Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 82
 1. #41
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Buzė detit jemi rritur – Koncerti i Pranverės (vitet 80)
  Muzika: Maksim Shehu
  Kėndon: Parashqevi Simaku

  Mė thua shpesh
  eja bashkė tė shkojmė buzė detit
  Kur shkojmė atje
  pse papritur heshtim
  Te ky det kemi ne fėmijėrinė
  si ky det duam ne ēiltėrsinė
  si ky det

  Refreni:
  Porsi det i valėzuar
  zemra jonė ėshtė e trazuar
  se gjithė bota hyn
  brenda saj
  Ne dy shoqe fėmijėrie
  rendim bashkė kaltėrsive
  Si ky det miqėsia e jonė
  le tė jetė


 2. #42
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nė atė gusht e nė atė prush – Koncerti "Kur vjen pranvera", 1988

  Mė the tė dua
  po nuk m'u besua
  mos folėn zogjtė
  apo pemėt
  mos ishte zhurma e erės

  Unė ty t'u luta
  qė mua tė mė thuash
  tė dua unė pra unė ty tė dua

  Mos folėn ujėrat e pranverės
  mos folėn udhėt plot
  mos folėn udhėt plot njerėz

  Prapė unė ty t'u luta
  qė mua tė mė thuash
  tė dua pra unė ty tė dua

  Mos foli kush
  natė, natė prush

  Nė atė gusht e nė atė prush
  nata mos foli apo tjetėr kush
  N'atė gusht e n'atė prush
  nata mos foli apo foli kush

  Mos foli hėna pėrmes degėsh
  a gonxhet qė do t'ēelin
  gonxhet qė do tė ēelin nesėr

  Prapė unė ty t'u luta
  qė mua tė mė thuash
  tė dua pra unė ty tė dua

  Nė atė gusht e nė atė prush
  nata mos foli apo foli kush
  Nė atė gusht e nė atė prush
  nata mos foli apo tjetėr kush

  Kokėn lehtė e vure
  e vure ti tek mua
  tė dua pra unė tė dua
  mė unė ty s'tu luta
  qė mua tė mė thuash
  tė dua pra unė ty tė dua


 3. #43
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  parashqevi simaku ka qene njish ne kohen e komunizmit, qysh vitet 90 dhe siper dhe pas marteses me nje amerikan, ajo eshte luajtur menq.

  per mu eshte tragjedi si ka perfunduar parashqevi simaku, me pelqente shume ajo si njeri dhe si kengetare.
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 4. #44
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nazionalist Lexo Postimin
  parashqevi simaku ka qene njish ne kohen e komunizmit, qysh vitet 90 dhe siper dhe pas marteses me nje amerikan, ajo eshte luajtur menq.

  per mu eshte tragjedi si ka perfunduar parashqevi simaku, me pelqente shume ajo si njeri dhe si kengetare.
  Pse c'a i ka ndodh Parashqevise ? c'a ka ndodh?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #45
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Pse c'a i ka ndodh Parashqevise ? c'a ka ndodh?
  ne fillim...  perfundimi...  eshte kot tani, ne fillim, zeri saj dhe kenget e saj ishen shume te bukura dhe ka qene shume i moralshem dhe shume me edukat, tani ne te njejten nivel me genti ismajli eshte, te dy te mbarum.

  e ka shitur veten per dy lek.
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 6. #46
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Shif shif. Po ti po me habit mua. Bravo, si i ri qe je, dhe lindur ne Amerike, paske degjuar dhe Parashqevine.

  Te dyja, deshe me thene, apo jo?

  Dhe me duket po e ekzagjeron pak per Parashqevine. lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 08-11-2010 mė 15:57
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nazionalist Lexo Postimin
  ne fillim...  perfundimi...  eshte kot tani, ne fillim, zeri saj dhe kenget e saj ishen shume te bukura dhe ka qene shume i moralshem dhe shume me edukat, tani ne te njejten nivel me genti ismajli eshte, te dy te mbarum.

  e ka shitur veten per dy lek.
  nazi,

  para 90, parashqevia e bonte maternitetin nji e dy,...lol

  po s'para pillte...

  dhe ka qene tu u martu ma vaso llapen, qe isthe shefi i seksionit te kultures se komitetit ekzekutiv te durrsit,

  pa partia ja prishui fatin, se do quhej parashqevi llapa pastaj, dhe do prishte ate moralin e saj te mire qe ke permend ti...

  kshu qe u detyru me shku ne amerike dhe me u dexheneru qashtu siq po e ke vendos ti ne foto.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #48
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  C'a po ju duhet ju jeta personale e Parashqevise. Kjo tema eshte per muziken. Mos u merrni me thashetheme, se ska lezet.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #49
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Shif shif. Po ti po me habit mua. Bravo, si i ri qe je, dhe lindur ne Amerike, paske degjuar dhe Parashqevine.

  Te dyja, deshe me thene, apo jo?

  Dhe me duket po e ekzagjeron pak per Parashqevine. lol
  te dyja, deshe me thene, apo jo??

  parashqevi simaku eshte nje nder kengetaret me te mire ne bote (para 90's) per mua, si mos me e degju haha :P

  nuk po zmadhoj asgje, per mua, kur nje kengetare perfundon si parashqevi tani, eshte te mbarum. nuk e kam qef kur kengetaret e shitin veten ashtu, dhe kur e bane nje kengetare si e kam qef aq sa e kam qef parashqevin me dhemb.
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 10. #50
  Larguar..
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  4,614
  Faleminderit
  1
  16 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nazionalist Lexo Postimin
  te dyja, deshe me thene, apo jo??

  parashqevi simaku eshte nje nder kengetaret me te mire ne bote (para 90's) per mua, si mos me e degju haha :P

  nuk po zmadhoj asgje, per mua, kur nje kengetare perfundon si parashqevi tani, eshte te mbarum. nuk e kam qef kur kengetaret e shitin veten ashtu, dhe kur e bane nje kengetare si e kam qef aq sa e kam qef parashqevin me dhemb.

  Hej bota ndryshon, njerezit po ashtu, ku te mbesim de ne kohen e gurit?

 11. #51
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
  Hej bota ndryshon, njerezit po ashtu, ku te mbesim de ne kohen e gurit?
  si mund ta mbrosh dexhenerimin e njeriut ti? kengetaret sot e dexhenerojn veten per lek. i jep dikush sa lek dhe ajo bane disa fotot lakuriq... kjo eshte bota e sotme? kete bote ti e mbron?

  jo ne kohen e gurit po ne kohen e shqiptarit. sepse po dexhenerohet bota nuk do te thote se edhe shqiperia bashke me shqiptaret duhet te dexhenerohet. vetem mendjelehtet besojn ashtu.

  shqiperia nuk duhet ti ndjek nga mbrapa boten por duhet te zhvillohet mendorisht nga moralet e vete, traditat e vete, etj.

  bota ka historin tjeter, mendje tjeter, rritje tjeter. sic perfundon dhe vazhdon cdo njeri per veten e vete, ashtu duhet dhe shqiperia per veten e vete. amerikanet dhe europianet jane njerez tjeter, nuk mund ti ngjajm atyre edhe me dasht dhe vetem shqiptaret i paditur per historin dhe kulturen e veten deshirojn ti ngjajm njerez tjeter.
  ne 88 kur parashqevi simaku ne syrin time ishte nje kengetare te moralshem, modest dhe me nje ze te papare. jetonte ne kohen e gurit ajo sepse fliste per gjera te mira (psh, kenga; gezimi e shtepis e re) dhe jo per marredhenie te keqe?

  mbroje dexhenerimin moter por me vjen keqe per ty (sepse je shqiptare) se nje dite do kerkosh moralin dhe altruizem dhe s'do e gjesh kund.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nazionalist : 08-11-2010 mė 16:38
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 12. #52
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nazionalist Lexo Postimin
  jne 88 kur parashqevi simaku ne syrin time ishte nje kengetare te moralshem, modest dhe me nje ze te papare jetonte ne kohen e gurit ajo?
  .
  Nė syrin tėnd Nazionalist se po qe pėr syrin tonė Parashqevia e degjeneruar ka qėnė edhe nė 88 bile edhe mė parė.
  Mirė e ka thėnė KAT mė sipėr (si duket do jetė njohės i mirė i Parashqevisė)
  Njė e moralshme nė 88 pak mundėsi ka tė bėhet e pa moralėshme nė 2008.

 13. #53
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Station Lexo Postimin
  Nė syrin tėnd Nazionalist se po qe pėr syrin tonė Parashqevia e degjeneruar ka qėnė edhe nė 88 bile edhe mė parė.
  Mirė e ka thėnė KAT mė sipėr (si duket do jetė njohės i mirė i Parashqevisė)
  Njė e moralshme nė 88 pak mundėsi ka tė bėhet e pa moralėshme nė 2008.
  jeten e vete vetiak nuk me leverdis mu as askend tjeter... une po flas per parashqevi simaku si eshte per te shikuar nga bota, do te thote parashqevi si del ne koncert, ne foto, ne muzik, ne lajme etj.

  nuk dilte parashqevi simaku lakuriq ne kohen e komunizmit, kete po te them une, pse deshiron te besh kot muabetin? ti s'ke lidhje ketu me fjalet te tuaj hic fare, vec sepo na ngaterron kot.

  te lutem mos fol per shkak koti, fol per shkak ploti.
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 14. #54
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga KAT Lexo Postimin
  nazi,

  para 90, parashqevia e bonte maternitetin nji e dy,...lol

  po s'para pillte...

  dhe ka qene tu u martu ma vaso llapen, qe isthe shefi i seksionit te kultures se komitetit ekzekutiv te durrsit,

  pa partia ja prishui fatin, se do quhej parashqevi llapa pastaj, dhe do prishte ate moralin e saj te mire qe ke permend ti...

  kshu qe u detyru me shku ne amerike dhe me u dexheneru qashtu siq po e ke vendos ti ne foto.
  Ka qėnė noi far soj Qevi ? Kot pys,pėr muhabet.Pillte,s pillte,pun pėr tė.Ti mos shif aq thell lol
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 15. #55
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nazionalist Lexo Postimin
  jeten e vete vetiak nuk me leverdis mu as askend tjeter... une po flas per parashqevi simaku si eshte per te shikuar nga bota, do te thote parashqevi si del ne koncert, ne foto, ne muzik, ne lajme etj.

  nuk dilte parashqevi simaku lakuriq ne kohen e komunizmit, kete po te them une, pse deshiron te besh kot muabetin? ti s'ke lidhje ketu me fjalet te tuaj hic fare, vec sepo na ngaterron kot.

  te lutem mos fol per shkak koti, fol per shkak ploti.
  Mė fal po unė nuk di gjuhė tė huaj dhe nuk tė kuptoj.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Ka qėnė noi far soj Qevi ? Kot pys,pėr muhabet.Pillte,s pillte,pun pėr tė.Ti mos shif aq thell lol
  o blood,

  ke sy tina?...

  krahaso fotot qe ka fut Nazi,...lol

  ka qene apo jo e mire, duhet me pyt noj sigurims te vjeter ...

  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #57
  Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  Ne Amerik
  Postime
  137
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Station Lexo Postimin
  Mė fal po unė nuk di gjuhė tė huaj dhe nuk tė kuptoj.
  qofse nuk din shqip atehere mos hajde te forumiSHQIPtar.com
  Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

 18. #58
  sylar Maska e Jackie
  Anėtarėsuar
  21-10-2010
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  544
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Parashqevia pervecse nje kengetare madhe eshte dhe i te njejtit rang me ELI FARE qe ska lon shqiptar ne Usa pa i shfry loqet .lol
  Against all odds..

 19. #59
  E dua letėrsinė Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime nė 81 postime
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė  Parashqevi Simaku

  Parashqevi Simaku ėshtė njė kėngėtare shqiptare nga Shqipėria. Ajo lindi nė Kavajė mė 1 shtator 1966. Dhe mė pas u shpėrngul nė Durrės.

  Ajo qė e vogėl filloi tė kėndojė, duke bashkėpunuar me kompozitor tė talentuar.

  Kėndoi shumė nė festivale edhe koncerte e pranverės. Me 1985 (Festivali i 24-t i Kenges ne Radio dhe Televizion) zuri vendin e pare me kengen Ne moshen e rinise, gjithasht mė 1988 fiton ēmimin e parė tė Festivali i 27-tė i Kėngės nė RTSH me kėngėn e duam lumturinė, kompozuar nga Pirro Ēako. Por ajo ka edhe shumė kėngė tė tjera tė bukura.

  Ajo xhiroi edhe shumė videoklipe tė kėngės sė lehtė por edhe popullore:

  * Konga Qomiles
  * Fustanin qė ta solla mbrėmė
  * Ky marak, maraku i shkretė
  * Gėzimi i shtepisė sė re (1983)
  * Me sytė e tu
  * Bashkėmoshatareve
  * E duam lumturinė (1988) fituese
  * Degjoma kėngėn (1991)
  * Se dashuria, etj...

  Kėto janė kėngėt mė kryesore, por ajo ka realizuar akoma mė shumė. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton nė SHBA, duke u marr edhe atje me muzikėn, dhe duke nxjerr njė album tė ri. Hera e fundit qė u shfaq nė Shqipėri ka qen viti 1996 nė Festivali i 35-tė i Kėngės nė RTSH si e ftuar.

 20. #60
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  "Nė moshėn e rinisė" - Festivali i kėngės, 1985 (kėnga fituese)
  Teksti: Arben Duka
  Muzika: Vladimir Kotani
  Kėndon: Parashqevi Simaku
  _________

  1.
  Ti ēdo ēast thua se mė do
  thua se mė do
  Po tė them njė fjalė jo se s'tė besoj
  jo se s'tė besoj
  por dashuria e vėrtet'
  i dashur, njihet veē nė jet'

  2.
  Nė mė do sa tė dua un'
  eja mė kėrko
  mė kėrko aty ku jeta ndrit mė shum'
  se aty jam un'
  nga zemra ime si burim
  rrjedh veē gėzim, veē gėzim

  3.
  Rreh zemra jon' te zemr' e tokės mėm'
  ēdo rrahje saj e bukur si njė kėng'
  njėzetvjeēar, kjo fjal' sa tingėllon
  oh sa ėndrra nė gji na zgjon

  4.
  Kjo mosh' e bardh' dhe mosha e rinis'
  ditėt i ēel nė gji tė lumturis'
  dhe njėzet vjeē mos t'isha un' vėrtet
  do t'mė bėnte tė tillė kjo jet'

  5.
  Na buzėqesh lumturia
  nė ēdo skaj te ky vėnd
  kur ne themi rinia
  edhe lumturi kemi thėn'

  6.
  Tak-tak-tak zemra mė troket
  lehtas po mė flet
  jam njėzetvjeēare, sot po dal nė jet'
  ajo mė thėrret
  Njė drit' tė re t'i ndez nė sy
  njė kėng' tė re t'i zgjoj nė gji

  (2, 3, 4, 5)

  7.
  Porsi ves' e mėngjesit
  ėndrrat tona me drit'
  anemban' ku jan' njerėzit
  marrin jet' gjith' dashurit'


Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Aktivitete, organizime mbrėmjesh nė Chicago, IL
  Nga mario_kingu nė forumin Shqipe nė SHBA
  Pėrgjigje: 380
  Postimi i Fundit: 09-10-2016, 18:42
 2. Aktivitete, organizime nė NYC, NY!
  Nga Toro nė forumin Shqipe nė SHBA
  Pėrgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 24-10-2012, 12:41
 3. VIP-at shqiptar
  Nga Orion_DYRRAHU nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 228
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 13:56
 4. Thoma Simaku
  Nga Shijaksi-London nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-12-2009, 21:46
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-04-2005, 18:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •