Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  Rrėfim - Maj 2017 .

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  SERAFIM DILO (07-12-2018)

 3. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  "Tė gjithė e duan Agim Krajkėn " - Grand Gala qė bėri bashkė 140 artistė pėr tė interpretuar majat e asaj qė krijoi Mjeshtri i Madh Agim Krajka.

 4. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka

  Njė mbrėmje pėr kompozitorin "Nderi I Kombit" AGIM KRAJKA !


 5. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  Pjesa e dyte.

 6. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  “Tė gjithė e duan Krajkėn” - Shfaqja shkon nė teatrin “Migjeni”, qė kėtė vit feston 70-vjetorin e krijimit tė tij.

 7. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka

  https://www.youtube.com/watch?v=hSpWON--2t8

  “Tė gjithė e duan Krajkėn”

 8. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka

  Ndahet nga jeta kompozitori i njohur i muzikės shqiptare, Agim Krajka

  Kompozitori i njohur Agim Krajka ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 83 vjeēare.

  Lajmin e bėn tė ditur i biri i tij, i cili ka ndarė lajmin e trishtė pėr ndarjen nga jeta tė njeriut qė i dha shumė muzikės shqiptare.

  “Uroj qė shpirti yt tė pushojė nė qiell babai ynė i dashur”, shkruan i biri, Ulis Krajka.

  Emri: ulisii.jpg

Shikime: 305

Madhėsia: 32.5 KB

  Agim Krajka u lind nė Kavajė, mė 3 maj 1937, nė njė familje me origjinė dibrane. Babai i tij luante nė disa instrumente muzikore, si violinė, mandolinė, fizarmonikė. Dashuria dhe pasioni pėr muzikėn tek Agimi lindėn qė nė fėmijėri, tė cilėn ia ushqeu edhe vetė i ati.

  Nė vitin 1963 Krajka fillon studimet pėr teori e kompozicion dhe i pėrfundon ato nė vitin 1968. Degėn e Kompozicionit e ka kryer nėn drejtimin e tė madhit Ēesk Zadeja. Nė vitin 1960 filloi punė nė Ansamblin e Ushtrisė ku punoi 2 vjet. Nė vitet 1962-1964 kalon nė Radio Tirana si fizarmonicist dhe drejtues i kompleksit tė vogėl instrumental.

  Viti 1964 e gjen pranė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve popullore; nė fillim si instrumentist, e mė pas si kompozitor dhe drejtues orkestre. Veprimtaria e tij muzikore ėshtė shumė e gjerė.

  Ka shkruar muzikė nė shumė lloje dhe ėshtė bėrė i famshėm si me muzikėn e lehtė, ashtu edhe mė atė popullore, tė pėrpunuar e orkestrale. Ka kompozuar mjaft pjesė orkestrale pėr fizarmonikė dhe me qindra kėngė tė muzikės sė lehtė.

  Ka marrė pjesė nė shumė festivale tė muzikės deri nė festivalet e fundit tė pasviteve ‘90, duke filluar me kėngėn e famshme “Lemza”, kėnduar nga Vaēe Zela nė Festivalin e Parė tė Kėngės nė Radio mė 1961. Ai ėshtė nderuar me mbi 15 ēmime.

  Agim Krajka ka shkruar njė cikėl me pėrpunime kėngėsh popullore pėr kanto e piano, uverturė rinore, romancė pėr violinė e orkestėr simfonike , suitė me valle popullore pėr orkestėr simfonike etj.

  Muzikėn e filmave “Ēifti i lumtur”, Zonja nga qyteti”, “Zonja nga fshati”, Njėsiti Gueril” etj.
  Muzikė skenike tė baletit me njė akt “Duarartėt vigjėlentė” ekzekutuar nga TKOB nė vitin 1981

  Pėrveē kėtyre punimeve tė mėsipėrme ka lėvruar mjaft motive vallesh tė cilat janė nderuar edhe me ēmime tė para si: vallja e Librazhdit, vallja e Tiranės, vallja ēame etj.
  Pėr aktivitetin dhe kontributin e tij artistik ėshtė vlerėsuar me ēmime, urdhra e medalje dhe mban titullin: Mjeshtėr i Madh”.

  Panorama

 9. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka

  LAMTUMIRĖ, MJESHTĖR!

  AGIM KRAJKA ėshtė Dritė qė nuk do tė fiket kurrė !

  Me hidhėrim e morėm ikjen drejt parajsės tė kompozitorit, artistit tė shquar Agim Krajkės , “Nder i Kombit”.

  Brezi im ėshtė rritur me kėngėt e muzikės sė lehtė tė kompozuara nga mjeshtri Agim Krajka.

  E kush nuk i mėsonte dhe kėndonte kėngėt e Agim Krajkės, shumica e tyre u bėnė hite. Sa herė mblidheshim nė mbremjet tona festive me nxėnėsit shumė prej kėngėve tė tij kėndoheshin dhe kėrceheshin me shpirt duke filluar me kėngėn e famshme “Lemza”, kėnduar nga artisja e madhe e Kombit Vaēe Zela nė Festivalin e Parė tė Kėngės nė Radio mė 1961. Kėnga pėrshtatej shumė me rininė e tyre tė hershme, me ēapkėnllėqet e moshės, me dashuritė e para dhe tė fshehura, me ndonjė papėrgatije nė mėsim. Le tė kujtojmė dy strofat e para, nė fakt unė duke i shkruar po i kėndoj si:

  “O ra zilja m’nisi frika/ kur mėsuesi hyri nė mėsim/ dhe nė vend si s’mė ra pika/

  Kur ai thirri emrin tim/ Unė asnjė fjalė s’kisha mėsuar/ Se mbrėmė nė takim isha me ty/

  Po nisi lemza e bekuar/ Nė d’rrasė tė zezė shihja dy sy”…

  Ai solli emancipimin nė art, nė muzikėn e lehtė, popullore, tė pėrpunuar e orkestrale. Kontributi i tij nė art dhe muzikė pėrfshin njė periudhė prej tri dekadash. Ai ėshtė vleresuar me mbi 15 ēmime tė dyta, 3 ēmime tė treta dhe vetėm njė ēmim tė parė nė Festivalin e vitit 1987, me kėngėn “Nuk e harroj”, tė kėnduar nga motrat Libohova.

  Agim Krajka ishte dhe njė idhull si fizarmonist. Ai luante me gishtat nė tastierė sikur bėnte balet nė ajėr dhe pushtonte skenėn duke sjellė emocione tek dėgjuesit e shumtė.

  Edhe kėtu nė Amerikė, nė aktivitete tė ndryshme i kam dėgjuar shpesh, kėngėt tė kompozuara nga Agim Krajka.

  Nė New York, ku na hodhėn fatet, do tė kishim shansin tė takoheshim pėrsėri me Agim Krajkėn. Ai jo vetėm qė ishte njė kompozitor i madh, por dhe njeri, patriot i shquar. Ai ėshtė nė kujtesėn tonė artistike dhe njerėzore. Njė ditė, Agim Krajka na telefonoi nė kolegj nė Brooklyn, ku punonim tė dy me Qemalin. Doemos e mirėpritėm me shumė gėzim telefonatėn e tij. Pasi na falėnderoi pėr organizimin me studentėt pėr festėn e Flamurit, na tha se dėshiroj tė vij te marr pjesė me grupin tim, pėr t’ju pėrshėndetur ju dhe tė huajt nė atė kolegj, me kėngė shqiptare.

  Ardhja e tij nė festėn e Flamurit Kombėtar ishte shumė emocionante, i dha programit mė shumė gjallėri dhe art. Agim Krajka shoqėrohej nga bashkėshortja e tij, e ėmbla Ami dhe grupi i fėmijėve nė violinė dhe piano, si motrat simpatike Alba dhe Jona Ēano, si dhe Albert Stanaj, me tė motrėn e talentuar. Ata sot janė rritur dhe integruar plot kulturė nė botėn amerikane. Kur artistėt e vegjėl filluan t’u binin veglave muzikore nėn drejtimin e Artistit tė shquar Agim Krajka, salla u elektrizua dhe filluan tė duartrokisnin pa pushim.

  Agim Krajka ishte dhe njė orator i shkėlqyer, fjala e tij u dėgjua me shumė vėmendje, mesazhet e tij ishin dritėza shqipėrie. Takoheshim nė aktivitete tė ndryshme, me plot respekt dhe mirėnjohje. Pas disa muajsh, nė emėr tė studentėve tė Kolegjit nė Brooklyn, Qemal Zylo i dha pllake mirenjohje nė shkollėn shqipe qė ishte e hapur nė atė kohė nė Bronx, ku ata debutonin tė dy me Amin. Ēfarė mirėsie buronte nga shpirti i tyre! Agim Krajka jetoi me familjen nė New York, pėr 16 vjet, pastaj u kthyen pėrfundimisht nė folezėn e ngrohtė nė Shqipėri, qė e donte aq shumė derisa dha frymėn e fundit. Shpirti i tij do tė behet dritė qė s’do tė fiket kurrė.

  Artistėt e mėdhenj jetojnė pėrjetėsisht me veprat qė lenė pas.

  Lamtumirė Agim Krajka, artist i shquar i Kombit!  Nga: Keze Kozeta Zylo

  1 Mars, 2021 - New York

  https://konica.al/2021/03/agim-krajk...e-fiket-kurre/

 10. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  IN MEMORIAM

  Exclusive - AGIM KRAJKA, Kompozitori i Rinisė

  Janar 2019

 11. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  Pusho nė paqe Mjeshtėr, Perandoria e Veprave dhe fjalė zemre pėr Agim Krajkėn nė 8 minuta
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 02-03-2021 mė 16:48

 12. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  KOLAZH - Nga Krijimtaria e MJESHTRIT AGIM KRAJKA


  Lamtumirė Kolosi i Kėngės Shqipe, Mjeshtri KRAJKA ! Qofshi i Parajsės & Emri e Vepra Juaj tė Pėrjetėsisė !

  Nderim, Falenderim & Mirėnjohje pėr gjithė Krijmtarinė tuaj !

 13. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,668

  Pėr: Mjeshtri i Muzikes - Agim Krajka  " QESHU RINI ! " - AGIM KRAJKA, NDERI I KOMBIT

  Kėnga Magjike 2017 - Nata Finale.


  Juria New Artist : Ulis Krajka, Juliana Pasha, Olti Curri, Venera Lumani, DJ Sardi.


  * Music by Agim Krajka, Remix done by Elgit Doda. *

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Lajme nga bota e muzikės shqiptare!
  Nga Fiori nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 26-11-2022, 12:47
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. Folklori muzikor
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 04:55
 4. Jetėshkrime nga njerėz tė menēur!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 164
  Postimi i Fundit: 20-05-2005, 14:31
 5. Ndue Shyti, krijues i pėrsosur i muzikės popullore
  Nga StormAngel nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 11:59

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •