Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 161
 1. #21
  man of honor Maska e trinity
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  europa.eu
  Postime
  89

  permallim

  Ah more vllazen Kosovare.

  Besa keni te drejte kur mendoni keshtu pasģ gjate keni qene ne kontakt unmittelbar mit sogennanten "Krishteret" sllave.
  Pasha Doktrinen keni hak kur per vuajtjet tuaja nje grime faji i'a keni hedhur edhe Krishtit edhe pse per perkufizim Krishti eshte gjithmone i pafajshem.

  Ne syte e mi more vllazen shqiptare pej Kosove jeni tamam si Krishti.
  Keni vuajtur sa s'tregohet.Jeni vra,jeni prere,keni derdhur gjakun por kurre s'e keni humbur dinjitetin.Tani keni dale ngadhnjimtar para gjithe botes dhe shpesh na keni dhene Leksione Atdhetarie edhe neve te Shtetit Ame.
  Ne qenien time(te parendesishme) keni fituar respektin me te madh.Jam shume i lumtur qe tani mund te komunikojme edhe fizikisht.
  Une nuk ndodhem ne Shqiperi por familja ime ka strehuar gjate nje familje kosovare ne '99.Jam krenar per kete.Sidos per faktin se rastesisht u vllazeruam me teper.

  pershendetje gjith shqiptareve jashte kufirit.


  Per pushtimin turk vijon.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga trinity : 17-05-2002 mė 14:46

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Sapo lexova se Ismail Kadare u prit ne menyre madheshtore ne Kosove dhe se u takua me presidentin e Kosoves, Ibrahim Rugova
  Dy njerezit e shquar biseduan dhe ndane kujtime dhe mendime te ndryshme per ceshtjen shqiptare per te cilen kane dhene aq shume

  Gjithashtu akademia e shkencave e Kosoves i dorezoi Kadarese titullin anetar nderi i jashtem titull qe ia kishte akorduar qysh ne vitin 1991

  Ka ardhur koha qe shqiptaret e shqiperise te kthejne koken edhe nga Rugova dhe t'a shohin ate si nje person i pershtatshem per te drejtuar nje shtet shqiptar te bashkuar
  Gjithashtu edhe Kosovaret duhet qe te hapin syte me teper per te rrezatuar respektin ndaj njerezve qe punojne per bashkimin dhe integrimin e shqiptareve ne Europe.

  Shikoni rastin e Turqise

  Lidhja e Turqise me Europen fillon kur Turqia shtriu pushtimin e saj deri ne ballkan

  Megjithese armik ajo e konsideron veten pjese te Europes dhe jo te Azise nga ku ne fakt origjinoi

  Shqiptaret qe aty kane qene tere kohen duhet te mendojne pak me shume per kete

  Dhe mos harroni se lidhja me e madhe e Truqise me Europen eshte ne fakt Shqiperia te cilen Turqia e sundoi dhe e shfrytezoi me shume se te tjeret.

  Turqit kane te drejte qe kur te shkojne ne Evrope ti bien nga Shqiperia kurse Shqiperia ska aresye qe ti bjere gjate e gjate, te shkoje nje here ne Turqi dhe pastaj te kaloje prape neper shqiperi bashke me Turkun per ne Europe

  Samiu ka shkruar enciklopedine Turke dhe kjo nuk eshte pak per historine europiane te Turqine qe ne fakt e ka nga shqiptaret

  Edhe shume bektashinj te tjere (sekti liberal islam) kane dhene per Turqine me shume se vete Turqit

 3. #23
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  mrdt!

  Per Alumni-n!


  Po i ngatrron gjanat, besoj pa dashje.

  Musa: jo, me dashje, dua qe diskutantet edhe te associojn, pasiqe kjo ceshtje mere shume kohe!


  Pushtimi ishte:

  MUSA: pse po paragjykon?, qellimi eshte qe mu kjo ceshtje te analizohet!
  1- osman (multinacional, si perandorite antike deri moderne, fjala vjen Habsburget, pa fole per ate Sovjetike)?;

  Musa: BINGO sa u perket perandorive antike dhe moderne, me perjashtim te rrusise ketu duhet nje analize e vecante, deffinitivisht JO nen sundimin e SLTALINIT, nen ate ish PUSHTIM klassik.
  2- turk (uninacional, si gjerman, italian, serb, grek, etj - s'do koment)?;

  MUSA: JO, ju tash e kundershtoni vet pohimin tuaj, ju thate qarte MULTINACIONAL, shih nen 1, sa u perket dekkadave te fundit para shkaterimit PO.  3- mysliman (fetar - turqit e moren islamin nga arabet, apo jo, dhe instaluan kalifatin)?

  MUSA: se pari te lutem mos e shkruaj fjalen MUSLIMAN me Y, por shkruaje me U, pasiqe transkribimi behet zakonisht pas tingullimit te fjales ne origjinalitet, fjala MUSLIMAN eshte fjale arabe, e jo turke.

  Po, pasiqe cdo perandori mund te BEHET PERANDORI veten nese ka PLANPROGRAMIN efikas, pa ISLAMIN osmanlijte ende do te gjuajshin neper malet e azise. KALIFATI ESHTE SISTEMI.
  Kapja e problemit ne menyre jo-tanesore, por ne aspekte te vecanta, si ajo fetare, nxjerr vetem perfundime artificiale te dores se dyte, e nuk e ndricojne problemin gjithkombtar - perkundrazi.

  MUSA: pa dyshim, krejt i mendimit tend, per ate them edhe analiza te mvaresive mes veti. Asgje nuk eshte e thjeshte ne jete.

  Shkurt: Islami, si krishterimi e judaizmi, kane nji te perbashket, monoteizmin, e jane ngritur mbi kultura te maparshme; mendoj se ketu qendron kompatibiliteti i tyne me ecurite moderne; persa i perket aplikimit, ato kane ndjeke udhe te ndryshme, e nuk jane aq kompatible ne keto kohe.

  MUSA: Ka shume dukuri qe i ka pjelle kjo kohe, dhe qe NUK jane kompatibel po me kete kohe, une ne kete pyetje nuk shoh ASNJE problem. Secila kohe i ka anet positive dhe ato negative, po te mos ish keshtu, nu do te kish edhe jeta qellim. Fete monoteiste do ta mbijetojn kohen.  Ne aspektin kombtar shqiptar, ato kane patur elemente komplementues koniuktural, e une mendoj (edhe besoj) se edhe ne te ardhmen do te gjejne pika konvergimi jetesore kombtare.

  MUSA: pa dyshim PO!, por duhet shpifjet e tjereve ti IGNOROJM, nuk ka nevoje te na mesoj ASKUSH tjeter, ne do te mesojm ate qe DUAM, nevoje per mesim kemi!

  Flm
  albanish by nature

 4. #24
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Tani si gjithmone e fillon ne durres e del ne pekin.

  A ishte pushtim apo shpetim ai turk eshte tema?

  Psh

  Sa shkolla shqipe hapen turqit?

  Temat mbi demokracine ne vendet islamike me mire lere tek problemet boterore.

  A eshte sot shqiperia vend islamik eshte teme per problemet shqiptare.  Ketu jemi tek historia.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 5. #25
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  mrdt!

  More anton, mos deshiron te shkruaj ketu gjermanisht?, sic duket nuk kupton shqip!

  Pyetja jote kerkon shpjegim te thelle, ne nuk jemi duke bere gje tjeter ketu.

  Sa u perket shkollave shqipe, ata jane problem i shqiptareve, e jo i turqeve, mos kemi hap ne valle shkolla turqesh diku?

  Cfare do ti?, nje pergjigje me dy reshta?, shko mere ate diku tjeter, ketu sen e gjene, pse nuk ekziston.

  Nese them PO, ishte, atehere nuk don me e dijte PSE?

  Nese them JO, nuk ishte, atehere nuk don me e dijte PSE?

  C'do hesap del me se fundi, jo NE FILLIM!!!, nese hesapi jote del ne fillim, atehere eshte ai i KONSTRUKTUAR sipas deshires.

  Flm
  albanish by nature

 6. #26
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  More une nuk kuptoj as shqip as gjermanisht,

  por kete e di mire une:


  Pushtimi turk ishte pushtimi me i eger e shkaterrimtar qe ka patur populli shqiptar.


  Ai na shkaterroi identitetin kombetar sa megjithese jemi populli me i vjeter ne Ballkan , ne vend qe te kemi identitetin tone Ilir mburremi me sherbetoret tane te pushtimeve te ndryeshme.


  Po te pyes dhe nje here shqip a gjermanisht si te dush:

  Sa shkolla shqipe hapen turqit?

  Kjo ka shume rendesi te dihet sepse, besoj e din mire se cfare roli luan gjuha ne formimin Kombetar.

  Kur Europa perjetonte Rilindjen, ne turqit na benin me zor te mesonim arabisht.

  Kur Europa ndante fene nga shteti, ne ishim te detyruar te mbijetonim ne fise.

  Ai turk ishte pushtim, shkaterrim, dhunim, perdhunim.


  Une po perpiqem me diskutu per temen e jo ne pergjithesi.

  Per mua si shqiptar ne fakt vete tema eshte fyese, sepse e ve ne pikpyetje nje te vertete historike qe per ata qe jane le e rrite ne toka shqiptare eshte bere nje e vertete per te cilen nuk mendojne me.

  Nuk ka liber historie e autor qe e ve ne diskutim kete pyetje.
  Do te kete ndonje fondamentalisti islamik, por ne raport me te gjithe librat e tjere historike nuk ngrene peshe.

  Ne nje liber qe kam ne gjermanisht pohohet se pushtimi turk e ndali rroten e historise ne tokat shqiptare, ne nje tjeter ai shkaterroi kulturen e zhvilluar deri atehere e keshtu me rradhe.

  Se cfare shkruan Abaz Ermenji e ka sjelle me lart.

  Historia e kryengritjeve kunder turqve dhe historia e shpalljes se PAVARESISE e qartesojne pergjigjen.

  Turqit si te gjithe pushtuesit u munduan te na asimilonin e jo te na zhvillonin e kjo eshte aq e dukshme sa te kap friga.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anton : 19-05-2002 mė 01:38
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 7. #27
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Nuk kuptoj desha te fshij mesazhin qe pa dashje e botova dy here e nuk po mundem.

  Keshtu mu desh qe te gjeja material tjeter:
  ( ja si pershkruhet pushtimi osman ne nje tjeter liber historie)

  1) Rrjedhoja e luftes dhe te pushtimit Osman
  Lufta shume shekullore e ushtrive Osmane per pushtimin e tokave Shqiptare(fundi i shek. XV) dhe vendosja ne to e sundimit Osman sollen rrjedhoja te renda si ne jeten ekonomike, shoqerore e politike, ashtu edhe ne ate fetare e kulture te Shqiptareve.

  Vershimet e njepasnjeshme te ushtrive Osmane dhe veprimet luftarake, u shoqeruan me vrasjen e shume njerezve, dhe me renime e grabitje masive te pasurise. Shqiperia pesoi keshtu deme te pallogarritshme njerezore dhe materiale, pasojat e te cilave do te ndiheshin per nje kohe te gjate. U godit rende vecanerrisht jeta qytetare, zejtaria dhe tregtia e brendshme dhe e jashtme thuajse u paralizuan. Qytetet Shqiptare dikur te perparuara per kohen moren tiparet e fshatit. U shkatruan ne themel strukturat organizative te qyteteve dhe, nga emigrimi masiv i banoreve te tyre u shua jeta kulturore qe kishte qene aq e zhvilluar ne to. Edhe fshati u demrua rende. Pervec demeve te buzeqise e te blektorise Shqiptare, emigrimi Shqiptar perfshiu pjesen me aktive te banoreve te fshatit. U dobesuan shume lidhje ekonomike fshatare me qytetin, aq te domosdoshem per zhvillimin ekonomik.

  Pushtimi Osman i dha fund jetes se pavarur politike e shteterore te Shqiptareve qe ishte arritja me e rendesishme ne gjithe historine e deriatehershme te tyre dhe qe kishte ndikuar fuqishen ne zhvillimin e gjithanshem te vendit. Ndryshimet qe ndodhen ne fushen e pronesise percaktuan prapambetjen e thelle ekonomike te Shqiperise gjate shekujve te pushtimit Osman. Sundimi Osman shkateroi formen e perparuar te prones feudale mbi token, te bazuar mbi te drejten e pakufizuar te shitblerjes se saj. Ai shkateroi pronen e madhe feudale e vendosi dhe e mbajti me dhune per shekuj te tere sistemin e Timarit, nje forme e kapercyer e prones feudale ushtarake qe percaktoi prapambetjen e gjithanshme te vendit. Duhej te kalonin shekuj ne Shqiperi qe te rishfaqej prona e madhe feudale(cifligu), nderkohe qe ne Europen Perendimore do te zhvillohej prona kapitaliste.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anton : 19-05-2002 mė 01:44
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 8. #28
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Vazhdoj te citoj:


  "Fillimet e Rilindies Kombetare


  Rilindia kombetare Shqiptare ishte nje levizie e gjere politiko-shoqerore qe synonte clirimin dhe bashkimin e te gjitha tokave Shqiptare nen nje shtet te vetem e te panvarur, si dhe zhvillimin e gjuhes, te arsimit e te kultures kombetare. Ajo perfshiu nje epoke te tere historike qe filloi ne gjysmen e pare te shekullit te 19 dhe mbaroi me 1912 me shpalljen e pavaresise te Shqiperise.

  Ndonese me vonese, edhe ne vendet e Ballkanit kishte filluar te perhapeshin idete e revolucionit Francez (1789-1794), i cili i kishte dhene nje goditje te rende rregjimit feudal-absolutist ne Evrope. Bartes se ideve te ketij revolucioni u bene intelektuale dhe tregtare Ballkanike, ndermjet te cileve kishte edhe SHqiptare qe punonin dhe jetonin ne shtete te ndryshme te Europes. "Deklarata e te drejtave te njeriut"dhe dekreti i konvertes(organi me i larte ligjvenes i krijuar gjate revolucionit francez) "Mbi panvaresine e popujve" ndikuan ne levizien e popujve te Ballkanit kunder shtypjes kombetare dhe shfrytezimit feudal. Ne Ballkan po pergatiteshin gjithashtu idete perparimtare iluministe te shekullit 18, si te Volterit, te Dideroit, te Rusoit etj., qe kishin pergatitur terenin per revolucionin Francez. Idete iluministe ishin nje goditje e forte kunder obskurantizmit mesjetar. Iliministet Ballkanas theksuan nevojen e perteritjes se gjuhes amtare te popujve dhe te mbeshtetjes ne thesarin dhe traditat kombetare si baze ne zhvidhimin e metejshem kulturor.

  Keto ide paten jehone edhe ne Shqiperi, ku intelektualet, kleriket, tregtaret etj., iu vune punes per levrimin e gjuhes Shqipe. Te gjithe rilindasit Shqiptare kaluan ne shkollen e iluminizmit. Ata shpallen te drejten e natyrshme te individid per te qene i lire dhe ate te popullit per te qene sovran. Lufta e armatosur per tu cliruar nga perandoria Osmane nuk mund te ndahej nga ajo per zhvilliin e arsimit dhe te kultures kombetare. Si iluministe qe ishin, rilindasit tane synonin te ndriconin mendien e popullit, dhe ta pergatisnin ate per luften e clirimit kombetar.

  Ne perputhje me kushtet historike te Shqiperise, rilindasit perpunuan edhe programin kombetar te rilindies, i cili permbante: Clirimin e Shqiperise nga zgjedha osmane dhe formimin e shtetit kombetar Shqiptar, mbrojtjen e tokave Shqiptare nga reziku i coptimit, perhapjen e arsimit dhe te kultures ne gjuhen amtare dhe zhvillimin ekonomik te Shqiperise.

  Rilindia shenonte nje epoke te re me te larte ne krahasim me periudhen e meparshme. Megjithate ajo trashegoi nga shekujt e kaluar nje tradite te cmuar morale dhe politike. Rilindasit perkrahen te kaluaren historike, jo vetem per te ngjallur krenarine e bashkeatdhetareve ne luften per clirimin kombetar dhe per tu dhene nje mbeshtetje jistorike kerkesave kombetare, por edhe te hidhnin poshte propaganden armiqesore qe ua mohonte Shqiptareve historine dhe epokat e kesaj historie. Ata u mbushteten kryesisht ne orrigjinen e lashte Shqiptare dhe epoken e lavdishme te Skenderbeut.

  Ata bene nje lufte te vashdueshme e kembengulese kunder politikes osmane, e cila, e perkrahur edhe nga praktikana Greke e Stambollit, identikonte fene me kombesine. Ata luftuan gjithashtu kunder cdo orvatjeje per ta perdorur ndarjen fetare per percarje politike apo fetare. Parulla e rilindasve u be "Feja Shqiptarit eshte Shqiptaria". Ajo i kundervihej percarjes fetare dhe synonte bashkimin e Shqiptareve pavaresisht nga perkatesia fetare.

  Rilindasit e pare

  Prapambetja e Shqiperise dhe shtypja e eger Osmane perbenin nje pengese te madhe per perhapjen e ideve te reja per zhvillimin e kultures kombetare.

  Kushtet me te pershtatshme i pati jashte atdheut si ne Stamboll, Itali, ne shtetet e Ballkanit etj. Keshtu rilindasit e pare Shqiptare si Naum Veqilharxhi, Jeronin de Rada, Kostandin Kristoforidhi, Zef Jubani etj., jetonin e punonin kryesisht jashte atdheut, ku u njohen me idete e medha te lirise e te kombesise, te shpallura nga revolucioni Francez dhe qe kishin gjetur misherimin e tyre edhe ne revolucionet clirimtare te vendeve te Ballkanike:

  Rilindasit e pare dhe ata qe vashduan udhen e tyre u bene ideologe te clirimit kombetar dhe mesues, hartuan tekste shkollore, si dhe vepra shkencore e letrare. Me shkrimet e tyre rilindasit e pare u perpoqen te shtonin dashurine per atdheun dhe per gjuhen amtare. Ata i dhane rendesi sidomos levrimit te gjuhes amtare mbi bazen e nje alfabeti te perbashket dhe perkrahes te shkolles Shqipe, si mjete jo vetem per te nxjere vendin nga eresira mesjetare, por edhe per te njohur boterrisht individualitetin dhe veteqenien kombetare."


  "Keto jane marre nga libri shkollor Historia e Popullit Shqiptar dale nga Shtypi ne Gusht te 1996"

  Ne internet nga www.kruja.com
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 9. #29
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Vazhdoj citimin:

  Lidhja e Prizrenit


  "Kararnameja dhe Kanuni i ri
  Per vendimet e para me te ngutshme, kuvendi i Pergjithshem i vashdoi punimet per te hartuar dhe per te miratuar programin e lidhies. Mirepo rreth programit pati mjaft debate. Delegatet patriotike kerkuan qe Lidhja te ishte nje organizate me karakter kombetar e cila te luftonte jo vetem kunder rresikut te coptimit por edhe per te siguruar te drejtat kombetare per Shqiperine. Kurse delegatet me prirje Turkomane, se bashku me disa delegate myslymane, Turq e Boshnjake qe ishin ftuar ne kuvend, kerkuan qe lidhia te kthehej ne nje organizate islamike Ballkanike dhe te kundershtonte si coptimin e viseve Shqiptare ashtu edhe aneksimin e Bosnie dhe Herzegovines, nga Austro-Hungaria, pra ti sherbente Portes se Larte. Pas nje jave debatesh, me 17 Qershor 1878 projektprogrami i paraqitur nga delegatet Turkomane, i njohur me emrin Kararnameja(turqisht = Libri i mendimeve) u konsiderua i miratuar ndonese nuk morri shumicen e votave. Me gjithe ndryshimet qe iu bene Kararnameja shprehte besnikerine ndaj sulltanit dhe pershkrohej nga fryma Islamike."


  Pra lum miku te ishte per ata shqiptaret qe ti i quajte pjese integrale e sistem e qe u i quajta tradhetaret e tani po i them jashteqitja e kombit dhe ne LIDHJEN E PRIZRENIT do te kishin deshtu me turp.

  POR:

  (lexo se cfare shkruhet ne liber)

  Por Kararnameja u prit ftohte nga pjesa me e madhe e Shqiptareve. Ne keto rrethana, kur arriten delegatet e pothuajse te gjitha krahinave Shqiptare, u mblodh rrishtash ne Prizren me 1 Korrik 1878, kuvendi i pergjithshem, i cili me 2 Korrik miratoi kanunin e ri. Ne te thuhej shprehimisht qe lidhia Shqiptare, e formuar ne Prizren, do te luftonte per te drejtat kombetare te Shqiperise dhe se veprimtarine e saj do ta shtrinte vetem ne trojet Shqiptare.  Tani pyetje.

  Kush perfaqesonte shqiptaret ne kongresin e berlinit?

  Askush.

  Pse ?

  Sepse shqiptaret , flas jashteqitja e shqiptareve, ishte aq e forte sa e identifikonte veten me turqine.
  Ne nje kohe kur vendet e tjera ballkanike kishin qeverite e veta, ne ishim pjese integrale e turqise.
  Pa cfare lumturie!?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 10. #30
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Anton, nuk kuptoj ti kerkon ti mbushesh mendjen Muses per pushtim turk, apo ke qellim tjeter, mos e shperdoroni "lirine e shtypit" duke bere colage pa fund, besoj e di qe sasia eshte ne dem te cilesise. Gjithashtu s'ka inat ne kete pune, diskutohet me llogjike te ftohte e pa pasion. Tani duke dashur te prek idene tende " qe nje kristian katolik ose ortodoks shqiptar eshte ne ēdo rast me "i mire", me me kulture, me i emancipuar, mnjf me i zgjuar, se nje musliman shqiptar" une konstatoj te kunderten. Kete e vura re edhe gjate luftes se Kosoves, pasi pash intervista te klerikeve te te dyja paleve. Duket e ēuditshme por mesa duket zgjuarsia ben pjese tek instiktet e njeriut per vetmbrojtje, per mos asimilim. Prandaj ne kohen kur katoliket e veriut te shqiprise rezikonin asimilimin, ata nxorren koka te mendimit dhe kultures shqiptare.
  Kam frike mos nje shkelqim i tille eshte perfundimtar per nje komunitet, siē ndodhi me greket e vjeter ku me filozofet u mbyll perfundimisht kultura greke.
  Do te doja te dija mendimin tend Musa rreth kesaj pike, si dhe njekohesisht te pershendesh e falenderoj per kulturen e larte qe permbajne shkrimet e tua.

 11. #31
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Ore gjeni ku e gjete ate "idene" time se po me cuditni perdite?

  Ke gje per te thene per temen?

  Ku dua te dal.

  Une po shkruaj permbi temen.

  Ai turk ishte pushtim dhe me i egri shkaterrimtari per ne.

  Kuptove?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Taulanti
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Mosha
  41
  Postime
  48
  Anton nisur nga fjala "pushtim"kuptojme cdo gje.
  Ta nisim nga fillimi.Ne shek 14 turqit fillojne invazionin ne tokat shqiptare.Fillon periudha e vasalitetit te princave shqiptare ndaj turqve.Ne kete menyre i jepet goditje principatave shqiptare qe kishin filluar te ecnin ne rrugen e formimit te shtetit duke e ndalur kete proces.Shteti i mirfillte shqiptar do krijohet vetem nga Skenderbeu,por dhe kete turqit do ta shkaterrojne.Sulmet turke u shoqeruan me vrasje shkaterrime eksode masive.Qytetet u kthyen ne fshatra,procesi i shitblerjes se tokes u zevendesua nga timari qe do ekzistoje per gati 2 shek e gjysem duke u zevendesuar me cifligun,esnafi vazhdoi deri ne shek 19 ne nje kohe qe Evropa ishte ne rrugen e kapitalizmit.Idete e revolucionit francez dhe iluministeve u futen nga rilindasit por edhe kete turqit u munduan ta pengonin duke ndaluar hapjen e shkollave shqipe,vertet Musai thote ne medrese dhe teqe mesohej dhe kete nuk mund ta mohojme,por ceshtja eshte ne c`gjuhe mesohej?? Pse shqipja nuk lejohej krahas osmanishtes, arabishtes dhe me vone greqishtes?? Pergjigja eshte e qarte si mund te flitej per gjuhe shqipe kur sulltani nuk njihte per te tille kombin shqiptar.Sipas tij kur nuk ekziston asnje shqiptar a mund te kete gjuhe shqipe? Aty kishte vetem muslimane (turq) katolike (latine) dhe ortodokse (greke). Dicka tjeter ti thua "shkollat jane pune e shqiptareve dhe jo e turqve" kjo do te thote se shqiptaret i kane patur kushtet po nuk kane dashur. Gabim Musa mos harro se pas Hyrietit shkolla shqipe u hapen ne gjithe vendin dmth se shqiptaret donin po deri atehere nuk i kishin lene .
  "I semuri i Bosforit" Musa per te shpetuar veten nuk ngurroi te beje leshime territoriale ndaj fqinjeve greke dhe sllave duke i dhene atyre toka shqiptare.Shqiptaret e "Lidhjes se Prizrenit" e bene detyren e tyre karshi atdheut duke luftuar per mbrojtjen e trojeve nga cdokush qe do ti prekte qofte ky sllav, turk apo grek por ama ate lidhje mbi te cilen ishin drejtuar syte e gjithe popullit shqiptar e shtypi ai turk te cilin ti po e mbron me fanatizem.
  Idriz Seferi,Sulejman Vokshi,Avdyl Frasheri e plot e plot te tjere nuk luftuan nen flamurin e islamit,por nen flamurin shqiptar.
  Fol si shqiptar o burre i dheut dhe jo si musliman.
  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria
  Rrofte Shqiperia rrofte populli i saj
  Asnje komb apo njeri nuk mund te egzistoje pa nje ide sublime
  Dostojevski

 13. #33
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Jo kushdo e di:

  Kombi ynė, duke e pasė ruajtur nė shekuj vitalitetin e tij, kish mbijetuar. Jetonte vėrtetė, por jo i pėrfshirė nė atė strukturė shoqėrore-ekonomike qė quhet shtet. Ky koncept, abstrakt pėr shumėkėnd, madje deri edhe pėr mėndjet e ndritura shqiptare tė asaj kohe, ishte ende i pakristalizuar. Disa rilindas e pėrfytyronin shqiptarin nė suazėn e njė protektorati. Tė tjerė e mendonin kombin tonė tė bashkuar nė njė kanton. Pikėrisht nė kėto rrethana, tejet vendimtare pėr kombin tonė, kur e ardhmja e tij ish e rrethuar nga njė mjegullnajė krejtėsisht e turbulltė edhe kur Bismarku Shqipėrinė e shihte si “ njė shprehje gjeografike ” duke shtuar edhe “ ... shqiptarėt as gjuhė tė tyre tė shkruar nuk kanė …“, Patėr Gjergji, duke i peshuar edhe drejtėpeshuar tė gjithė kėta faktorė, u bė njeri nga nismėtarėt e Kongresit tė Manastirit. Ai e kuptoi drejtė se Turqit e Rinj donin pėrkrahje e prandaj ata, me Hyrrijetin, lejuan pėr herė tė parė mėsimin e gjuhės shqipe si gjuhė tė dytė nė shkollat fillore si edhe ruzhdijet, (por shqipe e shkruar me shkronja arabe). Tek personi i tij u ndėrthurėn madhėshtķa parashikuese me patriotizmin e mirėfilltė. Ai e shihte qartė se nuk kishte si tė bashkohej kombi ynė nė njė shtet tė mirėfilltė, kur gjuha e tij shqipe tė shkruhej me “kirilicat” e Kirilit apo me “krrabat” osmane qė pėr mė se 500 vjet u kishin ngecur nė fyt shqiptarėve! Zgjedhja e tij si Kryetar i Komisķsė sė Alfabetit Shqip flet qartė pėr ndikimin e madh bindės qė ai pati ndėr pjesėmarrėsit e Kongresit. Pra, Patėr Gjergji, lojti rol kryesor duke u bėrė pjesė e rėndėsishme e asaj kryeure qė lidhi Rilindjen tonė Kombėtare me Pavarėsinė e Shqipėrisė, nė atė kapėrcyell shekujsh !

  Lidhur me autoritetin e padiskutueshėm patriotik tė At Gjergjit, ia vlen qė nė kėtė kontekst, duke iu referuar pikėrisht viteve kur shkrimi i shqipes me germa latine u bė njė realitet, tė sjell edhe njė kujtim timin personal qė mbresė tė pashlyeshme ka lėnė tek unė. Ishte viti 1954. Kishim vajtur sė bashku me nėnėn t’i bėnim njė vizitė Hafėz Ali Korēės. Nė bisedė e sipėr fillon Hafėz Aliu dhe na flet se ē’fatkeqėsi kombėtare ishte pėrndjekja e dhunshme qė regjimi komunist po i bėnte Klerit Katolik, tė cilit ia kositi kokat mė tė vyera tė tijat. Pėrmėndi shumė syresh si Dom Ndré Zadźjėn, At Vinēens Prendushin dhe tė tjerė. E pastaj, mbas njė pushimi tė shkurtėr, mori frymė dhe shtoi (pak a shumė tekstualisht ): “ … kėta,(komunistėt), nuk kanė as fé dhe as atdhé. Tė kish qenė gjallė Patėr Gjergji, as para tij nuk do tė stepeshin e do ta pėrdhosnin e t’a zhduknin. … Ē’pėrbindėsha qė janė …” Pastaj heshti. E pashė se u pėrlot e nuk fliste dot. Mbas njė pushimi shtoi : “ E kam dashur dhe respektuar pa kufi pėr vlerat e tija tė pashterėshme si edhe pėr atdhetarizmin e tij … Me kėmbėnguljen e tij gjuha jonė e lashtė gjeti sintetizim tė shkruar … Nuk kam si ta harroj me sa dashuri mė pėrqafoi dhe mė pėrgėzoi, (kur qemė takuar shumė vite mė vonė ), qė nė demonstratėn e madhe tė Korēės mė 1910 kundėr shkruarjes sė gjuhės shqipe me shkronja arabe, unė bekova shkronjat latine tė abecesė shqipe tė Kongresit Manastirit dhe thashė edhe njė lutje pėr to …”
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Mosha
  37
  Postime
  204

  nje pyetje?

  A ka popull ne bote qe mbasi te humbi lirine 500 vjet me rradhe te thote qe nuk ishim te pushtuar por perkundrazi po qeverisnim boten me tradhtaret tane?

  Gazetat bucasin sot pse kreret e shtetit tone marrin urdhra nga greku, ekonomia eshte ne doren e tyre, emigrantet trajtohen si kafshe. Ne te njejten kohe 500 vjet dominim nga nje fuqi e huaj, mohimin e gjuhes sone dhe cdo gje qe ishte shqiptare nuk quhet "pushtim".


  Kunder kujt luftoj Gjergj Kastrioti? Mos harroni se Europa nderon historine shqiptare deri me 1500 sepse pastaj kemi 500 vjet turp qe do jene te veshtira te harrohen. Nuk nderohemi me ate inxhinierin qe pasla ndertuar xhamine e stambollit. Nuk nderohemi me jeniceret qe faktikisht gjakosen gjithe boten. Nderohemi me Gjergjin e Pirron.

  Ku humbi shpirti luftarak i shqiptarit? Ku iken burrat qe jepnin jeten per liri? Kaq poshte kemi rene sa ti jemi mirenjohes armikut?
  Rrofsh o Turqi qe paske shpetuar nga greku e serbi duke na marre djemerine peng. RRofsh o turqi qe mbolle percarje fetare. Rrofsh o turqi qe per 500 na shrytezove dhe na bere delja e zeze e armikut. Ti nuk ishe pushtuesi jone. Ti na deshe shume. hajde prape se shqiptaret i duan "miqte" si puna jote.

  Ky eshte turp.

 15. #35
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655

  pushtimet...

  pushtim ishte a turk, ai romak, ai bizantin, ai sllav edhe ky grek i sotem dhe asnjeri nuk ishte ma i mire se tjetri...na rrofte katolikhanja, muslimanhanja e orthodokshanja, na rrofshin e na pastrofshin krejt poshte!

  Mbetshim shqiptare!

 16. #36
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  mqs jemi tek pushtimet

  si e konsideroni ate austro-hungarez gjate Luftes se Pare Boterore ?

  Po ate italian, francez e grek ne Jug te Shqiperise po ne ato vite ?

 17. #37
  Shqiponja Maska e Captain Albania
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Östereich
  Postime
  26

  Pushtimi!

  Shqiptaret gjate gjthe koherave vetem ne ate te mbreterve te Ilire kane pasur nje jete politike vertet te pavarur(edhe kjo me luhatje) Ndersa gjate gjithe pjeses tjeter te historise kemi qene te mbuluar nga dallget e medha te historise dhe pjese te perandorive Boterore, duke filluar me ate Romane, Romano-Bizantine, Osmane dhe sot ne ate qe quhet oksidentalizim apo dhe Globalizim(pasi ky i fundit eshte pjese e te parit dhe ne funksion te tij). Gjerat duken te ndryshme por ne thelb jane te njejta si sot dhe 2000 vite me pare.

  Tani ne apo disa nga ne mburren me Perandoret qe i dhane shqiptaret Perandorive Boterore Romake, mburremi se burra shqiptare drejtuan Romen e me pas Romen e re te quajtur Kostandinopol, por ne mallkojme e shajme se kemi qene te pushtuar dhe te roberuar ne nje perandori tjeter qe po ashtu ishte boterore dhe qe po ashtu kish per kryeqytet Romen e re e per simbol ate te Artemides, patrones se Bizantit( ylli dhe gjysem hena)
  Nese per te paret mburremi dhe se kemi te drejte te mburremi, sepse te tjeret na pushtuan por ne arritem te behemi me se shumti bashksundues me pushtuesit dhe me se paku sundues te pushtuesve, ndersa per kete te parafundit ate Osmane e shajme dhe mallkojme edhe pse ishim ne te njejtat pozita si ne te parat perseri e shajme dhe e mallkojme dhe e bejme pergjegjese per te gjitha te keqiat qe na kane ndodhur dhe madje dhe per ato qe vazhdojne te na ndodhin! dhe pse???????!!!!!!!!!!!!

  Qenia e atyre perandorive eshte nje pjese e historise dhe ne thjesht kemi bere pjese ne tere mekanizmat e historise, kemi qene gjithmone pjese e qendres se botes dhe te paret e botes por vetem keto 200 vitet e fundit ja kemi futur vetes.

  Po pse na ka ngelur gjithe ky mllef per Perandorine Osmane( dhe jo turke si e permend dikush ). Se pari nga tere popujt europiane te P.O shqiptaret kishin statusin me te larte, ate te sunduesit, dhe keta popuj sigurisht nuk mund ta duan kete pjese te historise se tyre mgjth edhe si te pushtuar benin pjese ne shtetin me te fuqishem te kohes dhe nuk hanin me dore si po keta qe sot jane me te qyteteruarit e botes, por keta mund te kene te drejte ta shajne dhe ta mallkojne po ne, ne pse, kur ishim sunduesit ashtu si ne kohen e Dioklecianit, konstandinit apo Anastasit, po ne pse kur pashallaret e Ballkanit dhe te pjeses tjeter ishin te gjakut shqiptar, po ne qe nxorrem me shume Vezire se vete kombi krijues i perandorise, Turqit, ne pse.( dhe mos me thoje dikush ashtu si kishe shkruajtur ne nje shkrim tjeter te kesaj teme, se jane Tradhtare, sepse nuk do te merrte vesh asnje presje nga historia dhe se do e tregonte veten si injorant para asaj qe nuk mund te kundershtohet dhe se nuk mund te ishte ndryshe, ashtu si nuk mund te quhen sot tradhtare ata qe sunduan romen apo ata qe sot duan te na fusin ne BE)

  Ja pse, sepse historia e re shqiptare e shkruajtur nga Historiane pro Sllav dhe Grek te Enver Hoxhes nuk mund te ishte ndryshe nga ajo e vellezerve sllavo-greko-ortodoks, kjo histori nuk mund te shkruhej ndryshe nga stefanaqet e nikollaqet, aspak nuk mund te shkruhej ndryshe.
  Por e keqa me e madhe eshte se ne sot jemi te indoktrinuar dhe nuk arrime te dalim mbi veten tone dhe te thome te verteten dhe ta pranoj me ate ashtu si ka qene, ashtu si dhe historia e shkolles se pare shqipe qe ne te vertete eshte te pakten 200 vjet me pare nga ajo qe kemi mesuar ne, edhe dhe problemi i historise tone ne Perandorine Osmane i tille eshte, po shume pak jane ata qe mundohen ta pranojne pasi nuk mund te kapercejme vetveten dhe se na duhet e gjejme nje fajtor per te keqiat tona, ashtu si Hitleri me Hebrenjte:

  Pra per t'iu pergjigjur pyetjes me nje fjali: Ai ishte pushtim ashtu si ishin ato te meparshmit dhe ashtu si ai qe ne pretendojme te arrijme sot me marrveshjet e "asocimit"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eni : 17-06-2002 mė 10:54

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Postime
  24
  Cdo lloj pushtimi ne thelb eshte negativ per nje popull .Ne kete kendveshtrim pushtimi turk eshte njelloj me gjithe te tjeret.
  Pushtimet jane penguse , frenuese per nje komb.Kohezgjatja
  e pushtimit eshte shume domethenese e ajo turke eshte pak
  me gjate se te tjeret,dmth pengesa drejt progresit ka qene me
  e ngadalshme.Natyrisht ne mburremi me teper se c'duhet me veziret e
  perandoret qe i kemi dhene Romes e Turqise.Ndoshta per te vene ne dukje fortesine e genit pasi per gje tjeter keto mburrje s'vlejne.Po perse hapet tema nese ishte apo jo nje pushtim ai i
  Turqise kur dihet qe ishte i tille?
  Thjesht sepse eshte lufta midis dy civilizimeve atij perendimor,
  autokton dhe ati lindor qe na ka ngelur si ''pilaf " nga koha e
  pushtimit turk, qe s'eshte i yni por qe paraqitet si i yni.Te gjithe
  e dine qe mentaliteti shqiptar eshte perendimor.Atehere orientimi eshte i qarte.Por jo.Atje jane dhe greket e serbet me te cilet jemi therur apo qe duan te na xhvatin toka akoma.Atehere o burra nga ana tjeter.Fillojme te glorifikojme perandorine osmane,kohen kur shqiptaret kane qene ''popull sundues".Po prapa s'jemi te kenaqur me mentalitetin e lindjes dhe... debatet vazhdojne
  pa fund dhe ....kot.
  Shqiptaret jane popull perendimor sic jane dhe irlandezet.Shqiptaret kane derdhur lumenj gjaku ne lufte me serbet apo fqinjet e tjere hajdute si dhe irlandezet me anglezet.Megjithate
  e ardhmja e ketyre popujve eshte europa e bashkuar sepse
  jane brenda nje mentaliteti.Vendosja e raporteve te drejta midis tyre eshte ceshtje kohe.
  Si perfundim bartesit e mentalitetit turkoshak, arab , taleban apo kinez jane te humbur perfundimisht ne kohrat qe do vijne ne truallin shqiptar.

 19. #39
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  45
  Postime
  4,467
  mrdt!

  Shqiptare, u kisha lut te gjitheve ta definoni fjalen PUSHTIM!!!, gjurmoni neper leksika, fjalora etj. Nuk dua mendime perzonale, por nje definicion te autorizuar.

  Flm
  albanish by nature

 20. #40
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Kurse une po te kerkoj te na sjellish perkufizimin e konceptit

  "tradhetar"

  Anton
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Barack Obama fiton zgjedhjet
  Nga flag nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 356
  Postimi i Fundit: 18-09-2009, 12:14
 2. Shqiptaret qe bene emer ne kulturen osmane, duhen respektuar?
  Nga ILMGAP nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 253
  Postimi i Fundit: 30-07-2009, 15:42
 3. Ku ishe deri dje Edi Rama?
  Nga DYDRINAS nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 05:52
 4. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
 5. Kronika nga Historia e Futbollit Shqiptar
  Nga BlueBaron nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2006, 12:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •