Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812

    Mungesa e vullnetit.

    Kam lexuar ne nje axhans qe mungesa e vullnetit eshte nje problem qe ka lidhje me paaftesine e qelizave te trurit per te djegur sheqerin plotesisht. Nga ky difekt truri nuk ka "karburantin" e mjaftueshem qe te funksionoje normalisht. Kjo anormali shfaqet tek tipat e veshtire qe ne femijeri dhe vazhdon edhe ne adoleshence. Si pasoje, per te kompensuar kete difekt, keta tipa demonstrojne veprime ekspresive dhe jane te shquar per "heroizma" ne shoqeri.
    Une kam vuajtur nga kjo sindrome. Nuk jam ulur kurre me deshire per te mesuar ose doja patjeter dike prane qe te me ndihmonte sepse ishte e pamundur te fiksohesha mbi liber. Disa mesuese tendencioze me vleresonin me nota negative. Disa te tjera, ato qe e meritojne fjalen "mesues" ,duke me ditur difektin, me inkurajonin dhe vertete stimuli funksiononte.
    Dua te di : A eshte i sakte ky argument?

  2. #2
    I Djathtė
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    713
    Jo,

    nje pergjigje te sakte dhe nje shpjegim i qarte 1 shkak dhe 1 pasoje per mungesen e motivimit per te bere dicka, nuk ka.

    Vullneti eshte nje koncept shume i gjere dhe nuk besoj se ajo hipoteza permbi neuronet e shpjegon mungesen apo ekzistencen e vullnetit per te veprimtari te caktuara.
    Po ishte keshtu atehere roli i mesuesve do te ishte i paperfillshem ne vullnetin e nje nxenesi gjithashtu dhe lenda nuk do te kishte asnje rol.


    Por dhe nga pervoja jetesore e dime se kur kemi pasur nje mesues jo simpatik dhe lenden e tij nuk e kemi mesuar me vullnet.

    Gjithsesi nuk mund te them se ndryshimet neurobiologjike te trurit midis njerezve te ndryshem nuk kane asnje lidhje me vullnetin e njeriut ne pergjithesi.
    Une per vete nuk njof asnje studim qe merret me kete pyetje.
    Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

  3. #3
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Nese mund te gjesh ndonje material per mungesen e vullnetit te lutem me njofto sepse jam shume e interesuar. Dua ta kompensoj kete difekt tek vetja. Te falenderoj per pergjigjen.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet nė Bllog
    17
    Nuk besoj se vullneti ndikohet nga nje proces biologjik apo kimik brenda organizmit te njeriut. Vullneti eshte ndjenje dhe si e tille ka me shume lidhje me boten shpirterore te njeriut se sa me ate fizike te tij.

    Perpara se te kesh vullnet per te bere dicka, duhet te kesh besim se mund te arrish dicka fale ketij vullneti. Njerezit shkojne me qejf (vullnet te madh) ne plazh edhe pse mund te jete rruge e larget, sepse kane besim(mendojne) se kenaqesia qe do te marin ne plazh do te jete me e madhe se lodhja gjate rruges.

    Fakti qe shume njerez nuk kane vullnet per te kryer dicka, nuk do te thote qe keta jane me pak te zhvilluar se te tjeter nga cdo aspekt. Thjeshte energjite dhe vullneti i tyre investohet ne fusha te tjera te jetes. Prandaj ka njerez qe mund te kene 2 klase shkolle (nuk kishin vullnet per shkolle) por qe jane zanatcinj shume te mire.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  5. #5
    e rregjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Vendndodhja
    ne mes te oqeanit drejt lirimit shpirteror ne kerkim e qetesise shpirterore
    Postime
    10

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga Mina Lexo Postimin
    Kam lexuar ne nje axhans qe mungesa e vullnetit eshte nje problem qe ka lidhje me paaftesine e qelizave te trurit per te djegur sheqerin plotesisht. Nga ky difekt truri nuk ka "karburantin" e mjaftueshem qe te funksionoje normalisht. Kjo anormali shfaqet tek tipat e veshtire qe ne femijeri dhe vazhdon edhe ne adoleshence. Si pasoje, per te kompensuar kete difekt, keta tipa demonstrojne veprime ekspresive dhe jane te shquar per "heroizma" ne shoqeri.
    Une kam vuajtur nga kjo sindrome. Nuk jam ulur kurre me deshire per te mesuar ose doja patjeter dike prane qe te me ndihmonte sepse ishte e pamundur te fiksohesha mbi liber. Disa mesuese tendencioze me vleresonin me nota negative. Disa te tjera, ato qe e meritojne fjalen "mesues" ,duke me ditur difektin, me inkurajonin dhe vertete stimuli funksiononte.
    Dua te di : A eshte i sakte ky argument?

    PERSHENDETJE

    SIPAS MENDIMIT TIM KY ARGUMENT NUK ESHTE I SAKT .
    PO TE MOS KISHIM VULLNET KU DO TE ARRINIM.
    VULLNETI ESHTE PIKA THEMELORE E NJERIUT PER TE ARRITUR ATY KU DO.
    PA VULLNET E SHKATERON VETVETEN,
    PERSONAT QE E KANE KETE PATOLOGJI NE MUNGES TE VULLNETIT MENDOJ QE DUHET TA VENE NE FUNKSION NDERDIJEN E TYRE.
    VULLNETI ESHTE NJE PIKSYNIM DREJT QELLIMIT TE CAKTUAR.

    DESHIRA PER TE LUFTUAR E PER TU BERE DIKUSHI NE JETE TE SHTYN NGA VULLNETI

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-03-2009
    Postime
    28
    mendoj se mungesa e vullnetit ka te bwj me unin. nwse dikush ta ka demtuar unin pason humbja e vullnetit pa mos i kuptuar shkaqet

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 30-08-2023, 08:26
  2. Mungesa e vullnetit
    Nga Andro_era nė forumin Pyetni psikologun
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 31-12-2008, 06:34
  3. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
  4. Shkaqet e mjerimit tė Shqipėrisė
    Nga Iceberg nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:56
  5. Problemet Shoqerore te Shkaktuara nga Mungesa e Mashkulloresise
    Nga Arb nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-04-2004, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •