Close

Rezultati i Sondazhit: Jeni pro apo kunder abortit?

Votues
282. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Jam pro

    105 37.23%
  • Jam kunder

    143 50.71%
  • Jam i pavendosur

    34 12.06%
Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 368
  1. #21
    BluEyEsS * AnGel Maska e KoTeLja_VL
    Anėtarėsuar
    26-08-2003
    Vendndodhja
    nel mio piccolo mondo
    Postime
    683
    Citim Postuar mė parė nga Di68
    Mbase arsyet ekonomike mund te mos jene shkak per abort por arsye te tilla te forta si perdhunimi i nje gruaje 40 vjecare qe mund te kete femije te tjere dhe familje te lumtur, apo perdhunimi i nje 13 vjecareje qe nuk e ka idene se c'eshte femija, apo sjellja ne bote e nje femije me SIDE....me duken me se te arsyeshme qe te te cojne drejt abortit, na pelqen apo nuk na pelqen.
    Arsyhet qe permend me larte Di68 ne pergjithesi jane te rradha.
    Po persa i perket aborteve te shumta qe ndodhin sot jane ato te nje maredhenie e pa mbrojtur e adoleshentve.<-- per kete jam shume kundra.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Citim Postuar mė parė nga KoTeLja_VL
    Arsyhet qe permend me larte Di68 ne pergjithesi jane te rradha.
    Po persa i perket aborteve te shumta qe ndodhin sot jane ato te nje maredhenie e pa mbrojtur e adoleshentve.<-- per kete jam shume kundra.
    Eshte e vertete qe jane te rralla, por ndodhin....dhe si te tilla duhet te merren parasysh nga ligji, nuk mund te kete nje ligj qe te jete i prere: pro apo kundra abortit.
    Prandaj c'do ligj ka dhe klauzola te vecanta ku mund te perfshihen raste te tilla.

  3. #23
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga R2T
    3. Kjo eshte vertet irituese. Si qenka vec e femres? Po e mashkullit? Femra nuk e beri vetem ate kalama. Kur vjen puna per te mare leke nga mashkulli per ta rritur, jeni te parat per ta vene para pergjegjesise. Na i valvitni para fytyres 100 here faktin se nuk u be vete. E pra, nese mashkulli nuk e deshiron femijen, femra nuk ka pse e ben baba me zor. Po qe se te pelqen fakti qe femra te vendose vete, atehere duhet te biesh dakort dhe me faktin qe nese mashkulli nuk e deshiron ate femije nuk ka pse te kujdeset per te. Nese nje nga prinderit nuk eshte i pregatitur per tu bere prind atehere pse duhet te sillet ne jete ky femije? Sic e thashe me lart femija eshte zgjatim i trupit te prindit, nese prindi nuk e shef te rruges ta mbaje nuk ka pse.

    .


    se ku kam degjuar nje thenie qe me eshte fiksuar mire " me derdhjen e spermes detyra e mashkullit mbaron " ;P dhe aty fillon detyra e femres .. ose me mire prodhimi * lol

    seriozisht R2T .. kur thashe me lart qe eshte femra eshte ajo qe vendos .. nuk desha te zgjatesha shume .. por pa diskutim eshte dhe mashkulli ai qe vendos ...por po ta shikosh pak me thelle eshte femra ajo qe do heqi cdo gje ne kurriz te vet .. so vendimi perfundimtar i takon asaj ..
    kur thashe jam pro abortit .. i meant ..kur shendeti i nenes eshte ne rrezik , perdhunimi , prishja e planeve qe mund te kushtojne shtrenjte .. se ndonjehere njeriu e planifikon jeten .. ben sakrifica te medha .. like school , work .. etc . dhe nje gabim i mashkullit i kushton femres jeten e saj .. mos realizimin e endrrave te saj .. gjithashtu dhe ana ekonomike luan nje rol te madh .. nese ti vertet e shikon qe nuk je ne gjendje ti japesh nje jete te mire femijes tend .. tani nuk pretendojme lol te kemi 100 grand per koke por e pakta nga 50 te jene aty .. gjithesesi ..
    gjithashtu e thashe dhe me lart .. femra eshte ajo qe vendos ..se me sa kemi pare ketu ku jetojme ka ligje nga me idjotet . te del nje social worker aty .. dhe te hedh ne gjyq .. te tregon se cfare duhet te besh .. ta mbash apo ta heqesh ? so vendos gjyqi per ty :P ..
    anyway kjo eshte ne doren e cdo cifti .. nese do e mbajne apo jo ?

    pink

  4. #24
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Nuk ka arsye njerezore e cila justifikon abortin.Bisha si bishe e do te voglin e vet,po ja qe mire thone se njeriu eshte armiku me i madh i vetvetes.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  5. #25
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar mė parė nga Albo
    Grupi tjeter eshte grupi KUNDER ABORTIT ose "PRO JETES", te cilet pretendojne se jeta fillon qe ne embrion dhe kushdo qe vret nje embrion, ka kryer nje krim duke marre nje jete femije te pafajshem. Arsyeja kryesore perse keta mbajne kete qendrim eshte besimi i tyre ne Zot dhe botekuptimi i tyre politik eshte kryesisht konservator.

    Albo
    Mqs jam edukuar ne nje universitet me lidhje fetare ceshtja e abortit debatohej shpesh ne lenden e "Etikes". Kuptohet qe kyci i ceshtjes eshte ne cilin segment kohor mund te konsiderohet 'human' nje grup qelizash qe vazhdojne te ndahen deri gjate lindjes. Gjithashtu duhet konsideruar edhe kostoja vazhdimit te mbartjes te barres deri ne lindje per persona qe mund te jene ne situata te ndryshme ne jete (psh te varfer, te perdhunuar, te rrezikuar nga vdekja gjate lindjes etj etj]. Per keto arsye mund te them se jam pro-zgjedhjes per sa kohe qe femija nuk eshte i imi.

    Personalisht nuk jam ne gjendje te vendos se kur embrioni mund te klasifikohet si njeri me te drejta te plota. Prandaj, edhe e urrej kete dhe i lutem Zotit te mos me vere ndonjehere perpara pergjegjsise per te vendosur.

    Thjesht blindohuni me prezervative, 'the pill' e kontraceptive te tjere qe te shijoni aktin pa pasojat
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  6. #26
    instinkt i vetembrojtjes!
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    ne bahcen e shtepise time
    Postime
    351
    Po si mundeni valle qe anashkaloni kaq pa te keq, ardhjen deri tek aborti. E kam fjalen tek pergjegjesirat qe bien mbi ate cift qe krijoi femijen. Shpirterisht, jam totalisht kunder abortit, por llogjikisht, mendoj qe ka raste kur duhet bere.
    Por ajo qe me duket e padrejte eshte menyra se si trajtohet ketu. Pra nese nuk paskam mundesi ti krijojne femijes nje jete normale u dashka vrare. Po pse valle u krijua qe ne fillim femija? E di qe shumekush mund te pergjigjet "epo c'u be u be..." Po pse? Jane te gjitha mundesirat, qe te mos behet. Femjia i krijuar eshte njeri. Nuk eshte aspak as dora as kemba dhe as ndonje organ tjeter i gruas. Aspak. Eshte qenie krejtesisht e vecante qe ne krijim. Fakti qe eshte i lidhur dhe qendron ne trupin e nenes per nje fare kohe, nuk mendoj qe i jep te drejte nenes ta vdese ate.
    Edhe njehere e perseris, qe per mua personalisht ceshtja e abortit eshte vertet teper komplekse dhe shume me komlekse nga sa duket ne pamje te pare. Ajo qe me cudit eshte menyra e papergjegjeshme e diskutimit.
    Si mund te mendosh ta vrasesh ate krijesen qe edhe ne muajt e pare te jetes se saj ndjen dhe njeh rrahjet e zemres se nenes se vet dhe njeh dhe dallon zerin e se jemes ( midis zerave te tjere) qe kur eshte ne bark?
    Sikur i shikoj qesendite ne fytyrat e disave qe me lexojne dhe e di qe shkrimi im mund ti duket skolastik, por mua as qe me behet vone dhe iu them edhe njehere te gjitheve ju qe jeni kaq te vendosur pro abortit qe eshte shume me kollaj qe te mbledhesh mend ne koke dhe mos e cosh punen deri tek aborti, se sa te vrasesh nje njeri te pafajshem krijuar nga kapriciot tuaja te momentit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lule Portokalli : 28-07-2004 mė 19:51
    Ji Vetvetja!

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Citim Postuar mė parė nga StormAngel
    Nuk ka arsye njerezore e cila justifikon abortin.Bisha si bishe e do te voglin e vet,po ja qe mire thone se njeriu eshte armiku me i madh i vetvetes.
    Bisha si bishe e do te voglin e vet por ushqimin ua merr nga goja te vegjelve ama ...prandaj le te mos bejme krahasime te tilla.

  8. #28
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Nje nga diskutimet me problematike te shoqerise bashkohore eshte pikerisht aborti. Teper e komplikuar per faktin se cdo rast eshte unik dhe cdo njeri e percepton ndryshe. Per kete arsye jam Pro-choice.

    Te mos harrojme faktin qe aborti gjithnji eshte praktikuar nga shoqerite me patriarkale deri ne ato me modernet...qofte legale apo ilegale, eshte nje fenomen qe ka qene gjithnji i pranishem. Kjo eshte nje ceshtje teper personale ndaj dhe duket e papranueshme qe ne kete vendim duhet te pyetet Parlamenti, Congresi, UN apo mbi te gjitha Feja. Keto institucione nuk e kan penguar me pare abortin, sado te jen munduar, dhe nuk kan per ta penguar tani, eshte e pa-mundur.

    Shume e konsiderojne krim abortin por duke lene pervijimet ligjore menjane, do perqendrohesha me teper tek pervoja personale njerezore e cdo kujt. Eshte nje ves shume i bezdisshem ky i paragjykimit, secili ka arsyet e tij per te vendosur Pro ose Kondra. Bravo ju qofte atyre nenave dhe baballareve qe kurre nuk do hiqnin dore nga femia tyre qofshin troke, te semure apo ne shtrat te vdekjes por nje keshille miqesore...mos u hidhni menjehere ne sulm tek ata te rinj qe zgjedhin te abortojne sepse secili e di sh mire se cfare eshte me mire per ate si individ dhe cift, dhe gjthashtu, ne ato momente veshtirsie besoj qe gjeja e fundit qe do donin te degjonin jane fjalimet mbi etiken apo moralin.

    Njoh disa femra te cilat kane abortuar dhe kurre nuk guxova ti shihja si te pashpirta, thjesht per faktin se jam asnjanese, e pa perfshire ne problemin e tyre.
    Nje nga arsyet me te degjuara, te pakten arsya qe me eshte dhene mua me teper eshte se per shume prinder nuk mjafton thjesht fakti qe te sjellin nje femi ne jete, puna ka pune, dhe e shohin si detyre ose me sakt si zotesi e cdo cifti qe ta sjelle ne jete femin ne kohen e duhur pasi rritja e nje femije nuk kufizohet vetem tek te mbijetuarit. Po nuk pati nje ambjent te mirefillte gjate vegjelise se tij, atehere dashje pa dashje kjo ka per te ndikuar dhe ne formimin e tij te ardhshem.
    Duan maksimumin per foshnjen e tyre dhe nuk mund ti kundershtosh per kete.
    Madje do thoja qe tani pikerisht keto ciftet e lartpermendura te cilet jane bere prinder ne kohen e duhur per ta, jane po aq te dashur me femijet e tyre, jan po aq te denje si prinder, jan po aq te koordinuar ne jeten e femis' tyre sa cdo prind tjeter.
    Thjesht nga fakti qe aborti eshte nje zgjedhje teper personale, duhet lejuar e drejta veprimit.
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  9. #29
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Teme interesante!
    Ka patur edhe te tjera tema, te cilat permbanin te njejtin debat, por zakonisht jane anashkaluar. E pra ceshtja e abortit ka qene dhe do mbetet nje ceshtje teper delikate per t'i dhene vendimin e duhur.

    Do keshilloja te gjithe ata qe votojne qe te mendohen gjate perpara se te klikojne mbi opsionet e ofruara me lart. Eshte kollaj te hedhesh nje vote, por eshte e veshtire te bindesh veten se zgjedhja jote eshte , zgjedhja e drejte.

    Vota ime do i takonte atij opsionin i cili "mungon" ne sondazh!

    Eshte ai opsioni i cili e zgjidh me mire se kushdo kete dileme kaq te madhe. Nuk ndahen gjerat me thike ne kete bote , por gjindet gjithmone nje rruge e ndermjetme. Ka biliona njerez ne bote prej te cileve krijohen triliona rrethana dhe kushte te ndryshme te cilat per nje arsye apo tjeter nuk ngjajne apo ndryshojne me njera-tjetren. Secili/a kerkon te beje ashtu sic i leverdis atij, prandaj nje rruge e ndermjetme eshte e domosdoshme!

    --------

    Dikush thote qe aborti eshte mekat, krim dhe duhet ndaluar me ligj. Jam dakort me te. Ama, a eshte kjo zgjidhja e drejte?! ...Kete nuk jam i zoti ta pohoj! Nuk kam sesi...

    Nuk kam c'ti them asaj femre, e cila ne barkun e saj po gatuan femijen e nje maniaku seksual i cili e perdhunoi brutalisht disa dite perpara...
    Nuk kam c'ti them asaj femre, e cila ishte thjeshte adoleshente (sapo ka kaluar fazen e pubertetit) dhe ka rene viktime e injorances se saj rreth seksit , ose e dashnorit te saj , i cili nuk mendoi per jeten e vajzes, por ju bind instiktit te tij duke kaluar ne ejakulacion...
    Ka raste e raste or miq...dhe rasti rastit nuk i ngjan!

    Dikush tjeter thote qe aborti duhet lejuar dhe nuk ka asgje te keqe ne te.
    A mundem dot une, t'i them ketij njeriu qe e ka absolutisht gabim ?! Normalisht qe jo, pasi sapo i shpreha disa raste me lart , te cilat kane mese te drejte per abort...
    Por cfare mund t'i them une ketij njeriu?! ...Mund t'i drejtohem me plot sigurine dhe ta kritikoj per lehtesine qe i ben ketij akti. Nje njeri qe nuk don femijen e vet, eshte me keq se kafsha. Mund ti bej te ditur qe nese nena e tij do kishte bere te njejtin veprim dikur , sot ai nuk do egzistonte. Do detyrohesha ta bind qe brenda asaj erresire qe mbulon barku i nenes, po krijohet nje qenie kryeveper, nje njeri. Nje njeri me shpirt, me zemer, nje mrekulli per Zotit, e cila nuk mund te masakrohet njelloj si nje gjethe fiku...
    Eshte nje bote, nje univers qe kerkon jete brenda atij barku. Ore njerez, e dini se c'vlere ka nje femije?! A e kuptoni se nuk do keni pasuri me te shtrenjte ne kete dynja, pervec femijes tend?! ...ehh...

    Por prape, a jane keto fjale mjaftueshem per te vendosur se cila eshte zgjidhja e drejte?!...Nuk besoj!

    Atehere zgjidhja ime do ishte e tille : (jo e zgjeruar, por thjesht thelbin po shtroj)

    Aborti te jete i ndaluar me ligj! Me perjashtim te rasteve teper te vecanta, per te cilat te merret mendimi i psikologeve, terapisteve, punonjesve sociale, mjekeve, etj dhe nese ato vendosin qe femra eshte e pazonja per te perballuar shtatzanine, eshte viktime e nje aksidenti, eshte viktime e dhunes etj...ligji ne kete rast mos te veproje mbi to!
    Ky eshte mendimi im!
    Ka prape...Edhe pse ne keto raste ligji ben perjashtim, nese femija ka arritur fazen ne te cilen aborti eshte i rrezikshem (ku rrezikohet jeta e nenes)...pas 24 javesh me duket eshte...aborti te mos lejohet.
    Ky ligj nuk duhet te kete fuqi vetem mbi femren, por edhe mbi cdo mjek , i cili merr pjese ne abortim.


    ----------
    Pershendetje!
    ----------

  10. #30
    PRO Abortit 100%!

    Askush nuk mendon per Abort pa pasur nje arsye te llogjikshme qe e kundershton mbajtjen e femijes. Ne te gjithe e dime qe, ne te kundert, ne keto raste ka akoma me shume pasoja se sa vetem Aborti.

    Pothuajse te gjithe jane te informuar dhe mundohen ta parandalojne por ja qe dhe ky fenomen per "ne" eshte dhe ne rastet kur ndodh me konsensus, duke peshuar situaten, eshte zgjedhje e te dy "shkaktareve" te vendosin!

    LIV

    P.S Sa per Zot.........per ata qe besojne fuqishem....le ta falenderojme per faktin qe krijoi dhe kete mundesi njerezise!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Living in Vain : 29-07-2004 mė 03:53

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e dallandyshe
    Anėtarėsuar
    23-02-2004
    Vendndodhja
    ne bina te ullirit
    Postime
    144

    Unhappy Aborti i kryer me dashje eshte krim!

    Jam kunder kryerjes se abortit.
    Lejimin e tij nga shteti eshte sikur te lejosh me ligj shtimin e kriminalitetit.
    Asnje lloj justifikimi per femres apo meshkullit nuk do te sygjeroja qe keta individ jane te afte te bejne jeten normale kur ata me dashje vrasin krijesen e tyre te saponisur.
    Gjithmon femrat qe kane kryer me dashje abort i kam urryer, ndersa ne rastet aksidentale kam shprehur ngushellim per humbjen e femijes se tyre.

    Nese ti kryen vrasjen e femijes ne barke me dashje, Zoti te jep denimin me te rende..... Zot, nuk do t`ja deshiroja askujt kete denim!

    Ndoshta duhet me teper kujdes per frenimin e epsheve mashkullore.
    Po me teper kujdes dhe per femrat ne rruajtjen e linjave -hop -na e gjej mbeshtetjen tek, "planifikimi familjar"nuk eshte tjeter gje pervec kufizimi i te ardhmes njerezore.

    Pasuria me e shtrenjte per njeriun eshte femija!

    Ndoshta per rastet e perdhunimit apo te sulmeve te manjakeve, duhet te sherbejne intstitucionet shteterore per kujdesin e krijesave te ardhur ne jete padeshire (me dhune apo mashtrime) por dhe denimin e kriminelve, por jo te justifikojne lejimin e abortit.
    I vetmi raste qe mund te lejohej aborti eshte kur krijesa ne barke te nenes ka semundje te pasherueshme.
    [ Trimeria-aroma LIRI//Tradhetia-kerrme llum i zi!]

  12. #32
    Dynamic Maska e good devil
    Anėtarėsuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260
    pink girl ... lexoje prap ate qe thash une, per here te dyte, te trete, te katert...
    Forumi ėshtė tepėr i ngarkuar nė kėtė moment. Ju lutemi na vizitoni mė vonė.

  13. #33
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Jam kunder abortit, me perjashtime...

  14. #34
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    yo good devil .. e lexova .. and ?

  15. #35
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga Living in Vain
    P.S Sa per Zot.........per ata qe besojne fuqishem....le ta falenderojme per faktin qe krijoi dhe kete mundesi njerezise!
    Zoti nuk e krijoi kete mundesi,njeriu vet ia dhe kete mundesi vetes duke u munduar me kete te mshef mangesite qe i ka.
    Citim Postuar mė parė nga Di68
    Bisha si bishe e do te voglin e vet por ushqimin ua merr nga goja te vegjelve ama ...prandaj le te mos bejme krahasime te tilla
    Fjalen e kisha qe bisha me e eger ne rruzullin tokesor nuk vret foshnjen e vet,ndersa njeriu vet e ben kete.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  16. #36
    Citim Postuar mė parė nga StormAngel
    Zoti nuk e krijoi kete mundesi,njeriu vet ia dhe kete mundesi vetes duke u munduar me kete te mshef mangesite qe i ka.
    ca nenkupton me mangesi?!
    .... jo gjithmone per kete shkak pasojat te cojne ne abort!

    mos i ngaterro gjerat stormo!

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,261
    Bie dakort me anetaret qe dhane mendimet e tyre per kunder abortit. Nuk e di si ca njerez kane zemer te marrin jeten e femis se tyre.. me qellim. E kuptoj qe ata kane arsyet e tyre, pshm ekonomikisht nuk mund ta suportin, ose po seshte normal.. me meta, ose sjane ne moshe te rrisin nje femi etje. Por ca njerez duhet te marrin pergjegjesi per veprimet e tyre... para se nje femer te bie shtatezane duhet te mendoje mire per konsekuencat, dhe neqoftese nuk ke mundesi te rriti femin, ta japi per adoption, jam pro adoption sesa pro abortimit. Giving someone a life is the greatest thing one can do, sure there will be hardships etje...por jeta eshte e shtrejnte, prandaj mendohuni mire para se te abortoni femin tuaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 29-07-2004 mė 09:46
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  18. #38
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga Living in Vain
    ca nenkupton me mangesi?!
    .... jo gjithmone per kete shkak pasojat te cojne ne abort!

    mos i ngaterro gjerat stormo!
    Eshte direkt mangesi e nje personi nese arrin deri ne shkallen e fundit te shtatzenise qe ne fund ta hudhen responsibiletin per te njejtin sikur nuk ka ndodhur asgje.
    Nuk ngaterroj asgje,vetem jap mendimin tim te prere per kete teme.
    Aborti thjeshte nuk ka arsyetim dhe po eshte mangesi psiko-fizike e nje femre bashkekohore.
    Para se te arrij deri tek kjo,njeri duhet te mendoj para se te filloj me aktin seksual i cili ka sjellur deri tek shtatezenia.Nje fetus askujt nuk ia ka fajin per gabimet e nje femre e cila nuk mund te vendos.
    Pro abort eshte ne fakt marrja e jetes se foshnjes me duar tuaja.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  19. #39
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    te ndeshkon Zoti thone, po per ata qe jane Ateista sa vlen ky argumenti juaj?
    po separation of powers, feja nga shteti kesaj cdo i bejme?

    perse anashkaloni faktin qe nje nene kur vendosen te abortoje ka per ta bere qe cke me te, atehere perse duhet ta beje ne metoda ilegale duke rrezikuar shendetin e saj?

    gjithe ky naivitet nga buron?
    abstinencen harrojeni, as mos e qasni prane llogjikes.
    pakesimi ose eliminimi abortit nuk fillon duke e ndaluar ate per fare por fillon pikerisht atehere kur meren masat per edukim te brezit te ri mbi metodat e ndryshme per te evituar shtatzanine, te mesohen nga vete prindi, nga mesuesi, doktori se si perdoren pilulat, prezervativet apo patchet...lets face it, mardhenie seksuale kryejn te gjithe dhe kur je i/e informuar se si te mbrosh veten nga shtazania atehere jua garantoj qe dhe rastet e abortit do te rallohen vetevetiu...si me magji
    para pak kohesh lexova nje liber mbi A. Latine dhe hataja hates ishte qe termat si prezervativ apo pilule as qe ekzistonin ne fjalorin e tyre, njekohesisht aborti ishte ilegal(ne disa shtete)...the nerve, god the nerve.
    atehere kush eshte krimineli ketu, politikani qe e ndrydhi shoqerine nga informimi per tu mbrojtur apo shoqeria injorante te ciles fjala prezervativ i duket emer ekzotik si psh...ananas apo asparagus

    kordialitet,

    kaltersi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KaLTerSi : 29-07-2004 mė 09:56
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Zere se u ndalua aborti me ligj, a kujtoni ju se ata qe kane ndermend te abortojne do te stepen prej kesaj?
    A e kuptoni qe arsyeja qe i con ne abortim eshte shume me e forte sesa pengesa nga ana e ligjit? Ketu nuk flas per rastet e prostitutave apo femrave pa pike vlere qe abortojne per hicgje, ne fakt ata femije me mire te mos lindin se te jene femije te atyre mostrave "nena". Besoj i mbani mend historirat e grave ne kohe te komunizmit se si abortonin e vdisnin prej metodave komplet antihigjenike qe perdoreshin, dhe prape vazhdonin te abortonin, ndaluar apo lejuar nga ligji. Keto pune nuk zgjidhen nepermjet ligjit....edukata e shendoshe familjare qe i jepet femijeve, ajo eshte baza dhe celesi i shume situatave kyce, familja duhet te formoje bindjet e duhura tek femijet per cka eshte e mire apo e keqe.
    Mua personalisht as qe me hyn ne pune nese aborti eshte illegal apo i ligjshem, une e di qe eshte nje gje te ciles i duhet ti ruhem si murtajes, duhet te bej cdo gje qe te mos arrij ne ate pike....e c'hyn ligji ne kete mes?

Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Aborti
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 26-09-2009, 11:26
  2. Shkodėr: Muslimanėt kundėrshtojnė bustin e Nėnė Terezės
    Nga FЯODO nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 158
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:15
  3. Ligj kunder abortit ne South Dakota
    Nga Pasiqe nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 07-03-2006, 14:13
  4. A duhet tė legalizohet aborti?
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 27-02-2006, 18:47
  5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 05-02-2003, 06:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •