Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 73 prej 73
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e interX
  Antarsuar
  26-11-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju pergezoj per nismen qe keni mare, per perdorimin gjithnje e me shume te fjaleve shqipe dhe jo te huaja edhe ne fushen e informatikes.
  Per studentet eshte e veshtire te bejne perkethime pasi atyre u imponohet mesimi me fjale te huaja.
  Petagoget e mi ne 10 fjale, 6 i thone anglisht, edhe kur ndonje prej tyre mund te kete perkethim shume te bukur ne shqip (sh: loop - lak), dhe une si studente jam e detyruar ti mesoj ashtu si ata mi japin, pa menduar se ne shqip do te kishte nje fjale shume me te bukur.
  Momentalisht jam duke zhvilluar lenden me me shume terma te huaja "Sistemet Operative".
  Gjithmon jam ndiere ne siklet per prapashtesat qe i duhen vene fjales "file", fili, file-a, fajla, filat....duket qesharake por eshte reale: studentat duhet ti perdorin (ti shkruajne) keto fjale dhe prapashtesat jane nga me te ndryshmet.

 2. #62
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje me duket qesharake, kur ne kosov e perdorin per fjalen anglishtes Download kurse ne gjuhen shqipe ke fjale per kete dhe ajo eshte Shkarkim.

  Kosov thojne "Po downloadoj lojen" Pse nuk munden me thon "Po shkarkoj lojen"

  Besoj se mbi 90% shqiptareve ne kosov/shqiperi e kan Windowsin ne gjuhen angleze.

 3. #63
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  39
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Gzim_Cool Lexo Postimin
  Nje me duket qesharake, kur ne kosov e perdorin per fjalen anglishtes Download kurse ne gjuhen shqipe ke fjale per kete dhe ajo eshte Shkarkim.

  Kosov thojne "Po downloadoj lojen" Pse nuk munden me thon "Po shkarkoj lojen"

  Besoj se mbi 90% shqiptareve ne kosov/shqiperi e kan Windowsin ne gjuhen angleze.
  Sepse e perdorin windows ne anglisht nuk do te thote qe nuk duhet gjuha shqipe per informatiken. Une personalisht po te ekzistonte nje gjuhe shqipe per windows jo kosovarce do e perdorja windows ne shqip.

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 4. #64
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
  Sepse e perdorin windows ne anglisht nuk do te thote qe nuk duhet gjuha shqipe per informatiken. Une personalisht po te ekzistonte nje gjuhe shqipe per windows jo kosovarce do e perdorja windows ne shqip.

  Ardi
  Normal se eshte ma mire me pas ne gjuhen shqipe windowsi, por aty ka shume shume probleme me perkthem, sepse nuk kane ne kuptimin te njejte.

 5. #65
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje gje ku shoh une teper fjale nga anglishtja ne gjuhen shqipe, pse nuk e bejme edhe fjalet e informatikes.

  Si pershembul

  Download- Downloado
  Disconect- Dizkonekto(E kundrta-Connect-Konekto)
  Discard- Dizkardo
  Directory-Direktori
  Decrease- Dizkrezi (E kundrta-Increase-Inkrezi)P.sh.Decrease font size>Dizkrezi madhsin e simbolit
  Duplicate- Dublikat


  Pse nuk perkheim drejt sepse Italia,Spanja dhe Franca e kane shume fjalet e anglishtes ne gjuhen informatike.

 6. #66
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Gzim_Cool Lexo Postimin
  Nje gje ku shoh une teper fjale nga anglishtja ne gjuhen shqipe, pse nuk e bejme edhe fjalet e informatikes.

  Si pershembul

  Download- Downloado
  Disconect- Dizkonekto(E kundrta-Connect-Konekto)
  Discard- Dizkardo
  Directory-Direktori
  Decrease- Dizkrezi (E kundrta-Increase-Inkrezi)P.sh.Decrease font size>Dizkrezi madhsin e simbolit
  Duplicate- Dublikat


  Pse nuk perkheim drejt sepse Italia,Spanja dhe Franca e kane shume fjalet e anglishtes ne gjuhen informatike.
  Gezim nuk shikoj absolutisht asgje ndryshe nga ato qe jane ne gjuhen standarte (Anglisht) thjesht nje ndryshim ne kuptimin e tyre, duke i Shqiperizuar. Nese keto fjale do te perktheheshin keshtu, ateher do ti hapnim nje pune te madhe te gjithe Albanologeve, Shtepive Botuese, Shkencave Akademike, te cilet duhet te ndertonin nje fjalor te ri dhe te asimilonin keto fjale qe ke renditur. Problemi eshte qe ti gjehet kuptimi ne Shqipen e sotme, dhe te adoptohen ne menyren me te mire, dhe te ken nje kuptim te plote.

 7. #67
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga PON Lexo Postimin
  Gezim nuk shikoj absolutisht asgje ndryshe nga ato qe jane ne gjuhen standarte (Anglisht) thjesht nje ndryshim ne kuptimin e tyre, duke i Shqiperizuar. Nese keto fjale do te perktheheshin keshtu, ateher do ti hapnim nje pune te madhe te gjithe Albanologeve, Shtepive Botuese, Shkencave Akademike, te cilet duhet te ndertonin nje fjalor te ri dhe te asimilonin keto fjale qe ke renditur. Problemi eshte qe ti gjehet kuptimi ne Shqipen e sotme, dhe te adoptohen ne menyren me te mire, dhe te ken nje kuptim te plote.
  Nuk ka ndryshime de, por mundova te shqiptarizoj fjalet sikur e shqiptarizojne disa fjalet e anglishtes.

  Thjesht nuk kemi fjale per informatike.

 8. #68
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  39
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Gzim_Cool Lexo Postimin
  Nuk ka ndryshime de, por mundova te shqiptarizoj fjalet sikur e shqiptarizojne disa fjalet e anglishtes.

  Thjesht nuk kemi fjale per informatike.
  Une e kuptoj ku e ke shqetesimin edhe ke shume te drejte pasi gjuha shqipe ka shume here me pak fjale se anglishtja e cila te themi eshte gjuha standarte per informatiken prandaj eshte shume e veshtire te gjesh perkthime te sakta per kete pune prandaj duhet te behen pershtatje por ama nje albanolog qe nuk ja ka idene kompjuterit nuk dine kuptimin e fjales sikunderse paketa e gjuhes kosovare desktop--> tryeze tavoline. Prandaj ne si kalamaqa qe jemi me njohuri nga ana kompjuterike themi dy llafe eshte ne doren e albanologeve te vine ketu ne forum e te marin idete edhe sygjerimet tona.

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 9. #69
  Trepca&Chelsea
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
  Une e kuptoj ku e ke shqetesimin edhe ke shume te drejte pasi gjuha shqipe ka shume here me pak fjale se anglishtja e cila te themi eshte gjuha standarte per informatiken prandaj eshte shume e veshtire te gjesh perkthime te sakta per kete pune prandaj duhet te behen pershtatje por ama nje albanolog qe nuk ja ka idene kompjuterit nuk dine kuptimin e fjales sikunderse paketa e gjuhes kosovare desktop--> tryeze tavoline. Prandaj ne si kalamaqa qe jemi me njohuri nga ana kompjuterike themi dy llafe eshte ne doren e albanologeve te vine ketu ne forum e te marin idete edhe sygjerimet tona.

  Ardi
  Per fjalen Desktop kam dergjuar edhe nje fjale tjeter shqip cila eshe "fushe pune"

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime
  Per fjalen Desktop kam dergjuar edhe nje fjale tjeter shqip cila eshe "fushe pune".
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Desktop n gjuhn suedeze e cila ka vendin e par n teknologjin informative n Evrop sa i prktet prkthimeve dhe krijimit t softuerve, e kan prkthyer si "Skrivbord " e cila ka kuptim t TRYEZS e cila sht e prshtatshme edhe n shqip.Kur prkthehen fjalt duhet t kemi parasysh edhe estetikn e fjalve dhe hapsirn e kufizuar n sofuter; do thot si do duket fjala e vendosur n softuer, pr shembull n nj buton e cila ka hapsir t vogl.Nse e shkruajm fjaln "fush pune" apo "tryez tavoline" do ishte tepr i gjat dhe nuk do prfshiheshin t gjitha germat ose butoni do delte i deformuar, tepr i madh.Andaj fjala tryez sht nj fjal dhe kompakte dhe i prshtatet butonit t caktuar.Domethn duhet t llogaritet prshtatja e tekstit dhe fjalve n hapsirn e softuerit.

  Nj prgjigje e shkurt ktij shoku me nofkn Gezim:Shiko m lart prkthimet e fjalve:
  Download prkthehet si Shkarkim dhe jo downlodo, discard-mbeturin etj.

  Shqiptart jan t njohur si filozof t mdhenj.Bjn pak pun e shum fjal.Ktu nuk ndrtohen as aeroplan as raketa interkontinetale po thjesht bhet nj prkthim dhe prshtatje e fjalve nga gjuht e huaja n at shqipe.Ata q jan njohs t 2 e m tepr gjuhve me krahasime dhe prshtatje leht gjejn fjal t prshtatshme n gjuhn shqipe.FYROMI pr shembull q nuk ka as gjuh, as identitet cdo dit prkthen softuer t ndryshm t cilt prkthime bhen nga nj grup punues q e ka siguruar qeveria e tyre pr qllime t afirmit dhe propagands pr "gjuhn, identitetin dhe shtetin e tyre", e shqiptart me gjuh t pasur rrijn menjan, presin nga ndonj fuqi mbinatyrore q t`i kryen punt e tyre.Diplomat i kan var n mur vetm sa t tregojn ja kush jam un.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 16-05-2009 m 08:58

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  font - alfabet
  font=komplet germash/shkronja

  dhe jo alfabet
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-12-2008
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  gjuha

  Citim Postuar m par nga edspace Lexo Postimin
  Me sa di une, shume fjale teknike te kompjuterave jane te reja dhe per anglishten; ato nuk egzistojne fare ne shqip dhe ne gjuhe te tjera. Ne shume faqe te huaja qe kam vizituar kam vene re se perdorin fjale anglisht.

  Pra, disa fjale duhen thjesht shqipezuar ne menyren se si shqiptohen ne anglisht sepse nuk ka asnje fjale te ngjashme ne shqip.

  Meqenese Amerika eshte vendi qe ka shpikur fjalet dhe ka teknologjine kompjuterike me te perparuar, duket e llogjikshme qe fjalet te perkthehen nga anglishta dhe jo nga italishtja, gjermanishtja, greqishtja.

  Anglisht (amerikane) >> Perkthim Italisht >> Perkthim Shqip .....do sillte probleme.

  Anglisht (amerikane) >> Shqip ....do formonte nje fjalor me te sakte.

  Mbaj mend qe nje teme e tille ka qene dhe ne forumin e vjeter te Albasoul. Mbase nje nga administratoret ose moderatoret mund te transferoje temen ne kete forum.

  Me duket disi e veshtire perhapja e nje fjalori te tille dhe perdorimi i tij nga Shqiptaret pa patur nje publikim zyrtar ne librari ose ne internet. Meqenese shumica e fjaleve qe perdoren per kompjuterat jane bere standarte nga sistemi operativ i microsoftit, nje perkthim i windowsit ne shqip do ndihmonte shume, jo vetem ne perhapjen e fjalorit, por dhe do lehtesonte mesimin dhe perdorimin e kompjuterit nga Shqiptaret qe nuk dine anglisht.

  Nuk e di nqs nje perkthim i tille eshte ne planin e microsoftit. Nuk besoj se tregu i shqiperise eshte me fitim per microsoftin sepse shperndarja e programe te paligjshme eshte biznes me vete ne Shqiperi. Nqs dikush ka me shume informacion mbi menyren qe duhet ndjekur per te perkthyer windowsin ne Shqip, besoj se do ndihmonte shume. Pasi te perkthehet windowsi...perkthimi i programeve te tjera do qe me i lehte.

  pershendetje - te perkthesh nga gjuha angleze eshte leht per aq sa kemi njohuri perkthimi nga nje gjuhe ne tjetren ,por te perkthesh gjuhen e kompjuterit qe eshte angleze eshte po ashtu leht per aq sa kemi njohuri per ato fjale te gjuhes angleze pra perktheni sa te mundeni kryesorja me kuptu edhe pse jo 100 per 100 sepse as amerikanet e as anglezet nuk i din te gjitha fjalet e gjuhes se tyre angleze me 2- 3 milion fjale e sa i perket standardizimit te gjuhes se kompjuterit-angleze ne rregull i marem ashtu si jane perveq nese jem te zotet e te krijojm fjal te reja te informatikes gjegjesisht kompjuterit

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-04-2009
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  propozimet do te jene te ndryshme, por duhet gjetur perkthimi i pershtatshem dhe jo fjale per fjale i termit. konkretisht mund te permend dy terma qe me rane ne sy ne nje liste qe sapo pashe.
  psh.
  costumize - pershtate mendoj se eshte me i sakte ky perkthim, ose
  bold - i theksuar dhe jo i trashe
  font - karaktere (ketu mund te bejne pjese shkronja, shenja apo simbole te ndryshme)
  sa per windowsin ne shqip mendoj se duhet nje perpjekje serioze per nje rezultat serioz, keshtu edhe une do ta punoja ne shqip, por deri tani ka qene per te deshiruar. shpresoj ta arrijme sa me shpejt
  Ndryshuar pr her t fundit nga elsab : 27-09-2010 m 16:34

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Bmat e fundit nga Gazeta Java!
  Nga Lioness n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 528
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 08:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •