Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 164
 1. #1
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Trekendeshi i Bermudeve

  Cfare dini reth Trekendeshit te bermudeve (Triangolo dell Bermude)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Kam pak te dhena ndoshta jo shume te plota dhe po i paraqes.
  Neser mund te perkthej dhe listen e anijeve dhe avioneve te zhdukur me te dhena per ēdo rast.

  Ē'FARE ESHTE TREKENDESHI I BERMUDEVE?
  Trekendeshi i Bermudeve gjithmone ka qene nje zone e rrezikshme dhe e mistershme, nga qe zhdukja e marinareve, piloteve dhe turistave asnjehere nuk ka qene e zgjidhur.
  Elementet e informacionit rreth kesaj zone jane intriguese: ne nje ane te oqeanit Atlantik oksidental, ne forma pak a shume trekendeshe , ndermjet Bermudeve, Florides dhe meridianit 40 , kane ndodhur zhdukje gjate 30 vjeteve te fundit te shume avioneve , anijeve pa lene asnje gjurme nga to, dhe qe kurre nuk janw gjetur pjese apo te mbijetuar.
  Ēdo gje qe nje here hyri aty , kurre me nuk u pa.

  ZHDUKJE PA PERGJIGJE:
  Gjate gjithe historise ka patur raporte te zhdukjeve ne Trekendeshin e Bermudeve .Pjesa e mistershme eshte qe asnjehere nuk ka pasur copa ne det ; nqse do ishte nje anije ,ekipet e kerkimit do kishin gjetur copa ne det qe te tregonin ekzistencen e saj si psh veshje shpetimi, vaj ne uje etj.Asnjehere nuk eshte gjetur asgje e tille ne kerkimet e tyre.
  Mesazhet e disa avioneve , para zhdukjes nuk jepnin asnje shenje anormaliteti;ne fakt ne nje moment te caktuar ēdo gje shkonte normal dhe nje minute me vone ēdo gje ishte zhdukur pa me te voglin lajmerim.
  Numri i zhdukjeve eshte impresionant dhe i tmerrshem.Me misterioze eshte qe nuk ndodhen ne nje uragan o ciklon sepse shumica e zhdukjeve ka ndodhur ne kohe te mire.Sipas te dhenave te diteve te lundrimit me vela, Bermudet dhe zona me ne jug u braktisen nga lundrimi per rreth 100 vjet nga qe kishin ndodhur shuem zhdukje anijesh dhe mendohej qe ndodhte nga anijet pirate.Vetem ne shekullin e 19 dhe me shume ne shekullin e 20 u qartesua qe ndodhte diēka e pashpjegueshme nga qe nuk gjendej asnje gjurme nga zhdukjet.
  Per me shume nje numer i zhdukjeve prekte vetem pasagjeret dhe gjallesat e tjera ; dhe anijet ngeleshin te braktisura por ne gjendje perfekte dhe ne rregull, ēdo gje ne vendin e saj.
  Trekendeshi i Bermudeve gjithmone do jete nje burim i pashpjegueshem frike dhe enigme misterioze.Atehere nqse anijet, avionet dhe barkat nuk u zhduken nga faktore natyror klimatik , atehere ē'fare ndodhi?Ku kane shkuar gjallesat?Ē'fare ka ndodhur me reston e anijeve dhe avioneve qe jane zhdukur totalisht ?
  Dhe pyetja me e rendesishme eshte : Ku jane ?

  DISA SHPJEGIME
  Faktikisht Trekendeshi i Bermudeve eshte nje qender energjetike , ajo nuk eshte thjesht nje trekendesh por shihet ne formen e nje piramide , shume afer trekendeshit te Bermudeve eshte gjetur nje vend ku personat zhdukeshin fizikisht dhe shfaqen kohe me vone, eshte i njejti rast i personave qe zhduken ne trekendeshin e Bermudeve , hyjne ne tjeter kohe hapsinore ndryshe nga jona.
  Dhe mendohet se kjo piramide kohore perdoret nga universe te tjera (dmth UFO)
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Dhe perveē informacionit kam keto foto.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 4. #4
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime

  Trekendeshi i Bermudes, Misteri Trondites

  Citim Postuar mė parė nga AuGuSt_
  Meqe nuk di asgje reth trekendeshit te bermudeve po them une dicka qe kam lexuar .Nje avion ka kaluar tek trekendeshi i bermudeve dhe mbasi kan kaluar 25 vjet ai ka dale qe andej dhe njerezit qe ndodheshin ne aqvion nuk e kishin kuptar qe kishte kaluar nje kohe e gjate (25vjet) dhe per ata asgje nuk kish ndrydhuar ora nuk kishte ecur me ritmet qe ecnte ne realitet dh ata thonin qe kishin ber nje udhetim prej 2 oresh dhe ishin te habitur kur shikonin femijet e ture qe ishinn pak a shume ne moeshen e tyre
  August une nuk e di se ku ke lexuar per kete po kam pershtypjen qe informacioni qe ke eshte i gabuar. Rasti i vetem i dokumentuar ne Trekendeshin e Bermudeve me nje avion me pasagjere qe ka patur si te thuash humbje kohe, ose shtrembrim kohe ka te beje me nje avion te linjes British Airways ne mes te viteve 70 i cili mbasi u futen ne nje re mbi trekendeshin e Bermudeve, doli qe andej 10 minuta me vonese. Te gjitha oret e dores te pasagjereve si dhe ato te avionit , kur u zbrit ne aeroport tregonin nje humbje kohe prej 10 minutash.
  Po te kishte nje rast te tille kur nje avion me pasagjer do humbte dhe do rishfaqej perseri mbas 25 vjetesh, kjo do kishte qene nje sencacion dhe do vazhdonte te flitej edhe sot e kesaj dite.
  Arsyeja pse e them kete ka te beje (pa u mburrur) me faktin qe kam shume informacion per Trekendeshin e Bermudeve dhe u be nje kohe pothuajse prej 10 vjetesh qe lexoj rregullisht mbi ate qe ndodh aty madje kam marre pjese edhe ne 2 simpoziume te organizuara, nje ne Itali ne mars te vitit 1993 dhe nje ne Canada ne tetor te vitit 2001. Natyrisht thjesht si i apasionuar i fenomenit asgje me shume. Ketu po ju shkruaj dicka mbi ate qe di si dhe disa nga teorite e shumta qe ekzistojne mbi misterin e trekendeshit.
  Termi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pas rikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.
  I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te. Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor. Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi. Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence. Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi. Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero. Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter. Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ui zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....
  Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre. Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.
  Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.
  Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem. Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht. Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.
  Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.
  Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji. Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave. Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin. Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme. Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte. Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi. Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash. Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.
  Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre). Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare. Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet. Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore. Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object). Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera. Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje. Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.
  Disa studiues mbeshtetin teorine e ekzistences se Atlantides ne zonen e trekendeshit. Te gjithe kemi degjuar per kontinentin e humbur (do bej nje shkrim me vone per kete gje) por edhe kjo teori eshte e lidhur me nje aktivitet jashtetokesor pasi mendohet qe nese kontinenti i fundosur eshte brenda trekendeshit atehere ai ne nje menyre ose tjetren ka lidhje me nje teknologji te panjohur nga shkenca jone dhe qe smund te shpjegohet tjeter vecse me nje prani aliene.
  Te shkruash per Trekendeshin e Bermudes natyrisht do duheshin mijera faqe per te thene cdo gje qe dihet apo supozohet. Ajo qe ka me shume rendesi eshte qe cdo gje deri me sot nuk mund te provohet shkencerisht. Fenomenet qe ndodhin akoma nuk mund te kuptohen nga shkenca jone dhe sidomos nga botekuptimi jone per dimensionet dhe perkuljet e kohes. Teoria e fundit qe po mbeshtetet nga nje grup shume brilliant shkenctaresh eshte ekzistenca e tuneleve ne hapesire qe mundesojne shkurtimin e distancave midis planeteve, sistemeve diellore dhe vete galaksive. Trekendeshi me fenomenet qe ndodhin eshte nje prove per kete teori. Plus teoria tjeter per ekzistencen e nje dimensioni te katert te cilin ne akoma nuk mund ta emerojme sepse koncepti jon eshte vetem 3 dimensional. Pra lartesi, gjeresi dhe gjatesi. Cdo gje tjeter jashte ketij trinomi akoma nuk te perceptohet nga te gjithe sepse eshte jashte botekuptimit tone per ambjentin qe na rrethon.
  Sic e thashe me siper qeveria amerikane (e shquar per fshehje informacioni apo per tendence keqinformimi) e ka anashkaluar te pakten zyrtarisht ate qe ndodh ne trekendesh por nga ana tjeter ka filluar prej shume kohesh te studioje fenomenin, majde shume me perpara sec mund te mendohet.
  Rasti me tipik eshte ai i te ashtuquajtures Eksperimenti i Filadelfias i bere ne vitin 1943. Nepermjet krijimit te nje rryme te forte magnetike u arrit transportimi brenda casteve i nje destrojeri te marines amerikane nga Philadelphia, Pennsylvania, ne Norfolk, Virginia.
  Anija USS Eldridge me nje ekuipash prej disa dhjetra vetesh u teletransportua brenda disa casteve ne nje distance qe do ti duheshin ore te tera navigimi. Fatkeqesisht eksperimenti pati pasoja shume te renda per ekuipazhin te cilet gjate teletransportimit u kthyen ne nje gjendje transparente dhe te temerruash shikonin gjymtyret dhe pjeset e tjera te trupit te beheshin te padukshme. Shume prej tyre paten probleme mendore, disa vdiqen nga shkaqe te panjohura dhe disa u mbyllen neper institucione speciale dhe kur dolen prej andej, askush nuk deshironte me te fliste per ate qe kishte ndodhur. Cdo gje u mbulua nga heshtja dhe konspiracioni dhe duket sikur qeveria amerikane e ka nderprere kete eksperiment.
  Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit. Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera. Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Pepi me pelquen shume te dhenat e tua sepse dhe une keshtu e kam lexuar qe nga Trekendeshi asnje nuk ka dale i gjalle.(po pres te hapes temen per Atlantiden sepse dhe une jam shume kurioze per keto gjera dhe kam nga pak informacion)

  Me poshte po shkruaj listen e anijeve dhe avioneve te zhdukur ne kete Trekendesh(ndoshta nuk eshte e plote po eshte e konsiderueshme dhe me informacion)

  ANIJET E ZHDUKURA.
  1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur ēdo gje e gjalle.
  2- Mari Ēeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord.
  3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude.
  4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte zhdukur gjithe ekipi.
  5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe e marine amerikane, 150 m gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk.
  6-Raifuku Maru- u zhduk ne 1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio.
  7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte nje anije qe udhetonte midis Ēarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.
  8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord.
  9- John and Mary- U zhduk ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude.
  10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez ne bord.
  11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha gjerat ne rregull, duke qene 320 km ne jug te Mobile, Atlanta.
  12-Rubicon- u zhduk ne 22 tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames.
  13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin.
  14-Connemara IV- u zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve.
  15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.
  16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963. Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh.
  17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero). Eshte nje nga rastet me te ēuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne Florida.
  18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me 20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.
  19-Milton Latrides- u zhduk ne prill 1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo

  AVIONET E ZHDUKUR

  1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.
  2-Martin Mariner- u zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.
  3- C-54- u zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.
  4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude.
  5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.
  6-Tjeter Tudor IV- u zhduk 17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet.
  7- Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande.
  8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit.
  9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.
  10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama.
  11- KB-50- u zhduk ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.
  12-Stratotankers KC-135- u zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida , ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude.
  13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore.
  14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 07-01-2005 mė 13:03
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Si behen fluturimet dhe lundrimet ne kohet e sotme, pasi nga shkrimet qe jane sjelle ketu, nuk ka zhdukje te viteve te fundit. Devijojne anijet dhe avionet lundirmet dhe fluturimet ne kete trekendesh?
  Faleminderit te gjitheve per informacionet shume interesante!
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 7. #7
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ok Manulaki ja ku e ke pergjigjen e asaj qe po pyet:
  Doja te shtoja edhe dicka per saktesim. Kur kam permendur nje nga seminaret qe kam marre pjese gabimisht kam thene qe ka qene me Carlz Berlitz. Realtuesi ishte assistenti i tij Andrew Colinwell, ndersa Berlitz ishte i ftuar nderi dhe vetem beri mbylljen. Po ashtu lista e zhdukjeve qe ka paraqitur Era1 eshte vetem maja e ajzbergut ne krahasim me listen qe ka paraqitur Berlitz ne librin e tij Pa Lene Gjurme. Ajo liste eshte te pakten 10 here me e madhe dhe qe nga koha kur eshte botuar libri (ne mes te viteve 80) ka me qindra raste te tjera qe ndonese jane raportuar perseri mbahen sekret nga masa e gjere e njerezve.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ja dhe nje liste zhdukjesh vetem per vitin 2001:
  2001

  CASE TITLE GEO. LOCATION CASE # DATE OPENED DATED CLOSED NAME DESC. FLAG

  IN IVO 1 09/29/2000 10/01/2000 HARDTIMES F/V US
  HOMOSASSA

  P/C SHANG AI OVERDUE LOCATED OFF 19 09/30/2000 10/03/2000 SHANG AI US
  BAKERS HAULOVER TO PORT
  MARSH HARBOR CANAVERAL

  M/V FAT CAT PROVO TO 55 10/11/2000 10/12/2000 M/V FAT CAT US
  JNREPORTED NASSAU TO FT
  LAUDERDALE

  OVERDUE S/V TYBEE II ST PET TO 83 10/23/2000 10/24/2000 TYBEE II
  APALACHALA,
  FL

  S/V FAR SIDE ODU KEY WEST, FL 116 11/02/2000 11/03/2000 FAR SIDE S/V US

  OVERDUE 53' CAVILEER FT 137 11/09/2000 11/10/2000 P/C US
  LAUDERDALE
  TO FT MEYERS

  18' P/C OVERDUE DUCK DUCK KEY 149 11/11/2000 11/15/2000 FL 6902EG P/C US
  KEY AND RETURN

  S/V SHADY LADY FT MEYERS, FL 172 11/20/2000 11/20/2000 SHADY LADY S/V US
  OVERDUE FROM FTL TO
  FTM

  P/C O'DALY ODU FM VZ DOMREP 183 11/24/2000 11/24/2000 O'DALY P/C US
  TO PALM BEACH

  S/V LA SABIA ODU COLOMBIA TO 189 11/25/2000 11/25/2000 LA SABIA S/V US
  GRAND
  CAYMAN

  S/V EVERGREEN GEORGETOWN, 212 12/02/2000 12/03/2000 EVERGREEN S/V US
  EXUMA, BF

  OVERDUE 18’ BASS 7 MILE BRIDGE 223 12/04/2000 12/05/2000 P/C US
  BOAT - MARATHON

  S/V ODC BROOKLYN TO 224 12/04/2000 12/05/2000 ODC CARIB S/V GP CARIBE/ FLORIDA
  CRAZYCATA.COM
  -ODU

  S/V CHIEWIZ (US) MARATHON TO 228 12/06/2000 12/06/2000 CHIEWIZ S/V US
  COCONUT
  GROVE, FL

  MISSING SKIFFS -F/V IVO GREAT 243 12/06/2000 12/11/2000 CYNTHIA F/V
  CYNTHIA INAGUA

  OVERDUE PLEASURE MARIE 259 12/16/2000 12/17/2000 P/C
  CRAFT-GANSEC GALANTE TO
  DOMINICA

  32 FT SCORPION MIAMI TO 270 12/14/2000 12/19/2000 VERONICA SCORPION
  MARQUESAS JOVI

  OVERDUE P/C 28FT FLORIDA 279 12/12/2000 12/20/2000 FL 8436GE 28FT
  CHRIS CRAFT STRAITS CHRIS
  CRAFT

  S/V GENEVIEVE FLAGER, FL 290 12/27/2000 12/27/2000 GENEVIEVE S/V CA
  M55289

  S/V TRALEE HAVANA, CU 331 01/12/2001 01/13/2001 TRALEE 623417 US
  TO KEY WEST

  CALYPSO ODU FT PIERCE, FL 338 01/15/2001 01/15/2001 S/V CALYPSO 38 FT S/V US  CASE TITLE GEO. LOCATION CASE # DATE OPENED DATED CLOSED NAME DESC. FLAG

  ODU- 26FT FORMULA CARD SOUND 347 01/16/2001 01/17/2001 FL0715DL P/C US
  AND RETURN

  ALERFA- ODU A/C GREAT EXUMA 348 01/17/2001 01/17/2001 N13TT PIPER

  S/V VITAMIN SEA HONDURAS TO 365 01/20/2001 01/20/2001 VITAMIN SEA S/V US
  UNREPORTED WEST PALM
  BEACH

  P/C FOLIE ADEAUX TURTLE CAY 376 01/23/2001 01/23/2001 FOLIE S/V US
  OVERDUE TO PUERTO ADEAUX
  RICO

  P/C SUNBIRD 20 NM E OF 427 02/02/2001 02/03/2001 SUNBIRD P/C US
  SEBATIAN
  INLET, FL

  S/V CUIL-NA-SITH BAHAMAS 432 02/01/2001 02/03/2001 CUIL-NA-SITH S/V US

  S/V SLO-M-OCEAN GREEN TURTLE 433 02/02/2001 02/05/2001 SLO-M-OCEAN S/V US
  OVERDUE CAY, BF MS 3305 D

  P/C IMARI TRADER DOMINICAN 454 02/07/2001 02/09/2001 IMARI TRADER P/C US
  OVERDUE REPUBLIC

  40 FT CATAMARAN CAMERON LA 491 02/15/2001 02/16/2001 US
  OVERDUE TO MIAMI FL

  DREAM SEEKER MIAMI TO 492 02/18/2001 02/18/2601 DREAM S/V US
  BIMINI SEEKER

  ODU
  -S/V HIGH ROLLER KEY WEST, FL 497 02/18/2001 02/19/2001 HIGH ROLLER III US
  III SC TO KEY WEST, FL

  S/V HANNAH B. TURKS AND 531 02/22/2001 02/25/2001 HANNAH B. S/V US
  UNREPORTED CAICOS

  F/V RESOLUTE, I/P NASSAU BF 568 03/06/2001 03/07/2001 RESOLUTE 42 FT F/V US
  MARATHON TO BF

  S/V HANNAH B CAICOS TO ST 574 03/06/2001 03/07/2001 HANNA B S/V 40 FT US
  JOHNS

  S/V HALFWAY TO NASSAU, TO 575 03/06/2001 03/07/2001 HALFWAY TO 37 FT S/V US
  HEAVEN, UNREPORTED. GEORGETOWN HEAVEN

  OVERDUE P/C SEA ROCKY POINT 610 03/13/2001 03/14/2001 SEA HUNDER JM
  HUNDER JM

  S/V SUNSET MARATHON TO 634 03/19/2001 03/20/2001 SUNSET S/V US
  UNREPORTED BAHAMAS

  S/V UTOWNAWA FOWEY ROCK 673 03/28/2001 03/29/2001 UTOWNAWA
  DISABLED AND OVERDUE

  S/V FOLLE-E-DUEX TORTOLA TO 681 03/29/2001 03/30/2001 FOLLE-E- S/V FR
  UNREPORTED WEST PALM DUEX
  BEACH

  S/V IMAGINE UNRPTD HEMMINGWAY 721 04/07/2001 04/08/2001 IMAGINE 1083763 S/V US
  MARINA
  HAVANA, CU

  S/V COSMIC HIPPO KEY WEST TO 722 04/07/2001 04/08/2001 COSMIC 1030839 S/V US
  CUBA AND RTN HIPPO (Located safe)

  33 FT CORSICA ODU FM CUBA 742 04/15/2001 04/16/2001 FL6834LH G/F
  MIAMI

  CATAMARAN OVERDUE CAPE FLORIDA 748 04/19/2001 04/19/2001 S/V
  SOLDIER KEY
  AND RTN

  CASE TITLE GEO. LOCATION CASE # DATE OPENED DATED CLOSED NAME DESC. FLAG


  S/V TERANGUE NASSAU, BF 791 04/26/2001 04/26/2001 TERANGUE S/V CA
  OVERDUE/
  UNREPORTED

  S/V CATCH ME CHUB CAY 810 04/29/2001 04/30/2001 CATCH ME

  17 FT PROCRAFT ODU KEATON 817 04/28/2001 05/01/2001 17 FT.
  BEACH FL AND PROCRAFT
  RETURN

  S/V WAYWARD IV MARATHON, FL 859 05/09/2001 05/09/2001 WAYWARD IV S/V US

  S/V FREE SPIRIT SAN 872 05/09/2001 05/12/2001 FREE SPIRIT 38 FT S/V US
  SALVADOR TO (Safe in Ft. Meyers)
  ST AUGUSTINE

  P/C TRIPLE TROUBLE ELBOW CAY 878 05/13/2001 05/13/2001 TRIPLE P/C US
  BF TROUBLE

  29 FT P/C -OVERDUE MILE MARKER 892 05/15/2001 05/16/2001 P/ C
  FROM MILE MARKER 94 94 FLORIDA
  KEYS

  ODU S/V PAST TIME MARATHON TO 906 05/18/2001 05/18/2001 PAST TIME
  WEST END, BF

  30 ft P/C OVERDUE 910 05/15/2001 05/16/2001 FL 8702 JK P/C US
  LOCATED IN
  CUBA

  29 FT RENEGADE YUCATAN PASS 975 05/30/2001 06/02/2001 FL7551 LL G/F US

  S/V OCEAN MOTION MIAMI, FL 980 06/03/2001 06/03/2001 OCEAN S/V US
  MOTION

  F/V SNAPPER -ODU CAPE MAY, NJ 997 06/07/2001 06/07/2001 SNAPPER F/V US
  BOCA RATON TO LONG
  ISL, NY

  S/V PLUTO ODU FT HAVANA, CU 1010 06/08/2001 06/09/2001 PLUTO S/V FR
  LAUDERDALE TO
  HAVANA

  18 FT P/C OVERDUE CARD SOUND 1015 06/11/2001 06/11/2001 FL 2345HW P/C US
  ROAD

  ANTARES KEY WEST TO 1037 06/19/2001 06/19/2001 ANTARES MYT US
  SAN JUAN

  P/C WE BE DIVIN MIAMI, FL 1040 06/21/2001 06/21/2001 WE BE DIVIN 734533 P/C US

  TROPIC BIRD ANTIGUA 1043 06/14/2001 06/22/2001 TROPIC BIRD 1025042 S/V
  (derelict; missing 1)

  S/V ALLEGRA SANIBEL 1105 07/04/2001 07/05/2001 ALLEGRA S/V
  ISLAND, FL

  S/V COUNTS QUARTERS NASSAU, BF 1106 07/04/2001 07/05/2001 COUNTS FL9442LL S/V US
  QUARTERS

  S/V FOLLOW BOAT HARBOR, 1127 07/08/2001 07/09/2001 FOLLOW S/V US
  YOU...FOLLOW ME BF YOU...FOLLOW
  ME

  OVERDUE 20FT P/C - YANKEETOWN, 1210 07/31/2001 08/02/2001 P/C
  HORSESHOE BEACH FL
  MARINA

  P/C WATERHOUSE CAPTIVA TO 1223 08/05/2001 08/05/2001 WATERHOUSE P/C
  OVERDUE KEY LARGO

  S/V MINX -OVERDUE - GULF OF 1225 08/05/2001 08/05/2001 MINX S/V US
  GALVESTON TO MEXICO
  MARATHON

  S/V ROCK A BYE PENSACOLA 1228 08/05/2001 08/06/2001 ROCK A BYE 44 FT CAT US
  TO ST PETE

  25FT BOSTON WHALER KEY WEST, FL 1258 08/09/2001 08/11/2001 FL 4906GE P/C US
  ODU KEY WEST AND
  RETURN

  S/V SHAGGY ODU FT MYERS 1275 08/20/2001 08/21/2001 SHAGGY S/V US

  OVD 16' WHITE SKIFF ANDROS 1306 08/31/2001 09/01/2001 SKIFF BF
  ISLAND

  OVERDUE P/C - CRYSTAL CRYSTAL 1377 09/24/2001 09/25/2001 P/C

 9. #9
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ja dhe nje foto ne njeren prej gazetave te asaj kohe qe paraqet grupin e pilotave te zhdukur ne Skuadriljen 19 dhe po ashtu nje foto e anijes me te cilen u be eksperimenti i famshem i Filadelfias.
  Me poshte nje harte me e qarte e Trekendeshit te Bermudes
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 10. #10
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Gjeta edhe nje dicka tjeter, nje foto te bere ne Detin e Sargaseve qe sic e kam shkruar me siper ka nje aktivitet shume te madh persa i perket anomalive. Kur bera pershkrimin e fenomeneve qe ndodhin ne trekendesh harrova te permend njerin prej tyre qe eshte shume i shpeshte dhe komplet i pashpjegueshem. Kjo gje eshte deshmuar nga shume deshmitare dhe fatmiresisht eshte arritur e fotografuar. Fenomeni ka te beje me nje ngritje te papritur te siperfaqes se ujit ne forme spirale, drejtekendeshi ose edhe rrethore qe e pare nga siper te jep pershtypjen e nje kerpudhe. Fenomeni sic shfaqet ashtu edhe zhduket me qetesine me te madhe, pa zhurme dhe pa lene gjurme me mbrapa. Ne raste te tilla me pas jane pare UFO te shendritshme qe dalin nga uji ose hyjne ne uje duke shtangur te gjithe ata qe e shikojne.
  Fotoja tjeter i perket rastit me te fresket te zhdukjeve. Dy personat, babe e bir mbasi kane marre me qira nje anije te vogel jane nisur per lundrim mengjesin e 19 tetorit te vitit 2004. Mbasi jane futur ne Trekendeshin e Bermudes, prej tyre nuk ka me asnje lajm. Ne foto jane fytyrat e tyre dhe anija qe kane perdorur per lundrim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nje nga zhdukjet me te medhaja ishte fluturimi 19 po vendos nje foto qe shpjegon pak a shume rrugen e ngjarjes.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga pepi
  ...........
  Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit. Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera. Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.

  Ka ndonje foto-harte ne lidhje me kete trekendesh? Po informacion me te detajuar ashtu si per Trekendeshin e Bermudes ka?

  Pershendetje
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 13. #13
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Zona tjeter e botes qe paraqet anomalira te njejta me ate te Trekendeshit te Bermudeve eshte dhe Deti i Djallit qe une gabimisht e quajta trekendeshi i djallit. Ne fakt me kete emer quhet rendom trekendeshi i bermudes keshtuqe me falni per ekuivokun. Me pak fjale Deti i Djallit eshte ne Detin e Japonise rreth 300 milje ne jug te Tokyos. Kjo zone eshte e dalluar shume dhe per nje aktivitet te theksuar vullkanik dhe sizmik. Spata mundesi te gjej ndonje foto qe te mund te tregonte koordinatat e sakta po sidoqofte ekziston dhe si e tille eshte quajtur simotra e trekendeshit te bermudes ne anen tjeter te globit. Me shume informacion per Detin e Djallit do te gjeni ne librin e Charles Berlitz qe e perseris eshte i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Per Detin e Djallit nuk ka shume informacion aq sa per Trekendeshin e Bermudeve.
  Une di qe gjendet ne jugperendim te Japonise, mes ketij vendi dhe ishujve Bonin, me e specifikuar midis Iwo Jima dhe ishullit Marcus.
  Fenomenet qe ndodhin aty jane te njejte me ato te Trekendeshit te Bermudeve.
  Gjithashtu kam lexuar qe trekendesha te tille ekzistojne edhe ne vende te tjere nje psh . eshte ne Mesdheun oksidental ku gjate 1945 dhe 1969 kane ndodhur 11 katastrofa ajrore me me shume se 200 viktima.
  Perse jane ne forme trekendeshe dhe me brinje te barabarta?- sepse nje figuart simetrike jane shume te preferuar nga qeniet inteligjente ( dhe jepet si shembull simetria e ēuditshme e kristaleve)(keto jane vetem supozime)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 07-01-2005 mė 21:00
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Gjeta nje foto qe tregon nje harte te botes ku gjenden trekendesha te tjere por eshte e madhe dhe nuk e vendos dot ketu.
  Nqse ndonje nga ju mundet tia zvogeloj kapacitetin (sepse une nuk e bej dot) ja nis qe te mund ta vendosim ketu.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 16. #16
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Era mjafton ti besh right click dhe edit dhe do te te hape me paint. Provoje ta ruash pa e ndryshuar dhe shiko sesa e ka madhesine si file.

 17. #17
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ana tjeter e kohes

  Nje nga misteret me coroditese qe ndodh brenda Trekendeshit te Bermudes eshte humbja ose fitimi i rastesishem ne kohe, nje dukuri turbulluese kjo ne menyre te vecante per nje kulture si e jona, e cila ka nje besim te shenjte dhe te palekundshem per ecjen perpara te kohes ne menyre te mateshme. Kete dukuri e kane vene ne dukje kryesisht personelet e aeroplaneve te cilet kane nje preokupim te kuptueshem qekurse koha e fluturimit me aeroplan filloi te rregjistrohet me kujdes, megjithese mund te kete lidhje gjithashtu edhe me zhdukjet misterioze (po ashtu edhe dukjet) te anijeve te vjetra e te reja sic eshte raportuar gjate viteve.
  Mberritjet e pashpjegueshme ne aeroport para kohes se caktuar te aeroplaneve disa here kane ndodhur pasi aeroplanet kane fluturuar permes nje reje ose mjegulle te dendur (lexo ne shkrimet e tjera brenda kesaj teme).
  Kjo dukuri eshte e kuptueshme sigurisht kur ka ere jashtezakonisht te forte qe fryn nga mbrapa aeroplaneve, shpejtesia e se ciles arrin ndoshta disa qindra milje ne ore, megjithese ne shumicen e rasteve ska patur erera te tilla. Nje mundesi tjeter mund te jete dhe gabimi ne matjen e shpejtesise ose funksionimi jo i mire i intrumentave matese, megjithate ky nuk eshte nje faktor i pergjithshem ne te gjitha rastet e dokumentuara. Per me teper ne disa incidente te kontrolluara me shume kujdes duket sikur per njefare periudhe koha ecen perpara, permbyset ose projektohet ne te kaluaren - apo ndoshta ne te ardhmen - per aeroplanin dhe personelin e tij qe fluturon per nje fare kohe ne nje zone te Trekendeshit.
  Brus Xhernon, pilot nga Boyton Beach Florida, me 4 dhjetor te vitit 1970 kaloi nje incident te jashtezakonshem gjate fluturimit te tij nga ishulli i Androsit per ne Palm Beach. Megjithese sugjeron nje shtrembrim te kohe-hapesire dhe "kapje" prej nje formacioni reje, kete incident e deshmon kopiloti, personeli i bazes, matesi i shpejtesise madje dhe fatura e karburantit. B. Xhernon ishte nje pilot me afro 600 ore fluturimi qe me te shumtat i ka bere midis Bahamas dhe Florides. Ne ate kohe ishte 29 vjec, 180 cm i gjate, me nje konstrukt te forte dhe mjaft prozaik ndaj fluturimit. Ka nje kujtese shume te mire vecanerisht per ndodhite gjate fluturimit. Diten qe ndodhi ngjarja, Xhernon ka qene me te jatin si kopilot. Ata u larguan nga Androsime aeroplanin "Bonanza A-36" duke fluturuar mbi brigjet e bahamas per ne drejtim te Biminit. Ndersa po ngjitej ne lartesine e percaktuar prej 10500 kembesh, vuri perballe vetes nje Re ne forme eliptike (vezore).
  "Ajo rrinte atje pa levizur. Pa merresha me drejtimin e aeroplanit keshtuqe nuk i kushtova vemendje ose kujtova se ishte me lart. Fluturoja siper saj duke u ngritur 1000 kembe ne minuta, kur vura re se ajo ngrihej pothuajse me te njejten shpejtesi. Disa here kaloja perpara saj, por ajo me arrinte dhe me kapte perseri. Gjeresine e saj e vleresova afro 15 milje. Mendova te beja nje kthese 180 grade dhe te kthehesha ne Andros. Me ne fund e kalova dhe perpara doli qielli i paster. Por kur ktheva koken ta shihja perseri, pashe se reja tani ishte bere gjigande dhe lakohej ne forme gjysemrrethi te madh me njeren pjese te saj qe dilte para nesh dhe ishte afro 60000 kembe e larte. Fundi i rese dukej se shkonte drejt e ne oqean dhe ajo nuk ngjante me rete e tjera grumbullore, te cilat kane reshje dhe boshllek ne nen vehte."
  Xhernon u perpoq te fluturonte duke i ardhur perqark po per cudine e tij pa se tani ndodhej brenda "gropes" se nje reje gjigande si "petull" . Duke veshtruar se mos gjente ndonje dalje, ai pa nje si te care dhe u sul drejt saj meqe ajo ngushtohej gjithmone e me shume derisa perfundoi ne nje vrime cilindrike, ose tunel brenda te ketyre reve te jashtezakonshme. Pas pak ai e arriti kete vrime, qe tani qe ngushtuar deri ne gjeresine 200 kembe dhe vazhdonte te ngushtohej ende, duke fluturuar me nje shpejtesi 230 milje ne ore.
  "Me dukej sikur veshtroja ne kanalin e ngushte te tytes se pushkes. Ishte nje tunel horizontal afro 1 milje i gjate dhe shenonte drejt Miamit. Ne fundin e saj shikoje qiellin blu qe gjendej midis tunelit dhe Florides..."
  Xhernoni e futi aeroplanin permes ketij tuneli me nje shpejtesi kritike. Ai vuri re se muret e ketij tuneli shkelqenin nga nje drite e bardhe. Muret, te cilet vinin duke u ngushtuar, dukeshin shume qarte dhe perqark tyre rrotulloheshin me ngadale sipas drejtimit te akrepave te sahatit re te vogla ne forme pufke.
  "Po te mos kishte qene piloti automatik qe i mbante krahet e aeroplanit ne nivelin horizontal, ndoshta do te beja edhe une aeroplanin te rrotullohej si ato dhe do te fluturoja brenda mureve."
  Gjate 20 sekondave te fundit majat e kraheve te aeroplanit preken muret nga te dyja anet. Ne ate cast Xhernoni provoi nje gravitet zero qe zgjati per disa sekonda. Kur doli nga tuneli ai e pa veten ne mes te nje mjegulle ngjyre te gjelbert te zbehte, ne vend te qiellit blu qe kishte pare pak me pare. Megjithate kufiri i te parit te qarte shtrihej disa milje. "Nuk shikohej asgje. Kudo po ajo mjegull e bardhe ne te gjelber."
  Duke u munduar te percaktonte pozicionin ai pa se te gjitha instrumentat elektronike e magnetike funksiononin keq dhe nuk qe ne gjendje te lidhej me qendren e kontrollit te radarit. Sipas kohes se fluturimit te Xhernonit, ai duhet ti ishte afruar Bimini Kays. Papritur, ne mjegullen poshte aeroplanit u duk dicka si njolla e nje ishulli qe kaloi me shpejtesi shume te madhe. Pastaj u vendos radionderlidhja me qendren e kontrollit te radarit ne Miami dhe ajo raportoi se po fluturonte nje aeroplan mbi Miami duke u drejtuar nga perendimi. Xhernoni i tha qendres se ai duhej te ishte nje aeroplan tjeter, meqenese "Bonanza", sipas kohes se fluturimit duhej te ishte ende mbi Bimini Kays.
  Ne kete cast ndodhi nje ngjarje e jashtezakonshme: "Papritur te cara te medha (ne mjegull) u duken perqark nesh, njelloj sikur te shikonim nepermjet perdeve veneciane. Ato shkonin paralel me drejtimin e fluturimit. E cara poshte nesh behej gjithmone e me e madhe derisa me ne fund ne pame plazhin e Miamit poshte nesh..."
  Pasi zbriti ne Palm Beach Xhernoni vuri re se fluturimi kishte zgjatur vetem 45 minuta ne vend te fluturimit normal qe zakonisht zgjaste 75 minuta. Madje sasia e miljeve te pershkuara ishte edhe me e madhe, 250 milje ne vend te 200 miljeve qe eshte largesia normale sepse fluturimi kishte qene i terthorte. Keshtu u ngrit pyetja: Si mund t'i pershkonte aeroplani 250 milje per 45 minuta kur kishte fluturuar me nje shpejtesi maksimale prej 195 milje ne ore? Xhernoni u fut edhe me thelle ne kete ceshtje. Nga kontrolli i faturave te karburantit qe kishte bere ne fluturimet e meparshme, ai kishte nxjerre perfundimin se per te njejtin fluturim aeroplani konsumonte zakonisht 40 gallona karburant. (1 gallon eshte rreth 4 litra), kurse kete rradhe qene konsumuar vetem 28 gallona gazoline. Sipas fjaleve te Xhernonit: "Ky kursim eshte per llogari te atij gjysem oreshi te fituar sepse me 10 gallona gazoline, "Bonanza" fluturon rreth gjysem ore dhe pershkon 100 milje."
  Megjithese nuk ka asnje shpjegim te sigurt per kete fitim ne kohe, Xhernon sugjeron se ndersa ishte ne tunel, formacioni i rese mund te kete levizur me nje shpejtesi prej 1000 milje ne ore e cila po ti shtosh shpejtesine e aeroplanit , do ti jepte atij shpejtesine maksimale prej 1180 miljesh ne ore, gje e cila shkon per llogari te kursimit te gazolines..
  Mbase eshte rastesi por duhet te kujtojme se fluturimi i Xhernonit ndodhi me 4 dhjetor 1970 ne oren 3 pasdite, plot 25 vjet pa nje dite, kur ne oren 2 e nje cerek te pasdites te 5 dhjetorit 1945 u zhduk Skuadrilja e 19...
  vazhdon...

 18. #18
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Anėtarėsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  35
  Postime
  932
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  pune e shkelqyer nga Darius edhe era1.mund te vendosni link te tjere ku mund te gjejme info rreth ktij fenomeni??

  ps per era1:
  kliko me butonin e djathte te mouse tek foto pastaj kliko tek properties.me pas bej copy link e fotos qe del tek properties.ne fund mjafton te klikosh ne forum tek menute lart opsionin VENDOS FOTO dhe nuk ke nevoje ta zvogelosh pamjen
  ose ma sill mua link ne PM te fotos se mund ta zvogeloj edhe un po qe se nuk ben dot menyren e pare qe te tregova
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 07-06-2007 mė 11:21
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa’ todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 19. #19
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Anėtarėsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  35
  Postime
  932
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  ja harta e marre nga era1:


  klikoni tek harta qe te dale akoma me e madhe
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa’ todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 20. #20
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Darius , vazhdo me shkrimin se e ke len GJYS , ishte shume interesant , edhe kisha lut te shkrujash me shume , se ja vlen te mendojsh per keto ndodhite.

  Shnet
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 07-06-2007 mė 11:21

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •