Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393

  Festivali Folklorik i Gjirokastrės 2004

  E Shtune, 28 Gusht 2004


  HISTORIKU I FESTIVALIT

  Festivali Folklorik Kombetar eshte zhvilluar fillimisht ne qytetin e Tiranes ne vitin 1957 me siglen "Festivali Kombetar i kenges muzies dhe valles". Festivali i pare Folklorik Kombetar i Gjirokastres u zhvillua ne vitin 1968. Pas ketij festivali ne kalane e ketij qyteti eshte zhvilluar rregullisht, cdo pese vjet, Festivali Folklorik Kombetar "respektivisht ne vitet 1973, 1978, 1983, 1988). Ne vitin 1995 FFK u zhvillua ne kalane e qytetit te Beratit dhe ne vitin 2000 FFK rikthehet perseri ne qytetin e Gjirokastres. Mbeshtetur nenit 5, pika 2 e Ligjit nr.9048, dt. 07.04.2003, "Per trashegimine kulturore" me Urdher nr.348, dt.28.07.2003, te Ministrit te Kultures, Rinise dhe Sporteve data 29 shtator u shpall Dita Kombetare e Trashegimise Kulturore. Me date 09.10.2003 u miratua nga ministri i Kultures, Rinise dhe Sporteve Statuti i ri i Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004. Ne kuadrin e Dites Kombetare te Trashegimise Kulturore, me Urdhrin nr. 462, dt. 16.10.2003 te ministrit te Kultures, Rinise dhe Sporteve u shpall organizimi i Edicionit te VIII-te te Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004 ne datat 29 shtator-5 tetor  E Shtune, 28 Gusht 2004


  MIRATOHEN 35 MILION LEKE PER FESTIVALIN E GJIROKASTRES

  Miratohet fondi shteteror per organizimin e Festivalit Kombetar te Gjirokastres. Ne mbledhjen e sotme te Keshillit te Ministrave eshte miratuar projekt-vendimi i propozuar nga MKRS per "Per nje shtese fondi ne buxhetin e Ministrise se Kultures, Rinise dhe Sporteve dhe Ministrise se Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, te miratuar per vitin 2004, per financimin e Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 29 Shtator-5 Tetor 2004"

  Ky vendim synon mbeshtetjen financiare me nje fond prej 35.000.000 lekesh te ketij aktiviteti te madh mbarekombetar, sipas preventivit bashkelidhur. Fondi i vene ne dispozicion do te siguroje realizimin e festivalit ne nivelin e kerkuar per te bere te mundur prezantimin e vlerave me te mira te folklorit shqiptar dhe trevave rreth saj.

  Ne mbeshtetje te Ligjit nr. 9048, dt. 7.04.2004 "Per trashegimine kulturore", eshte detyre e shtetit shqiptar mbrojtja, ruajtja, promovimi, perhapja dhe popullarizimi i vlerave me te mira te trashegimise kulturore, muzikore, koreografike, etnografike te krijuara nga populli yne ne shekuj dhe evidentimi i tyre nepermjet ketyre aktiviteteve te ketyre permasave.

  Ne kuadrin e dites Kombetare te Trashegimise Kulturore, 29 Shtator, me Urdhrin nr. 462, dt. 16.10.2003, te Ministrit te Kultures, Rinise dhe Sporteve, u shpall organizimi i edicionit te VIII-te Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004, ne datat 29 Shtator-5 Tetor.

  Per sa i takon efektit financiar te ketij projekt-vendimi ai do te perballohet nga fondi rezerve i Keshillit te Ministrave, per vitin 2004, duke u ndare nje pjese ne forme granti prej 6.000.000 leke per Ministrine e Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, e cila do te perdoret per 12 qarqet pjesemarrese ne festival, si dhe pjesa tjeter per Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve ne shumen 29.000.000 leke, qe do te perdoret per periudhen pergatitore dhe ate te zhvillimit te Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004. Festivali Folklorik Kombetar Gjirokaster 2004 do te sherbeje per ruajtjen, mbrojtjen dhe promovimin e trashegimise shpirterore mbarekombetare, duke perzgjedhur ne te krijimet me autentike e me te lashta, qe populli ka krijuar ne shekuj.

  Pjesemarrja ne Festival e grupeve te folkut nga Kosova, shqiptaret e Maqedonise, Malit te Zi, arbereshet, arvanitasit, diaspores se larget si dhe te folklorit cam, etj, do te zgjeroje jo veten hapesirat gjeografike te folkut shqiptar, por do te sjelle edhe vlera ne kulturen tradicionale shqiptare. Jane 12 grupe, nga nje per cdo qark; 4 grupe nga trojet etnike: Kosove, Maqedoni, Mali i Zi dhe Cameria; grupe nga ngulimet e medha te arberesheve te Italise dhe shqiptaret e Turqise; grupe nga shoqatat e medha te emigracionit: SHBA, Zvicer, Suedi, RFGJ.

  Realizimi

  Festivali do te zhvillohet nga data 29 shtator-5 tetor 2004 dhe do te perfshije :

  Ceremonine e celjes se festivalit dhe koncertin e mireseardhjes; konkrrimin e grupeve pjesemarrese qe do te zhvillohet gjate 5 diteve, grafiku I konkurrimit te te cilave do te percaktohet nga Komiteti Organizativ i Festivalit.

  Do te kete konferenca shtypi, duke filluar qe diten e pare dhe cdo paradite, veprimtari me rastin e 29 shtatorit, Dites Kombetare te Trashegimise Kulturore; promovim te librave te studiuesve te folklorit nga Shqiperia, Kosova, Mali i Zi, diaspora botuar ne vitet 2000-2004; nje dite homazh, kushtuar mjeshtrave te kultures popullore shqiptare gjate shekullit te 20-te si Neco Muka, Hafize Leskoviku, Laver Bariu, etj., etj; ekspozite e piktoreve me motive nga Festivali Folklorik Kombetar;

  ekspozite fotografike me pamje nga te gjitha Festivalet Folklorike Kombetare te zhvilluara deri tani; sfilate e kostumeve popullore shqiptare dhe nje aktivitet per artizanatin shqiptar; ceremonia e mbylljes se Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004 dhe dhenia e cmimeve nga juria; pergatitja e spotit televiziv ne bashkepunim me Tvsh; organizimi i bisedave ne Tvsh apo Tv private, per Festivalin Folklorik Kombetar, si dhe vlerat e kultures shpirterore te popullit shqiptar.

  Ne bashkepunim me Rtvsh, pergatitja e nje dokumentari per folkun shqiptar; pergatitja e flete-palosjeve per kostumet shqiptare si dhe artizanati popullor; hedhja ne treg e kasetave dhe videokasetave cilesore te folkut shqiptar.

  Gjate diteve te festivalit do te dale gazeta e Festivalit Folklorik Kombetar, Gjirokaster 2004.

  Synimet e projektit:

  Nisur nga pervoja 50-vjecare e zhvillimit te festivaleve folklorike, vlerat qe kane sjelle ato ne trashegimine shpirterore te popullit, por edhe mangesite qe kane te bejne me politizimet, grupet masive apo shfaqjet qe denatyrojne folkun; ndryshimet politike dhe ekonomiko-shoqerore te ndodhura ne Shqiperi pas vitit 1990; levizjet masive te popullsise nga zonat e thella ne qendrat e medha urbane te vendit; emigracioni i gjere dhe hapja e Shqiperise me boten, per kete, krahas synimeve per mbajtjen gjalle, perhapjen dhe popullarizimin e vlerave me te mira muzikore, koreografike, etnografike te krijuara nga populli; pasqyrimin me te gjere te folklorit dramatik, pak i ekspozuar ne veprimtari folklorike kombetare. Rendesi do t'i kushtohet evidentimit te krijimeve folklorike, me karakter improvizues, lodra me karakter imitativ, pantonimik e humoristik, krijimet qe lidhen me festat tradicionale popullore dhe ato me karakter ritual; evidentimin e krijimeve me te lashta duke ruajtur pastertine burimore. Per kete do te evitohen shfaqjet qe denatyrojne folklorin, tendencat dhe elementet e tepruar spektakolare, amatorizmi dhe grupet masive; zgjerimin e shtrirjes gjeografike nepermjet pjesemarrjes se grupeve nga trojet etnike, arbereshet dhe arvanitasit, diaspora; zbatimin e strategjise se Ministrise se Kultures, Rinise dhe Sporteve per integrimin e kultures shqiptare dhe ballafaqimin e saj me kulturen ballkanike dhe evropiane; perfaqesimi me i plote i hapesirave gjeografike te folkut shqiptar dhe i koloritit te jashtezakonshem te tij dhe pjesemarrja ne Festivalin Folklorik e individeve, grupeve apo shoqatave kulturore, jo sipas zonave te ngushta, por zonave te gjera etno-kulturore dhe vecorive karakteristike te tyre. Kjo ka veshtiresite e veta, por mendohet se do te sjelle vlera me cilesore dhe do te shmange grupet masive apo dhe perseritjen e repertorit

  Copyright ? KOHA JONE - E perditshme e pavarur
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Nė qytetin e Gjirokastrės fillon sot Festivali Folklorik, njė nga evenimentet mė tė bukura tė muzikės popullore shqiptare. Nė festivalin qė do tė zgjasė 6 netė do tė marrin pjesė 20 grupe konkuruese, me rreth 1200 festivalistė. Ėshtė njė juri prej 7 vetėsh qė do tė vlerėsojė se si vijnė nė vitet 2000 perlat e muzikės popullore shqipe.
  Balkanweb

  Nese dikush e ndjek kete aktivitet direkt ose nepermjet TV, do ishte i mirepritur te shkruante dicka per pershtypjet nga Festivali si psh organizimi, kostumet, kenget, vallet...etj.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  E Diele, 03 Tetor 2004


  JAM VJERSHETOR I FSHATIT TIM, I KRAHINES SIME, I VENDIT TIM

  Interviste me Lefter Cipen, laureat i gjashte festivaleve folklorike kombetare  Rajmond Taho

  (Ketu gjeta kengen e 1912-es, te 2004-es, pse jo dhe te 3004-es.

  Ne kala kendon historia shqiptare, gjaku, fisnikeria. Une jam nga Piluri i Himares, i Vlores dhe i Shqiperise.(

  Ashtu i imet, i zeshket, i shkathet ne levizje ka mbetur Lefteri. Portret tipik bregasi. Fytyra e tij pothuajse kockore. Nje portret qe dallga e detit dhe era e malit ka gdhendur ne vite. Leviz keto dite neper rruget e Gjirokastres, rruge qe te cojne lart ne kala, te skena e festivalit. Ne dore, si gjithmone dosja, qe s'e ndan kurre. Veshtire ta gjesh nje here vetem. Ai ka shume miq. Kenga e Pilurit e ka ben te njohur anekend vendit, madje edhe jashte kufijve. Dikush e fton per kafe. Tjetri e qeras me ndonje gote raki. Lefteri nuk ofendon askend. Te gjithe di t'i respektoje. Ashtu duke biseduar ne nje tavoline e gjeta. E gjeta te klubi i festivalit, ne kala. Me ftoi te ulesha. I thashe se me duhej nje interviste per gazeten. Ai porositi nga nje raki. Une i thashe se doja vetem kafe. Kafeja ne vaki, me tha ai. Ketu kemi festival, kemi gezim...  ***

  -Meqe i dhe udhe vete kesaj pune, cila eshte pershtypja e deritanishme per ecurine e festivalit?

  -Vija ne Gjirokaster me shprese te deshperuar. E verteta. Kisha gabuar. Ketu gjeta kengen e 1912-es, te 2004-es, pse jo dhe te 3004-es. Ne kala hedhin valle perendite. Ne kala kendon historia shqiptare, gjaku, fisnikeria. Une jam nga Piluri i Himares, i Vlores dhe i Shqiperise.  -Kenga (Kenget e atdheut tim( ka nje histori...

  -Po. Dikush nga njerezit me peshe te asaj kohe qe shtruar ne nje klinike te Parisit. Ne njeren prej diteve te qendrimit ne te kishte vene ne magnetofon e po degjonte bejken. Doktori francez e pyeti se c'qe kjo kenge. Bejke e bardhe e Pilurit, i qe pergjigjur ai. Pileri, Pileri. Dua kengen e pilerit i qe drejtuar te nesermen doktori. Jo Pileri, por Piluri, ia ktheu pacienti shqiptar. Dhe qe ngritur nga shtrati i te semurit i inatosur dhe i qe drejtuar mjekut. Edhe Parisin te me falesh nuk ta jap Bejken e bardhe. Ajo eshte kenge e atdheut tim, ajo eshte ilaci i shpirtit...

  Ja kjo qe pak a shume historia qe me ka treguar vet me gojen e tij ai burre. E une aty mora ngacmim e shkrova vargjet:

  Kenget e atdheut tim

  Jane ilac e jane sherim.  -Me sa kam degjuar edhe (Bejke e bardhe( pati peripecite e saj

  -Na e ndaluan te shoqerohej kenga me fyej. Vec ne nuk i dorezuam fyejt, i fshehem brenda menges se kemishes dhe i nxorem kur nuk mund e na ndalonin me, ne skene, para mikrofonit. Ata qe deshen te na ndalonin nuk e dinin se magjia e fyellit vjen nga shpirti i botes shqiptare. Magjia e tij mblodhi ne kuvend perendite.

  -Sa kenge numerohen ne arkivin tuaj?

  Vetem deri ne vitin 1998 ne fonoteken e RTSH-se numeroheshin plot 1001 kenge. Te gjitha keto kenge jane kenduar nga grupi i Pilurit te Himares. Tani mund te jene bere 2000 e mos me. Fond me vete ka ne Institutin e folklorit dhe Akademine e Shkencave.  -Po libra sa keni botuar?

  -Plot trembedhjete. Shto ketu dhe dymbedhjete vellime ne proces me kenget e popullit te jugut.  -Per 35 vjet keni qene pergjegjes kulture ne Pilur. Si ia dolet mbane kesaj jete?  -Ja ku jam. Me kete pune rrita 5 femije, i bera burra. Martova 5 vellezer e 3 motra. Mundimi te burreron, te ben shqiptar.  -Per Petro Markon keni bere nje kolazh te plote kenduar nga grate e Bregut  -I munduar lindi, i munduar jetoi, i munduar dhe ne varr... vec eshtrat e tij ne Dhermi me flake ne varr.

  -Le te kthehemi te festivali. Sot konkuron Vlora...  -Vlora vjen ne festival me histori. Kenga e grupit te Terbacit ka per tekst vargjet e Cajupit, poezine (Memedheu(. Grupi (Bilbili( i te rinjve te Vlores vjen me ligjeratat per Evgjenine po te Cajupit. Ndersa grupi i Himares me kengen (Une jam Himara qe thone(...

  Ketu ne vendet e mia

  Ku dhe zoti vjen i ftuar

  Ketu mbreteron liria

  Tjeter falmure s'ka pranuar.  -Ne krijimtari, ku e vendosni veten; ne grupin e poeteve apo ate te rapsodeve?  -Une jam vjershetor i fshatit tim, i krahines sime, i vendit tim. I tille qe dhe Naimi, Cajupi, Lasgushi... nuk jam as poet, as rapsod. Jam vjershtor. Degjo keto vargje:

  Burrit shikoi shikimin e syrit

  Dhe gruas gucimin e gjirit.  -Kur hidheroheni me teper ne jete?

  -Kur vdes ndonje burre i mencur i kombit.

  -I gezuar kur ndiheni?

  -Kur shoh prinderit e mi tek rrojne te dy, edhe pse i kane kaluar te 80-tat.

  -I trembeni vdekjes?

  -Kurre. Edhe ti s'duhet t'i trembesh vdekjes. Mos mbaj kurre rreth vetes shoke frikacake. Ata jane te rrezikshem.

  -Tani qe jeni 60 e kusure, si e fotografoni jeten?

  -Une pergjigjen do ta jepja perseri me vargje:

  Me mire nje mike ne pleqeri

  Se nje dashuri ne rini!

  C'merak te ka mbetur?  -Te plak sa me shpejte gruan, qe te mbreteroj une. Vetem ta plak, jo ta vdes. Ajo te mos vdese kurre, edhe pse dua ta plak sa me shpejt.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Natėn e tretė tė festivalit janė ngjitur nė skenė shqiptarėt e Maqedonisė. Sipas tyre, shumė rite tė traditės kanė nisur tė humbasin e tė ndryshojnė

  Shqiptarėt e Maqedonisė, rikthim nė ritet e motmotit


  Violeta Duri, Alma Mile

  Kanė qėmtuar numrat mė tė mirė e i kanė sjellė nė sofrėn e festivalit. Rite, kėngė e valle tė ruajtura brez pas brezi, janė interpretuar nė skenėn e festivalit tė Gjirokastrės prej artistėve tė ardhur nga Maqedonia. Pėr grupin folklorik “Lidhja Shqiptare”, nuk ėshtė hera e parė pjesėmarrja nė Festivalin Folklorik, megjithatė kėtė herė, ata paraqiten krejt ndryshe. Kanė pėrzgjedhur numra, qė nuk janė interpretuar mė parė nė skenėn shqiptare. “Lidhja shqiptare” e pėrbėrė nga shoqėria kulturore “Burimet e Sharrit” nga Tetova, ka konkurruar natėn e tretė tė festivalit, ndėrkohė qė kanė marrė pjesė edhe grupe nga Shkupi, Gostivari dhe Struga. Shoqėria Kulturore tetovare “Burimet e Sharrit”, ėshtė krijuar me 1996, me pjesėmarrje tė interpretuesve nga treva tė ndryshme tė Malėsisė sė Sharrit dhe Rrafshit tė Gollogut. Nė pėrbėrje tė grupeve ka emra tė njohur tė kėngėve e valleve tradicionale, burimore, qė ekzekutohen qė nga 60-vjeēarėt e deri tek fėmijėt 7-8 vjeēarė, bartės sė kėsaj tradite. Njė nga interpretuesit mė tė njohur tė folkut shqiptar nė Maqedoni, Remzi Aliu, tregon pėr punėn qė bėhet pėr kultivimin e folklorit dhe transmetimin e tij tek brezat e rinj.


  Intervista
  Flet, Remzi Aliu, njė nga interpretuesit mė tė njohur tė folkut shqiptar nė Maqedoni

  Kemi besuar se Shqipėria ishte parajsa
  Me ē’program paraqiteni nė festival?
  Programi me tė cilin paraqitemi ėshtė tėrėsisht burimor. Janė 6 numra tė cilat do t’i quaja perla si “Valle lodrash”, kėngėn me motive baritore, titulluar “Bjeri djalo fyellit”, ritin e bletės, njė kėngė kurbeti dhe njė tjetėr me motive motmoti, 100-vjeēare si ajo e “Shėn Gjergjit”. Tė gjithė numrat, me tė cilėt do tė paraqitemi, vijnė pėr herė tė parė nė skenėn e festivalit.

  A vazhdojnė tė ruhen nė popull kėto elementė tė artit foklorik dhe si i pėrcillen brezave mė tė rinj?
  Fatkeqėsisht po harrohen. Por ne gjurmojmė, i zbulojmė e i sjellim nė skenė. Kėshtu, “Riti i bletės” ėshtė 100-vjeēar. Eshtė zbuluar nė malėsinė mė tė lagėt tė Sharrit, sikurse riti i “Shėn Gjergjit”. Ndėrkohė mundohemi tė punojmė me brezin e ri. Kemi shumė tė rinj e tė reja nė grupet tona, qė i pėlqejnė ritet e zakonet e hershme. Gjithashtu punojmė me grupe, nė shkolla e nė familje. Megjithatė ka vėshtirėsi, pasi shumica e tė rinjve, preferojnė muzikėn moderne. Edhe nė dasma ku mund tė kujtohen e intepretohen ritet, pak gjejmė. Tė njėjtėn gjė mund tė them edhe pėr zona tė tjera ku banojnė shqiptarėt nė Maqedoni. Ne kemi njė festival tonin, “Sharri kėndon”, megjithatė duhet bėrė edhe mė shumė.
  Po kostumeve popullore, a ruhen?
  Ato pėrdoren dhe ruhen, madje me fanatizėm. Kėtu kemi sjellė dy lloj kostumesh. Tek veshjet e burrave mbizotėron ngjyra e bardhė, ndėrsa tek veshjet e femrave, ngjyrat hapen. Janė tė pėrpunuara nga leshi e pambuku.
  Edhe ju keni njė kala, sa e shfrytėzoni pėr aktivitete kulturore?
  Kjo ėshtė e vėrtetė, kemi kalanė e “Abdurraman Pashės”, 400-vjeēare. Vite mė parė nė kėtė kala organizoheshin shumė veprimtari kulturore, sidomos, ritet e “Shėn Gjergjit”, por pas krizės qė kaloi Maqedonia, kjo kala ėshtė “pushtuar” nga forcat maqedone ushtarake dhe nuk kemi mė mundėsi ta pėrdorim.
  Ju keni ardhur pėr herė tė parė nė Shqipėri nė vitet ’90…
  E kemi pasur tė ndaluar tė ndiqnim Radio Televizionin Shqiptar, megjithatė informoheshim fshehurazi. Atėherė dėgjonim vetėm fjalė tė mira, ndaj dhe kishim krijuar pėrshtypjen e parajsės, por kur hymė, e pamė se nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me atė qė kishim imagjinuar dhe ndjejmė dhimbje.
  Ē’mendoni pėr festivalin e kėtij viti?
  Unė them se festivalet e mėparshėm kanė qenė mė tė pėrgatitura, me materiale mė origjinale. Tani shoh shumė koreografi. Folklori burimor nuk e duron ndėrhyrjen, prekjen, aq mė shumė pėrzierien. Me sa kam parė vetėm Dibra kishte program burimor.

  Hoxha: Folklori nuk e duron modernen
  Riza Hoxha ėshtė pjesėmarrės i 7 festivaleve tė Gjirokastrės. Hulumtues i apasionuar i vlerave folklorike, por edhe njė instrumentist i shkėlqyer. Si specialist i vjetėr ai di mirė tė dallojė “pastėrtinė” e materialeve folklorike. Sipas tij, numrat e kėtij viti janė burimorė, autoktonė, tradita vjen e pastėr, herė-herė e kulluar, megjithatė ai nuk e mohon qė ka edhe pėrzierje. “Ka shpesh mani nga vetė ne specialistėt pėr ta aktualizuar, pėr ta pėrshtatur me tė sotmen dhe ka ndodhur qė e kemi dėmtuar, shėmtuar, hequr shkėlqimin e origjinalit. Ne jemi pėrpjekur ta ruajmė dhe tė sjellim tė pastėr folkun e zonės, por nuk jemi tė kulluar”, - thotė Hoxha, duke marrė si shembull vallen humoristike dhe atė origjinale tė dasmės pukjane tė shoqėruar edhe me kėngė. “Vallja humoristike “Plaku i dasmės”, qė ėshtė pasuar ndėr breza, flet qartė. Si koreograf, e pėrsėris, se edhe ne specialistėt e kemi fajin pėr ca modernizma. Folklori nuk e duron kėtė.”

  Fran Pali, rapsodi i festivaleve
  Ka zbritur prej bjeshkėve tė Pukės. Nuk i ka munguar asnjėherė Gjirokastrės sė festivaleve, prej vitit 1973. Tė flasė pėr veglat, pėr baladat, pėr grupin e Pukės, nuk ndjen lodhje. Fran Pali ėshtė rapsod i dėgjuar, kėngėtar e instrumentist. Prej 34 vjetėsh ai punon pėr grumbullimin e folkut dhe ruan me fanatizėm traditėn mė tė mirė tė zonės sė vet. Eshtė vlerėsuar me ēmime nė disa festivale, si krijues, si interpretues dhe si folklorist, madje ėshtė dekoruar dy herė nga Kuvendi Popullor, me medaljen dhe urdhėrin “Naim Frashėri”. Ai kujton vitet kur sėbashku me Ndue Shytin, krijuan orkestrinėn e Pukės dhe e “rritėn” atė nė 102 interpretues tė veglave tė ndryshme muzikore, si fyelli, ēiftelia, lahuta, lodra, dajrja e cylja. “Ishte periudhė e bukur. Punonin shumė, por dhe i qėndronim besnik traditės, madje nuk kalonim as tek tradita e rretheve tė tjera tė afėrta”, thotė rapsodi. Me keqardhje atij i duhet tė pohojė qė kohėt kanė ndryshuar dhe orkestrina qė ngriti me Nduen, tashmė ėshtė rrudhur. Njerėzit janė larguar.  02/10/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Bujar Qamili per here te pare ne Festival
  E Diele, 03 Tetor 2004
  Pak njerez, qe nuk jane te lidhur me muziken, mund t'u shkonte ndermend, se Bilbili i kenges shkodrane do te ngjitej si debutues ne skenen e gurte. Por, kjo ka ndodhur, dhe per artistin e njohur, kjo do te mbetet si nje nga kujtimet me te mira

  Zeri i tij melodioz ka jehuar ne kengen qytetare shkodrane dhe ne sa e sa koncerte te kenges popullore. Jarja shkodrane e Bujar Qamilit eshte bere sinonim i kenges qytetare te kesaj treve foklorike. E, vertete, bilbili i kenges shkodrane, nuk kishte si ti mungonte ketij edicioni ku vershon koloriti i kenges popullore shqiptare. "Pjesmarrja ne grupin konkurues te Qarkut Shkoder, per mua, perben dicka te vecante, -thote Bujari. Eshte hera e pare qe une ngjitem ne skenen e festivaleve ketu ne Kalane e gurte te Gjirokastres". Ne karrieren e tij si kengetar popullor, ngjitja ne skenen e Festofolkut shenon nje faze te rendesishme. "Per mua,-vazhdon ai- si kengetar popullor perben nje gezim te vecante ekzekutimi i kenges qytetare shkodrane perpara artdashesve te folkut shqiptar. Gjate gjithe periudhes parapergatitore te ketij festfolku une kam punuar me nje pergjegjesi te vecante ne lidhje me kete prezantim". Dhe, me te vertete, prezantimi gjate konkurrimit te kengetarit Bujar Qamili, ka perbere kulmin e konkurrimit te grupit shkodran. Kenga e interpretuar prej tij eshte shoqeruar me duartrokitje entuziaste nga spektatoret e pranishem ne Kalane e gurte. Zeri i Bujar Qamilit ka qene pjese e folkut shkodran per te cilen ai shprehet se eshte nje nga me te shumellojtet, persa i perket repertorit te kenges qytetare. Ne e justifikuam besimin e spektatorit shkodran per nje prezantim dinjitoz ne kete Festival Folklorik. Nderkohe, nje mbrese te vecante tek Bujari, ka lene edhe qyteti i Gjirokastres. Gjirokastra eshte nje qytet me fizionomi te vecante shprehet plot respekt Bujari per qytetin e festivaleve. B. Kore  Teknika nuk eshte ne funksion te "Fest Folk 2004"
  E Diele, 03 Tetor 2004
  Interviste me regjizorin e Festivalit Folklorik Kombetar Milto Kutali. Kush jane gjerat e reja, qe kane ardhur ne kete festival, ne kendvshtrimin e tij, konceptet regjisoriale te grupeve dhe cfare e mundon Festivalin ne vetvete

  Blerim Kore

  Nga ndryshon konceptimi regjizorial i ketij edicioni nga ai i vitit 2000?

  "Elementi me i rendesishem ne konceptimin regjizorial te Festfolkut 2004, mendoj se eshte mireadministrimi i forcave krijuese artistike, te cilat ne fakt numerojne 1 200 pjesmarresit ne kete feste te madhe. Ajo qe mendoj une si regjizor se duhet te vije nga kjo bote e folkut eshte dhe duhet te jete raporti qe duhet ndertuar midis asaj qe eshte tipike per seicilin prej trupave pjesmarrese dhe nga ana tjeter universalja dhe filli i perbashket qe i lidh dhe i bashkon keto treva ne ate qe quhet folklori kombetar. Pikerisht, per kete, ne jemi munduar qe si domethenie te cdo nate konkurrimi, kete element bashkues ta realizojme nepermjet nje ceremoniali te perbashket, atij te dasmes. Cdo grup konkurues do te sjelle nepermjet interpretimit te nje dasme, ate realitet te ceremonise se dasmes shqiptare, qe ekziston ne treva te ndryshme. Element tjeter, qe perben autenticitetin e seicilit grup popullor konkurrues, eshte evidentimi artistik i se vecantes ne jeten e perditshme. Kjo ka te beje me ritualet zakonore te cdo treve folklorike, te cilat si regjizor jam perpjekur ti ndertoj ne momentet e tyre te vecanta per ti sjelle me te kuptueshme per spektatorin e gjere. Regjia, ne menyren e konceptimit artistik, eshte perpjekur te respektoje nje spektator qe eshte mik i festivalit madje po te mendosh qe ai vjen edhe nga jashte kufijve te vendit".

  Cili eshte koncepti regjizorial, qe mbizoteron ne festivali ?

  "Regjia, gjate punes se saj artistike, ka pasur parasysh se nuk duhet shuar ai spontanitet , improvizim dhe ai pasion i zilishem i artit popullor, qe vjen nga krijimtaria artistike e anonimatit. Eshte pikerisht ky spontanitet, qe percjell boten dhe shpirtin e pasur te ketyre njerezve. Shpirtin e improvizimit, qe mbartin artistet popullore, ne jemi perpjekur qe ta ruajme, mos ta cenojme per ta sjelle te fresket ne skenen e festivalit".

  Cfare veshtiresish ka ndeshur regjia gjate neteve te konkurimit ?

  "Kam pershtypjen se dobesia e ketij festivali eshte serish elementi teknik, te cilen mund ta konsideroj si mungese atavike, te trasheguar nga festivalet e kaluara. Mendoj se infrastruktura teknike nuk eshte ne dispozicion te festivalisteve. Duhet patjeter qe keto gjera ti shikojme per te ardhmen dhe te mundohemi qe ti veme ne funksion mesa te mundemi. Sepse ne fund te fundit eshte teknika dhe te gjithe efektet e tjera jashteartistike qe duhet te vihen ne funksion te interpretuesit".
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Te luash me ujkun
  E Diele, 03 Tetor 2004
  Interpretohet me virtuozitet nje rit pagan, i hulumtuar ne fshatin Vukaj te Kelmendit, nje valle e quajtur "Loja me ujkun"

  Nje nga interpretimet me virtuoze te grupit perfaqesues te qarkut te Shkodres, e cila u pelqye nga ekspertet dhe u duartrokit nga publiku, ne amfiteatrin e kalase se Gjirokastres ishte vallja pagane "Loja me ujkun". Personazhet, qe e percollen kete rit pagan, ishin "tufa" e deleve dhe kecave, bariu "trim" dhe "ujku" i keq.

  Fillimisht ne skene zbret atmosfera baritore me te gjithe ngjyrat dhe tingujt. "Delet" dhe "shqerat", artiste te mbuluar krejt ne lekure delesh dhe kecash "kullosin dhe lodrojne gezueshem ne livadh. Befas shfaqet "ujku" i keq, qe i vjen rrotull kopese. Delet tremben, por bariu trim arrin t'a largoje "ujkun". Serisht ne livadh kthehet armosfera e gezuar dhe artistet rrembejne duartrokitje te zgjatura te publikut.

  Kjo valle eshte hulumtuar ne krahinen e Alpeve ne Kelmend nga folkloristi Gezim Uruci, i cili ne bashkepunim te ngushte me koreografin e njohur shkodran te Festivaleve Kombetare te Femijeve,Vladimir Seiti, e pergatiten ate per ne skenen e Gjirokastres duke ruajtur elementet me te sakte te autencitetit te saj. B.Kore

  Legjenda, e cila ndan realen dhe irealen
  E Diele, 03 Tetor 2004
  Shqiptaret e Maqedonise spikasin per prurjet e pasurive burimore origjinale dhe risite e tyre. Perms riteve te gjetura dhe mjaft interesante, shqiptaret e Tetoves, Gostivarit, Struges e Shkupit kane arritur te bejne dallimin me grupet e tjera

  Nje larmi tingujsh, ngjyrash e melodish, por mbi te gjitha ritet e sjella me mjeshteri, te shoqerojne edhe pas perfundimit te koncertit te shqiptareve te Maqedonise. Prurjet burimore origjinale jane padyshim e vecanta e shfaqjes te ketij grupi. Permes riteve te gjetura dhe mjaft interesante, shqiptaret e Tetoves, Gostivarit, Struges e Shkupit kane arritur te bejne dallimin me grupet e tjera. Zhurma e thirrjes se bletes; levizjet e gjalla te vajzave; rradha e veprimeve, qe percjellin nje domethenie te caktuar; mjeshteria e interpretimit realizuan mjaft bukur "Ritin e Bletes". Vajzat shperndahen gjithandej dhe nisin te therrasin bleten ne pune me levizje, fjale e zhurme. Solistja Teuta Ismani, Saimire Fejzullahu, e vajzat e tjera te grupit "Burimet e Sharrit" qe e shoqerojne, mbushin skenen me hare. Ky padyshim ka qene nje nga momentet me te bukura, jo vetem brenda shfaqjes se ketij grupi, por ka spikatur ne diten e trete te konkurimit edhe mes interpretimeve te grupeve te tjere. Udheheqesi artistik Ramiz Aliu pohon se: "Te gjitha numrat e sjelle ne kete festival jane te painterpretuar me pare. Eshte hulumtuar ne Malesite e Sharrit e zonat e tjera e kane ardhur ketu pjese me interesante ne skene".

  Keshtu me nje menyre krejt te vecante, permes riteve te vjetra, melodive, kengeve e valleve, shqiptaret e Maqedonise, kane terhequr vemendjen e te pranishmeve me 10 numrat artistike, te programuar nga grupi i trete konkurues i nates se trete te festivalit.

  "Vallja e Lodrave" ka hapur shfaqjen e ketij grupi, duke e mbushur kalane me jehonen e melodive te veglave muzikore dhe levizjet plot jete. Pas atmosferes te hareshme, nje ninulle e embel: "Luli, luli nena djalin", ka zbritur qete tek spektatori permes interpretmit mjeshteror te Iajete Mustafes. Nga pergjumja tek tingulli i fyellit duke krijuar nje ambjent te vertete baritor. Atmosfera nderron serish pa lene emocionet te clirohen:

  "Ky viran kurbeti djalo na qofte i helmue / s'na le ne te dy / zemrat me bashku... Kenga e kurbetit dritheron serish ne skene duke percjelle nota nostalgjie".

  Ngjyrat e kostumeve shumengjyresh te vajzave ia lene vendin kostumit karakteristik te burrave, ku dominon e bardha kombinuar me te zezen. Tahir Ismani, Riza Bishani, Cul Culifejzuli e Ahmet Tahiri, bien nje tjeter rit te interpretuar ne menyre origjinale, ritin e Shengjergjit, i ardhur nga Malesite e Sharrit. Per drejtuesin artistik te grupit "Lidhja Shqiptare- Maqedoni", perzgjedhja eshte bere e tille qe te pasqyroheshin te gjitha gjinite e artit popullor, kenga, vallja, melodite orkestrale, instrumentat popullore. Kenga e Dervenit: "Time mori Time", eshte ndjekur nga melodia baritore "Te stanet e Strajanit", melodie e interpretuar Kavalle prej Rrizvan dhe Sahall Strajani, etj. Fundin e programit do ta shenonte "Vallja dyshe e vdekjes", nje valle e vjeter, e cila ruhet vetem ne zonen e Frengoves dhe ka ardhur nen interpretimin e Zyber Musai e Mehi Iliazi, nje loje mes jetes e vdekjes, ku njeriu kerkon te zgjase sa me shume momentet e fundit te jetes se tij.

  G.Brahimi
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Dita e dytė e festivalit

  Rituali i dasmės ulqinase nė kala


  V. Duri

  Gjirokastėr - Me vėshtrimin mbi ēatitė e hirta, Elvira Vuciu duket tejet e pėrqendruar. Ulur mbi njė nga bedenat e kalasė, vajza 18- vjeēare sodit qytetin, nė pritje tė fillimit tė provave. Vjen pėr herė tė parė nė Festivalin e Gjirokastrės. Eshtė nusja e dasmės ulqinase. Nxėnėsja e degės sė Turizmit nė Ulqin e kėrkoi vetė kėtė rol. I duket sikur do tė martohet nė skenė. Ka emocione, por edhe frikė. Forcė i jep “dhėndri”, njė djalė i gjallė.
  Udhėheqėsi artistik i trupės sė shqiptarėve tė Malit tė Zi, mė saktė tė Ulqinit, Beqir Truma, shpjegon se rituali i dasmės ulqinase do tė zgjasė 20 minuta. Dje ata kanė demonstruar ritet e zakonet e kėsaj treve tė banuar nė masėn 80% nga shqiptarė. Nė skenė ngjitet njė copėz jetė qė nė shumė aspekte na kujton dasmat tona, me krushqi, me ritualin e lyerjes se duarve me mjaltė, tė ėmbėlsirės qė dhėndri i jep nuses, tė djalit tė vogėl qė e shoqėron mė pas etj. Drejtori artistik Truma, thotė se nė vallen e dasmės janė futur edhe elementė tė rinj, qė kanė tė bėjnė me mė shumė liri nė njohjen dhe dashurinė e ēiftit.
  Pas kėtij ceremoniali nė skenė janė derdhur tingujt e ēiftelisė, dajres si dhe vallet e malėsorėve interpretuar me mjeshtėri nga artistėt popullorė tė Malit tė Zi. Njė program qė u ndoq me interes nga shikuesit e shumtė qė mbushėn bedenat dhe sheshin e kalasė sė Gjirokastrės, natėn e dytė tė festivalit. Trupa e Ulqinit, e pėrbėrė nga 30 artistė, nė edicionin e kaluar tė Festivalit ka fituar ēmim pėr “Vallen e peshkatarit”.
  Eshtė pritur mirė hyrja nė skenė e grupeve tė qarkut tė Dibrės. Ymer Neli 46 vjet tė jetes i ka kalur duke interpretuar melodi e kėngė me ēiflteli, fyell e lahutė. “Artisti i Merituar” shpreson se grupi i qarkut tė Dibrės mund tė marrė ndonjė ēmim, pasi kjo trupė prezanton njė llojshmėri repertori e kostumesh. Ndėrsa Shefqet Doda thotė se grupet e dibrės kanė sjellė nė festival edhe vegla tė traditės sė hershme, me tė cilat interpretojnė artistė tė njohur tė kėsaj treve, tė cilėt e kanė prekur skenėn e kalasė nė disa festivale.
  Tė tillė gjen edhe nė grupet e qarkut tė Tiranės. Kujtim Shefini nga Kavaja thotė se kėnga qytetare kavajase e tiranase i ka tė gjitha elementėt pėr t’u pėrcjellė me emocion e kolorit nė skenė. Vallja dyshe kavajase e interpretuar nga Ibrahim Roci e Aranit Boraku pėlqehen dhe duartrokiten nga publiku.
  01/10/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Anėtarėsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Postime
  635
  Nė ditėn e katėrt tė Festivalit, juria para gazetarėve


  V. Duri

  Gjirokastėr - Anėtarė tė Jurisė sė FFK Ermir Dizdari, Afėrdita Onuzi, Bahtir Sheholli, Ramadan Bogdani, etj kanė dalė nė njė konferencė shtypi pėrballė gazetarėve. Sė pari, ata janė shprehur tė kėnaqur nga ecuria e deritanishme e Festivalit tė Gjirokastrės dhe nė veēanti pėr prurjet cilėsore burimore qė sipas tyre janė tregues nė rritje. Ata kanė vlerėsuar cilėsinė e riprodhimit tė kostumeve popullore, llojshmėrinė e tyre dhe pjesėmarrjen e 350 festivalistėve shqiptarė nga trojet jashtė kufijve, duke zgjeruar si asnjėherė pėrmasėn mbarėkombėtare tė Festivalit. Njė nga kėto “arritje” siē i quan anėtarja e jurisė, prof.dr Afėrdita Onuzi, drejtoreshė e Institutit tė Kulturės Popullore, ėshtė edhe ndėrtimi i programeve. “Personalisht do tė veēoja grupin e shqiptarėve tė Malit tė Zi, qė vinin nga Ulqini, pėr tė gjitha kėngėt e vallet qė ishin ngritur mbi ceremonialin e dasmės. Ishte njė mėnyrė origjinale, larg renditjes kėngė, valle, rapsodi. Veēoj disa ceremoniale, apo ritet, e Shėn Gjergjit, ritin e bletės etj.”
  Specialistja Onuzi brenda slloganit “prurje” merr nė konsideratė veshjet popullore qė sipas saj “nė festivalet e viteve 1995 e 2000 linin pėr tė dėshiruar. Kėsaj radhe kishte edhe kostume origjinale, kur shumica e veshjeve popullore janė riprodhime tė kostumeve origjinale tė traditės.”


  Tė lindur dhe rritur nė Zvicėr, shqiptarėt nga Kosova, nė Festivalin e Gjirokastrės

  “Ilirėt” e Zvicrės shuajnė mallin me kėngė
  Ata janė pak, vetėm 18 vetė. Kryesisht tė rinj. Por edhe mesoburra. I ka bashkuar dėshira pėr tė kėnduar shqip. Janė lindur e rritur nė Zvicėr. Por gjuhėn e njohin mirė, zakonet e vendit tė origjinės gjithashtu. “Dashuria pėr vendlindjen, mungesa e atdheut mėmė na nxiti tė vijmė nė Gjirokastėr”,- thotė Ilir Bytyēi, drejtuesi i Shoqėrisė Kulturore Artistike “Ilirėt”. Ai thotė se shoqėria qė drejton ka 10 vjet aktivitet, numėron 40 anėtarė tė pėrhershėm, me tendencė rritjeje, sepse ka shumė qė e duam kėngėn e vallen shqiptare. “Ēdo 2-3 ditė mblidhemi, kėndojmė, shuajmė mallin dhe mungesat e njerėzve tė dashur”. Tingujt e ēiftelisė e tė sharkisė sė Shpend Dervishit e Avdulla Bajramit, i pėrkasin kėngės “Kaēanik deri nė Bolenė”. Jo pak u duartrokit kėnga tjetėr e shqiptarėve tė Zvicrės “Nė majė tė Bjeshkės mė rriti nana”, e interpretuar nga Shqipe Fazlliu, kėnga “Prizeren e Kosovė”, “Nė krah tė shqipes nga Tropoja”, kėnduar nga Idajete Myftari si dhe disa kėngė tė tjera me motive patriotike. “Ruajtja e vlerave kulturore dhe shkėmbimi i pėrvojave,- thotė Ilir Bytyēi,- janė synimet e Shoqėrisė “Ilirėt”. Mbi tė gjitha, ruajtja e traditės sonė, njohja dhe kultivimi i saj. Vetėm kėshtu mund tė njohėsh e tė duash kulturat e tjera. Edhe kjo ėshtė njė arsye pse jemi nė festival. E kishim ėndėrr ardhjen. E realizuam.”


  Legjenda e festivalit, 94 vjeēari Gjokė Nonaj
  “Do vdes me lahutė”
  Gjokė Nonaj ėshtė ulur nė njė cep tė kalasė. I bie ēiftelisė... E mbesa i rri pranė, por duke e lėnė nė merakun e vet. “Legjenda e festivaleve”, siē e quajnė lahutarin Nonaj ėshtė 94 vjeē. Kėtė sekret tė vogėl na e tregon e mbesa. Fiziku i tij i fsheh gjurmėt e moshės. I gjatė e i drejtė, si gjithė malėsorėt, i hequr, por energjik. Ecėn vetė, pa u mbajtur nga kush. Shkallėt e passkenės i ngjit vetė pa ndonjė vėshtirėsi. Gjokė Nonaj u lind mė 1910 nė Malėsinė e Madhe tė Mbishkodrės, por jeton nė Bjeshkė, mes nipėrve. Nga familja e tyre janė 6 vetė qė interpretojnė mrekullueshėm meloditė e zonės me lahutė e ēifteli. “Edhe nipėrit qė sot ndodhen nė Itali, Amerikė e Zvicėr - thotė lahutari - flenė me ēiftelinė. Kėtu janė tre pjesėtarė tė familjes qė bėjnė pjesė nė grupin e Lezhės.”
  Legjenda Nonaj i kėndon legjendės nė shekuj, trim mbi trima Gjer Elez Alia. E menjėherė pas tij njė baladė kushtuar tre malėsorėve qė luftuan kundėr njė taborri turk. Vargjet i thotė shkoqur, ndėrsa gishtat lėvizin mbi tela. “Ta duam kėngėn, - thotė. Ta duam, se njė komb nuk kuptohet pa kėngėn e tij.” Baladat janė pėr tė pjesė e shpirtit, janė jeta e gjitha, ndryshe si mund ta shpjegosh qė 94-vjeēari nuk ka hequr dorė, nga baladat, kreshnikėt, lahuta. “Me to do vdes”,- thotė baca, festivalisti mė i moshuar i Festivalit tė Gjirokastrės 2004.


  Elbasani
  Ngjyrat e Ditės sė Verės
  Grupet e Qarkut tė Elbasanit qė vijnė nga qyteti i Elbasanit, Peqinit, Librazhdit dhe Gramshit nė thelb tė programit qė titullohej “Mirėsevjen o Dita e Verės”, kishin ritualin e festės popullore tė kėsaj dite. Sipas specialistėve tė kulturės popullore, Qarku i Elbasanit ėshtė i vetmi qė ka mė shumė kostume dhe ekspozoi nė skenė 37 lloje kostumesh. Rituali i Ditės sė Verės” qė nisi me Babamadhin, mė tė vjetrin e shtėpisė qė hap festėn e pret miqtė, u mbyll me vallen e qytetit tė Elbasanit, ku vajzat shpėrndanė edhe 40 ballakume karakteristike. Ato kanė ftuar nė skenė edhe mysafirė nga plateja.


  Kosova
  Nga ritet pagane tek Lufta e Kosovės
  Kosova ėshtė pėrfaqėsuar me grupe tė tri shoqėrive, “Hasan Prishtina” e Vushtrisė, “Dita Shtime” dhe “Isa Boletini” Rugovė e Hasit. Nė pėrbėrje tė grupit pėrfaqėsues kosovar ishte edhe grupi “Zėri i Shalės” i Mitrovicės. Ato sollėn folklorin e tė gjitha trevave, me elemente magjike, pagane e deri nga lufta e Kosovės. Pėr tu pėrmendur ėshtė “Dasma e synetisė” nga Rugova e Hasit, me njė mori ritesh ose vallja e burrave, meloditė instrumentale etj. Kosova pėfaqėsohet edhe natėn e fundit tė festivalit me ansamblin “Shote Galica”, Bllogovcin, vend ku 40 vjet mbahet njė festival burimor me shumė vlera. Edhe ansambli nga Opoja ka sjellė ritet pagane, mė karakteristike tė zonės. Atje festohen ditėt e Shėn Gjergjit, Shėn Kollit, Jeremisė etj. qė janė festat kalendarike mė tė lashta. Kosova ka marrė pjesė nė festivalin e Beratit me 50 festivalistė, dhe nė dy edicionet e fundit tė Gjirokastrės me 150 pėrfaqėsues.


  Kėngėtarja popullore Refian Maksuti
  Motra, elegji pėr komisar Malushin
  Korēė-Dje grupi folklorik i qarkut tė Korēės ka bėrė provat e fundit pėr konkurrimin qė e pret nesėr nė Festivalin e Gjirokastrės. Mes tyre ėshtė edhe kėngėtarja e mirėnjohur e kėngės popullore Refian Maksuti. Ajo vjen nė kėtė grup nga fshati Radovickė i rrethit Kolonjė dhe sjell me vete edhe njė histori tė dhimbshme. Specialistėt e muzikės nė qarkun e Korēės ia njohin aftėsitė e rralla qė ka pėr tė interpretuar kėngėn folklorike. Gjithė jetėn ia ka kushtuar kėngės dhe mėsimdhėnies sė saj. Eshtė motra e komisar Gani Malushit i vrarė mė 6 gusht tė vitit tė kaluar. Kėrkesėn pėr tė marrė pjesė nė Festivalin e Gjirokastrės ajo e pranoi, por vetėm nėse do tė kėndonte elegjinė pėr tė vėllanė, i vrarė nė krye tė detyrės. Kėnga u dėgjua. Njė elegji qė shpreh dhimbjen e motrės pėr vėllanė, njė bashkėbisedim me nėnėn qė ka humbur birin. “Ende e ndiej se nuk i jap elegjisė atė qė kam deshirė dhe mundėsi, por jam e bindur se aty nė Kalanė e Gjirokastrės do tė jem ēliruar plotėsisht nga emocionet dhe dhimbja do tė mė japė forcė.” Refianit i pėlqen tė flasė pėr tė vėllanė qė nuk jeton mė, pėr nėnėn qė jeton me kujtimet, pėr motrat e vėllėzėrit, pėr nusen qė “ėshtė njė burrėreshė dhe qė sapo ka filluar punė nė radhėt e policisė me gradėn agjente e parė”. Ajo kujton se vrasėsi ėshtė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm. “Kam dhimbje por ndihem dhe krenare, - pėrfundon bisedėn Refiani. Njeriu njė herė vdes dhe pėr tė ka rėndėsi si vdes. Ai vdiq nė krye tė detyrės. Pėr njė oficer policie kjo vdekje ėshtė njė kujtim i pėrjetshėm.”
  LINDI EDHE "ANDREA"

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  E Hene, 04 Tetor 2004


  STUDIUESIT: FESTIVALI I GJIROKASTRES PO SJELL MJAFT RISI

  Komisioni organizativ i Festivalit Folklorik ka zhvilluar dje konferencen e pare per shtyp ne lidhje me ecurine e deritanishme te ketij evenimenti te folkut kombetar. Drejtori Artistik i Festivalit Ermir Dizdari, studiuesit e folklorit Ramazan Bogdani dhe Aferdita Onuzi, regjisori i festivalit Milto Kutali etj i jane pergjigjur interesimit te perfaqsuesve te medias se shkruar dhe elektronike per risite e ketij edicioni krahasuar me festivalet e kaluara, autenticitetin e vlerave folklorike, profilet kryesore folklorike pjesemarrese ne festival etj. "Ky festival ka pasur mjaft prurje te reja kryesisht ne ceremonialet dhe ritualet popullore", ka pohuar studiuesja Aferdita Onuzi. "I konsideroj prurje te reja ritualet e paraqitura ne skenen e fetsfolkut qe kane te bejne me punen, festat e motmotit etj. Ne festivalet e meparshme prezantime te tilla folklorike i kemi pare aty-ketu ndersa ne kete edicion i shikojme te plota dhe shume interesante", eshte shprehur ne takimin me gazetaret studiuesja Onuzi. Ne kete drejtim ajo ka vecuar grupin e Dibres me "Ritualin e berjes se qerekeve" i cili u ngjit per here te pare ne skenen interpretative te folkut shqiptar, ritualet e interpretuara nga grupet e femijeve etj. Gjate ketij festivali studiuesit kane vecuar si risi edhe intepretimin e disa varianteve te reja te kengeve popullore dhe melodive orkestrale. Ne kuadrin e prurjeve te reja A. Onuzi ka perfshire edhe riprodhimet e nje numri veshjesh popullore te vjetra qe studiuesit i cilesonin si motive te humbura. Te tilla kane qene dy veshjet te plota popullore qe u ngjiten ne skenen e Kalase nga artistet e grupit popullor te Tuzit gjate perfaqesimit te shqiptareve te Malit te Zi.

  Mungesa e debatit

  Gjate pyetjeve drejtuar grupit te organizatoreve te festfolkut gazetaret e pranishem kane kerkuar edhe arsyet e mungese se debateve dhe tryezave te rrumbullakta te cilat gjate edicionit te festolkut "Gjirokastra 2000" kane qene te shumta ne numer. Folkloristja A. Onuzi eshte shprehur se tryezat e rrumbullakta dhe aktivitetet debat mes studiuesve nga grupi organizativ jane percaktuar te zhvillohen pas perfundimit te diteve te Festivalit Folklorik. "Gjate ketyre diskutimeve,- vijoi Onuzi,- do te nxirren defektet dhe mangesite per t'i pasur parasysh ne te ardhmen, gjate organizimit te festivaleve folklorike te ketij lloji apo qofte edhe te permasave te tjera." Nderkohe per studiuesin e folklorit Ramazan Bogdani "ky festival ka mbledhur festivaliste nga te gjitha trojet shqipfolese brenda kufijve ne Shqiperi, ne Kosove, te shqiptaret e Maqedonise, Malit te Zi dhe te mbare diaspores shqipatre. Duhet theksuar se grupet e ardhura nga trojet shqiptare jashte kufijve shteterore nuk vijne si grupe pershendetes apo te ftuar por si te barabarte me grupet e 12 qarqeve te Shqiperise", pohoi studiuesi Bogdani perpara gazetareve.

  Po shqiptaret e Ukraines dhe emigrantet e Greqise?

  "Problemi i plotesimit te dokumentacionit ne koh`n e duhur ka bere qe grupet e ftuara diten e dyte dhe te trete te mos paraqiten", u shpreh drejtori artistik Dizdari ne pergjigje te pyetjeve te drejtuara nga ana e gazetareve per mungesen e grupeve pershendetese te shqiptareve te Ukraines dhe emigranteve ne Greqi. Sipas Dizdarit ne lidhje me grupin e Ukraines ishte dhene konfirmimi se do te merrte pjese ne festival . Por ditet e fundit ambasada shqiptare ne Poloni njoftoi se ky grup nuk do te paraqitej per shkak te vonesave ne plotesimin e dokumentacionit. Lidhja me dy grupet e emigranteve tane ne Greqi, vijoi Dizdari nuk ka qene institucionale por shoqerore. Ata kane pasur deshire te marrin pjese ne kete festival por mosplotesimi ne kohe i dokumentacionit beri qe grupi pershendetes t'i mungoje programit te dites se trete te festivalit.

  Sipas specialistes se folklorit Aferdita Onuzi Insituti i Kultures Popullore ne botimet e tij, secili ne fushen e vet, krahas studimit te kultures kombetare, e ka pare kulturen shqiptare edhe ne kuadrin ballkanik. Per fatin se te ndodhur ne nje hapesire gjeografike te perbashket, ne kushte historiko-shoqerore, kulturore te perbashketa, me mjaft paralelizma midis popujve fqinje ne kemi menduar qe ne te ardhmen ne bashkepunim me Qendren Kombetare te Veprimtarive Folklorike te zhvillojme edhe aktivitete te tjera te para ne plan ballkanik. Ne kete menyre kultura shqiptare do te shihet e integruar ne kuadrin ballkanik.


  PREJ TRI BREZASH KENGA E OSO BAROTIT JEHON MES BJESHKEVE

  Oso Kuka n'kull t'barotit

  Prej me shume se nje shekulli kenga kushtuar Oso Kukes vazhdon te jehoje dhe kendohet fale rapsodeve popullore te treves se Dukagjinit. Ne festivalin e Gjirokastres kenga u interpretua nga katershja e rapsodeve gjate konkurimit te Qarkut Shkoder. Kateershja e burrave qe interpretojne motivet e kesaj konge percjell mes jehones se bjeshkeve dhe motiveve epike madheshtine Oso Kukes ne kullen e barotit. "Po bjen ora gjam e motit / Oso Kuka ne kull t'barotit" jane vargjet e fillimit te saj te cilat e zhysin spektatprin ne periudhen e shekullit te kalur. Oso Kuka eshte kthyer ne simbol te qendres se malesoreve, pohon rapsodi popullor nga Dukagjini Istref Zara. Kjo kenge kushtuar atij interpretohet pergjate tri brezave. Kullen e e barotit te ketij trimi, vijon raposdi Zara pjesmarres ne shtate festivale femijte tane e njohin qysh te vegjel nepermjet kesaj kenge. "Si vetim veton ne shekuj / gjysma flak dhe gjysma hekur" e tipizon rapsodi anonim i Dukagjinit heroin nders ai i ka vendosur zjarrin kulles se barotit per te mos rene ne duart e atyre qe masakruan dhe dogjen malesin. Varianti i interpretimit te kesaj kenge eshte akapelo, nepermjet dores se vendosur prane veshit dhe jehones se zerit. Me interpretimin ne festivalin e Gjirokastres kjo kenge hyri ne dekadat e shekullit te ri, pohojne rapsodet dukagjinas pa e fshehur entuziazmin, cka nenkupton shprehjen popullore se trimat nuk vdesin por perjetesohen ne kenge
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Kostumet e grave, mė autentike se tė burrave

  Dasmė arbėreshe, ritet e sė enjtes


  Shekulli

  Gjirokastėr-Arbėreshėt sollėn nė skenėn e kalasė sė Gjirokastrės ritualet e martesės. Nėn tingujt e kėngės dhe valles karakteristike, vėmendja u pėrqendrua nė ritet e ditės sė enjte. Nė ceremonial futen tė gjitha pėrgatitjet qė nga veshja e nuses, pėrgatitja e shtratit bashkėshortor e deri tek hyrja e dhėndrit nė dhomė. “Shumė nga kėto rite i gjen edhe sot nė dasmat arbėreshe, edhe pse dasmat janė modernizuar shumė”,- thotė Sara Bafa, koordinatore e grupit arbėresh. “Eshtė hera e parė qė grupi arbėresh vjen me njė ritual dasme”,- thonė organizatorėt e tij. Tepėr interesant momenti kur dhėndrit i vihet mbi shpinė njė samar gomari qė nėnkupton se tani ai krijon familje dhe bėhet i pari i saj, ndaj i vihet samari, pėr pėrgjegjėsitė familjare qė e presin. Dhėndri e puth nusen nė prani tė dasmorėve, i ēon pajėn, siē ėshtė zakoni ditėn e enjte dhe e gjitha kjo ka ritet dhe kėngėt e veta. “Shumė prej kėtyre zakoneve qė i pamė tė improvizuara nė skenė ngjasojnė si dy pika uji me ritet e dasmės nė zonat e Jugut tė vendit. Nė Gjirokastėr, nė zonat e Lunxherisė, Zagorisė”,- thonė specialistėt.
  Ata kanė shpalosur nė skenė disa lloje kostumesh, kryesisht veshje tė grave: fustanet me pala, tė gjera, me shirita poshtė tė gjatė deri te kėrciri i kėmbės, jelekė tė qėndisur, me fije ari, me shirita me ngjyra etj. “Na kujtuan veshjet karakteristike tė disa zonave tė Jugut”, thotė drejtori i Qendrės Studimore Stalo Elmo. “Veshja e gruas ėshtė origjinale, e pėrcjellė nė breza, ndėrsa veshja e burrave ėshtė e adaptuar me veshjen e burrave tė Shqipėrisė sė Jugut. Prej andej kanė marrė fustanellėn, poturet, jelekun etj. dhe i kanė adoptuar. Ndėrsa veshjet e grave dhe vajzave janė autentike. Kėto lloj kostumesh kanė ngjashmėri me kostumet e grave tė Sarandės dhe tė Ēamėrisė. Edhe sot nė Kalabri bėhet kujdes pėr ruajtjen e kostumeve. Ato ripėrtėrihen, pasi shpesh nė fshatra ka gėzime e festa ku pėrdoren veshjet karakteristike. Eshtė pėr t’u vlerėsuar fakti qė tė 30 pėrfaqėsuesit e grupit arbėresh janė tė rinj e te reja. Janė nga krahinat mė nė zė tė Kalabrisė, nga San Demetrio Korona, San Sofia de Pietro dhe San Benedeto Ulano. Arbėreshėt kanė qenė gjithnjė prezent nė festivalet folklorike, por nė grupe tė vogla, pėr shkak tė vėshtirėsive financiare. Gati ēdo fshat ka grupin e tij. “Nė Kalabri zhvillohet edhe njė festival folklorik mesdhetar. Ka tre vjet qė organizohet”,- thotė Andrea Kokeri, drejtori artistik i Festivalit Mesdhetar. “Eshtė nė miniaturė si ky i Gjirokastrės, me pjesėmarrje tė grupeve nga tė gjitha fshatrat qė ruajnė me xhelozi traditėn. Jepen edhe ēmime”, shton Kokeri  04/10/2004
  Marte, 05 Tetor 2004


  KOMUNITETI I ARBERESHEVE NE RREZIK ASIMILIMI

  Magdalena Alla

  Intervista/ Flet kryetari i Qendres se Studimeve dhe Kerkimeve te Tradites Popullore Arbereshe, Italo Elmo

  Ne Hotelin e Palmave ne Lazarat, ku jane vendosur mjaft artiste festivaliste dhe perfaqesues te mediave qe ndjekin Festivalin Folklorik te Gjirokastres, para dy ditesh, personeli i hotelit ishte mjaft i angazhuar, sepse pritej te vinte grupi i arberesheve te Italise. Dheata erdhen, por larg perfytyrimit se "arbereshet e urte" do te ishin dhe disa zhurmaxhinj te papare, qe thyenin rregullat e nje hoteli, apo mjedisi te perbashket. Nejse, kjo thuhet edhe pak me shaka edhe pse mbart brenda dhe te meten. Ata ishin disa te rinj te hareshem, qe rendnin neper korridore, edhe me vrap, duke bere shaka, duke bertitur, kenduar, perplasur dyert, hedhur syte ndaj ndonje vajze te bukurEdhe pse me i vjetri mes tyre, Italo Elmo perpiqej t'u terhiqte verejtje, asgje nuk ndryshonte. Por kjo me teper se bezdisje te jepte ate kenaqesine qe njerez te kombesise sone, qe jetojne perhere larg nesh, kete here i kemi prane, e fundja le te jene si te jene mjaft qe jane. "Keshtu jane kalabrezet", thote dikush qe i njeh mire, edhe pse ata jane arbereshe, por ama qe, sigurisht kane marre e dhene me treven ku jetojne.

  Ne mengjesin e te nesermes ata jane te paret qe jane ngritur me heret dhe kane mbushur barin ku hahet mengjesi, sepse jane shume. Perseri te zhurmshem, por te kendshem ama ne energjine, gjallerine qe mbartin. Flasin arberisht dhe italisht. Pak prej tyre jane arbereshe te paperziere. Shumica jane sidomos me nene italiane, ndersa babain shqiptar. Nje nga ata eshte dhe Michele, student per filozofi ne vitin e fundit. Po ashtu dhe studiuesja Sara, e cila mallengjehet per perkatesine e saj kombetare dhe nga fakti qe gjendet ne Shqiperi. Ndersa zoti Italo Elmo, i cili eshte kryetar i Qendres se Studimeve dhe Kerkimeve te Tradites Popullore Arbereshe flet nje shqipe te paster. Ai eshte dhe arberesh i paster.

  Ja si i pergjigjet pyetjeve, te bera nga gazeta "Koha jone", nderkohe qe te rinjte e tjere kane dale ne oborr dhe perpara se te hypin ne autobus per provat kendojne me shpirt kenge te pazakonta, perla te muzikes arbereshe.  Cila eshte veprimtaria e Qendres Studimore te Traditave Arbereshe?

  Qendra e Studimeve dhe Kerkimeve te Tradites Popullore Arbereshe eshte krijuar ne vitin 1980 si rezultat i nje nisme te perbashket mes studiuesve shqiptare dhe arbereshe te folklorit dhe trashegimise etnografike. Qendra numeron 34 aktivitete ne vit, te cilat kane ne qender folklorin arberesh. Aktiviteti kryesor i saj eshte organizimi i Festivalit te Folklorit Arberesh. Gjate ketyre 5 viteve te fundit qe une drejtoj Qendren kemi realizuar 3 aktivitete. Cdo vit si vend i zhvillimit te festivalit perzgjidhen dy fshatra arberesh. Ne kete eveniment te folkut marin pjese 32 fshatra nderkohe qe ne ditet e festivalit prezantohen 450 numra folklorike.

  Element tjeter i veprimtarise se qendres sone eshte edhe evidentimi i pasurise folklorike materiale dhe orale ne krahinat arbereshe. Kerkimet tona jane perqendruar mbi kulturen popullore, kostumet, ritet arbereshe ne dasma dhe vdekje, kenget e djepit etj. Keto kerkime realizohen nga 5 specialiste te folklorit arberesh. Tani se fundi rezultatet e punes kerkimore ne lidhje me traditat arbereshe ne i kemi permbledhur ne 3 vellime nderkohe qe kemi pergatitur edhe nje cd kompjuterike. Gjate veprimtarise sone ne kemi pasur bashkepunim edhe me Insitutin Shqiptar te Folklorit dhe me studiuesit A.Onuzi, A. Bido, R. Bogdani etj.

  Ne Festivalin e Gjirokastres cfare perzgjedhjeje eshte bere per pjesemarrjen?

  Grupi arberesh i Kalabrise eshte formuar nga kompani te disa grupeve qe kane emrin "Avuli", "Shkendija" dhe te tjera grupe. Ne kete festival jane perzgjedhur elementet me te mire te grupeve arbereshe nga zona te ndryshme.

  E sata here eshte qe vini ne Shqiperi me grupe folklorike?

  Eshte e katerta here qe vij personalisht dhe me grupe te tjera dhe e para me ritualin e marteses.

  Si eshte rituali i marteses te arbereshet?

  Martesa fillon me javen e nuses, e pikerisht me te enjten e dhuratave dhe pergatitjen e shtratit te nuses dhe dhendrit. Pastaj vjen e premtja e samarit. Dhendrit i vihet samari ne menyre simbolike per te thene sa pergjegjesi ai do te kete ketej e tutje.

  Ne te dielen e dasmes veshin nusen me cohen arbereshe, stolite dhe i kendojne kengen duke vallezuar, "Jurendina po martohet". Kostumet nga Shen Miter Korona. E marta pas martese eshte ritali i kulacit. Ai qe merr pjesen me te madhe do te dominoje ne familje, do te jete komandanti.

  Me ke treve shqptare ngjajne keto rite?

  Ka ide studiuesish qe martesa e arberesheve te Jugut per shembull ngjan dhe do te bashkohet me ate te shqiptareve te Jugut. Sepse eshte ideja se arbereshet vijne nga zona e Himares.

  Po martesat e arberesheve sot, besoj se jane me shume te perziera dhe jo aq mes njeri-tjetrit?

  Parapelqimi eshte arberesh me arberesh, por ky nuk eshte rregull. Martesat tani behen me shume te perziera, me italiane, dhe kjo per komunitetin tone nuk eshte mire. Kur martohet nje arberesh me arberesh bekojme perendine se themi: "Sa mire! Do ruhet gjuha". Ndersa kur behen martesa te perziera, edhe pse kjo eshte normale, rralle ndodh qe te ruhet gjuha.

  Por ne 1999 ne Itali shteti aprovoi te drejten e arberesheve te mesojne gjuhen e tyre ne shkolla, dhe kjo ndodhi pas 500 vjetesh pritje, fale politikanit arberesh Mario Brunetti, i cili e ndoqi kete problem per 30 vjet rresht. Krahina e Kalabrise lejen e minoritetit per ruajtjen e traditave arbereshe e miratoi ne 2003.

  Me se fundi ka nje pike referimi te sakte per ruajtjen e kultures sone, sepse me pare ishte vetem pasioni, ndersa tani jepen edhe para per folklorin tone e gjuha mesohet ne shkolla. Dhe ne do te mbetemi si kulture pikerisht dhe nga keto.

  Andrea Kokjeri "nderhyn): Mos shih keta qe jane njerez te apasionuar pas kombesise se tyre, por une kam jetuar 13 vjet ne Kalabri, jam dhe muzikolog dhe kam vene re qe arbereshet kane turp te thone kombesine e tyre, e mohojne ate. Flas me teper per brezat e rinj, ndersa te vjetrit jo. Une kam gjetur pleq te mocem qe flasin nje shqipe te mrekullueshme. Nuk jane te organizuar mire. Edhe Katedra e gjuhes shqipe nuk ka bere ndonje pune te madhe.

  A keni ju nje force politike tuajen?

  Jo, dhe kjo eshte e demshme. Ne na premtojne shume neper fushata elektorale, parti te se majtes, apo te djathtes, per te mbrotjur te drejtat tona, por kur vjen fundi asgje nuk bejne. Ende nuk jemi te bashkuar per te mbrojtur vetveten tone.

  Po me komunitetin italian ne pergjithesi c'marredhenie keni?

  Italianet thone: "Kur sheh nje ujk dhe arberesh me mire vrit arbereshin". Por ne kemi nje tjeter shprehje, "Italianin dhe cdokend tjeter joarberesh mos e fut ne shtepi, se te hane e pine e pastaj te tradhetojne". "Qesh). Megjithate ne shkojme mire.

  Sara Baffa, studiuese

  Kam bere nje kerkim, historik-gjuhesor me foto te vjetra dhe jam duke vazhduar ne kete drejtim, sidomos ne zonen e Shen Sofias se Epirit. Dhe kam vene re qe festimet e Pashkeve, Krishtlindjet jane originale.

  Jane 500 vjet dhe distanca sa vjen dhe shtohet. Si e shihni te ardhmen?

  Ne disa fshatra eshte problem. Ne shume ruhet dhe gjalleron folklori i vjeter. Legjenda ruhet ne kenge, rituali i martesave me kenge. Ka probleme sepse bota perendimore leviz drejt globalizmit, televizionet jane italisht jo arberisht. Dhe kjo kohe eshte si nje lume i madh qe merr gjithcka.

  Cfare projektesh keni per te ardhmen?

  Puna ime eshte e lidhur me perspektiven e Qendres qe drejtoj. Fale nje projekti te mbeshtetur nga Bashkimi Europian brenda ketij viti Qendra Studimore e Tradites Arbereshe do te shnderrohet ne Insitutin Nderkombetar Etnografik "Beniamin Kruta".

  Per here te pare ajo do te organizoje dhe Festivalin Folklorik Arberesh, pasi folklori yne vazhdon te mbetet shume i gjalle. E me pare nuk ka pasur nje aktivitet ku te mblidheshin te gjitha grupet. Kjo eshte hera e pare. Mendojme qe ne kete festival te ngjallim folklorin e vjeter, por dhe krijimet e reja. Sa te mesojne te rinjte gjuhen arbereshe, folklori mund te jete aktiviteti me i mire per kete.

  E Marte, 05 Tetor 2004


  LABERI, MAJAT ME CIKA

  Me te ecuren karakteristike, veshtrimin krenar e pamjen e ashper "rebelet" e festivalit, pushtojne skenen. Te shumte ne numer, gati sa trefishi i grupeve te tjera, artistet e Qarkut te Vlores kane mbushur gjithe hapesiren dhe sfondin e platese se fetivalit. Ne naten e peste te konkurrimit, grupet e rretheve te Vlores, Sarandes e Delvines kane percjelle 20 numra artistike duke bere qe kalaja te ushtoje per 120 minuta nga zerat e burrave te Laberise.

  Nje melodi e embel me fyell krijon atmosfere idilike per publikun dhe pas saj marresi i njohur Syrjan Hodo i grupit te Terbacit, ekzekuton kengen "Memedheu", duke celur mozaikun e polifonise. "Megjithese polifonia duket si e njejte, seicili grup ka te vecanten e tij, ngjyrimet, notat dhe ritmi jane te ndryshme. Kjo shpjegon edhe numrin e madh te pjesmarresve, pasi nje grup nuk interpreton dot ison e tjetrit", shpjegon udheheqesi artistik i grupit te Qakut te Vlores, Vait Kuci. Grupet dhe kengetaret e njohur i lene vendin njeri tjetrit. Kenge epike dhe

  lirike, zera te ngrohte e te plote, nje grup me iso te shtruar e te qete, nje tjeter me iso te ashper, larima e polifonise se ketyre trevave ka rrjedhe fuqishem ne skene.

  Najram Hunda, Hysni Kapo e Taire Bozhani, treshja e grupit te Dukatit e shoqeruar nga isoja e grupit ka interpretuar kengen "Telat vene e vine", ndersa notat lirike kane ardhe se pari nga grupi i Velces ne kengen "Kumbulla, moj kumbulla". Grupet e Mavroves, Tragjasit

  e grupi "Bilbili" i Vlores ndiqen nga interpretimi i grupit "Dea" te Sarandes qe ka sjelle kengen "O moj dardha dimerore". Folklori i treves se Camerise ka ardhur ne skene

  permes valles se vajzave te grupit cam te Vlores. Kostumet e tyre te vecana dhe interpretimi elegant, plot hijeshi e finese ka zbritur ne Gjirokaster magjine folklorike te kesaj treve. Por ajo qe ka dominuar ne programin artistik te ketij grupi kane qene kenget dhe elementet epike.

  Ketu ne vendet e mia

  Ku dhe Zoti vjen i ftuar

  Mbreteron vetem liria.

  Kjo eshte Himara qe thone / diell dhe dete shqiponje.

  Nje flamur kombetar shpaloset ne skene, grupi i Himares percjell vargjet e kenges: "Une jam Damjan i Himares", qe ka ardhur nga zerat e plote te dy marrese Kristo Cipa e Leni Cali.

  "C'ka ky djale qe ma ben me dore" prezantoi kengen qytetare vlonjate, ndersa rrethi i Delvines eshte paraqitur me "Djemte e Delvines" dhe grupin "Kaonia" qe interpretuan kenget "Engjell i miresise" dhe "C'u prish Lekuresi i shkrete". Hyne me gjemim e dalin me gjemim nga skena, per kete eshte preferuar qe mbyllja e programit te behet me vallen e kenduar "Laberi, majat me cika" ekzekutuar nga grupi i burrave te Zvernecit.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
  Anėtarėsuar
  19-09-2003
  Vendndodhja
  Itali ''Venezia''
  Postime
  635
  Gjashtė netėt e Festivalit Folklorik tė Gjirokastrės. Juria ka shpallur fituesit e edicionit tė shtatė

  Kupa e folkut mbetet nė Gjirokastėr


  Alma Mile

  Gjirokastėr - Kupa e Festivalit mbetet nė Gjirokastėr. Pas gjashtė netėsh tė ngjeshura konkurrimi ėshtė mbyllur mbrėmė nė kala, Festivali Kombėtar Folklorik i Gjirokastrės. Duke marrė parasysh paraqitjen e tė gjitha grupeve konkurruese, si nga ana muzikore, koreografike, kostumografike, si dhe pastėrtia e folklorit, juria e festivalit, e pėrbėrė nga emra tė njohur tė muzikologjisė shqiptare, si Ramazan Bogdani, Afėrdita Onuzi, Bahtir Shaholli, Haxhi Dalipi, Agron Xhagolli, Thoma Gaqi e Ndoc Papleka, kanė dhėnė trofetė: Kupa e Festivalit pėr qarkun e Gjirokastrės; Ēmimi i parė pėr grupin e Tiranės; Ēmimi i dytė pėr grupet e Vlorės dhe Korēės; Ēmimi i tretė pėr grupet e Fierit, Elbasanit dhe Kosovės.
  Tė gjitha sėbashku kėto ēmime kanė njė vlerė 1.3 milionė lekė. Nė edicionin e shtatė tė kėtij aktiviteti kanė konkuruar 12 qarqe nga Shqipėria, si ai i Kukėsit, Fierit, Dibrės, Tiranės, Shkodrės, Beratit, Vlorės, Korēės, Gjirokastrės, Elbasanit, Lezhės, por edhe pėrfaqėsues nga Kosova, konkurimi i tė cilėve ėshtė shpėrndarė nė netė tė ndryshme tė festivalit. Tė pranishėm kanė qenė edhe shqiptarėt e Maqedonisė, Malit tė Zi, e diasporės nė Zvicėr e Amerikė. Pas njė nate tė zjarrtė qė dhuruan artistėt e qarkut tė Vlorės, me polifoninė burrėrore e kėngėt e trimėrisė, kėngėt e vallet e gėzueshme tė dasmave krutane e durrsake, riteve dhe kostumeve tė arbėreshėve tė Kalabrisė, nata e pėrmbyllėse ishte “rezervuar” pėr qarkun e Korēės, grupeve folklorike tė Prishtinės e Gjilanit, e padyshim vendasve. Pas valleve tė ėmbla gorarēe e devollite, tė kėrcyera me mjeshtėri nga grupi i burrave dhe mė pas ai i tė rinjve tė Devollit, kėngėve grarishte tė Kolonjės, ēiftelisė kosovare, rradha iu la vendasve, grupeve folklorike tė qarkut tė Gjirokastrės. Kėngėtarėt e grupit “Ergjėria”, grupi i mirėnjohur i Bėnēės e Kolonjės, sollėn sėrish nė skenėn e festivalit polifoninė e mrekullueshme tė jugut e ison e gjatė labe, e cila do tė pasohej nga valet lozonjare tė vajzave dropullite. Por surpriza e mbrėmjes do tė ishte pėrshėndetja e grupit folklorik tė ardhur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tė cilėt kanė pėrcjellė tek publiku, emocionin e mėrgimtarit, kėngė e valle nga tė gjitha trevat e Shqipėrisė, qė nga Ēamėria, Shqipėria e Mesme e deri nė kėngėt e veriut.
  LINDI EDHE "ANDREA"

Tema tė Ngjashme

 1. Festivali nderkombetar operistik "Marie Kraja"
  Nga angeldust nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 03-04-2022, 12:24
 2. Festivali i Filmit Shqiptar
  Nga Albo nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 01:02
 3. Festivali i Kėngės nė RTSH 2005
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
 4. "RAPSHA 2005", FESTIVALI FOLKLORIK I DIASPORES SHQIPTARE
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2005, 17:47
 5. Nga Festivali Kenges 2002
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-01-2003, 02:18

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •