Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2004
    Postime
    17

    Kam Prolapsus Valvulae Mitralis !!

    Jam astriti nga prishtina dhe kohe me pare nuk ndihesha mire kisha mundim lodhje dhe pengese ne frymemarje (te pakten keshtu me vinte mua,them se si e perjetoja) dhe pa nje e pa dy vendosa te shkoja te konsultohesha me mjekun kardiolog dhe pas egzaminimit me "eho kardiografi" me duket se keshtu quhet vertetoj se kam Prolapsus Valvulae Mitralis!!!
    Ju lutem te me shpjegoni me teper rreth kesaj semundje
    titisi prishtine

  2. #2
    ...gjenķ... Maska e mad
    Anėtarėsuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321
    ne rradhe te pare, te shkuara Titit!

    kjo ne gjuhe pak me te thjeshte, eshte prolaps i zemres, dhe ne fjale me te thata, eshte mosputhitja e njeres prej valvulave hyrese te gjakut per ne zemer. me mosputhitjen e kesaj valvule ne menyre te plote, jo i gjithe gjaku perfundon ne zemer, e pastaj te shperndahet neper vena! mesa kam degjuar nga nje doktor i afert, shume njerez e kane kete problem, ndonese ne shkallezime te ndryshme! dhe nuk e di cfare te kane keshilluar ty, por ketej nga anet tona, per secilen nga keto grade te kesaj semundje, nqs mund ta quajm keshtu, i pershkruhet Korvitoli (ilac)! nuk te keshilloj te besh veprime me as1lloj mjekimi apo medikamenti, pa qene nen kontrollin dhe keshillimin e doktorit!
    nuk desha te tregohem i pavend, por rrezik vdekje nga kjo semundje nuk ka, vetem se egziston mundesia e renies se nje gjendje te fikti, humbje e plote dhe e menjehershme e ndjenjave, pa patur paralajmerim fare, dihet ne varesi te perkeqesimit te semundjes!
    po ti mos u dekurajo, se mjeksia cfar nuk ben! ka shume te rinj qe jane te prekur nga kjo gje, per te cilin ndikojne shume faktore, te cilet mund te ti kete then mjeku me mire se une!
    shpresoj te te kem ardhur ne ndihme sadopak, dhe edhe nje here te uroj ta kalosh kete gjendje sa me shpejt dhe mire!
    Pershendetje!
    Madi

    {^_^}
    ::|maDes!gn © 2009|::

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2004
    Postime
    17
    I nderuar mad , flm per shpjegim dhe me siguri se me ke ardhur sado pak ne ndihme po eshte e vertete se kjo (te themi semundje) eshte e pranishme tek shume njerz.!
    Prolapsi im eshte i shkalles me te ulte shum i vogel mirpo mjaft i madh sa per shqetesime hehehe edhe ng rekomandimet e mjekut un kam perdorun keto tableta : ATENOLOL - 1\4 , Lixsilium , Aspirin 100 mg dhe Andol.
    Mirpo tashi koheve te fundit i kam nderpre te gjitha keto medikamente se te them te drejten ma shum me benin te semure dhe per fat te mire ndjehem shum ma mire dhe ne forme , por problemi im eshte se cfare do te behet me kalimin e kohes?... kur sa me shume se do te kalon koha me shume do te rritet shkalla e prolapsit?
    ju lutem me jepni nje pergjigje!

  4. #4
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    titisi,

    Prolapsus Valvulae Mitralis kushtoi vemendje sepse eshte faza e rrezikshme jo me rrezik jete por per zhvillimin e angines ne zemer etj etj.

    Ti po merr atenolol i cili eshte beta blocker. Shume mire aspirin sepse ka te mirat e saj por ka shume mundesi ti te formosh ose jo Ischaemia, e cila po ashtu ka simptomat e saja pothuajse te njejta me Prolapsus Valvulae Mitralis nga ku vjen dhe exercise angina.

    Duhet te ndihesh me mire se atenolol eshte beta-blocker per kete pune ndihmon por e ke matur tensionin sa e ke? Ke bere nje Elektrokardiogram a mund te e besh scan ta postosh te shikoj R,U,V waves? Sa vjec je? Sa je ne peshe?

    Me jep informacion me shume.

    Me nderime,

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2004
    Postime
    17

    pershendetje tito !

    Tito flm per sygjerimin tend sigurisht se do i kushtoj vemendje pasi behet fjale per problem ne zemer! ne organin me te ndjeshem dhe problemi me indjeshem i mjeksis se sotme.
    Prolapsus valvulae Mitralis !!..... eshte semundje apo ves i keq i zemres ?
    Gjat konsultave me mjekun aime thoshte se nuk ke arsye se per cfare te brengosesh sepse kjo eshte ves e josemundje mirpo ai me terhicte vemendjen se duhet ta ruaj veten pos te peshos gjera te renda mos te ngitem nga vendi me shpejtesi mos ti perjetoj gjerat me emocione edhe mos te merrem me sprot profesional, e keshtu e radhe por tashi do te flas pak per ato komentet e Tito-s shum mire e the Tito eshte faze e rrezikshme per zhvillimin e angines ne zemer por problemi tjeter eshte se gjat funksionit te valvules kur nuk mbyllet mire gjaku kthehet (REGURGUTIM) dhe me kalimin e kohes do te mblidhet ne aorte !!! qe tani duhet intervenim kirurgjik pra duhet te percillet momenti me i volitshem per intervenim kirurgjik ....
    Te mirat se i sjelle perdorimi Atenololit ne permirsimin e punes se zemres ne anen tjeter ka edhe te keqijat psh: humbja e ndjenjes per sex e te tjera po ashtu edhe aspirina ka te mirat po edhe te keqijat me duket se demton lukthin ? melqine? (nuk jam i sigurt).
    edhe dickaTito me shpjego te lutem per keteschaemia, e cila po ashtu ka simptomat e saja pothuajse te njejta me Prolapsus Valvulae Mitralis nga ku vjen dhe exercise angina.

    Ju falem nderit shum per ndihmen tuaj

  6. #6
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga titisi
    Prolapsus valvulae Mitralis !!..... eshte semundje apo ves i keq i zemres ?
    Pershendetje titsi,

    Zemra megjithese autonomous ssistem varet nga sistemi neurologjik i njeriut.

    A quhet ves adiction ndaj cigares apo semundje? me sakte eshte se nje pjese te nervave ne fjale popullore iu eshte bere ves i keq te komandojne njeriun te kerkoje nikotine.

    Ky sistem neurologjik po ashtu eshte i semure.

    Quaji cfare te duash ves a semundje pak rendesi ka. Rendesi ka demi ti me deshiren tende apo jo i shkakton organizmit tend.

    Perseris kerkesen scan nje pjese <> te Elektrokardiogramit tend nese e ke na paper, thuaj moshen, peshen e trupit.

    Une doktor nuk jam por gjerat i shikoj ne menyre analitike duke bere me elektrokardiogramin tend, moshen,peshen etj etj informacion nje cross-correlation function me te dhenat qe gjenden ne LINK: physiobank mund te bej nje perafersim goxha te sakte.

    Link qe po shikon eshte public domain link. Ndonje student ne BioEngineering i interesuar ne neuro/kardiovaskular systems do ishte i interesuar.

    Thjeshte nje interesim i imi. Pershendetje.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2004
    Postime
    17
    Tito si ja kalon !

    Te jam mirenjohes per te gjitha me siguri se do ti postoj te gjitha ato se mi kerkon ,sa me shume scan se kam goxha ECG se i kam bere por Tito un nuk e kuptova ate se me the ti me heret: Ischaemia e cila po ashtu ka simptomat e saja pothuajse te njejta me Prolapsus Valvulae Mitralis nga ku vjen dhe exercise angina.

    Te lutem me jep nje sqarim rreth kesaj dhe prolapsit ne pergjithesi pasojat e me vonshme nese nuk ka tashi masi eshte i shkalles se ulte me te ultes , sa ndikon sistemi nervor tek prolapsi stresi depresioni e te tjera dhe me kalimin e kohes a do te zmadhohet prolapsi apo do te kete semundje tjera si pasoje e prolapsit ?!!!!!

    Ju falem nderit

  8. #8
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga titisi
    Ischaemia e cila po ashtu ka simptomat e saja pothuajse te njejta me Prolapsus Valvulae Mitralis nga ku vjen dhe exercise angina.

    sa ndikon sistemi nervor tek prolapsi stresi depresioni e te tjera dhe me kalimin e kohes a do te zmadhohet prolapsi apo do te kete semundje tjera si pasoje e prolapsit ?!!!!!
    Ok ja nje shpjegim:

    Kur ke anxiety fillon oxidative stress ose vide infra. Kur kalon ne depresion duke pasur nje gjendje depresive anxiety fillon e ulet kjo ose 1)trama ose 2)ischaemia.

    Cfare eshte ischaemia? Ischaemia eshte Exercise Angina. Dy fjale per te njejtin kuptim. Doktoret & bioengineers etc e kane qejf te perdorin terma fantastike me shume per te ngaterruar te tjeret ose per te treguar sa shume pune bejne: te marrin para me shume. Pjese e kesaj strategjie eshte reklama e njejte boterore. Ti je doktor keshtu?

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-07-2004
    Postime
    17
    Ok titooo
    Thnx per te gjitha shpjegimet ende nuk ti kam postu ato scan se mke lyp mo po nuk e di se si mer me ti postu a ban ketu apo dikun tjeter se nuk po e di mo se si me ti postu te gjitha ECG e bera.
    Tashi kaloj ne ate pytjen e mehershme se mke bere : un jam 21 vjeq dhe peshoj 67-68 Kg
    E tito me trego mo vlla pak me thjeshte se nuk te kuptoj fare mo se un nuk e studioj mjeksine se i perdor ato terma latinisht hahaha , sido qofte te falem nderit Tito per te gjitha

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-04-2016
    Postime
    1

    Pėr: Kam Prolapsus Valvulae Mitralis !!

    Pershendetje,a keni me problem me Prolaps....?Se kam te njejtin problem edhe une...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •