Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283

  Burrat dhe grate me probleme mendore duhen te parandalohen...

  Pershendetje!
  Vendosa te hap kete teme meqe sic po beja detyrat me zuri syri nje pyetje interesante.
  Ne librin “elementet e argumenteve” qe kam per klasen e shkrimit, presori na dha disa pyetje qe nxensit diskutojn dhe shkruajn argument ese. Nje nga pyetjet ose me mire eshte nje "statement" qe mu duke me interesante per te diskutuar (por fatkeqsisht presori na dha nje pyetje/statement tjeter per te bere nje ese ) ishte:

  Burrat dhe grate me probleme mendore duhen te parandalohen ose te “sterilizohen..s’jam e sigurt neqoftese thohet keshtu ne shqip” nejse e kam fjalen qe duhen te behen steril per arsyen qe mos te prodhojn femije .

  A mendoni qe keta njerez me probleme mendore duhen te behen steril ose s’duhen te kene femije?

  ps: me fal neqoftese kam bere disa gabime gramatikore

  Pergjigja ime eshte qe neqoftese dy prinderit jane me probleme mendore atehere do ishte mire mos te kene femije, por neqoftese nje nga prinderit eshte normal atehere do ishte decisioni i tij/saj te vendosi neqoftese do te deshiroj te kete femije por do ai/ajo duhet te marri pergjegjesi me shume per femijen. Neqoftese nje ligje ndalon burrat dhe grate me probleme mendore te kene femije atehere mendoj qe eshte e pa drejte, personi vete ka te drejte neqoftese do te kete femija apo jo.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Urime per temen njehere.
  Une ne familjen time kam dy persona me te meta psiko-fizike dhe ketu tek ne te tillet e kane rende qe te martohen e lere me te krijojne familje.
  Nejse,sa per pyetjen qe kishe,nuk jam kompetent te them se a duhet ose nuk duhet qe te sterilizohen meshkujt dhe femrat me te meta psiko-fizike,po sidoqofte nese ky hap i ndihmon shoqerise si teresi,jam pro,pse jo,nese edhe familja e ketyre personave jep "dakord" per kete veprim.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  sa kontradiktor je ti Stormo . te ajo tema per abortin na bere namin ishe kunder .. kurse ketu na del pro ( pse sipas teje keta nuk jane human being .. nuk kane dhe ato ndjenja apo smarrin vesh ato ) ..


  nese keni pare dhe filmin " I AM SAM " .. flet shume qart .. dhe ato sado jane ndryshe nga njerezit normale ..kane ndjenja si gjithe te tjeret
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Pinko ketu diskutimi me i rendesishem eshte neqoftese jane te afte te rrisin femijen e tyre qe mund te kete probleme mendore gjithashtu
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 24-08-2004 mė 12:07
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 5. #5
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  bera shaka .. nevermind
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  ahh pse e ndrysheve, me bere te shkruaj nje parograf pastaj e fshiva postimin kur e pash all that effort that i put :P
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 24-08-2004 mė 11:57
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Citim Postuar mė parė nga Pink_Girl
  sa kontradiktor je ti Stormo . te ajo tema per abortin na bere namin ishe kunder .. kurse ketu na del pro ( pse sipas teje keta nuk jane human being .. nuk kane dhe ato ndjenja apo smarrin vesh ato ) ..


  nese keni pare dhe filmin " I AM SAM " .. flet shume qart .. dhe ato sado jane ndryshe nga njerezit normale ..kane ndjenja si gjithe te tjeret
  Steriliteti dhe aborti nuk kane asgje te perbashket,per shkak se steriliteti vendoset shume para se te vij puna tek aborti.
  Normal se jam kunder abortit,dhe do te jem,po nuk them qe jam kunder sterilitetit te hershem te personave me te meta,normal nqs kjo eshte ne pajtim te familjareve.
  Keto jane human being,dhe me sterilitet ti nuk ua merr te drejten e jetes,ne fakt vetem u mundeson ketyre qe mos te kene probleme ne te ardhme,ne fakt brezave tjere.
  Nejse.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-08-2004
  Vendndodhja
  palermo
  Mosha
  46
  Postime
  16
  duke qene ne demokraci cdo njeri ka te drejtat e veta! te drejta qe ja jep zoti (si to doni ju; shteti, natyra, evoluzioni....) e nuk eshte e drejte qe njerez si ne te sterilizohen. e mos mendoni qe eshte e thjeshte te thuash se x o y ka probleme. shume persona me te "meta" kan emozione e dashuri qe eshte e ralle ti gjesh kudo. (po hitleri, u harrua fare???)
  ps: me falni per gabimet gramatikore

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Po edi stina , por pyetja eshte neqoftese jane te pershtatshem per te rritur femije...duhen ti lejojn, per arsyen se c'do njeri ka te drejten e tije apo jo...
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 10. #10
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~*
  por pyetja eshte neqoftese jane te pershtatshem per te rritur femije...duhen ti lejojn, per arsyen se c'do njeri ka te drejten e tije apo jo...
  Rexhina, cdo njeri ka te drejtat e tij. Po puna eshte se qe kur na ka krijuar zoti nuk deshi te na bente njesoj. Dikujt i dha me shume llogjike e dikujt me pak, nje eshte i talentuar e nje tjeter eshte praktik...por pak rendesi ka sesa % pigment ka secili nga kjo apo ajo vecori, e rendesishme eshte te funksionoj normalisht. Qe mos te demtoj te tjeret ne shoqeri, te jete konstant i ndergjegjshem gjithe kohen pa pasur nevojen e nje dore drejtuese sic ndodh me te semuret mendore. Une them qe nuk eshte e drejte t'u besosh atyre femije. Sepse risku eshte shume i madh. Femija edukohet, formohet nga prindi dhe kur prindi nuk eshte vete i stabilizuar dhe funksionabel ne shoqeri si mund ti japesh nje pergjegjesi kaq te madhe te rrise nje femije?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 30-08-2004 mė 13:32

 11. #11
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Anėtarėsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Cdo njeri ka te drejten e tij....te gjithe e thame kete
  aman nqs dy prinderit skane aftesi mendore, nuk eshte mire te kujdesen per nje femije sakllem jo me nje kshu qe do me shume kujdes se cdo kush tjeter.
  Te behesh prind seshet e lehte per askend jo me per njerizt qe kane probleme fizike apo mendore. Eshte nje gje shume e veshtire qe te do prane 24 ore edhe keta duhen te kujdesen per veten apo per femijen???
  Nqs nje prind eshet healthy, atehere eshte me se normale te bejne femije e te krijojne nje familje te shendose pasi do kene nje prind ne disponim per cdo lloj halli te ken ne jete .
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
 2. Tė drejtat e gruas nė njė kėndvėshtrim global
  Nga Lioness nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 171
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:30
 3. Shtetasi me probleme mendore sulmon priftin nė Kishėn e Kuēovės
  Nga forum126 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 02:45
 4. Raporti, 25% e popullsisė me ērregullime mendore
  Nga Davius nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-12-2006, 19:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •