Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869

  Vajzat tona punojn si prostituta n Itali: na zhgenjyen

  Vangjeli dhe Xhevdet Sulko, rrefejne dhimbjen qe bartin prej 7 vjetesh pasi "martuan" 2 vajza, ne moshe fare te re. U derguan ne Itali ku prostituojne papushim dhe asgje nuk dihet per fatin e vendndodhjen e tyre. Si halla e te miturave fatkeqe, perdori dhe vogelushen e trete, per te korrur fitime. Dhe tregimi i 15-vjecares: "Si dola nga kthetrat e tutores"

  LUSHNJE
  - E dine se dy vajzat e tyre Flora dhe Blerina prostituojne ne rruget e Italise prej shtate vitesh. I jane drejtuar organeve te policise disa here duke denoncuar tutoret, por serisht ato kane mbetur ne trotuaret e shtetit fqinje. Nderkohe qe ata te dy, burre e grua, Xhevdet dhe Vangjeli Sulko, nga fshati Lifaj i Komunes Krutje, ne nje rrefim per "Korrieri"-n, kerkojne ndihme nga shteti shqiptar per kthimin e vajzave ne shtepite e tyre. "I lutemi Presidentit te Republikes, Kryeministrit, ministrit te Rendit, te na kthyejne dy vajzat nga trotuaret e Milanos dhe Romes dhe te marrin masa per tutoret e tyre". Familja Sulko nga fshati Lifaj kane vite qe kerkojne kthimin e dy vajzave te tyre Flora dhe Blerina, te cilat pasi u martuan, burrat e tyre i cuan ne Itali duke i detyruar nepermjet dhunes te prostituojne. Cifti Sulko ka patur dhjete femije por tashme i kane mbetur nente, shtate vajza dhe dy djem (pasi njeri nga djemte Genci se bashku me nusen Fiqireten e cila ishte shtatzene u mbyten me gomone me 5 maj 2000). Vangjelia ka doren e djathte te paralizuar dhe mbledh qumeshtin e bashkefshatareve duke e shitur ne baxho, nderkohe qe bashkeshorti i saj Xhevdeti kullot lopet per te siguruar buken e gojes se femijeve te tjere.

  Nena: Si vajzat perfunduan ne trotuare

  Vangjelia tregon se "H.Kanani nga Fieri eshte kumbar ne fisin e burrit tim. Ai para 7 vjetesh kur erdhi ne shtepine tone me tha: "Paske vajza te mira gjynah qe te rrine ne fshat. T'u bej nga nje burre une dhe te jetojne ne Itali, qe t'ju ndihmojne edhe juve". Duke menduar per mire, martuam vajzen e madhe Floren me Alfred Reken nga Fieri. Per pak jave nuk morem haber per vajzen. Kur mberriti ne Itali na mori nje here ne telefon dhe pastaj nuk u be me e gjalle. Me pas "kumbari" nderhyri per te martuar vajzen tjeter Blerinen me Adriatik Xhemalin po nga Fieri. Edhe kjo ashtu si e para". Me pas Vangjelia shton: "Vajza e madhe u martua 18 vjece dhe tani eshte 25 vjece ndersa e dyta Blerina eshte tani 24 vjece. Nje here kur fola me vajzen time Blerinen ajo me tha ne telefon: "Mama me lidh me policine e Lushnjes se mua me kane nxjerre prostitute. Te njejten gje ben edhe motra Flora". Une nuk desha me veten. Takova "kumbarin" duke i thene: "C'eshte kjo qe me bere. Une nuk kam buke te ha dhe ti me dergove vajzat prostituta. Ai m'u pergjigj duke me thene: "Une u dhashe burra por nuk e dija qe ata do t'i conin per prostituta". Me pas ajo tregon se ka bere denoncimin ne policine e Lushnjes. "Policia e arrestoi kumbarin H.Kanani por pas pese ditesh u la i lire per mungese provash. Vajza e madhe ka edhe nje femije 1 vjec e gjysem. Kete e beri pas presionit qe i beri policia duke i thene te atit te Alfredit, Neshatit se cfare martese kane kur s'kane femije! Ata na dergonin njerez te cilet na benin presion".

  Xhaxhesha, ben prostitutee 15 vjecaren

  Por duket se problemet e familjes Sulko nuk paskan te sosur. Vangjelia ne rrefimin e saj flet edhe per vazjen 15 vjece Dorinen, e cila per pak i ka shpetuar "kthetrave" te prostitucionit. Kete here ka qene kunata e burrit te saj, e cila i ka ofruar Dorines luks dhe para. "Kunata e burrit (nusja e vellait te Xhevdetit) filloi qe te mbante shume prane vajzen e vogel Dorinen. Kjo u zhduk nje jave. Kur i thame se ku ishte me tha se, "isha ne Durres per te punuar ne nje lokal i motres se Fiqiretes (kunata e burrit). Pese dite fjeta te njerezit e nuses vellait pasi kisha frike te vija ne shtepi. Sic me tregoi vajza Fiqiretja kishte dashur qe ta shfrytezonte ne Durres e me pas t'a niste ne Itali"- shton me pas Vangjelia. Ajo pohon se pasi ka folur me kunaten e burrit Fiqireten, ajo i ka thene: "Mendova per mire pasi vajza jane dhe te punonin ne Durres se mos gjenin ndonje djale te mire per t'u martuar". Vangjelia shton: "E denoncova ne polici. Erdhen police dhe e shoqeruan ne komisariat por pas 24 oresh e lane te lire. Kur u thashe policeve pse e lane te lire, ata me thane: "Pas vajzave te tua do te bredhim ne. Ato duan burra, le te gjejne. Pa prova nuk ndalojme njeri". Vangjelia se bashku me te shoqin kerkojne ndihmen e shtetit, pasi sipas tyre djali qe kane ne Greqi, nuk e dine se motrat e tij jane prostitua, pasi ka shume vite qe eshte atje se bashku me gruan dhe femijet. "Ai nuk di gje, kam shume frike se po te marre vesh do te beje vetegjyqesi si ndaj kumbarit ashtu dhe ndaj tutoreve te vajzave, prandaj dua ndihmen e shtetit

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  39
  Postime
  6,849
  Zot na ruaj!
  Katastrofe.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  ka lujt mensh dynjaja,cunat shqiptare e kan fajn ce i genjejn vajzat lol i'm just jokingggg

 4. #4
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  po mire ja u bejne kur i gjejne copa mishi
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  Pinko se mos kujton ti se cunat qenkan me te zgjuar, u r wrong hun... Cuna te tille jane budallenje, pertaca dhe kriminile perderisa cojne nenen e femijes se tyre ne rruge... Ato duhen varur , biles bile iu duhet bere si njerit andej nga ne qe coi te fejuaren ne semafor dhe ia bene vetem koken copa-copa pasi ia shkallaficen me gure dhe ia sollen se emes ne valixhe...
  Gjynah per nenat shqiptare se ato vuajne gjithcka qe ndodh...
  Ptu turp te kene keto cuna....Pse harxhoj fryme kot une si ti flasesh murit...bah.
  Une me ty pata fillu
  vec ta bej tjetrin xheloz,
  e tash me ty jam dashuru,
  ...kjo pune me ben nervoz....

 6. #6
  Ke te drejte Leandra, keta meshkuj qe prostutuojne nenat e femijve te tyre me dhune, duhen varur. Merr nja 4-5 vari ne mes te Fierit dhe shifi si behen te tjeret si pula pastaj!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Keni shume te drejta te dyja. Por dhe prinderit, si i japin femijen e tyre aq kollaj, pa i njofur mire ato dy burrat qe deshnin te martonin dy vajzat e tyre. Te pikellon ne zemer te dish qe femija jote eshte ne ate rruge, dhe ti s'bere asgje ta ndaloje kete gje "kastrofike" sic tha stormangel.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 8. #8
  Sweet .. Maska e bebushe
  Antarsuar
  05-11-2003
  Mosha
  40
  Postime
  414
  Kjo ka vite qe ndodh akoma ju

 9. #9
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar m par nga Leandra
  Pinko se mos kujton ti se cunat qenkan me te zgjuar, u r wrong hun... Cuna te tille jane budallenje, pertaca dhe kriminile perderisa cojne nenen e femijes se tyre ne rruge... Ato duhen varur , biles bile iu duhet bere si njerit andej nga ne qe coi te fejuaren ne semafor dhe ia bene vetem koken copa-copa pasi ia shkallaficen me gure dhe ia sollen se emes ne valixhe...
  Gjynah per nenat shqiptare se ato vuajne gjithcka qe ndodh...
  Ptu turp te kene keto cuna....Pse harxhoj fryme kot une si ti flasesh murit...bah.

  Leandra .. nuk po them se cunat jane te zgjuar .. as e zura ne goje fare
  por mire ju a bejne se fejohen martohen .. bam bam .. rrehen me nje cokollate kur i thone ... sepse kam degjuar shume historira .. qe keto meshkujt bejne sikur martohen dhe i cojne ne italy .. dhe ec aty prosti ..
  familja pooo e po qe luan rolin kryesor .. por pak a shume nga te gjitha historite qe kemi degjuar shumica jane nga fshtatrat dhe malet .. te papara ,, te varfera qe per nje cope buke shesin femite e tyre ..ose falin rinine e tyre ..
  apo do themi e ka fajin qeveria .. dhe per keto raste
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  xscarfacex Maska e xkorleonex
  Antarsuar
  31-07-2004
  Vendndodhja
  latitant ne antwerpen
  Mosha
  41
  Postime
  13
  shume keq kjo qe ndodh
  The world is yours

 11. #11
  kto historit jan thashetheme asnje goc nuk shkon atije pa deshiren e saj. e keni provuar te jetoni ne ndonje fshat te humbur, me prinder qe ta nxin jeten. Goca te tilla do bejn te pamunduren te ikin nga shtepiat e tyre edhe nqs sakrifica esht ajo qe thuhet me lart.
  Ngelet duke i hedhur fajin te tjerve, asnjeri se ka fajin ato e kan vet fajin.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  Shqipria po shkatrohet! Leku ju ka mbyllur syt njerezve atie.
  Se kuptoj fillimisht ata prinder qysh i martojn cupat kaq te vogla?...ju zen vendin ato ne shpi apo ca? Ato vajza nuk kan faj, fajn e ka familja e tyre qe i le te martohen dhe te ven ne Italy me te parin qe do gjendet ne ruge. Fajn e ka ne pergjithesi shteti jon. Njerezit detyrohen te bejn ca gjera nga halli..po gjyna, ik mer nje bullgare apo nje ruse o injorant qe do te quhesh dhe shqiptar dhe coje ne prostitucion...por jo Shqiptaren!

  Qesh une kur thot babai im qe shqipris i duhet nje Enver sot, po me keto qe lexojm dite per dite sikur ka te drejt. Ata maskarenj qe bejn keto gjera nuk duhen gjuajtur me pistolet ne koke se ashtu do vdesin me nje here...ata duhen varur!

 13. #13
  don Heli
  Antarsuar
  03-08-2004
  Vendndodhja
  ne mejhane
  Postime
  7
  ...po si nuk e pashe nji koment normal... si ka mundesi qe dini ve me gjyku mor shqiptare! pse ju duket e jashtezakonshme qe prinderit e disa vajzave qe jane rrite ne injorance totale i martojne ata me te parin qe i shkon ne shtepi... ku jeni rrite ju, ne pyje qe nuk dini se kto gjana kane ndodhe edhe ne qytet, bile edhe ne tirane... ashte verferia faji me i madh, pastaj vine gjerat e tjera. une nuk e pranoj nje gje te tille se pse ashte gjeja me e ulet por duhet te dini edhe shkakun...
  nuk ashte e vertete qe te gjitha shkojne me deshire dhe se e dine ate fare i pret ne itali o ne vende te tjera, para se me fole mendoni...
  populli jone nuk ka nevoje per enverin, se prej tij mberriti ne kto kondita, shqiptaret kane nevoje per njerez qe e done shvillimin dhe begatine e vendit...
  ashte gjaja ma e thjeshte me gjylu, por ma e veshtira me e kuptu se pse ndodhin kto fenomene... dhe shof se ju te gjithe e keni pase shume te lehte me i vu faj o vajzave ose prinderve... faji asht gjithmone te politika e qeverise qe asht e lidhum me kta pare te pista. shqipnia nuk asht aq e madhe qe te mos te merret vesht se kush merret me kto pisdheqe, e keshtu qe policia e din se kush shet e blen femra... pse nuk ben asgje? sepse jane te paguar nga kriminaliteti.

 14. #14
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Antarsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Shume familje ne shqiperi nisen nga te ardhurat qe ka nje djale psh filani jeton ne angli ose itali edhe o burra tja japim gocen me te paren pa e njoft fare se ca tipi mund te jete i mire ,i keq ,kriminel ,cfare te kaluare ka pasur ,cfare familje jane,ose pa marre parasysh mendimin e vajzes (e pelqen apo jo ) po rrezik i kundervihen o merre o ska ,vetem nga arsyja qe jeton jashte shtetit....po kto kriminela gjejne shesh e bejne pershesh,,prandaj shume familje ne shqiperi jane ne extremin e injorances duke shitur femijen e tyre tek dikush qe nuk e njohin fare eshte turp turp qe vetem ne shqipetaret i bejme duke nxjerre motrat tona ne rruge !!!

  pershendetje

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-03-2004
  Vendndodhja
  GREQI
  Mosha
  42
  Postime
  56
  vertet qe shqiptaret e kane kuptuar gabim fjalen EUROPE por s'jane vetem djemte shkaku ne nje lokal ne athine kam takuar nje vajze qe prostutonte dhe rastesisht me dha qe ishte shqiptare qe me deshiren e saj ishte bere prostitute dhe kur e pyeta pse kishte arritur gjer aty shypjegimin e mora nga dy pika lot qe i shpetuan dhe per mos ta lenduar me tej i urova shendet dhe e lashe me lot ne sy vertete eshte nje turp qe gatuhet nga vetvetja sepse sa do qe detyroj tjetri po nuk deshi nuk arrihet asgje vertete kjo drame eshte nje plage e pasherueshme /? bye te gjitheve......

 16. #16
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Jam dakort deri diku me Pink pasi keto gjerat me duket se ndodhin me teper me injorantet pa asnje klase shkolle qe kerkojne "riken e vezeve te arta",nje cun qe banon jashte vendit (ne syte e tyre dicka perfekte)pa marre parasysh asgje tjeter!
  Pastaj kur vete sa ne nje qytet sa ne tjetrin,sa me njerin sa me tjetrin ky "fat" do i gjeje...S'jam dhe aq dakort qe "detyrohen" se sado kudo po mos te donin ta benin,shumica e tyre do gjente rrugedalje...Mahh,mgjth me vjen keq per to.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 17. #17
  Dynamic Maska e good devil
  Antarsuar
  23-12-2002
  Vendndodhja
  jgyuery
  Mosha
  35
  Postime
  260
  CKE TI ME VAJZAT MER lire re vajzat t'bejne punen rehat. Ajo e di vet pse e ben. Edhe kur e ben, jam i sigyrt qe e ben nga halli e jo nga qefi.
  Forumi sht tepr i ngarkuar n kt moment. Ju lutemi na vizitoni m von.

 18. #18
  ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
  Antarsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  InsaNe In The MembranE
  Mosha
  34
  Postime
  895
  haahahhha good devil LooooooooooooL

  Ej o kalamoja...po te rrojm vet mer ....shyqyr qe ska semafora ne tr... se do ikshin dom leket e skafit :P haahhahaahah te pakten rritet fitimi i shtetit... jan goca me prespektiv ato mer... punojn per shtetin... ato jan ambasadoret e verteta te shqiperise neper bote....
  Urime goca kshu vazhdoni !

 19. #19
  pse mor akuzoni meshkujt... po femrat jane ato qe prostituojne...
  ato vajza duhet sepse ato nuk kan dhembje ne shpirt por ne fund bark... e tek pastaj lypin me tjav q* mamin edhe atyre qe bejne human trafficking...

  E dij, ka raste kur i detyrojne, por ka raste kur vajzat vet shkojne...
  O vellezer e motra - te gjithe kemi sy dhe po shohim... ska nevoje te ndryshojme ndokend pa mos ndryshuar veten tone se pari - duhet te nisemi nga vetvetja, por problemi eshte se me lehte na vie te flasim per te tjeret se per vete...


  rrofshit e qofshit gjithmone me ndere dhe paqa ne shpirte ju percjellte kudo qe jeni...ane e mbane botes...

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,422
  Tregtia me fatkeqsi njerzore

  http://ilrestodelcarlino.quotidiano.net/2002/02/04/cuts/img88405.jpg

  Dhjetra mijra femra t Europs Lindore jan duke rn viktima t tregtis ballkanase t seksit.

  Nga ekipi raportues i Ballkanit t IWPR-s (BCR No 460, 15-Sep-03)

  Marku kruan fytyrn e tij t parruar dhe vshtron me vmendje radht e cisternave, kamionve dhe makinave t vjetra.

  sht i shqetsuar, i lodhur dhe n hall. I ulur n nj kafene n kufirin greko-bullgar, ai ngurron t na lus pr nj t mir, t mir t madhe.

  "Shikoni, un e di q jeni rumun. A mund t'ju lus t merrni kto dy vajza me makinn tuaj dhe t'i oni n Greqi?" tha ai, duke treguar me gisht makinn jasht, ku ishin t ulura dy vajza n ulset e prapme.

  Ia mori mendja prej nga ishim nga tabelat e regjistrimit t makins son.

  "Jan nga Brasovi [qytet n Rumanin qendrore] dhe kan nvoj t arrijn n Selanik [Greqi veriore]. Do t'ju paguaj mir. Letrat i kan mir," shtoi ai i entuziazmuar.

  Marku na tregoi se e fitonte bukn e gojs duke i trafikuar dy vajzat. "Do t'iu gjej pun t mir n nj klub n Selanik. E kam nj adres dhe do t fitoj para t mira nga kjo. E dini sa vshtir sht t mbetesh gjall ktyre ditve. Edhe vajzat jan t varfra, motrat dhe prindrit i kan pijanec," tha ai.

  "Greqia u ofron t ardhme shum m t mir. Erdhm ktu me autobus, por tani friksohem ta kaloj kufirin me to, sepse dgjova q doganjert grek po dyshojn dika dhe mund t na ndalojn s hyri."

  Duke u mbshtetur n tavolin, Marcu duket i brengosur, "Ju lutem m ndihmoni, merrni dy vajzat n makinn tuaj e pastaj do t ju takoj n ann tjetr dhe do t fitoni ca para t lehta."

  "Pse nuk kalon me nj taksi?" e pyetm.

  "Jo, nuk dua ta marr nj taksi, sepse kta jan hajna, mund t m plakisin," na ktheu me furi.

  Marku filloi t humbas durimin dhe dshironte t mirreshim vesh sa m shpejt pr t uar vajzat prtej. Duke dalur nga kafeneja, ai na prcolli drejt makins son. Sa duhej t vazhdonim t flisnim me t kur, gjat ekzaminimit t Dacia-s son t dallueshme rumune, ai e vrejti se kishim br nj gabim. N ulset e prapme i kishim ln kamerat dhe pajisjet tona: maska jon dshtoi.

  Nuk shikoi fare prapa, derisa largohej shpejt teposht rrugs. Hyri n makinn e tij dhe u zhduk pas nj kthese, pr n Bullgari. Pa dyshim do t kthehej t provonte nj dit tjetr.

  Marku sht nj prej qindra trafikuesve q punojn prgjat ktij dhe shum kufijve t tjer t Ballkanit, jo duke kontrabanduar arm, drog apo makina t vjedhura, por femra.

  SI FUNKSIONON TREGTIA

  N nntor t vitit 2002, n nj konference t Organizats pr Siguri dhe Bashkpunim n Europ, (OSBE), u vlersua se rreth 200.000 femra t Ballkanit kan rn viktim e rrjetit t kontrabands q shtrihet prgjat rajonit e deri n Bashkimin Europian.

  Sipas statistikave m t reja t Organizats Ndrkombtare t Migracionit (IOM) katr eksportuesit m t mdhenj t femrave pr n Europn Perndimore jan Moldavia, Rumania, Ukraina dhe Rusia.

  Rumania sht nyj e ksaj tregtie pr dy arsye: lokacioni gjeografik e bn at shtet t prshtatshm tranzit, kurse prezenca e nj numri t madh t femrave t varfra q mezi presin t fitojn para e krijon nj burim t gatshm t viktimave t trafikimit.

  Dy rrugt kryesore t kontrabandimit fillojn ktu: njra shkon kah Hungaria, vazhdon n jugperndim npr Jugosllavi dhe Shqipri dhe pastaj prmes Adriatikut me anije t shpejt n Itali; tjetra shkon drejtprdrejt n jug, prmes Bullgaris dhe Greqis.

  N rrugn e par, femrat drgohen n qytetet rumune si Bukureshti dhe Temishvari, afr kufirit serb. Shumica pastaj i shiten bandave serbe q i drgojn n jug t punojn si prostitute n Beograd apo ua shesin grupeve kriminele n Bosn, Kosov apo Mal t Zi. Disa kontrabandohen n Shqipri, pastaj n Itali dhe shtete t tjera europiane.

  Rruga e dyt kalon prej Rumanis e drjtprdrejt n jug npr Bullgari dhe Greqi. N Bullgari, disa nga femrat u shiten bandave q i kontrabandojn n Maqedoni, pastaj n Shqipri dhe n Itali.

  Kjo tregti sht nj koalicion i interesave q i tejkalon dallimet etnike. Grupe t organizuara mir, q e njohin njra-tjetrn nga pazaret me drog apo arm, tregtojn prtej kufijve, si bjn edhe trafikantt individual.

  Lufta e ka shndrruar Ballkanin n nj ndrr pr trafikantt. Tregtia e tyre e paligjshme sht mundsuar t lulzoj si rezultat i kaosit t dekads s fundit, q e kishte dobsuar kontrrollin e kufijve dhe ka thyer e varfruar komunitetet q m hert mbaheshin bashk me an t kodeve t forta morale.

  Prgjat Ballkanit, post-blloqet jan t vzhguara dobt nga zyrtar shpesh t korruptuar, q jan msuar t marrin ryshfet kur armt dhe droga kalonin npr rajon gjat luftrave. Pasaportat e falsifikuara apo t vjedhura gjenden leht, kurse rregullat pr viza shkelen.

  Luftrat kan krijuar treg pr vajzat edhe brenda Ballkanit. Rrjedha e parave t gatshme nga komuniteti ndrkombtar q vzhgon paqen n Bosn, Kosov dhe Maqedoni ka rritur tregtin me prostitucion. Nj burim nga Misioni i Kombeve t Bashkuara n Kosov, UNMIK, i tha IWPR-s n gusht q tani tregu sht aq i zhvilluar sa q shum prej vajzave t kontrabanduara n protektorat tani dshirojn t punojn si prostituta me vullnetin e tyre. Profiti i tyre sht i mir, makrot e tyre po i trajtojn mir dhe, si thon ato, sht "m mir se t kthehen n Moldavi", tha burimi.

  Nga 826 vajza q jan ndihmuar nga projektet e IOM-it n rajon, nga maji i vitit 2001 e deri n dhjetor t vitit 2002, 590 - 77 prqind - jan t destinuara pr n Kosov, Bosn apo Maqedoni.

  Ekzistojn disa metoda pr rekrutimin e vajzave. Njra sht prmes konkurseve n gazeta, q ofrojn pun laike si sht shrbimi n kafenet e Europs Perndimore. T tjerat joshen me premtime martese me shtetas europian.

  Pas joshjes s vajzave, trafikantt i marrin pasaportat e tyre, pastaj i dgojn n qendrat e mdha rajonale t tregtis s seksit, ku i detyrojn t punojn si prostitute. Disa arratisen nga t personat q i kan kapur. Ne i kemi takuar disa vajza q ia kan dalur t arratisen. Por nj numr i madh i atyre q arratisen kapen prap nga trafikantt apo ndiqen kur krkojn strehim t sigurt n strehimoret pr femra.

  N nj hetim t madh, ku jan prfshir reporter t IWPR-s n tet shtete t Ballkanit, ne kemi filluar t hulumtojm kt tregti gjigante me njerzit n rajon. Ekipet tona kan prcjellur rrugt e trafikimit, q ojn nga Rumania kah jugu n Bullgari dhe Greqi, pastaj n Shqipri dhe n veri npr Jugosllavi.

  Kemi vizituar klube, kafiteri, hotele, shtpi publike, ku kemi biseduar me trafikantt, makrot, autoritetet dhe vet vajzat, pr t ndrtuar nj pasqyr se si operon ky rrjet ndr-kufitar i bandave kriminele t kontrabandistve t femrave.

  TRAFIKIMI PR LOJRAT OLIMPIKE

  N vend-kalimin kufitar Kulata n mes Greqis dhe Bullgaris, dhjetra taksi jan t rreshtuar n ann bullgare t kufirit. Sipas nj burimi nga policia bullgare, disa nga makinat presin trafikantt grek pr n dy qytete t atyshme, Sandanski dhe Petriq, q jan shndrruar n qendra rajonale t tregtis s seksit - tregje pr vajzat nga i tr Ballkani dhe ish-Bashkimi Sovjetik, q blihen dhe shiten pa gajle pr ndshkim. Disa destinohen pr n Itali dhe shtete t tjera t Europs, por shumica blihen nga pronart e klubeve t nats nga Greqia veriore.

  Me nj ironi t hidhur, Sandanski gjithashtu njihet si vendlindja e skllavit m t njohur t bots, Spartakut. Por skllavet e sotme nuk do t rebelohen kundr gjuetarve t tyre. Ato jan tepr t dobta, shum larg nga shtpia dhe jan futur n kthetrat e nj tregtie tejet mir t organizuar kriminele q i len ato me shum pak mundsi pr t'u arratisur.

  Burime nga policia greke i kan thn IWPR-s se transferi i femrave nga Bullgaria n Greqi sht i qndrueshm, i kontrrolluar nga grupe mir t integruara kriminelsh. N Sandanski, nj njeri i njohur mir pr policin greke e kontrrollon tr kt veprimtari - prfshir ktu edhe taksi kompanit e prdorura pr t kontrabanduar vajzat prtej kufirit - dhe ai ose tolerohet ose mbrohet vazhdueshm nga homologt e tyre bullgar.

  N prill, ekipi jon i gazetarve, q kan luajtur rolin e klientve potencial, kan pyetur ngassit e taksive n Sandanski dhe n Petriq n lidhje me blerjen e femrave n kt zon. Fillimisht t rezervuar, ngassit kan filluar t flasin dhe na kan thn se mund t na vn n kontakt me njerzit q mund "ta zgjidhin problemin ton".

  mimi i vajzave varet nga mosha dhe prvoja. Mesatarisht, ato shiten n mes 2.500 dhe 3.000 Euro. "Nse vajza sht e freskt, shum e re dhe e paprdorur, mimi sht m i lart," na tha nj trafikant.

  Kostoja dhe numri i femrave q kontrabandohen n Greqi pritet t rritet gjat Lojrave Olimpike n Athin n vitin e ardhshm, pasi q trafikantt sigurisht kalkulojn se biznesi i prostitucionit do t gufoj.

  Trafikantt jan tejet t organizuar. Ata kontrrollojn mir identitetin e klientve t tyre pr t evituar kurthet e policis; kan instrumente t teknologjis s lart, si p.sh. kodues t komunikimeve, q ia pamundson policis t'i prgjoj telefonat e tyre mobil; bile-bile drejtojn edhe stacione televizive ilegale q transmetojn porno dhe reklamojn shtpit publike.

  MAFIA SHQIPTARE

  N periferi t nj fshati shqiptar n varfri t skajshme, ku gomart e strngarkuar me dru pr zjarr ecin ngadal npr rrugt me gropa, ne pam pamjen e pazakont t Audive, Mercedesve shklqyes e bile-bile edhe t ndonj Lamburxhini q kalonte pran.

  N kt shtet t varfr, ky lloj i pasuris evidente asociohet me krimin e organizuar, q ka mbushur vakuumin e krijuar nga rnia e komunistve dhe ka shprndar duart prreth Europs. N qershor, Qendra e Hulumtimit t Tregjeve Botrore ka thn n nj raport se grupet e mafias shqiptare kan krijuar nj reputacion n Europn kontinentale, si nj ndr dilert n efikas t drogs dhe kontrabandistt m efikas me njerz n kontinent.

  Gjat pes viteve t fundit, ministrat e punve t brendshme t Shqipris dhe dy prokurort kryesor publik kan pranuar se Shqipria sht shtet tranzit pr prostitutat n rrugn e tyre pr n Europn Perndimore dhe se nj numr i madh i vajzave shqiptare sht duke u detyruar n kt tregti.

  N kt shoqri tejet konzervative, prostitucioni sht jasht normave morale, por trafikimi i vajzave pr n Itali dhe n shtetet tjera t Europs nuk sht.

  Raporti Viktimat e trafikimit n Ballkan i vitit 2001 i IOM-it thekson se kontrabandimi i vajzave prmes Shqipris kah BE-ja "orientohet kryesisht" me an t porteve t Vlors dhe Durrsit.

  Kur mbrrijn n Itali, vajzat vazhdojn t jen nn rreziqe t konsiderueshme. Ministria e punve t brendshme t Italis ka raportuar n vitin 2001 se 168 prostituta t huaja jan vrar, n shumicn e rasteve nga makrot e tyre. Shumica e ktyre makrove kan qen shqiptar apo nigerian.

  Trafikimi i vajzave shqiptare n Itali sht br aq problem i madh sa q ka shkaktuar ndrrimin e legjislacionit italian n vitin 1998. Neni 18 i Ligjit mbi t huajt ka ofruar nj program t kujdesit - t udhhequr nga m shum se 200 OJQ dhe ministria italiane pr mundsi t barabarta - pr personat e sjellur n shtet pr eksploatim seksual. Shifrat nga ky program prej marsit deri n dhjetor 2000 tregojn se 20 prqind e vajzave q jan ndihmuar vijn nga Shqipria.

  N qytetin qendror shqiptar t Fierit, tre kabina metali me disa krevate t vjetra dykatshe dhe disa tavolina ofrojn strehim pr vajzat q kan arritur t ikin nga kthetrat e trafikantve.

  Ky strehim sht krijuar nga Kolonel Xhavit Shala, ish-zyrtar i lart i policis, q tani shrben n zyrn statistikore dhe t analizes n ministrin e punve t brendshme. Ai ka arritur t mbledh 18.000 dollar amerikan nga bizneset lokale pr t financuar projektin, kur qeveria ka refuzuar t ndihmoj.

  Shala ka pasur bisedime me udhheqsit lokal, msuesit, biznesment dhe banort e atyshm, t sqaroj se si trafikimi po e shkatrron jetn e fshatrave n vend.

  Gjat nj bisede me IWPR-n gjat vitit t kaluar, ai ishte i vendosur se e vetmja mnyr e luftimit t trafikimit q bhet prmes Shqipris dhe nga ajo dhe e riintegrimit n shoqri e vajzave t trafikuara sht t ndryshohet rrnjsisht qndrimi, veanrisht nga ana e familjeve t vajzave.

  "Shqiptart duhet t msohen t'i trajtojn kto femra si viktima e jo si prostituta. Ne i themi familjeve se hyrja n prostitucion nuk sht vetm prgjegjsi e vajzs, por sht e tyre," tha ai.

  "Statistikat tregojn se vajzat e tyre jan joshur me mashtrime n prostitucion. Ne i pyesim pse familjet e tyre u kan lejuar atyre t mashtrohen."

  Aq sht e madhe frika e rnies n duar te trafikantve sa q shum vajza refuzojn t shkojn n shkoll. Organizata 'Save the Children' ka raportuar n vitin 2001 se "hulumtimet kan treguar se n zonat e largta, ku nxnsit duhet t ecin m shum se nj or pr t mbrrir n shkoll, 90 prqind e vajzave kan ndrprer prcjelljen e shkolls s mesme". Njri ndr faktort kryesor jan brengat e prindrve mbi rrezikun e rrmbimit t fmijve t tyre n rrug pr n shkoll.

  Kontrabandimi i njerzve sht br aq i theksuar n Shqipri, sa q edhe policia sht e implikuar. Gjat pes muajve t par t vitit 2002, 102 zyrtar jan identifikuar si t prfshir n tregti, pas nj operacioni t madh policor q sht nxitur nga presioni ndrkombtar pr t ndalur valn e vajzave q arrijn n Europ. 16 t dyshimt jan burgosur, 12 jan transferuar n vende t tjera pune dhe 15 kan psuar ndshkime t vogla, sipas ministris s punve t brendshme shqiptare.

  Shkalln e trafikimit me njerz nga Shqipria e qet n drit nj dokument sekret i brendshm qeveritar, t cilin e ka par IWPR-ja. Sipas ktij dokumenti, m shum se 100.000 shqiptar jan kontrabanduar nga shteti prej 1993-2001. sht e vshtir t dihet se sa prej tyre kan prfunduar si prostituta n Europ. Megjithat, dshmit nga rruga tregojn rrfimin e tyre. Sipas nj hulumtimi t IOM-it n vitin 2001, shumica e prostitutave n zonn Soho t Londrs jan nga Shqipria apo nga Kosova.

  KUFIJT POROZ T MAQEDONIS

  Shkuam n veri prgjat Maqedonis n Kumanov, prmes rrugve piktoreske q ngjiten lart npr bjeshkt e Sharrit. N rrugt e tollovitura t qytetit, ne hasm n nj artar, tregtia e t cilit dukej se lulzonte. "Shum femra kalojn npr Kumanov, kshtu q biznesi im sht i sigurt," tha pronari i dyanit n qendr t qytetit. "Shes shum unaza pr femrat nga Ukraina, Rumania dhe Shqipria. Nganjher i shes edhe burrit q sht i zoti i tyre. Ai ka nevoj t ket femra t bukura, q t mund t mbaj biznesin e tij."

  Nse Rumania sht shpesh fillim i rrugtimit t trafikimit kurse Shqipria fundi, nj shtet, Maqedonia, e luan rolin e piks kye t tranzite. Ka m s shumti kufij t prbashkt n krahasim me cilndo ish-republik jugosllave, kurse kufijt e saj t patrulluar dobt jan ideal pr trafikantt. Sipas burimeve nga policia kosovare, kufiri i ktij shteti me protektoratin sht sigurisht kufiri m poroz n Europ.

  E ulur n karrig plasike, me rroba sportive q ia kan dhn qendra q e ka shptuar, Xhuljana Sherban flet me dyshemen. Syt e saj t lyer me t kuq vshtrojn prapa flokve t saj t zeza e t gjata.

  Rumunja 21-vjeare nuk dshiron t thot shum. Pas tr asaj q ka prjetuar, nuk sht pr t'u uditur. Megjithat, Xhuljana sht fatlume, sht njra prej pak femrave n Maqedoni q kan ikur nga kthetrat e makros s saj dhe ka dshmuar kundr tij n gjyq, pasi q sht vendosur n nj program t mbrojtjes s dshmitarve. E rrethuar me vajza t tjera n strehimore t Shkupit, ajo fillon t rrfej historin e saj.

  Rasti i saj e zbulon tregtin e madhe me femra q kalon npr qytetin e Tetovs dhe Valests dhe t Strugs m n jug.

  Makroja i saj, Dilaver Bojku Leku, sht dnuar pr detyrim n nj gjyq t Strugs n mars me gjasht muaj burg. Leku, mendohet t ket kontrrolluar qarkun m t madh t prostitucionit n Maqedoni, duke drejtuar 10 kafene n rajon dhe rekrutuar vajza moldave, rumune dhe ukrainase, q jan shitur nga disa banda nga Rumania npr Serbi.

  "M than q do t punoja n Greqi, por nuk pritja t m shitnin. M shitn n Serbi mbi dhjet her. Mbrriva n Maqedoni n vitin 2001, n Velest, ku qndrova pes muaj duke punuar n kafiterin e Lekut, Expresso," i tha Xhuljana IWPR-s.

  Gjat nj katastrofe pr imazhin e qeveris maqedonase, Leku u arratis m 20 qershor dhe iku n Mal t Zi, ku m pas e kapn dhe e ekstraduan m 4 korrik. Ai sht momentalisht duke e pritur rigjykimin e tij bashk me katr t tjer.

  Rasti ka trhequr vmendjen e komunitetit ndrkombtar, q pret me padurim ta shoh Balkanin t filloj nj ofanziv kundr krimit t organizuar dhe t ndrprej rrjedhn e vajzave n BE. Lawrence Butler, Ambasadori i SHBA-ve n Maqedoni, ka shprehur brengat e tij serioze rreth ndshkimit nga ana e shtetit n rastet e mhershme t prostitucionit gjat ktij viti. "Dshtimi t [zbatohen dnime m t gjata burgu] shtron pyetje t reja si: a po friksohesh? A je i korruptuar apo jokompetent?" tha ai n lansimin vjetor t raportit t Departamentit t Shtetit mbi trafikimin me njerz.

  SHRBIMI I NDRKOMBTARVE

  Nj nga nj, tri vajzat fillojn t rrahin shuplaka, duke lutur pr apllauz dhe para, pasi q ishin zhveshur lakuriq para nesh. Welcome to The Dancer (Mir se vini te vallzuesja) - nj striptiz kafene e zymt bodrumi n qendr t Prishtins.

  N nj qoshe, nj femr e shkurtr dhe e that i thrret me z t vrazhd duke i shtyr t mundohen m shum pr t trhequr vrejtjen ton.

  Nata sapo ka filluar dhe ne jemi klientt e vetm n kafene. Pas pak, zonja e ashpr n dukje u afrua n tavolinn ton dhe na pyeti nse ishim t knaqur me striptizin. Pasi q i pa vshtrimet tona mohuese, ajo tha se e dinte q nuk ishim aty pr vallzimin por pr at q ajo e quante "pak zbavitje me vajzat".

  "sht 50 Euro pr nj or. sht sigurt. Askush nuk do t hyj n kafene pa u lajmruar. Policia e ktushme nuk do t na bj problem," shtoi gruaja e cila e prezentoi vetn si Iana.

  Siguria sht qart e rndsishme n The Dancer. Kafeneja nn tok sht si nj fortes e vogl - nuk ka xhama dhe dyer t prforcuara. Afr hyrjes, fshehur prapa disa blloqeve, sht i ulur nj i ri q shet amakza dhe kontrrollon klientt duke hyr.

  "A nuk ju plqyen vajzat? Ndoshta kt her nuk ishin aq t mira," tha ai duke dalur nga klubi. "Sinqerisht, as mua nuk m plqejn aq shum. A do t vini ndonjher tjetr? Do t kemi vajza t freskta s shpejti. Jan n rrug nga Ukraina."

  Ka shum shtpi publike dhe striptiz kafene t tilla n Kosov. Ky rajon sht nj ndr destinimet kryesore pr trafikantt. Por vajzat nuk jan ktu pr t'i knaqur vendasit - ato jan ktu pr "ndrkombtart".

  Ekonomia kosovare varet n mas t madhe nga prezenca e zyrtarve ndrkombtar dhe trupave n protektorat. N qytetet si Prishtina dhe Prizreni, dyanet, restoranet dhe kafiterit n stil perndimor jan t shprndara n tr qytetin pr t shrbyer shijet dhe xhepat e mijra t huajve q kan paga t mira.

  Shum kosovar t rndomt jan thithur nga skema e prostitucionit lokal, t cilin trafikantt e shohin si nj ndr m profitabilin n Europ.

  "Shumica e njerzve ktu i fitojn parat e tyre nga trafikimi i drogs apo i femrave. Ata i njohin rrugt shum mir, ata i njohin shum mir zonat e minuara dhe i prshkojn zonat t cilat KFOR-i nuk i prshkon kurr," i tha IWPR-s nj zyrtar i lart i Forcave Mbrojtse t Kosovs, KFOR.

  "KFOR-i nuk intervenon, sepse nuk dshirojn t rrzikojn hyrjen n konflikt dhe nuk jan t interesuar. Jo shum m hert, nj predh sht hedhur kundr nj post blloku t OKB-s. Njerzit e KFOR-it nuk jan nga ktu, kshtu q nuk u intereson shum se far ndodh."

  MANGSIT E POLICIS DHE KORRUPCIONI

  Burimi nga KFOR-i tha se policia lokale kosovare sht e paaft t ballafaqohet me kt problem. Ai gjithashtu tha se disa polic i drejtojn operimet e trafikimit. "Nuk e di a mund t'i quajm polici. Vendasit bhen polic me kryerjen e nj kursi tre-mujor n zbatimin e ligjit. M pas, ata jan t interesuar vetm n rritjen e pagave t tyre dhe n ekspozimin e uniformave, pistoletave dhe makinave q i ka dhn komuniteti ndrkombtar," tha ai.

  N vendet tjera t Ballkanit, problemi i policis sht njjt akut si n Kosov. N Bosn, kritikt e autoriteteve besojn se tentativat pr t ndalur bandat dhe trafikantt e krimit t organizuar jan zbrapsur me ndryshimet e parakohshme n organizimin e policis ndrkombtare n vend.

  N janar t ktij viti, Ekipi Ndrkombtar Policor per Trafikim dhe Prostitucion i OKB-s, IPTF, sht zvendsuar me nj mision policor t udhhequr nga BE-ja, UEPM.

  Nj mij e gjashtqind polic t IPTF-s jan vendosur n rreth 200 lokacione t vendit pr t trajnuar, pajisur dhe monitoruar polict vendas. Statistikat e fundit n gusht t vitit 2003 tregojn se prezenca e EUPM-s sht m pak evidente, me vetm 480 antar t vendosur n tr vendin.

  Para ofanzivs s janarit, koordinatori i Operimeve Speciale t Trafikimit t IPTF-s, John O'Reilly alarmoi se bandat trafikuese jan duke i shtuar aktivitetet e tyre, "Kriminelt jan tashm duke sjellur vajza t reja. Nga t gjitha kafenet q i mbyllm, nj numr i tyre sht n t vrtet duke u rihapur."

  Gjat nj bisede me IWPR-n, O'Reilly dyshonte q nj forc e BE-s do t mund t'ia dilte t merrej me shkalln e problemit t trafikimit me njerz.

  "N mendimin tim personal, nuk do t funksionoj. Ekziston vullneti, por ka shum korrupcion dhe shum njerz n pozita t rndsishme q nuk dshirojn q kjo t funksionoj," tha ai.

  Situata sht e ngjashme n Malin e Zi fqinj, ku nj skandal i paradokoshm trafikimi me njerz, q ka prfshir nj zyrtar t lart, ka poshtruar seriozisht qeverin.

  N korrik, nj komision i OSBE-s sht ftuar t hetoj prfshirjen e raportuar t zvends prokurorit t shtetit malazez Zoran Piperoviq dhe tre zyrtarve t tjer n kontrabandimin e njerzve.

  Piperoviqi sht arrestuar bashk me tre t tjer n nntor t vitit t kaluar, i dyshuar pr prfshirje n trafikim me njerz, pas rrfimeve t nj femre moldave q ishte arratisur nga nj band malazeze trafikantsh n nj strehimore. Ajo tha se Piperoviqi kishte qen i involvuar n ngujimin e saj, gjat cils koh ajo kishte qen e droguar dhe e dhunuar.

  Piperoviqi dhe tre t tjert i mohojn akuzat.

  N mnyr kontraverze, prokurori kryesor i shtetit malazez, Zoran Radonjiq, ka vendosur n maj se nuk kishte baz t mjaftueshme pr gjykim, gj q ka nxitur nj protest t fuqishm publik dhe ka detyruar autoritetet t ftojn OSBE-n t gjykojn rastin.

  Shefi i Misionit t OSBE-s n Serbi dhe Mal t Zi, Maurizio Massari, tha n korrik se rasti i Piperoviqit "ka ngritur shtjen e aftsis s sistemit ligjor malazez t ballafaqohet me kompleksitetin e rasteve t lidhura me trafikimin me njerz".

  NPR FUSHAT E MINUARA

  Kur lshuam Prishtinn, s pari udhtuam pr n Prizren, n Kosovn jugore e pastaj n Qafn e Prushit n kufirin kosovaro-shqiptar. Sipas burimit ton t KFOR-it, Qafa e Prushit sht nj pik e nxht e trafikimit me njerz dhe drog. Rruga pr n pikn kufitare prshkon fshatra, ku shenjat e lufts s fundit, tensionet e vazhdueshme dhe pasuria e shpejt jan m se evidente.

  Afr kufirit, para nj shtpie t re dy-katshe, qndron nj Mercedes i posa-shkelqyer. Gati t gjith kan tabela zvicrane. "Shumica e makinave jan t kosovarve. Shum nga ata kan kaluar n Zvicr gjat konfliktit dhe tani jan kthyer ktu t kryejn punn e tyre, kryesisht n fushn e krimit t organizuar," na tha burimi jon nga KFOR-i.

  Disa kilometra larg Qafs s Prushit jan fushat e minuara. Nj rrug e pluhurosur kalon npr terren vdekjeprurs. N t dy ant e rrugs gjenden trekndsha t verdh me mbishkrimin "minas, minas" dhe struktura t mdha betoni, t quajtura "dhmbt e dragoit", q jan ndrtuar nga forcat serbe pr t ndalur lvizjen e tankeve t NATO-s.

  Post blloku i OKB-s n Qafn e Prushit, i ruajtur nga vetm disa polic, sht i vendosur mbi malet q mbretrojn n kt zon. Aktivitetet e vzhgimit nga ky post bllok ndihmohen nga patrullat lvizse t OKB-s, q vendosin bllokada n rrug dhe kontrrollojn makinat e dyshimta posht n lugin. Vajzat ktu, barten n t dy drejtimet. Sipas IOM-it, shumica e tyre shkojn n Shqipri e pastaj n Itali, kurse t tjerat ohen n Kosov dhe n tregun e bujshm t Prishtins.

  Prkundr tentativave t OKB-s te Qafa e Prushit, trafikimi vazhdon t rritet, pjesrisht pr shkak se policia ndrkombtare dhe vendase nuk dshiron t rrezikoj jetrat e tyre dhe t dal nga siguria e rrugs n fushat e minave.

  N verilindje sht edhe nj kufi i paruajtur, q prdoret rregullisht nga trafikantt, n mes Kosovs dhe Malit t Zi. Pika kaluese prshkon bjeshkt q jan deri n 2.600 metra t larta. Si n pjest tjera t Ballkanit, ky lloj reliefi i ndihmon trafikuesit me njerz dhe e bn tejet t vshtir prcjelljen e tyre.

  N ann tjetr, natyra multikombtare e trafikimit e vshtirson veanrisht punn n ndalimin e rrjedhs s njerzve.

  "Nuk ka probleme gjuhsore, fetare apo fardo problemesh t tjera n mesin e kriminelve," i tha Jacques Klein IWPR-s, pak para se ta kryente mandatin e tij n krye t Misionit t OKB-s n Bosn, n dhjetor t vitit 2002. "Ata nuk kan asnj dilem kur punojn n mes vete - sht nj struktur shum e sofistikuar e krimit."

  Duke punuar s bashku, kriminelt e Ballkanit me prapavija t ndryshme etnike e krijojn nj rrjet t sigurt trafikimi prmes t cilit i kontrrollojn profitet dhe vajzat. Megjithat, disa ia dalin t ikin.

  VAJZAT U IKIN KAPSVE

  Jo t gjitha vajzat q i kemi takuar ishin t kontrrolluara nga makrot. N Bukuresht ne pam disa q punonin vetm, pasi q kishin ikur nga kapsit. Kurse n Beograd, ne takuam vajza q vazhdonin t punonin n qytet, pasi q kishin ikur nga trafikuesit serb.

  Vera sht nj e till. Banesa e saj modeste n qendr t qytetit sht themelore, por sht e pastr. N krevat sht nj pako me kondoma, n knd nj dollap. Asgj tjetr. Ajo nuk ka makro, s'ka lidhje. 22-vjearja flet me krenari se si kishin mbrrir deri ktu, ajo dhe shoqja e saj e baness.

  "N mars, m n fund ia dola t arratisem nga trafikantt, q m mbajtn n nj shtpi n Novi Sad [qytet n veri t Beogradit] pasi q kishin ikur me pasaportat tona," tha ajo. "Tani e kam biznesin tim. I vendos reklamat e mia n gazeta dhe e publikoj numrin e mobilit tim. Tani punojm pr veten ton."

  Lehtsimi i tyre ishte evident, por ato jan m se t kujdesshme.

  Ato as nuk tregonin se nga ku kishin ardhur e as ku i mendonin t'i drgonin trafikantt.

  "Trafikantt na shitn, keqtrajtuan dhe na mbajtn t mbyllura. Tani, ne vetm duhet t kujdesemi se kush jan klientt ton," vazhdoi Vera. "Ne u themi se e kan gabuar numrin nse na pyesin n gjuhn serbe. Ne kemi vetm klient t huaj. Natyrisht, do t kishim m shum para nse do t pranonim edhe serb, por friksohemi se mos jan trafikant q provojn t na kthejn prapa."

  Ofanzivat e fundit kundr krimit t organizuar pas vrasjes s kryeministrit Zoran Gjingjiq n mars, me gjas kan ndikuar, n nj mas, n operimet e bandave n Serbi.

  Nj rezultat i aksionit t policis kundr prostitucionit ka qen dbimi i problemit jasht qendrs s Beogradit. Raporti i OSBE-s i vitit 2002 mbi trafikimin me njerz n rajon thoshte se "pr shkak t kontrrollimeve dhe sulmeve nga ana e policis, numri i kafeneve sht zvogluar dhe nj pjes e biznesit t trafikimit ka lvizur nga qendra n periferi dhe n lokacione q bien m pak n sy".

  N nj pjes t madhe t Ballkanit, nj numr i madh i fondeve sht drejtuar n ndaljen e trafikimit, por Serbia nuk ka pasur aq sukses n kt drejtim. Prap se prap, presioni i OJQ-ve ka mbajtur shtjen e trafikimit n axhendn politike. N korrik t vitit 2001, ministria e punve t brendshme ka destinuar hapsir t veant pr strehimin e femrave t trafikuara, kurse ndryshimet n legjislacion kan shtuar masat ndshkuese pr trafikantt.

  STRATEGJI RAJONALE KUNDR TRAFIKIMIT

  Nga Serbia, ne udhtuam aty nga ku e filluam, Rumani. Atje e vizituam Iana Matein, drejtorin e projektit Reaching Out (Ofrimi i ndihms), i cili u ofron strehim vajzave q ia kan dalur t arratisen nga kthetrat e trafikantve. Deri m tani, Matei dhe kolegt e tij ia kan dalur t ndrtojn disa apartmane pr vajzat n qytetin Pitesti - 100 km n veri t Bukureshtit - vendndodhje e fabriks gjigante t makinave Dacia.

  N kt qytet aspak joshs, ne u takuam prap me Diann. N janar, IWPR-ja ka raportuar rreth nj hetimi t fsheht rreth kontrabanduesve rumun, ku reportert ton e blen at (Diann) nga nj makro i Bukureshtit pr 400 dollar amerikan. Mu si Marku, ne kemi mundur ta onim Diann n qendrat e prostitucionit n Ballkan apo t'ia shitnim at bandave serbe n Temishvar.

  Atbot, ajo ishte e ftohur, e tmerruar, gati lakuriqe dhe e uritur. E kishte kaluar Vitin e Ri t kaluar n Bukuresht, e lidhur me zinxhir pr nj kafaz qeni.

  Por tani, me ndihmn e strehimores, ajo sht duke prparuar dhe kthyer n nj jet relativisht normale. Ajo sht duke e ndar nj banes me disa vajza t tjera, duke u msuar se si t kujdeset pr veten dhe si t jetoj pa frik.

  Do t jet rrug e gjat pr Diann. Gjurmt mentale t viteve t keqtrajtimit seksual dhe fizik nga ana e makrove e kan br t vetn.

  Analistt pajtohen se trafikimi me njerz prmes Ballkanit sht nj problem i madh ndrkombtar, pr t cilin nevojitet nj prgjigje e koordinuar nga qeverit rajonale dhe t Europs Perndimore, si dhe nga agjencit e tyre t zbatimit t ligjit.

  Pr kt, BE-ja ka krijuar nj grup t 20 ekspertve t pavarur n mars, pr rekomandime mbi aksionet e ardhshme n koordinimin e lufts kundr trafikimit. Paneli sht vetm njri nga disa poteza t dalur nga konferenca e BE-s mbi luftimin e krimit.

  Konferenca ka rekomanduar koordinim t shtuar n mes shteteve antare t BE-s n legjislacion dhe zbatim t ligjit, duke thirrur pr nj harmonizim m t madh t ligjeve kombtare, n mnyr q trafikantt t ballafaqohen me ndshkimet e njjta n cilindo shtet antar q kapen. Brukseli ka vn fonde n dispozicion nn programin AGIS pr bashkpunim policor dhe gjyqsor prgjat BE-s, pr t luftuar problemin.

  Julie Bindel, antare e panelit t BE-s dhe hulumtuese n njsitin e keqtrajtimit t fmijs dhe gruas n Universitetin e Londrs Veriore, thot se progresi sht i ngadalshm, edhe pse Brukseli sht duke shqyrtuar shtjen me plot vmendje, dhe se koncentrimi n ashprsimin dhe koordinimin e ligjeve t BE-s nuk sht mjaft.

  "Problemi fillon kryesisht n Ballkan, kurse BE-ja ka nevoj t bj m shum n rajon. Ndryshimet n legjislacion dhe n financim q kan ndodhur jan t pakta dhe jan t drejtuara vetm kah luftimi i gjrave n njrin skaj t zinxhirit," tha ajo.

  "Pr shembull, zyrja britaneze pr pun t jashtme ka ofruar disa fonde pr krijimin e nj baze shnimesh pr t gjitha OJQ-t q punojn n shtjen e trafikimit me njerz, kurse para jan vn n dispozicion pr t luftuar prostitucionin e fmijve, por ende qndron fakti se jan m pak se 20 polic n stacionin policor Charing Cross q mirren veanrisht me trafikimin me njerz dhe at pr tr Londrn."

  Shtetet e Ballkanit jan duke filluar t mendojn t'i bashkangjiten BE-s, por shumica e tyre duhet t bjn m shum n luftn kundr trafikantve, nse dshirojn t ken gjasa pr hyrje n BE. Traktati i Bashkimit Europian i referohet n mnyr eksplicite trafikimit me njerz dhe krkon q shtetet antare t jen n pajtim me standardet e prgjithshme t masave policore dhe legjislacionit n kt shtje. Tani pr tani, shum pak shtete t Ballkanit jan afr ksaj.

  Megjithat, ka shenja q sht duke u krijuar nj qasje rajonale ndaj ktij problemi.

  N shtator t vitit 2002, Qendra pr Luftimin e Krimit Ndr-Kufitar e Iniciativs s Bashkpunimit Juglindor Europian me seli n Rumani, SECI, ka lansuar operimet e para rajonale kundr trafikimit. E quajtur me kodin MIRAGE (Mirazh), iniciativa ka bashkuar forcat policore nga dhjet shtete, prfshir Shqiprin, Bosnn, Bullgarin, Rumanin, Kroacin, Maqedonin, Greqin dhe Misionin e OKB-s n Kosov.

  N janar t vitit 2003, SECI ka theksuar n raportin e saj se jan arrestuar 237 viktima t trafikimit dhe 293 trafikant, si rezultat i m shum se 20.000 sulmeve n klubet e nats, diskotekat, restorantet dhe pikat kufitare n Ballkan.

  Por derisa MIRAGE-i ishte sukses relativ, ai ka ekspozuar disa veti t korruptuara t shum forcave policore t Ballkanit, q n nj mnyr edhe e forcojn tregtin. Vrtet, hetime t shumta gjat MIRAGE-it kan drejtuar gishtin n polic t inkuadruar n trafikim. sht nj vlersim kndells - dhe q gjithashtu thekson vshtirsit n t cilat hasin qeverit n luftimin e ksaj tiranie t tmerrshme.

  Ky raport sht koordinuar nga Paul Radu n Rumani dhe sht prmbledhur nga David Quin, asistent i redaktorit t hetimeve t IWPR-s n Londr. Personat n vijim kan kontribuar n hulumtimin: Stefan Candea dhe Sorin Ozon n Rumani, Julie Harbin and Nidzara Ahmetasevic n Bosn-Hercegovin, Fatmire Terdevci n Kosov, Gazmend Kapllani n Greqi, Milorad Ivanovic n Serbi, Kaca Krsmanovic dhe Boris Darmanovic n Mal t Zi, Zylyftar Bregu n Shqipri, Zoran Janchev dhe Zaklina Gjorgjevic n Maqedoni.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
 2. Arqipeshkvi: Kujdes Botrorin, krkohen 40 000 prostituta!
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:32
 3. Vajzat dhe adoleshenca
  Nga altin55 n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-01-2005, 17:10
 4. Mbretria shqiptare e seksit n Londr
  Nga Shijaksi-London n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-02-2004, 12:59
 5. Pse vajzat shqiptare punojne ne sauna!
  Nga ac/dc n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 18-07-2003, 18:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •