Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394

  Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare n Prishtin

  N Prishtin sot i filloi punimet Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare

  Prishtin, 16 gusht - N Prishtin sot i filloi punimet Seminari Ndkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, me mbi 100 pjesmarrs nga vende t ndryshme t bots. N hapje t Seminarit, drejtori prof. Fadil Raka tha se edhe edicioni i sivjetshm synon t zhvilloj nj veprimtari t shumanshme: kurse intensive n msimin e gjuhs shqipe n tri nivele, do t mbahen shtat ligjrata nga gjuhsia dhe letrisa si dhe do t mbahen dy sesione shkencore.
  Nj tem tjetr e ktij Seminari do t'i kushtohet 100-vjetorit t vdekjes s rilindsit ton t shquar, Sami Frashri.
  Duke prshndetur seminarin e sivjetshm, ministri i Arsimit Rexhep Osmani, pasi premtoi mbshtetjen pr kt seminar, tha se ai po shton fuqishm zhvillimin e dijes n fushn e albonologjis.
  Ndrkaq, kryetari i ASHAK Rexhep Ismajli vlersoi punn e Seminarit dhe si u shpreh, ai sht br "nj institucion me pesh t veant shkencore, kulturore dhe kombtare, institucion me potenc krijuese".
  Kt Seminar e prshndeti edhe Luan Omari, zv.kryetar i Akademis s Shkencave t Shqipris.
  Organizator t Seminarit jan Fakulteti i Filologjis n Prishtin dhe Instituti i Gjuhsis n Tiran, kurse sponsorues sht Ministria e Arsimit t Kosovs.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Filloi Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare


  Prishtin, 16 gusht (Kosovapress) Time: 17 : 22

  Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn shqiptare, i 23-ti me radh shnon jubileun e 30 t themelimit. Ai ka dhn nj kontribut t jashtzakonshm n zhvillimin dhe afirmimin e dijes s prgjithshme t albanologjis, q nga fillimi i veprimtaris s tij m 1974 n Prishtin,- kan vlersuar folsit t hnn, n Prishtin, me rastin e hapjes s ktij seminari, n t ciln po marrin pjes, pos albanologve nga Kosova dhe Shqipria, edhe rreth 85 albanolog t huaj
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Dodon, ku me marr me teper informacione se car temash u trajtuan dhe se a do kete publikime pas keti seminari.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Cylo prve shtypit shqiptar nuk di tjetr se ku mund t merret informacion n lidhje me seminarin. Poashtu shtypi do t na njohtoi pr publikimet posa ato t dalin.

  Seminari mbi Albanologjin: Ligjrat pr Anton Pashkun
  N Prishtin po i vazhdon punimet Seminari i 23-t Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare. Sot, paradite n sesionin e letrsis, Sabri Hamiti mbajti nj ligjerat pr jetn dhe veprn e Anton Pashkut.


  N sesionin e sotm t letrsis t Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, shkrimtari e studjuesi i letrsis Sabri Hamiti, mbajti nj ligjrat pr Anton Pashkun, shkrimtarin emblematik t letrsis moderne shqipe. N ligjeratn e tij, Sabri Hamiti hodhi drit mbi nnt momente nyjsore t veprs letrare t Pashkut. Ai shkoqiti elemente t biografis, identitetit, gjuhs, figurs, dramaticitetit dhe modernitetit t veprs letrare t Pashkut. Hamiti theksoi se n veprn e Pashkut grshetohen fort bukur klasikja e modernja. Ai tha se teksti letrar i Pashkut shpesh bhet edhe moralizues. Teksti letrar i Anton Pashkut merr funksion prtej vetes, bhet i ngarkuar moralisht, madje bhet moralizues, duke u kthyer n kritik t ashpr t demagogjis sociale, psikologjike e nacionale.Sabri Hamiti tha se vepra letrare e Pashkut ka gzuar respekt t madh t t gjitha shtresat e lexuesve.
  Vepra letrare e Antonit, si dhe autori gjithmon ka gzuar respekt t madh edhe nga ata q e kan kuptuar, edhe nga ata q nuk e kan kuptuar, por edhe nga ata q e kan keqkuptuar. shtja duhet t shihet si nj mosmarrveshje midis nj vepre t madhe kulturore e letrare q zbulohet n nj rreth kulturor e letrar ende jo shum t kultivuar. Kt e ka kuptuar dhe e ka ndjer fuqishm edhe ai vet, prandaj nuk e kam par kurr t merret me interpertimet e t tjerve pr veprn e tij. Ka qen i vetdijshm q ka shkruar vepra q duhet lexohen dy her, e un po shtoj pr kontekstin ton kulturor, edhe shum her. Duke folur pr astet e fundit t jets s Anton Pashkut, Sabri Hamti tha se Pashku kto momente i jetonte personalisht fatet e personazheve t veta. Hamiti shprehu keqardhje pr veprat e Anton Pashkut q i kishte n dorshkrim, veanarisht pr ditarin e tij jetsor, i cili do t ishte si nj els pr leximin dhe interpretimin e tekstit letrar t Pashkut.
  RTK 19/08/2004 15:49:32
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 20-08-2004 m 04:11
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  N Seminarin mbi Albanologjis, sot u fol pr Sami Frashrin Kultur

  N kuadr t punimeve t Seminarit t 23-t Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, sot u b hapja e Ekspozits Sami Frashri dhe vepra e tij t ciln e ka organizuar Arkivi i Kosovs n bashkpunim me Drejtorin e Prgjithshme t Arkivave t Shqipris. Pr veprn e Sami Frashrit u mbajt edhe nj tryez shkencore me ligjrues Idriz Ajetin dhe Rexhep Qosjn.


  "Kjo ekspozit ka nj rndsi t veant, pasi q i kushtohet nj kolosi, enciklopedisti t madh shqiptar, Sami Frashrit. N kt ekspozit, jan ekspozuar m se 150 eksponate, dokumente origjinale nga krijimtaria e Sami Frashrit, pr t cilat Arkivi i Kosovs konsideron se jan t rndsishme q ti prezantohen publikut t gjr, sht shprehur n hapje t ekspozits", Jusuf Osmani drejtori i Arkivit t Kosovs. "Esht me interes edhe t qytetarit q prmes dokumenteve autentike t njihen edhe me t kaluarn autentike t popullit ton e cila sht mjaft e begatshme, por q t dshmohet me dshmi si jan dokumentet arkivore q ruhen n arkivat jo vetm t Kosovs, t Shqipris, por edhe m gjr. Osmani tha se, bashkpunimi i vazhdueshm me Arkivat e Shqipris si dhe me Muzeun Kombtar t Shqipris ka br q n kuadr t ksaj marrveshjeje, edhe Arkivi i Kosovs t zhvilloj hulumtime m t gjera. Kjo ka br q ne sot t disponojm me dokumente m t begatshme thelbsore, tha ai. Arkivi i Kosovs posedon me 530 fonde dhe koleksione n sasi prej 4 mij e 500 metra gjatsi dokumentacion, posedon me 800 mij mikrokuadra dokumentesh, mikrotekn dhe kinotekn, ndrsa nga aspekti i organizimit t brendshm prveq shrbimeve profesionale funksionon edhe laboratoriumi i konzervimit t lnds arkivore. Me krijimin e dokumentacionit arkivor, Arkivi synon q t lehtsoj punn e qasjes s hulumtuesve n kto dokumente, sht shprehur Osmani. Po sot n kuadr t punimeve t seminarit n tryezn shkencore mbi veprn dhe jetn e Sami Frashrit, ligjruan Akademik Idriz Ajeti dhe Rexhep Qosja.  RTK 20/08/2004 15:50:46
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Gjasht ditt e para t Seminarit pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare


  Prishtin, 21 gusht (Kosovapress) Time: 17 : 28

  Gjat gjasht ditve t para t Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, pos kurseve trinivelshe pr msimin e gjuhs shqipe, nj ekspozite me dokumente q flasin pr jetn dhe veprn e Sami Frashrit dhe vizitave t shumta t seminaristve, jan mbajtur 13 ligjrime dhe referime shkencore, si dhe tryeza shkencore n 100 vjetorin e vdekjes s Sami Frashrit, n t ciln jan paraqitur shtat referenca mbi jetn dhe veprn e ktij rilindasi t shquar.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Prfundoi Seminari mbi Albanologjin Kultur

  Seminari i 23-t pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare q filloi me 16 gusht, sot prmbylli punimet. Kt vit, kt seminar e kan frekuentuar 75 albanolog nga shum vende t bots. Pr kontributin e dhn n fushn e gjuhsis dhe letrsis, seminaristt u pritn edhe nga presidenti i Kosvs, Ibrahim Rugova.


  Seminari pr gjuhn letrsin dhe kulturn shqiptare sht themeluar pr her t par n vitin 1974, ndrsa sivjet kremtoi edhe jubileun e 30 t themelimit t tij .Sot ishte dita e 12 dhe e fundit e ktij seminari, dhe rrjedha e tij ishte e knaqshme me prjashtim t disa pjesmarrsve t cilt, pr shkaqe teknike nuk erdhn sidomos arvanitasit nga Greqia dhe disa studiues nga Vatikani. Prndryshe prshtypja e atyre q ishin prezent ishte e knaqshme thot Lindita Rugova sekretare e ktij seminari. Seminari i sivjem rrodhi me dinamikn e vet dhe vlen t veohen dy ditt e fundit si m kulminante shprehet ajo.Kt vit sht me rndsi t ceket se ka pasur shum pjesmarrrs t huaj me referime shkencore pr gjuhn shqipe dhe letrsin, ku dallohet kumtesa e Paollo Ragos pr Sterio Spassen, i Diterneringut pr Gjuhn shqipe, si dhe i Gustavo Lorias pr Histrin e gjuhs shqipe.Vlen t theksohet se gzoi shum fakti i pjesmarrjes s studiuesve t rinj q pr her t par erdhen n Kosov .Risi e seminarit t sivjem n fushn e gjuhsis ishin kumtesat q mund t shfrytzohen gjat gjith vitit vazhdoi Lindita Rugova , duke u prmbledhur dhe botuar n nj cikl t veant. Seminarin e sivjem e prmbylli profesor Fadil Raka, drejtior i seminarit i cili t gjith t pranishmiti falnderoi dhe i prgzoi pr kontributin e dhn.M pas t gjith u pritn n nj takim falendrimi edhe nga presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova .


  RTK 27/08/2004 16:36:45
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Schultz: Do t merrem me gjuhn shqipe sa t m jap zoti fuqi


  Prishtin, 28 gusht (Kosovapress) Time: 12 : 07

  Istvan Schultz, 82, nga Hungaria konsiderohet si njri nga albanologt m t shquar dhe m t prkushtuar q me argumente t fuqishme ka mbrojtur qndrimin q gjuha shqipe sht rrezatuese mbi gjuht e Ballkanit. Ai kt vit ka mbushur plot 56 vjet t puns s pandrprer n studimin e gjuhs shqipe, t ciln e quan dashuri t madhe dhe t prjetshme, si dhe 20 vjet t pjesmarrjes n Seminarin Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare. Ekskluzivisht pr Kosovapress ai ka shpalosur pjes t veanta t jets dhe veprs s tij kushtuar ndriimit t shum shtjeve q kan t bjn me gjuhn shqipe dhe gjuhsin ballkanike.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,109

  Pr: Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare n Prishtin

  ALBANOLOGU Q GJITHNJ SJELL BEFASI

  Fragment nga Biseda me albanologun e njohur, Robert Elsie ( 2000 )


  N bised pr “Zrin” albanologu i njohur kanadez, z. Robert Elsie, pos tjerash tha se n Kosov ka filluar nj bot e re, n mos trsisht e re, pr jetn kulturore dhe at politike. Kosova sht nj vend i ri n Europ, i sapolindur, n nj situat krejt t re n jetn e shkrimtarve, t cilt do ta pasqyrojn n krijimtarin e tyre.

  Zri: Cili sht mendimi juaj pr organizimin e Seminarit si dhe pr programin e ligjeratave?

  Elsie: Un jam i knaqur q Seminari zhvillohet prap n Prishtin, ku ka pasur nj ndrprerje t gjat. Sivjet sht nj fillim i ri pr Seminarin, pr organizatort, pr pjesmarrsit. Edhe pse ka njfar tradit, kan kaluar shum vite q nga fillimi. Un mendoj se seminari prap ka arritur sukses, edhe pse numri i pjesmarrjes sht m i vogl n krahasim me seminaret e viteve ‘80. Por, sht ky nj hap i par dhe hern tjetr do t vijn njerz m shum, sigurisht.

  Zri: A mund t thuhet se ky seminar sht i standardeve shkencore t seminareve t kaluara?

  Elsie: Standardi sht normal. sht ndoshta edhe m i lart se herave t tjera, prve se numri i pjesmarrsve sht m i vogl, vemas nga vendet europiane, nga t cilat zakonisht vinin n numr m t madh.

  Zri: Cili sht mendimi juaj pr programin e ligjeratave dhe pr sesionin shkencor?

  Elsie: Un mendoj q sesioni shkencor sht tepr i ngarkuar, ka shum ligjerata, kemi pak koh dhe sht vshtir t dgjohen t gjitha. sht e natyrshme se me gjith kufizimin kohor q u jepet ligjeruesve, prap koha nuk mjafton dhe un mendoj se ky sesion do t duhej t zgjaste tri dit.

  Zri: Me ka keni ardhur n kt seminar?

  Elsie: Mendoj q kam nj gj shum interesante, jo vetm pr shkenctart, por edhe pr publikun e gjer. sht fjala pr inizimin e par t gjuhs shqipe, i cili sht br nga profesor Norbert Jokl, albanolog i Viens. Kt inizim e kam me vete dhe do ta paraqes n kt sesion, si dhe pr publikun e gjer shqiptar, pr hr t par n histori. Inizimi i zrit sht i vitit 1914.


  Vijimi i Intervists n linkun n vijim :

  https://www.forumishqiptar.com/threa...e-t%C3%AB-huaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 07-10-2021 m 09:56

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,109

  Pr: Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare n Prishtin

  Eric Hamp n Prishtin pr problemet e gjuhs shqipe

  Gusht 2008


  PRISHTINE- N kuadr t Seminarit Ndrkombtar t Gjuhs, Letrsis dhe Kulturs Shqiptare, n Fakultetin Filologjik n Prishtin, u prurua vepra "Studime krahasuese pr shqipen" e gjuhtarit t njohur amerikan Eric Hamp.

  I lindur n vitin 1920, Hamp sht diplomuar n Universitetin e Harvardit n vitet pesdhjet dhe q nga ajo koh ka punuar si profesor n Universitetin e ikagos. Fushat me t cilat sht marr ai jan gjuht indoevropiane, n veanti gjuht kelte dhe shqipe.

  Eric Hamp studimet e shqipes i kishte br objekt preokupimesh t thelluara qysh n vitet e hershme '50-t. Studimet indoeuropiane n albanologji me veprn e Eric P. Hamp-it jan uar prpara. Njohjet e tij t thella t problematikave keltike, balto-sllave, greke, armene, hetite, tokare, indo-iraniane, por edhe romane e ballkanistike dhe prgjithsisht t komparativistiks indoeuropiane, i kan siguruar mundsi prqasjeje q m par nuk ishin theksuar.

  Gjithashtu Hamp i sht kushtuar edhe t folurs arbreshe t Vakarics, q mbetet edhe sot studimi m i gjer prshkrues fonetik pr ndonj t folure t shqipes qysh m 1954. N studimet dialektologjike shqiptare profesor Hamp sht nj nga njohsit m t mir t t folmeve t ashtuquajtura t skajeve - t arbreshve t Greqis, t arbreshve t Italis, t zonave skajore gege n Maqedoni.

  Ai sht i njohur pr interesin e tij n gjuht e vogla indoevropiane. Ai sht antar i Akademis Mbretrore Daneze dhe i Akademis s Shkencave t Shqipris dhe po ashtu edhe i Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs, e cila edhe e ka botuar librin. Hamp sht gjithashtu doktor nderi i Universitetit t Kalabris.

  (s.g/GazetaShqiptare/Balkanweb)


  https://www.forumishqiptar.com/threa...%C3%ABs-shqipe
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 07-10-2021 m 09:53

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,109

  Pr: Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare n Prishtin


Tema t Ngjashme

 1. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 2. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 3. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
 4. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •