Nj makin bomb shprthen jasht ambasads australiane n Xhakarta. 9 t vrar e 180 t plagosur

Indonezi, bomb n ambasadn australiane


Shekulli

XHAKART - Nj makin bomb shprthen jasht ambasads australiane n Xhakarta duke vrar 9 vet e duke plagosur 180 t tjer. Sipas AFP-s, pr sulmin jan fajsuar direkt militantt q kan lidhje me Al-Kaedan. Shprthimi ndodhi disa dit para zgjedhjeve presidenciale n kt vend q ka popullsin m t madhe myslimane n bot. Gjithashtu shprthimi ndodhi edhe nj muaj para zgjedhjeve t prgjithshme n Australi. Si pasoj e shprthimit u shkatrrua trsisht barriera rrethuese e ambasads dhe nj krater i madh u krijua n rrugn jasht saj. N skenn e ngjarjes mund t shihje pjes trupash t shprndar, xhama t thyer t makinave apo motoikletave q ishin parkuar pran si dhe copra rrnojash. Gjithashtu shprthimi theu edhe xhamat e disa zyrave aty pran, duke plagosur mjaft npuns. Kryeministri australian, John Haard ka shprehur shqetsimin e tij pr kt sulm. Ky nuk sht nj komb q do t krcnohet nga aktet e terrorizmit, -u tha ai gazetarve n Melburn. Ministri i tij i Jashtm Alexander Doner, q fluturoi pr n Xhakarta s bashku me nj ekip ekspertsh bri t ditur se numri i t vrarve mund t ket arritur n 11, t gjith jan indonezian.
Presidentja e Indonezis Megaati Sukarnoputri, premtoi se prgjegjsit e ktij sulmi do t kapen. Ajo ndrpreu nj vizit n Brunei pr t fluturuar n Xhakarta. Pas nj vizite n vendin e shprthimit dhe tek viktimat n spital ajo u bri thirrje qytetarve indonezian q t mos ken frik. Policia tha se sulmi sht vepr e grupit Jemaah Islamiah, nj rrjet militant islamik q ka lidhje me Al-Kaedn. Ky grup sht fajsuar m par pr shum sulme t tjera n Indonezi, ashtu si ishte edhe sulmi me bomb n Bali n vitin 2002 q vrau 202 njerz, prfshi edhe 88 australian. Ky grup sht i njjt me grupin e bombvnsve Azahari, -tha shefi i policis gjenerali Dai Bachtiar. Azahari sht nj figur e lart brenda Jemaah Islamiah, q dshiron t krijoj nj shtet panislamik n disa pjes t Azis Juglindore. Ai besohet se ka qen bombvnsi kryesor n shprthimet e Balit dhe gjithashtu nj nga autort e sulmit n hotelin Marriott n Xhakarta n gusht t vitit 2003 ku mbetn t vrar 12 vet.
Zyrtarja e ambasads australiane Elizabeth O'Neill e prshkruan kshtu ngjarjen e ndodhur dje: Ishte nj bomb gjigante. Kjo duket edhe nga krateri i hapur. Makina e policis q ishte jasht sht ndar n pjes녔, -tha ajo pr nj rrjet televiziv australian. Gjith stafi i ambsads australiane sht plagosur. Dshmitart than se nj roje i ambasads, por q ishte indonezian, sht vrar. Nj tjetr dshmitar, 39 -vjear tha se ai ndodhej pran ambasads, pasi po aplikonte pr pun. U prpoqa t vrapoja pas shprthimit por ndikimi i bombs ishte shum i madh. Ata q kryen kt, nuk jan njerz. Jan kafsh e djaj. Ata duhet t vriten, -tha ai. Policia e Indonezis kishte paralajmruar pr krcnime q kan lidhje me zgjedhjet presidenciale t 20 shtatorit. Ndrkoh q Australia i ka zgjedhjet m 9 tetor. Kto sulme tregojn se edhe Indonezia duhet t marr masa t forta pr ti br ball terrorit. Ligjet e antiterrorit n kt vend jan shum t dobta. Presidentja Megaati ka prezantuar ligje antiterror pas sulmeve n Bali. Por policia ankohet se kto ligje nuk u japin shum pushtet pr t kapur t dyshuarit. Pavarsisht se sulmet e fundit kan rritur pranin e disa grupeve militante n vend, shumica e indonezianve mysliman jan t moderuar. Disa grupe myslimane i kan dnuar sulmet e djeshme n vend.