Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 127 prej 127
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Citim Postuar më parë nga roni_s Lexo Postimin
    nuk ka qene
    E ato 500 vite ku po i lene ?!
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu është Islami” (Ali Imran, 19).

  2. #122
    Pagan Warrior Maska e Hylltar
    Anëtarësuar
    18-03-2011
    Vendndodhja
    Në Fushat e Elyses
    Postime
    164

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Feja shqiptare që nuk është ndëprerë asnjiherë dhe është më e vjetra e gjallë deri më sot, është paganizmi me bazë pellazgo-ilire

    http://zojsi.albanianforum.net/

    PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.

  3. #123

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin


    Nje njeri i cili nuk pesedon njohurit se si te thuhet fjala dhe cfare rendesi dhe vlere , apo me mire te theme cfare pergjegjesi kemi per fjalet tona , pyetum mu per kete njeri , te tregoj se nga cila semundje lengon ?!
    Une "pesedoj" (me duket se thuhet posedoj ) shume njohuri, shume me teper se sa mund te mbaje ajo koka jote e trashe. Truri jot ska vend per njohuri se ja ka zene vendin me shumice pallavrat e kuranit. Sa per diagnozen ishte pershtatje e mendimit qe doja te shprehja dhe klasifikimi qe doja te beja. Uro qe "diagnoza" ime te jete e gabuar. Here tjeter do beje mire te ulje koken, gelltisje peshtymen dhe lexoje mire se cfare shkruaj une ne forum. E sidomos te mbash parasysh qe per terma, njohuri apo "diagnoza" te jap ty dhe shume te tjereve si ty uje ne bisht te luges. He djale i mbare, mos me humb kohen me budallalliqe se sja kam ngene.

  4. #124
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    Feja Islame apo e Zotit ka qene nder shkekuj , eshte fakt qe s'mund ta mohon askush .
    Thuaj fese islame te te ktheje menyren lidhore te gramatikes shqipe, ty dhe tere kosovareve!!! Apo, me profet analfabet, synoni analfabetizmin edhe ju??!!
    Ne kete kuptim eshte dashur ta kuptosh fjaline ! Aty dikun 500 vite e kemi kete fe Madheshtore ne zemrat dhe shpirterat tane . Eshte sot ne shek.21 , fe e shumices absolute te shqiptareve , eshte edhe ky fakt q e nuk mund te mohohet . Dhe qe do te jete ne te ardhmen nuk ka pike dyshimi ne te .
    Ca dyshime vijn, Ceno, sidomos kur ke parasysh faktin se ka shume si une qe e kane sikterosur islamin, e qe ata me te krimburit po i lene kokat ne harapistan, e qe nder shqiptare nuk vijne te emigrojne fetaret e "ndritur" nga islami!!
    Jane me shume se dyshime Ceno!!
    Te gjithe injorantet dhe islamofobet kane thene qe Islamin me dhune e kane pranuar shqiptaret , por i nderuar sot jane bere nje shekuj nga largimi i Turkut , por sot shumica e muslimaneve krenohen dhe nuk pranojne me asgje ta nderrojne ISLAMIN
    Cila shumice, Ceno, ajo qe shkon ne xhamija??!!
    Ajo eshte pakice absolute, Ceno, e ne pjesen derrmuese jane gjysmeanalfabete, si ti!!
    . Dhe qe do te jete Islami jo vetem i shqiptareve , por i gjithe banoreve te botes ne ditet e ardheshme asnje pike dyshimi nuk kam ne kete .
    Shko e thuaja atyre muslimaneve te cileve u pritet koka ne emer te islamit!!
    Sepse Islami eshte menyre jeteses , eshte program jete qe rregullon cdo pore te jetes . Vetem nje i humbure ne erresire mund ta mohoj Islamin dhe te mirat e tij qe i sjell njerezimit
    .Ku jane te mirat, Ceno, se s'po duken fort ??!!
    .
    Jarigas

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Feja e Shqiptareve eshte Shqiptarizmi,e Shqiptarizmi lidhet ngusht_pandarshem me Krishterizmin,qe ze fill hershem(nder te paret e botes).Krishterizmi nder Ne fillon me predikimet e Shen Palin qe(siq thote edhe vet)kalova neper ILIRIK duke predikuar fene e Krishtere.Pra,edhe Iliret hyn nder popujt e pare qe pranuan fene e Krishtere.Krishterizmi ILIROARBEROROSHQIPTAR per rreth dimijevjete ishin dhe jane te lidhur fert rreth Perendimit.Vendet tona neper shekuj pashkeputshem i dhan shume botes.Prandaj,edhe bota Perendimore sot e gjithe diten nuk harron se civilizimi Perendimor nder fillet e para ka rrenj dhe themele te forta pikerisht nga Vendet Tona te Shenjta.
    ...Ishin pikerisht Prelatet ARBEROR neper sekujt e eger osman qe me GJAKUN E TYRE e mbijetuan qenjen tone,Kulturen,Gjuhen,Traditen etj.Duke u falenderuar ETERVE TANE,sot edhe komunikojme Gjuhen ARBERORE,GJUHE E CILA u shkrua me GJAKUN E TYRE.Andaj sot me te drejt te patjetersuashme themieja e SHQIPETRVE(ILIRO_ARBERORE)eshte Shqiptarizmi_feja e KRISHTERE.

  6. #126

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    Feja shqipetareve...
    Kur? Sot, para 1000 vjetesh, 2000 vjetesh, para Krishtit, para Eres glacjale..., kur?
    Ndoshta budizmi...........
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  7. #127
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Feja e shqiptarëve ndër shekuj

    feja shqiptare ka kene gjithnje barbarizma apo atdheu sic e quan i madhi Pando Vasa! gjithnje fete jane rryma te dyshimta dhe mirepriten nga populli apo bagtia, gjeja e bute, mirepo me pas dalin genjshtra gothike apo te zotit, ujkut te dashuruar pas bagtive dhe atehere, tamam atehere pas therorise se pare mbi popullin e fese vjen feja ne shqiperi apo koskat e deshmitareve te rreme! une nuk them qe gjithe shqiptaret jane katale azie, si ndonje qe i sterhollon fyerjet ndaj vetes, dhe hane kermat e nje bishe si zoti por te gjithe i lepijne keto koska qe vuajne nga ethet e nje te cmenduri sic eshte zoti apo gjermani i math!

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema të Ngjashme

  1. Njezet shekuj te Papatit ne Kishen Katolike
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-08-2006, 04:57
  2. “GJASHTË SHEKUJ TË ISLAMIT NDËR SHQIPTARË”(Simpozium)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-03-2006, 06:51
  3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
    Nga Newhost në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
  4. Durrësi ishull, ideja 6 shekuj më parë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-08-2005, 16:28
  5. Shqiptaret ne shekuj
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 20:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •