studentor t Universitetit t Prishtins, Mentor Hasani tha se kan pasur presione t vazhdueshme q t mos publikojn kt hulumtim, megjithat sipas tij, prmes pyetsorve t shprndar kan evidencuar shum parregullsi dhe defekte tjera n stafin akademik dhe administrativ.

  “Nse kta profesor mungojn prap, ne do t shikojm format e mnyrs s organizimit t studentve pr t’i ndaluar kto t kqija, sepse prve q ndikojn n cilsin n universitet, i dmtojn studentt, njkohsisht e dmtojn edhe Buxhetin e Kosovs”, ka thn Hasani. Sipas tij, n baz t ktij pyetsori i rekomandojn menaxhmentit t Universitetit t Prishtins q seriozisht t punoj n prmirsimin e defekteve, t cilat jan identifikuar nga studentt.

  “Menaxhmenti i UP-s duhet t marr masa ndaj profesorve dhe stafit administrativ, t cilt dyshohen se jan t korruptuar dhe q bjn keqmenaxhim”, ka thn ai.

  Ndrkaq, sipas deputetes s Parlamentit Studentor, Qendresa itaku, ankesat m t mdha t studentve, pr 83 profesort m t parregullt jan vonesat n ligjrata, vonesat e shpalljeve t rezultateve t provimit.

  Gjithashtu sipas saj, studentt jan ankuar n mungesat e sallave t leximit, mungesa e literaturs n gjuhn shqipe, detyrimet nga disa profesor q t hyjn n provime, mungesa e laboratorve dhe mungesa e ngrohjeve.

  “Shkelsit e t drejtave t studentve n UP, jan disa emra t profesorve q jan cek nga vet studentt e ktij universiteti. Ata jan: Hamdi Sylejmani, profesor i Fakultetit Teknik, Besfort Rrecaj, asistent i Fakultetit Juridik, Hilmi Ismaili, Fakulteti Juridik, Arbana Sahiti, Fakulteti Ekonomik n Gjilan, Lendita Tahiri, Fakulteti Filologjik, Mihrie Maloku, Fakulteti Filologjik, Flutura itaku, Fakulteti Filologjik, Shpejtim Elezi e Qamil Elezi, Fakulteti i Edukimit n Gjakov, Ismet Begu, Fatos Uka, Mihane Berisha, Fakulteti Ekonomik”, ka thn itaku.

  Ndrsa, Parlamenti Studentor ka shprndar mbi 4000 mij pyetsor, t cilt prmbanin nga 20 pyetje dhe pritet q kto rekomandime nesr t’i dorzohen rektorit Muj Rugova.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #46
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Anglishtja kusht pr doktorat

  Anita Kadriu | 14-01-2012

  Kandidatt q do t konkurrojn pr doktorat n Universitetin e Prishtins (UP) do t sfidohen n njohjen e gjuhs angleze. Ky sht kriteri i par, me t cilin do t nis vlersimi i kandidatve, i br publik nga prfaqsues t Universitetit, q pritet t zbatohet me qllim t testimit t kandidatve pr doktorat edhe n gjuhn angleze.

  Ndonse ky rregull sht nj praktik e ndjekur tash e sa vite nga vendet e rajonit pr studime t doktorats, n UP deri m tash shumica e kandidatve pr doktorat kan mbrojtur tema me prmbajtje t zhvillimeve ndrkombtare n fusha ekonomike, politike, historike... si dhe tema shkencore nga fushat tjera teknike apo t natyrs pa njohur gjuhn angleze, edhe pse n punimet e tyre t doktorats jan shnuar citime t marra nga t arritura t huaja, apo rastet kur prmbajtja e disertacionit sht shnuar anglisht pa njohur kandidati gjuhn e huaj.

  Megjithse pr kt askush nga UP-ja nuk deklarohet publikisht, jo pak dekan e profesor konfi rmojn se doktoratat jan mbrojtur pa ditur kandidati gjuhn e huaj nga ka shfrytzuar materialin, duke u thirrur n arkiva e institucione perndimore t shkencs prkatse pa njohur gjuhn e atij vendi.

  Rektorati n nj mbledhje t mbajtur me dekant e gjasht fakulteteve q do t organizojn doktoratn, ka vendosur pr kriteret baz q kandidati duhet t plotsoj pr t ndjekur doktoratn. Nota mesatare e studimeve dhe njohja e gjuhs angleze jan dy kushtet kryesore q nj kandidat duhet t plotsoj, pr t’iu nnshtruar m pas kritereve tjera n nivel t fakulteteve, ku kandidati sht drejtuar pr konkurrim.

  Testimi pr gjuh angleze parashihet t mbahet n nivel t universitetit dhe t organizohet pr t gjith kandidatt. Programet q kan fituar miratimin e Senatit pr doktorat jan Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore, Fakulteti i Filologjis, Ekonomik, Mjeksis, Fakulteti i Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike dhe Fakulteti i Shkencave Sportive.

  Dekani i Fakultetit Ekonomik, Sknder Ahmeti ka br t ditur se ky fakultet do t regjistroj n studime t doktorats 40 kandidat n katr drejtime. Ky fakultet pret t ket interesim shum m t madh pr doktorat sesa numri i vendeve q ofron pr studim.

  Mirpo, Ahmeti ka theksuar se fakulteti nuk mund t tejkaloj mundsit e veta dhe sidomos kushtin me rregullore q resurset kadrovike t jen n prputhje me numrin e kandidatve.

  N Fakultetin e Shkencave Sportive do t regjistrohen 15 kandidat. Dekani i ktij fakulteti Ajvaz Berisha prkrah kriteret dhe sidomos at t gjuhs angleze. Kriteret e prcaktuara q do t bhen publike me konkurs, do t prfshijn edhe dy rekomandime t profesorve. Ndrsa, nj mentor nuk do t ket m shum se dy kandidat, kurse kandidati te nota mesatare e studimeve paraprake duhet t ken jo m pak se 300 kredi.

  Prparsit e kandidatve do t shnohen sipas nivelit t njohjes s gjuhs s huaj ashtu sikurse edhe nota mesatare, q parashihet se nj kandidat me 9.50 not mesatare t ket eprsi ndaj kandidatit tjetr 4 poen m shum. Pr not mesatare m t ult eprsia do t shnohet me dy poen.

  Prorektori pr shtje akademike n UP, Bajram Berisha ka deklaruar pr “Zrin” se javn e ardhshme do t shpallet konkursi pr doktorat. Ai ka pranuar se dy kriteret baz t kualifikimit t kandidatve do t jet mesatarja e notave dhe njohja e gjuhs angleze. “Nuk sht vendosur ende, por mendojm q kandidatt t testohen n nivel t universitetit edhe pr njohurit n gjuhn angleze”, ka premtuar Berisha.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. Anetart m posht kan falenderuar Dar_di pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #47
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Studimet e doktorats shtyhen pr n tetor

  Anita Kadriu | 04-05-2012

  Semestri pr studime t doktorats do t filloj n muajin tetor. Ky sht lajmi q ka prcjell Rektorati i Universitetit t Prishtins (UP). Kt semestr kandidatt pr doktorat do t ken mundsi t’i nnshtrohen vetm vlersimit, q prfshin s pari testin e gjuhs angleze, nj prej kritereve ku do t poentohen kandidatt.

  Rreth 1000 konkurrent pr doktorat jan t obliguar t’i nnshtrohen matjes s njohurive n anglisht, q do t jet edhe kriteri i par q do t nis rangimin e tyre n listn pr pranim.

  Megjithse ky test sht paralajmruar t mbahet muajin e kaluar, pastaj n javn e par t ktij muaji, zyrtar t lart t Rektoratit tash kan dhn nj dat tjetr. Fundi i prillit apo java e par e muajit maj sht parapar dhe theksuar nga menaxhmenti i ktij universiteti pr mbajtjen e provimit t anglishtes.

  Prorektori pr shtje akademike n UP, Bajram Berisha i ka thn “Zrit” se testi pr provimin e anglishtes sht duke u prgatitur nga komisioni, i cili tashm sht themeluar n kuadr t Departamentit t anglishtes n Fakultetin e Filologjis.

  Sipas Berishs, prpilimi i ktij testi nuk ka prfunduar dhe prgatitjet pr kt provim, ojn deri n fund t prillit datn pr mbajtjen e provimit t anglishtes.

  Ndrsa prgatitjet jo vetm pr kt test, por edhe n prgjithsi, pr organizimin e studimeve t doktorats, kan shtyr datn e fillimit t ktyre studimeve pr vitin e ri akademik, edhe pse zyrtar t UP-s q nga shtatori i vitit t kaluar patn dhn si dat pr do muaj se do t nisin kto studime. Berisha ka konfirmuar se doktoratura do t nis n tetor, me arsyetimin se organizimi i ktij niveli t studimeve krkon koh.

  Dekani i Filologjis Osman Gashi ka thn se ky komision ka pasur afat t dorzoj testet deri m 20 prill dhe se komisioni nuk ka tejkaluar kohn q i sht ndar pr hartim t testit. Provimi do t mbahet n nivel universiteti dhe pr kt, ai ka br t ditur se kandidatt do t njoftohen nga Rektorati, q do t organizoj provimin.

  Pas ktij kriteri vjen n radh nota mesatare e studimeve si nj nga dy kushtet kryesore q nj kandidat duhet t plotsoj.

  Tridhjet e katr programe t doktorats do t ofrohen pr studim nga UP-ja n dhjet fakultete. Rreth 1000 kandidat kan dorzuar aplikacionet dhe presim t’i nnshtrohen provimit. Ndrsa n gjith universitetin do t pranohen n studime 285 student.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #48
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Njoftim

  Universitet i Prishtins njofton t gjith kandidatt q kan aplikuar n konkursin pr studime t doktorats n UP se testi nga gjuha angleze do t mbahet me datn 13 maj 2012 (e diel).

  Testi do t mbahet n objektin e Fakultetit Teknik dhe do t zhvillohet sipas ktij termini:
  Fakulteti Ekonomik dhe Fakulteti i Mjeksis nga ora 11.00 – 13.00.
  Fakultetet e tjera nga ora 13.00 – 15.00.

  Pr orientimin e kandidatve n hyrje t Fakultetit Teknik do t vendosen listat e kandidatve dhe numrat e sallave ku do t mbahet testi.

  http://uni-pr.edu/Lajmet/Njoftim-(3).aspx
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #49
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  KOMUNIKAT: "Medalje t art" pr mashtrimin e Muj Rugovs.


  do dit, e-mail adresat tona mbushen me mesazhe mashtruese se kemi fituar qindra mijra euro, kemi fituar nnshtetsi t vendeve t zhvilluara, shtpi apo mime pr kualitetin e puns son! T gjith i largojm ato mesazhe dhe vazhdojm me pun.

  Por, nuk ndodh kshtu edhe me Rektoratin e Universitetit t Prishtins. Nj kompani, e quajtur Business Initiative Direction (Drejtimi pr Nismat Biznesore), q drgon ksi lloj mesazhesh, i mashtroi mashtruesit q po na mashtrojn, rektorin Muj Rugova dhe prorektorin pr marrdhnie ndrkombtare Naser Mrasorin. Kjo kompani, e drgoi mesazhin mashtrues n adresn e Rektoratit t Universitetit t Prishtins dhe ky institucion mashtrimin e propozuar na e drejtoi neve.

  Business Initiative Directions (BDI), sht e njohur pr mashtrimet q i ka br m hert. Rasti m i hapur sht kur BDI i ka drguar mesazh t till nj kompanie nga Botswana, pr performanc t mir biznesore n vitin 2010. Por, problemi ishte q kjo kompani nuk punonte q nga viti 2003. Ajo q krkon BDI nga viktimat e mashtrimit t saj, sht pagesa prej minimum 3800 euro pr ta bler medaljen dhe pjesmarrjen n nj gala mbrmje ku ndahen mimet, pr ata q i kan bler ato. Ndrsa far ofrojn sht: nj dhom gjumi ,nj certifikat, nj buton dhe nj fotografi. Kjo fotografi publikohet n disa revista, e t gjitha ato jan t dyshimta sepse publikojn informatat e njjta dhe kan t njjtin sponsorizues, pr t cilin nuk dihet shum sepse nuk mund t gjenden t dhna.

  T gjith u befasuam nga lajmi q Universiteti i Prishtins po shprblehej me medalje t art pr cilsi, menaxhim dhe rezultate t vazhdueshme. Dhe befasia jon ishte me vend. Ky ishte vetm nj mashtrim, pjes e t cilit jan rektori Muj Rugova dhe prorektori Naser Mrasori.

  sht e turpshme se si udhheqsi i institucionit kryesor t Arsimit t Lart n Kosov bn gafa t tilla. N vend se ai t ishte Intelektuali q zhvillon mendimin kritik n Kosov, ai bhet palao i mashtrimeve. Muj Rugova, n fund t mandatit t tij t paligjshm si Rektor i UP-s, m do kusht po mundohet t krijoj e t marr mime. Ai s fundmi ia dha vetes titullin Profesor Emeritus, ndrsa tani e pranoi medaljen e art t mashtrimit.

  Ne i ftojm t gjitha mediat e vendit q ti shfrytzojn aftsit dhe kapacitetet e tyre pr ta zbardhur edhe m shum kt rast. Ndrsa, Rektoratit t Universitetit t Prishtins, lidhur me mimin e fituar, ne i shtrojm kto pyetje:

  1.A sht vlersuar UP-ja nga ndonj komision? Nse po, kur?
  2.Si sht krijuar kontakti me BDI dhe si sht kumtuar lajmi pr medaljen pr cilsi?
  3.Cilat jan shpenzimet q jan krijuar nga kjo ngjarje (pagesa e pjesmarrjes, pagesa e biletave t udhtimit, pagesa e hotelit, pagesa pr ushqim etj.)?

  Prishtin 31.05.2012
  (Lvizja Studentore pr Barazi - Studim Kritik)
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 14. #50
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  UP-ja shpenzon rreth 15 mij euro pr mimin e bler

  Prishtin, 2 qershor Autoritetet e Universitetit t Prishtins nuk ishin mashtruar nga Business Initiative Direction (B.I.D.), kur i ishin prgjigjur pozitivisht ksaj skeme pr t marr nj mim. Menaxhmenti e dinte se mimin po e blinte.

  Koha Ditore ka siguruar t premten nj kupon shpenzimi q UP-ja ka br pr t. N kupon sht e evidencuar shuma prej 3900 eurosh q alokohet tek shitsi Business Initiative Direction. Alokimi ishte br m datn 25 maj.

  Tri dit m von me trofe n dor do t shihej rektori Muj Rugova n nj ceremoni t organizuar n New York, gjat s cils u jan ndar mimet t gjith blersve gjithandej globit, q n numr ishin 117. T shprblyerit npr vite, q i ka par gazeta, jan kryesisht biznese nga Kina, Rusia apo India.

  Rugovs ia kan br edhe nj foto gjat momentit t ndarjes s mimit, ngaq edhe ky shrbim mbulohej si kundrvler e 3900 eurove q kishte ndar UP-ja. Po kshtu, organizatori pr pjesmarrsin e subjekteve q kishin bler mimet kishte siguruar edhe nj dhom hoteli, nj drek gala, nj certifikat dhe pulln e fituesit. Edhe nj DVD me foto dhe xhirime t bra n ceremoni u sht dhn pjesmarrsve.

  UP-ja e ka publikuar me pompozitet kt mim, duke thn se kt e meritonte, ngaq ishte vlersuar pr cilsi.(koha.net)

  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 15. #51
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Ibrahim Gashi, rektor i UP-s

  http://www.yllpress.com/fotografite/...te_mira_pe.jpg

  Kshilli Drejtues i Universiteti t Prishtins e ka zgjedhur, Ibrahim Gashin rektor t ri t Universitetit t Prishtins.

  Kshillit hnn ka intervistuar pes kandidat q kan konkurruar dhe m pas ka votuar pr zgjedhjen e njrit prej tyre.

  Gashi sht zgjedhur unanimisht nga antart e Kshilli Drejtues i UP-s.

  N gar pr kt rektor t UP-s kishin konkurruar: Ibrahim Gashit edhe Berim Ramosaj, Naser Zabeli, Avdullah Zejnullahu, Isa Elezaj, ndrsa nga lista pr postin e rektorit jan eliminuar dy kandidat: Valon Murtezaj dhe Fadil Maloku me arsyetimin se nuk e kan pasur t kompletuar dokumentacionin q krkohej me konkurs.

  Telegrafi


  Ibrahim Gashi ( lindur m 06 prill 1963 n Llapushnik, Drenas), filozof shqiptar nga Kosova
  Ibrahimi shkollimin fillor dhe t mesm e kreu n vendlindje. Studimet e larta i kreu n Universitetin e Prishtins, ku n vitin 1994, mbrojti edhe tezn e magjistraturs dhe filloi punn si asistent (1994-1998) dhe si ligjrues (1998-2004), n Departamentin e Historis t Fakultetit Filozofik, t Universitetit t Prishtins. N vitin 2003 u doktorua n historin politike t Ballkanit n nj program studimor trevjear (pa shkputje nga puna) n Institutin pr Studime t Evrops Juglindore , n Universitetin e Grac-it (Austri). Nga viti 2004 u zgjodh profesor asistent n Departamentin e Shkencave Politike t UP, ku punon edhe aktualisht si profesor i asocuar pr lendt: Histori e Marrdhnieve Ndrkombtare dhe Politika e Jashtme dhe Diplomacia.

  Para se t hyj n politik ka ushtruar disa funksione t rndsishme akademike n Universitetin e Prishtins si: Koordinator i Qendrs pr Msimdhnie t Prsosur (2004-2008); Shef i Departamentit t Shkencave Politike (2004-2007) dhe Antar i Bordit Drejtues t Universitetit t Prishtins (2005-2006); Zdhns i Universitetit t Prishtins (2005-2006).

  N tetor t vitit 2006 n Kuvendin themelues t AKR-s Ibrahim Gashi sht zgjedhur antar i Kryesis s AKR-s dhe m pas nnkryetar, post q e mban edhe akualisht (2011). N zgjedhjet e vitit 2007 u zgjodh deputet i Kuvendit t Kosovs ku e prfaqson AKR-n n organin m t lart t Kuvendit, pra sht antar i Kryesis s Kuvendit t Kosovs dhe antar i Komisionit parlamentar pr Pun t Jashtme.

  Ai sht i martuar dhe ka katr femij, dy djem dhe dy vajza. Bashkshortja e tij punon edukatore. Jeton n Prishtin dhe n Llapushnik.

  http://sq.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Gashi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #52
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Universiteti qeveritar


  N Kosov publikja n kuptimin institucional ekziston vetm formalisht, ngase praktikisht ajo sht privatizuar nga pushtetart. Institucioni m i lart i arsimit publik n vendin ton shte fakti m i shprfaqur i degjenerimit t institucioneve publike si pasoj e ndikimeve politike. Zgjedhja e rektorit t ri t Universitetit t Prishtins, q m shum ishte emrim politik i tij n kt dtyr, sht tregues i shkatrrimit t shtetit nga ata q do t duhej ta mbronin dhe zhvillonin at.

  Procesi i zgjedhjes se rektorit, Ibrahim Gashi n krye t UP-s, ishte trsisht i orkestruar nga Qeveria e jon. Pak jav para se t zgjedhet rektor, Gashi kishte dhn dorheqje nga t gjitha funksionet q mbante n parti dhe n Qeveri. Nuk ka dyshim q dorheqja e tij u b pasi q ai e dinte fare mir q do t bhej rektori i UP-s, pavarsisht kriterve q krkon kjo pozit e rndsishme e UP-s. Kandidatt e tjer q ishin n kt proces jan diskriminuar n mnyrn m eklatante, me arsyetimin se ishin m t dobt dhe iu mungonte dokumentacioni i plot. Kandidatt q prfaqsonin integritet t lart moral e profesional jan prjashtuar nga gjasat e barabarta pr punsim dhe e drejta universale pr pun.

  Pozita e rektorit t UP-s doli t ishte pjes e marrveshjes ndrmjet partive q jan n koalicionin qeverises. Partit q qeverisin nuk i ndajn vetm dikastert qeveritare, por edhe pozitat drejtuese t institucionve publike, duke mos e kursyer as UP-n. Kshilli Drejtues i UP-s, i cili e votoi Gashin me unanimitet t plot prbhet nga antar q kan lidhje shum t afrta me qeveritart. Duke qen kshtu, t gjith drejtuesit e UP-s ishin t politizuar dhe, rrjedhimisht edhe t inkriminuar n aktivitete t jashtligjshme. Nuk jan t rralla rastet kur mediat raportojn pr afera t ndryshme korruptive t udhheqsve t lart t UP-s. Pavarsisht ksaj, organt e drejtsis nuk kan br asgj konkrete pr ti hetuar seriozisht kto raste.

  Universiteti i Prishtins nn drejtimin e ish-rektorit, Muj Rugova dhe paraardhsve t tij sht katandisur si mos me keq. Cilsia e studimve sht dukshm m e ult nse e krahasojm me periudhn e paralufts. Dihet q n UP mund t regjistrohesh dhe t diplomohesh nse ke lidhje t forta me qeveritart, pa pasur njohurit e krkuara me kritert universitare. Prdrisa ka favorizime pr njerzit e fuqishm, pr studentt e rendomt ka shum diskriminime. Studentt prve vshtirsive financiare, ata ballafaqohen m shum padrejtsi nga menaxhmenti UP-s. Studentt maltretohen n forma t ndryshme q nga shrbimet administrative e dri t paprgjgjshmria e profesorve n ligjerata dhe provime. T gjitha keto kan br q UP-ja t tjetrsohet nga nj institucion i edukimit dhe i arsimimit n nj institucion tregtar.

  Ibrahim Gashi q u b rektor i UP-s me ndikimin direkt t qeveritarve n Kshillin Drejtues t Universitetit, do t jet n shrbim t interesave t tyre t jashtligjshme. Ky rektor do t thelloj kontrollin e qeveritarve n UP. Me rritjn e ndikimit t qeveritarve n UP, padyshim q do t rritn t gjitha dukurit negative n kt universitt. Me nj arsim pa cilsi, potencialisht do t jemi t prapambetur n do aspekt. Mbase qeveritart tan nuk duan q shoqria e jon t jet e arsimuar n shkall t gjr. Pushtetve t padrejta iu konvenon nj shoqri e paarsimuar, sepse vetm kshtu keqeverisje e tyre mund t jet jetgjat.

  Pr problemet e mdha n UP po vazhdojn q t heshtin organizatat e shumta studentore. Organizatat studentore sikurse mekanizmat tjer n UP jan nn ndikimin e qeveritarve. Kjo sht arsyeja q kto organizata pothuajse asnjher nuk e ngrejn zrin kundr padrejtsive t shumta n UP. Misioni i organizatave studentore do t duhej t ishte organizimi i paknaqsis s studentve, e jo amortizimi i paknaqsis se tyre. Prjashtim bn vetm Lvizja Studentore pr Barazi STUDIM KRITIK VEPRIM. Studentt q bjn pjes n kt organizat studentore kan reaguar dhe kundrshtuar n forma t ndryshme padrejtsit n UP. N vendet demokratike studentt jo vetm q reagojn kur shkeln t drejtat e tyre, por edhe kur shkeln t drejtat e qytetarve n prgjithsi.

  Universiteti i Prishtins duhet t lirohet nga fardo ndikimi politik, n mnyr q t jet n fuksion t dijs dhe shkencs. Por kjo nuk mund t bhet pa e pasur nj qeveri saktsisht t kundrt nga ajo q e kemi tani.

  Sokol Bylykbashi
  (albaniapress.com)
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 17. Anetart m posht kan falenderuar halla mine pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #53
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Universiteti i Prishtins- Arsimi i lart n Kosov

  Duke shikuar kot npr forum, e takova edhe kt tem e cila qenka hapur 13 vjet m par.
  N fakt, harta e institucioneve t arsimit t lart n Kosov, tani ka ndyrshuar dukshm. Nuk sht vetm Universiteti Publik i Prishtins, por ka edhe 6 universitete t tjera publike si dhe dhjetra institucione jopublike.
  Cilsia n t shumicn e ktyre institucione l pr t dshiruar, por ka shpres se po ecet mbar.
  N rangimet e fundit n njrn nga ranglistat e universiteteve q n Kosov sht kredibile, megjithat Universiteti i Prishtins mbetet lider.
  Nga institucionet jopublike, prin n kt list Kolegji AAB.
  Ky institucion radhitet si institucioni m i madh jopublik n rajon, pr nga numri i studentve, stafit akademik, hapsira infrastrukturore, etj. ndrsa n shum shrbime dhe mundsi e kalon edhe universitetin e Prishtins.

  M shum rreth Kolegjit AAB mund t lexoni n faqen e tyre zyrtare: http://aab-edu.net/per-aab/per-ne/

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 14:55
 2. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 3. Vahabistt n Kosov
  Nga Traboini n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 18:43
 4. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •