Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #1
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Federico Garcia Lorka

  nga:
  De libro de poemas, Poema del cante jondo, Suites, Apendice: Suites, Primer romancero gitano, Odas, Poeta en Nueva York, Viaje a la luna, Poemas de tierra u luna, Divan del Tamarit, Seis Poemas galegos, Llanto por Ignacio Sanchez Mejias, [Sonetos del amor oscuro], Otros sonetos, Poemas sueltos.


  Erėtreguesi

  Erė e jugut.
  E nxirrė dhe pėrvėluese,
  vjen mbi trupin tim,
  e sjell farėza
  tė shkėlqyeshme
  vėshtrimesh, lule
  portokalli.

  E kthen tė kuqe hėnėn
  I bėn tė ulėrijnė
  robėrit plepa, por vjen
  shumė vonė!
  Unė e mbėshtolla natėn e rrėfenjės sime
  nė raft!

  Pa asnjė erė,
  Qartė shiko!
  Xhiro, zemėr;
  Zemėr, xhiro.

  Ajėr i veriut,
  ari i bardhė i erės!
  vjen mbi trupin tim
  drithėruar me aurora
  boreale,
  me tė kepit tė fantazmave
  kapidanė,
  qė qeshin me tė madhe
  me Danten.
  Oh shkėlqyes yjesh!
  Por ti vjen
  shumė vonė.
  Ēėshtja ime ėshtė mykur
  Dhe unė e humba ēelėsin.

  Pa asnjė erė,
  Qartė shiko!
  Xhiro, zemėr;
  Zemėr, xhiro.

  Puhi, xhuxha dhe erėra,
  prej askundi,
  mushkonjėri trėndafilash
  me petale piramidale,
  vrunduj shkėmbyes
  nė trungjet e ashpėr,
  flautė tė shtrėngatės,
  largohuni!
  Ndėr pranga mbėrthyer
  kujtesa ime,
  ėshtė robėruar zogu
  qė skicoi me kėngė
  mbrėmjen.

  Gjėrat qė shkojnė nuk kthehen kurrė,
  gjithė bota e di,
  nė flladet e kthjellėt tė erėrave
  ėshtė padobi e qara.
  Vėrtet, plepo, mjeshtėr i puhisė?
  Ėshtė padobi e qara!

  Pa asnjė erė,
  Qartė shiko!
  Xhiro, zemėr;
  Zemėr, xhiro.
  wrong verb

 2. #2
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Zemėr e re

  Zemra ime, si njė gjarpėr
  e ndėrron lėkurėn e saj,
  e mbaj ja mu nė dorė
  plot me plagė dhe me mjaltė.

  Mendimet qė u mėkėmbėn
  nė ēerdhen tuaj, ku shkuan?
  Po trėndafilat qė dhanė aromė
  Pėr Jezu Krishtin dhe Satanan’?

  Mbėshtjellėsi i gjorė e mbyti
  Yllin tim mbrekullor!
  Pergamen i dhimbshėm gri
  I asaj qė dashuroja por s’e dashuroj.

  Shoh nė ty fetus i shkencave,
  mumje vargjesh dhe skelete
  tė pafajsive time antike
  dhe romancave sekrete.

  A t’ju var nė murin
  e muzeut tim tė ndjesive,
  tok me tė ftohtin edhe terrin,
  bebe gjumashe tė ligėsisė sime?

  A t’ju pėrhap ndėr pishat
  -libėr vuajtjesh i dashurisė time-
  kėshtu tė mėsoni tringėllimat
  qė nė agim i merr bilbili?
  wrong verb

 3. #3
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Kėngė miturake

  Ka pikla vese
  nė krahėt e bilbilit,
  pikla tė kthjellta hėne
  rrjedhur prej fytyrimit.

  Mbi mermerin e burimit
  puthja e ujrave,
  ėndrra e yjeve kokėulur.

  Vajzat e kopshtijeve
  mė thonė tė gjitha ‘upafshim
  kur kaloj. Kėmbanat
  dhe ato mė thonė ‘upafshim.
  Dhe pema puth
  nė mugėtirė. Unė
  lotoj nėpėr rrugė,
  groteske, pa zgjidhje,
  me trishtimin e Cyrano-s
  dhe Qyijote-s
  rifitoj
  mundėsi tė pafunda
  sa ritmi i orės.
  I shoh bebėzat tė thahen
  me ti prekur zėri im
  njollosur me dritė tė pėrgjakur,
  dhe nė kėngėn time lirike
  vesh zbukurimet e njė kllouni
  faqebardhė. Dashuria,
  e bukura dhe e ėmbla fshihet
  nėn njė merimangė. Dielli
  si merimagė tjetėr mė mbulon
  nėn kėmbėt e tij tė arta. Nuk
  e gjej dot fatin tim,
  se jam si vetė Dashuria,
  shigjetat e tė cilės janė lotė,
  dhe torba e tyre zemra.

  Do ti jap gjithė ē’kam
  dhe lotoj dėshirėn time
  si fėmijė i braktisur
  nė rrėfenjėn e harruar.
  wrong verb

 4. #4
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Pemė

  Pemė!
  Ē’qenė shigjetat tuaja
  ranė nga kaltrimi?
  Ē’luftėtarė tė tmerrshėm ju lanēuan?
  Vallė ishin yjet?

  Muzika juaj buron nga shpirti i zogjve,
  prej syve tė Zotit,
  prej dėshirės sė pėrkorė.
  Pemė!
  E njohin rrėnjėt tuaja tė forta
  zemrėn time nė tokė?
  wrong verb

 5. #5
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Madrigal

  Unė tė vėshtrova nė sy
  kur isha i mirė dhe djalė.
  Duart e tua me ledhatuan
  njė puthje mė pate falė.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  U hap zemra ime
  si njė lule nėn qiell,
  me petale dėshire
  dhe thekė ėndrrash.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  Nė kėndin tim ngashėrova
  porsi princi i rrėfenjės
  pėr tė Artėn Estrelita
  qė u largua nga ndeshjet.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)

  Unė prej teje jam larguar
  I dashuruar pa e kuptuar.
  Nuk e di si janė sytė tua,
  Duart e tua as flokėt e tua.
  Vetėm mė ka mbetur nė ballė
  Flutura e puthjes.

  (Orėt mbajnė tė njėjtėn rėnie,
  dhe netėt kanė tė njėjtėt yje.)
  wrong verb

 6. #6
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Natėsor

  Kam shumė frikė
  nga gjethet e vdekura,
  nė mes tė fushave
  mbuluar me vesė.
  Do tė fle tani;
  dhe nėse nuk mė zgjon,
  do lė ndanė teje zemrėn time tė ngrirė.

  “Kush fėshfėrin ashtu,
  aq larg?”
  “Dashuri,
  ėshtė era nė dritare,
  e dashura ime!”

  Tė stolisa gjerdanė
  Me gurėt e agimit.
  Pėrse mė braktis
  Nė kėtė udhė?
  Nėse ti shkon larg
  Zogu im do qajė
  Dhe vreshti i gjelbėr
  Nuk do tė bėjė verė.

  “Kush fėshfėrin ashtu,
  aq larg?”
  “Dashuri,
  ėshtė era nė dritare,
  e dashura ime!”

  Ti kurrė s’do ta kuptosh
  Sfinks bore,
  Sa shumė qė unė
  Do tė tė dashuroja
  Mėngjeseve
  Kur rrebesh tė binte
  Dhe nė degėn e thatė
  Tė prishej foleja.

  “Dashuri,
  ėshtė era nė dritare,
  e dashura ime!”
  wrong verb

 7. #7
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Deti

  Deti ėshtė
  Luēiferi i kaltėrimit.
  Qielli ra
  nga dėshira e ndriēimit.

  I shkreti det i dėnuar
  me lėvizje pafund,
  njėherė ka qėndruar
  i qetė nė kupolė.

  Por prej hidhėrimit
  tė rrėmbeu dashuria.
  Linde tė pastrėn Afėrditė,
  Dhe honet e tua qenė
  tė virgjra dhe pa dhembka.

  Trishtimet e tua sa tė bukura,
  det hovesh madhėshtorė.
  Por sot nė vend tė yjeve
  ke oktapodhė gjelbėrorė.

  Vuan me durim,
  i tmerrshėm Satan.
  Krishti eci mbi ty
  Njėlloj bėri dhe Pan.

  Ylli Afėrditė ėshtė
  Harmonia e botės.
  Pushoni Kishtarė!
  Afėrdita ėshtė thellėsia
  e shpirtit...

  Dhe burri i mjerė
  ėshtė ėngjėlli qė ra.
  Toka, ka gjasė tė jetė
  Parajsa, e humbura.
  wrong verb

 8. #8
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Mbrėmje

  Mbrėmje me shi nė gri tė vrarė,
  Dhe jeta vazhdon.

  Pemė tė vyshkura.
  Dhoma ime, boshe.
  Dhe portretet e vjetra
  Dhe libri pa grisje...

  Pikon trishtimi pėrmbi mobilje,
  Dhe mbi shpirtin tim.
  Ndoshta,
  Pėr mua nuk mund tė ketė Natyra
  Gjinj tė kristaltė.

  Mė djeg mishi i zemrės
  Dhe mishi i shpirtit.
  Dhe kur flas,
  Fjalėt time pluskojnė nė ajėr
  Porsi tapat nė ujė.

  Vetėm pėr sytė e ty
  E vuaj kėtė tė keqe,
  Trishtimin qė kaloi
  Dhe atė qė pason.

  Mbrėmje me shi nė gri tė vrarė,
  Dhe jeta vazhdon.
  wrong verb

 9. #9
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Hija e shpirtit tim

  Hija e shpirtit tim
  Fluturon nė njė perėndim alfabeti,
  Mes librash
  Dhe fjalėsh.

  Hija e shpirtit tim!

  Kam arritur nė vijėn ku bie
  Malli,
  Dhe pika e vajit shndrrohet,
  Nė albastėr shpirti.

  (Hija e shpirtit tim!)

  Kupa e dhimbjes
  u mbarua,
  por kjo ėshtė arsyeja dhe pėrmbajtja
  e buzėmbledhjeve tė vjetra tė mesditės
  e vėshtrimeve tė vjetra tė mesditės.

  Njė labirinth i mjegullt
  Yjesh tė tymtė
  Grackon iluzionet e mia
  Aq tė venitura.

  Hija e shpirtit tim!

  Dhe njė aluēinacion
  Mėkon vėshtrimet.
  E shoh fjalėn dashuri
  Tė zhveshur.

  Bilbili im!
  Bilbil!
  A po kėndon?
  wrong verb

 10. #10
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Balada e ujit tė detit

  Pėr Emilio Prados
  (gjuetar i reve)

  Deti
  Qesh atje larg.
  Me dhėmbė prej shkumbe,
  E buzėt prej qielli.

  “Ēfarė shet, oh rioshe e vagėlluar,
  me gjoksin nė ajėr?”

  “Unė shes, zotėri, ujė deti.”

  “Ēfarė mbart, oh rioshe e nxirruar,
  pėrzierė me gjakun tėnd?”

  “Unė mbaj, zotėri, ujė deti.”

  “Ato lotė tė kripur:
  nga vijnė, nėnė?”

  “Vajtoj, zotėri, ujė
  deti.”

  “Zemėr, po ky hidhėrim
  i sertė, nga lind?”

  “Hidhėron shumė uji
  i detit!”

  Deti
  Qesh atje larg.
  Me dhėmbė prej shkumbe,
  E buzė prej qielli.
  Dėshirė

  Vetėm zemra jote e zjarrtė,
  Dhe asgjė mė.

  Parajsa ime njė fushim
  Pa bilbila
  Dhe lira,
  Me njė lumė ujpakė
  Dhe njė burim.

  Pa shpimet e erės
  Pėrmbi degė,
  As yllin qė do
  Tė bjerė gjeth.

  Njė dritė e pamatė
  Qė ishte
  Me ndriēuese
  Se tjetra,
  Dhe njė fushim
  Yjėsish tė thyera.

  Njė prehje e qartė
  Dhe atje puthjet tona,
  Tingujt zanorė
  Tė jehonės,
  Pėrhapen aq larg.

  Dhe zemra jote e zjarrtė
  Asgjė mė.
  wrong verb

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256

  Dini gje ju per kete?

  Dalķ also experimented with Dadaism, which arguably influenced his work throughout his life. He became close friends with poet Federico Garcķa Lorca, with whom he might have become romantically involved...

  po shikoja Dadaistet (Neue Gallerie) kishte nje exih. shume te bukur, dita e fundit sot, dhe hasa ne kete informacion ne net...Lorca homo?

 12. #12
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Lorca dhe Dali jane takuar ne Residencia, prej ku (sipas studiuesve) nisi nje miqesi e gjate qe u thellua ne deshire dhe rrenjesisht shkembeu vizionin e dy burrave per artin.

  Dali pranon se mbas leximit te Lorkes ai menjehere biresoi nje sjellje rigoroze ndaj “botes poetike” dhe shkruan:
  And when I felt the incendiary and communicative form of the poetry of great Federico rise in wild, disheveled flames I tried to beat them down with the olive branch of my premature anti-Faustian old age.

  Lorca u terhoq prej Dali-se ne klasicizem e mandej ne surrealizem. Miqesia e tyre solli Sirena dhe karabinieri dhe Dy te dashuruar vriten nga nje thellenze. Lorca i ka kushtuar Ode per Salvador Dali, nje poezi e gjate per ta sjelle te gjithen, por nga ku po sjell disa vargje:

  Nje trendafil ne kopshtin e larte ti deshiron
  Nje rrote ne sintaksen e paster te hekurit.
  Por strofa vazhdon:
  Mali zhvishet lakuriq nga mjegulla impresioniste
  Te grinjtat shohin permbi parmakun e fundit.

  E vazhdon duke folur per pikturen, shtetin, peshkataret, deri ku shkruan:
  Oh Salvador Dali, prej zeri ngjyer boje ulliri!
  Nuk lavdoj penelin tend te lekundshem te rinise
  Ose ngjyrat e tua qe flirtojne me ngjyrat e kohes,
  Por therras mallin tend te perjetesise se kufizuar.

  Shpirt i paster, …
  E shkruan plot strofa rresht per piktorin e tille, me nje nderfutje te atij trendafilit, ne kopshtin ku je ti, puro trendafil, trendafili i drejtpeshimit, gjithmone trendafili!
  E perseri:
  Oh Salvador Dali prej zeri ngjyer boje ulliri!
  Une flas cfare personi yt dhe pikturat e tua me thone mua….
  ….
  Per kete…
  Per ate…

  Por mbi te gjitha kendoj mendimin e perbashket
  Qe na bashkon ne oret e errta dhe te arta.
  Drita qe na err syte nuk eshte art,
  Me pare eshte dashuri, miqesi, shpata te kryqezuara.

  Not the picture you patiently trace,
  But the breast of Theresa, she of sleepless skin,
  The tight wounded curls of Mathilde the ungrateful,
  Our friendship, painted bright as a game board.

  Mos shih oren e ujit me krahe te membranta
  As kosen e mrehte te alegorise.
  Gjithnje ne ajer, ngjyej penelin tend
  Para detit populluar me detare dhe anije.

  Tek Ode per Salvador Dali, permenden sirenat, Minerva, Theresa, Mathilda, shume femra nese do ti drejtohej Salvadorit si i dashur.
  Permenden verėat, Bakusi i tyre (Dionisi per greket), ujrat e Sienes, kartat franceze, Katalonja, ato qe bejne burrat duke mbetur burra, dhe shume gjera burrerore, qe ndryshe nuk kishin pse te permblidheshin.
  Permendet fort fjala MIQESI, pa ekuivoke, nderkohe qe strofa e fundit me fjalen alegori dhe thenien artistike te asaj qe thote populli, vreje punen pa keta ja kane ngene, me duket se deri ketu ka medyshje.

  Por Lorca ka shkruar dhe per Uitmanin i cili me vargje e ka thene troc se ja ka qejfi seksin e vet, ndonse kur erdhi puna per botim, ju numeroi censoreve kalamajte.
  E keshtu ata qe dyshojne, ata qe ju rritin cmimin veprave, ata te shoqates qe duan te shtojne radhet me personalitete, etj, etj, shkeputin nga konteksti e lidhin figura artistike me ngjarje me ca fije te ngaterruara dhe ne menyren me palogjike te mundeshme.

  Per mua Lorca (ndryshe nga Uitmani) nuk le as ne poezite e tjera vend per dyshim. Por kushedi, une atehere s’kisha lindur.

  p.s. dalise i kam fotografuar nja dy ne metropolitan
  wrong verb

 13. #13
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  Nje porte

  Nje porte
  nuk eshte nje porte
  deri sa asnje i vdekur
  s’ka dale prej andej.
  Trendafil me dy petale
  qe era i hap dhe i mbyll

  - Federiko Gacia Lorka –
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 14. #14
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  Rruge

  Sa here qe themi
  lamtumire,
  krijojme nje mister.
  Cdo dite qe iken
  erreson
  palimsestin tone.

  Sa here themi
  lamtumire,
  leme pakez nga vetja
  ne rrjedhen e ftohte
  te eres.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 15. #15
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  Lenesha(elegji) Federico Garcia Lorka  Si kremtar i mbushur me deshira,
  Ti ecen ne mbremjen e ndritshme, te kthjellet,
  Me lekuren e zeshket ku nardi vyshket
  Dhe ne veshtrimet e tua klith seksi.

  Te goja jote duket melankolia
  E pastertise se ftohte te vdekjes.
  Ne kupen dionizake te barkut tend,
  Nje merimange end nje pelhure shterpe,
  Qe mbulon vendin ku s’lulezuan kurre
  Trendafilat e gjalle qe nga puthjet lindin.
  Ne duart e bardha, ti mban lemshin e endrrave
  Qe vdiqen pergjithmone, ndersa shpirtin
  Ta zhurit etja per te puthura te zjarrta,
  Per nje dashuri nene bashke me vegime
  Te largeta djepi, per nje vater te qete
  Ku ti kaltrine e ninullave do te tirrje.

  Po ta prekte trupin tend dashuria e fjetur,
  Ceres, do te jepte kallinjte e tu te praruar.
  Si virgjeresha, ti do te kishe mundesi
  Te nxirrje nga gjinjte e tu nje Udhe Qumeshti.

  Ti do te vyshkesh si nje lule manjolie.
  Askush s’do ta puthe trupin tend plot afshe.
  Floket e tu s’do te njohin ledhatime
  Qe do t’i dritheronin si tela harpe.

  O grua e beshme, eben dhe jasemin,
  Fryma jote ka freski lulesh qe sapo u hapen,
  Afrodite me mantilje, ti me sjell ne mend
  Veren e Malagas dhe kitaren.

  O mjellme e zeshket qe noton ne nje liqen
  Me lotuse te rritura, me vale te portokallta,
  Me karafila te kuq, ku shkulma kundermon
  Folete e roitura qe ti mban nen flatra,
  Martire andaluze, grua e mbetur beronje,
  C’jane puthjet e perflakura ti s’e di,
  Puthjet e perziera me heshtje te thelle nate
  Dhe me zhurmen e turbullt te ujit qe rri.
  Rrathet e syve te zmadhohen perdite,
  Floket e zinj pot e mbulohen me bore
  Gjinjte e tu eremire po i humbasin konturet
  Dhe po te kerruset shpina madheshtore.

  O grua e perveluar, me pamje nene,
  Shenmeri e dhimbjes qe te zemra jote
  Ku sot e tutje s’mungullon asnje shprese,
  Tere yjet e qiellit pa ane i mblodhe,
  Ti je shembelltyre e nje Andaluzie
  Qe vuan nga pasione te heshtura, te fuqishme,
  Me fryme erashkash, ajo i perkund
  Nen mantiljet qe mbeshtjellin gushen e hijshme
  Te vashave ku ka fergellima gjaku e bore,
  Te gervishura te kuqe qe lane shikimet.

  Neper mjegullen e vjeshtes, ti ecen, virgjereshe,
  Si Inesi, Sesilja dhe Klara e embel,
  Bakante qe mund te hidhje valle
  Me nje kurore lastari dhe rrushi te bere.

  Pikellimi pa fund qe te rri pezull ne sy,
  Na flet per jeten tende te rrenuar,
  Per dekorin shkretan, per monotonine qe ndien,
  Kur ne dritare sheh njerzit duke kaluar,
  Kur degjon ne merzine e nje humbetire
  Shiun qe bie ne rrugen e vjeter,
  Ndersa nga larg, ulerima e kambanave
  Vjen tek ti e mbytur, e lemeket.

  Me kot e pergjon zhurimerimen e ajrit
  Ku s’te zuri veshi nje serenade asnjehere.
  Ti ende pret prapa xhamave te tu…
  C’hidherim i thelle qe zemren tat her,
  Kur ndien ne veten e lodhur, te shteruar,
  Pasionin e ri te nje vajze te re!

  Trupi yt do te shkoje ne varr,
  I pangasheryer kurre.
  Do te mbije nje albe
  Mbi dheun e murme.
  Nga syte e tu do te dalin karafile te kuq,
  Trendafila bore te bardhe-nga gjiri yt,
  Por pikellimi yt i madh do te ngjitet kah qielli,
  duke eklipsuar e plagosur tere yjte.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar FLOWER pėr postimin:

  bili99 (19-08-2018)

 17. #16
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Madrigal veror

  Gusht 1920
  (Vega de Zujaira)

  Bashko gojėn tėnde tė kuqe me timen,
  Oh Estrella ciganja!
  Qė nėn diellin e artė tė mesditės
  Mollėn tė kafshoj.

  Nė ullishten e blertė nė kodrinė,
  Ndodhet njė kala Moere
  Me ngjyrat e mishit tėnd fshatarak
  Qė shijon si mjaltė dhe agime.

  Mė jep, trupi yt i pėrcėlluar,
  Ushqimin hyjnor
  Qė lulet ja japin zallit tė qetė
  Dhe yjet erės.

  Pse mė jepesh, dritė zeshkane?
  Pse mi jep tė gjitha
  Dashurinė e seksit tėnd tė jargavantė
  Dhe mėrmėrimėn e gjoksit tėnd?

  Pėr fytyrėn time tė pikėlluar?
  (Oh ikjet time tė ngathta!)
  Mbase tė dha lėndime jeta ime,
  Vyshkur nė kėngė?

  Pėrse zgjodhe vajtimet time,
  Dhe jo muskujt e djersitur
  Tė njė bujku tė Shėn Kristoferit,
  I ngadaltė nė dashuri dhe bukurosh?

  Njė Danadė kėnaqsish mė je.
  Silvanė femėrore.
  Puthjet e tua mbajnė erėn
  E grurit tė pjekur nė verė.

  Mbyllmi me re sytė me kėngėn tėnde.
  Pėrhapi flokėt e tua
  Solemne si njė pelerinė hijeje
  Ndėr lėndina.

  Pikturomė me gojėn e pėrgjakur
  Njė qiell dashurie,
  Dhe nė njė sfond tė mishtė violetin
  Yll tė dhimbjes.

  Pegasin tim andaluzian kanė kapur
  Sytė e tua tė hapur;
  Do tė fluturojė, vetmitar ndėr mendime
  Kur ti shohė ata tė vdekur.

  Ndonėse nuk mė dashuron tė dashuroj,
  Pėr shikimin tėnd tė vrenjtur
  Si lauresha dashuron ditėn e re
  Vetėm pėr vesėn.

  Bashko gojėn tėnde tė kuqe me timen,
  Oh Estrella, vajza cigane!
  Lėrmė nėn mesditėn e ndritshme
  Mollėn ta mbaroj.
  wrong verb

 18. #17
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Poetika

  (Thene me goje G.D)

  Cfare te te them per poezine? Cfare mund te them per keto re, per kete qiell? T'i shoh, t'i shoh, t'i shoh..... dhe kurrgje me teper. Ti do ta kuptosh se nje poet nuk mund te thote kurrgje per Poezine. T'ua leme kete detyre kritikeve dhe profesoreve. Mirepo as ti, as une, as kurrnje poet, nuk e dime c'eshte Poezia.

  Ja tek eshte: veshtro. Une e mbaj zjarrin ne duart e mia. E kuptoj dhe punoj persosurisht me te, por nuk mund te flas per te pa letersi. Une i kuptoj te gjitha poetikat, mund te flisja per to, sikur te mos i nderroja bindjet cdo pese minuta. Mundet qe nje dite te ze te adhuroj poezine e keqe, ashtu sic cmendem (sic cmendemi) sot per muziken e keqe. Nje nate, do te djeg Partenonin, per ta rindertuar te nesermen, pa arritur kurre ta mbaroj.

  Neper konferencat e mia, me ka takuar te flas per Poezine, por e vetmja gje, per te cilen nuk mund te flas fare, eshte poezia ime. Jo se nuk jam i vetedijshem per ate qe bej. Perkundrazi, nese shte e vertete se jam poet per hir te zotit ose te djallit - nuk eshte me pak e vertete se gjithashtu jam i tille fale teknikes, perpjekjeve dhe fale vetedijes se plote qe kam per nje vjershe.

  F. G. Lorca

  burrim: "Lorka, Poezi". Perktheu: Anton Papleka. Botimet Extra: 1997.

 19. #18
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Madrigal

  Puthja ime qe nje shege
  E hapur, e thelle,
  Nje trendafil prej letre
  Goja jote qe.

  Ne sfond nje fushe me bore.

  Duart e mia qene te hekurta
  Per kudhrat e renda
  Dhe trupi yt i lehte
  Qe perendimi i nje kenge.

  Ne sfond nje fushe me bore.

  Ne kafken e madhe te qiellit,
  Te bere vrima-vrima,
  Si stalaktite varen
  Te gjitha "te dua-t" e mia.

  Ne sfond nje fushe me bore.

  Endrrat e mia femijerore
  Shtresa ndryshku kane zene,
  Dhimbja ime spirale
  E ka zhbiruar henen.

  Ne sfond nje fushe me bore.

  Tani le te behemi serioze,
  Le t'i veme te marrin mesime
  Dashurite dhe endrrat e mia
  (Meza te vegjel pa sy.)

  Ne sfond shtrihet nje fushe me bore.

  burrim: "Lorka, Poezi". Perktheu: Anton Papleka. Botimet Extra: 1997.

 20. #19
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Guaske

  Dikush me dha nje guaske.

  Ne te kendon
  nje det i madh sa bota
  dhe uji zemren ma mbush
  me peshqit e tij vocerrake,
  te argjendte e te murrme.

  Dikush me dha nje guaske.

  ________

  burrim: "Lorka, Poezi". Perktheu: Anton Papleka. Botimet Extra: 1997.

 21. #20
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Mengjes

  Dhe kenga e ujit
  E perjetshme mbetet.

  Eshte lengu i thellesive
  Qe i pjek dritherat.
  Eshte gjaku i poeteve
  Qe shpirtin e perndan
  Ne shtigjet e natyres.

  C'harmoni derdh,
  Kur gufon nga shkembi!
  Ai shkon te njerezit
  Me gurgullima te embla.

  Ne mengjesin e qashter,
  Oxhaket tym nxjerrin.
  Fjollat e tyre jane krahe
  Qe mbajne rete.

  Midis shelgjesh, degjoje
  Poemen e ujit,
  Zog i vogel, pa flatra
  Qe ne bar ka humbur!

  Thahen, copetohen
  Tere druret kengetare,
  Shnderrohen ne fusha
  Malet kryelarta.

  Por kenga e ujit
  E perjetshme mbetet.
  Drite e kthyer ne kenge
  Endrrash romantike,
  Ai eshte qiellor,
  I zhdervjellet, i fuqishem.
  Eshte mjegull, trendafil
  I mengjesit te perjetshem,
  Mjalte hene qe kullon
  Prej yjve te vdekur.
  .........................

  Ja perse dhe yjte
  Ne valet e tij prehen,
  Dhe Afrodita hyjnore
  Nga gjiri i tij ka lere.
  Kur ne pime uje,
  Etje dashurie kemi.
  Ai eshte dashuri e bute,
  Qe rrjedh, qe s'thuhet me fjale.
  Ai eshte gjaku i botes,
  Histori e shpirtit te saj.

  Ai ruan te fshehten
  E gojes se njerezve,
  Se ne te gjithe e puthim,
  Per t'i shuar etjet,
  Eshte rezervuar puthjesh
  Buzesh te vdekura,
  Vella i zemres sone,
  Rob i perjetshem.
  .........................

  Kur shuajme etjen me te,
  Ndryshojme per cudi:
  Me femije behemi
  Dhe pakez me te mire.
  Brengat tona largohen,
  Tere girlanda te vesuara.
  Veshtrimet na humbasin
  Ne vise te praruara.
  C'lumturi perendie
  Qe gjithkush te provoi!
  O butesi e ujit,
  Ku njeriu shpirtin freskon,
  S'ka gje qe mund te matet
  Me brigjet e tua te shenjta.
  Kur pikellimi i zymte
  Na ve flatrat e veta.

  7 gusht 1918, Granade
  ________

  burrim: "Lorka, Poezi". Perktheu: Anton Papleka. Botimet Extra: 1997.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gabriel Garcia Markez
  Nga ALBA nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 21-04-2014, 19:59
 2. Krijime ne italisht
  Nga leci nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 229
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 08:13
 3. Federico Garcia Lorka
  Nga DeLiRiUm TrEmEnS nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-08-2006, 19:26
 4. Mbėrrin autobiografia e Garcia Marquez
  Nga Letersia 76 nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-01-2006, 12:47
 5. Libri i fundit i Gabriel Garcia Marquez
  Nga kolombi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-06-2005, 19:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •