Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e alditirona
    Anėtarėsuar
    30-11-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    209

    A ka ndonje program pėr kufizimin e IP?

    Problemi qendron ketu! P,sh ne lidhje me internetin me antene apo satelit qe shperndahet me ane te rrjetit (LAN) ne disa kompjutera qofte mbrenda nje ndertese apo dhe jashte saj (p,sh kam nje qendrer interneti dhe ne te njeten kohe ju jap nga nje linje dhe disa personave qe ndodhen aty afer) tani problemi eshte se klientet mund te perdorin menyra per tu shperndare te tjereve ose perdorin me teper se nje kompjuter ne shtepi si mund te kontrolloj se sa IP jane te lidhura me internetin qe une kam dhe a ka ndonje program qe e mundeson kete.
    bashkimi sjell fitore.

  2. #2
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882

    Ndihma per ju

    Nese ju keni nje kompjuter qendror mbi te cilet jane bere dhe lidhjet atehere eshte mjaft e thjeshte sepse ju jeni i afte besoj te shikoni lidhjet qe keni krijuar vete dhe nese ju del nje emer kompjuteri i ri i lidhur me sistemin tuaj qendror atehere shikoni emrin e ri sipas rendit qe ju keni instaluar kompjuterat qe njihni dhe do kapni ip e re qe ka lidhjen me ju. normalisht lidhjet qe keni bere i keni renditur ne rresht dhe me nje emer te caktuar per cdo lidhje, kuptohet nese nje emer pc i ri rezulton i lidhur me pc tuaj qendror atehere e kapni mjaft lehte abuzuesin pasi ai vjen direkt pas lidhjes se rregullt tuajes. kaq per ju. suksese.

  3. #3
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Nje menyre tjeter e mire per te kontrolluar kete eshte edhe MAC addres munduhu te maresh MAC addres te kompjuterave qe jane lidhur me ty edhe atehere ben kontrollin e tyre nese ke nje MAC addres qe nuk e ke te regjistruar atehere shkepute nga linja pak a shjume eshte e njejta ide e odeonit .. cka doja te thosha eshte se ekzistojne edhe routers prandaj me ane te MAC addres arin te bllokosh edhe routers
    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e alditirona
    Anėtarėsuar
    30-11-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    209
    Ju falenderoj te dyve per ndihmen. Odeon arrita ta kuptoj shume mire nuk e kisha menduar se tek My Network shfaqen kompjuterat qe jane ne rrejt. Se frika ime eshte se klienti qe eshte jashte qendres se internetit mund te perdore nje switch per tua shperndare te tjereve duke ndryshuar IP.
    Tani doja nga Ardi te me shpjegonte pak MAC addres se nuk ja kam idene fare fare, se ku merren nga kompjuterat dhe si mund te punosh me to, kjo gjithmone ne rast se ke mundesi.
    bashkimi sjell fitore.

  5. #5
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Nuk ka mėnyrė pėr tė ndaluar njė klientin tėnd qė tė formojė njė rrjet tė tijin lokal dhe atė rrjet ta furnizojė me linjėn qė merr nga ty. Nė rrjetin tėnd ai person figuron vetėm me njė IP por nė shtėpinė e tij mund tė ketė 10-15 kompjutera dhe ti nuk ke se si ta marrėsh vesh apo ta kontrollosh kėtė gjė. Edhe ti vetė ke blerė vetėm disa IP (ose 1) dhe atė po ua shpėrndan tė tjerėve. Pra ti po kėrkon tė pengosh njerėzit qė tė bėjnė atė qė ti po e bėn vetė.

    E vetmja gjė qė mund tė bėsh ėshtė qė tė vėsh limit mbi shpejtėsinė maksimale tė linjės sė klientėve qė dikush qė ka 10 kompjutera, tė mos ngadalėsojė internetin e gjithė lagjes. Limitin e shpejtėsisė duhet tė kesh njė mėnyrė pėr ta vendosur me programin qė po bėn shpėrndarjen nė sėrvėrin kryesor.

    Nqs po pėrdor windows server, klientėt qė janė lidhur mund ti shikosh nė statistikat e sėrvėrit DHCP. Nuk e mbaj mėnd mirė por aty mund tė caktosh edhe rregulat pė shpėrndarjen e IP. Personi X merr kėtė IP. Personi Y merr kėtė IP tjetėr. Kur them personi, e kam fjalėn pėr emrin e kompjuterit (qė mund t'ua caktosh ti) ose adresat MAC qė tha Ardi qė janė unike pėr ēdo aparaturė qė lidhet nė rrjet (qoftė kjo kartė, modem, ridrejtues (router), switch, hub, etj).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 28-09-2004 mė 02:40
    Edi

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e alditirona
    Anėtarėsuar
    30-11-2003
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    209
    edspace te kuptoj por problemi eshte se atje ku une kam lidhur kontraten kam marre disa Ip p,sh duke filluar 0.0.0.152 deri 0.0.0.190 d.m.th qe kompania me ka dhene keto ip dhe une kam te drejte te te krijoj nje rrjet per aq Ip qe kam. Besoj qe une e kam kete te drejte ndersa klienti jo.
    bashkimi sjell fitore.

  7. #7
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    IP publike jane te shtrenjta dhe sado te blesh ti, do vije dita qe do kesh nje klient me shume se numri i IP qe ke blere. Atehere edhe ti do detyrohesh qe nga 40 IP qe mund te kesh blere, tu sherbesh 100 klienteve pernjeheresh. Te njejten gje do kerkoje te beje edhe klienti tend sepse nuk mund te paguaj per IP unike nga ty per cdo kompjuter qe ai ka ne zyre.

    Te gjitha kompanite e internetit ne Amerike, bejne ate qe permenda me lart. Cdo klienti i caktojne nje bandwidth te caktuar dhe nuk duan t'ja dine nqs ai klient perdor 1 apo 15 kompjutera. Kompania ka bere llogarite qe edhe nqs te gjithe klientet perdorin bandwidth-in maksimal, rrjeti te vazhdoje te punoje pa probleme. Te njejten gje do besh edhe ti per klientet e tu. Ai qe paguan pak, do ti japesh nje linje me te ngadalte. Ai qe paguan me shume do ti japesh nje linje me te shpejte.

    Jepu klienteve nje linje te shpejte qe te mund te konkurosh me kompanite e tjera, por jo aq te shpejte sa mund te lidhen 10 kompjutera. Nje tjeter hile qe perdorin kompanite Amerikane eshte qe te japin linje te shpejte per te shkarkuar, por linje te ngadalte per te ngarkuar. Ne kete menyre do fitosh kliente te rinj qe jane te interesuar per shpejtesine e shkarkimit dhe ne te njejten kohe limiti i ngarkimit (upload) do ti detyroje klientet e tu qe te mos lidhin me shume se 4-5 kompjutera.
    Edi

  8. #8
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    nuk mund te blookosh nje klient qe te shperndaje linjen e tij te tjereve evetmja menyre eshte te bllokosh me ane te routerit bandwidth/in e linjes qe ti i jep dhe keshtu mund ta minimizosh kete dem qe mund ti vije rrjetit tend.
    Nje sistem qe e ka kete eshte freebsd linux o ku di une. dmth tip linux.
    Dhe te instalosh dhe konfigurosh firewall me bandwidth limiting
    po deshe une mun te tregoj se si ta besh ne freebsd dhe te bllokosh bandiwdth dhe te bllokosh programe si kazaa etj
    po deshe ndihme posto pergjigje
    tung

  9. #9
    forever hers Maska e Eagle
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Vendndodhja
    boston-temporarly
    Postime
    505
    Citim Postuar mė parė nga alditirona
    edspace te kuptoj por problemi eshte se atje ku une kam lidhur kontraten kam marre disa Ip p,sh duke filluar 0.0.0.152 deri 0.0.0.190 d.m.th qe kompania me ka dhene keto ip dhe une kam te drejte te te krijoj nje rrjet per aq Ip qe kam. Besoj qe une e kam kete te drejte ndersa klienti jo.
    Me ate limit qe jep ti ke 190 - 152 = 28 IP ????!!!( ne fakt duhet te kesh 30 te tilla. Po te postosh subnet mask del e qarte sa IP duhet te kete networku qe ti menaxhon.)
    Tani se nga i ke marre ti IP-te une nuk e di dhe c'eshte me e rendesishmja a jane IP - te e tua IP publike apo private ?
    Kjo eshte teorikisht se praktikisht 28 IP po te jene publike ti duhet te paguash nje thes me para. Keshtu qe i bie te jene private.
    Prandaj kur thua se ke lidhur kontrate sqaroje me ate kontrataxhiun tend cfare IP-sh jane se ka mundesi dhe ty nuk te duhen 28 IP por vetem 1 apo 2 por me te njeten shpejtesi qe te ofron keto 28 IP.( shpejtesi po e perdor si sinonim te asaj qe quhet bandwidth).
    Keshtu mund te shpetosh ca para.
    Duke qene te tilla cdo kush qe merr nje IP nga ti ta themi 0.0.0.155 mund te perdore nje router dhe krijon nje network tjeter me IP ta themi 192.168.x.0 dhe mund te lidhe deri ne 254 kompiutera ne kete rrjet te ri duke perdorur vetem 1 IP nga tujat per internet akses. Ti nuk ke asnje te drejte te mos e lejosh kete.
    Edhe po vendose te mos e lejosh nuk ke mundesi ta kontrollosh, keshtu qe mos u lodh kot.
    E vetmja qe ti duhet te besh eshte te kontrollosh shpejtesine e cdo perdoruesi dhe kjo eshte mese e aresyeshme. Ti i jep nje perdoruesi nje IP dhe i thua se shpejtesia e tij do te jet x kb/s ai mund te lidhe 10 kompiutera te cilet nuk jane pergjegjesi e jotja dhe ata te 10 do te kene secili 10 here me te ulet shpejtesine.

    Hajt shnet e bofsh pare nga ky biznes.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eagle : 28-04-2007 mė 16:34
    nuk e duroj dot i-ne pa pike.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    DHCP server eshte krejt cka te duhet. Prej aty mund te caktosh se kush mund te ket
    ip adrese (permes MAC), si dhe cfar adrese do te jet. Pas kesaj te mbetet te besh nje monitorim rutinor te casjeve ne internet si dhe te shfrytezimit te brezit frekuencor
    (bandwidth usage).

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e dardanii
    Anėtarėsuar
    17-02-2007
    Postime
    209
    Kam nje pytje.
    Nese dikush nga klientat e mi i japin dikujna IP dhe MAC adresen, d.m.th nje IP dhe MAC adres shfrytzohet ne te dy vende gjė qe mua nuk me pengon fare sepse kam ruterin dhe ja caktoj asaj IP shpejtsin sa deshiroj por une du ta di se kur te vendosesh ne dy kompjutera te njejten IP dhe MAC adresa dhe a i punojn dy kompjuterat pa pengesa apo ne njerin komputer bie rrjeti nganjeher

  12. #12
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Nuk ka asnjehere mundesi qe ne nje network te ekzistojne 2 ip te njejta apo dy MAC te njejta eshte gjeja me fillestare e nje infrastrukture networku. Kjo eshte ajo qe ndodh:

    Klineti 1 me IP x.x.x.x Me MAC xx:xx:xx:xx:xx:xx lidhet ne Networkun tend. DHCP server e shef edhe e regjistron ne databasen e vet. Nese Klienti 2 do lidhet me networkun me te njejten MAC xx:xx:xx:xx:xx:xx DHCP do kontrolloje edhe shef qe ka caktuar nje IP me ate MAC edhe eshte aktive kshu qe do refuzoje te jape nje IP ose do jape ip x.x.x.x edhe do i thote qe ke nje ip te dublikuar ne network e do i jape nje gabim Limitted Conectivity. Duhet qe kompjuteri i klientit 1 te shkeputet nga networku ne menyre qe te mare nje IP te plote. Une do mund tu sygjeroja nje menyre tjeter per kete kontroll qe ka pak me shume pune. Ndertimi i nje WEB Serveri qe monitoron kete gje duke i caktuar secilit nga klientet nje RADIUS ID e Pass dhe qe detyron perhere nje person te identifikohet ne RADIUS qe te dale ne networkun Public "internet" ndersa nese nuk identifikohet qendron veten ne Networkun Privat (Local Ethernet) Nje nga kompanite e DSL me te medha ne USA Verizon ka futur kete teknike ne monitorimin e sistemeve te veta me mbi 20.000.000 Usera


    Per me shume info me thoni

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  13. #13
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anėtarėsuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Nuk ka mėnyrė pėr tė ndaluar njė klientin tėnd qė tė formojė njė rrjet tė tijin lokal dhe atė rrjet ta furnizojė me linjėn qė merr nga ty. Nė rrjetin tėnd ai person figuron vetėm me njė IP por nė shtėpinė e tij mund tė ketė 10-15 kompjutera dhe ti nuk ke se si ta marrėsh vesh apo ta kontrollosh kėtė gjė. Edhe ti vetė ke blerė vetėm disa IP (ose 1) dhe atė po ua shpėrndan tė tjerėve. Pra ti po kėrkon tė pengosh njerėzit qė tė bėjnė atė qė ti po e bėn vetė.
    Edspace, kjo vlen vetem ne rastet kur vendos nje skede rrjeti dytesore dhe nga skeda paresore i ben share drejt kesaj dytesores. Nese dytesorja kalohet ne hub atehere eshte praktikisht e pamundur qe te dallohet nga dikush qe i jep linjen skedes paresore. Pervec kesaj edhe ne rastin kur perdor nje router dhe perdor adrese ip statike, adresen qe i ka dhene djali qe te punoje me kompjuterat. Ne rastin kur linja te vjen me nje kabell lan dhe ti direkt kerkon ta fusesh ne hub e njekohesisht ti japesh dhe te tjereve, me nje program si ipscanner, por edhe thjeshte nga my network places, je ne gjendje te dallosh kompjuterat e shtuar. Kjo sepse ato vihen ne 1 nivel.

    Ajo qe ti mund te besh eshte te limitosh numrin e caktuar te "klienteve" qe ke me ane te subnet mask. Nese din qe ke (le te themi) 30 perdorues, nese aplikon si subnet mask 255.255.255.224 (vlera e fundit duhet te ishte 0, pra mund te lejosh 255 adresa ip te rangut 192.168.0.x), atehere adresat nga 192.168.0.1 deri ne 192.168.0.30 do jene te vlefshme. E nese dikush kerkon ti shtoje rrjetit adresen 192.168.0.31, ajo do dale jashte rangut te subnet dhe sdo jete ne gjendje te marre internet ose te komunikoje ne rrjet.

    Shpjegimi i subnet eshte disi me i komplikuar se kaq dhe perdorimi akoma me i gjere, ama mendoj qe per ty duhet te beje pune
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xemlo : 17-05-2007 mė 21:04

  14. #14
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Xemlo,

    Lexoje me kujdes shkrimin:

    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Nuk ka mėnyrė pėr tė ndaluar njė klientin tėnd qė tė formojė njė rrjet tė tijin lokal dhe atė rrjet ta furnizojė me linjėn qė merr nga ty....
    E kam bere te qarte qe behet fjale per nje rrjet lokal (lan), te vecuar nga ai i ISP. S'po flisja per hube sepse dihet qe ato nuk formojne rrjet te ri, por thjesht zgjerojne rrjetin ekzistues. Rrjeti i ri formohet ne ato menyra qe ke shpjeguar ti, me router softuerik (ku rolin e router e luan sistemi operativ) ose harduerik.
    Edi

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e x-e-n-i
    Anėtarėsuar
    09-05-2004
    Vendndodhja
    GjiLaN City
    Postime
    125
    Me se miri eshte te perdoresh Mikrotikin ,,edh euen kam INternet caffe sid he kam shume klient une i kontrolloj permes mikrotikit mundesh mi jave ndal rrjetin kush se pagun por edh ekufizimet i bene permes tij,,pra pa ja leshu ti rrjetin nje ip adrese ai smund te kyqet ne rrjeten tende ,,,,veq nese bene ndonje sharing pra me dy kartela Lan ,,,a perndryshe smund te mer rrjet,tung

  16. #16
    IT Professionals Maska e Sirius
    Anėtarėsuar
    13-11-2002
    Vendndodhja
    Geneve
    Postime
    583
    Pershendetje

    Disa gjera i keni spjegu mir disa i keni bo lomsh(e kam fjalen per metoden e shpjegimit, e quaj lomsh sepse per me qen shkrimet e kjarta duhet me shpjegu gjdo term apo shkurtes por sidoqof edhe un do ta postoj kte shkrim ashtu si ju pa shpjegime te hollsishme), nuk ma ha mendja mi shpjegu se do tme duhen dy orė te tera mirpo me duhet t'theksoj se sot per sot nuk mund t'behet kontrollim i plot i qfar do LAN, MAN, WAN-i sepse koha i ka mundur pak sa keto IP dhe MAC por se shpejti presi nga CISCO qe te dal me ndonje metod ma efikase per kontrollim te rrjetit.

    Dikush me lart kish permend se MAC eshte unike po kur e blen NIC apo Wireless Card te re fakt se eshte unike por mundesh edhe ta besh spofnetizimin e saj dhe ta mashtrosh Ruterin qka dot thot se ti mendon se ka te kyqun X personin ne rrjet por ne fakt eshte duke i mar rrjet Y personi dhe me kte ska ber asgje.

    Un ne kto momente jum duke shkrujt perme wireless nga nje provider tjeter jo nga ai qe kam rrjetin por mos e mern si gje te leht sepse kte mund ta beni vetem te provideret e dobt.

    suksese per nervat qe keni per shpjegime

  17. #17
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Rrushi jo per debat po cdo gje qe eshte thene me lart eshte shpejguar qarte. Si ajo qe ka thene Edi apo cka une kam thene apo xemlo. Asnjeri nga ne ska thene qe smund ta spufesh MAC por kemi permendur situatat se si mund te ndodhe nese ti e spuf MAC. Nese je ip profesionist edhe ke mbrojtur ndonje nga certifikatat e microsoft apo comptia gjeja e pare qe meson per nje network eshte: Nuk eshte e mundur te kesh dy paisje ne te njejtin network me te njejten IP apo MAC Nese lexon me vemendje ne forum jane disa postime qe une edhe qoska kemi bere per te shpjeguar lidhjen e IP me MAC[/b] Sa per monitorimin e rjetit e ben sa hap e mbyll syte vetem se duhet te kesh persona te dedikuar edhe te afte per ta mbajtur kete rjet. Shembull shume i thjeshte: Ne kompanine ku une punoj kemi 5 godina 4 jane te uplinkur me fiber e nje eshte uplinkur me antena Lazer edhe WiFi edhe deri me sot ska patur asnje klient qe mund te lidhet ne ate sistem wireles edhe per prove disa koleget e mi kane testuar cdo lloj metode te njojtur edhe nuk kane aritur te marin akses. Une kam permendur Verizon si nje kompani qe shperndan internet ne USA. Te ftoj te mundohesh ta besh ate gje. Nuk e di se ku jeton po nese je ne usa je shume i familjarizuar me HotSpots qe ka kudo si ne starbuks mcdonalds apo aeroporte apo hotele. Provo ti thyesh keto sisteme !

    Ardi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 27-06-2007 mė 23:20
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  18. #18
    Skafist i Popullit Maska e kobajashi
    Anėtarėsuar
    13-06-2007
    Vendndodhja
    bora bora
    Postime
    9
    kam 25 pc nė rrjet dhe sapo instalova tek pc ime windows 2000 server..qė tė jem i sinqerte skam punuar ndonjėher me win2000 server, por thashė ta marr mundimin qė tė mesoj diēka se si mund ta manaxhoj rrjetin nėpėrmjet kėtij sistemi..ku mund tė gjej ndonjė material pėr win 2000 server ? flm

  19. #19
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  20. #20
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    kobajashi nese ke ndopnje program per shkarkime kerko keto gjera

    CBT nuggets Windows 2000 server networking
    CBT nuggets Administrating Windows 2000 server

    qe te jesh me sakte kerko per CBT Nuggets ose Comptia Training edhe shkarko materjalet qe ata te ofrojne. ruga per kete eshte e gjate po te uroj suksese edhe mos u dekurajo ne fillim vazhdo te mesosh


    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sabit Idrizi
    Nga shigjeta nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 22-06-2022, 01:35
  2. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
    Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
  3. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
    Nga shigjeta nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57
  4. Merjemja a.s, Nėna e Isait (Jezusit)
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:17
  5. A egziston ndonje Program per te ndryshu IP address ?
    Nga Kannanni nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 02-06-2004, 23:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •