Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 104
 1. #1
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209

  Albana Mėlyshi Lifschin

  Ēukitje ne dritare

  Nje zog i vogel ēukiti ne dritare
  E mora ne pellembe e mrekulluar fare
  e mbeshteta ne faqe,
  e ushqeva ne duar..
  "Ika, tha papritur
  se kam shume per te fluturuar.."
  Stinen tjeter per ēudi
  U kthye perseri
  Ēuk-ēuk, ēuk-ēuk
  "Si ti, qe atehere
  S'me ka perkedhelur njeri.."
  "Zog i dashur.. - thashe
  S'te perkedhel dot me,
  edhe po te dua
  Nuk i sheh duart e mija,
  ende ne fasho nga ēukitjet e tua?

  B.T
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 23-08-2004 mė 01:49

 2. #2
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Tradhėtisht

  Mė the se kishe mbetur
  Pa gjysmėn tėnde..
  Ta zgjata dorėn
  bujarisht
  Ndėrsa unė shijoja
  miqesinė me ėndje
  Ti shkiste tutje
  Tradhėtisht..

  B.T.

 3. #3
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Lere pluhurin e harreses te bjere..

  Ndjenjat kapertheheshin ne germa te zeza, te kuqe
  zvariteshin ne shenja pafundsie nenkuptimesh
  ne kotesira enderimesh qe beheshin pluhur
  ne ardhje agimesh…
  Keta ishim ne, dy te panjohur qe misteri i panjohjes
  deshira, tundime na ngacmonte
  etje e pafund per te thurur rrjeta merimangash
  neteve pa gjume
  Ndaj lere pluhurin e harreses te bjere..
  Mos u pendo qe se kaperceve muzgun
  e as agimin, per te bere "trimin"
  Qe permes ekranit duart s'i kalove dot, mos u pendo
  Me mire keshtu, pa dhimbje, pa lot.
  Lere pluhurin e hareses te bjere
  te mbuloje germat kembeshtrembra
  dhe merimangen me rrjeten e saj kacavirese
  qe nuk mundi te na zinte, te na mbyste
  lere edhe ate, te ējerre,
  poshte te bjere.

  B.T.

 4. #4
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  E shkuara

  Mos e kerko vehten tende
  ne poezine time, se nuk je me,
  veē hija e se shkuares ka mbetur,
  mbase dhe per pak do te mbese
  derisa koha ta tresė..
  Mos e gjurmo vehten tende
  ne vargjet e mija,
  fantazma po iken, po shket
  zemra ka vdekur qekuri,
  goja per te folur, mė s' flet

  B.T.

 5. #5
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  TI qė..

  Ti qe me hodhe e perdrodhe
  qe me shtype, me shtrydhe
  me bere te mos fle,
  hije, shpirt, a dreq ē'je ?
  me shkatrove gjumin
  me more naten
  si fantazem me ndoqe
  ne endera me dogje,
  e pastaj me shtyve
  piper hedhur syve:
  Se sheh kush jam
  si mund te te dua,
  as une s'jam per ty
  as ti s'je per mua!
  Tani te shoh si qan me lot,
  Se zemren nga mendja
  S'e shkule dot,
  se edhe une me mendjen jam,
  zemren e koracova
  e bera kurban,
  tani s'me kthen dot tek ty,
  se s'kam me zemer
  dhe s'kam me as sy!

  B.T.

 6. #6
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Kokėfortėsi

  Sa e ēudiēme je moj aman,
  pse behesh si femije,
  me zor do te te thote tjetri:
  Te kam xhan?!
  Kjo ēfare kerkon ti,
  Nuk eshte dashuri
  Lot mos derdh kot
  eshte kokefortesi
  per ate qe s'arrin dot
  Kokeforte, sederlėnduar
  Pse s'shikon ate qė te do
  Po per nje tjeter
  Kot se koti vuan?


  B.T.

 7. #7
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  E Vetme nje mengjes

  Dhe ja si vjen puna
  te ngrihesh nje mengjes
  e te mos shohesh askend
  qe te prese zgjimin tend..
  As arome kafe perreth
  qe te hap syte dhe arome cigare jo e jo
  Ne net s'gjen as nje "miremengjes "
  nga ata qe mengjesin dite e kane
  veē lajme te vjeteruara gjen
  nga ato te nates se shkuar..
  Ku iken te gjithe keshtu ?
  Si kaq papritur vetem te lane..
  Te harruan, vaten , shkuan,
  Nje fjale s'te thane
  Terheq kembet ne kuzhine
  ve kafene qe ta pish
  e vetme e helmohesh
  Do kete edhe dite
  kur do jesh vetem ne jete
  Eh, e dashur do mesohesh..!

  B.T.

 8. #8
  i/e larguar Maska e Tirana
  Anėtarėsuar
  29-06-2004
  Postime
  211
  Citim Postuar mė parė nga ADMINISTRATOR1
  Ēukitje ne dritare

  Nje zog i vogel ēukiti ne dritare
  E mora ne pellembe e mrekulluar fare
  e mbeshteta ne faqe,
  e ushqeva ne duar..
  "Ika, tha papritur
  se kam shume per te fluturuar.."
  Stinen tjeter per ēudi
  U kthye perseri
  Ēuk-ēuk, ēuk-ēuk
  "Si ti, qe atehere
  S'me ka perkedhelur njeri.."
  "Zog i dashur.. - thashe
  S'te perkedhel dot me,
  edhe po te dua
  Nuk i sheh duart e mija,
  ende ne fasho nga ēukitjet e tua?

  B.T
  Urime per poezit Administrator1 ! Poezit qe ke hedhur Ishin verte te mrekullushme por kjo qe citove me peqeu me shume .

  Te uroj te na sjellesh krijime te reja .

  Tirana

 9. #9
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Buqete lulesh ne te gdhire

  Ajo buqete lulesh e jotja
  N’ora pese te mengjesit
  Miresine time duke lavderuar
  Me tregoi padashje
  Se ate nate,
  Ah, pikerisht ate nate e dashur,
  me kishe tradhetuar!

  B.T.

 10. #10
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Pėr ELDĖN

  Njė shall tė hollė mbi sy do tė hedh,
  njė shall tė zi
  Flokėt e gjata nėn kapuē do mbledh,
  do ti fsheh nga ti
  kėpucėt me taka tutje do ti flak
  tė mos i gjej njeri
  me rripa lėkure kėmbėt do lidh,
  s'do e besoje as ti
  me vrap nga deti te shkėmbinjtė do marr,
  nga venim tė dy
  se malli pėr ty mė mori ēdo gaz,
  e s’ma di njeri

  B.T.

 11. #11
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Mos me idealizo!

  Mos me zbukuro e dashur, mos me idealizo
  Se nuk jam ashtu
  Sikur te guxoja te te veshtroja thelle ne sy,
  E di se cfare do te te thoja tani?
  Kur t’u afrova ne fillim
  Desha vetem te lozja..
  Tani qe te njoh
  Nuk jam i denje per TY!

  B.T.

 12. #12
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Trupi dhe shpirti

  Tani kam filluar ta besoj
  kete teori te vjeter
  vetem se,
  me nje ndryshim te vogel
  Ndersa shpirti im rri tek ty
  Trupi m' endet ne nje bote tjeter

  B.T.

 13. #13
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Rini e dyte
  I.
  Sot arrita moshen tende dikur, nena ime
  Te sjell ndermend te vetme,
  veshur ne terrta, mbytur ne mendime
  buzeqeshja jote mbetej pergjysem
  si buka e mengjezit qe ne ēante ngrysej.
  Dikush atehere me pat thene:
  jepi leje nenes te martohet
  Ajo eshte e re, ti do largohesh,
  e vetmuar do mbetet. E vetme, si jetohet?
  Nena ime 40 vjeēe te martohej perseri?
  Humor qe, a si? Me beri per te qeshur. ..
  Une qe vehten ne te bardha enderroja
  si mund te perfytyroja ne vend' tim
  nenen, qofte edhe me te kaltra veshur?
  Ecja rruges si e dambllosur ate mbremje
  s'me ndahej as syri qortues i Henes
  Vėrtet e ke,
  qe s'do ti thuash gje nenes?
  Une "fola" me nenen,
  tek shtronte darken
  si shaka ja vura perpara
  Ulu te hash, tha ajo
  dhe fshehu syte nen qepalla
  Nena ime s'u martua kurre,
  Zgjodhi me mire,
  mbi kurriz nje mal dhimbjesh te mbante,
  se hallet me nje burre te dyte t'i ndante.
  II.
  Thone qe fatet ngjajne apo trashegohen,
  une nuk di ē'te besoj, por erdhi ajo dite
  qe jo nena, po une,
  per te dyten here te martohem.
  Dhe ndodhi kaq larg nga vendi im,
  Gezim qe afronte trishtimin
  kur nenen time s'e kisha prane
  te me jepte nje fjale bekimi
  Vjehrra e ardhshme ngriti koken:
  E dashur, sikur gje s'me the?
  Une martoj djalin, do bej darkė,
  gezim kam. Ti, gezim nuk ke?
  Dhe vjehrra -nene, ne tavolinen e pare
  gezohej me mikesha e miq te pamoshe
  veshur me lajle e lule, gjysher e gjyshe
  Nga nena ime ..krejt ndryshe.
  Im bir 20 plot, shok, vella e djale
  doren ma ve ne sup,
  faqesh me fshin nje lot
  Ai qė i vetmi me pat thėnė:
  E di o ma qe me do shume,
  por merak mos kij per mua!
  Martohu o ma, martohu!
  Une te lumtur te dua!
  Shoket e shoqet vijne rrotull
  Te kristaltat gota perplasen n'urime
  Nga zemra m'pikon ne syte e perlotur
  gezim -trishtuara nena ime
  III.
  Dielli loz me perden e mendafshit
  Mengjezi ka ardhur, une ende fle
  Me zgjon telefoni vjerres-meme
  mesazhin tek le :
  "Honey, do shkojme per nje sebep neser,
  duhet te veshesh nje fustan te ri
  une ngjyre roze do ta blej timin,
  ti, mos e do ngjyre flori?
  Ky ze i qeshur me dritheron
  me kthen ne te largetat kujtime
  Me djeg te shkruaj
  (sa borxh ja kam!)
  per te shtrenjten nenen time…

  ...gishtrinjte me dridhen
  c'te shkruaj valle?
  Qe nena ime Zakonin kish ruajtur ne zemer,
  me shume se dashurine?
  Apo dekoratat e njerzve per ndershmerine?
  Se qendroi "e forte" e nje gjysėm llaf si doli,
  e bravo i qofte, se burre te dyte s'mori!?
  O Zot, ē'tė kujtoj, ē'tu them
  Eshte Dhimbje e madhe Nėna
  Dua t'u rrefej, por s'u rrefej dot
  Kuptomeni..
  Syte me jane veshur me lot ..
  IV.
  Dhe ja tek vini ju, gjenerate e trete
  Mbi kete bote te madhe-veshtrim i sinqerte,
  Ne bebes ua shoh enderimin
  lereni jashte te fluturoje
  mos ja prisni rrugen me hije trishtimi
  Pellumba te bardhe leshoni ne horizont
  E rendni pas tyre si pas balonave femijet
  e ne u pengofshi rruges, si femijet ngrihuni prape,
  te biesh e te ngrihesh, nuk eshte mekat
  Dhe Ju te duruarat, fisniket vajza
  ju qe gjithshkaje i jepni jete,
  ne gabofshi,
  mos i mbytni ne lot qepallat,
  mos i ulni syte, degjomeni,
  ne dalje te tunelit te erret
  ju pret nje RINI e dyte!

  B.T.

 14. #14
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Poetit mos i beso..

  Ne oazin e dashurise
  "ngritur pėr mua"
  mė thoje
  Nė qofte se njė ditė
  pėr dashurinė do shkruaj
  vargjet do te jene per ty
  per keto duar, per keta sy
  vec per zemren qe ke ti!
  Sa shumė uje kaloi nėn urė
  Kroi u shter, u tha
  Fushe e verdh'u pervelua
  kallinjte u poqen,
  u mblodhen, u bene duaj
  Nje yll shendriti ne qiell
  pastaj u keput e ra,
  po ajo poezi kurrė s'u shkrua
  Ne oazin e dashurise
  Ngritur dikur per mua
  njerzit te pane, njė tjetre
  tek i peshperisje ato fjale
  qe dikur mi pate thene mua!

  B.T.

 15. #15
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Batica

  "Sa e vrullshme erdhi dashuria, sa shpejt ra…."
  Deti u fry, u zmadhua
  Valet e qeta, u shqetesuan
  U bene dallge
  perendimi i zjarrte i perfaku
  pastaj Dielli mengadale
  u zhyt i teri
  Ne ate batice dashurie..
  zjarrin per te shuar,
  mallin per te tretur
  freskine per tu marre
  nese u kish mbetur
  Pastaj batica ra, deti u terhoq
  Territori i pushtuar, u zbraz,
  u zbulua perseri rere e lagur
  Dielli s'qe me aty
  Deti u ftoh, u tradhetua
  zbathur ne breg
  Nje vajze fshinte lotet
  pulebardhe e vetmuar..
  kerkonte shoket..

  B.T.

 16. #16
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Nje sandale e vogel

  Nga ves’ e mbremjes njomur
  ne barin e gjelber
  nje sandale e vogel
  Shket, rrukulliset
  e buze gjolit bje..
  Rastisa une atje, qe te
  perkulem, ta ngre..
  E njoha..
  S’e kisha harruar as ate
  As kembken qe mbante veshur
  e bardhe, e vogel, thember-njome
  me sandalka femijesh veshur
  Me pelqente t'i gudulisja gishtrinjte
  ajo mekej ne te qeshur…

  Nga gjoli te lagur sandalen lart ngre,
  Kembezbathur pas kurrizit
  shfaqesh ti atje
  Qetesisht, (O zot sa qetesisht!)
  zgjate gishterinjte per ta marre,
  A thua se ishe nje vajze tjeter
  e une ndonje i panjohur i marre…

  Nga ves’ e mbremjes njomur
  ne barin e gjelber
  nje sandale e vogel
  Shket, rrukulliset
  e buze gjolit bie
  Nga rastisa une atje, qe te
  perkulem e ta ngre!


  B.T.

 17. #17
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Mė dhėmb miqėsi e humbur

  Me dhemb miqesi e humbur
  Me dhemb o shok vertet
  Ta harroj me thua?
  Nuk mundem..
  Duhet te harroj Ty vete
  Sa keq me vjen o shoku im,
  Me dhemb ne shpirt, vertet,
  se miq siē ishim,
  mė s'behemi dot
  Te pakten jo ne kete jete
  Cili gaboi?
  Kjo s'ka me rendesi
  fajin te tere mbi vehte e marr,
  veē te kthehesha
  edhe nje here tek ti
  U nis me aq kujdes
  u latua me aq dashuri
  mbi pellembe te dores
  e vume
  dhe ishte thjesht… miqėsi
  Ah, si e humbem miqesine
  Si e humbem…
  Per te do na marre malli
  qe shume e bukur per tu besuar
  U be xheloz vete djalli.
  Tinėzisht prane nesh kaloi,
  nje pelerine pruri me vehte,
  mbi koke te na i hidhte,
  te flisnin perēart te dy
  rrugen mos dinim nga binte…

  Oh, sa keq me vjen
  per shoqerine e humbur
  sa keq!
  Shume humba une
  por edhe ti ndoshta …shume!
  Me dhemb per miqesine e humbur
  (Sa shume na merrte malli!)
  Mos! Pikerisht kete mos e thoni
  Se do tu ngaterroje
  vete Djalli!


  B.T.

 18. #18
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Mos me thoni "mire se erdhe"

  Mos mė thoni "mire se erdhe"
  Se nuk po u sjell dashuri
  Kengen e braktisjes sjell
  Dhe boten te shplare ne gri
  Le te trokase shiu i veres
  mua mė s'do mė ngacmoje
  Le te vije Vjeshte e Mios
  nje tjeter do te frymezoje
  le te bien gjethet
  shumengjyreshe
  mbi asfaltin e zi,
  sixhade Persie
  nuk krijoj mė me to..
  Luledeleve,
  s' u kepus mė petalet
  duke pyetur me do, s'me do..
  Le t'i afrohet vala bregut
  emrin tend per ta rrembyer
  Ai fshire do jete prej kohesh
  S'do e kujtoj si gje e vyer..
  Ju thashe
  te mos me thoni "mireseerdhe"
  Se s'jam mė ajo e para,
  Por mėshire nga ju nuk dua,
  Dhe as te me quani zemėr vrara.


  B.T.

 19. #19
  Maska e Administrator1
  Anėtarėsuar
  09-03-2004
  Vendndodhja
  Mbi tokė
  Postime
  209
  Citim Postuar mė parė nga Tirana
  Urime per poezit Administrator1 ! Poezit qe ke hedhur Ishin verte te mrekullushme por kjo qe citove me peqeu me shume .

  Te uroj te na sjellesh krijime te reja .

  Tirana
  Poezitė janė vėrtet tė bukura dhe me stil qė prekin ēdo njeri.
  Ato janė tė poetes me pseudonimin BLERTA TIRANA.
  Poetja ėshtė Albana Mėlyshi Lifschin.
  Kam akoma tė tjera e do ti postoj .

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  urime BT-se ose Albanes Melyshi.. !

  te gjitha ishin te bukura bile fantastike..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 22-08-2004 mė 03:40

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dritare pėr Dashurinė & Besėn...
  Nga drini_nė_TR nė forumin Ditari i meditimeve
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 04-02-2008, 12:51
 2. C++ - Katėr mėnyra pėr tė shoqėruar njė objekt me njė dritare
  Nga Neritan Hyso nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 23-04-2007, 04:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •