Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 92
 1. #21
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Po shtoj nje pjese tjeter nga Alkimisti qe nuk ka pak qe e mbarova . Ka vertet shume pjese te bukura per te cituar. Sot po zgjedh njeren prej tyre:

  "Eshte nje liber qe thote te njejtat gjera, pothuajse si te gjithe librat e tjere ne bote" - vazhdoi burri i moshuar. "Pershkruan pa-aftesine e njerezve per te zgjedhur fatin e tyre. Dhe perfundon duke thene qe cdo njeri ne fund te fundit beson genjeshtren me te madhe ne bote"

  "Cila eshte genjeshtra me e madhe ne bote?" pyeti djali, komplet i habitur.

  "Eshte kjo: qe ne nje moment te jetes tone, ne humbasim kontrollin e asaj cfare ndodh rreth nesh, dhe mendojme se jeta jone fillon kontrollohet nga fati. Kjo eshte genjeshtra me e madhe ne bote"
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nga Dopio Enderr e Artur Schnitzler
  Dy fjale mbi autorin.
  Sigmund Freud per shume kohe esitoi para se te takonte kete shkrimtar per friken e ngjashmerise .Dhe ndoshta asnje shkrimtar ka pershkruar me aq force dhe evidence fantazmat e endrrave ose realitetit.Ngel nje nga klasiket me te rendesishem te 900'

  Ajo qeshi dhe mbas nje hezitimi te shkurter tha-Falenderojme fatin qe na nxorri pa asnje konseguence nga te gjitha aventurat,nga ato te vertetat dhe nga ato te enderruara.
  Je e sigurte?-u pergjigj Fridolin
  Kaq e sigurte sa qe ndjej qe realiteti i nje nate,dhe ai i nje jete te tere,nuk duan te thojne ne te njejten kohe edhe te verteten me te thelle.
  Dhe asnje enderr nuk eshte teresisht enderr-shtoi.
  Albertine mori midis duarsh koken e te dashurit dhe me perkedhelje-Po tani u zgjuam per shume kohe-
  Per gjithmone donte te shtonte Fridolin por para se te thonte keto fjale ajo embelsisht i vuri gishtin perpara buzeve dhe pershperiti lehte:Nuk mund te njohim te ardhmen.
  Ngelen keshtu ne qetesi,njeri afer tjetrit,pa enderruar deri kur si ēdo mengjes trokiten ne dere dhe nje rreze dielli qe hynte nga tendat e e qeshura e nje femije filluan nje dite te re.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  ja poezi nga libri qe po lexoj

  Rruga e Bardhė

  Njė natė nė ėndrrat e mia pashė tė ardmen plot shkėlqim,
  Njė shi i heshtur dritash rigonte pa pushim...

  Punėt venin mbarė si tiktaku i gėzuar i njė ore,
  Njė nga njė ishin fshirė ngatėrresat shekullore...

  Dhe ēdokush me mirėsi i fliste tjetrit, me zemrėn nė dorė
  Nga musllukėt e mermertė rridhte uji prajsor.

  Dhe ja, duke kaluar engjejt me fytyrat plot mirėsi,
  Ikėn duke na i ringjallur shpresat nji edhe nga nji.

  Njė botė tė rč krijonin pa pra, pa tė dytė...
  Ēdo anė i pėrngjante qiellit, tė lbyrte sytė.

  Shkarkim rrufeje djelmoshat jigitė, u befasova,
  Ah, ndoshta pėr sihariq ish koha, e kuptova.

  Me fytyrat ngjyra befasuese djem e vajza pashė,
  E kuptova plotėsisht: ata engjėjt janė, me vete thashė.

  Pa bezdi, pa u ngopur, u vėrtita nga ēdo anė,
  Atyre qė pinin dritė nga njė ēezmė e madhe, u erdha pranė.

  Me falenderime shėtitėsit krah pėr krah duke ardhė,
  Pastaj rrotull e rrotull u derdhėn nė Rrugėn e Bardhė...

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ernest Hemingway
  Nga ky shkrimtar kam lexur pothuajse gjithēka.
  Duke filluar nga Addio alle armi,Per chi suona la campana,Il vecchio e il mare,Il giardino dell'Eden,I quarantanove racconti..
  Po citoj nje fragment nga libri "Plaku dhe deti"

  Mendonte perhere detin si "la mar",ashtu si e quajne spanjollet kur e duan.
  Nganjehere ata qe e duan flasin keq,po perhere sikur po flasin per ndonje grua.Plaku e mendonte perhere si nje femer detin.-
  Konsiderohet si virtyt te mos flasesh,ose vetem ne raste te veēanta,ne det.
  Plaku e kishte respektuar perhere kete rregull,por tani shpesh thonte me ze te larte mendimet e veta.
  Po te me degjojne te tjeret duke folur me ze te larte vetem,do mendojne se jam i marre.
  Por kjo nuk eshte e vertet dhe per kete pak me intereson.-
  Ndoshta nuk duhet te peshkoja,mendoi plaku,por per kete kam lindur.
  Pa detin dhe kuptoi sa i vetmuar qe ishte.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime
  "Nena" nga Maksim Gorki

  ...

  Ate mbremje nena nuk e ndezi soben, nuk beri gjelle, as piu ēaj, vetem naten vone hengri nje kothere buke. Dhe kur ra te flinte; e ndjeu se kurre ndonjehere gjer ate dite jeta nuk i ishte dukur aq e zhveshur, aq e hidhur, aq e mjere. Keto vitet e fundit ajo ishte mesuar te rronte duke pritur dicka me rendesi, dicka te kendshme qe duhej te vinte. Rreth e rrotull saj sillej rinia e gjalle dhe e gezuar dhe gjithmone perpara saj kishte fytyren serioze te djalit, krijuesit dhe udheheqesit te kesaj jete te embel, ndonese plot me shqetesime.
  Dhe ja, tani Pavlin e moren dhe s'mbeti asgje.

  ...

 6. #26
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  po lexon maksim Gorkin, ne vitin 2005? Oh c'durim e c'perzgjedhje!!!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  po lexoj nje liber me poezi klasike persiane, dhe po sjell je poezi ketu poshte

  zeri i lires


  mik i shtrejte , zer i lires qe i ngjan nje kenge mjelme
  esht m i embel sesa zeri kur zotit i ben levdate
  i trishtuar e rrenqethes ,kurdohere me sjell ndermend
  nje sorkadhe te plagosur qe drithmon nga nje lengate
  jo, nga shtiza s eshte shpuar trup i lires , po shpesh here
  te leshon ne zemer shtiza ; dhimbja ndehet gjer e gjate
  here denes here bucet , duke rreshtur ze renkon
  nuk e fshehim dot habine tek e ndjejme dit e nate
  fjale ska ,po tingellima flet aq bukur e kaq embel
  per ata qe dashurohen, ligjeron me pergjerate
  mendjeftohtin nxjerr nga heshtja , zemren ja roberon
  mendjekrisurin ne shpirt i hedh driten si dhurate

  RUDAKI

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime
  Citim Postuar mė parė nga macia_blu
  po lexon maksim Gorkin, ne vitin 2005? Oh c'durim e c'perzgjedhje!!!
  Mace, po pse ndizesh si tallashi ti?! Qetesohu, kthjellohu e mos ju dorezo paragjykimit pa qene nevoja se kur vjen puna nuk ta lypi robi mendimin tat!!!

  Qe thua ti "Zonja pe Qyteti" Gorkin e kam lexuar 15 vjet me pare. Fragmentet e shkeputura me siper te cilat kane shkaktuar "pezmatim" ne gjykimin tend subjektiv jane shkeputur nga i njejti liber te cilin e ruaj edhe sot e kesaj dite, ne gjendje "kartoline." Eshte po ai liber i cili me ka prezantuar per here te pare me realitetin e dhimbshem ne te cilin jetonin njerezit e kohes per te cilen ben fjale edhe subjekti i librit dhe gjithashtu me ka mesuar se si te vleresoja dhe ta vleresoj edhe sot e kesaj dite jeten dhe boten perreth krahasimisht apo ne menyre modeste, mjaftueshmerisht te kenaqshme, aspak te mundimshme sot (S-O-T), apo ne momentin kur e kam lexuar. Vlen te permend gjithashtu se ai liber ka qene libri i cili ka ndjelle emocionet e para qofshin keto ndjenja kurajoje, guximi apo keqardhje dhe gjithashtu lotet e para gjate leximit te nje libri ne jeten time. Me nje gjysem-ēerek fjale, libri eshte nje nostalgji qe nuk mund ta pershkoje fjala. Eshte pikerisht atje e vacanta e librit, mqs (apparently) nuk e paske ditur kete muhabet.

  Shpresoj te ndesh ne mirekuptimin tuaj "te pazakonte."

  Per hir te "mysafireve", ja edhe nje koment tjeter po nga i njejti liber:

  Gjithe dita kaloi ne nje vorbull te mjegullt kujtimesh: nena e ndiente veten te lodhur e te vrare. Ai oficeri i vogel i shfaqej perpara si nje njolle e murrme; fytyra e zeshket e Pavlit dhe syte e qeshur te Andreas vetetinin ne mes te turmes se erret, si nje det me vale ne stuhi.
  Nena shkonte e vinte neper dhome, ulej prane dritares, veshtronte jashte ne rruge, ngrihej perseri, ecte si e hutuar pa mend ne koke, levizte vetullat dhe hidhte syte rreth e rrotull sikur diē kerkonte...Pinte uje por etjen nuk e shuante dot; afshi pervelues i brenges dhe i zemerimit i zhuriste zemren. Dukej sikur dita ishte prere me dysh; gjysma e pare kishte qene plot ngjarje e plot kuptim, kurse tani perpara nenes shtrihej nje erresire e zbrazet, nje boshllek i hidhur dhe ne mendjen e saj tym e mjegull sillej rrotull pyetja:
  "Po tani, si do t'i behet hallit?..."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 30-01-2005 mė 03:56

 9. #29
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  interesante... :)

  Gijom Apolineri

  Psheretimat e numerorit nga Dakari


  Ketu ne strehimin prej trungjesh mbuluar me shelgje
  Prane topave bojehiri drejtuar nga veriu
  Enderroj per fshatin tim ne Afrike
  Ku kercenim, kendonim, benim dashuri
  Dhe mbanim fjalime te gjata
  Gjithe gezim e fisnikeri

  Me kujtohet babai qe luftoi
  Kunder akantive
  Ne sherbim te anglezeve
  Me kujtohet motra qe qeshte si e cmendur
  Me gjinjte e forte si dy gjyle
  Me kujtohet gjithashtu
  Nena, magjistrica e fshatit, e vetmja
  qe i bente gjellet pa kripe
  Ajo e shtypte melin ne havan
  Me kujtohet fetishi aq i brishte aq shqetesues
  Qe kishin gdhendur ne peme
  Si edhe fetishi i dyfishte i pjellshmerise
  Me vone nje koke e prere
  Buze nje mocalishteje
  O zbehtesi e armikut tim
  Ishte nje koke e argjendte
  Lart qendronte hena valltare
  Ishte pra nje koke e argjendte
  Kurse une ne guve isha i padukshem
  Ishte pra nje koke zezaku ne naten e thelle
  ____Ngjashmeri Zbehtesi
  ____Dhe motra ime
  ____Iku me vone me nje qites
  ____Qe u vra ne Arras


  Sa vjec jam nuk e di
  Duhet te pyes peshkopin
  E embel mjalte me nenen time
  Vaj fare me motren time
  ___Ne nje kasolle te vogel
  Jo kaq te eger sa ky strehim numeroresh topi
  ___Une zija pusi buze mocalishtes
  ___Ku gjirafa pi me kembe te hapura
  Atje kam pare tmerrin e armikut qe shkreton
  ___Fshatin
  ___Dhunon grate
  ___Rremben vajzat
  Dhe djemte qe vrapojne vitheshtrenguar
  Me jave te tera administratorin e kam mbajtur ne kurriz
  ___Nga fshati ne fshat
  ___Duke kenduar zelehte
  Pastaj u futa si sherbetor ne Paris
  ___Sa vjec jam nuk e di
  ___Por ne qendren e rekrutimit
  ___Me bene njezet vjec
  Me t'u bere ushtar francez, lekura m'u zbardh
  ___Jam ne sektorin 59 me teper s'mund t'ju them
  Perse te jesh i bardhe mos eshte me mire te jesh i zi
  ___Pse te mos kercesh e te fjalosesh
  ___Te hash e pastaj te flesh
  Kurse ne qellojme makinat e nozullimit te friceve
  Ose ne drejtim te telave perpara bregoreve
  Ne kete stuhi metalike
  ___Me kujtohet nje liqen i neveritshem
  Me disa cifte zinxhirlidhur nga nje dashuri mizore
  ____Nje nate e cmendur
  ____Nje nate e magjishme
  ____Si kjo nate sonte
  Ku kaq veshtrime te lemerishem
  Shperthejne ne qiellin madheshtor.


  Dhe meqe jemi ne vjeshte... stina e shtegtimeve...

  Drejt Jugut


  Zenit
  ____Gjithe kjo keqardhje
  ____________________Keto kopshte te pafund
  Ku thithlopa tjerr nje britme te embel plot kaltersi
  Sorkadhja e heshtjes se trallisur kalon me vrull
  Nje bilbil i plagosur nga dashuria kendon permbi
  Trendafilin e trupit tend ku lulet i kane mbledhur
  Zemrat tona rrine varur ne te njejten shege
  Dhe gonxhet e kesaj ne syte tane kane celur
  Petalet u kane rene dhe skuqin neper shteg.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Disa mendime pėr karakterin e shqiptarit mė duken jashtzakonisht interesante:

  1. Eqrem Cabej: Pėr gjenezėn e literaturės shqipe - "Hylli i Dritės" 1938-39.

  "Thelbi shpirtėror i shqiptarit ėshtė rezervimi. Kjo veti e popujve tė Veriut duhet tė na cuditė disi te njė popull i Jugut. Kjo cilėsi sidoqoftė e dallon kėtė popull mjaft thellė prej popujve tė tjerė tė Europės Jugore. Spjegimin do ta kėrkojmė pėr kėtė si nė veti tė trashėguara si dhe nė natyrėn e mbyllur e tė ashpėr tė vendit. Kjo e detyron banorin qė jo vetėm kundrejt tė huajit, por edhe me tė afėrmin tė sillet nė fillimi matur e i rezervuar, edhe i mbyllur. Kėshtu na spjegohet rezervimi i thellė i shpirtit tė popullit shqiptar, rezervim i cili na del nė dukje edhe nė poezinė tonė popullore. Kjo ėshtė sjellja e njeriut qė ėshtė i zoti i vetvetės, i cili, pėr tė ruajtur tė drejtat e veta, ėshtė i matur nė fjalė e nė punė. Por ky rezervim nuk pėrjashton karakterin e hapur, edhe kėtė cilėsi e gjejmė me tė vėrtetė te shqiptari. Pėrbri saj na shfaqet tek ai edhe dhelpėria e lindur e banorit tė maleve. - Ėshtė njė shenjė e individualistit, sic ka qenė gjithmonė shqiptari, qė rezervimi i tij nė raste tė vecanta tė jetės tė kthehet nė njė qėndrim tė egėr e kokėfortė. Kjo vecori qė rron nė gjithė shqiptarėt ėshtė pasoja e racės, e na kallėzohet edhe pėr ilirėt e mocėm. Edhe kolonitė shqiptare, sado tė shkėputura prej shekujsh nga toka-mėmė nė mes tė tė huajve, nuk kanė mundur tė fshehin sjelljen kokėfortė tė karakterit shqiptar."

  2. Ibrahim Rugova nė pasthėnien e romanit Njėqind vjet vetmi nga Sabri Hamiti.

  "Ky proces i formimit tė personalitetit tė personazhit tė kėtij romani ėshtė njė individuacion individual i personalitetetit nė pėrgjithėsi, e konkretisht i personalitetit nė kushtet dhe nė ambientet tona tė informacionit rrėfimor dhe tė situatave konkrete tė ekzistimit. Personaliteti i vetmisė familjare dhe i vetmisė shoqėrore, i vetmisė sė izolimit, cfarė ėshtė karakteristike pėr formimin e personalitetit te ne."
  Ullmar Qvick

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  eksod..ne se mundesh silli ketu faqen e pare e te dyte te romanit ne fjale..
  pershkrimin e qytezes.. e njerzve aty..

  thx ne avanc..

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  I dashur Brari:
  Ti e ke fjalėn te "Njėqind vjet vetmi"? Do tė plotėsoja me gjithė qejf dėshirėn tėnde, por fatkeqėsisht me mungojnė mjetet teknike. Ende nuk kam blerė njė scanner (plogėshtia ime!) dhe me kopjim pėrmes webkameras cilėsia nuk mjafton!
  Besoj se libri gjendet nė bibliotekat e mėdha! Nė rast se kjo ėshtė dicka me rėndėsi, do tė tė dėrgoj fotokopje me postė .... veq mė jep adresėn!
  Tė fala miqėsore
  Ullmar
  Ullmar Qvick

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Jo i nderuar Uillmar, nuk mendoja "100 vjet vetmi" por Romanin "Nena" te Gorkij-t... te cilin e kishte cituar Eksodus.. dhe konkretisht do deshiroja faqen e pare ku pershkruhet qyteza e minatoreve etjetj.

  Ishte koh e Partejs puns.. (po e shkruaj sic e thoshin dikur malsoret tane) e me bie rruga te ndaloj nje mbremje ne qytezen e Rubikut ne Shqiperi.. Aty ish nje lagje buz rruges nacionale e diku matan lumit fabrika e bakrit.. Aty thoshin se nxirrej Ari mes tjerash e qe zhdukej ne kasafortat e partis punes per hesapet e saje qe mbeten mistere ende sot e per te cilat dha Kadare hedh nga njiher hamendje..
  Mirpo fukaralleku aty ne Rubik ishte legjendar ne kuptimin me te keq te fjales.. por mungonte ne ate kohe bile dhe tani mungon ndonji pershkrues i llojit Gorkij..
  E pra as qymyr nuk nxirrej aty qe te justifikohej "bloza" ne surratet e veshjet e shpijzat e banoreve .. por ARI qe do duhej tu kish dhene pak prosperitet atyre malsoro-proletareve te urbanizuar.. nga halli..
  Te pershendes o Ullmar me.. te bukuren arie-apo kengen "Guldet blev till Sand.. te Beny Anderson-it e te kenduar nga Peter Joback-u..

  Ullmar.. modeli suedez i shoqerise dhe administrates do desha te kopjohej ne Shqiperi.. e sidomos koncepti per qendrat e banimit te njerzve..
  Si thua?


  brari100@hotmail.com
  adresa ime.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  I dashur Brari:
  Fatkeqsisht nuk kam kėtu veprat e Gorkij-t shqip, Nėnėn e lexova suedisht. Pėr Suedinė si model pėr Shqipėrinė besoj se disa pjesė tė shoqėrisė sonė mund tė shėrbenin si modele, apo mė mirė pėr udhėzime. Tė shohim, sot Suedia se pako ka njė embrion diplomatik nė Tiranė (vetėm njė nėpunės deri tani). Nga atje u porosit 20 kopje tė librit tim "Mera hjältemod än vete" (Mė shumė heroizma se grurė - dokumentar pėr shqiptarėt nė shekullin X). Nga ky liber mė shumė se qartė shihet cka u nevojitet shqiptarėve.... materalisht dhe shpirtėrisht.

  Brari, sivjet nė korrik, duke udhėtuar me autobus pėr nė Itali, tė kujtova. Paske shkruar aq bukur pėr natyrėn suedeze, mė saktėsisht atė pjesė afėr liqenit Vättern nė veri tė qytetit Jönköping.... Njė pamje misterioze, romantike, pak me elementet ballkanike, si afėr liqenit tė Ohrit... Tė kujtova dhe mendova si ti: pse suedezėt nuk himnizojnė kėtė pjesė tė vendlindjes?

  Tė fala nga
  Ullmari
  Ullmar Qvick

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  po si do ja mbushin xhepat e spanjollo-grekve.. suedezet..
  ja duke lene svensk-somaren e bukur e duke shku ne sacin mesdhetar ku te merret fryma nga zhegu 50 gradsh..
  nuk do e ndroja pranver-veren suedeze me asgje ne bote..
  e di cfar eshte saēi?

  Ullmar e bukur poezia juaj.. per kohet moderne.. por thua ti ne fund .. atje degjohet nje fyell bariu..

  du är en stor romantisk kille.. lol

  Ullmar, ti je tashme nje Shqiptar i nderuar..

  Eshte kenaqsi tju lexosh..

  Paēi shendet e lumturi ne vatren tuaj familjare.. qe dhe ne shqipot te kemi tej Ju nje Ambasador te vertete te kombit shqiptar ne Skandinavi..

 16. #36
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Nje fragment i shkurter nga "Dashuria zgjat 3 vjet" e Frederic Beigbader..Liber interesant per ato qe duan dicka te ndryshme..

  ...Po te me pelqeje nje vajze, dua te dashurohem me te, te dashurohem..Dua ta puth, pasi ta puth dua te fle me te, pasi te fle dua te jetoj nen nje strehe me te, te martohem; pasi martohem takoj nje tjeter vajze qe me pelqen..

  Ky me poshte eshte nga "Fati i Irenes"..nga i cili mund te sjell edhe pjese te tjera..e dashuruar me kte menyren e te shkruarit te Kunderes..
  (me vjen keq qe perkthimet e librave te tille s'jane shume cilsore..)

  (nderkoh qe shihej ne vitrinen e nje dyqani me fustanin e basmes puthitur trupit--shenim i imi ky)


  E kishte perfshire i njejti panik qe te shkaktonin endrrat e mergimit.Per hir te forces magjike te nje veshje, i dukej vetja si e burgosur e nje jete qe nuk e donte, dhe se ciles nuk do tia dilte mbane ti shpetonte.Ashtu si dikur ne prag te mbarimit te adoleshences, po te kishte pasur para vetes me shume jete te mundura kishte per te zgjedhur ate qe do ta conte ne France.Jetet e tjera , te shtyra dhe te braktisura kishin ngelur per ta pritur dhe per ta pergjuar me nje xhelozi te madhe nga vendfshehjet e tyre.Tani njera prej tyre po e mberthente dhe e mbyllte ne fustanin e saj te ri, si nje kemishe force...
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 17. #37
  bitter girl Maska e marsela
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 6 postime
  Serisht nga "Fati i İrenes" i M.Kunderes..me vjen keq qe s'kam me vete edhe ato librat e tjere nga ky autor..Ka vertet shume pjese te bukura qe me pelqen ti lexoj e rilexoj..

  "Bashkmoshataret
  E thote kete fjale ngadale, nen ze, per te rigjetur profumin (te holle, qe mezor mund ta perceptosh!) e rinise se hershme, nje kohe e larget, e humbur, nje kohe e braktisur, e trishtueshme si nje jetimore; por ne ndryshim nga Irena ne qytezen franceze nuk provon asnje lloj ndjenje per ate te kaluar qe i kthehet ne mendje e ngurte, sterile; asnje deshire per tu kthyer, vetem nje ngurrim i lehte, ftohtesi.
  Po te isha mjek, diagnoza ime lidhur me rastin e tij ndoshta do te ishte kjo "I semuri vuan prej mungeses se nostalgjise"."
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  72 falenderime nė 57 postime
  Brar,
  edhe sot e kesaj dite s'po me besohet se ate liber qe e ruaja me aq fanatizem (eh thuaj, kujtime hesapi!) me tha truri dhe e flaka me percmim te pazakonte, ktu e nje muaj me pare a ndoshta me teper (ma ha mendja, do me kete mallkuar ajo macja me ngjyre lol) dhe sinqerisht, nuk me kishte rene ne sy rileximi me i heret i temes.

  per hatrin tat rremova ne internet dhe e gjeta, por ne anglisht. te te them te drejten, s'ja kam ngene te perkthyerit. Tani, nese di inglejshen dhe hala s'te eshte shuar interesi qasu ktu ---> http://etext.library.adelaide.edu.au/g/gorky/maksim/g66m/chapter1.html

  shendene!

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Nga Gi de Mopasan "Bel Ami"...me ka bere per te qeshur kjo pjese:

  Zonja Valter shpesh e pyeste: - Per ke eshte kjo goje? - Dhe kur ai nuk pergjigjej aty per aty: - Per mua. - Dhe ngulte kembe gjersa atij i behej gjaku uje nga te nevrikosurit.  Ajo murmuriti: - Nuk duhet te me kapje qe ne krye per te mu sjelle tani keshtu, duhet te me lije te urte dhe te lumtur, ashtu sic isha. Te bie nder mends se cme those ne kishe, dhe se si me detyrove me force te hyja ne kete shtepi? Dhe, ja, tani se si me flet! se si me pret! O Zot! O Zot! O Zot! Sa fort po me mungon!  Ai perpoqi kembet dhe tha me ashpersi:
  -Moj do ta mbyllesh ate goje apo c'thua? Mjaft te them! Sikur edhe per nje minute te te takoj, gjithmone po kete avaz degjoj. A thua se te kapa kur ishe dymbedhjete vjece dhe e paditur si ndonje engjell. Jo, e dashur, ta shohim punen shtruar, nuk ka pasur ndonje mashtrim te miture ne kete mes. Ti mu dorezove mua ne moshe te plote pjekurie. Te faleminderit per kete, te jam fund e krye mirenjohes, por une nuk jam i detyruar te lidhem pas fustanit tend deri ne vdekje. Ti ke burrin tend dhe une kam gruan time. Ne sjemi te lire, as njeri as tjetri. Ne kenaqem karicot e njeri-tjetrit dhe, te rrova me rrove, brisku i berberit, dhe vate kjo pune.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 15-10-2005 mė 15:17
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  nje nga fragmentet me interesant te keti libri qe po lexoj eshte vet titulli
  Nice Girls Dont Get Rich (VAJZAT E MIRA NUK BEHEN TE PASURA)
  Lois P. Frankel, PhD

  dhe kjo me pelqeu
  "From birth to age eighteen a girl needs good parents. From eighteen to thirty-five she needs good looks! From thirty-five to fifty-five she needs a good personality. From fifty-five on she needs cash."

  (Qe kur lind deri 18 vjece nje vajze i duhet te ket prinder te mire. Nga 18 deri 35 i duhet te ket pamje te jashtme te mire. Nga 35 deri 55 i duhet te ket personalitet te mire. nga 55 e tutje i duhet te ket $)

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fragmente interesante librash
  Nga [xeni] nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 29-04-2014, 17:54
 2. Shkėmbim Librash
  Nga Tulipani Zi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 16:46
 3. Botues Librash Apo Seksere Te Rendomte
  Nga Fenomeni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 09:16
 4. Ndihmë për tituj librash
  Nga _MALSORI_ nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 19:02
 5. Dy koleksione librash
  Nga benseven11 nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-07-2005, 23:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •