Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  Shkodran Puro Maska e Danger Boy
  Anėtarėsuar
  29-03-2005
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  19
  Citim Postuar mė parė nga Sirio00
  Aspak nuk mund te thuhet se cdo njeri na e ka me te hedhur dhe se ne jemi viktima te perjeteshme.
  Shteti grek qe e kemi edhe fqinj eshte mese normale qe te jete i perfshire me shume ne ekonomine shqiptare pasi marredheniet tregetare nuk mund t'i kemi me te theksuara me Gjermanine apo Rusine.
  Si cdo vend normal ka brenda tij, kokenxehte dhe nacionaliste te mykyr, sic kemi edhe ne. Dhe sic bejne ata tanet thirrje ti q... greket ashtu edhe ata tocat ne krahun tjeter ulerasin ti q... shqiptaret.
  Kuptuat?
  Nuk jam dakort me mendimin tend,nuk mund te na krahasosh me ato shk.....!Ne i shajme ato per rrjedhoje te sjelljeve te pista qe kane pasur me emigrantet tone atje.Eshte normale qe qdo vend ka te miret dhe te keqijte e vet,por greket jane popull pleher ne pergjithesi!
  RROFTE SHQIPERIA DHE GJITHE SHQIPETARET KUDO QE NDODHEN!!!!!!!!!!!!

 2. #22
  djalli,mė i dashuri i Zot
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  Nė Zvicerr
  Mosha
  54
  Postime
  116

  Jo greqia por...

  Nuk mė vjen mirė qė ju nė vend se tė goditni Gomarin i bini samarit!Kritikoni evropėn(nėse guxoni) qė e ngriti kaq lartė greqinė duke e shpėrblyer pėr fashizmin e saj kundėr fqinjve dhe asnjėherė nuk e ka kritikuar pėr kėtė kriminalitet!Bye!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 08-04-2005 mė 02:15

 3. #23
  djalli,mė i dashuri i Zot
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  Nė Zvicerr
  Mosha
  54
  Postime
  116
  Citim Postuar mė parė nga Qafir Arnaut
  Duhet dalluar shteti Grek nga institucionet qe jane vertet anti shqiptare.

  Keto institucione jane: Kisha e Greqise dhe media dhe jane ato qe influencojne mendjen e Greqerve. Shkaterroi ato dhe gjithcka shkon si jo me mire.
  Po por kishėn dikush e financon dhe e mbanė!

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2005
  Postime
  117
  Eshte normale te mendosh qe nje pjese te fajit e mbartim edhe ne qe kemi ngelur gjithe kete kohe ne varesi te grekeve. Kjo varesi nuk eshte vetem per shkak te emigranteve tane atje por edhe e politikave te ndjekura nga qeveria jone progreke si dhe nga ndihma e pamase qe i eshte dhene shtetit greke nga europa. Mjafton te theksojme faktin qe ajo e mbeshteti ate me gjithe forcat ne kete lufte te heshtur per emrin e Maqedonise. Siē e thashe edhe me larte eshte edhe faji yne qe kemi qene gjithmone kaq naive dhe nuk i kemi kuptuar e goditur qellimet greke. Greket nuk kan bere shume luftra por qellimet e tyre i kane arritur me ane te dredhise ndersa ne nuk kemi ditur te ndertojme nje shtet te vertete njehere ne historin tone. Nuk eshte se greket po na shtypin vetem ne vendin e tyre por ata po bejne nje loje te piset edhe ne shqiperi duke marre te gjitha piket strategjike te ekonomise te vendit dhe duke bere qe ne vendin tone ekonomija te rrenohet ne max. Politika e ndjekur ne shqiperi eshte edhe me e rrezikshme se ajo e ndjekur ne vendin e saj. Ne bashkepunim me qeverine tone te dashur po bejne monopolizimin e ekonomise shqipetare dhe me pas nuk do te jete me e duhur te bejne me kete politike ne vendin e tyre sepse do te jemi ne qe dote ndjekim politiken e tyre te detyruar nga kjo trysni e brendshme. Sa kohe te kemi fqinje te tille si greket shteti shqiptare nuk do te jete kurre i lire te eci ne rrugen e tije pa e ndikur dikush.

 5. #25
  Trim me flete pambuku
  Anėtarėsuar
  07-04-2005
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  44
  Postime
  7
  Normale qe Evropa do te mbeshtese Greqine se e ka ne familjen e saj. Ti do te mbeshtesje komshiun para vellait tend?

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar mė parė nga Danger Boy
  Nuk jam dakort me mendimin tend,nuk mund te na krahasosh me ato shk.....!Ne i shajme ato per rrjedhoje te sjelljeve te pista qe kane pasur me emigrantet tone atje.Eshte normale qe qdo vend ka te miret dhe te keqijte e vet,por greket jane popull pleher ne pergjithesi!
  RROFTE SHQIPERIA DHE GJITHE SHQIPETARET KUDO QE NDODHEN!!!!!!!!!!!!

  Pak me bute zoteri...Nuk mund te shprehesh dhe te karakterizosh nje popull te tere ne kete menyre....
  Edhe emigrantet tane (nje pjese) kane bere dhe vazhdojne te bejne krime ne Greqi, dhe shteti grek nga ana tjeter i ka keqtrajtuar emigrantet ne vitet e fillimit...Tjeter shteti grek dhe tjeter populli grek...Me popullin grek po bashkejetojme perdite kshu qe shprehje te tilla si kjo jane te prapanueshme per mendimin tim....Gjerat nuk jane gjithmone bardhe e zi..!
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 7. #27
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  http://balkanalysis.blogspot.com/200...greece_08.html

  Friday, April 08, 2005
  "There Are No Albanians in Greece"
  A well-educated Greek woman recently encountered indignantly denied that there are any Albanians in Greece. When it was pointed out that most people estimate that are actually anywhere from 500,000 to 1 million Albanians in Greece, the woman replied, "there are some migrant workers who come and go, but everyone from Albania who has come to settle in Greece has declared themselves Greek."

  When asked whether there was any place on the census where one could declare themselves Albanian, she said, "no, of course not."

  Now, it would be one thing if all the Greeks in this situation would say, "yeah, our government screws the minorities, but that helps keep the state alive." There are a fair number of Greeks who understand this, but there are also a fair amount who, like the woman cited, really do believe their government's propaganda. There are no Albanians in Greece. Nor Macedonians. Nor Turks. And the Roma must really be just the ancestors of Indians sent back during the eastern campaigns of Alexander the Great.

  This willful ignorance bodes ill for the future. Rather than always deny their avoidance of minorities, the Greeks should be proud of the policy for state security that has made them the dominant power in the Balkans. Anything else is hypocritical or ignorant or even humane.

  Even if they don't admit it, Greece's neighbors have taken note. The policy worked for Slovenia (which was largely homogenous to begin with). But in the case of Croatia, it took some pretty vigorous ethnic cleansing to create a "homeland" for Croats and no one else.

  Of course, the policy has reached its savage peak in Kosovo, where if ignoring minorities is impossible because of heavy international attention, they can at least be murdered or expelled to achieve (another) pure Albanian homeland.

  It is deeply ironic that the two countries that incontestably have always offered the most rights to their richly heterogeneous populations, Serbia and Macedonia, have paid the price for it and now face dissolution and constant international condemnation. But such is the diseased, hypocritical way of the West today.

  The Greek paranoia and denial of its minorities are justified, in Greek eyes at least, by a long legacy of war, untrustworthy neighbors, and fear of subversion of the state. Nevertheless, there is still much more democratic debate and at least questioning of the status quo to be found in Greece than in neighboring Turkey, which has only taken up its "Kurdish problem" due to EU pressure.

  Identical experiences to Greece have led to the nationalistic siege mentality in Turkey, though the latter's case remains more intractable due to the continuing prohibition on questioning the cult of personality of Ataturk, and his legacy.

  If Greece has found a winning formula, it doesn't mean that it will work forever. The more that the people continue to believe in the official rhetoric, the more righteously indignant will be their reactions when minorities try to challenge the status quo. History has shown that the Greeks have fared much worse in cases where they have forsaken slippery ingenuity and deceit for hostile, reactionary rigidity.

  And who knows? Maybe the Albanian AKSH revolutionaries will one day make good on their promise to start a war in Epirus.

  That said, it reflects rather poorly on the Greeks to hear newspapers arrogantly dismiss Macedonia on the name issue by asserting that the country might need Greek diplomatic clout to ensure its "shaky statehood." After all, there might come a day when Macedonia's ethnic problem becomes Greece's as well. There are already worrying signs of tension. The least that Greeks can do is to not be surprised if it happens.

  posted by Balkanalysis Blog Editor @ 4/8/2005 01:34:00 PM

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Ēėshtja e varrezave greke nė Shqipėri
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 296
  Postimi i Fundit: 28-06-2011, 10:08
 2. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
 3. Armiqtė e shqiptarėve: Nė kėrkim tė themelit tė politikės
  Nga Sabriu nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 04:26
 4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •