Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393

  Edi Rama merr pjese ne festen e republikaneve

  E Enjte, 23 Shtator 2004


  EDI RAMA "PAGEZOHET" KRYEMINISTER NE WASHINGTON  Nga Stavri Marko  Me ne fund duket se Shqiperia ka hyre per diskutim ne valixhen diplomatike te Washingtonit. Deklaratat e bashkimit europian per mangesine e reformave ne Shqiperi, rritja e popullaritetit te partise se Ilir Metes, loja me kryeministrin e ardhem opozitar, bllokimi i reformes zgjedhore nga dy partite e medha dhe vecanerisht pritja madheshtore e Edi Rames ne Washington, perbejne levizjen me te rendesishme te politikes se brendshme shqiptare. E permbledhur kjo do te thote: Edi Rama eshte personi qe mund te mbeshtetet nga perendimi per kryerjen e reformave euroatlantike ne Shqiperi

  Pse Edi Rama kryeminister?

  Sigurisht dikush do te thote se Rama eshte menaxhuesi me i suksesshem i kryeqytetit shqiptar sa 1/3 e pergjitshme e popullsise shqiptare, de jure, "de facto 1/2 e Shqiperise), me nje vendosmeri te pashembullt, por dhe me nje background alla europian "besimi fetar kristian, sic e permend James Pettifer, analist i "Strategic Conflict Researcher of Defense Ministry of Great Bretagne"). T'i shtojme ketu dhe meritat e tij ku cdo kryebashkiak i Shqiperise "betohet per koken e Edi Rames" se po ndjek shembullin e tij profesional ne te miren e komuniteteve qe perfaqesojne. Pra Edi Rama eshte projektuar per te patur nen administrim Shqiperine, nje vend me 3 milione banore, me politike te bipolarizuar, me nje aspirate mbarekombetare per ribashkim te trojeve shqiptare, me nje vizion te qarte paneuropian dhe atlantik per integrimin e shqiptareve ne Europe, etj. Me pak fjale, qeveria e Fatos Nanos po ndjen eren e largeses.  Kur dhe cfare mund te ndodhe?

  Edi Rama kryeminister deri ne zgjedhjet e ardhshme. Koalicioni i majte i bashkuar mund te fitoje bindshem. Synimet e lobit cifut per Edi Ramen. Nano dhe Meta nga rivale te eger behen partnere per te fituar zgjedhjet e ardhshme.

  Plani per te perkrahur Edi Ramen eshte bere i ditur kohe me pare. Te gjithe e dine, kjo ngacmon vecse dr. Berishen dhe opoziten ne pergjithesi. Me deklarimin e grupit parlamentar te LSI-se se Ilir Metes, i cili ka aksese te rendesishme ne Grupin e Kontaktit per Ballkanin qe pritet te vizitoje Tiranen ne muajin nentor, kryeministri i Shqiperise, Fatos Nano, duhet te lere pushtetin deri ne miratimin e buxhetit per vitin 2005 sepse ai nuk ka maxhorancen, i cili nuk mund te kaloje 2/3 e votave ne parlament. Perpara se kjo te ndodhe, duhet qe e majta qe eshte ne pritje te levizjeve brenda koalicionit, te bindet se LSI-ja duhet marre ne konsiderate dhe si e tille ajo vendos per zgjedhjet e ardhshme. Ne kete pikepamje, emri qe ka fituar simpatine, eshte analizuar dhe eshte deklaruar si udheheqes i te majtes shqiptare per zgjedhjet e ardhhme dhe qe eshte padyshim Edi Rama. Kjo cimenton edhe marredheniet Nano-Meta nga rivale ne PS-se ne partnere te barabarte per zgjedhjet e ardhshme parlamentare duke bere aleance te ngushte ne koalicion te gjere.  Pra e Majta shkon ne zgjedhjet e ardhshme e bashkuar dhe mund te fitoje "nuk mund ta paragjykoj vecse e analizoj si fakt). E vecanta eshte se Rama perkrahet nga lobi cifut i Amerikes. Koalicioni i majte do te brohorase "Viva Edi Rama" dhe parate mund te burojne dhjete fish me teper se ai ka shpenzuar per te rregulluar Tiranen.  Edi Rama mund te mos zgjidhet kryeminister.

  Ekziston nje mundesi qe faktori i majte te mos arrije nje konsensus per Edi Ramen kryeminister. Kjo mund te jete nje kembengulje e Nanos dhe e Berishes per te mos patur diktat nga jashte. Kjo varet nese Nano pranon ftesen per bashkepunim per fitoret e ardhshme parlamentare, ne rast te kundert, e majta humbet, kryeminister mund te zgjidhet nje person pa konsensus te gjere te majte dhe mund te shkohet per zgjedhje te parakohshme ose kur jane caktuar me qeveri teknike. Ky eshte dhe kyci i suksesit te dr. Berishes. Nese Nano vendos se duhet qe partia e tij te reformohet ne opozite, atehere, ai e ka me te lehte te shese Ilir Meten dhe te majten politike dhe t'ja lere pushtetin dr. Berishes. Kjo kerkon nje vendosmeri per te kundershtuar levizjen per ndryshime ne Shqiperi e cila ka startuar poshte parave qe jepen per "Mjaftistet". Rjedhoje e kesaj loje eshte dhe hipoteza e kerkuar per te percaktuar me doemos kryeministrin e ardhshem shqiptar te opozites dhe protestat e "Mjaftisteve" perpara PS-se dhe PD-se. Pse valle duhet percaktuar se kush duhet te jete kryeminister i Shqiperise kur duhen ende dhe 9 muaj kohe per zgjedhjet e ardhshme parlamentare, kur duhet rregulluar regjistri i zgjedhesve, KQZ, ku do te votojne emigrantet dhe ligji per zgjedhjet? A nuk ka te drejte shefi i opozites te vendose ne rast se fiton zgjedhjet se kush duhet te jete kryeminister? Nje gje duhet marre parasysh. Lideret mund te hiqen vetem me voten e lire ose me doreheqje per nje vend demokratik dhe ne duhet te respektojme keto parime legjitime. Ne rast te kundert, ne vazhdojme te jemi po ata, vasale dhe diktat nga te medhenjte, pa autoritet si komb, pa kulture demokratike dhe pa vizion per te ardhmen.  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur


  Zgjidhja mė e mirė mendoj se ėshtė kjo qė Edi Rama tė zgjidhet kryeministėr deri nė zgjedhjet e ardhshme dhe nėse Edi Rama dėshmohet edhe nė detyrėn e kryeministrit sikur nė atė tė kryetarit tė bashkisė (gjė pėr tė cilėn nuk kam dyshim fare), atėherė i urojmė edhe njė mandat tė plotė qeveritar. Pėrndryshe PS mendoj qė e ka tė sigurtė humbjen nė zgjedhjet e ardhshme, edhe pse Berisha pėr sa kohė tė qėndroj nė PD ia ul vlerat PD-sė por prapė pėrballė njė PS-je me Nanon nė krye e nė kėtė gjendje qė ėshtė tani e ka tė sigurtė fitoren nė zgjedhjet e ardhshme. Mendoj se sikur Nano ashtu edhe Berisha janė tė konsumuar politikisht dhe duhet tė ikin sa mė parė.

  Edi Rama do tė jetė poashtu edhe kryeministri qė do tė ribashkoj Dardaninė me Shqipėrinė dhe kryeministri i parė shqiptar me autoritet tė plotė edhe nė Dardani. Poashtu do tė jetė kryeministri qė do tė nėnshkruajė marrėveshjen pėr stabilizim-asociim me BE-nė dhe do ta afroj shumė anėtarėsimin e plotė (ndodh qė kjo tė bėhet gjatė mandatit tė tij, pra anėtarėsimi me tė drejta tė plota), do tė anėtarėsoj Shqipėrinė me tė drejta tė plota nė Nato, dhe do ta bėjė gjithė Shqipėrinė ashtu si bėri Tiranėn. Pėrveē kėtyre do tė siguroj tė drejtat e shqiptaro-maqedonasve (nėse sllavo-maqedonsat duan tė mos e ndajnė Maqedoninė), tė drejtat e shqiptarėve nė shtetet tjera fqinje si dhe do tė ngrej marrėdhėniet e shtetit Shqiptar me komunitetet shqiptare jashtė nė nivelet mė tė larta tė mundshme.

  Kėto janė sfidat e tij qė unė pėr veten time kam shumė besim qė do t'i pėrballoj pa asnjė problem dhe si ėshtė mė sė miri, ashtu siē edhe e potencova unė kėtu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 23-09-2004 mė 00:49
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Edi Rama do tė jetė poashtu edhe kryeministri qė do tė ribashkoj Dardaninė me Shqipėrinė dhe kryeministri i parė shqiptar me autoritet tė plotė edhe nė Dardani

  [U]Ribashkimi Dardani me Shqiperi eshte ender i-e qdo Shqipes e jo si thua do te jete Edi Rama.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Pasyshim qe do jete Rama. Kjo pritej, dhe siguria qe ai morri ne amerike e perforcoi kete edhe me shume.

  Ne PS Rama ngelet nje "rising star" sepse pothuajse te gjithe te tjeter jane konsumuar dhe nuk arrijne te gjenerojne ndonje shprese apo vullnet te madh tek shqiptaret. Rama gjithashtu eshte treguar mjaft i mencur qe nuk eshte perzier ne luften politike teper antipatike per shqiptaret. Suksesin Rama ka me cfare e mbeshtet ne punen qe ka bere ne Tirane. Karakteri i Rames eshte despotik, solid dhe teper i disiplinuar. Nga ana tjeter Rama gjitheshtu shikohet si teper i pavarur nga PS dhe pjesa e saj antipatike qe kontrollon pushtetin tashme dhe reflekton mjaft pakenaqai ne publik. Te gjithe e kuptojne se Rama nuk pyet shume per keta.

  Sa per PD, eshte e kote te flitet. Asnje "rising star" ne kete parti. PD i ofron shqiptareve ne pergjithesi njerez teper ekstremiste dhe te paekuilibruar, e me keq te paafte e te falimentuar. I ofron shqiptareve po ate lider qe na zhyti ne lufte civile dhe shkaterim ekonomik si ai i 97. Po ai individ, po ajo filozofi, po ai mentalitet. I ofron pra nje ecje mbrapa. Ne krye te financave shqiptare do vije ish-ministri i kohes se non-sensit me te madh ekonomik, fajdeve, pra Ridvan Bode.

  Eshte edhe nje Gary Kokalari qe deri me sot nuk ka bere asgje me shume se lufte personale ndaj Nanos, me qindra nota te merzitshme proteste, dhe gjoja per te miren e shqiperise. Po ai Gary Kokalari qe gjate luftes ne kosove, perpara televizioneve me prestigjoze ne amerike, deklaronte se zgjidhja per luften eshte rrafshimi total i Beogradid me ane te bombardimit.

  Te tjeret jane pupets, pa asnje indentitet te vetin, le me pastaj te flitet per arritje.

  Rama ne kete aspekt nuk ka asnje konkurent.

 4. #4
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,319
  Nje nga te paktat lajme te mira qe kam lexuar keto dite!
  Te shumte jane ne Shqiperi papagallet e kameleonet qe vetem premtojne dhe nxjerrin gjoksin perpara, por te pakte jane njerez te devotshem si Rama, te cilet konkretizojne gjysmen e atyre premtimeve qe japin. Deri tani e ka vertetuar kete me veprat e tij!
  Shpresoj ti jepet nje shtyse e forte ketij djali ballelarte...dhe klanet mafioze te Nano Berishave, mos i prefshin kurre rrugen karvanit te tij!

  Suksese ne te ardhmen Edi Rama!
  Kush te ka inat...te rrufte...( - - - - - )

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  leshator..

  Je debator i zoti ne fakt e mirseerdhe..

  edhe nje here behu i sinqerte me vehten..e prano te verteten sic e pranon ndonji here kur do.. psh kur thua se edvini eshte despot..

  97-ta nuk eshte veper e Berishes por e PS-se..

  E qe eshte veper e PS-se kete e di gjith bota se vec tjerash PS-ja fitoj nga 97-ta..

  Pra mori Pushtetin me 97-ten dhe qe 97-ta ishte TMERR kjo sepse vec me nje TMERR te tille mund ta merrte Partia gjakatare e Punes perseri pushtetin..

  c'fitoj populli..nga 97-ta..

  E ku Pyet Ps per popull..

  Ja fitoj Edvini, erioni, Blendo gonxhe Blushat e kallamkusuri..

  edvini mund te behet Kryeminister..ne fakt Ai eshte Kryeminister..

  Ai ben cte doje ..

  Ai nuk pyet per ligje e rregulla..Ai eshtepra sic thot leshatori nje Despot..
  despot ish dhe Enveri por nuk ish hajdut ne kte lloj oreksi sikurse keta sot..

  Sulo Gradeci thoshte se Enveri vishte corape dhe te arnuara..

  E pyeta njeher nje gjinokastrit qe e njihte mire Enverin.. e ai tha.. Nuk genjen ne ate pike Sulua.. vertet ashtu eshte..

  Per Enverin dhe mund te themi se miliardat i coj jo ne kanale vaditse jo ne diga hidrocentrali jo ne bunkere etj..

  Miliardat qe vjedh Edvini nuk merret vesh ku shkojne..

  te Nanos e Metes dhe dihen..deri diku..

  Psh Nano i ben rrush e kumblla nje pjes te miliardave qe vjedh.. kurse Iliri i depoziton ne VJene e Zyroih.. e kto tashme dihen nga mileti pran tyre.. e qe coc na vjen ne vesh dhe neve dicka..

  Edvini sic duket eshte me i fshehte..
  Eshte e qarte se nje pjese e miliardave qe vjedh Edvini shkojne ne kanale qe i sigurojne atij "llafe te mira" ne vesh te Busho Paull Hillar Anan-Prod-Brukselave..

  edvini do bashkoj dhe Kosoven thot ky lejfeni i Kosoves..

  Po .. edvini do vjedh dhe Kosoven.. sic e vodhi me te ashtu quajturen Koncert ne ndihme te jetimeve qe organizuan ne Prishtine ca kelish te Mafies Koso-Tiranase..
  U mblodhen Miliarda aty por akoma nuk dime ku shkoj qofte 5 euro te atij Thesi qe u mbush aty nga humanizmi qe treguan Pacollet e biznesi Kosovar..nen zhurmen hipnotizuese qe realizuan Krasto-gjebreat atje..e lajle lulet e enveristave kosovare qe sundojn Prishtinen qe ben fushat per Edvinin..

  kaluan muaj plot e asnje llogari nuk u dha ne se u ble ndonji qillo miell per femijet e varfer te Kosoves nga miliardat qe u mblodhen me ate nate magjike ..

  Edvini ka fut nen sqetull kupolen e Mafies se ndertimeve e te Medias dhe ata punojne per ate dit e nate..

  Gazeta Shqiptare para vizites se Edvinit ne USa i beri nje shiring qetsuese Bandes Hakmarrja qe te mos llape ndonje nga ata per lidhjet qe kane me Edvinin..
  Te gjithe e kuptojne se vrasja e Gencit te Sallakut ishte porosi e Edvinit kryer nga Shyto Arapet e Mafies qe te neutralizohet institucioni i prokurorise..

  Edvini eshte beniamini i qarqeve me konservatore e me te egra te nomenklatures staliniste enveriste.. Nen shalet e tij te gjata ndihen te qete tere garda kriminele e KQ ppsh-se dhe sorrollopi i tyre xhelato-kanibalist.. Nen b-olet e Edvinit ndihen mire tere fashistoidet e Naziskinet e banditet e brezit te ri stalinisto-terbaciot qe u rriten me helmin enverist e po majmen me milionat e tender plackitjes..e qe bashk me baba-mamallaret e tyre ku-rvo-shk..erdhata sundojne Tiranen e gjith Shqiperine..
  Me Edvinin do ndihen te garantuar dhe mafia kosovare e listave te zeza.. e Halit Thaqo Melaimave..

  Edvini Kryeminister eshte epilogu i natyrshem i 97-tes (revolucioni anti-dhjetor) dhe kalimi i Shqiperise ne nje Epoke te re Pinocheto-Enveriste qe nuk do i dihet fundi..

  Hajdut dhe demagog .. i pacip e rrenacak.. skuth e psikopat.. do te jete pra kryeministri i ri i Shqiperise..

  Kemi fat (fat per njerzit e mire) qe mir a keq e kemi nje Trim qe nuk nenshtrohet e qe lufton kunder menxyres.. qe ka pllakosur Shqiperine.. e ky eshte natyrisht Sali Berisha (ska tjeter me te mire) e shoket e tije Ngjela, Bode e Topi me compani....
  Le te shpresojme se me Vota do i tregojme vendin hajduterise e krimineleve qe kane zene sot dhe "mik te madh" ne Bruksel Vashington.... sikurse dikur Enveri me Mao Ce duna e Stalina..
  Pra e vetmja shprese te shpetoje vendi nga keta ujqer me miq ne bruksel e Vashington Athine e Rome eshte "zenja mik" e Popullit shqiptar nga PD-ja dhe njeher si me 1992..dhe shporrja njeher e pergjithmone e fares se keqe qe sundon tash 70 vjet ..

  qashtu..

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet nė Bllog
  11
  Lajmi nuk eshte 'Rama Kryeminister', lajmi eshte 'Rama merr pjese ne festen e republikaneve' ku ai ka dale edhe ne fotografi me presidentin Bush dhe gruan e tij. Qesharakja ne ate foto eshte se Rama ka dale si cjapi tek kasapi dhe kjo per merite e atyre qe e kane mundesuar ate. Se si mund ti kerkoje Rama, nje liberal dhe nje ateist presidentit te Amerikes mbeshtetje, eshte nje sipermarrje qe vetem ata qe e njohin Bush nga ekranet e televizoreve mund ta ndermernin. Po ti njihnin politikat e Bush dhe po te njihnin botekuptimin e tij konservator, do ti largoheshin atij si djalli eres se thimjamit.

  Rama, qe i ka ikur zeri dhe figura keto muajt e fundit, nuk po lufton per kryeministrine, po lufton per koken e tij kur neser demokratet te shohin pushtetin. Nano-Meta-Rama do te vihen ne gare se kush do tia dale te qendroje ne politike dhe te vazhdoje te jete "kundershtari i Berishes". Te tre kane nevoje per politiken se vetem politika te ofron imunitet apo jo?! Si mund te behesh kundershtari i Berishes? Duke zene karrigen e Nanos. Tellalli me lart ngaterron "karrigen e Nanos". Nuk eshte karrigia e kryeministrise, eshte karrigia e partise.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393
  O Lesh, ty a tė ngeli hatri qė bota e bombardoi Beogradin a?
  A je nė vete ti, ēfarė flet?
  Duhet tė keshė turp nga mijėra shqiptarėt e vrarė, tė masakruar dhe milionat e larguar atėkohė nga shtėpitė dhe pronat e tyre nė mėnyrėn mė brutale. Poashtu duhet tė vij turp nga bota qė reagoi pėr tė mirėn tonė dhe tė njerėzimit duke bombarduar Beogradin.
  Nuk e kam menduar kurrė qė mund tė ketė kėshtu shqiptar kaq tė pallogjikshėm dhe kundėr vetes sė tij dhe gjithė botės qė ka ndihmuar kombin e tij.
  Thirri mendjes, Leshi e mos bėj gabime kėshtu nė tė ardhmen.

  Gary Kokalari ėshtė njė ndėr politikanėt dhe intelektualėt mė tė zotė shqiptarė dhe sikur PD ashtu edhe PS ka nė gjirin e vet shumė intelektualė tė zotė por qė deri tani kanė qenė tė ngulfatur nga Nano dhe Berisha.

  Ėshtė shumė interesant fakti i shoqėrisė Edi Rama me Bushin, liberal me konservativ por gjithēka ėshtė e mundur kur e ke suksesin prapa vetes qė dtth. zotėsi. Sa pėr ateizėm, edhe vet Bush sikur shumica e politikanėve dhe intelektualėve botėrorė janė ateistė por nuk e shprehin sepse feja ėshtė ende njė instrument dhe mjet i politikės nė raste tė caktuara.

  Njė politikan qė tė vazhdoj tė kryej detyrėn e tij duhet ta ketė bėrė atė detyrė nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme apo edhe tė paktėn nė mėnyrė tė pranueshme nga tė gjithė. Nano nuk e ka bėrė detyrėn e tij si duhet gjatė kėtyre viteve qė ka qenė nė pushtet, dhe nuk ka asnjė arritje tė veēantė nė karrierėn e tij politike dhe nuk ėshtė duke ofruar asgjė mė shumė nga ajo qė ka bėrė deri tani, kėshtu qė nuk mund t'i bėj shqiptarėt ta votojnė edhe njėherė.
  Berisha poashtu, nuk ka asnjė arritje tė veēantė, pra nuk ėshtė politikan karriere sepse nuk ka pas vetes asnjė sukses tė veēantė qė do tė na siguronte se ardhja e tij nė pushtet do tė sillte ndonjė sukses.
  Nė politikė, politikanėt kanė vetėm njėherė shansin pėr tė bėrė karrierė, nėse dėshtojnė atėherė duhet tė largohen nga politika sepse kombi nuk mund tė bėj eksperimentime me tė ardhmen e tij. Edhe Nano e edhe Berisha janė tė dėshtuar dhe tė konsumuar plotėsisht, prandaj duhet tė ikin sa mė parė.

  Edi Rama, ka pasur arritje tė veēanta dhe tė suksesshme qė njihen, veēohen e theksohen jo vetėm nga politikanėt dhe intelektualėt shqiptar por edhe botėror, prandaj edhe ėshtė njė politikan karriere qė premton sukses ashtu sikur edhe kishte sukses nė karrierėn e tij tė deritashme.

  Murrizi, ėshtė fakt qė ribashkimi i Dardanisė me Shqipėrinė ėshtė ėndėrr dhe qėllimi kryesor i punės sė gjithė shqiptarėve dhe jo vetėm Edi Ramės, por si duket Edi Rama do tė ketė fatin qė i pari ta sendėrtoj atė.

  Pėr mė shumė lexo edhe njėherė atė ēfarė shkruajta nė shkrimin e parė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 23-09-2004 mė 05:13
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Albo..

  Ai ujku ja ku eshte aty me Bushin ..ti thua nuk jan gjurmet e ujkut aty..

  cfar liberali eshte Edvini e c'lidhje ka feja e Bushit me Edvin hajdutin..

  Mariz Linoja me Limpreht Prod Paket e Xhefer kopukun.. nuk jane bektashij a te pafe si terbaciotet e Gjinushit por ama ata e rrezuan Sali Fe-Respektuesin dhe Ri-prune ne Pushtet Nomenklaturen ateiste Zan Caushoiste..te Enver Edvin Nanove..

  Shum i prire je te bec petulla me uje ti..

  50 vjet i shtypi katoliket enveri qe kishin nje ushtri me prifta me akademi europe e Italia e Franca katolike grure e pati me Enverin..

  Ai muhamad ATTa i 11 shtatorit bente MUUUUUUUU ne mes te Amerikes qe eshte spiun i Bin Ladenit e Teneti deri dje mori rrog si Drejtor CIE..

  aman leri kto iluzione ..
  Ishalla nuk i ka tere PD-ja keto lakra ne koke..

  ja nje Shembull.. qe Bota ska principe e se duhet te luftohet pa pj-erdhur cfar thote Bota..
  Cdo popull e cdo njeri duhet ta mbroje integritetin pa pritur tja mbroje vashingtoni a Brukseli..

  ..

  Edvini takon Bushin ..kurse bandat e Edvinit lirohen nga burgjet..
  A e kupton sa eshte sahati mor djale..

  -----

  Ja cthot Gazeta e Mafies GSH sot..

  ....

  Vendimi dje nė drekė. Avokati Dylber Mani: Mė telefonoi nga Brukseli

  Drejtėsia belge firmos lirimin nga qelia tė Altin Arapit


  --------------------------------------------------------------------------------

  Fatos Mahmutaj


  TIRANE

  Altin Arapi, i njohur si njė nga krerėt e organizatės qė u quajt "Hakmarrja pėr Drejtėsi Shqiptare" dhe i akuzuar si vrasės i shoferit tė Kryeprokurorit Theodhori Sollaku, i lė puplat drejtėsisė shqiptare, tė paktėn pėr njė kohė tė pacaktuar. Lajmin e lirimit tė tij nė Belgjikė e konfirmojnė burime tė sigurta nga ky vend si dhe avokatėt e tij nė Tiranė. Kėshtu sipas avokatėve belg tė Altin Arapit, Sven Mari dhe Tom Bauens, klienti i tyre ėshtė njė qytetar i lirė qė nga mesdita e djeshme. Tė njėjtin lajm e konfirmon me kompetencė tė plotė pėr Gazetėn edhe avokati shqiptar i Altin Arapit, Dylber Mani. Sipas avokatėve belgė, Ministria e Drejtėsisė gjatė ditės sė martė 21 shtator 2004, ka vendosur mosekstradimin e Altin Arapit sipas kėrkesės sė autoriteteve shqiptare. Ky vendim njė ditė mė pas, pra dje, ėshtė dėrguar nė burgun ku mbahej Arapi duke bėrė tė mundur lirimin e menjėhershėm tė tij. Lajmin e parė e kanė dhėnė avokatėt belgė, tė cilėt janė telefonuar nga Arapi, qė u ka shpjeguar se ishte i lirė pas njė urdhėri tė Ministrisė belge tė Drejtėsisė. Nė fakt nė legjislacionin belg thuhet: "Nė rastet e ekstradimit me urdhėrarrest ndėrkombėtar, vendimin e merr vetėm Ministria e Drejtėsisė, pasi tė ketė marrė mendimin e Gjykatės tė Apelit dhe Presidentit tė saj". Duket nė njė formė tė tillė ka funksionuar edhe lirimi i Arapit. Njė goditje e fortė pėr drejtėsinė shqiptare, pėr Policinė, Prokurorinė dhe Ministrinė e Drejtėsisė. Ishin kėto organe pėrgjegjėse tė pėrmbushjes sė detyrimeve tė shtetit ndaj qytetarėve tė vet nė rastin "Arapi" dhe dėshtuan nė njė kohė kur pėr arrestimin e tij morėn meritat e organizimit tė aksionit mė tė sofistikuar dhe mė suksesshėm tė ndėrmarrė ndonjėherė. Pas lajmit tė lirimit avokati i Arapit, Dylber Mani pohoi se ky lirim ishte njė mėsim pėr drejtėsinė shqiptare. E cila sipas tij qėndron shumė larg asaj tė vendeve perėndimore. Sipas tij drejtėsia perėndimore tregoi se e zbaton saktė ligjin dhe se e respekton atė atje ku thuhet se "ēdo dyshim qėndron nė favor tė tė pandehurit".


  Ishte nė makinė me vajzėn dhe gruan e Kryeprokurorit

  Kėshtu u ekzekutua shoferi i Sollakut
  Genci Sina, shoferi i kryeprokurorit Theodhori Sollaku, u vra rreth orės 22.30 tė mbrėmjes sė 29 shtatorit tė vitit tė kaluar nė kryqėzimin tė Ura e Madhe e Lanės nė qendėr tė kryeqytetit, pak metėr pranė derės sė piceri "Laguna". Sipas burimeve nga grupi hetimor, qė mbėrriti nė vendngjarje, vrasja ishte bėrė nga njė i ri rreth 35 vjeē me tipare tė rregullta, qė mbante syze tė tejdukshme pėr tė cilat mendohet se ishin optike. Nė momentin e krimit nė makinė ndodhej edhe bashkėshortja e kryeprokurorit dhe vajza e tij. Ndėrsa nė shoqėrinė e vrasėsit u tha se ishte njė vajzė. Sina nė ato momente ishte duke i dhėnė makinės fuoristradė tė kryeprokurorit, me tė cilėn po dėrgonte nė shtėpi bashkėshorten dhe vajzėn e Sollakut. Kurse vrasėsi po lėvizte me njė taksi. Sipas hetimit shkak pėr vrasjen ishte bėrė njė grindje pėr arsye banale midis vrasėsit dhe Sinės. Nė momentin qė taksia dhe fuorsitrada kishin qėndruar pėrbri njėra-tjetraės nė kryqėzim, pasagjeri i taksisė dhe Sina shkėmbejnė sharje. Nuk dihet se si janė zhvilluar ngjarjet, por shoferi ėshtė qėlluar me njė plumb qė i ka shkatuar vdekjen. Pas kėsaj vrasėsi largohet nė kėmbė nė rrugicat pas Kryesisė sė Kuvendit. Pėr kėtė ngjarje, rreth njė muaj mė pas, mė 30 tetor, u arrestua nė Belgjikė Altin Arapi dhe nė Tiranė e dashura e tij Imelda Tasho. Arapi u akuzua nga drejtėsia shqiptare si ekzekutor i Sinės ndėrsa Tasho si ndihmėse e tij nė kryerjen e veprės. Madje pėr kėtė shkak hetuesit pretenduan se arritėn tė ndėrtonin edhe ngjarjen. Ata pohojnė se vrasėsi dhe vajza qė e shoqėronte atė pak minuta para krimit kishin darkuar te barresorant "Antonela" pranė Fakultetit Juridik nė Tiranėn e Re. Pasi kishin mbaruar aty, nė kryqėzim kishin pritur t'i merrte taksia, tė cilės i kishin telefonuar nė momentin qė kishin dalė nga lokali. Gjatė gjithė kohės, prej 11 muajėsh qė ndodhen nėn arrest, as Arapi dhe Tasho nuk e kanė pranuar autorėsinė nė kėtė vepėr penale.


  Orik Shyti dhe Kreshnik Spahiu para njė jave fituan azilin nė Zvicėr

  Vetėm njė javė mė parė, mė 16 shtator dy miqtė e Altin Arapit, Orik Shyti dhe Kreshnik Spahiu, fituan azilin politik nė Zvicėr. Ishte njė vendim i Gjykatės Federale (Gjykata e Lartė), tė kėtij vendi ai qė i bėri azilantė dy tė rinjtė. Fakti qė u dha strehimin nė shtetin neutral ishin dokumentat qė avokatėt e "Hakmarrjes…", dėrguan para gjykatės sė kėtij shteti. Shyti dhe Spahiu duke menduar se do tė pėrfundonin nė qeli, njėlloj si kushėriri i tyre Arapi, u vetėdorėzuan nė policinė e kantonit tė Bazelit nė Zvicėr. Pas kėsaj ata u prangosėn dhe u dėrguan nė njė kamp nga i cili u liruan para njė jave, pasi fituan azilin. Gjykata Administrative e Bazelit, nė bazė tė detyrave tė lėna nga Gjykata Federale rimori nė shqyrtim ēėshtjen nė ngarkim tė dy tė rinjve shqiptarė, dhe argumentoi se ata pėrndiqeshin politikisht nė Shqipėri, pėr shkak se i ati i Orikut, Aredin Shyti kishte qenė njė drejtues i lartė i shtetit shqiptar gjatė kohės sė diktaturės komuniste.

  -------
  A ka familje ky Genc Sina??


  Le te mblidhen e le tja vene tritolin sorrollopit te Altin Arapit e te mos presin hak nga Mafia e Brukselit..
  pik..

  kjo eshte..

  tjerat jan llafe kot..
  Keshtu i do mushka drute..

 9. #9
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar mė parė nga Leshator
  Ne PS Rama ngelet nje "rising star" sepse pothuajse te gjithe te tjeter jane konsumuar dhe nuk arrijne te gjenerojne ndonje shprese apo vullnet te madh tek shqiptaret. Rama gjithashtu eshte treguar mjaft i mencur qe nuk eshte perzier ne luften politike teper antipatike per shqiptaret. Suksesin Rama ka me cfare e mbeshtet ne punen qe ka bere ne Tirane. Karakteri i Rames eshte despotik, solid dhe teper i disiplinuar. Nga ana tjeter Rama gjitheshtu shikohet si teper i pavarur nga PS dhe pjesa e saj antipatike qe kontrollon pushtetin tashme dhe reflekton mjaft pakenaqai ne publik. Te gjithe e kuptojne se Rama nuk pyet shume per keta.
  lum si Edi qe ju ka ju dhe ato tre "kengetaret" e kenges Tirona (hej, asnjeri nga ata nuk ka lidhje me TIRONEN.. Baballaret ua solli PARTIA MEME ne Tirone !!), se perndryshe vaj halli..

  Rama nuk pyet fort per "LIDERET" e tjere, po ta dish ti se sa shume pyet ai kur hedh nje firme ne lejet e ndertimit.. Por sigurisht qe nuk e di, sepse ne TV del 24 ore vetem "duke i qare hallin popullit".

  ju lutem, mos jini kaq naiv !!
  Prektora

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Ky debat nuk ka nevoje te kaloje ne vorbullen e thashethemeve. Jo dha leje ndertimi, jo s'dha leje ndertimi, jo degjova kete, jo degjova ate, te solli partia, nuk te solli a partia, e gomarlleqe te tilla.

  Se dyti une normal qe jam dhe isha pro bombardimeve te NATO-s, dhe e njof faktin se mendimi im per kete eshte pa lidhje me cfare une kerkoja te nxirrja ne pah, si karakterin e nje individi (Gary K.) qe pretendon majen, por qe eshte i paekuilibruar dhe i pastabilizuar. Nuk do 3 universitet ta kuptosh se kur del perpara mediave te medhaja amerikane, nje individ qe kerkon te perfaqesoje nje mendim sadopak serioz, duhet te njohe normat dhe detyrimet qe ka per te shpalosur nje figure te pranueshme nga teleshikuesit, dhe nuk mund te flase si garip rruge, "bombardoje, beje rrafsh". Me fal por cfare ndryshimi ka kjo deshire nga ajo e ekstremisteve serbe per ta rrafshuar? Si mund te gezoje shqiperia stabilitet ne rajon, me nje njeri si Gary Kokalari ne pushtet?


  Une e kam shume te qarte se cfare mund te kete bere Rama me postin e tij dhe se si mund ta kete shfrytezuar ai ate per tu korruptuar. E po pastaj? Me ke kerkon ta zevendesosh ti Ramen, qe nuk i ben keto? Kush eshte pra naiv ketu?
  Ne fund te fundit Rama nuk do jete sjelle aspak ndryshe nga cdo politikan tjeter ne bote. Mbi te gjitha Rama nuk krahasohen me asnje kryebashkiak tjeter te Tiranes, pra alternativa e Rames eshte shume here me keq.

  Por pertej ketij fakti Rama eshte padyshim politikani me i "dashur" ne Shqiperi. Eshte nga te paktet politikane qe gjen mbehstetjen e elektoratit te majte e te djathte. Gjithashtu edhe nga me te mencurit. Kur opozita ketej grin sallate Rama shenon jo pak pike ne karrieren e tij.

  Eshte nje nga pretendentet kryesore per kryebashkiakun me te suskesshem ne bote, shkon ne amerike dhe te gjithe ia shtrengojne doren, Bushi, Kofi Anan, dhe shume te tjere, dhe mbi te gjitha siguroi mbeshtetjen e lobit cifut.
  Rama del si nje politikan me nje strategji te qarte, largpamese, konkrete dhe ambicioze, te mbeshtetur ne rezultatet e tij si kryetar bashkie.

  Krahasoni Ramen, punen qe po ben ai ne Tirane, me nje magjyp si Saliu qe del ne televizor dhe numeron fletet e dokumentit te kadastres,....... 78, 79....80 mungon wow cfare skandali.

  E nderkohe cfare ofron PD si alternative? Esteriket e Berishes. Kthim mbrapa ne 92-97. Eksperiencen e sherrit, e kioskave, e bizneseve te paligjshme, e qelbjes se Tiranes, etj etj. Kthim mbrapa, vetem kthim mbrapa.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113

  Exclamation

  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Lajmi nuk eshte 'Rama Kryeminister', lajmi eshte 'Rama merr pjese ne festen e republikaneve' ku ai ka dale edhe ne fotografi me presidentin Bush dhe gruan e tij. Qesharakja ne ate foto eshte se Rama ka dale si cjapi tek kasapi dhe kjo per merite e atyre qe e kane mundesuar ate. Se si mund ti kerkoje Rama, nje liberal dhe nje ateist presidentit te Amerikes mbeshtetje, eshte nje sipermarrje qe vetem ata qe e njohin Bush nga ekranet e televizoreve mund ta ndermernin. Po ti njihnin politikat e Bush dhe po te njihnin botekuptimin e tij konservator, do ti largoheshin atij si djalli eres se thimjamit.

  Rama, qe i ka ikur zeri dhe figura keto muajt e fundit, nuk po lufton per kryeministrine, po lufton per koken e tij kur neser demokratet te shohin pushtetin. Nano-Meta-Rama do te vihen ne gare se kush do tia dale te qendroje ne politike dhe te vazhdoje te jete "kundershtari i Berishes". Te tre kane nevoje per politiken se vetem politika te ofron imunitet apo jo?! Si mund te behesh kundershtari i Berishes? Duke zene karrigen e Nanos. Tellalli me lart ngaterron "karrigen e Nanos". Nuk eshte karrigia e kryeministrise, eshte karrigia e partise.

  Albo
  Pjesen e pare te shkrimit nuk po e komentoj, ose me mire po them se nuk eshte e pakte qe nje kryetar Bashkie i nje shteti te vogel te takohet me planetarin Bush capito?

  Nese demokratet jane te afte te marrin pushtetin apo do arrijne te marrin pushtetin, mendoni se do kete ndjekje te politikaneve? Une per vete se besoj....
  Si gjithmone do ta "hane" nenpunesit e administrates shteterore, do ikin njerezit e Nanos dhe do vijne ata te Berishes......

  Me sa di une Edi Rama ne krahasim me politikanet e tjere ne Shqiperi eshte me i suksesshmi, pasi ne nje fare mase gezon respektin e qytetareve te Tiranes. per punen qe ka bere ne krahasim me kryebashkiakun e meparshem ...

  Zgjedhjet jane vitin tjeter e mira do ishte te kishte nje ndryshim politik, por nuk eshte e sigurte qe PD fiton pasi deri tani eshte treguar e paafte ne drejtim te lidershipit....Eshte dhe Leka Zogu ne mes......

  Pak me intereson se kush fiton ajo qe me intereson eshte qe te perparoje Shqiperia dhe me Nanon kryeminister Shqiperia ben 1 hap para dhe 2 hapa mbrapa !

 12. #12
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Ky eshte lajm... tani a nuk e cilesoni qe e keni fjalen per Republikanet ne Ameriqe... e jo ata ne shqiperi se u beme lemsh.

  Republikaneve du tju jete bere shume qejfi qe ne festen e tyre ka marre pjese edhe kryebashkiaku i Tiranes ... kryeqitetit te Albanise... qe ne arenen nderkombetare luan nje rol mjaft te rendesishem.

  Aman ore aman... mblidhni ore veten cfare flisni... Nuk e di por kam pershtypjen se shume nga ju e kane pare dramen ARTURO UI ... I shkon mjaft pershtat realitetit shqiptar.
  Cfare hyn LOBi CIFUT ne TIRANE kete nuk arrij te kuptoj,,, apo mos ndoshta RAMA eshte ndonje sperme e arratisur cifute, se po te jete keshtu kjo i sqaron shume gjera.
  Si ore mos te behesh Kryeminister i shqiperise kur ke perkrahjen e K-OQ-E KOKEDHIMES (qe ne fakt mbiemrin duhet ta kete TENDERI,,, ) e kompani. Por shikoj qe shume shpejt shqiperia do te ndryshoje nen udheheqjen e partise dhe shokun Edvin Rama,,, nje urra per perandorin ...urraaaaaaaa

 13. #13
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Lajmi nuk eshte 'Rama Kryeminister', lajmi eshte 'Rama merr pjese ne festen e republikaneve' ku ai ka dale edhe ne fotografi me presidentin Bush dhe gruan e tij. Qesharakja ne ate foto eshte se Rama ka dale si cjapi tek kasapi dhe kjo per merite e atyre qe e kane mundesuar ate. Se si mund ti kerkoje Rama, nje liberal dhe nje ateist presidentit te Amerikes mbeshtetje, eshte nje sipermarrje qe vetem ata qe e njohin Bush nga ekranet e televizoreve mund ta ndermernin. Po ti njihnin politikat e Bush dhe po te njihnin botekuptimin e tij konservator, do ti largoheshin atij si djalli eres se thimjamit.

  Rama, qe i ka ikur zeri dhe figura keto muajt e fundit, nuk po lufton per kryeministrine, po lufton per koken e tij kur neser demokratet te shohin pushtetin. Nano-Meta-Rama do te vihen ne gare se kush do tia dale te qendroje ne politike dhe te vazhdoje te jete "kundershtari i Berishes". Te tre kane nevoje per politiken se vetem politika te ofron imunitet apo jo?! Si mund te behesh kundershtari i Berishes? Duke zene karrigen e Nanos. Tellalli me lart ngaterron "karrigen e Nanos". Nuk eshte karrigia e kryeministrise, eshte karrigia e partise.

  Albo
  Ne fakt i kane bere disa here atentante. Hajde merre vesh se kush, dhe per me teper se kush ja hapi kafken para disa vitesh qe e coi me emigrim ne France. Te hypi PD ne pushtet do te thote qe te marri fund ai vend, te behet tirana katund perseri, pra te shkojme ne nje tranzicion te dyte etj etj.

  Rama-s nuk i ka ikur zeri aspak, madje po degjohet gjithandej, nga BBC qe e jep ne lajme e deri tek cmimet qe po i jepen dhe keto pritje te tilla. Para disa kohesh ai u takua gjithashtu dhe me Hillary Clinton, gje qe tregon se dicka po konkretizohet per te, por mos shkuar pastaj me tutje me pyetjen e thjeshte : Nga i gjeti Rama parate nga ajo bashki qe e kishte zhvatur PD-ja ? Un i kam nga kasetat e mbledhjeve ne bashki, sidomos atyre qe u bene pas skandalit te diges se liqenit. Nje gje tha Rama qe i shushati te gjithe me PD e PS kur tha dicka te tille, "Kur une erdha ne Bashki, ajo kishte me teper televizora se sa Samsungu i rruges se Kavajes". Lere pastaj faktet qe i ben lecke me PS e sidomos PD qe ndertoi vend e pavend pa plan pa gje hic.

  Bush-i konservator? Nje njeri qe justifikon luften me Zotin nuk eshte gje tjeter se nje njeri mesjetar qe jeton ne mijevjecarin e ri, te cilit tashme i jep doza te forta hipokrizie. Smund te jeshd he politikan dhe fetar i madh bashke, se e ke thene vete kete pune disa qindra here per Fan Nolin. Ska te bej qenia e Rama-s ateist, ajo qe i intereson njerezve eshte qe te vihet dikush qe te eliminoj radikalizimin e fese ne shqiperi(nje proces qe Greqia ka disa dekada qe po e zbaton), dhe qe te sjelli stabilitet politik. Ky person mund te jete Rama, mund te jete Majko apo dikush tjeter, por nga PD-ja asnjeri nuk do jete i pershtatshem perderisa jo vetem mbajne nje udheheqes si Sali Berisha, por me e rendesishmja eshte qe as nuk GUXON ta kundersthoj njeri.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Anėtarėsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  Edi Rama

  Cuna pershendetje pas pushimeve te veres.

  Po te diskutojme se Shqiperia do qe nje vend normal e qe beheshin zgjedhje te lira e te konkuronte e fitonte me zgjedhie te lira e te ndershme hallall ta kete.
  E kjo nuk do krijonte asnje diskutim.

  Po ne shqiperi nuk ka loje demokratike e zgjedhje te lira e te ndershme e ky eshte problemi per vendin tone.
  Ne shqiperi me sa duket loja eshte qe me nje perkrahje nderkombetare legjitimohen udheheqsit jo te zgjedhur e legjitimohen zgjedhjet sic jane bere deri tani qe.
  Po kjo ka bllokuar tere sistemin DEMOKRATIK qe funksionon vetem me zgjedhje te lira.
  E ketu loja me sa duket po ndryshon se cdo gje eshte bllokuar.

  ZGJEDHJE TE LIRA E TE NDERSHME ku eshte ILACI I TE GJITHAVE.

  A Edi Rama e mund Fatos Nanon?- kjo me sa duket eshte Jo se Fatos Nano me sa shihet i ka dicka ne dore Edit nga ato qe ai ka bere dhe ja nxjerr kurre te doje sic ja beri ne dhjetor ne kongres me votat e vjedhura ne Tirane.
  Duket qarte se kjo eshte gozhda nga ku Nano e ka bere Edin kete moster politike qe te sillet si dele kohet e fundit.
  E Edi ndoshta per kete pret qe te bie Nanua vete e pastaj ai te dali pa u konfrontuar direkt me te.
  Ne ka arsye te tjera qe Edi eshte bere aq dele perpara Nanos ti shpjegoj.

  A i fiton Edi dote zgjedhjet? Deri tani ai ka treguar se jo
  Zgjedhjet e 2000 qesharake kandidati i opozites mori me shume vota e keshilltar dhe Edi Rama fitoi si kryetar qesharake dhe te manipuluara.
  Zgjedhjet e vjetshme te Tiranes nje manipulim i rendomte e me gjithe ate propagandeqe u per Edin.Kuti votimi me 600 votues qe kishin 800 vota per Edin.
  Procesi zgjedhor ne Tirane qe teresish i manipuluar dhe i pranuar dhe nga veshgusit.
  Ne PS ai mori 8% te votave.

  Pra ajo ide qe dhe e majta dhe djathta voton per Edin eshte vetem propagande e qe shihet qarte qe Edi asnje here nuk ka pasur ne konsesus te shqiptareve per te.Duke e krahasuar ate me liderat e tjere qe ne periudha te vecanta kane pasur konsesusin e gjithe shqiptareve.
  Edi nuk ka haritur qe as dhe ne nje qytete e ne nje parti te krijoj qofte dhe nje moment nje kosesus.
  Pse.
  Mund te analizosh se si ai erdhi ne politike dhe kush eshte ai si person.
  Edi eshte nje politikan KONFLIKTUAL sic ai e ka treguar ne keto 14 vjet nje produkt i kesaj kohe.
  PS e mori Edin se e vetmia haritje e tij politike qe fjalori i ndyre e shariete e tij ndaj Berishes.
  Ca haritje provesionale ka Edi ,asnje.
  Nje piktor medioker kur ne shqiperi ka piktor qe shesin pikturat e te milioneshi.
  Nuk di di ndonje gjuhe te huaj.
  Plus ai ka probleme psiqike te dukshme me paraqitjet qe ai bene ne publik e qe i kupton dhe nje njeri i thjeshte.
  Te mendosh se shpetim per shqiperine kete vend qe ka krijuar e ka intelektual brilant e atdhetar e njerez me vlera te padiskutushme eshte zgjidhe Edi Rama eshte nje ofendim i madh.
  Shqiperia nuk eshte nje spital psiqik e me i miri eshte Edi Rama.
  Sa per ato qe media e paguar nga ai dhe propaganda e Edit e cileson si 'haritie' mjafton te vesh ne Tirane e te jetosh ca kohe e ta kuptosh fallcitetin e asaj propagande e arsyen pse shumica e njerezve votojne kundra tij e Edi nuk harrin te marr pa manipulim kosesusin e shumices se banoreve te Tiranes me gjith ate popagande gjigande qe behet per te.

  Po me batakun ku ka rene shqiperia kur zgjedhjet vidhen e ata qe vjedhin zgjedhjet legazohen nga konjukturat nderkombetare nuk eshte cudi jo vetem Edi po bota mund te marr nje nga spitali 5 apo nga rruga e te na i beje kryeminister sic ka bere deri tani.
  A nuk kemi pasur kryeministra qe punen e pare qe kane pasur ka qene kryeminister apo bebe apo kryeministra qe nuk rine fare ne shqiperi apo qe jane 80 % te kohes tape nga alkoli.

  Tani me sa po shihet loja ka ngecur e zgjidhja e vetme ZGJEDHJET E LIRA E TE NDERSHE jane e vetmja gje per te vene ne levizie SHTETIN DEMOKRATIK i cili ndryshon nga monarkia e diktatura vetem nga ZGJEDHJET E LIRA e FUNKSIONON vetem nga ato.
  E kush i fiton zgjedjet kushdo qe te jete ai qe te marre konsesusin e shumices se shqiptareve per te drejtuar vendin kjo do sillte stabilitet e zvillim.

  Me sa thashe Edi ne te kaluaren si njeri konfliktual e qe nuk ka siguruar konsesusin e shqiptareve per arsye te kofliktualitetit te tij politik e si pasoj e asaj
  qe ai e do shume paren dhe si i varfer qe ka qene para 5 vjeteve sic i ka thene Nano i 'palare ne Paris' e pa para tani na eshte bere me pare!
  Po ka dhe shume dosje per korupsion per keto pare e ne vendet demokratike e me zgjedhie te lira politikanet e korruptuar proceset politike e konkurenca i shkateron dhe prandaj shume nga ata japin me pare doreheqien pa u futur ne gare qe te shpetojne sa te mundin ca nga parate e pista te bera e ti shqetojne gjykatave e luftes qe do tju bejne kundershtaret e tyre politik qe kane ne dore keto fakte per ta.
  Me sa duket ne shqiperi mbaroi nje periudhe politike e po fillon nje tjeter e loja po behet interesante.

  Mekanizmi i Demokracise per nje parti si PS me problemet e medha qe ka brenda per ti zgjidhur e pa mbajtur vendin peng sic po e mban eshte vajtja ne opozite dhe ridimensionimi i saj.
  Nje pjese e PS e ka kuptuar kete dhe eshte ajo pjes qe do fitoj ne kete konflikt.Cdo 'zgjidhje' tjeter do qe artificiale dhe nuk ka te ardhme e nuk do zgjidhet asgje pasi sido qe ta rrotullosh kriza do mbahet vetem do digjte politikisht protagonistet e saj.
  Ka ardhur per PS ajo qe quhet e PA SHMANGSHMIA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Iliriani : 23-09-2004 mė 13:27

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar mė parė nga bledi gjokaj
  Cuna pershendetje pas pushimeve te veres.

  Po te diskutojme se Shqiperia do qe nje vend normal e qe beheshin zgjedhje te lira e te konkuronte e fitonte me zgjedhie te lira e te ndershme hallall ta kete.
  E kjo nuk do krijonte asnje diskutim.

  Po ne shqiperi nuk ka loje demokratike e zgjedhje te lira e te ndershme e ky eshte problemi per vendin tone.
  Ne shqiperi me sa duket loja eshte qe me nje perkrahje nderkombetare legjitimohen udheheqsit jo te zgjedhur e legjitimohen zgjedhjet sic jane bere deri tani qe.
  Po kjo ka bllokuar tere sistemin DEMOKRATIK qe funksionon vetem me zgjedhje te lira.
  E ketu loja me sa duket po ndryshon se cdo gje eshte bllokuar.

  ZGJEDHJE TE LIRA E TE NDERSHME ku eshte ILACI I TE GJITHAVE.

  A Edi Rama e mund Fatos Nanon?- kjo me sa duket eshte Jo se Fatos Nano me sa shihet i ka dicka ne dore Edit nga ato qe ai ka bere dhe ja nxjerr kurre te doje sic ja beri ne dhjetor ne kongres me votat e vjedhura ne Tirane.
  Duket qarte se kjo eshte gozhda nga ku Nano e ka bere Edin kete moster politike qe te sillet si dele kohet e fundit.
  E Edi ndoshta per kete pret qe te bie Nanua vete e pastaj ai te dali pa u konfrontuar direkt me te.
  Ne ka arsye te tjera qe Edi eshte bere aq dele perpara Nanos ti shpjegoj.

  A i fiton Edi dote zgjedhjet? Deri tani ai ka treguar se jo
  Zgjedhjet e 2000 qesharake kandidati i opozites mori me shume vota e keshilltar dhe Edi Rama fitoi si kryetar qesharake dhe te manipuluara.
  Zgjedhjet e vjetshme te Tiranes nje manipulim i rendomte e me gjithe ate propagandeqe u per Edin.Kuti votimi me 600 votues qe kishin 800 vota per Edin.
  Procesi zgjedhor ne Tirane qe teresish i manipuluar dhe i pranuar dhe nga veshgusit.
  Ne PS ai mori 8% te votave.

  Pra ajo ide qe dhe e majta dhe djathta voton per Edin eshte vetem propagande e qe shihet qarte qe Edi asnje here nuk ka pasur ne konsesus te shqiptareve per te.Duke e krahasuar ate me liderat e tjere qe ne periudha te vecanta kane pasur konsesusin e gjithe shqiptareve.
  Edi nuk ka haritur qe as dhe ne nje qytete e ne nje parti te krijoj qofte dhe nje moment nje kosesus.
  Pse.
  Mund te analizosh se si ai erdhi ne politike dhe kush eshte ai si person.
  Edi eshte nje politikan KONFLIKTUAL sic ai e ka treguar ne keto 14 vjet nje produkt i kesaj kohe.
  PS e mori Edin se e vetmia haritje e tij politike qe fjalori i ndyre e shariete e tij ndaj Berishes.
  Ca haritje provesionale ka Edi ,asnje.
  Nje piktor medioker kur ne shqiperi ka piktor qe shesin pikturat e te milioneshi.
  Nuk di di ndonje gjuhe te huaj.
  Plus ai ka probleme psiqike te dukshme me paraqitjet qe ai bene ne publik e qe i kupton dhe nje njeri i thjeshte.
  Te mendosh se shpetim per shqiperine kete vend qe ka krijuar e ka intelektual brilant e atdhetar e njerez me vlera te padiskutushme eshte zgjidhe Edi Rama eshte nje ofendim i madh.
  Shqiperia nuk eshte nje spital psiqik e me i miri eshte Edi Rama.
  Sa per ato qe media e paguar nga ai dhe propaganda e Edit e cileson si 'haritie' mjafton te vesh ne Tirane e te jetosh ca kohe e ta kuptosh fallcitetin e asaj propagande e arsyen pse shumica e njerezve votojne kundra tij e Edi nuk harrin te marr pa manipulim kosesusin e shumices se banoreve te Tiranes me gjith ate popagande gjigande qe behet per te.

  Po me batakun ku ka rene shqiperia kur zgjedhjet vidhen e ata qe vjedhin zgjedhjet legazohen nga konjukturat nderkombetare nuk eshte cudi jo vetem Edi po bota mund te marr nje nga spitali 5 apo nga rruga e te na i beje kryeminister sic ka bere deri tani.
  A nuk kemi pasur kryeministra qe punen e pare qe kane pasur ka qene kryeminister apo bebe apo kryeministra qe nuk rine fare ne shqiperi apo qe jane 80 % te kohes tape nga alkoli.

  Tani me sa po shihet loja ka ngecur e zgjidhja e vetme ZGJEDHJET E LIRA E TE NDERSHE jane e vetmja gje per te vene ne levizie SHTETIN DEMOKRATIK i cili ndryshon nga monarkia e diktatura vetem nga ZGJEDHJET E LIRA e FUNKSIONON vetem nga ato.
  E kush i fiton zgjedjet kushdo qe te jete ai qe te marre konsesusin e shumices se shqiptareve per te drejtuar vendin kjo do sillte stabilitet e zvillim.

  Me sa thashe Edi ne te kaluaren si njeri konfliktual e qe nuk ka siguruar konsesusin e shqiptareve per arsye te kofliktualitetit te tij politik e si pasoj e asaj
  qe ai e do shume paren dhe si i varfer qe ka qene para 5 vjeteve sic i ka thene Nano i 'palare ne Paris' e pa para tani na eshte bere me pare!
  Po ka dhe shume dosje per korupsion per keto pare e ne vendet demokratike e me zgjedhie te lira politikanet e korruptuar proceset politike e konkurenca i shkateron dhe prandaj shume nga ata japin me pare doreheqien pa u futur ne gare qe te shpetojne sa te mundin ca nga parate e pista te bera e ti shqetojne gjykatave e luftes qe do tju bejne kundershtaret e tyre politik qe kane ne dore keto fakte per ta.
  Me sa duket ne shqiperi mbaroi nje periudhe politike e po fillon nje tjeter e loja po behet interesante.

  Mekanizmi i Demokracise per nje parti si PS me problemet e medha qe ka brenda per ti zgjidhur e pa mbajtur vendin peng sic po e mban eshte vajtja ne opozite dhe ridimensionimi i saj.
  Nje pjese e PS e ka kuptuar kete dhe eshte ajo pjes qe do fitoj ne kete konflikt.Cdo 'zgjidhje' tjeter do qe artificiale dhe nuk ka te ardhme e nuk do zgjidhet asgje pasi sido qe ta rrotullosh kriza do mbahet vetem do digjte politikisht protagonistet e saj.
  Ka ardhur per PS ajo qe quhet e PA SHMANGSHMIA

  Me duket se i sheshove te gjitha, kur shkruajme dicka duhet te jemi sa me reale dhe te mos shkruajme me pasione politike apo me qellime te caktuara....

  Shkrimi i mesiperm me teper mu duk si nje shkrimi i gazetes RILINDJA se sa nje shkrim i nje personi qe do te beje nje analize personale te ceshtjes..!

  Zgjedhjet duhet te jene me te vertete te lira dhe te ndershme se ky eshte parimi i Demokracise, por ne Shqiperi nuk ka Demokraci dhe per pasoje nuk ka as zgjedhje te lira!
  Ne Shqiperi nuk ka shtet demokratik dhe per pasoje nuk ka dhe Demokraci......

  Ne Shqiperi mbreteron korrupsioni dhe Shqiperia qeveriset nga qarqe mafioze...

  Shqiptaret (jo te gjithe) jane njerez te korruptuar dhe te gjitheve u pelqen qe si te pasurohen sa me shpejte, shqiptaret jane njerez qe nuk e duan shtetin dhe pastaj ankohen se ketu nuk ka shtet!

  Ne Shqiperi po nuk dhe "bakshish" nuk mund te besh asgje, te gjithe jemi te vetedishem per kete dhe te gjithe ankohemi nga korrupsioni.....

  Ne shqiptaret kemi prirje qe dhe ato pak figura qe nxjerrim ti nxijme,,,,Po permend Kadarene, jo pak jane shkruar dhe thene kunder tij....

  Tani po rikthehem tek Edi Rama....

  Edhe pse kam vite qe jetoj jashte Tiranen e kam vizituar taktikisht qe nga '96 qe u largova e ketej....
  Me pelqen te jem real ne ato qe shkruaj dhe po theksoj se qe nga koha qe u zgjodh kryetar Bashkie Edi Rama, Tirana e Edit ishte e ndryshme nga Tirana e Bojkes....
  Mund te thote dikush qe duhej te beheshin me teper, po e vertete e pranoj, por gjerat me nje kryetar tjeter mund te ishin me keq ama.....

  Shumica e atyre qe shkruajne ketu ngaqe i perkasin apo mbeshtesin nje force te caktuar politike kane prirje qe me ato qe shkruajne te mos paraqesin realitetin por ato qe u interesojne......

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  Zgjedhjet e lira, lirite apo te drejtat e njeriut nuk jane aspak themelore, sic pretendojne disa qe jane kthyer ne idealiste denglaxhinj. Shume shqiptare i degjoj ketu ne amerike te ankohen per kufizim te drejtash, bile shume e krahasojne me komunizmin. Ndoshta ky eshte ekzagjerim por asqe diskutohet se ne amerike si i thone llafit "ka cecua bicak" me shume nga c'na pelqen ne.

  Zgjedhje te lira jane ideale apo terma qe kenaqin masat injorante. Jane nje percepsion me te cilin genjehen turmat dhe me te cilin i mban ato te qeta. Zgjedhje te lira nuk kane asgje te bejne me synimin perfundimtar te shqiptareve, pra begatine ekonomike sociale. Kina eshte shembulli i gjalle i kesaj.

  Shqiperise padyshim i duhet nje dore e hekurt, nje despot dhe lider i rrepte, nje individ qe arrin te mposhte inlfuencen e turmave te injoranteve dhe te paafteve qe dominojne politiken shqiptare. Dhe ky eshte padyshim Rama, dhe e ka provuar se nuk eshte vegel e askujt.

  Zgjedhje te lira, demokraci etj gomarlleqe si keto jane koncepte me te cilat kenaqet vetem injorantet. Ai qe e njef realitetin e di shume mire sa te vlera jane keto ideale.

  Sigurisht qe Edi nuk i pershtatet figures se nje individi normal qe kerkojne turmat sidomos turmat e mefshta. Por Edi prandaj eshte Edi, sepse ai nuk eshte normal, palluqe, apo standard. Edi eshte eksentrik, dhe kjo i jep atij nje perparesi jo te vogel, pasi shqiptaret e dine mire cdo te thote te kesh nje lider si gjithe te tjeret. Edi nuk eshte nje lider si gjithe te tjeret, ai nuk eshte dhe nuk ishte nje Brojke, Kelmendi etj etj. Te qenit konfliktual i jep Edit avantazhin me te madh, sepse te jesh konsensual ne nje situate te tille ekonomiko-sociale ne shqiperi do te thote te kesh rene rehat me falimenimin, me deshtimin, me prapambetjen. Edi vertet ka fjalor te hidhur, por jo urrejtje ndjelles. Edi tall by**en me Berishen, por nuk i kerkon shqiptareve ta urrejne ate. Edi eshte i vetmi politikan i afte ti angazhoje te gjithe politikanet e tjere ne debat vlerash arritjesh dhe suksesesh, e jo ne debat idealesh apo denglash mbi demokracine. SHume pak e ke pare Edin te sillet si gjithe politikanet e tjere dhe te merret me sulme politike, megjithese eshte sulmuar jo pak here.

  Te jesh atdhetar e patriot i shquar nuk do te thote aspak se je edhe lider i tille. Atdhetaret e patriotet ne shqiperi i marrin per hunde, dhe i konsiderojne si derdimene, njerez idealiste qe s'e kane haberin nga realiteti. Ujqerit e administrates mund ti shfrytezojne keto figura per te vjedhur dhe zhvatur cdo gje, ashtu sic bene gjate 92-97 me figuren e "ndershme" dhe magjype te Berishes.

 17. #17
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Citim Postuar mė parė nga Leshator
  Shqiperise padyshim i duhet nje dore e hekurt, nje despot dhe lider i rrepte, nje individ qe arrin te mposhte influencen e turmave te injoranteve dhe te paafteve qe dominojne politiken shqiptare.

  AMEN !!  Citim Postuar mė parė nga Leshator
  Dhe ky eshte padyshim Rama, dhe e ka provuar se nuk eshte vegel e askujt.


  me siguri dhe pak atij do ti therrasin "Robespierre l'incorruptible". oh me fal, "Rama i pakorruptueshmi" .. Rama thjesht ndjek interesat e veta dhe ato i shikon para interesave te miqve te tij (fillimisht perbehej nga "lobi" i ndertuesve).

  Edhe mjaft me kete propaganden bajate, qe "nuk e ze gjumi per popullin".
  Nuk e ze kur ka kamera TV- perpara, sepse kur nuk po e shikon njeri, NUMERON(kryesisht!) dhe fle per 7 pale qejfe.

  Kujdes se gati na e bere Adolf Hitler, ate plehre !!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 28-09-2004 mė 21:32
  Prektora

 18. #18
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Ja ku e keni edhe Edin...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga My_Soul : 29-09-2004 mė 10:46
  HAKUNA MATATA

 19. #19
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Anėtarėsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Kjo eshte me e bukur
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  HAKUNA MATATA

 20. #20
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Sa interesant jeni ju mer daj. Nano kshu Berisha kshu Rama kshu. Vec se me kritiku. Po edhe ket qe ka hanger shufra hekuri ne kohen e Sales e i ka nja 2-3 atentate pas duhet me e shajt? Qe e ktheu Tiranen ne nje qytet(se akoma nuk eshte kryeqytet) nga nje fshat qe ishte lene per 7 vjet?

  Nuk ka politikan qe nuk vjedh, dikush me luge, dikush me garuzhde e dikush me skavator, problemi eshte qe te kete nje dore te forte ne vend qe gezon nje suport te fuqive te medha si nje figure qe deri tani duket se nuk i ben pershtypje shume as Nano e as Berisha e as cerrat e tyre qe tashme jane karta te djegura.

  Un do uroja qe PD-ja te kish nje person te tille per kunderpeshe, dhe gjithmone kam besuar se Genc Pollo do arrinte te bente dicka te tille ne te ardhmen, megjithate shume here ka treguar se nuk ka vendosmerine e duhur te pakten jo kete qe ka dhe Edi Rama.


  Hajde na trego ti greenflower se kujt me i bo reklame, se me kritiku direkt.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė gatuhet pėr festėn e Pashkėve
  Nga LAINA nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 02-05-2021, 10:28
 2. Gezuar festen e Sulltan Nevruzit 2009
  Nga Bel ami nė forumin Komuniteti bektashi
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-03-2009, 00:19
 3. Nė festėn e 28 nėntorit Prishtina me flamur tė ri?
  Nga zANė nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 79
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 05:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •