Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 127
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Feja e shqiptarve ndr shekuj

  Feja ka luajtur nje rol te dores se pare ne mbijetesen e kombit shqiptar ne po ate shkall si per disa popuj te tjere te lashte si armenet dhe hebrejte. Ishte krishterimi ai qe I dha nje identitet me te forte popullit shqiptar ne kohen e dyndjeve barbare dhe osmane duke u kthyer ne nje vend te shenjte ne kohen e Skenderbeut pasi e mbrojti krishterimin ne kohen(shek XV) kur papa dhe patriku kacafyteshin. Ishte feja Islame dhe bektashizmi qe I diferencoi shqipetaret kur politika sllavizuese dhe helenizuese e fqinjeve synonin asimilimin dhe perfitimin e territoreve shqipetare.Flaka morale e perbashket per klerin shqiptar te te gjithe besimeve ishte ajo e nje zelli apostolik te lashte gershetuar me nje ndjenje patriotike te zjarrte.
  N Shqipri, Krishterimi sht apostolik, d.m.th ai sht percjelle tek arbrit direkt nga goja e vete apostujve te Jezu Krishtit dhe filloi t prhapej n Iliri q n shek. I te e.s si fe ilegale.Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan Kshtu prej Jerusalemit e prqark e deri n Iliri kam kryer shrbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u prpjekur t ungjillizoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit..Pervec Palit ne trevate IIire kane predikuar edhe shume shenjtore te tjere dhe prej ketej kane kaluar ne hapesiren ballkanike nepermjet rruges Egnatia duke hyre ne Durres(Dyrrachium)per te kaluar ne lindje.Dokumente thone se n Durres, n vitin 58 ka patur 60 familje t krishtera.
  N Iliri nisin aktivitetin peshkopt m t hershm t krishter, duke filluar me peshkopin Qesar t Durresit n vitin 70 e m pas, Shn Astin n vitin 98. Shn Asti u dnua me vdekje n vitin 116, nga perandori Trajan dhe sundimtari vendas, Agrikoli, pasi ne kete kohe Krijsterimi ishte ilegal dhe denohej nga Roma.
  Qendrat e para t krishtera te themeluara nga veprimtaria predikuese e apostujve dhe perkrahesve te tyre ilire nga shekulli I deri ne shekullin e IV(kur krishterimi u be fe zyrtare) vrtetohen npr qytete si Durrsi, Butrinti, Onhezmi (Saranda), Jerikoja, Vlora, Apolonia, Amantia, Bylisi (Balshi), Antipatrea (Berati), Skampis (Elbasani), Scodra, Albanopolis, Lyhnidi (Ohri) etj.
  Ndr mozaik e n ndrtime te vjetra kishash, si n Shn Kollin e Kurjanit n Fier, n bazilikn e Ballshit, etj jan ruajtur simbole paleokristiane enigmatike si jan ato t bimve me gjethe n form zemre (shiko mozaikt e Butrintit e gjetk), figura e kryqit n mozaikt e Sarands, figura e peshkut ne gdhendjet e Ballshit apo n mozaik t till si ai i Linit ne Pogradec e gjetk.
  Keto deshmojne se Iliria u be qe ne fillim nje nga trevat kryesore te perhapjes se fese se krishtere per vete lashtesine dhe shtrirjen e madhe te popullisise se saj, zhvillimin e madh urban me kryeqendra te tilla si Durresi, Apollonia, Shkodra etj; dhe poziten gjeopolitike mjaft te favoreshme duke u qene nje korridor natyral ndermjet lindjes dhe perendimit si per transmetuar vlerat morale te krishterimit ashtu edhe per te transportuar ushtri dhe beteja pa fund
  N shek. IV pas J.K. Krishterimi u shpall fe shtetrore nga perandori Konstandin ,u kodifikua n Bibl dhe u krijuan institucionet e tij : kishat dhe manastiret dhe njkohsisht hierarkia e tij : peshkopt, kryepeshkopt, abatt dhe dioqezat e tyre me qender ne Rome. Konvertimi i plot i n Krishtrizm n territoret ku sot banojn shqiptart, u krye gjat shekujve V-VI pas J.K.
  Shen Jeronimi (Hieronymus) i Ilirise beri perkthiumin e pare te bibles latinisht ( La Vulgata) duke i dhene botes per here te pare librin e shenjte ne mesin e shekullit IV.
  Koncili i par Ekumenik i Nikes n vitin 325, ishte i pari q formuloi parimin baz t krishterimit: Besoj ne nje Perndi, Atin e trfuqishm, krijuesin e qiellit e t dheut dhe t gjith t dukurave e t padukurave.
  Shen Niketa I Dardanise (Remesianes) eshte krijuesi I kryelutjes se krishterimit (kryrehimnores) TE DEUM LAUDAMUS (Ty zote te lavderojme) qe vazhdon te jete kryelutje edhe sot pas me se 15 shekujsh
  Kostandini i Madh ne lufte kunder fiseve barbare urdhroi ngritjen e disa bazilikave madhshtore.Tipi i ktyre bazilikave kostandiane ishte me dysheme drejtkndshe dhe nuk prjashtohej shtrimi i siprfaqes s saj me mozaik. N ann e jashtme, ato kishin kolonada, ku sajohej hajati i kishs. Bazilika t ktij lloji jan hasur edhe n Shqipri, n Butrint, Bylis, Antigone, Tepe n Elbasan e ndoshta edhe gjetk
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Strukturat kishtare n periudhn e antikitetit t von ishin t organizuara mbi bazn e provincave (Dardanis, Prevalit, Epirit t Ri dhe Epirit t Vjetr), duke patur n krye secila nj mitropolite prej nga vareshin peshkopatat . Deri ne shekullin e VIII kisha ne Iliri ishte direkt nen varesine Romes. Ky eshte shkaku qe terminologjia e kishes Shqiptare eshte latine( meshe, kungate, prift, shenjt, pagezim , peshkop, kryq, mallkim etj. Kjo per me teper tregon se arberit ishin ketu ne shekujt IV deri V kur u sanksionuan dukuri te tilla si gjuha e kishes etj. Pas ndarjes s perandoris ato u prfshin n zonen e Ilirikut lindor, varsia kishtare e t cilit ka lvizur midis Roms dhe Kostandinopojs. Duke filluar nga gjysma e par e shek. VIII (viti 731 pas vendimit te Leon Isaurit per ndarjen e dioqezave te lindjes nga ato te prendimit ) hapesira Ilire (tashme te njohur si vend I arberve) u nda ne zona qe vareshin Patrikana e Kostandinopojs dhe ne zona qe vareshin nga Roma. Mendohet qe Lumi I Matit te kete qene vije ndarje e Bizantit nga Roma. Ndarja e kishes (se lindjes nga ajo e perendimit) u thelluan nga procese historike dhe prezenca e galeve (para francezeve) (Karli I madh shek IX) dhe normandeve apo Anzhuineve duke sjelle perfundimisht ne vitin 1054 ndarjen zyrtare te plote. Gjate periudhes 731 deri 1054 dhe ne vazhdim, nga shqyrtimi I dokumentave arkivore te shumte ,verehen konkurrence ndermjet Romes dhe Konstandinopojes se kush te kete nen influence dioqezat e Ilirise/ Arberise duke arritur edhe ne beteja te pergjakeshme.
  Ardhja e bullgareve ne viset e Arberit e izoloi kete hapesire nga Patrikana por krishterimi u ruajt nga vendasit. Per me teper mbreti I bullgareve ,Borisi ne vitin 866 u pagezua me popullin e tij ne Kishen e Ballshit ne tokat e Arberit. Bullgaret nga pagane u bene te krishtere . Borisi pas kesaj duke kuptuar rendesine e fese ne trevat e pushtuara kerkoi te lidhej me papen e Romes per te kerkuar udhezime per nje administrim kishtar te sakte. Thuhet nga autore te ndryshem se Borisi duhej ti drejtohej Kostandinopolit .Por kur je pagezuar ne nje vend aq te lashte si Iliria / Arberia ku krishterimin e solli vete Pali eshte e natyreshme qe do ti drejtoheshe Romes si kryeqendra e pare zyrtare.Armiqesia e Kostandinopolit me mbreterit bullgareve vazhdon dhe arrijne kulmin ne 1018 kur Car Samueli u mund nga pernadori I Bizantit Vasili Il. Vasilli II riorganizoi peshkopaten e Ohrit duke vene ne krye peshkope greke si Theogilikati ne 1100 per te synuar ne perfshirjen e te gjithe Arberise apo edhe te Italise se jugut.
  Nderkohe Patrikana e Romes qe u vetequajt Papati (influence Franceze) vazhdoi deri ne vitet 1303 te intensifikoje luften per te fituar sa me shume dioqeza ne Dalmaci dhe Arberi me ane te Peshkopeve te Raguzes duke marre edhe disa masa ndaj disa prifterinjve (te Tivarit dhe Ulqinit viti 1167, te Tivarit 1303) qe predikonin me ritet e lindjes.Kjo behej edhe ne kuader te uniatizimit te kishes se krishtere.
  Zbarkimet e normandeve, I pari ne 1081 dhe I dyti ne 1105 si edhe kryqezata e pare 1095 filloi te lekundte Bizantin per unifikimin e kishes se krishtere. Pushtimi i Konstandinopojes me 1204 nga Kryqezata e 4 dhe mbajtjen e saj per 60 vjet nen sundimin francez solli edhe murgjit franceze benediktine ne Arberine e viteve 1230 duke u vendosur fillimisht ne Shirgj mbi Bune dhe me vone ne Durres dhe Shkoder pas viteteve 1250 nen mbrojtjen e Karlit Anzhu. Thuhet se po ne kete kohe u vendos edhe Urdheri Franceskaneve duke thelluar kthimin e arberve te krishtere tek qendra e vjeter, Roma. Keto zhvillime i perkrahte edhe principata e Arberit dhe me 1208 ka dokumente leterkembimi te Dhimitrit princit te Arberise me papa Inocentin III ku kerkohet nga papa ndihme per ushtrimin e besimit te krishtere.
  Nderkohe qe papa dhe patriku luftonin ne ballkan per hegjemoni dalin ne skene turqit osmane te cilet pushtuan Ohrin ne 1408, Tivarin (qender qe varej nga Roma) me 1571 dhe Kostandonopojen me 1453 duke sjelle nje rrenim apo nenshtrim te patrikanes. U arrit te lidhej nje traktat ndermjet Sulltan Mehmetit II dhe patrikut te ri te Patrikanes Gjergj Skalari ku u ra dakord qe mos te prisheshin kishat per tu bere xhami :martesa dhe funeralet te beheshin ne kishe dhe to mos prishej festa e pashkeve.
  Ne kete kohe i vetmi vend i krishtere i panenshtruar dhe qe nuk i paguante asgje Sultanit ishte Arberia. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu , biri I princit te Krujes I mbiquajtur Mbrojtes dhe Atlet i Krishterimit theu per 25 vjet ushtrite osmane duke entuziasmuar boten e krishtere me bemat e tij dhe duke marre mirenjohjen e tere bashkesise kristiane kudo qe ndodhej . Skenderbeu dhe papa stabilizuan maredhenie te ngushta me me synime te qarta per mbrojtjen dhe lartesimin e kishes se shenjte. Kjo lidhje e ngushte me papen dhe perendimin i perputhej me idete qe kishte Skenderbeu dhe fisniket e tij per fatin e Mbreterise se Arberit ne ballkan dhe Evrope. Pas renies se Skenderbeut Sulltani ndermori nje fushate konvertimi ne myslimane ndaj arberve te krishtere duke perdorur paketen e privilegjeve dhe te detyrimeve dhe taksa te tilla si defshirmeja(takse gjaku) ku cdo familjari I merrej djali I vogel dhe nuk I kthehej kurre per tu perdorur si jenicer .Kjo takse shpesh I detyronte fshatra te tere te emigronin. Nje pjese u konvertuan duke nderruar vetem emrin dhe vazhdonin ritet e tyre te krishtera feshurazi Njihen raste qe dokumentohen edhe nga Frang Bardhi ne vitin 1637 kur brenda nje familje (vellezer apo burre dhe grua)jane me fe te ndryshme vetem per te shpetuar nga taksat apo per te perfituar privilegje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2006 m 16:29
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Gjurme ne qendresen fetare ndaj konvertimit ne fene islame ka lene Shpati i Elbasanit gje qe deshmohet ne afresket e pikturuara nga Onufri nga Neokastra (Elbasani)ne vitete 1556 ne kishen e Shen Kollit dhe ate te Shen Premtes. Ne kete klime myslimanizimi prifterinjte Shqiptare patriote si Archbishop of Durrs, Pal ngjlli, a close associate of Skanderbeg doli nevoje emergjente perdormi I gjuhes shqipe ne kishe as the Formula of Baptism of 1462 AD. It is a short sentence in Albanian Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit (I bless you in the name of the Father, the Son and the Holy Spirit), which is found in a circular (pamphlet) written in Latin
  During a visit to Mat, Pal ngjelli noticed irregularities in the religious practice and following this he left some directions and recommendations with the Catholic priest, namely the aforementioned blessing, which could be used by parents in baptising their children in case they could not do it in church or there was no priest available. The formula is written in the Latin alphabet in the northern dialect of the ghegs (gegrisht).
  Duke perfituat nga kunder-refoma e papatit, me lejen e Selise se Shejte per te konsoliduar krishterimin ne 1555 botohet Missal by Gjon Buzuku which is the translation of the main parts of the catholic liturgy into Albanian; it contains the services of the main religious holidays of the year, comments from the book of prayers, parts from the Testament as well as parts from the ritual and catechism.
  The Missal by Gjon Buzuku is written in the northern dialect (gegrisht), in the Latin alphabet, and is provided with some special letters. The book has a relatively rich vocabulary and its orthography and grammatical forms seem to be established, which is indicative of an earlier tradition in the writing of the Albanian language.
  one Arbresh priest in Italy Lek Matrenga published in 1952 E mbesuame e krishter ("The Christian Faith"). It is a booklet of 28 pages, the translation of a catechism. The book is written in the southern dialect, in Latin alphabet, and is provided with some special letters representing the sounds of the Albanian language that are missing in Latin.
  Me vone Pjetr Budi perkthen Doktrina e Krishtere 1618 Pasqyra e te rrefyerit 1621 dhe Rituali Roman 1621
  Pasi perkrahu perdorimin e gjuhes shqipe ne kishe , Selia e shejte ne Rome ne 1634 vendosi qe franqeskanet te vendosen pergjithmone ne zonen e Shkodres Zadrimes dhe Lezhes per te frenuar myslimanizmin.
  Nderkohe Kisha ortodokse administruar nga patrikana autoqefale e Ohrit, qe kishte ne varesi edhe peshkopaten e Beratit, ishte e angazhuar ne mbledhjen e taksave per sulltanin dhe nga studimet shihet se patrikana ka qene nje sherbyese e zellshme ne kete drejtim
  Osmanet vendosen parimin fetar si te vetmin qe dallonte kombesine dhe prandaj myslimanet i quanin turq dhe te krishteret greke. Ka shume te dhena qe edhe disa qarqe extremiste helene te patrikanes kishin kohe qe e zbatonin kete kete parim te pa fe duke kerkuar helenizimin e te gjithe te krishtereve . Kuptohet qe si reaksion i kesaj por edhe per zona influence Selia e shenjte solli shume dergata ne Arberi per te riperterire krishterimin me qender Romen. Por Roma nuk synoi ne asimilimin e arberit gje qe deshmohet edhe per perkrahjen e perdorimit te gjuhes shqipe gjate predikimeve. Ketu duhet kerkuar aresyeja e orientimit perendimor drejt Romes qofte e princ Dhimitrit me 1208 qofte e Skenderbeut ne mesin e shekullit XV.
  Mbledhja e Kuvendit te Arberit ose Koncili i Arberit ne Merqi te Zadrimes me 20 korrik 1703 nen kryesine e Tivarit dhe me bekimin e papa Klementit XI (qe ishte Shqiptar) mori vendime te rendesishme per konsolidimin e kishes katolike ne Shqiperi sic ishin ndalimi i fshehjes se perkatesise fetare ; ndalimi i predikimit fshehtas nga prifterinjte per keta besimtare kriptokristiane etj. Ne kete kuvend katoliket u shprehen hapur edhe kunder ortodokseve.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Megjithese jezuitet erdhen me vone ne Shqiperi ata e rroken shpejt natyren dhe kulturen shqiptare Bie ne sy revista e tyre patriotike leka .Kurse per Franceskanet dallohet Pater Gjergj Fishta I konsideruar si poet Kombetar Shqiptar dhe themelues I alfabetit te gjuhes shqipe ne Kongresit te Manastirit. Polemika apo konkurrenca mes jezuiteve dhe franceskaneve nuk arriten asnjehere ne krize te kishes katolike ne Shqipetare.per me teper ato kishin bashkuar gjithnje perpjekjete per te siguruar perkrahes ne fuqite e medha si Austria e cila kishte ndikuar prane portes se larte per te mbrojtur interesat e katolikeve dhe kishte financuar per kishen katolike shqiptare
  Ne pasluften e pasigurt per fatet e Shqipeprise prej lakmise se fqinjeve nje delegacion I kryesuar nga ipeshkv katolik Bumci shkoi ne Versaje dhe perdoren influencen e tyre ne Seline e Shenjte per te garantuar se katoliket shqiptare nuk donin te jetonin te ndare nga shqiptaret e tjere muslimane duke pase parasysh copetimin e mundshem te pasluftes.
  Per tiu pershtatur te gjithe besimtareve te vet Kisha katolike mori parasysh edhe kanunin e leke Dukagjinit dhe variante te tij dhe u mundua qe te mos I binte ndesh ketij kodit te nderit;, mikpritjes, fjales se dhene etj duke spjeguar keto elemente edhe me biblen.
  Kisha katolike shqiptare ,ne dallim nga simotrat ne Evrope, karakterizohej nga nje pavaresi e komponenteve te saj per shkak te rolit te vecante qe luajten franceskanet dhe jezuitet . Kjo gje shkaktonte mospelqimin e dergatave nga Roma sepse nuk e kuptonin situaten ne vend.
  Eshte per tu theksuar se, ashtu si edhe ne shekullin e XV dhe XVI, ne dallim nga riti lindor, Kisha katolike nxiti perdorimin e gjuhes shqipe qe me 1861 ne seminarin e urdherit franceskan dhe u shqua per nje patriotizem ta pashoq. Ky ishte shkaku qe me 1933 ipeshkvit katolike do ti shkruanin bashkerisht Zogut Ne jemi ketu ne Shqiperi prej dy mije vjetesh;katolike atehere katolike edhe sot, shqipetare atehere shqipetare sot edhe gjithmoneDy revistat katolike te viteve 30 Drita dhe Leka harmonizojne doktrinen fetare me kontekstin shqiptar dhe propagandojne tolerancen fetare dhe mundesine e bashkejeteses midis feve ;Psh solidaritet shoqeror kristian do te gjente mbeshtetjen e vet ne Shqiperi ne praktiken e beses dhe te fjales se dhene te tradites zakonore shqiptare
  Pushtimi Italian zgjoi perseri idene e vejeter te Vatikanit per uniatizimin e Kishes dhe pati edhe misionare dhe u organizuan mbledhje per kete ne kuader te luftes italo-greke.
  kleri fetar i te te gjithe besimeve (musliman,katolik, bektashian dhe ortodoks) u perpoq te perfitonte sa me shume financime nga politika e fashisteve italaine dhe gjerman. Por kjo nuk I pengonte besimtaret te vazhdonin te shihnin nje pushtues qe duhet te ikte nje ore dhe me pare. Bektashinjte u hodhen totalisht kunder fashizmit italian dhe nazizmit gjerman.Me shkrirjen e patrikanes se Ohrit dhe kalimi i varesise se kishes ortodokse direkt nga Kostandinopoli, pas janarit te vitit 1767 (influencuar edhe nga rezultatet e lufterave ruso-turke) u vu re nje perpjekje fare e hapur per helenizimin e popujve te ballkanit duke shtuar numrin e shkollave greke dhe te qendrave te rendesishme fetare dhe didaktike si Voskopoja ku u hapen shkolla si Akademia e Re (nje institucion illuminist ne te cilen kontribuan greke, rumune-vllhe dhe shqiptare si Kavalioti )ne vitin 1744 apo shtypshkronja etj. Por patriotet fetare dhe njerez te ditur Shqiptare e shfrytezuan kete infrastrukture dhe kulture fetare per te prodhuar vepra per te ardhmen e kombit shqiptar sic ishte edhe fjalori tre gjuhesh i Kavaliotit i botuar ne Venedik me 1744. Keshtu Voskopoja u be nje qender iluminizmi , arti dhe atdhetarizme e . Po si devocion patriotik ne ndihme te kishes shqiptare erdhi edhe Ali Pashe Tepelena i cili ngarkoi mjekun e tij Vangjel Meksin te Perkthente Dhiaten e re per besimtaret shqiptare ne vitin 1819 deri 1827 per te vazhduar vone me perkthimet e Kristoforidhit te vitit 1872
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pushtimi osman dhe prhapja e islamizmit e demtoi rende fene e krishtere katolike apo ortodokse. Me rritjen e ndrgjegjes kombtare n luftn kundr sundimit t huaj, nga shtresa e klerit vends doln disa figura t njohura si Pjetr Budi, Frang Bardhi, Pjetr Bogdani t cilt luajtn nj rol t rndsishm pr kulturn shqiptare. Gjat Rilindjes kombtare nga rradht e dy degve t Krishtera pati klerik q punuan pr interesat e vendit e t kulturs kombtare, si Papa Kristo Negovani, Ndoc Nikaj, Nikoll Kaorri etj.
  Ne fund te shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX ,patriotet Shqipetare te mergimit, kryesisht ortodokse e kuptuan heret se per te kundeshtuar politiken dhe praktiken helenizuese te Greqise duhej nje Kishe Autoqefale Shqiptare.Tentativat e para per kete jane bere nga Nikolla Naco me orijgine nga ne Bukuresht por pa sukses.
  E drejta ligjore per autoqefali i lindi Kishs Ortodokse t Shqipris qysh m 28 Nntor 1912. Me shpalljen e pavarsis nga Turqia, Kisha Ortodokse e Shqipris nuk mund t mbrohej m juridikisht nga Patrikana, e cila ishte nn juridiksionin e shtetit turk. Kjo kishte ndodhur edhe me popullsit e tjera t Ballkanit q kishin qen t pushtuara nga Turqia. Kshtu, kishin shpallur autoqefalin Kisha Ortodokse Greke, Bullgare, Rumune dhe Serbe, e cila e kishte fituar kt t drejt q n shek.XIII.
  N Amerik kjo prpjekje filloi qysh n Maj te vitit 1907. Nj shkak q i dha shtys ktij problemi, ka qen nj ngjarje konkrete. M gusht t vitit 1907, vdiq nj djal i ri, n qytetin Hadson. Kur trupi i tij u shpu ne Kishen Ortodokse ku zakonisht kryenin shrbesat e tyre shqiptart ortodoks, prifti grek refuzoi ti kryente sherebesen e permortshme pasi djaloshi njihej si nacionalist shqiptar dhe ishte automatikisht i ckisheruar .
  Pr kte shkak, shqiptart krijuan nj shoqri fetare n Shtator 1907, me emrin Nderi Shqiptar dhe zgjodhn nj komision, q ai ta lidhte shoqrin e Usterit me emigrantt e Natikut, Marlboros, Bostonit, etj. Ky ishte hapi i par pr nj Kishe Ortodokse Shqiptare t pavarur n emigracionin e Ameriks.
  Meq shqiptart nuk kishin nj prift legal t dorezuar nga nj peshkop, vendosn q t thrrisnin nj prift nga Shqipria.
  Nga kandidatt fitoi F.Noli, i cili pas shume peripecish te stisura nga patrikana ,m Mars te vitit 1908, F.Noli u dorzua prift i ligjshm. Noli u shigurua prift nga tre peshkope nje rus , nje ukrainas dhe nje rumun.
  Kjo ngjarje u prit me gzim nga t gjith shqiptart kudo q ndodheshin dhe pati jehon t gjer n t gjith shtypin e kohs. Pr t shkroi gazeta Drita e Sofjes, t ciln e nxirrte Shahin Kolonja, Shpresa e Shqypnis, si dhe gazeta t tjera shqiptare t Misirit dhe t Ameriks.
  Meshn e par n gjuhn shqipe, F.Noli e dha m 22 Mars 1908.
  Pas kesaj ne Amerkike fillon ethshem ndertimi i Kishave ortodokse shqiptare kisha e Shn Kollit n Sauth Brixh, e cila perfundoi n vitin 1912.kisha e Shn Palit dhe e Shn Pjetrit n Filadelfia. Iniciativn e mori emigranti Stavri Seminaku nga Berati dhe prifti nga Rehova e Kolonjs at Naum Cerja. N vitin 1919 u ngrit kisha e Shn Mrise n Natik.
  Pr nevojat e Kishs s re shqiptare e t pavarur, F.Noli prktheu me radh nga viti 1908-1914, t gjith librat kishtare t domosdoshm Sherbesat e Javes s Madhe, Libri i Sherbesave t Shenjta, Libri i t Kremteve t Mdha, Triodhi i vogel, Lutjesorja dhe Pesdhjetvjetorja e vogl.
  T gjitha kto prpjekje pr nj Kish Ortodokse Autoqefale Shqiptare, F.Noli i bri me synimin e krijimit t nj peshkopate ortodokse shqiptare n Amerik, fronin e s cils, n t ardhmen ta shpinin ne Shqipri.
  Nj nga ngjarjet m t shnuara t Kishs Ortodokse Shqiptare ka qene Kuvend i dates 16 Mars t vitit 1919 ku u mblodh diaspora shqiptare e Amerikes Kanadase dhe Meksikes Kuvendi i krkoi peshkopit rus tu jepte mundsi q t formonin Peshkopatn Shqiptare t Ameriks dhe t dorzonte peshkopin e tyre t par. Pr kt qllim u bn shum krkesa edhe n kryepeshkopata t tjera. Peshkopi rus premtoi tri here q t dorzonte F.Nolin peshkop dhe t tri hert u terhoq. N rrethana t tilla m 26 Korrik 1919, n kishn e Shn Gjergjit n Boston, F.Noli iu drejtue t pranishmve: Kush e bri peshkopin e par fare? Dhe populli iu pergjigj: T parin fare e bri populli. Dhe mua populli t m dorzoj se jam i pari fare pr shqiptart - tha F.Noli.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Nga ana tjetr, Kuvendi i 30 Korrikut 1919 e shpalli Kishn Ortodokse Shqiptare t Ameriks kish autoqefale dhe F.Nolin peshkop t saj.
  Ndrsa n Amerik ndodhnin kto ngjarje, n Shqipri, e cila ishte br shesh lufte, mbizotronin mitropolitt grek, si Jakovi i Durrsit e pastaj i Kors, Njoftime kishte se N Shqipri vepronin bandat terroriste greke t kompanive t shenjta, t cilat vran Papa Kristo Negovanin n vitin 1904, terrorizuan popullsin e Shqipris s Jugut n vitin 1914, vran At Stath Melanin n vitin 1917.
  Pas gjith ktyre pengesave m n fund, m 28 Prill 1921 at Vasil Marku dha t parn mesh shqip n kishn e Shn Gjergjit n Kor.
  Ngjarja m e madhe pr Kishn Ortodokse t Shqipris ishte mbledhja e nj kongresi gjithshqiptar n Berat, m 10 Shtator t vitit 1922 ku u aprovua nga kongresi q si qender e Kishs Autoqefale t Shqiperis t ishte Kora.
  Kongresi vendosi q gjuha e liturgjis n Kishen Ortodokse Autoqefale Shqiptare t ishte gjuha shqipe.Kongresi i Beratit u mbyll m 19 Shtator 1922.
  M 21 Nntor 1923, Sinodi I Pare I themeluar ne Berat shpalli F.Nolin kryepeshkop. Ceremonia u b n kishn e Shen Gjergjit n Kor.
  Kshtu, sikurse shkruan dhe F.Noli, pas 500 vjetsh u krijua Sinodi i Pare i Kishs Ortodokse Shqiptare qysh n vitin 1478, kur e gjith Shqipria (Arberia) ra nn sundimin osman. Ky Sinod i Shenjt prbhej nga Hireotheu, miropolit i Kors dhe i Gjirokastrs, Kristofor Kisi, mitropolit i Beratit dhe i Vlors, F.Noli, mitropolit i Durrsit dhe i Tirans. Ky Sinod sipas F.Nolit, vijoi deri m 24 Dhjetor 1924, kur Fan Noli u detyrua t largohej nga Shqipria.  Me prkrahjen e qeveris, erdhi n krye te Kishs Ortodokse t Shqiperis at Visarion Xhuvani, i cili u shpall kryepeshkop n kt mnyr. N vitin 1929, ai u drgua nga Sinodi dhe mitropoliti i tij tek Anastasi i Koshavacit.
  Q aty u thirr n Tiran dhe tok me peshkopin serb t Shkodrs, si dhe me dy peshkop t tjer, Evthim Ikonomin dhe V.Camcen (Agathangjelin), krijuan Sinodin e Dyt t Kishs Ortodokse Shqiptare me kryepeshkop Visarion Xhavanin. Patrikana Ekumenike e kundrshtoi kt sinod Megjithket, duhet theksuar se V.Xhuvani u tregua shum energjik. Gjat kohs q ishte n krye t Kishs ai mblodhi Kongresin II gjithortodoks n Kor, m 16 Qershor 1929
  Nn formuln: Kishe e lir n shtet t lir, Kish e ndar nga shteti, u formulua neni 16 i Statutit ku thuhet: Kryepeshkopi, peshkopt, zvendsit e tyre lokal, Ikonomi i Madh Mitrofor, Sekretar i Prgjithshm i Sinodit, si dhe ndihmsit dhe zvendsit klerik t Kryepeshkopit dhe peshkopve, duhet t jen prej gjakut dhe gjuhs shqiptare, si dhe t ken nnshtetsin shqiptare.
  Sinodi II i Shenjt i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqiprise, po i panjohur nga Patrikana Ekumenike u prb nga: Kryepeshkop dhe peshkop i Tirans dhe i Durrsit V.Xhuvani, imzot Camce, imzot Ambrozi, imzot Eugjeni. M von ky sinod u plotsua dhe me Ikonomin e Madh, Mitrofor, at Vasil Markun.
  Mbreti Zog gjate perpjekjeve per te krijuar nje stabilite politik ne Shqiperi ndoqi nje politike neutrale ne lidhje me besimet e ndryshme ne Shqiperi duke e ndare pushtetin nga feja , duke perkrahur autoqefaline e kishes ortodokse si edhe duke preferuar shqipetare ne drejtimine fese. Per tre vjet ai pat nje konflikt me shkollat katolike (1933-1936) te cilat I mbylli dhe pastaj I hapi prape. Kjo u be ne kuader te reformes arsimore.Ka interpretime se kjo levizje e Zogut u be edhe per te mbajtur nje ekuiliber fetar dhe per ti vene nje kufi ekspansionit te gjithanshem italian ne Shqiperi
  Problemi atoqefalise u be nje nga temat kryesore edhe per mbretin Zog I clili dergoi minitrsin ortodoks Kota dy hetre ne Stamboll per te negociuar por edhe per te kercenuar.N vitin 1933, qeveria e mbretit Zog bri presion edhe ndaj Xhuvanit q ai t jepte dorheqjen dhe u ngarkua Kristofor Kisi pr t formuar Sinodin e Tret te Kishs Ortodokse Shqiptare. U arrit q m 20 Shkurt 1937, qeveria shqiptare t niste delegat pr n Athin K.Kisin dhe laikun Josif Kedhi.
  Kshtu, m 12 Prill 1937, Kishes Ortodokse Shqiptare iu njoh zyrtarisht varesia direkte nga patrikana dhe u shpall autoqefale. Dekreti i lart kishtar, Tomi., iu dorzua K.Kisit. Me kt rast, Patrikana i drgoi nj mesazh Ministrit t Drejtsis Thoma Orollogaj, Mbretit Zog dhe Kryeministrit Koo Kotta.
  Tani e tutje, kjo kish edhe juridikisht e n mnyr kanonike, vendoste vet pr organizimin e saj, si pr caktimin e peshkopve dhe t peshkopatave, pr prkthimin e liturgjis dhe librave t meshs n gjuhn shqipe, etj.
  Nga ana e saj, Patrikana ruante t drejtn e shpjegimit e t interpretimit t dogms ortodokse dhe krkoi q ndr t gjith peshkopt e mundshm t fronsuar nga Sinodi i shenjt i Kishs Autoqefale t Shqipris, dy prej tyre t kishin, pr kt arsye, formim teologjik ortodoks n shkollat greke dhe t kishin jetuar jasht vendit, dmth n Greqi ose n Malin e Shenjt, pr mjaft koh. Ky ishte i vetmi kusht q vuri Patrikana Ekumenike.
  Sinodi III i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, prbhej nga Kristofor Kisi, kryepeshkop dhe mitropolit i Durrsit dhe i Tirans, Agathangjel ame, mitropolit i Beratit, Evllogji Kurnila, mitropolit i Kors, Pandeli Kotoko, mitropolit i Gjirokastrs
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Islamizmi n Shqipri
  Kontaktet e shqiptarve me botn islame, jan relativisht m t vona se ato t pjess m t madhe t popujve europian. Islamizmi u shfaq pr her t par i pranishm n kontinentin e vjetr n fund t mijvjearit t par (shek. 9-10-t).
  Nga kontaktet e spanjollve me arabt dhe kulturn e tyre lindi eposi i Sidit, n t cilin konflikti themelor sht ai i kalorsve hispanik me maurt (arabt).
  Nga kontakti i frankve me arabt lindi epopeja kombtare e francezve Knga e Rolandit, n t ciln konflikti zhvillohet midis morve (arabve) dhe vendsve.
  Disa shekuj m von arabt do t ishin t pranishm n tragjedit e Shekspirit (Othello, arapi i zi, n tragjedin me t njjtin emr).
  N kt koh (fundi i periudhs bizantine dhe pragu i pushtimit otoman) shfaqen pr her t par arabt t fiksuar n kulturn tradicionale shqiptare, n baladn e vllait q ngrihet nga shtrati i vdekjes pr t mbrojtur nderin e motrs nga nji bajloz i zi (a nji harap i zi) q ka dal prej detit. Historikisht kontaktet ndrfetare midis shqiptarve t krishter dhe pelegrinve prhaps t islamizmit i takojn shekullit t 13-14-t.
  Misionart e par t fes s re mbrritn n hapsirn shqiptare nn emrin e ortodoksis. Nj prej ktyre misionarve, q solli bektazhizmin n Shqipri, njihet me emrin Shn Spiridoni dhe i prgjigjet figurs s Haxhi Bektash Veliut. Fshehja pas ortodoksis lehtsoi pranimin e islamizmit (fillimisht n formn e bektashizmit) para se ushtrit perandorake osmane t pushtonin vendin. Kjo periudh e par prfaqson fazn e islamizimit t przgjedhur paqsor.
  Islamizmi n Shqipri paraqitet si islamizm europian, joburimor.
  Me pushtimin otoman nis faza e islamizimit me masa shtrnguese prmes zbatimit t sistemit t privilegjuar t taksave dhe tatimeve ndaj muslimanve, prkundr nj sistemi shfavorizues ndaj josmuslimanve (prjashtim i atyre q ndrronin fen nga detyrimet ekonomike, nga marrja nizam etj.).
  Prej shekullit t 15-16-t e n vijim n qytetet kryesore t Shqipris u ngritn institucione t rndsishme t kultit islamik (xhami, tyrbe, teqe).
  Islamizmi u prhap m shum n Shqiprin e Mesme. N fazn e fillimeve pjesa m e madhe e shqiptarve mbanin zyrtarisht fen islame dhe ushtronin ritet e krishterimit. N kt faz dshmohen kisha t maskuara (nntoksore). Mbajtja e dy feve dhe dy emrave (kriptokrishtrimi, krishtrimi i fsheht ose i mbuluar me muslimanizm t jashtm) vazhdoi deri n shekullin e 20-t.
  N shekullin e 18-19-t islamizmi pati nj lulzim fetar dhe kulturor n Shqipri. N kt periudh u zhvillua letrsia shqipe me alfabet arab, e njohur si letrsia e bejtexhinjve, q studiuesit e krahasojn me letrsin alhamiado q qe zhvilluar m par n Spanj.
  Islamizmi la gjurm n jetn zakonore t shqiptarve, prmes ndrhyrjes s disa nomeve t sherijatit. Por sherijati nuk u b asnjher kod sundues zakonor i shqiptarve.
  Pranimi i islamit nga shqiptaret spjegohet edhe me rolin qe do te luante kjo fe per diferencimin e shqiptareve prej sllaveve (zona Kosoves) dhe grekeve (zona Camerise) te cilet sidomos pas shekullit XVIII kishin filluar nje politike asimiluese ndaj shqiptareve
  Feja Islame ne Shqiperi eshte karakterizuar ktryesisht nga prezenca e shumices se muslimaneve sunite dhe pakices te urdherit bektashij
  Ne kushtet e nje shteti te pavarur shqiptar dhe te pasluftes se pare boterore muslimanet Sunite riorganizohen ne 1921 ne nje Alenace kombetare muslimane Me 1923 bashkesia sunite do te ndahet nga kalifati Stambollit duke zgjedhur si kryetar Myftiun e Tiranes .Ne keto vite ne Islamin shqiptare shfaqet nje dell reformator pasi ndalohet formalish poligamia , dalin perkthme ne shqip te kuranit dhe deputet muslimane kerkojne qe grate te bejne jete shoqerore si burrat gje cila do te filloje te realizohet me ligjine heqjes se perces vetem me 1937 . Me 1923 del edhe revista Zani I Nalte me ndjenja te theksuara patriotike dhe reformatore .
  Me 1929 mbahet nje kongres i muslimaneve sunite ku u vendos perdorja ekskluzive e gjuhes shqipe dhe reduktimi i numrit te xhamive per te mbajtur ato me kryesoret , unifikimi i medreseve etj. Ka vend te besohet se ne kete reforme ka gisht Zogu me qellimet etij per te bashkuar vendin dhe per ta oksidentalizuar Shqiperine duke ia hequr perfundimish imazhin e nje vendi islam.Thuhet se edhe Ataturku, reformatori me i madh i kesaj kohe, behej xheloz nga shpirti reformator i Zogut pasi nuk i pelqente qe ky i fundit tia kalonet atij ne kete drejtim.
  Bektashizmi e ka origjinen prej nje doktrine mistike te baballareve turkmene te shekullit XI-XII ne detin Kaspik dhe u themelua nga Haxhi Bektashi nen ndikimin e mistikut persian Ahmet Jasevi per tu fuqizuar si sekt musliman ne Turqi pasi lidhet me korpusin e jenicereve (qe kishin prejardhje kristiane). Bektashizmi adhuron Aliun po aq sa Muhametin. Per aresye te konfliktit me vete muslimanizmin bektashizmi fitoi nje tolerance fetare me kristianizmin duke pasur edhe disa pika takimi ne jeten fetare. Predikonin barazine e burrit me gruan, pinin alkool dhe gjera te tjera qe ishin fare te papelqyeshme per Islamin .Per nga ky pozicion tolerant I bektashizmit dhe per rolin patriotik qe kane luajtur shume Bektashij ka pasur mendime nga studiues dhe politikane vendas dhe te huaj te te gjithe koherave se Bektashizmi do te ishte nje fe e pershtateshme per Shqipetaret .Nder keta eshte edhe poeti i madh kombetar Naim Frasheri
  N Shqipri bektashizmi sht shfaqur n fund t shekullit t 12-t dhe n fillim t shekullit t 13-t. N 1925, kur Ataturku ndrmori reformat e ashpra laicizuese t shtetit pr krijimin e Turqis moderne, Shqipria u b vendi i Kryegjyshats Botrore t Bektashinjve duke mbetur edhe sot e tille Pakkush e di se Shqipria, ky vend i vogl, sht seli e nj kryeqendre botrore t besimeve. Esht interesant t vihet re se edhe gjat periudhs s ateizmit nuk pati pretendime nga shtete t tjera ku ka bashksi besimtarsh bektashinj pr t marr rolin e kryeqendrs.
  Bashksia bektashije e Shqipris u shpall e pavarur n vitin 1921.
  .Shume teqe bektashishj u bene qendra rezistence kunder italianeve dhe kunder gjermaneve si baba Fejozo dhe baba Faja duke llogaritur gjate luftes rreth 6000 bektashij te roganizuar.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Historia e Kishs Ungjillore Protestante n Shqipri, z fill m 18 Tetor 1873, kur Berd, Xheni dhe zoti Marsh u vendosen si misionar n qytetin e Manastirit. Kta misionar fisnik krijuan aty Bashksin e par Ungjillore. Ndr antaret e par t Bashksis Ungjillore t Manastirit, ishte edhe Gjerasim Qiriazi I cili pasi shkollohet ne Bullgari me ndihmen e misionareve ne maj 1883 niste per ne Shqipris, jo pa pengesa dhe pa vuajtje. Gjerasimi synoi qytetin e Kors, ku predikimet e para i bri n Msonjtoren Shqipe, m 3 Maj 1890, duke patur si piksynim zgjimin e popullit t tij, si nj misionar atdhetar. Predikimin e Fjals s Krishtit, ai e quante vrtet nj detyr patriotike.
  Gjerasimi dhe e motra Sevastia elen n Korc shkolln e vashaveme 23 Tetor 1891. Kishte gjithsej tri vajza. M pas, duke thyer luftn q Patrikana i bnte shkolls dhe Gjerasimit, numri i vashave n shkoll u shtua. Te shumta kan qen vashat q mbaruan shkolln e Qiriazit.
  Me 14 Nntor 1892 u themelua bashkesia Vllazria Ungjillorene te cilen bnte pjes Gjerasimi, Gjergj Qiriazi, Sevastia, Grigor Cilka, Herakli Bogdani, V.Pasko nga Pogradeci, Fanka Evthimi dhe ndoshta edhe P.N.Luarasi.
  Kjo shoqri ungjillore pati dhe organin e saj q u quajt Letra e Vllazrise, numri i par i s cils u botua n Korce n nentor t vitit 1892.

  Besimet fetare ne periudhen 1944 1990
  Pushteti i vitit 1945 e vuri n shenj kryesisht Kishn Katolike t Shqipris, duke e cilsuar at si erdhe t agjentve t huaj n Shqipri. Pr kt arsye, qysh n fillim, Kishs Katolike Shqiptare iu krkua t bnte nj sakrilegj kanonik, t shpallte autoqefalin e saj. Te dy peshkopt katolik, imzot Gaspr Thai dhe imzot Vinenc Prennushi nuk e pranuan nj gj t til. Shteti komunist i burgosi t dy, duke dnuar me 20 vjet burg imzot V.Prennushin, klerik dhe poet dhe duke dnuar me pushkatim imzot Gaspr Thain.Pas shum mundimesh n burg, vdiq n vitin 1949 dhe imzot V.Prennushi, ipeshkv i Durrsit dhe i Tirans. U arrestuan 30 franeskan, 15 jezuit dhe mjaft seminarist. Disa prej tyre u pushkatuan e disa vdiqn t munduar npr kampe prqndrimi dhe n pun t detyruar.N vitin 1945, u pushkatuan Dom Ndre Zadeja, poet dhe atdhetar. Po kt vit, u pushkatuan Frano Gjini, Gj.Volaj, at Ciprian Nika. N vitin 1946 u dnua dhe u pushkatua n Shkrel, Nikoll Gazulli, etj.
  Fjalt e tyre t fundit ishin: Rroft Krishti mbret! Rroft Shqipnia dhe pa ne!
  N vitin 1950 u shpall arkipeshkv i Kishs Katolike t Shqipris Bernardin Shllaku, por atij i vun nj mbikqyrje t fort. Ndrkaq ishin mbyllur shkollat dhe manastiret katolike kudo. Kleri i huaj katolik q vepronte n dioqezat e Shqipris, u dbua qysh n vitin 1946.
  N vitin 1967 u pushkatua Zef Bici se gjoja kishte penguar aksionin ateist t rinis. Arkipeshkvi Ernest Coba u burgos qysh n vitin 1964 dhe u dnua me 25 vjet burg.Vdiq n spitalin e Tirans n vitin 1980. Athere u burgos dhe Mikel Koliqi, i cili megjithe vuajtjet, doli gjall nga burgu por vdiq si kardinal n vitin 1997.
  Keta dhe shume te tjere ishin martire te Kishes katolike Shqiptare ne shekullin e 20
  Sinodi III i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris qndroi deri n vitin 1949, kur kryepeshkopi Kristofor Kisi dha dorheqjen. Kisi vdiq m 16 Qershor 1959. Nga viti 1946 deri n vitin 1949
  Sinodi IV i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, u formua m 25 Gusht t vitit 1949, me kryepeshkop t Kishs Ortodokse Autoqefaqle t Shqipris, Paisi Vodicn. Ky u shpaLL KRYEPESHKOP i Kishs Ortodokse Autoqefale t Shqipris, si dhe peshkop i Durrsit dhe i Tirans, Qiril Naslazi u vendos mitropolit i Beratit, Filothe Duni, mitropolit i Kors, Damjan Kokoneshi u shpall mitropolit i Gjirokastrs. U shpall peshkop sufragan Sofron Borova.
  Paisi Vodica njoftoi menjher Patrikann Ekumenike t Kostandinopolit pr Sinodin e ri, por Patrikana e quajti kryepeshkop jo kanonik dhe nuk e njohu si t till.Vodica pr arsye politike e lidhi Kishn Ortodokse Autoqefale t Shqipris me Patrikann e Rusis komuniste. Kshtu q, Sinodi IV mori karakter t theksuar politik. Pr kt shkak, u drgua nga Patrikana n Amerik peshkopi Marko Lipa, peshkop i Lefks, pr t mos lejuar q Kisha Ortodokse Shqiptare n Amerik t binte n pozitat politike t Kishs n Shqipri.

  M 1967 besimet fetare dhe institucionet e tij e ndrpren me dhun veprimtarin e tyre per te filluar serish pas levizjeve demokratike te vitit 1990
  Lvizja kundr institucioneve fetare e nxitur nga shteti diktatorial kominist u mbulua gjoja me nj lvizje t rinis ateiste. Shum kisha u kthyen n salla publike, disa u kthyen n salla bagtish, disa u rrnuan plotsisht. U prishn 2169 objekte kulti si kisha xhami e teqe. Athere u burgosn 217 klerik pr terror e disa prej tyre vdiqn npr burgje ose u pushkatuan.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kodi penal i vitit 1977 dnonte propagandn fetare si dhe prhapjen e liturgjis. Sipas ketij kodi u dnuan shum ish-klerik, por edhe laik.
  Kisha Katolike e Shqipris q i kishte dhn vendit dhjetra intelektual, studjues me emr, poet e shkrimtar, si at Shtjefn Gjeovin, Preng Doin, at Gjergj Fishtn, Dom Ndre Mjedn, at Donat Kurtin etj, kishte psuar nj nga goditjet e saj m t mdha gjat gjith historis s saj n Shqipri.
  Shpallja e Shqipris (e tokes prej ku predikuan se pari apostujt e Krishtit si Pali,e tokes se Skenderbeut qe u fut ne historine kishes si mbrojtesi i saj me besnik) si i vetmi shtet ateist n t gjithe globin toksor, kishte habitur t gjithe botn. Vatikani nuk e reshti asnjehere luften per te mbeshtetur besimtaret e vet te cilet e vazhdonin jeten fetare ne menyre ilegale por kesaj radhe te ndjekur nga Diktatori Enver Hoxha qe ishte shume here me i eger se sa perandori Trajan.
  Pavaresisht regjimit te eger komunist Shqipetaret nuk linin feste fetare pa festuar me metodat e tyre sa te lashta aq edhe moderne ne kushtet e nje fukaralleku te tmerrshem te nje furnizimi me liste dhe triska deri me 1990. Ne kete ilegalitet te pergjithshem dhe frike u forcua edhe ndjenja e tolerances fetare
  Influence shume te madhe tek Shqipetaret besimtare dhe jo besimtare kishte edhe aktiviteti fetar humanitar i Nene Terezes, i shenjtores me te dalluar te shekullit XX , qe gjithshka e bente ne emer te Jezu Krishtit.
  Pas permbysjes s rendit ateist n Shqipri, m 4 Nntor 1990, patr Simon Jubani q ishte mbyllur 26 vjet ne burg, si dhe Karlo A.Sevilla q ishte dbuar nga Shqipria qe n vitin 1946, dhan nj mesh pr t gjallt e pr t vdekurit, n kapelln e vogl t varrezave t Shkodrs, e cila shrbeu si altar. Pjesmarrja n mesh ishte e jashtzakonshme. Po at dit, u dha nj duva n Xhamin e Plumbit n Shkodr nga myslimant.
  Filloi srish ngritja e kishave, xhamive dhe teqeve.

  Besimet fetare pas vitit 1990
  U kthyen n Shqipri emisart e Kishs Katolike te Shqiprise, misionart dhe t drguarit apostolik t Selis s Shenjt, midis tyre dhe klerik katolike shqiptar qe kishin dal gjall nga burgjet, si imzot Mikel Koliqi, Frano Ilia, Imzot F.Mirdita i ardhur nga jasht vendit etj.
  Klerikt ortodoks q kishin mbetur gjall fillluan t aktivizohen pran kishave q kishin mbetur m kembe, t cilat filluan ti riprtritin. Nga Patrikana Ekumenike u drgua peshkopi misionar A.Janullatos, i cili sht prpjekur per ringritjen e kishave ortodokse t shkatrruara, si dhe pr rikthimin e pronave t tyre t rrmbyera.
  T dyja kishat kryesore t krishtera n Shqipri, u vizituan nga primatt e tyre si Papa Gjon Pali II m 25 Prill 1993 dhe Patriku Ekumenik, Vartholomeu I, m 2-9 Nntor 1999. Po kshtu sht prtritur n menyr t dukshme Kisha Ungjillore e Shqipris, prmes misionarve dhe bashksive t krishtera ungjillore n t gjith vendin sidomos n qytete, dhe n Kosov. Kisha Ungjillore e Shqipris ecn sipas traditave t saj tashme evropiane, duke shtrir veprimtarin n prhapjen e lajmit t mir, sidomos n shkolla, ku ajo ka dhn ndihmes t shquar.
  Besimtaret shqiptare i ndesh kudo ne hapesiren qe popullohet nga shqiptare por dendesia e nje perfaqesuesve te nje besimi te caktuar ndryshon sipas rajoneve te hapesires shqipetare ne Ballkan dhe ne bote.Kshtu rajoni verilindor i vendit (rrethet Tropoj, Has,, Kuks, Dibr, Mat), Malsia e Tirans dhe e Krujs, Mallakastra, Malsia e Krrabs, Kurveleshi e Skrapari, Kosova dhe Pjesa perendimore e Maqedonise jan kryesisht t banuar nga popullsi e besimit mysliman. Rajonet e Alpeve, Mirdita, Puka, Malsia dhe Fusha e Lezhs pjesrisht, Kurbini, Zona e Shkodrs dhe arbereshet e Italise jan populluar kruesusht me banor t besimit katolik.
  Rajonet e Fushes se Myzeqes dhe zons s Beratit, lugina e lumit Drino, Lunxhria, Pogon-Zagoria, bregdeti Jonian, Rrza e Prmetit, pjesrisht rajoni juglindor dhe Fushgropa e Delvins jan populluar me banor t besimit ortodoks. Npr qytete i has t gjith besimet, ndrsa n disa qytete si Tiran, Elbasan, Vlor, Kor, Durrs.
  Vecanti dhe origjinalitet perbejne qytetet t cilat kane qene dhe jane me perberje feytare t przier si Shkodra , Tirana, Gjirokastra Elbasan, Vlor, Kor, Durrsi etj. Ne keto qytete ka filluar te takohen edhe besime qe kane hyre ne Shqiperi pas viteve 1990 si protestante, bahai etj.
  Toleranca
  Shqiptart jane dalluar ne shekuj per nje toleranca unike ndrfetare gje cila ka lidhje edhe me vete historine e pranise dhe bashkejeteses se besimeve te ndryshme fetare ne trojet e polluara nga shqipetaret si pasoje e ndarjes se krishterimit administrativisht n dy pjes, n ritualin roman (perndimor) dhe at bizantin (lindor) me ane te vijes se Teodosit" qe kalon diku mes lumejve Shkumbin dhe Mat te Shqiprise ashtu edhe si pasoje e perqafimit te islamit kryesiht per tiu rezistuar asimilimit prej shovinisteve sllave dhe greke ne fund te shekullit XVIII dhe XIX.
  Shqiptaret kane qene tolerante dhe kurre nuk kane derdhur gjak per ceshtje fetare
  Mark Milani , kryeministr I malit te zi pohon se sa here qe ne perpiqeshim te ndersenim ne Shkoder katoliket kunder muslimaneve apo anasjelltas e kishim betejen e humbur sepse Shqiptaret e kishin ndjenjen kombetare shume me te forte. Ekzistencen e tolerances fetare e vune re edhe fashistet italiane te cilet hartuan nje strategji per ta ruajtur kete ekuiliber sa qe katoliket e ndjene veten si te lene pas dore
  Prej fundit t mesjets e kndej hapsira shqiptare ishte zon ekuilibri ndrmjet dy perandorive m t fuqishme t kohs, Perandoris Osmane dhe Perandoris Austro-hungareze. Midis ktyre dy perandorive jan nnshkruar disa marrveshje, t quajtura "kapitulacione", t cilat rregullonin barazin e ndikimeve, duke i njohur Perndimit t drejtn e kujdesit pr faltoret e t krishterve, prmes doktrins "cultus protectorati" - mbrojtja e klerit.

  N Shqipri mund te gjesh shpesh dy fe (krishtrim e muslimanizm) n nj familje ose n nj fis (Lur, veri), ose dy fe n t njjtin njeri (Shpat, Elbasan), i cili mban dy emra, si i krishter e si musliman, dhe bn ritet e festat fetare t t dy besimeve. Heroi kombtar i shqiptarve Gjergj Kastrioti lindi n nj familje ortodokse, u be musliman n oborrin e sulltanit, u b bektashi (ky ishte kusht pr t'u br jenier), u kthye n Shqipri dhe mori fen e babait (ortodoks) dhe kur vdiq la amanet q t varrosej n nj katedrale t t krishterve katolik (Lezh). Njri nga vllezrit e Gjergj Kastriotit, prkundrazi, krkoi t varrosej n manastiret e Athosit, nj prej vendeve t shenjta t ortodoksis.
  N Shqipri nuk njihen konfliktet fetare, as n form episodike. Esht krejt normale q nj shqiptar, nse nuk i plqen prifti, predikimi apo sjelljet e tij, t braktis kishn dhe ta krkoj lidhjen me zotin n xhami. Nj prej autorve m t rndsishm t letrsis klasike shqiptare, Pjetr Bogdani, n veprn e tij "eta e profetve", citon krahas njri-tjetrit Kalvinin dhe Avicenn. Prkthyesi i par i librit t shenjt t muslimanve Kur'an ishte i krishter (Ilo Mitk Qafzezi).
  Muslimant shqiptar festojn shn Gjergjin e shn Mrin, nj pjes tjetr shn Nikolln e Krishtlindjet, kurse t krishtert u bjn vizita miqsore muslimanve pr festat e tyre karakteristike (Kurban Bajram).

  Ka shume raste te treguara dhe te jetuara kur priftit I eshte dashur te kendoje syfyret e Kuranit per te nderuar nje muslyman te vdekur pasi hoxha dhe xhamia ishin larg prej debores apo motit te keq.
  N nj qytet si Shkodra, ku popullsia muslimane sht e przier me t krishter katolik dhe ortodoks, n ditt e ramazanit edhe tregtart jo-islamik ndalonin shitjen e mishit t derrit n dyqanet e tyre. Po ne Shkoder kane qene familjet bujare muslimane qe mbrojten ndertimin e kishes katolike kur disa fanatike filluan shketerrimin e themeleve naten. Ndertimet e kishes vazhduan kur bujaret myslmane dolen ne mes popullit duke thene mos I preki njeri se keto jane themelet tona.
  Festat fetare n Shqipri, qofshin ato t bashksis s krishter, qofshin t bashksis muslimane, ruajn gjurm t periudhs politeiste mitologjike. Shqiptart katolik t viseve veriore ditn e Buzmit e kane pikrisht n ditn e Krishtlindjeve, por duke nnshtresuar n kt fest edhe kultin e zjarrit. Shn Mria e muslimanve prkon me ditn e zans - Dians tek latint - m 23 gusht. Bektashinjt kan kultin e Baba Tomorrit, q ngjason me kultin mitologjik t Olimpit grek. Nj poet i krishter i vuri pr titull librit t vet emrin Baba Tomorrit Kjo dhe te tjera tregon Shqiptart kan kultin e natyrs, festojn ditn e malit apo t bjeshks, mbajn edhe sot gjarprin dhe dhin si totem (hyjni mbrojtse), kan kult pr zjarrin, pr gurin, pr ujin dhe bukn, pr udhn dhe mysafirin, pr tokn dhe qiellin.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-07-2003
  Mosha
  38
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  C'fare besonin te paret tane?

  Lexova keto paragrafet e mesiperm dhe me lindi pyetja.

  C'fare besonin te paret tane?

  Ku nis historia e besimit tek ne Shqiptaret?

  Ja c'fare thote Herodoti:

  Me tej emertimi i gati te gjitha perendive ka ardhur ne Hellas nga Egjipti: faktin qe ai ka ardhur nga Barbaret e gjej te vertete nga kerkimet qe kam bere, dhe jam i mendimit me teper ka te ngjare qe ka ardhur nga Egjipti, per aresye se, pervecse ne rastin e Poseidon-it dhe te Dioscuroi-t (ne perputhje me ate qe kam thene me pare), dhe gjithashtu te Hera-s dhe Hestia dhe Themis dhe te Charites dhe Nereid-ave, Egjiptianet i kane pasur emrat e gjithe perendive te tjere ne vendin e tyre pergjate gjithe kohes. Ajo qe them une ketu eshte per ato te cilat Egjiptianet I quajne te tyret: por sa per perendite emrat e te cileve ata pohojne se nuk i njohin, keta mendoj une e moren emertimin prej Pellazgeve, pervec Poseidon-it; pervec ketij te cilin Helenet e mesuan prej Libianeve, sepse asnje popull pervec Libianeve nuk e ka patur emrin e Poseidon-it qysh prej fillimit dhe i ka bere ndere atij gjithnje. Mund te shtohet se Egjiptianet as qe e kane pasur zakon te adhurojne heronjte. Keto vrojtime atehere, si dhe te tjera qe do ti permend, Helenet i kane adoptuar prej Egjiptianeve; por qe te bejne, sic edhe e bejne aktualisht, pamjet e Hermes-it me /phallus/ ata e kane mesuar jo prej Egjiptianeve por prej Pellazgeve, zakon qe ka qene marre nga Athinasit te paret e gjithe Heleneve dhe prej ketyre nga pjesa tjeter; sepse tamam ne kohen kur Athinasit po fillonin qe te rradhiteshin ne mes te Heleneve, Pellazget u bene banore me ta ne tokat e tyre, dhe per kete arsye ata filluan qe te numeroheshin si Helene. Kushdo qe ka filluar te mesoje per misteret e Cabeiroi-t, qe Samothrakian-et e ushtrojne duke i patur marre ato prej Pellazgeve, ai e di edhe kuptimin e fjaleve qe po them; sepse tamam keta Pellazge qe u bene banore me Athinasit banuan me pare ne Samothrake, dhe prej tyre i moren Samothrakasit misteret e tyre. Keshtu Athinasit ishin te paret prej Heleneve qe i bene pamjet e Hermesit me /phallus/, duke pas mesuar prej Pellazgeve; dhe Pellazget treguan nje histori te shenjte per kete, e cila eshte futur tek misteret e Samothrakes.
  Tani Pellazget me pare i benin sakrifikimet e tyre duke iu referuar perendive ne lutjet e tyre, gje qe e di nga ato qe kam degjuar tek Dodona, por ata nuk i jepnin as titull as emer asnje prej tyre, sepse ata nuk kishin degjuar ende ndonje, por ata i quanin ato perendi qe vijne prej dickaje si ky koncept, dhe se ata kishin vendosur te gjitha gjerat ne renditjen e vet dhe po keshtu zoteronin edhe dhenien e cdo gjeje. Me tej, kur shume kohe kish rrjedhur, ata mesuan nga Egjipti per emrat e perendive, qe te gjitha pervec Dinonisit, sepse emrin e tij ata e mesuan shume me vone; dhe pas nje kohe Pellazget u konsultuan me Orakullin e Dodones per emrat, sepse ky vend profetik llogaritet qe te jete me i lashti i Orakujve qe jane ne mes te Heleneve, dhe ne ate kohe ishe i vetmi. Keshtu kur Pellazget pyeten Orakullin ne Dodone nese ata duhet qe te adoptonin emrat qe erdhen nga Barbaret, Orakulli si pergjigje i keshilloi qe ti perdornin ato. Qe prej asaj kohe ata sakrifikuan duke perdorur emrat e perendive, dhe prej Pellazgeve Helenet i moren ato me pas: por kur linden disa perendi, ose ishin apo jo qysh prej fillimit, dhe se cfare forme jane, ata nuk i mesuan deri pardje, si ta quajme, apo edhe nje dite me pare: sepse Homeri dhe Hesiodi mendoj se kane qene kater qind vjet para meje dhe jo me shume, dhe jane keta qe bene theogonine per Helenet dhe i dhane titujt perendive dhe u kushtuan atyre nderime dhe art, dhe parashtruan format e tyre: po poetet qe thuhet se kane qene para ketyre dy burrave ne te vertete kane qene pas tyre. Prej ketyre te parat gjera kane qene ato qe jane thene nga priftereshat ne Dodona, dhe te tjerat, ato qe kane lidhje tekstualisht me Hesiodin dhe Homerin, nga une vete.


  Teksti ne Anglisht

  Moreover the naming of almost all the gods has come to Hellas from Egypt: for that it has come from the Barbarians I find by inquiry is true, and I am of opinion that most probably it has come from Egypt, because, except in the case of Poseidon and the Dioscuroi (in accordance with that which I have said before), and also of Hera and Hestia and Themis and the Charites and Nereds, the Egyptians have had the names of all the other gods in their country for all time. What I say here is that which the Egyptians think themselves: but as for the gods whose names they profess that they do not know, these I think received their naming from the Pelasgians, except Poseidon; but about this god the Hellenes learnt from the Libyans, for no people except the Libyans have had the name of Poseidon from the first and have paid honor to this god always. Nor, it may be added, have the Egyptians any custom of worshipping heroes. 51. These observances then, and others besides these which I shall mention, the Hellenes have adopted from the Egyptians; but to make, as they do, the images of Hermes with the /phallos/ they have learnt not from the Egyptians but from the Pelasgians, the custom having been received by the Athenians first of all the Hellenes and from these by the rest; for just at the time when the Athenians were beginning to rank among the Hellenes, the
  Pelasgians became dwellers with them in their land, and from this very cause it was that they began to be counted as Hellenes. Whosoever has been initiated in the mysteries of the Cabeiroi, which the Samothrakians perform having received them from the Pelasgians, that man knows the meaning of my speech; for these very Pelasgians who became dwellers with the Athenians used to dwell before that time in Samothrake, and from them the Samothrakians received their mysteries. So then the Athenians were the first of the Hellenes who made the images of Hermes with the /phallos/, having learnt from the Pelasgians; and the Pelasgians told a sacred story about it, which is set forth in the mysteries in Samothrake. 52. Now the Pelasgians formerly were wont to make all their sacrifices calling upon the gods in prayer, as I know from that which I heard at Dodona, but they gave no title or name to any of them, for they had not yet heard any, but they called them gods ({theous}) from some such notion as this, that they had set ({thentes}) in order all things and so had the distribution of everything. Afterwards, when much time had elapsed, they learnt from Egypt the names of the gods, all except Dionysos, for his name they learnt long afterwards; and after a time the Pelasgians consulted the Oracle at Dodona about the names, for this prophetic seat is accounted to be the most ancient of the Oracles which are among the Hellenes, and at that time it was the only one. So when the Pelasgians asked the Oracle at Dodona whether they should adopt the names which had come from the Barbarians, the Oracle in reply bade them make use of the names. From this time they sacrificed using the names of the gods, and from the Pelasgians the Hellenes afterwards received them: 53, but whence the several gods had their birth, or whether they all were from the beginning, and of what form they are, they did not learn till yesterday, as it were, or the day before: for Hesiod and Homer I suppose were four hundred years before my time and not more, and these are they who made a theogony for the Hellenes and gave the titles to the gods and distributed to them honours and arts, and set forth their forms: but the poets who are said to have been before these men were really in my opinion after them. Of these things the first are said by the priestesses of Dodona, and the latter things, those namely which have regard to Hesiod and Homer, by myself.


  Shpesh here kam lexuar qe i meshohet idese se te paret tane ishin pagane.
  Sic pohohet edhe nga burimi me i vjeter i historise te paret tane qe kane qene Pellazget te paret tane kane besuar nje perendi te vetme qe ishte "e thena" apo
  thuaj, tha, thuaji, thoi =>theoi, pra fjala.
  Vete nga konteksti i pjeses se theksuar duket se pellazget kane besuar jo ne shume perendi porse ne nje.
  Ne kohen kur Herodoti e ka shkruar historine ishte kaluar tashme ne degjenerimin e besimit prej nje perendie qe besonin te paret tane tek shume perendi qe besonin kulturat e tjera sic ishin Egjiptianet apo Libianet.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e terili1
  Antarsuar
  05-03-2007
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  feja e shqiptareve nder shekuj eshte mbas lindjes se krishtit e deri ne kohen kur sunduan turqit krishterimi dhe me vone mbiu muslimanizmi .
  perpara ketyre feve shqiptaret ose iliret te paret tane besonin ne shume perendi ( ne 12 me sakte ). cdo gje qe kishte lidhje me jeten e tyre kishte dhe perndine e vet . bujqesia , deti , lufta etj .

  TE RROJE SHQIPERIA

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Krist Gjinaj
  Antarsuar
  22-01-2006
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga terili1 Lexo Postimin
  feja e shqiptareve nder shekuj eshte mbas lindjes se krishtit e deri ne kohen kur sunduan turqit krishterimi dhe me vone mbiu muslimanizmi .
  perpara ketyre feve shqiptaret ose iliret te paret tane besonin ne shume perendi ( ne 12 me sakte ). cdo gje qe kishte lidhje me jeten e tyre kishte dhe perndine e vet . bujqesia , deti , lufta etj .
  Dhe :
  Para ardhjes s islamit , ne vitin 62 shen Plai perhapi krishterimin nder shqiptar i cili ishte i ndaluar zyrtarisht dhe ne vitin 330 pas Krishtit kjo fe zyrtarizohet .
  Pra qe nga viti 330 e deri me ardhjen e turqve ( islamit ) shqiptaret e kishin ket fe nder shekuj.
  Ai qe shitet pr ryshfet nuk ka as komb e as njerzi.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-07-2004
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Krist Gjinaj Lexo Postimin
  Dhe :
  Para ardhjes s islamit , ne vitin 62 shen Plai perhapi krishterimin nder shqiptar i cili ishte i ndaluar zyrtarisht dhe ne vitin 330 pas Krishtit kjo fe zyrtarizohet .
  Pra qe nga viti 330 e deri me ardhjen e turqve ( islamit ) shqiptaret e kishin ket fe nder shekuj.

  ...kjo eshte nje teze e rrejshme dhe e zier ne kuzhinate e sekteve barbare kristijane...

  ...Shqipetaret e sotem ishin nje fise qe i takonin nje populli te madhe Ilire i cili shtrihej ne tere ishe Jugslavin e tites qe ishine fqinje te mire me greket Romaket dhe Rumunet, lidhjet me te mira kishine me Rumunet me te cilen edhe sot pas shkputjes fqinjesore qindra vjeqare gjuha shipe dhe ajo rumune kane huazuar fjale te ndryshme njera nga tjetra... ndersa beni lufta te nje pasnjeshme rezistues ndaj Romakeve te cilet 300 vite mas "varjes se krishtit" apo Pejgamberis se Isait a.s. pranuan krishetrimin si nje fe qe sillte besimin ne nje Zote pasi Romaket si shume popuje te evropes bashke me Greket Iliret Rumunet etj besonin ne shume Zotera dhe per cdo gje kishin nje Zote.

  ...Romaket kete fe se shpejti do ta poletimizojne dhe do kthejne fene ne politik e do te kene nje argumente me shume per te vra e zhdukur popuj tjere...

  ...pasi Iliret ishin te papergaditure dhe jo aq te organizuar do te pesojne shume nga sulmet Romake dhe Greke si domos nga barbaria kristiane romake Iliret ose do te behen krishter romak ose do te zhduken dhe ne vendet e tyre do te vendosen ardhacak nga karpatet sllavet e sotem...

  ...Iliret_Shqipetare ishine te dhunuar e te shtypure pper te prnuar krishterimin, vetem me perqafimin e Islamit ata do te kthejne Identitetin e tyre Kombetare njerzore e rajonal...  tungiii

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga i_paEpuri Lexo Postimin
  ...kjo eshte nje teze e rrejshme dhe e zier ne kuzhinate e sekteve barbare kristijane...

  ...Shqipetaret e sotem ishin nje fise qe i takonin nje populli te madhe Ilire i cili shtrihej ne tere ishe Jugslavin e tites qe ishine fqinje te mire me greket Romaket dhe Rumunet, lidhjet me te mira kishine me Rumunet me te cilen edhe sot pas shkputjes fqinjesore qindra vjeqare gjuha shipe dhe ajo rumune kane huazuar fjale te ndryshme njera nga tjetra... ndersa beni lufta te nje pasnjeshme rezistues ndaj Romakeve te cilet 300 vite mas "varjes se krishtit" apo Pejgamberis se Isait a.s. pranuan krishetrimin si nje fe qe sillte besimin ne nje Zote pasi Romaket si shume popuje te evropes bashke me Greket Iliret Rumunet etj besonin ne shume Zotera dhe per cdo gje kishin nje Zote.

  ...Romaket kete fe se shpejti do ta poletimizojne dhe do kthejne fene ne politik e do te kene nje argumente me shume per te vra e zhdukur popuj tjere...

  ...pasi Iliret ishin te papergaditure dhe jo aq te organizuar do te pesojne shume nga sulmet Romake dhe Greke si domos nga barbaria kristiane romake Iliret ose do te behen krishter romak ose do te zhduken dhe ne vendet e tyre do te vendosen ardhacak nga karpatet sllavet e sotem...

  ...Iliret_Shqipetare ishine te dhunuar e te shtypure pper te prnuar krishterimin, vetem me perqafimin e Islamit ata do te kthejne Identitetin e tyre Kombetare njerzore e rajonal...  tungiii
  eh ti i shkreti.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-07-2004
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  eh ti i shkreti.

  ehhh ti i vetedashuruari ne vetevete cka deshe te na thuash????

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga i_paEpuri Lexo Postimin
  ehhh ti i vetedashuruari ne vetevete cka deshe te na thuash????
  ka e qite ket perfundim se jam i vetdashuru me vetvetn pash pallahun a allahun a si dreqin i thirrni ju.

  un desha me than se ty te kan lan ment e kres, ke rreshkit ne levore bananje.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga i_paEpuri Lexo Postimin
  ...kjo eshte nje teze e rrejshme dhe e zier ne kuzhinate e sekteve barbare kristijane...

  ...Shqipetaret e sotem ishin nje fise qe i takonin nje populli te madhe Ilire i cili shtrihej ne tere ishe Jugslavin e tites qe ishine fqinje te mire me greket Romaket dhe Rumunet, lidhjet me te mira kishine me Rumunet me te cilen edhe sot pas shkputjes fqinjesore qindra vjeqare gjuha shipe dhe ajo rumune kane huazuar fjale te ndryshme njera nga tjetra... ndersa beni lufta te nje pasnjeshme rezistues ndaj Romakeve te cilet 300 vite mas "varjes se krishtit" apo Pejgamberis se Isait a.s. pranuan krishetrimin si nje fe qe sillte besimin ne nje Zote pasi Romaket si shume popuje te evropes bashke me Greket Iliret Rumunet etj besonin ne shume Zotera dhe per cdo gje kishin nje Zote.

  ...Romaket kete fe se shpejti do ta poletimizojne dhe do kthejne fene ne politik e do te kene nje argumente me shume per te vra e zhdukur popuj tjere...

  ...pasi Iliret ishin te papergaditure dhe jo aq te organizuar do te pesojne shume nga sulmet Romake dhe Greke si domos nga barbaria kristiane romake Iliret ose do te behen krishter romak ose do te zhduken dhe ne vendet e tyre do te vendosen ardhacak nga karpatet sllavet e sotem...

  ...Iliret_Shqipetare ishine te dhunuar e te shtypure pper te prnuar krishterimin, vetem me perqafimin e Islamit ata do te kthejne Identitetin e tyre Kombetare njerzore e rajonal...  tungiii
  i shkreti ti, Identitetin e paskemi gjetur nepermjet islamit.
  O njeri i bekuar, Shqiptari eshte Evropian, eshte perendimor qe ne lashtesi, nuk ka asgje te perbashket shqiptari me kulturen arabe, sepse islami ajo eshte, kulture arabe, asgje me teper.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  Citim Postuar m par nga i_paEpuri Lexo Postimin

  ...Iliret_Shqipetare ishine te dhunuar e te shtypure pper te prnuar krishterimin, vetem me perqafimin e Islamit ata do te kthejne Identitetin e tyre Kombetare njerzore e rajonal...  tungiii
  O tiiiiiiiiiiiiiii tungiii kush o ai turk qe ta ka bo menien pordh,qe te shkoj un tja kaj nonen

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-07-2004
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  i shkreti ti, Identitetin e paskemi gjetur nepermjet islamit.
  O njeri i bekuar, Shqiptari eshte Evropian, eshte perendimor qe ne lashtesi, nuk ka asgje te perbashket shqiptari me kulturen arabe, sepse islami ajo eshte, kulture arabe, asgje me teper.
  ...ha ha sa qesharak qe dukesh neper kto germa te permbledhura pa kurr nje pike logjike,
  Shqiperia gjendet ne Jugelindje te Evropes, e jo ne perendim i takone nje Kulture apo populli indo-evropian shume te lashte, qe ka mesuar dhe eshte rriture e zvogeluar deri ketu neper vite e shekuj, sa per kulturen arabe dhe pikerishte ate Islam ajo eshte bazamenti i civilizimit te sotem evropian, kete e pranojn shume filozofe evropian, Jane zbulimet e njohura Islamo-Arabe qe smund te i mohoje evropa as sot e as neser se tek e fundit edhe vete Krishte ne te cilen thirren nje pjese e evropjanjev vjen nga atje nga azija e jo nga Evropa...

  ..dmth pretendimet e ektremistev racise evropian se ka nje kulture te kulluar evropjan jane absurde dhe te pabaza...

  ...prandaj shpresoje qe mos ta kane lare trunine keta sektagjinje ekstrem krishter qe nje dite kane me thone se edhe Jesusi apo Isai a.s. ka qene shqipetar apo Evropian...

  ...Popujte e menqure mesojne nga kulturat dhe nepermes tyre ngriten e zhvillohen memendje ngushtesin e mendjevarferin e tipit tend Shqipetaret deshirojne te na kthejnr ne shpell ku evropianet jetonin me muaj pa ve pike uj ne trup deri sa Arabia e mesjetes kishte lulezuar ne qyteterim dhe deri sa po kjo Arabi ia prunin edhe evropes se sotme...


  ...shpresoj te vetezgjohesh nga erresira e ndytesirres qe quhet urretje dhe te shikoshe me tej gardhite se jeta eshte e bukur dhe ka ngjyra shume...


  tungiiii

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  se kush shikon bardhe e zi ketu , ajo duket.
  Po te thuash se civilizimi evropian eshte prej arabit..... Mos do te thuash qe dhe ne e kemi prejardhjen prej arabeve?

  Po mire pra, nese e pranojme per nje ast se kultura evropiane ka rrjedhur prej arabit(larg qoft) po si ka mundesi qe traditat e popujve evropiane perfshire traditat e lashta shqiptare te percjellura deri tek ne , nuk kane asgje te perbashket me arabet?
  Si ka mundesi qe veshjet evropiane nuk jane si ato arabe?
  Ku jane ngjashmerite midis "civilizimit" arab dhe atij evropian?

  Evropa eshte prej maleve urale e drejt perendimit, dmth perfshihet dhe ballkani. Po per fatin tone te keq, gjate 500 vjet shtypje nen pushtimin e turqve, kane ngelur mbeturina qe kujtojne akoma se shpetimtari jone ishte sulltani.

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Njezet shekuj te Papatit ne Kishen Katolike
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 04:57
 2. GJASHT SHEKUJ T ISLAMIT NDR SHQIPTAR˔(Simpozium)
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-03-2006, 05:51
 3. Berati Dhe Beratasit Mbi Tre Shekuj Me Pare
  Nga Newhost n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2005, 21:55
 4. Durrsi ishull, ideja 6 shekuj m par
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-08-2005, 16:28
 5. Shqiptaret ne shekuj
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 19:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •